A 1 Vrijdag 17 Mei 1901 Zestiende Jaarg. No. 813. IN HOC SIGN O VINCE S yoop de Knidhollandsche ©k SSeeMwseit© Eilanden Orgaan An tirevolu tionair m van af Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle stukken v©©s° «Ie MtecSactüe bestemd, Advertentiën ea verdere Administratie franco toe te zenden aai® den Uitgever. Pas op <le vrienden. Bclan^iijke motie. tilt «Ie Pers. Tuin- esa Landbouw. 25. onartl, betere teit. f 17 li 19 26. Corkscrew afwerking, f 38 42 £16 agonaal, ijzersterk, f 26 ii 28 naai betere kwal. 116 1/ 18 i Cheviot stume. f25 n 27 iliteit. ia!. f32 1/ 34 -• fa| SLUIS, te Oude KORVINK en 7>"- Deze Courant verschijnt eiken "Vrijdag. T. BOEKHOVEN. SO MM Eli M Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij be3la:>D Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een MlJWOCOSKEi. ftfisaisterieele roem. De Zutphensche Crt. legde er dezer dagen bijzonder den nadruk op, dat het tegenwoordig ministerie dan toch maar heel wat heeft tot stand ge bracht. Dit geschiedde naar aanleiding van het zeggen van Dr. Kuijper op de Deputaten-vergadering, dat het bij de aanstaande verkiezingen niet kan gaan om het behoud of het verlies van dit ministerie, maar dat de stembus-strijd zal moe'en gevoerd worden langs het ministerie heen, omdat het afhankelijk was van de antipathetische minderheden, en zijne wetten alleen door steun van die overigens niet verwaute partijen kon tot stand brengen. De Zutphensche Crt. bleef echter volhouden, dat er dan toch voort durend naar het zittend ministerie kan verwezen worden bij de stem bus-actie, dewijl het zooveel heeft ge daan. De Standaard antwoordt hierop in één van die snedige driestarren, welke vaak door kortheid treffen zij vraagt eerlijke deeling met het oog op de huip, door niet bevriende partijen aan het ministerie geboden. Inderdaad, als men ia aanmerking neemt, dat èn bij de herziening der kieswet (toen onaannem f ijk ver klaarde amendementen alleen met den steun van niet-ministeriëele par tijen verworpen werden), èn bij de tweede ongevallenwet èn bij de eind stemming over leerplicht, èn bij het subsidieontwerp, èn bij de legerher- vorming (toen telkens radicalen en socialisten hun steun onttrokken), de z g. kerkelijke partijen toeschoten om nog zooveel mogelijk van het voorgestelde te redden, dan moet men hetzij, men „liberaal1' of niet „liberaal" heet wel toestemmen, dat de resultaten van den ministeri- ëelen arbeid, ook al getuigde die ar beid van grooten ijver, gerust buiten het gevecht kunnen blijven, en dat het veel doelmatiger is den strijd .te voeren over de tegenstelling der be ginselen. Want hoeveel practische sociale belangen de tegen elkaar overstaande partijen ook samen willen behartigen, in de wijze van beh: ndeling, in de richting der oplossingsmaatregelen blijft een groot verschil gapen. Een verschil, dat voor een groot deel beslist over het toekomstig ge luk van ods Vaderland. Door overijling, door te hard van stal te loopen, kunnen de vrienden soms veel bederven Dit bleek ook, bij de behandeling van het „subsidie-wetje" in zake het lageronderwrjs, aan de „neutra le" onderwijzers. Radicale en socialistische voorstan ders der openbare school wilden, dat de Minister bij deze gelegenheid veel meer geld beschikbaar zou stel len, en wel zooveel, dat er meer dan 10 millioen mee zou gemoeid zijn geweest alleen voor de onder wijzers der neutrale school. De minister stelde echter de keuze tusschen het verwerpen van die te veel eischende amendementen en in trekking van bet geheele subsidie wetje, welk-laatste de onderwijzers alle verhooging zou hebben doen derven. En wat gebeurde toen De radi cale en socialistische gezinde Kamer leden stoorden zich aan de waar schuwing des Ministers niet, en hiel den hunne amendementen vastmaar toen ook hebben de „clericale" partijen met «fstemming der over dreven voorstellen het wetsontwerp gered. Begrijpende dat een half ei beter is dan een ledige dop, hebber, zij het doorgaan der subsidie-wet mo gelijk gemaakt, en alzoo door huu gematigdheid den openbaren zoo wel als dan chr. onderwijzers een grooten dienst gedaan. De hh. openbare onderwijzers mo gen dit wel eens opmerken en waar- deeren. Zij schijnen zich vaak in te beel den, dat de kerkelijke partijen hun geen goede positie, geen milder be zoldiging gunnen. Toch zijn zij met die meeuing op een dwaalspoor. Is overal de arbeider zijn loon waardig, de „clericalen" willen hiervan aller minst de onderwijzers uitzonderen. In de ambtenaarswereld, die van Rijkswege bezoldigd wordt is cok be kend, en wordt vaak toegestemd, dat men steeds het best promotie maakte onder het bestuur van ker kelijk gezinde ministers. Brak die toestand veer aan, de openbare ouderwijzers zouden er heusch niet kwaad bij varen. Zij zouden volstrekt niet in hun inkomen beknibbeld worden, gelijk zij vaak van liberale overheden ondervonden. Het z. g. -subsidie-wetje, door den heer Borgesius voorgedragen, ö/stem- men, ging niet. Daarvoor was het belang, dat in het wetje steekt, te dringend. Door verwerping zouden tal van bijzonders scholen hevig zijn gedupeerd geworden. Immers het wetje strekt om schadeloos te stellen voor de meerdere schoolkosten, ver- oo raakt door de leerplichtwet. Die schadeloosstelling zal bestaan in eene hoogere bijdrage voor eiken onderwijzer; 30 ets per uur voor den onderwijzer, belast met het geven van herhalingsonderwijs, en 4 pCt van de kosten van sclioolbouw. Om zich bij de verplichtend gestelde uitbreiding der school staande te hou den, is deze tegemoetkoming onont beerlijk. Maar voldoende is ze niet. Dat komt doordat de minister de voorgestelde verhooging van subsidie samenkoppelde met eene verhooging der minimum-traktementen voor hoofden en onderwijzers der openbare scholen want deze verhooging noopt ook de bijzondere scholen, tot ver hooging over te gaan. En nu is dit wel wenschelijk, maar vele besturen van scholen hebben er geen geld voor, en kunnen het ook niet doen van de nu toegezegde subsidiën verhooging, omdat zij daarvoor te gering is. Voor breedere behandeling dezer zaak was thans ook geen tijd. Maar om er later behoorlijk op terug te kunnen komen, stelden nu de hh. Kuyper, Mackay, de S. Lohman, van Alphen en de Visser bij motie voor om de vastgestelde minima-jaarvvedden der onderwijzers en wettelijke ver hoogingen daarvan, zoowel voor de bijzondere als voor do openbare scho len, ten laste van het Rijk te brengen. Daar moet het heen. Nu de gemeenten zoo weinig school geld blijven heffen, is het 't meest on partijdig, dat het Rijk voor alle on derwijzers het noodigste betaalt. Verblijdend en moedgevend is het levens, dat alle nuances der antirevo lutionairen op dit punt samengingen. ONBESCHAAFD en ONBESCHOFT. Zoo meeuea wij da houding en het gedrag der socialistische Kamerleden, en met name van den heer Troelstra, te mogen noemen bij de behandeling der legerwetten in do vorige week. Waar lijk het moet eene beproeving zjjn voor een man van hooge beschaving als de heer Gleichman om onder zulk soort met de leiding der vergadering belast te wezen en we kunnen begrijpen, dat hij zich verlicht zal gevoelen, wanneer hij weldra van dien last bevrijd zal zijn. Men stelle zich eens voor de meer derheid der Kamer te bestaan uit zulke mannen, die dan nog onder het aan wenden van woorden als nomverdonderenu aan anderen het gebruik van „dikke woorden" durven verwijten, en daarna, als zij hun zin niet krijgeD, als kwa jongens weg te loopen. Nog eens, men stelle zich de meerderheid der Kamer voor te bestaan uit zulke „mannen" en men ziot de hel in de Kamer, waar geen rechtschapen en ordelijk man het meer kan uithouden en waardoor Land cn Volk in de diepste ellende zouden gedompeld worden. Eene ernstige waarschuwing bij de naderende verkiezingen. Alle kracht daarom ingespannen om de mannen der revolutie de „helden" der roode repu bliek te weren. Men denke aan de Ro bespierre's en de Santerre s 1 Deze waren ook niet op eens de beulen van Frankrijk. N. Sprolckelaav. DE STERKTE DER R. K. PARTIJ. Het „Centrum" acht het noodig don volke mede te deelen hoe sterk wel de r. k, partij is. We zullen die mededeeling met de politieke moraal, die de redac tie er uit haalt, hier overnemen „Van allo politieke partjjen kan de „katholieke, wat haar getalsterkte be „treft zeker we! met het meeste vertrou- „wen, althans inet het minste wantrou- „wen, den naderenden strijd tegemoet „gaan. „In den letterlijken zin des woord heb- „bon wij als partij weinig of niets te „verliezen. „Nagenoeg al onze afgevaardigden „kiezen wij door eigen kracht en van „ruim twintig zetels zijn wij dus weder- „om verzekerd. „Het toeval, dat bij de stembus dik- „weif een grooten invloed uitoefent,kan „het getal onzer kamerleden niet op be langrijke wijze doen verminderen. „Toch, al mogen wij hierin grond „vinden voor een zeker gevoel van „veiligheid, geheel voldaan, of zelfs maar „tevreden, kunnen wij deswege niet zijn. „Immers, het cijfer onzer vertegen woordigers is geenszins in overeenstem- „uiing met dat onzer kiezers. „Wij komen minstens tien zetels te „kort en het i3 derhalve niet meer dan billijk, dat wij trachten dit tekort al- „thans eonigermate san te vullen. „Hierop mag dan ook wel worden „gelet bij onze directe of indirecte onder- handeling tot samenwerking met ati- „dere partjjen. „Gelet vooral door die andere partij— „en zelve, wier attentie, zoo zij van ons „tekort mocht zijn afgewend, daarop dan „onbeschroomd dient te worden gevestigd. „Met zekeren nadruk desnoods. „Bescheidenheid is een groote deugd. „Maar ecu deugd, waarvan zeer licht „misbruik kan worden gemaakt, en ook „word gemaakt door hen die haar missen" tot predikant ng de tieref. ivt- bedankt. ,)p de door het bestuur der vereeni- Algemeen Belang" alhier, eertijds aam voerende van Vereeniging tot erkrijgen van een beter post- en en verkeer voor Oost-F'akkee met asten wal verzonden adressen aan luister van Waterstaat, Handel en heid en aan den Directeur Generaal osterijen, inhoudende een verzoek jrvoer der Post van en naar Oosr- _ee te doen gerchieden over Oolt- slaat per tramboot Zijpe Numans- is als antwoord van den Di ecteur raai der posterijen de mededeeling rngen dat aan genoemd verzoek zal an worden, zoodra Ooltgensplaat een aanlegplaats heeft en de booten op natige tijden die steiger zullen „De Eigenheimer poters van mijn eigen gewas zijn alle voor f 3 per H.L. verkocht. Ik kom er nog veel te kort om aan alle aanvragen te voldoen. In 1901 zal dan ook de Eigenheimer, mits voldoende poters te krijgen zijn, de Friesche Jam geheel vervangen hebben de kwaliteit is dan ook veel beter, dan van onze Flakkeesche Jammen." „De Fortuna werden door mijn beurtschipper te Rotterdam verkocht voor goed, maar de volgende week alle teruggebracht als zonder bloem ik zet ze niet na." „De Bravo heeft niet aan de hooggespannen ver wachting beantwoord; de opbrengst aan grooten is veel kleiner dan die van de Eigenheimer wellicht dat op lichteren grond in 1901 betere resultaten verkregen worden. Ik zet ze echter al na, daar het gezegd moet worden, dat de vorm van de knol prachtig mooi is, oie van de Eigenheimer ver overtreffend." Proefveld met koolzaadvariëteiten van den heer D Lodder te Goedereede. In het meergenoemde „Plan" worden slechts een tweetal variëteiten genoemd, n.l. Zeeuwsch geel bloem en IIamburgsch koolzaad. Behalve deze twee werden evenwel ook nog verbouwde in de streek gebruikelijke soort (w i t b 1 o em) en Belg iscli. Zoo langdurig we bij 't vorige proefveld stilstonden, zoo vluchtig kunnen we dit voorbijgaan. Het eigenlijke doel der proef werd niet bereikt. "Want door de strenge vorst kwam er van drie varieteicen niets terecht. Alleen Hamburgsch koolzaad bleef over. Toch valt er uit deze proefneming wel iets te leeren. In de eerste plaats blijkt er uit, dat Hamburgsch een niet te versmaden variëteit is, wat betreft hare eigenschappen. Ze schijnt weinig stof aan hetstroote besteden, zooveel te meer aan 't zaad. De opbrengst was goed, n.l. 21 II.L. per gemet of ruim 4G H.L. per H.A. En in de tweede plaats leerde deze proef, „dat uit een oogpunt van wintervastheid het Hamburgsch zaad boven de andere soorten is aan te bevelen." M. (Wordt vervolgd.) Vrij teloos A zijn i de vrs 96. PROEFVELDEN. II. Proefveld met aardappelvarieteiten van den heer C. A. Vogel te Goedeieede. Niet minder dan de vorige verdient ook deze proef neming van den heer Vogel onze aandacht. Hier werden vergeleken drie aardappelvarieteiten, te weten Bravo, Fortuna en Eigonhemeir. Niet ten onrechte merkt de heer II. J. Mansliolt omtrent ce laatst geroemde variëteit op, dat ze reeds op weg is, op vele plaatsen,o.a. op Goeree, het burgerrecht te verkrijgen. Behalve tijd van poten, toestand van den grond, gang der ontwikkeling enz. vinden we in de 't des betreffende Verslag het volgende staatje aangaande de versohillende opbrengsten, alles gerekend per h.A. Groote. Bravo 200 HL. of 14000 KG. Fortuna 209 HL. of 18834 KG. Eigenheim. 290,6 HL. of 20765 KG. Poters. 108 HL. of 7565 KG. 40,6 HL, of 3260 KG. 64,3 HL. of 4500 KG. Totaal. 308 HL. of 21565 KG. 315,6 HL, of 22094 KG. 360,9 HL. of 25265 KG. Kekent men nu de Eigenheimer op 2.30 g. de IIL. groote en 3 g. de HL. poters do Fortuna op 1,75 g. en 1 g. en de Bravo op 2.30 g. en 1.50 g. dan vindt men als Geldwaarde voor den oogst van Bravo 622 g. Fortuna 516 g. Eigenheimer 873 g. „De Eigenheimer," zoo schrijft do heer Mansholt, blijkt dus het best te hebben voldaan. Indien het mocht gelukken door teelt keus den vorm te verbeteren, zou haast het ideaal bereikt zijn. En om der volledigheidswille, én om de belangrijk heid willen we hier ook neg molding maken van wat de proefnemer zelf, de heer Vogel over de drievarie teitcn zegt. „Van Eigen Iiemer heb ik 4500 KG. kleine of 2de kwaliteit gehouden, ofschoon ik zeker daaruit nog de hel ft eetaardappelen zou kinnen sorteeren, ik heb het gedaan, om van de nieuw geïmporteerde zooveel mogelijk in 1901 te kunnen uitzetten, daar deze, of schoon zeer ongelijk van groote, steeds zuiver van soort zjjn." DE VERZAMELING DER VEREENIGING „Landbouwonderwijs" TE MIDDELHARNIS. XXIII De getrouwe lezer van onze beschouwingen in verband met de „Verzameling" zal aanstonds opmerkeD, dat ons „hoofd" „De opgezette zoog dieren" is verdwenen. Wij zijn net die groep de vorige week gereed gekomen. En om nu de nog niet genoemde opgezette dieren onder eon Dieuw opschrift to gaan bespreken achten we minder noodig. Er zijn er namelijk niet zoo heel voel meor. Of men zon een paar gedroogde die ren en een aantal aan spelden gestoken vlinders ea kevers als opgezet moeteu gaan besohouwen. Ja, dan konden we nog een heelen tijd bezig zijn. Maar laten we dat nu niet doen. Bij gelegen heid bespreken we een en ander uit die groep nog wel eens nader. Zoo willen we thans ook niet lang stilstaan bij oen dertiental dieren en preparaten vop spi ritus". Toch willen we even opsommen wat er in deze rubriek te zien is. Allereerst noemen we vijf uit Duitschland afkomstige preparaten. No 1 geeft te zien liana temporaria of op zjjn Hollandsch gezegd: do bruine of landkikvorsch. Niet alleen 't volwassen dier, maar ook al de ontwikkelingstoestanden van het ei af worden op spiritus bewaard. En dit alles in één cilin dervormig glas. In No. 2 vonden we Vespa crabo of de paardenwesp ook al met de meta- morphosa of gedaanteverwisseling. Deze wesp wordt wel eens verward met de horzel. No. 8 is do honigbij, ei, made, pop en volwasson dier, alles bij elkander. Voorwaar een aardig geheol om in verband daarmee heel wat inte ressants van onze bijen te vertellen. No. 4 De meelworm en hare geschiedenis. Cok al weer aardig om te zien, maar nog aardiger om te woton, dat dit dier laDgen tijd bij menigen be zoeker doorging voor oen rituaal d ot Icoper- worm. Maar om die machtig te worden zou men waarlijk niet naar Duitschland behoeven. Onze lezers zijn dat stellig wel met ons eens. No. 5. Ei, larve, pop en volwassen insect van den meikever. Van de acht overige preparaten op spiritus zijn er enkele van te grooter waarde voor de „Verzameling", omdat ze in de zaal zelf gepre pareerd werden. Vijf er van zijn een gesehenk van den heer Van Hemert, Rijksveearts te Som- melsdijk, terwijl de heer F. A. Deijermans te Dirksland er twee sohonk. Die van den heer Van Hemort zijn 1. Ondervoet van een oDgeboren veulen. 2. Embryo van eon paard van 6 weken. 3. Ascaris lumbricoïdes (spoelworm) gevonden in de maag van een varken. 4. Keratogono membraan, vleezige deelen van den heef van 't paard. 5. Maagwand van een paard, bezet met maden van Gastrus equi (groote paardenhorzei). Do heer Deijermans sohonk 1. Spoelworm, gevonden in de galblaas van een varken. 2. Hagedis cn Schorpioen uit Indië. Eindelijk zij nog vermeld, dat ook de spoel worm, voorkomendo bij den mensoh, in een af zonderlijk preparaat bewaard wordt. Volgens sommigen is dit dezelfde soort, als die, welke men in de ingewanden van het varken aantreft. M. 1 J- ,-^1 "---s -7~~

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 1