Vrijdag 26 April 1901 Antirevolutionair Zestiende Jaarg. No. 810. Orgaan Yipor it® Zuidliollaiidftche en Keeuwsche Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Aangrijpend en schoen was de vo rige week Woensdag de aanblik in Tivolite Utrecht, toen daai onge veer tweeduizend afgevaardigden saam vergaderd waren, om de belangen des Vaderlands te booren bespreken. Daar waren mannen bijeen van allerlei leeftijd en stand oude beken den, deels zichtbaar vergrijsd en ver zwakt, maar ook jong aangekomenen, met het eerste vuur van ijver en moed nog in hun oog hooggeplaat- sten en eenvoudigen mannen, die in hunne verschijning een stuk histo rie der antirev, partij vertegenwoor digen, en eenvoudigen, meest alleen tot toeluisteren en volgen bekwam, maar daarom vaak niet mirder be slist in overtuiging en aan het hoofd van die breede vergadering Dr. A. Kuijper als oorzitter, do innig be minde leider der partij, hoogelijk geëerd om de rijke gaven, die hij van zijn God ontving en thans wel iets zwakker in zijne stem dan vele jaren geleden, maar met vooral niet minder 3taal en gloed in den inhoud zijner redenen en niet minder geestig (bijna schreven wij guitig) in het toe dienen van bescheid aan vragers en opmerkers en aanbrengers van nieuwe vooretellen. „Volharden bij het ideaal" is de titel van de door Dr. Kuyper voor gedragen rede, die weldra in druk zal verschijnen en die wij allen be langstellenden ten zeerste aanraden met studie te lezen, want hoeveel dat volharden vermag, toont wel eene vergelijking van hetgeen de antirev, partij een dertigtal jaren geleden wos en hetgeen ze in onze dagen weet voort te brengen. Toen werd er in Utrecht ver aderd met zestien deputaten, en thans met een paar duizendtallen. De openingsrede gaf een heldere schets van den politieken toestand onzer dagen. Elke partij ol groep kreeg hare beurt. Op getrouwe hand having dor beginselen werd bij ver nieuwing de volle nadruk gelegd. Ook werd nog eens uiteengezet, dat die bandhavirg geen samenwerking met öe roomschcn voor burgerlijke belangen uitsluit, omdat de roomschen met ons de Chr. traditiën tegenover de revolutionairen helpen handhaven en zij bij ons toch geen kans heb ben speciale roomeche belangen op politiek gebied te zien bevorderen. Het program van actie werd met algemeene stemmen goedgekeurd, behoudens bijvoeging van: ie. Ver plichte verzekering tegen ongevallen bij de visscherij2e. Voortzetting van den strijd tegen den leerplicht, zooals die nu wettelijk is geregeld •en 3e. Wijziging van de wet op de Kamers van arbeid. of dadelijke hoofdzaken (Unierapport, verplichte verzekering en oordeelkun dige verhooging onzer tarieven) werd met algemeene instemming aan vaard. Verder scheen men uit te berde gebrachte voorstellen te mogen op maken, datsommigekiesvereenigingen het werkprogram te breedvoerig wil len stellen, en er zoowat alle zaken, die haar goed en noodig voorkomen op noteeren. Aan die vereenigingen werd de wenk gegeven, dat op het werkprogram alleen die punten moe ten worden geschreven, waaromtrent de denkbeelden voor eene goede op lossing zijn gerijpt onder de geest verwanten. Een werkprogram is ook alleen voor de eerstvolgende jaren. Daarop behoeft alle» niet te staan, want er is gesteld de antirevolu tionaire partij kreeg mede de leiding in handen toch geen tijd om het in de komende vierjarige periode af te doen. Vermelding van eenige hoofdzaken is genoeg. Niettemin heeft het zijn nut, wan neer ook eenige zaken in herinnering worden gebracht voor een later pro gram van actie, en mede als zooda nig heeft het spreken van sommige Deputaten terdege waarde. Wij kunnen deze regelen niet ein digen zonder den wensch te beamen, die de heer van Alphen in de Ver gadering uitsprak, nl. dat het den Voorzitter gegeven moge worden, nog menig jaar ons volk in de anti rev. paden te leiden en nog meer malen eene Deputaten samenkomst te dirigeeren. Eenige jaren geleden heeft Dr. Aletta Jacobs zich zeer beijverd om den winkeliers en hunne clientèle duidelijk te maken, dat het onver antwoordelijk was om de winkelbe dienden en vooral het vrouwelijk per soneel maar den geheelen dag te laten staan. Het publiek, zoo betoogde zij, kon hier hulp bieden. Wanneer het na- menlijk aan de winkeliers te kennen gaf, dat zij voortaan dezulken, die geen zitplaatsen voor het vrouwelijk winkelpersoneel beschikbaar stelden, voorbij zouden gaan, dan zouden de patroons zich wel haasten om in het gebrek te voorzien. Maar, zooals het met zoovele goede recepten gaat, zij worden hoogstens met belangstelling gelezen, en spoedig daarna geraken zij in het vergeetboek. Het geldt hier ook een maatregel, die alleen, wanneer hij door de win keliers gezamenlijk wordt aangewend, zonder vrees voor min aangename ge volgen kan doorwerken. Immers, wanneer de eene winkelier zijn per soneel wel en de andere niet, laat zitten, dan zal het zittend personeel bij sommige wat te veel eischende koopers den indruk maken vanmin- der vlug of eigenlijk wat aan den tragen kant te zijn, en dat kan nadeelig werken op den naam van de handelszaak. Dat is wel eene verkeerde opvatting, maar het is nu eenmaal niet anders. Daarom heeft de wet te dezen aan zien reeds in verscheidene landen perken gesteld, en dit verdient toe juiching, want de overheid mag en moet wakenvoor de algemeene volks gezondheid de winkels hebben ten deele een openbaar karakter en de deskundigen zijn het er goed over eens, dat het langdurig staan in de winkels vooral bij vrouwen bloed armoede en gestelszwakte veroorzaakt. Van de 247 geneesheeren, die in 1899 in Duitschland bijna 14,000 vrouwelijke bedienden, behoorendc tot eene groote vereeniging, hadden behandeld, hebben er 240 bevestigend geantwoord op de vraag, of het lange staan ook algemeene ziekelijke sto ringen in het menschelijk lichaam kan veroorzaken, terwijl de overige 7 toestemden, dat er ten minste be slaande storingen door konden ver ergeren. De fransche wet van 29 Dec. 1900 zegt, dat in elk lokaal van magazijnen, winkels, enz. waar vrouwen werkzaam zijn met het gereedmaken van goe deren voor den verkoop en het te koop aanbieden daarvan, evenveel s;oelen als arbeidende vrouwen moeten zijn dat de inspecteurs en inspec- trices van den arbeid in het bijzonder op de naleving dezer wet moeten toe zien, en dat hunne adressen benevens de bepalingen der wet op eene zicht bare plaats ter lezing moeten hangen in de winkels. Op overtreding staat voor de eerste maal f2,50 a f7,50 boete, en voor de tweede maal bin nen twaalf maanden f 8,tot f 50, boete, terwijl ook publiceering van het vonnis op kosten van den veroor deelde kan bevolen worden. De Duitsche wet, op 28 Nov. 1900 door den Bondsraad vastgesteld, spreekt van een uvoldoend aantal zitplaatsen" dat aanwezig moet zijn voor bedienden en leerlingen. Aan allen moet veroorloofd worden van diezifplaatseii gebruik te maken voor zoover dit de vervulling van hun plicht niet belemmert. Ook in Engeland, in eenige Staten van N. Amerika en zelfs in Australië zijn er in dien geest wettelijke be palingen gemaakt. Nederland zal dus op den duur niet achter kunnen blijven. Het is wel te betreuren, dat do hu maniteit zich zoo weinig laat gelden, en dat zich niet ongedwongen het gebruik vestigt, zoowel van de zit plaatsen, als dat van de vervroegde winkelsluiting, waarop ook reeds zoo vaak met goede redenen is aange drongen. Doch gelijk wij reeds zeiden, mag de overheid ten aanzien der zitplaatsen, dwingend optreden, dewijl het onte genzeggelijk devolksgezondheid raakt. Ook kan er een maximum-aantal werkuren voor het winkelpersoneel worden geordonneerd. te middelharnis. T. BOEKHOVEN. Alle stukken voor de liedadie bestemd, Adverteiatlën en verdere Administratie frassco toe tezesiden aaag den B itg'evee- IJ ij dit nummer behoort een BIJVOEGSEL. Oeputaten» vergadering*. Ook het program van urgentie AoodeBooxe kwelling'. Tuin- en Landbouw D E VERZAMELING DER VEREENIGING „Landltouwondern ijs" XX DE OPGEZETTE" ZOOGDIEREN. De Vleermuizen hebben heusoh niet to klu- gen over veronachtzaming. Vergissen we ons niet, dan zijn ze door niet minder dan drie opge- zette exemplaren in de „Verzameling" verte genwoordigd. Do hoer van der Heide vereenig- de dit drietal tot eene groep. En dit groepje vormt niet hot miost bezienswaardige in de „Brouwerij". Ona drietal is gerangschikt om een ruw stuk kurk. Twee naderen het al fladerende. Bljjkbaar .is in dezen geimproviseerden hollen boomstam een nest. Want voor een cirkelvor mige opening zien we nommer drie verschijnen die op 'tpunt schijnt, de woni.ig te veriaten Deze laatste vertoont zich in rusttoestand, al thans niet met uitgespreide vleugels. Vleugels, sohreveu we daar. 't Woord was al uit do pon, eer we 't wilden, want eigenlijke vleugels heeft een vleermuis niet. Vleugels zoo als we die bij de vogels kennen, zien er geheel anders uit. Riet alleeD zitten daar stevige slag pennen in en zijn zo verder met kleinere veer tjes geheel bedekt, maar ook van de deelen, welke moehelpen, om stevigheid aan den vleugel te geven, van de eigelijke voorste ledematen, laten ze niets zien. En dit nu is bij de vliegor- ganen Van do vleermuis wel het geval. Daar is het klaar als de dag, dat de „vleugels" Diets anders zjjn dan een vlieghuid, welke uitgespan nen kan worden tusschen de uitertst lange vin gers der voorste ledematen, de armen, het lijf en de achterpooten. Ja, zelfs aan de achterzijde van 't lichaam, tusschen de achterpooten is 't bedoelde vlies te zien, zoodat de staart ook al meehelpt, om het uitgespreid te houden. Maar niet altijd is het ontplooid. Want de vleermuis heeft het in hare macht, de vlieghuid op te vouwen en uit te spreiden, al naar dat zij zulks verkiest. Brengt zij de vingers haror handen naar elkander toe en laat zij de armen slap langs het lijf hangen, dan valt de geheele vliegtoestel in plooien te zamen, en ligt deze als een haast vormlooze massa langs 't lichaam van de vleer muis. Dat het diertje in dien toestand weinig profijt van hare voorpootjes heoft, begrijpen oDze lezers zeker wel. Loopen kan de vleermuis dan ook niet. De achterpooten bewijzen haar nogthans goede dien sten als zij rust of staapt. Aan de klauwen van de teenen er van hangt ze zich dan op, met den kop omlaag on de in elkaar gevouwen vlieghuid langs '1 lijf. Zoo'n opgehangen vleermuis is voorwaar g en sierlijke verschijning. Maar in vliegenden toe stand zal ze, evengoed als menig ander schepsel, aanspraak maken op onze bewondering. Met ongewone snelheid beweegt ze zich door't lucht ruim en verandert daarbij haast ieder ooganblik van richting. Voor wie haar oplettend naoogt, zal hot blijken, dat zo ook hoel vaak sleohts één der voorste ledenmaten gebruikt tot vliegen, terwijl zij de andere helft der vlieghuid opvouwt. Deze eigenaardige handelwijze staat in verband met de reden waarom zij zich in de lucht be- weogt. Het vangen van alleiloi vliegende insec ten tooh Ï3 haar doel. Meestal gelukt het haar, deze in de vlucht te grijpen met haren bek. Doch ka zij zulks niet, dan doet ze hot ook heel vaak met de vlieghuid. Deze dient haor dan als vlindernet. Maar na- tuu-lijk kan zij niet de geheele vliegtoestel in eens als zoodanig gebruiken ze zou dan heel gauw naar beneden vallen. En daarom vangt ze met den „eenen vleugel", terwijl de andere haar omhoog houdt ook zelfs, als ze met haar bekje het gevangen insect tusschen de plooien op zoekt. Het „vliegen" kost de vloermuis een niet ge ringe inspanning. Zij doet het dan ook nooit langon tjjd achtereen. Heel dikwijls moet ze even rusten. Maar omdat hare bewegingen in 't luchtruim zooveel spierkracht vorderen heeft zij te groote behoefte aan voedsel, dan dat ze lang zou kunnen rerpoozen. De honger drijft haar al gauw weer vooruit. Eu zoo wordt zij een zeer nuttig diertje voor den mensch. Een ongelooflijk groot getal insecten worden door haar gesnapt. En wijl dit bijna uitsluitend in secten zijn, die alleen bij avond en des Dachts vliegen, zouden deze, zonder de vleermuis, ge spaard blijven. Juist daarom moet de vleermuis nog moer door ons gewaardeerd worden. Na het bovenstaande is het zekor duidelijk, dat de vleermuizen volkomen op haar plaats zijn naast andere insecteneters. Tevens zullen onze lezers inzieD, waarom we zeiden het reeds vroeger de vleermuizen gebracht worden tot de orde der handvleugeligen. Behalve het vliog- vermogen bezitten de leden dezer orde nog tal van andere ongewone eigenschappen. Het zou ons echter te ver voeren, bij allo deze oven lang stil to Btaan. Alleen zij dus nog melding ge maakt van do uiterst groote gevoeligheid dor vleermuizendaaraan is het toe te schrijven, dat zij nimmor tegen een muur of ander voor werp aanvliegt. Want komt ze er wat dichtbij, dan voelt ze de lucht, door haar in beweging gebraeht, die er tegen aan stoot en teruggekaatst wordt. Van de vele soorten van inlandsehe vleer muizen troffen we er op ons Eiland stellig een viertal aan. In (Je zaal zijn te ziende Grootoor en de Rosse vleermuisM. UIT EENE CIRCULAIRE. Wil de beheerder eenev boterfabriek geregeld een fijn product leveren (zoo sohreef de lieer W. Keestra, secretaris v. d. bond van ooöpera- tieve zuiverfabrieken in Friesland, per circulai re aan leden en lovoranciers der aangesloten fabrieken) dan is het noodig dat de melk onbe rispelijk zij. In verband met dezen eisoh geeft hij eenigo regelen op, welke door don boer zooveel moge lijk gevolgd moeten worden. Wij meenden, dat het kennen dezer regelen ook voor onze veehouders zijn nut kan hebben en willen ze dus ook onder hunne oogen bren gen. a. Lever alleen melk van gezonde koeien. b. Geef onder het melken nauwkeurig aoht op de melk. c. Melk van zeer versche kalfkoeien van oud- melke en tochtige koeien besohouwo men 3teeds als verdacht. d. Voeder uwe melkdieren steeds voldoende met gezonde, geschikte voederstoffen. e. Houd den veestal en het vee steeds zindelijk. f. Zorg voor ruimen toevoer van licht en lucht in den veestal. g. Melk zoo zindelijk mogelijk. h. Breng de melk onmiddelijk na het melken uit de stal. i. Giet do melk op een frische plaatst zoo gauw mogelijk door een teems. Ten slotte volgen nog een drietal eischen, waaraau zij, die aan fabrieken leveren, moeten trachten te voldoen. Deze luiden k. Zorg voor voldonnde uitluchting en afkoeling der meik voor het vervoer naar de fabriek. I. Lever avond- en morgenmelk nooit door el kander. m. Houd de transportkar steeds zindelijk en in goeden staat. M. GECONDENSEERDE MELK. Een vriendelijke hand zond ons een brochure over gecondenseerde melk. Wij hopen hiervan een nuttig gebruik te maken, en binnenkort iets omtrent 't genoemde produkt te vertellen. M. Volkeren «Ier Aarde. JEJiE/i. J.VO. De tegenstand tegen de voorgestelde be lastingen in het Vereeuigd Koninkrijk, ter dekking van het reusachting oorlogstekort, begint Sal sterker te worden en vaster vorm aan te nemen. De verhooging van de inkomsten belasting zal vocral de kleine rententers en beschei den ambtenaren, die van een middelmatig jaargeld moeten leven, treffen, daar de belasting niet progressief is. Zij is nu bijna even hoog als bij den Krimoorlog, toen zij, voor inkomens hooger dan 150 p. st, in 18 s s tot 16 pence per pond werd opge schroefd. Letterlijk geen enkelen vriend of voorstander vind dan ook dit voorstel van Hicks Besch. De belasting op de suiker een ver- bruiksartikel, dat vooral onmisbaar is in Engeland, waar zooveel thee met suiker gedronken, zooveel jam genuttigd wordt- zal weder de kleinste huishoudens het zwaarst treffen. Maar hierover wordt minder iawaai ge maakt, omdat de fabrikanten zich tijdig hebben weten te dekken tegen eventueele sehade. Als reden toch, dat de Engelsche raffinadeurs, die anders spoedig gereed zijn een groote mond op te zetten ditmaal zoo gedwee zijn, nu de suikerrechten met een halven stuiver per pond worden verhoogd, wordt van particuliere zijde opgegeven dat alle dokken van Southampton en alle entre- pörs van Londen tot het uiterste hoekje opgeproptvol liggen met suiker, evenals de pakhuizen van de groote handelaar te Londen. Manchester en Birmingham, zoodat de be lastingverhoog voor hén een aanzienlijke winst beteekent. En raffinadeurs, geraffineerd als zij zijn,

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 1