I in V .s- Zestiende Jaarg. No. 807. sigaren P" I i-Fenenga. lOUDERS. Haas, ïsnee. oomenl Matras- ïz. IN HOC SIGNO VINCES Tweede Blad I T. BOEKHOVEN. 3ESCH, isch, tooi* «Ie KuidhoIlaEitl^cEie en Keeuw§che Eilanden. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Sledaetle bestemd, Ad'vertenAiën esi verdei'e Admigiistratie franco toe te en aasa den Uitgever send Uit de Hamers, Verkiezingen. Uieaiciigri Nieuws. fSaatseiijk Hieuw§. - 100 at. neer dan een kistje 's gevraagd. sen gebruikte doch VEERKAROS, zonder kap gaal in te renden et bureau van dit jeffc het genoegen t$||/ dat hij doorloo- rfp) naweeh voorzien W erech KALFS- bevelend S. GAZAN. fp csSzUde, ^DAM. m. eel uwe kippen juiste bestanddee- ope voedering de ij gen. 90, 10 ko.fl.60, 50, 100 ko. fl2.50. au bevelend, G. "VAIN PARIJS r bij: Melissant. Nieuwe Tonge. Sommelsdijk. Ouddorp. houders gevraagd. Marktveld, JBoterhamworst, Billijke prijzen. bevolen, csnierk Anker. ds tegen Rheu- ^Verkoudheden la ets. en 50 ets. rdambij:Uloth, uyll en Sanders. ïïetttv&nw. I a.gaiker-l®a,§a jgbaar bij DXJKEMA Dirlesland bij S. en te Middel- in id met het feit dat icees sedert jaren renbed, Peluw en epte gewaschte Tijk estoomde Veeren 3 pond veeren, alles :bed, Peluw en twee oger, alles a con- akkee. hedden dat machi- beleef d aanbevoleu. ik mag bogen, is de tevredenheid P. ItöOIJ, Middelhar nis éTÈV CffË fi 11 UITGEVER Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Den laatsten maal spraken wij over de verschillende Commissiën, die geroepen wa ren om tot verbetering der woningtoestanden bij te dragen; ze waren ambtelijke com missies, een centrale gezondheidswet, in specteurs en gezondheidscommissies, die bij hunne aanstelling geen eed, maar een ver klaring moesten afleggen van hun plicht naar behooren te betrachten. Maar behalve deze officieële personen, zal er nog een andere categorie van personen zijn, die ook wat in de melk te brokken hebbendie soort kan ik niet beter betitelen dan met »jan en alleman."Wie is dan die »jan en alleman«. Luister dan naar Art 12 Indien drie of meer meerderjarige ingezetenen eener gemeente bij het gemeentebestuur een met redenen omkleed bezwaarschrift indienen betreffende een of meer woningen, die blijkens persoonlijk onderzoek hetzij wegens niet- inachtneming van de voor schriften, bedoeld bij art. 1, hetzij uit an deren hoofde ongeschikt ter bewoning zijn of waarbij het aanbrengen van bepaaldelijk aangeduide verbeteringen noodzakelijk is, of wel, waarin meer personen zijn gehuis vest dan volgens plaatselijke verordening geoorloofd is, wint het gemeentebestuur met overlegging van het ingediende be zwaarschrift, onverwijld het advies van de gezondsheidscommissie in. Hetzelfde geldt indien het hoofd van een gezin of een af zonderlijk levend persoon zoodanig bezwaar schrift indient betreffend de door hem be woonde woning. De zakelijke inhoud van 't bezwaarschrift wordt door 't gemeente bestuur. meegedeeld aan den eigenaar der woning of aan dengenen, die voor 't on derhoud daarvan aansprakelijk is. Enz enz. Zooals ge merkt, houdt dit art. eene be paling in. dat ieder, die boven de 21 jaar is, hij zij dan vader of moeder, zron of dochter, knecht of meid, buurman of buur vrouw, ja, ieder, die wat liefhebbert op sociaal terrein ieder, die wat vuur en lief de heeft voor publieke zakenieder die een toontje mee wil zingen in het liedje van ïsociale verbetering« het recht krijgt om eene visitie bij U te komen maken met 't doel om U voor- en achterkamer te inspectearen uw bedstede en alcoof, uw keuken en zolder te onderzoeken, om te zien, of uw woning voldoet aan de gemeen teverordening op 't bouwen, om te zien of ze uit anderen hoofde niet ongeschikt is om te zien of er geen verbeteringen nood zakelijk zijn; of er niet te veel menschen in wonen. Een kijk-in-den-potEen nieuws gierige bemoeialEen inspecteur in den dop De eene burger onder controle van zijn evenknieEen heirleger van inspec- teurtjes, en onbezoldigde »veld«wachters of liever huiswachters, die allen 't recht heb ben een bezwaarschrift in te dienen. De Kamer heeft dit artikel na korte discussie tusschen den Minister, gerugsteund door Kerdijk en Drucker, eenderzijds en Kar- nebeek en Lohman anderzijds met 41 tegen 22 stemmen aangenomen. Welke argumen ten werden nu pro en contra aangevoerd Vooreerst dan de bedenkingen van Van Kar nebeek 1Dit artikel is ontleend aan de Engelsche wetgeving, maar daarin staat, dat als vier buurlui last van eene zekere woning hadden, dat dan die buren klagen mogen over dien treurigen toestand dier woning, omdat die buren er belang bij hebben èn voor zich persoonlijk èn voor hen gezin, dat ze geen krotten of huizen naast zich hebben die gevaar opleveren voor hun gezondheid, voor him veiligheid, voor hun zedelijkheid. En dan is zoo'n klacht begrijpelijk. Maar ■de door art. 12 genoemde ingezetenen be hoeven geen buren te zijn ieder mag aan merkingen maken. 2 Veel jeugdige eige naars op sociaal gebied kunnen nu op spionage uitgaanen wij zullen krijgen, alzoo drukte hij zich uiteen heirleger van dilettant-inspecteurs en iuspectrices, veelal van betrekkelijk jeugdigen leeftijd en wellicht overijverig een vrijkorps toegevoegd aan het ambtelijk toezicht.* Ook de Sav. Lohman had bedenkingen 1De bemoei- alachtigheid. Men heeft in den Haag eene vereeniging van menschen, die zich ten doel stelt den toestand der dienstboden te verbeteren. Nu komt eene directrice van dien bond de mevrouw spreken en zegtmevrouw uw keukenmeid is lid van den bond, waarvan ik presidente benik k#m nu eens naar het slaapvertrek van die bode kijken want als het niet goed ingericht, zou ik, omdat zij lid van den bond is, u moeten waar schuwen daarin verbetering te brengen. Is mevrouw kalm van aard, dan zal ze de be zoekster misschien te woord staan, maar het zou ook mogelijk zijn, dat zij in woede ontstak en dat er ongelukken gebeurden tengevolge dier onbeschaamde indringerig heid. Dat is tegenwoordig een stelsel dat behoort men niet af, maar veeleer goed te keuren dat zijn de weldoeners der maat schappij. Alleen maar zoodoende gaat de vrede en de rust in de gezinnen te loor. 2e. Zooals de wet luidt, kunnen elke drie personen zich over den verhuurder bekla gen. De huurder huurt eerst de woning, en als hij er eenmaal woont, zegt hij aan zijn verhuurderik heb allerlei klachten. Zelf brengt hij er als hnurder soms onge dierte in door zijn vuile bedden, vuile klee- ren of dergelijke smerigheden, en is hij dan huur achter, dan kon hij tegen den verhuurder zeggen ik zal een klacht tegen je indienen, want het huis valt door zijn onreinigheid onder artikel zooveel der ver ordening afdeeling ongedierte. Scheld mij het achterstallige vrij, dan zal ik zwijgen, want ik leef nu eenmaal in dit ongedierte en 'k zal het er maar mee doeneigen lijk hindert 't me wel, maar alles wordt een menscli gewoondus verminder mijn huur dan maar. De huurder bouwt op 't dak duiventillenhet water in de goot wordt vuil, ondrinkbaar. Wie de schuld De huur der! Wie mag een klacht indienen tegen den verhuurder over vuil drinkwater. De huurder Wie draagt de mogelijke schade De verhuurder Een paar staaltjes van ty- rannie! Maar zoo'n huurder kan er toch uitgezet worden? Zeker, maar voor idem zooveel. In Duitschland gaat dat met een agent van politie, maar in Nederland kunt ge gaan procedeeren. De Minister noem de dat art. goed, want zei hijhet bevordert het particulier initiatief. Iedet particulier mensch wordt nu aangespoord tot onderzoek. En Kerdijk wees nog op den nuttigen werkkring der dames Vermeulen, Went en Pynappel in Amsterdam, die zich aldaar zoo met de volkshuisvesting bemoeien. Alles goed en wel. Maar dan dient toch eerst onderzocht, hoe die dames-opzichte ressen haar taak opvatten, als albemoeisters of zijn ze aangewezen door de een of an dere vereeniging of een of ander genoot schap. Wat is haar taak Hoe treden zij daar in op Welke middelen kiezen ze om haar doel te bereiken Doch hoe dit zij Art. 12 is aangenomen en wij zullen hopen dat het door den Minister bedoelde particulier initiatief niet verloopt in spionnendienst en plagerijen voor verhuurders. ONWAARDIG. Zoo als men gezien heeft in onze rubriek //Verkiezingen// heeft j.l. week te Oud-Beierland herslemming' plaats gehad tnsschen den //anterev. heer J. L Verhoeven en den //lib//, heer Dr. K. Lodder, voor de Prov. Staten. Dat er van beide kanten //ge werkt// is bij deze verkiezing in Zuid Holland ligt in den aard der zaak. Maar aan de zijde der li beralen is deze strijd grovelijk ontsierd door een strooibiljet, dat we eenvoudig //schandelijk// noemen. Of wat zegt men van taal als deze (en we kunnen sleehts uit plaatsgebrek een deel opnemen //Wij zijn geene drijvers, geene dwepers geen omverwerpers. Wij willen den vrede in den landen en niet den godsdienststrijd. Wij willen vastig heid en //vruchtbaren arbeid// in de wetge vende lichamen en geen godsdiensttwiste- rijen en haarkloverijen. Wij willen geen kerkelijken dwang, geen verdachtmakingen, wij willen //de welvaart der volks//, de //ver heffing van den arbeid//, de verspreiding van kennis, de b evordering van de //echte// burgerdeugden. Onze tegenstanders laten zich leiden door //enkele// predikanten en priesters. Wat zou het lot van ons land zijn, als de predikers van //allerlei geloof// eindelijk de overwinning behaalden? Daarover spreken de somberste bladzijden in onze vaderiandsche geschiedenis. Als het arbeidende volk die historie kende, als de kleine luiden op de hoogte waren van het verleden, dan zou het platteland als ècn man met ons stemmen. Sluit u daarom aan bij ons, kiezers. Weest voor de //kalmte,// voor de //vrede,// voor den //arbied//. Laat u niet leiden door militairen, die naar //oorlogen// dringen omdat, oorlogen hun bevordering, invloed en roem beloven. Zoo laat u dan ook niet leiden door de genen, die hetzelfde verwachten van den //godsdienststrijd//, waartoe zij steeds aan zeilen en prikkelen. Komt dus allen op en benoemt Dr. K Lodder tot lid der Provinciale Staten. Laat onze Hoeksche Waard blijven, wat ze steeds geweest is. Laat ze niet door" vreemdelingen, door dwepers van elders, overgeleverd worden aan godsdientshaat en zijn treurige gevolgen." Dit stuk gaat uit van het bestuur der Centrale Liberale kiesver. //De Hoeksche, Waard//, en is onderteekend door de heeren Dr. A. J. Boss e rs. 's-Gravendeel J. Blok. 's Gravendeel; J. Leeuwenburgh Az.. Heinenoord H. B e ij e r s, Puttershoek B- Bijl westmaas, en W. E. A 11 e v 0 g t, Klaas waal. Ons dunkt, Dr. Lodder zelf moest op deze wijze toch niet aanbevelen willen zijn. Dat moest zijn goede naam te na wezen. Vooral nu tegen de algemeene verkie zingen gaat, achtten wij het wenschelijk eene wijze van strijdvoeren als die eens aan de kaak te stellen. Eenvoudig //afschrijven,// scheen ons daartoe de beste critiek. Of zal ook de pers, die tegen ons over- staat, deze taal niet' eenparig met ons af keuren? Dergelijke praat, immers, zijn we nu toch, met hoöge uitzondering wel, te boven. EEN COURANTEN PRAATJE? Volgens «Daily Express» zijn de 108 kanonnen, door de Engelsche regeering ge kocht aan den Duitschen tabrikant Ehrhardt, en die thans te Woolwich staan, volkomen waardeloos, omdat er geen bruikbare am munitie voor isDeze moet nog uit gevonden worden. GROOTSTE SCHIP. Het groetste schip dat ooit gebouwd is, de «Celtie» voor de «White Star Line» bestemd, zal morgen te Belfast van stapel worden gelaten. Het vaartuig is 700 voet lang, 75 breed, met een diepgang van 49 en meet 20.83o ton. Het zal een water verplaatsing hebben van 36,200 ton. Die der «Great Eustern» was 32.160. WINDHOOS. Den 29Sten Maart trok een windhoos in zuidelijke richting over de Friesche gemeente Ferweradeel. Van de voorhuizinge van P. Nieuwenhuis werden een aantal dakpannen weggeslingerd, waarvan enkele door de ramen van den koestal ylogen. in de nabijheid der woning van S. Offringa werden twee meisjes opgenomen, van wie 't eene in een sloot en het andere in een waterkuil terecht kwam, doch beiden werden gered. DE PEST. De pest te Kaapstad breidt zich uit. Pot dusver zijn 287 gevallen aangegeven en 99 sterfgevallen,onder deze laatsten het hoofd van den geneeskundigen dienst. PRO BOER. Te Hamburg heeft een groote Pro-Boer meeting plaats gehad. 5000 personen vulden de zaal geheel het enthousiasme was zeer groot. Een telegram werdt aan den Keizer ge zonden. waarin om interventie in den Zuid- Afrikaanschen oorlog wordt verzocht. In den nacht van Donderdag op Vrij dag heeft 't hier en daar in ons land ge onweerd. Ouden van dagen zien daarin het voorteeken van een kouden zomer. Een oud rijmpje zegt dan ook van onweer in 't vroege voorjaai Donder in het dorre hout- Blijft de heele zomer koud." STRENGE MAATREGELEN. Volgens een Lombergsch blad zijn 800 personen, die bij de laatste onlusten te Moskou in het gebouw der hoogeschool werden gedreven, daar 48 uren lang zonder eten of drinken opgesloten gehouden. Tot driemaal toe trachtte de menigte hen te bevrijden, maar de troepen joegen haar uiteen. In alle universiteiten worden de garnizoenen nog onder de wapenen ge houden. De gevangenissen zijn boordevol. SOMMELSDIJK. Tot Onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier is door den Raad met ingang van 1 Mei a. s. be- moemd de heer J. C. van Gent alhier. Door bemiddeling en onder toezicht van dei. consul voor Overfiakkee en Goe dereede van den A.N.W.B. de Heer D. Slis PLz. zijn er van wege voornoemden bond 4 wegwijzers op ons eiland geplaatst, te weten1 hij de hofstede van den Heer van Oostende, 1 bij die van den Heer Rosmolen, 1 bij de meestoof te Achthuizen en 1 bij de Heer de Wit. Voor wielrijders zullen deze zeker niet onwelkom zijn. Woensdagavond werd in 't hotel Spee de 10de algemeene vergadering gehouden van de jjsclub „Mid- delharnis-Sommelsdijk" welke met een woord van welkom aan de leden door den voorzitter den heer U. J. Mijs werd geopend. Uit de rekening van den Penningmeester bleek dat de inkomsten f499.05 en de uitgaven f224.36 bedroegen, 't Batig slot van f274.69 was in de spaarbank gedeponeerd. Ue heer Kuiper uit Middelharnis had verwacht, dat bij zoo'n saldo wel een bjjdrage aan de vereeniging „Sempre Crescendo" zou zijn verleend. Dit kwam hem beter voor dan een tractatie op de Ijsbaan. De voorzitter zei, dat in dezen het algemeen gebruik gevolgdwas, maar bij een volgende gelegenheid wil bij gaarne den gegeveD wenk in acht nemen, omdat de medewerking der muziekvereeniging door bet bestuur ten zeerste wordt gewaardeerd. De Secretaris, de heer Jacs. van der Koogh, bracht het jaarverslag uit "/Bleek, dat het getal leden, thans 111 bedragende, -verminderde, 't Bestuur deed alle moeite nieuwe leden te werven, doch velen schenen wel van de vereeniging te willen profiteeren zonder haar te steunen wat ook daaruit bleek, dat menigeen zonder insigne zelfs aan de mannen met de bus den rug liet zien. De heer GL van Eek vermoedde, dat in 't verliezen van leden moest worden toegeschreven aan de zachte winters zonder ijs. Hij zou willen voorstollen geen contributie te heffen, als de kas bv. f400 rijk was. Als de financiën eenmaal eens zoo rooskleurig mochten worden, dan wilde de voorzitter dat wel overwegen. De heer van Hemert achtte de ijsbaan wel wat klein; zijns inziens zou eengrooterebetrek kelijk weinig meer kosten. De voorzitter zette echter duidelijk de gevolgde handelwijze uiteen en wilde alleen bij 'tgrooter worden van 't getal leden ook de jjsbaan vergrooten. De heer Kuiper beval nog aan een volgenden winter een hardrijderij uit te schrijven van jongens tusschen de 12 en 16 jaar nu tweemaal gebleken was, dat grooten voor geen w etst rijd te vinden waren, wat hjj toeschreef aan de 50 ct. inleggeld. Dit werd door anderen bestreden en de voorzitter zei, dat velen niet wilden meededingen omdat ze er voor bedankten, uitgelachen te worden. Tot bestuurslid werd herkozen de heer D.SlisPlz. en tot jjscommissaris de heer A. "Witvliet, beiden met op één na algemeene stemmen. Op voorstel van den voorzitter werd nog met 14 tegen 2 stemmen aangenomen, om op de volgende algemeene vergadering een prijs onder de opgekomen leden te verloten te bedrage van f 6. P. MIDDELHARNIS. 31 Maart. Heden- avond trad in de Ned. Herv. Kerk alhier voor een zeer talrijk en aandachtig luis terend publiek op de WelEerw. heer Fro- wein, verbannen leeraar van Transvaal, thans wonende te Utrecht. Nadat de gemeente Ps. 57 2 en 7 had gezongen en voor gelezen was Ps. 79, begon de geachte spre ker met gebed, en verzocht te zingen uit Ps. 99 2 en 8, waaronder voor armen en kerk gecollecteerd,, terwijl later op den avond eene collecte voor de Boeren ge houden werd. Vervolgens las ZEd. den tekst voor uitjes. 26 ib, deze woorden»Wij hebben eene sterke stad, God stelt heil tot muren en voor schansen," welke door ZEd. kortelijk wer den uiteengezet als op de strijdende Boe ren in Z.-A. volkomen van toepassing zijnde. Achtereenvolgens zette ZEd. uiteen hoe de Boeren in dat land waren gekomen door de vestiging van de Ned. O. Ind. compag nie die hen grootelijks steunde. Inde 18e eeuw kwamen de Engelschen om de Kaap stad en dat land voor de Boeren te bewaren, zoo het heette, maar hiel den het geheel in bezit als kolonie. Van dien tijd af werden zij verdrukt en onder vonden allerlei leed van der Engelschen zijde, getuige o.a. de moord bij Slagtersnek tengevolge van de verheffing van de kaf fers tegenover de Boeren. Dientengevolge besloten dezen hunne hoeven en landerijen te verlaten en bij menigten meer noord- en oostwaarts te trekken en zoo vestigden zij langzamerhand, na zeer langdurigen hoogst moeielijke tochten over hooge en rots achtige bergen zich in Natal. Door de En gelschen ook daar erg bemoeielijkt, na er eenigen tijd te zijn gevestigd en een moei elijke strijd tegen de Zoeloes te hebben gevoerd, zagen zij zich genoodzaakt elders een veilige plaats te zoeken, daar het En gelsche juk ondragelijk was, eu zoo kwa men ze in Transvaal en Oranje-Vrijstaat, alwaar zij ook erg door de Engelschen be moeielijkt werden, doch zich geheel vrij gevochten hebben, en vooral na den slag bij Amajuba in 1881 onder eigen bestuur onafhankelijk wonen konden. Dat zij Boeren genoemd werden, ligt in het beoefenen bepaaldelijk van het boe renbedrijf, namelijk landbouw en veeteelt. Hunne leefwijze is zeer eenvoudig, terwijl hun karakter zich vooral openbaart in goede trouw en oprechte godsvrucht, waarbij zij zeer veel overeenkomst toonen met de aarts vaders van het Oude Testament. Vooral het vijfde gebod wordt door hen beoefend, en vandaar de groote eerbied en onder danigheid van de kinderen jegens hunne ouders, zelfs al zijn de kinderen gehuwd en zeiven ook vaders en moeders geworden. Die onderdanigheid en eerbied betoonen zij zoo nauw mogelijk ook tegenover hunne meerderen in leeftijd èn in rang; vandaar dan ook dat generaal Louis Botha niet op trok tegen Buller en zijn leger bij de Toegel a ter vervolging, omdat de commandant' ge neraal Joubert dit niet wilde. Daardoor is het dan ook te wijten dat Ladysmith niet ingenomen is en de Boeren van hunne be haalde overwinningen de vruchten niet plukten: anders zou Natal, Mafeking, Kim- berly reeds door hen zijn veroverd en de oorlog ten hunnen gunste al zijn geëindigd. De Zuid-Afrikaansche Boeren leggen zich ook niet toe op uitbreiding van grond gebied, noch op de schatten, binnen in den grond te vinden, maar hun is het alleen te doen om hun vrijheid en recht te be houden en ongestoord hun bedrijf te kunnen uitoefenen. De geachte spreker behandelde voorts de aanleiding van dezen oorlog gelegen .11 Ijl I n k a!^ 1 •"c.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 3