B IJ VOEGSEL 1 Vrijdag 15 Maart 1901. No. 804, BEHOORENÜE BIJ IN HOC SIGNO WSES Uit de Kamers. Vraagbaak. Antwoorden of meded jeliagen zijn met hetzelfde nummer gemerkt al de vragen waarop ze betrekking hebben. Sommclsdijk. Door stemgerechtigde Ingelanden der polders „Oudeland" en „Everdina" zjjn tot Gezworens herkozen de heeren Izak Kastelein voor „Oudeland" en Andries Pieter van Dorsser voor „Everdina". Brielle. Het zangkoor der Chr. Jonge lings-vereeniging hoopt a.s. Donderdag hé feit te herdenken, dat zij twintig jaar gelede: voor het eerst uitvoering gaf onder leidin^ van haar directeur den heer J. de Klerk. Eer uitgelezen programma zal den bezoekei worden aangeboden. We twijfelen niet velen zullen een gang maken naar de ba venzaal van den heer Luchtenburg, waa twintig jaar geleden de eerste uitvoerin1 ook plaats vond. ibis Dat de Legerwetten zoo maar van de helling zouden loopen zonder ergens te horten of te stooten, had niemand gedacht, maar dat het er nog »spannen« zou en de Minister zijn veto door de Kamer werpt en dit en dat onaannemelijk verklaart en daarmee dreigend den wijsvinger opheft, en waarschuwt, want dat hij niet kan uit voeren, wat de Kamer hem voorlegt, dat had niet iedereen verwacht, om de een voudige reden, dat al zooveel jaren over onze legerorganisatie is gedebatteerd, dat er toch eindelijk eens een feit, een daad mag komen, inplaats van al dat gepraat. Ieder hoopte, dat er nu eens iets afdoends tot stand kwam, en dat daarom van de zijde van Kamer en Minister iets zou worden toegegeven, zoo, dat de wet ten er kwamen. Hoogstwaarschijnlijk zal ieders 'verwachting worden teleurgesteld. De Min. van Oorlog heeft althans schorsing ge vraagd der beraadslaging om te overwegen, wat de Regeering te doen staat. En als een Minister dat doet, dan zit hij of niet lang meer aan de groene tafel óf zijn legerwetten trekt hij in en ze gaan weer voor idem zooveel jaar den doofpot in, totdat een ander Minister 't weer eens waagt, om met den doofpot andermaal buiten de Kamer gebracht te worden. Wat dan wel 't struikelblok is. Natuurlijk de oefeningstijd. De Minister heeft twee soor ten van geoefenden, 12500 zouden lang, 5200 kort dienen. Waarom nu een 17 duizend lang, en anderen die ook door 't lot zijn aangewezen maar kort, er zit iets onbillijks inen nu is 't waar, dat d« langdie- ners voorrechten hebben boven de kort- dieners, zoo b.v. dat de herhalingsoefenin gen korter zijn, dat ze niet bij de landweer worden ingelijfd na hun diensttijd, maar 8 mnd. dienen of 4 scheelt de helft. Daar bij zullen de viermaanders goëd geoefenjde mannen zijnde tijd van 4 mnd. is kort. En wanneer zullen die viermaanders moetien dienen, gelijk met de achtmaanders of als de achtmaanders met groot verlof zijn ge gaan, dus in den winter, en moeten ze dan niets meedoen in de groote manoeuvres enz. enz. Daarom hadden de heeren De Ras en Van Vlrjmen op art. 2 een amen dement ingediend jaarlijks, zoo wenschten zij, worden ingelijfd ióooo man, verdeeld in eene voor- en najaarslichting. De voor jaarslichting bedraagt 12300 man, en de najaarslichting 3700 man. Doch 't werd verworpen met 61 tegen 31 stemmen, en art. 2 der Leg«rwet, 't contingent stellende op 17500 is aangenomen. Dr. Kuyper had een amendement ingediend op art. 120, om hen, die flink in den wapenhandel waren onderlegd, een getuig schrift te geven opdat die miliciens van zoo'n getuigschrift van bekwaamheid voor zien, korter behoefden te dienen. Maar ook dat werd verworpen met groote meerderheid van stemmenzoodat het re- geeringsartikel, 120 nl, dat zij, die bij in diensttreding al eenige wapenoefening ach ter den rug hebben, en getoond hebben in dien wapenhandel wat bedreven te zijn, tot de korte oefening zullen worden toege- De heer van Gilse had een amendm. inge diend, om nl. de bevoegdheid uit te spre ken, om den diensttijd der onbereden man schappen uit te breiden van 8l/2 md. tot 12 md, welk amendm. door den Min. ver klaard werd onaannemelijk te zijn niette genstaande deze verklaring des Ministers is 't amendm. aangenomen met 47 tegen 44 stemmen, wat wellicht of aftreding en dus intrekking der Legerwetten tot gevolg zal hebben, of intrekking. De heer Ver- weij had voorgesteld om hen, die flinke vooroefeningen in de plaats hunner inwo ning hadden gemaakt in te lijven, maar ze daarna verlof te geven. Dit amendm. werd evenzoo verworpen met 48 tegen 43 stem men. Ten slotte werd art. 122 aangeno men met 50 tegen 41 stemmen. Wat nu verder gebeuren zal, weten we niet. We wachten af; ,We zullen spoedig van den Min. v. Oorlog belangrijke zaken hooren. Morgen |begint de Kamer met de Woning wet. Oemen^d MIeuws. STATENVERKIEZINGEN, Men schrijft uit Friesland aan de A ederl De antirevolutionaire, christelijke-histo rische en roomsch-katholieke pa! tij zullen met het oog op de Statenverkiezingen in het district Franeker samenwerken. Van de vijf candidaten zullen 2 antirevolutionai ren en 2 christelijk historischen zijn, terwijl 1 roomsch katholiek zal wezen. Wanneer de anti-liberale partijen in het distr ct Frane ker er hun 5 mannen brengen, dan zijn de Friesche Staten om. Nu er samenwer king tusschen drie partijen is zijn de kansen gunstig. Prof. Mr. P. A. van der Lith, lid der Staten van Zuid-PIolland, voor't district Leiden, die Git jaar moet aftreden, wenscht (om gezondheidsredenen) niet weder voor eene candidatuur in aanmerking te komen Treurige negotie. In het Eott. Nieuws blad adverteeren niet minder dan acht »da- mes« en één »heer«, dat zij zich met het edele vak van planeetlezen enz bezig houden. En dat in 1901 //Vrees voor de kazerne.// Te Westendorp, gem. Wisch, heeft zich de milicien S., die Donderdag op moest komen om zijn militie plichten te vervullen, den dag te voren door ophanging van het leven beroofd. //Een goed zwemmer.// De landbouwer Scherf die zich te Almkerk heeft gevestigd liet dezer dagen zijn vee en gereedschappen per stoomboot naar zijn nieuwe woonplaats overbrengen. Een varken echter was nauwe lijks aan den wal, of ging terug, sprong de Merwede in en zwom lustig verder. Met een roeiboot ging men het dier achterna, maar dit zwom zoo vlug, dat er aan bijhouden, laat staan inhalen, niet te denken viel. Eerst na drie kwatier zwemmende te hebben afge legd, ging het bij Werkendam weer aan land. DE MOORD TE TILBURG. Geruime tijd zal nog voorbijgaan, eer de zaak Mutsaers voor de openbare terechtzitting zal komen. Het dossier is zeer omvangrijk, Naar gemeld wordt, zullen een 60-tal getuigen in dezen zaak oproepen worden. In Italië zijn vreemde natuurverschijn" selen waargenomen. Volgens een bericht uit Palermo aan de //Köln. Ztg was de hemel boven de stad sedert Zondagochtend door een roodachtige wolk bedekt. Er woei een hevige wind uit het zuiden en er vielen drup pels regen //rood als geronnen bloed//, Bij dit natuurverschijnsel, dat onder een naam van bloedregen bekendis speelt het Afrikaan- sche wo-stijnzand, dat met den wind over zee gedreven wordt, waarschijnlijk een groote rol. In geheel Zuid-Italië is hetzelfde verschijn sel waargenomen. Te Rome was de lucht geelgekleurd, en Napels viel een zandregen en zag men tegen den donkerroode lucht een fate morgana. Aan een wonderbare redding heeft een kind in de Esquilijnsche wijk te Rome het leven te danken. Een meisje van negen jaar, jaar, Annita Gaputo, had zich uit een raam van de zevende verdieping voorovergebogen om beter naar een orgel te kunnen luisteren en viel naar beneden. In haar val raakte zij een waschlijn, die over het binnenplaatsje gespannen was, en onwillekeurig' klemde zij zich met oeide handen daaraan vast. De lijn brak en met het kortste eind waaraan de kleine Annita hing, werd zij tegen den mnur geslingerd, waaraan de lijn was vastgemaakt. Zij vloog juist een open raam binnen, waar voor een vrouw stond, die niet wienig ver baasd was toen zij plotseling een kind in de armen hield, dat uit den hemel gevallen scheen. Het meisje is er met een paar seham- men afgekomen. Gemakshalve! Te Oude-Pekela is giste ren uit 't kanaal gehaald een groot pakket Nieuwjaarskaartjes, briefkaarten, »ansichten« enz. De directeur van het postkantoor al daar heeft er beslag op gelegd. Men ver moedt, dat een der bestellers j>gemakshal- ve« dit pakket op Nieuwjaarsdag in 't wa ter heeft geworpen. Nog geen lente Terwijl hier te Sommels- dijk het zonnetje heerlijk schijnt en Maart een van z'n negen mooie dagen geeft, meldt men ons uit Enschedé, dat er de sneeuw gisteren een voet dik lag. "Een zeldzame opaal.v Bij gelegen heid van het tot stand komen der Austra lische Federatie heeft een rijk Australiër Maurits Lynes. aan den koning van En geland cadeau gemaakt een nieuw kroon sieraad, nl. een edelsteen van 250 karaat, een opaal die alle kleuren van den regen boog afstraalt. Zes jaar geleden werd de steen in het oosten van Queensland ge vonden. De waarde word op een millioen gld. geschat. "Vergiftigd water," In het Belgische plaatsje Avans zijn vijf kinderen vergiftigd die uit een in de nabijheid van het kerk hof gegraven put water hebben geschept en. gedronken. Zij zijn allen gestorven. Vier waren er uit één gezin De lijkjes werden aanstonds geheel zwart. Vragen en Antwoorden worden kos teloos geplaatst. Vragen. 63. Ik las ergens 't woord kraakbeen. Is dit wat anders dan gewoon been Een lezer. 64. Welk verschil bestiat er tusschen onderhoudsvoedsel en productievoedsel O. L. 65. Al dikwijls hoorde en las ik van spoelingtoch weet ik nog nooit precies, wat men daarmee nu wel bedoeld. Zou u mij dat niet kunnen zeggen, mijnheer de Redacteur Of weet een medelezer mij in te lichten. G. R. 66. Is ijzer ook een bestanddeel van alle planten Ik meen van ja. Toch hoorde ik nooit van 't aanwenden van ijzerhoudende meststoffen. H. V. d. H. Antwoorden en mededeelingen. 59. In ons land zijn eh Rijkslandbouw- leeraren voor elke provincie èèn. Binnen kort zal er evenwel nog een twaalfde worden aangesteldals we ons niet ver gissen zal deze voor westelijk Noord- Brabant wezen. Red. Tuin en Landb. 60. Ik heb wel eens gehoord dat dit zoo is. Bij ondervinding weet ik 'tech ier niet. P. te H. 60. Wij hoorden nooit klachten over de door ons geleverde kuikens. 61. Zeer zeker ken het dit. Maar over groenten, die men rauw (ongekookt) eet, zooals sla, zou ik er niet te veel van gebruiken. Chili heeft giftige eigenschap pen. Ook kan men licht te veel stooien. De bedden in tuinen zijn vee'al klein als men ze vergelijkt met stukken bouw land. Raadpleeg dus eerst iemand, die er verstand van heeft. Een voorzichtige. 62. Chilisaipeter is een samengestelde stof. Het bestaat uit een zuur nl. salpe terzuur (ook bekend onder den naam van sterkwater) en natrium. Deze laat ste stof is ook een der hoofdbestanddee- len van gewoon zout. In salpeterzuur zit de stikstofvoor de planten van zoovele gewicht. c Een oud leerli g v. d. curcus. (We hopen, dat meerdere oudleerliu- gen zich geroepen mogen voelen, zulke antwoorden in te zenden, De Red. houdt zich ten zeerst9 aanbevolen.) Plaat§eBïjfe Meuws. Dijkgraaf en Gezworens van den Pol der St-, Gnristoffel brengen ter kennis aan belanghebbenden, dat de rekening van het jaar 1900 en de Staten van begrooting dienst 1901 gedurende veer tien dagen ter visie ligt op den Doele alhier. MIDDELHARNIS De lotelingen dezer gemeente voor de militie zijn ingelijfd als volgt: Adrianus Cornells Jongejan, en Cornells van den Nieuwendijk bij de zee militie. Danker Peeman, Johannes Pieter Nieuwlaud, Hubrecht Schellevis, Joost de Bloeme en Cornells SI ui bij het 6 Reg. Inf. Cornelis de Ruiter hij het 4 Reg. Inf. Adiiaan van Ast, en Jan Koote bij het 3 Reg. Veld Artillerie. Na de visch te IJmuiden verkocht te hebben zijn alhier binnengekomen de vischsloepen "llendrika Adriana// schipper M. den Braber, «Eben Haëzer// schipper A. de Koning en "Onbestendigheid// schip per Abr. Dubbeld. Van den landbouwer L. G. werd gister een melkkoe onder politie toezicht begraven die voor de consumptie was af gekeurd. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In de vergadering van den polder Nieuwe Stad zijn benoemd lot candidaten voor gezworenen in de plaats van den Heer D. Born, de H. H. A. Braber Pz., M. Koert en W. Braber. De Leer Hermans uit Amsterdam zal op Dinsdagavond 19 dezer bij den heer G. Smits alhier eene politieke lezing houden. Door de lib. kiesvereeniging zijn tot voorloopige candidaten voor den gemeenteraad gesteld de H. II. A. Braber Pz., J. v. d. Gevel, I. Scherpenisse en J. v. Dijke. Het bestuur van de commisie van het beheer der grintwegen heeft het rijden van plm. 294 M3 grint van de kaai naar de bak ken, gegund aan uen. laagsten inschrijver C. Arendsman ad. f 0,65 per M3. Op 6 Maart jl. overleed te Z egwaart bij Woerden onze vroegere gemeenteveldwachter J. J. Beisterborg in den ouderdom van 88 jaar. Dinsdagavond hield in de zaal van Mar. Kaptein de heer K. Voogd alhier eene lezing voor de leden der liberale Kies vereeniging. Tot onderwerp had hij geko zen Volksbelang." Spreker begon, te zeggen, hoe een volk, zoowel als ieder persoon er op uit dient te zijn, om door zijne belangen te behartigen, steeds tot meerderen bloei en welvaart te genaken en daardoor moet trachten zijn geluk te verhoogen. Hij wees er op, dat dit geschieden kon door de middelen, welke ons zijn gegeven ook te gebruiken, zooals die gebruikt dienen te worden. Een eerste middel was volgens spreker, eendracht in de samenleving en daarom spoorde hij allen tot eendracht aan. Vervolgens hield de heer V. eene be schouwing over de volksklasse van vroegere dagen en die van den tegenwoordigen tijd; waaruit bleek, dat het beginsel van „vrij zijn" van het volk, steeds is gehandhaafd geworden. Dal toonde hij aan met het voor beeld van enkele mannen, zooals een Floras V en een Willem van Oranje, die hun leven voor het welzijn van het volk hebben opge offerd. Spreker betoogde verder het voorrecht, dat wij Nederlanders hebben, om onder zoo danige wetten, als wij thans bezitten, te mogen leven. Óp enkele dier wetten, vooral op de belastingswetten ging de heer V. wat dieper in en uit die wetten sprak volgens spreker vooral recht en billijkheid, Ook de kieswet kreeg eene beurt, en spreker toonde daarbij duidelijk aan, hoe wij het aan een minister Tak van Poortvliet te danken hebben, dat bijna een ieder kiezer is, en daardoor in staat gestelcl is om zijne eigen belangen, want de belangen van het geheele volk zijn ook de zijne, te behartigen. Zoo kwam spreker ten slotte er toe om de liberale Kiesvereeniging s>Volksbelang« alhi/r aan te sporen tot eendracht, tot sa menwerking ten einde daardoor nuttig te zijn aan de welvaart van ons land in 't algemeen en die onzer gemeente iii 't bij zonder. Na een kort debat van een paar heeren, werd de vergadering met een woord van dank aan den spreker, gesloten. Part. Corresp. DEN BOMMEL. De HH. P.Jacobs Pz. en J. van Weel hebben voor hunne benoe ming als lid voor de commissie tot wering van schoolverzuim bedankt, terwijl de heer A. Jongeling zijne benoeming heeft aange nomen. De lotelingen L. van der Meijde, J. Verkerke en M. Vos zijn ingedeeld bij het 2 e Regs. Veld. Art. te 's Gravenhage en de loteling S Kreeft bij het 3e Regs. Inf. te Bergen-op-Zoom. De Heer L. M. Hermans uit Amster dam zal op 20 Maart a. s. eene lezing houden in het vergunningslokaal van den heer C, Lokker, over het ondetwerp »De houding van den afgevaardigde in het dis trict Brielle in de Tweede Kamer" Bedoelde lezing gaat uit van de Afdee- ling Nieuwenhoorn van de Sociaal Demo cratische arbeiderspartij in Nederland. Ooltgeusplaat. Donderdagavond j.l vierde de Christelijke Zangvereeniging „De Harpe Davids" haar gewoon jaar feest. AR gewoonlijk was deze voor de leden der Vereeniging weer eene genoeg lijke avond, onder afwisseling van voordrachten en zang met de daarbij passende feostdisch. Öat deze zangver eeniging nog vele jare 1 haar jaarfeest moge vieren, zij zeker wel veler wensch. Tusschen Zaterdag en Zondag j.l. overleed onze oudste ingezetene den heer Cornelis van Rij in den gezegenden ouderdom van 97 jaar en 4 maanden. Ten gevolge van het bedanken der Heeren L. M van Putten en H. Broos- hoofd ais leden der Commissie tot wering van schoolverzuim zijn benoemd de heereu J. G. van Putten en J. A. van Nieuwen- hujjzen. Uit de opgekotnene sollicitanten tot helpster in de Openbare Bewaar school en nuttige handwerken is door B. en Weth. benoemd Mej.L. Kammeraad en val naar we vernemen hare voorgang ster Mej. J. Wouters als ziekenverpleeg ster worden opgeleid. OUDE TONGE, in deze gemeente is weer een geval van Typ'nus voorgekomen. De milicien verlofganger F. van Pe perstraten behoorende tot het 3 Regi ment Veldartillerie te Breda, zal op Woensdag 10 April 1901, onder de wa penen moeten komen. De collecte op den Amajubadag voor de achtergelaten weduwen en weezen van gesneuvelde Boeren in Znid-Afrika heeft alhier opgebracht de som van f 34,85. De lotelingen die op 6 Maart jl. in warkelijken dienst ziju getreden, zijn ingelijfd als volgt H. v. Dolder en A. Los 3 Reg. Infan terie Jb. Hobbel en H. de Haas van Dolder 4 Rog. Vesting, en M. Kamer ling 2 Reg. Huzaren. Het aantal kiezers voor 1901-1902 bedraagt voor de Tweede Kamer en voor de Prov. Staten 327 en voor den Gemeen teraad 320. NIEUWE TONGE. Door het collegie van Notabelen alhier is herbenoemd tot kerkvoogd L. Schilperoord en benoemd Klaas Kievit in de plaats van D. v. d. Kreeke. (Overleden). Door de man3lidmaten der Ned. Herv. Kerk is benoemd tot notabel Leendert Me lissant in de plaats van Klaas Kievit de welke moest aftreden wegens zijn benoeming als Kerkvoogd. Woensdagavond heeft de kerkeraad de ge legenheid opengesteld tot stemming der mans lidmaten, voor de eerstvolgende 10 jaren, voor kerkeraad of kiescollege de uitslag bleek te bevatten dat de grootste meerderh eid het thans bestaande (dus kiescollege) wil blijven behouden. DIRKSLAND. Onze vroegere dorpsge noot den korporaal H. Hartman heeft met gunstig gevolg het examen voor onderoffi cier (sergeant) afgelegd. - De benoeming van Ouderlingen en Diakenen, en het beroepen van Predikanten zal de eerstvolgende 10 jaren, alhier weder door stemgerechtigde lidmaten (kiescollege) plaats hibben. Door het bedanken van den heer J. C. Roodzand als voorzitter der Commis sie voor de paardenmarkt,] is als zood den heer C. Both voorzitter geworden. NocM. thans zegt den heer J. C. Roodzant d. Commissie geen vaarwel, daar hij toch ge woon lid der Commissie blijft. j 47^ Ons werd medegedeeld, dat H. M. di Koningin weder gunstig beschikt heeft, oj 't verzoek der Commissie van de paarden markt alhier tot het houden van de jaarlijksch< verloting van paarden en landbouwgereed schappen. De commissie zal na 1 April a.s beginnen met het uitgeven der loten, Verde is bepaald dat de paardenmarkt en de ven lotmg dit jaar op Vrijdag 7 Juni zal gehoudi worden. STELLENDAM. Ds. van den Berge tej' Biezelingen heeft voor de beroepin; naar de Herv. Gem. alhier bedankt. Ter gelegenheid van hun gouden bruilofstfeest werden M. Klink en echt- genoote door het Muziekgezelschap //De Hoop// een serenade gebracht. Ook werder door bemiddeling van dc heeren Moerlan| en Nagtegaal gelden ingezameld, teneind"' de oude luidjes ter gedachtenis aan hui feest iets extra's te doen bedeelen. Zoolang de Brielsche Burgerlijke stand in ons blad is geplaatst is het gevi niet voorgekomen, dat er niemand gebore of overleden was in veertien dagen. D geval heeft zich thans voorgedaan van 2 i Febr. tot 8 Maart. Jl. Maandag heeft een deel der Brielschj burgerij knnnen genieten van den Orelio avond. In de volle zaal van den heer Tekkc' was een uitgelezen publiek (niet te verwondt - ren èèn gulden entree) dat met ingehoude adem naar de kunstzanger luisterde. De een voudige liederen kregen door den wondei1, schoonen zanger een bekooring, die doe, ons Brielenaars eenig was. Wij zijn waa' lijk hier op het gebied van kunst niet ve wend mischien is het daarom, dat we zei de mindere acustiek der zaal en de plaa sing der toehoorders, niet eens hinderlij vinden. De zang zou daardoor nog met tot zijn recht gekomen zijn. En niet mil, der deel van den genoten avond komt to aan den pianist, den heer Hageman. Hl geeft met bezieling op de piano wat zanger met zijn stem geeft. Beide person Orelio en Hageman verstaan elkaar en wi ten daardoor een ensemble te geven d| uitstekend was. Mochten we weer eens schr: ven Orelio komt dan hopen we te zettj met 2>Hageman«. HELLE VOETSLUIS. Dinsdagavol sprak in het Café van Engelen de har L. M. Hermans, candidaat voor de i D. A. P. De zaal was goed bezet doornnj kieners, althans voor 't grootste gedeeld .Onze afgevaardigde de heer Goekotj werd geducht onderhanden genomen. Ij Goedhart trachtte Mr. Goekoop te verdf digen, wat niet al te best gelukte. Antirevolutionairen waren niet tege woordig, zij waren blijkbaar van meenin. dat ket niet op hun weg lag Mr. Got koop 'e verdedigen. Da oomea maakte er echter niet veel van. Zijn onze inlicl tingen juist dan heeft de heer Hermaij zich schuldig gemaakt aan het debiteert van een onjuistheid aan het adres vs den heer Vegthel. Hij beweerde dat zijn tegen candidaat! zieh schuldig had gemaakt toen hij c vorige week in de Tinte sprak aan ee persoonlijken aanval op hem. Blijkbaar had de heer Hermans t Brielsche Courant van 1.1. Zondag geb zen waarin een bericht voorkwam ov< het optreden van den heer Yeghtel in Tinte. Wij kannen echter verzekeren dat h( bericht, voorkomende in de beide Brie sche Couranten van 11. Zondag, weme f- van leugens. Dat het is geschreven door reman die leeft bij de gratie der liberale part die niet eens zelf die vergadering was Vegthel sprak heeft bijgewoond. De heer Vegthel strijdt niet tegen pe; sonen maar tegen beginselen en verklaai de ons in zijn lezing niet eenmaal naam van de heer Hermans te hebbe genoemd. Buiten de heer Goedhart trad nog i> debat Dr. Roodzant. 2 April a.s. wordt de detacheerir van den luit. 2e kl. H. van Schrevr, op het bureau van den staf der Marir' ingetrokken en genoemde officier gepiaat aan boord van Hr. Ms. wachtschip „Va Galen" alhier. NOG MEER VREDE. Bij de marine worden ingevoerd voor kanonnen van 15 cM. stalen half pantss granaten. Dit zijn stalen projectielen, voo zien van springlading en een bodembuis hebben een weinig dunneren Wand danjt gewone stalen granaten Op voorschrift van den Minister v; Marine zal voor den eersten van elk kwa taal aan diegenen, dienende aan boord v; een van Hr. Ms. Oorlogsbodems die aai spraak kunnen maken op de verstrekking v:

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 3