BIJVOEGSEL EN i dag 1 Maai® 1901. No. 802. de fiiamers. Reclames iftededeelingen ens. De eenvoudigste behande ling is dikwijls de beste. Tommy KonderWhiskey. l)e Oorlog*. ^emen^d lïïeaaws. Plaatselijk Nieuws. BEH0( NDE BIJ INHOCSIMSES ie van Raai te over 't Co«. Wam aan de orde de drif uitwerpeni Regeling vai g der Landmacht2 Naden .nvulling van de wet betrek nale Militie en van daarmede ;aande wetten; 3 Regeling ;er en van de opheffing van 1. Dat hier een ruim veld voor militaire specialiteitei en wetenschap op 't gebied en tactiek te openbaren, er ken op 't terrein van 't oor- en daar wat kunnen gras- >or de hand; de Kamerde- daarvan overvloedig bewijs, is voor een Kamerlid, dat ingewijd is in militaire zaken, nilitaiien dienst geweest is rkelijk om met al de detail- hoogte te zijn en er mei ken te oordeelen. Wel kar .en en 't is ook gevraagd 'Ogenblik een militair stelsel 'aderland wordt of moet wor door gaan, behoudens enkele wijzigingen iie door amendementen wel zullen worden aangebrachtmaar verzet de Kamer zich tegen dien korteren oefeningstijd en wil ze beslist een langeren, dan zinken de wetten als een steen en breken stuk op de klip te iuur. Om nu een en ander te bereiken stelt de voor om twee soorten van geoefenden te nemen; 11700 zullen volledig geoefend jvorden en 5 200 maar 4 maanden de eersten 8 maanden. Bij de legerwet van Bergansius .oesten de onbereden wapens 1 2 maanden instens dienende bereden wapens 24 aanden nu wordt het 8 en 4 maanden voor e onbereden en 18 maanden voor de be reden. Door dat minder aantal maanden ordt de duurte van 't leger niet grooter en .oor 't meerder aantal lichtingen of liever .oor de meerdere mannetjes wordt het leger iterker. Wat nu uit den smeltkroes der .ebatten zal voortkomen, durven we niet te profiteeren, maar dit is zeker, vallen de 8 maanden, dan valt het heele stelsel Noch- ;ans we gelooven, dat er groote kans is, at de min. zijn wetten er door krijgt. Wij itten in een moeras, zei de minister, en en welk"leger" of*verdedil hii bedoelde, dat hrt er met ons defensie dat dan, om daarna dat stel^ezen met best ultziet 5 en zeer velen in de .amer weten, dat dit waar is. En als nu eene ;rs te vergelijken met anderi ok zouden gebruikt kunnei et pro of contra daarna uil ch op een ander standpum or aangenomen houden, dal ;sstelsel des Ministers 't beste oordeelen, dat de finantieële svvaar zijn, zoodat het stelsel oe goed ook, de draagkrachl te boven gaat, en dies niel gepast. En wat de algemeene te hooren gaven, was dan zetting van een nieuw of an .n óf een goedkeuren van 'l listers, maar met een schou- wijfelen aan de goedkoopte! U oe dit zijhetzij men alge»-, M cht wil, of algemeene oefen-, klein staand leger met een aangevoerd door beroeps- Minister beweerde zich met te sluiten aan 't Neder-- poging gewaagd wordt om iets van dat efensiewezen te verbeteren, dan vindt dit loejuiching en steun, als maar blijkt dat de ersoonlijke lasten te dragen zijn en de maatschappelijke toestanden er niet onder lijden. Natuurlijk is er nog wat anders op te knappen wij hebben niet alleen een landle ger, maar ook marine, maar ook vestingen enz. Doch hoe dit zijBergansius en Seiffart mislukten met huu voorstellen, dat Eland nu zijn doel bereike tot heil van ons vader land, zoo we hopen. Kunnen we dan nooit er toe komen om Duitschland te annexeeren of Frankrijk in te palmen, als we onze neutraliteit dan maar kunnen handhaven. Dit is ook noodzakelijk. :r en aan Nederlandsche toe-1 is dan 's Ministers bedoeling :lsel van beperkt contingent :ning; het leger verdeeld in een landstormeen dienst jaren. Bij de militiewet van ïgenomen, dat x man op de htig moest wezen, daarom verband met de vermeerde-' gebeurd met vele personen en is ook ge- ilking sinds i8(ji, 15700 htig zijn elk jaar, dus over man, waaronder 115000 macht. Minister Eland wil Hij wil voor elke lichting en dus over acht lichtingen waaronder 4800 voor de vroegere legerstelsels ver- xanmerkelijk aantal. Had er ander bijplan bestaan, dan en jaar in jaar uit heel wat Het legerstelsel van Bergan- men weet in 't Ministerie van Oorlog optrad, maar kende critiek en de ellen- ngen, dagen en dagen ach- anti-militairisten en andere jn legerplannen in den do of- werd geraamd op 6 mill, n eens en dan elk jaar 2 mill. 20 Cent per regel. Gij wordt ziek, Gij wordt bloedarmoe dig, bleekzuchtig, bekomt last van rheuma- tiek, gij hebt al Uwe krachten verloren en gij neemt alsdan al de onaangenaamste ge neesmiddelen, en tot slot van rekening hebt gij veel geld uitgegeven zonder eenig waardeerbaar resultaat te bekomen. Zulss beur! met den heer A. Corpel, 4-6 Baast ste straat, te Leiden, hij schrijft ons en bevestigde hetzelfde aan onzen verslagge ver die hem een bezoek gebracht had. De heor Corpel, volgens portret. Lang heb ik gewacht om U bericht te zenden, doch ik wilde eens zien of Uw Eland n.l. zal het met j [le;}7aam middel Van blijvende krachtwas, i p.n tnrVi 't. aantal mail' -i 1 i i..i_ 1 1i.i er, [oen, en toch 't aantal man-jee(j namelijk sedert langen tijd aan hoofdpijn en duizeligheid, thans na Uwe Pink Pillen van Dr. Williams gebruikt te hebben gevoel ik mij -veel beter wist niet waar mijn heil te zoeken en zulks is thans oneindig veel verbeter en kan ze een ieder ;er maken. Hij vindt dit door efeningstijd. Voor hij als min. door studie en ervaring opge- vergelijking met wat in andere It, dat zoo'n verkorte oefe- vel mogelijk was. Als Minister ie hij dan ook de proef in. De^ gstijd voor de onbereden p 10 maanden gesteldvoor maar op 8 maanden. De rap en inspecteur der infanterie, commandanten en de negen aandanten over dien verkorten1 open nog al uiteen. De eerste verklaren den afloop over die juDStig drie der negen reg.- 00 er zijn er dus 7 van de 12, geconcludeerd hebben, van xidt het oordeel of voldoende de. Nochtans de Minister laat die verklaringen afschrikken at de verkorte oefeningstijd, ijectieve meening der auto- I ijn, beslist voldoende is om f met het volste vertrouwen aanbevelen, zij hebben mij een grooten dienst bewezen. Diegenen die gebruik maken van de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, ruggemergste- ring, rheumatiek, heupjicht, zenuwpijn, St-Vitusdans, hoofdpijn, zenuwziekte, klier gezwellen, enz., zij zijn een hernieuwer van het bloed en een spierversterkend middel. Zij geven sehoone kleuren aan de bleeke gelaatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw en ver oorzaken bij den man eene werkdtdige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspan ning en door buitensporigheden. Men geve acht dat de echte Pink Pil- yu, ucanoL f Dr. Williams zich in een houten oefende soldaten te krijgen,/ 1 nu met die meening mee, kokertje bevinden, met rooskleurig papier ite kans, dat de legerwettenomwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Person- nes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel be vinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat Prijs f 1,75 de doos, f 9, per 6 doozen. Eenig depothouder voor Nederland Sna- bilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de inge- slotene Hollandsche circulaire. Lord Wolseley, de pas afgetreden opperbe velhebber van het Britsche leger, schreef in het laatst van het vorige jaar Meer en meer wordt ik versterkt in de meening, die ik al sedert tal van jaren heb, dat de drank de oorzaak is, niet alleen van heel wat men- schelijke ellende, maar ook van tal van mis daden. Vroeger heb ik het voorrecht gehad aan het hoofd te staan Van een strijdmacht welke door een woeste en onbewoonde land streek over een afstand van 600 mijlen (plm. 174 uren gaans) moest trekken. Alle man schappen hadden een moeilijk werk, dagen achtereen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Wij hadden geen alcoholische drankpn meegenomen en het was natuurlijk onmoge lijk ze onderweg aan te schaffen. En wab»' waren de resultaten Gedurende den gehee- len tocht hebben we geen enkelen zieke gehad en vergrijpen tegen de discipline wer den in 't geheel niet gerapporteerd. Ik ben er vast van overtuigd, dat wij, indien het mogetijk was geweest alcoholische dranken te verkrijgen, onze bestemming niet in dien uitstekenden toestand hadden bereikt, waarin wij ons bevonden, toen wij in 1870 bij het fort Garry aankwamen. De Wet en Botha zijn beiden ontkomen aan het gevaar dat hen bedreigde. Een tele gram hieronder zegt ons, dat de comman dant-generaal zich van French heeft losge maakt en met 2000 man oprukt in de richting van Komatipoort. En De Wet is over de Oranjerivier ontsnapt met een zeker aantal van zijn volgers, terwijl men in Er geland er vaster dan ooit op gerekend had dat hij de Britsche colonnes ditmaal in handen zou- vallen. De natunr zelve scheen den Khaki's te hulp te komen door de zware regenbuien, die de rivier tot buitengewone hoogte hadden doen wassen. (Maar zie hier het telegram.) DE AAR, 26 Febr. De Wet en Steijn zijn gisteren weer den spoorweg overgetrok ken ten noorden van Kranskuil en ten zuiden van het Station Oranjerivier. Gisteren wies de rivier vijf voet. Men meldt dat zij nog steeds sterk wast. Dientengevolge zullende Boeren haar mogelijk niet over kunnen. Zij worden van dichtbij nagezet door Thorney- croft's bereden infanterie die hier gisteren per spoor is vertrokken. Verscheidene andere colonnes worden tegen De Wet samenge trokken. De rivier wies in één dag vijf voet. Wat beteekende, dat de Boeren haar niet kon den overtrekken. En toen De Wet met Steyn de spoorlijn ten zuiden van Oranjerivier station overstak, werd hij dicht achtervolgd door Thornycroft's bereden intanterie, die per spoor uit De Aar was vertrokken, ter wijl bovendien verschillende andere com mando's. uit verschillende richtingen, op De Wet aanstuurden. Het moest dus misloopen, want de rivier was niet te passeeren. Zoo dacht men dan ook in Londen. Het gerucht liep Zaterdag avond en Zondag nog met hardnekkigheid, dat de Vrijstaatsehe leeuw eindelijk zich zou overgeven. Hij had, de rivier volgende, natuurlijk overal nagespeurd of er ergens een doorwaadbare plaats was te vinden, maar de natuur had gezorgd, dat de slag boom onoverkomelijk was. Zelfs aan het »War Offices rekende men bijzonderlijk op die hulp van het hooge water. nog meer dan op de bekwaamheid der Britsche generaals, zegt ondeugend zeker correspon dent. Maar er daagde uitkomst voor De Wet, toen de nood het hoogst scheen. Zijn vervolgers dachten hem bijna te grijpen en we willen aannemen dat de berichten waar zijn over een hevigen strijd, waarbij de Vrijstaatsehe held zijn kamp in handen des vijands moest laten; doch het punt was bereikt waar hij de rivier kon overtrekken. Wat nu echter het leugenachtige weer is, is een telegram van den volgenden inhoud LONDEN, 26 Febr. De „Telegraph" ver neemt uit de Aar van Maandag, dat De Wet en Steyn dicht bij Petrusville waren. De troepen vormen een cordon van Oranje rivier- station tot Norvalspoint. 60 van Malan's verspieders, die Richmond binnentrokken werden dcor de stadswacht teruggedreven. Uit dit telegram zou dan blijken, dat De Wet nog in de Kaapkolonie zit, en op een heel andere plaats dan waar hij de rivier heette te zijn ovei getrokken. Immers ligt Petrusville een eind ten Oosten van de spoorlijn, in de richting van het Vrijstaatsehe Philippolis, ter wijl Prieska, waar De Wet op aanrukte, ver ten westen dier lijn ligt. Duidelijk is een en ander niet. Zoolang De Wet nog niet gepakt is, blij ven we hopen 1 Uit het Oosten van Transvaal geen ander nieuws, dan het reeds gemelde Het sensa- tiebericht der capitulatie zal wel een canard en niet anders zijn geweest. Trouwens, de Engelsche bladen zelve hadden er weinig verwachting van, wat wel hieruit blijkt, dat ze van het bericht in den Weekly Despatch< geen notitie namen. Waarschijnlijk heeft hier het slechte weder weer in het nadeel der Engelschen gewerkt, want we vernamen immers dat de zware regens French verhin derden voorwaarts te rukken En van die gelegenheid schijnt nu Botha gebruik te hebben gemaakt om in noordelijke richting af te marcheeren. DE SCHEEPSRAMP VOOR SAN FRANCISCO. De „City of Rio de Janeiro" die in de haven van San Francisco is gezonsen, was den 22en Jan. uit Hongkong ver trokken en kwan Donderdag voor San Francisco aan. Wegens den mist ging het schip voor de haven voor anker en stoomde het eerst den volgenden morgen binnen. Het vaartuig stiet toen op een rif en zonk binnen een kwartier. Er ontstond aan boord groote verwarring. Terwjjl de booten werden uitgezet, spron gen vele passagiers over boord. Hoe groot het aantal der slachtoffers is, is niet te zeggen, daar de betaal meester, die de passagierslijst in zijn be zit had, wordt vermist. Ook de gezag voerder is niet gered. In het geheel zou den meer dan 3U0 menschen aan boord zijn geweest; daarvan moet de helft ge red zijn. De Pest. Te Kaapstad zijn Zaterdag op- niew 4 gevallen van pest en e n stergeval aan die ziekte onder de blanke bevolking voorgekomen. 150 personen, die met pest lijders in aanrakingzijn geweest, worden in opservatie gehouden. Alweer terug. Mevrouw Botha is den 24e Febr. te Pretoria van het bezoek aan haar man teruggekeerd. Welken uitslag haar onderhandelingen hebben, wordt niet gemeld. Men weet alleen, dat hij zich van French heeft "losgemaak". üp een over gaaf wijst dat zeker niet Juiste naam Te Newcastle, in Natal, is een bijzonder corps opgericht onder den naam van Loxtun's Horse om in het zuidoos telijk gedeelte va,n Transvaal verkenningen te doen, inlichtingen te geven omtrent de bewegingen v n de Boeren en verder zoo veel mogelijk buit te maken. Dit laatste schijnt hun voornaamste oogmerk te zijn, want zij hebben voor zichzelf den naam aangenomen van »de veertig dieven.'/ SommeJsdijk. De Rekening en verant woording der feestcommissie ligt vanaf gis teren 27 Febr. gedurende 14 dezer ter inzage ter Secretarie dezer gemeente. Maandagavond vergaderde in het Hotel Spee de afdeeling Middelharnis-S*m- melsdijk van »Schuttevaer.« Aanwezig 20 leden. De Voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom en worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Daarna bracht dej heer Timmerman verslag uit van zijn zending naar de Algemeene vergadering te Dedemsvaart (door plotselinge verhindering was de heer v. Kassei niet mede kunnen gaan.) De Voorzitter bracht hem dan ook den welverdienden dank der vergadering voorde zwaren taak dien hij zoo naar wensch had volbracht. Aan de orde was twee ont slagaanvragen nl. van de Heeren Heintjes, Vice-Voorzitter en D. Schellevis, Secretaris. Toen de heer De Graaff uit Dirksland inlichtingen vroeg waarom die heeren bedank te ontspon zich een eenigzins verward debat, waaruit bleek' dat op een vorige vergadering een der bestuursleden door had willen drijven dat er een lezing gehouden werd over Pen sioneering van oude schippers, dat door beide heeren (en o. i. zeer terecht) voor politiek werd aangezien en zij de politiek buiten Schuttevaer wenschten te houden. Velen spraken hierover hun meening uit en daar de beide voornoemde heeren bij hun besluit bleven volharden, werd er tot stemming overgaan met dit resultaat dat de heer van Kassei, Onderwijzer en de heer L. Gouswaard, Scheepsbevrachter, beiden te Middelharnis, werden gekozen. De eerstgenoemde nam het aan, de tweede in beraad. De heer de Graaff uit D. vraagt den Voorzitter of er geen middelen kunnen aan gewend worden dat op de haven van Dirksland een licht geplaatst werd, waarop de Voor zitter het volgende antwoord Alhoewel Schuttevaer reeds vroeger langs verschillende wegen heeft getracht dit doel te bereiken en afgestuit is op onderlinge tweedracht in Dirksland, meent hij nu te kunnen verzekeren dat er eenige hoop is op slagen. Na nog eenige kleinigheden te hebben afgedaan, sloot de Voorzitter de vergadering. Dijkgraaf en Gezworens der polders „Oudeland en Everdina" onder Sommelsdijk maken bekend, dat de rekeningen dier pol ders over het dienstjaar 1900 en de Staten van begrooting over den loopenden dienst van 1901 gedurende 14 dagen van des morgens 1012 en des middags van 24 ure op den Doele te Sommelsdijk ter visie zijn nedergelegd. Bij den uitslag der kerkelijke ver kiezing alhier is gebleken, dat benoe ming van ouderlingen en diakenen,als mede het beroepen van predikanten in het eerstvolgend tiental jaren aan den berkeraad blijft; toevertrouwd. Middelharnis. Jl. Vrijdag 22 Febr. had alhier in het Zondagsschoolgebouw eene uitvoering plaats der Zangvereenigin- gen „Euphonia" alhier en ,,Nut en Genoe gen" van Ooltgensplaat. Na het zingen van Psalm 89 1 opende de directeur van B- „Euphonia'' dhr. J. v. d. Waal deze vergade ring met een welkómswoord tot de Zangv. van Ooltgensplaat en aan het talrijk opge komen publiek, en verzocht daarna aan dhr. J. Bol, directeur van „Nut en Genoe gen'' na het gebed de eerste liederen te zin gen, waaraan deze voldeed. Door haar werden ten gehoore gebracht: no. 1 Ons Huis, 2 Hymne, 3 Morgenzang, 4 Het Vaderland, 5 Naar Omhoog, 6 Wees Ge trouw. Door „Euphonia'' werd gezongen; no. 1 Zalig alleen Heer, is 'thart dat u mint, 2 De Beek, 3 De Heer is groot, 4 Nachtlied, 5 O heb toch lief, (solo en koor) 6 Feestlied van het Huwelijk van onze Ko ningin. Nu volgden een paar voordrach ten nl. «Bertha's Brief» door Mej. I. Jongste alhier en «Het Kerkportaal» door dhr. Bol van Ooltgensplaat. Beide voordrachten wer den om hun roerenden inhoud met aandacht aangehoord, terwijl zij die ze uitvoerden bewezen, dat dit werk in goede handen was. Daarna werd nog gezongen door «Nut en Genoegen» no. 7 Hymne, 8 Prijst den Heer, 9 Jezus Hemelvaart, 10 Verhoogt den Boog, en door «Euphonia» no, 7 Psalm. 121. 8 Psalm 42: 1, 2 en 3. Daarna dankte dhr. v. d. Waal deVer- eeniging van Ooltgensplaat voor hare me dewerking, tot het welslagen van dezen avond en het publiek voor hunne opkomst en eindigde deze vergad. met het zingen van Ps. 81 1 en dankzegging. Mogen wij een woord hieraan toevoegen, dan zou het dit wezendat beide Vereenigingen getoond hebben wat oefening met goeden wil kan voortbrengen. Zij bleken volkomen berekend voor hunne taak. We wenschen dan ook beide gezel schappen een langer voortbestaan toe, en hopen, dat de zangers zich steeds met ijver blijven toeleggen op het instudeeren der liederen, opdat ze ons nog meer zulke uitvoeringen mag bezorgen. Een woord van dank mag echter ook niet onthouden worden aan het bestuur der Zondagsschool, die voor deze uitvoering haar ruim gebouw, dat overvol met belang stellenden gevuld was, beschikbaar stelde. 21 Februari. In de heden gehouden vergadering van Stemgerechtigde ingelanden van de polders Oost- en Westplaat Flak- kee, is eene voordracht van candidaten opgemaakt ter benoeming van twee Gezwo rens No. 1 werden geplaatst de heeren L. M. Born en J. Slis JAz. Aan de Oostzijde der buitenhaven is men begonnen met het uitbakenen der ha ven met het oog op den aan te leggen tramweg. Bij de op 21 dezer gehouden stem ming door het Bestuur van het Onderlinge Begrafenisfonds is gekozen tot Commissaris de Heer G. van Eek Az, en tot toeziener de heer J. van Strien. Stad aaa 't Haringvliet. De oefenin gen in den vrijwilligen wapenhandel alhier, onder leiding der sergeants Freedriks en Brinkman, te 's Gravenhage dezen winter gegeven zijn Dinsdagavond 1.1. voer dit seizoen afgeloopen. In deze gemeente hebben zich 3 2 per sonen aangemeld om op de kiezerslijsten te worden geplaatst. De lijderes aan de zoozeer gevreesde typhusziekte, Elis. Arensman is overleden. De dames mevr. van Mens, mevr. Pol- huijs, mej. Elvé, mej. Voogd, mej. van Nierop en mej. van Dijke hebben zich belast met den rondgang door de gemeente, om gelden te collecteeren, ten behoeve der Zuid-Afri- kaansche vrouwen en kinderen der strijdende Boeren. Mej. A. M. Elvé alhrer is als tijdelijk onderwijzeres m»t 1 Maart benoemd te Nieuwe Tonge. - De Heeren M. Braber LMz. en M. Kap- tein hebben ook de benoeming aangenomen als leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Uit deze gemeente is na gehouden examen voor de voorbereidingsklasse A der Rijksnormaalschool te Sommelsdijk geslaagd, mej. G. J. Voogd. Den Bommel. De heeren B. Breers, Job Mijs Jz. en A. Stolk hebben voor hunne benoeming als lid voor de com missie tot wering van schoolverzuim be dankt, terwijl de heeren dr. J. Prins Fokkea en J. Kleeuwens hunne benoe ming hebben aangenomen. Het baken en de lantaarn aan het hoofd, die met de ijsgang waren wegge spoeld, zijn weder geplaatst, zeer ten ge rieve van belanghebbenden. De vanwege de Vereeniging „Oos telijk Flakkee" aangekochten hengst „As- mar" heeft op de te 21 Februari j. 1. gehouden keuring te Rotterdam eene premie van f250 behaald. Tegen Zaterdagmorgen 2 Maart 1901 half elf is een openbare Vergadering van den Raad belegd. De heer Jan Mijs heeft bedankt als boekhouder van de meestoof „De Hoop" na die betrekking 27 jaren te hebben vervuld. In zijne plaats is benoemd de heer Job Mijs Jz. Wegens ijsgang heeft de stoomboot „Den Bommel" den dienst van at Don derdag 21 Febuari, tot Maandag den 26 sten moeten staken. Dinsdag beeft zij hem weer hervat. Ook in deze gemeente circuleert eene lijst ter ondersteuning van vrouwen en kinderen van gevangen genomen en gesneuvelde Boeren in Transvaal. Dat een ieder moge beseften, dat deze collecte een collecte is voor onze stam verwanten die toch reeds ai zooveel moe ten lijden en geleden hebben voor dien opperheerschei'. Ooltgensplaat. Dezer dagen circuleerde alhier een lijst ter inzameling van gelden tot ondersteuning van vrouwen en kinderen van gevangen genomen en gesneuvelde Boeren in Z. Afrika. Krachtens Art. 1 b der Kieswet heb ben alhier naar wij vernemen zich plm. ruim 80 mannelijke personen aangifte gedaan ten einde kiezer te worden. OUDE TONGE. De door de Vereeniging „Oostelijk Elakkee'1 aangekochte hengst „Asmar" is bij de jl. gehouden keuring te Rotterdam goedgekeurd. Alhier zijn slechts 3 aangiften in geleverd tot plaatsing op de kiezerslijst. Nieuwe Tonge. Door de manslidmaten der Ned. Herv. Kerk alhier, zijn tot No tabelen herbenoemd C. van Zielst, G. Voor dijk en L. Kareis. Heden middag scheen het de paarden van den vrachtrijder Johs C. K. niet te bevallen om voor de ledige wagen buiten te blijven staan, althans zij maakten van de gelegenheid gebruik en kwamen rechtuit door het dorp. Alhoewel niet hollend, maar toch op een grooten draf. Bij den molen werden zij gegrepen. Gelukkig is er niets geen schade door te weeg gebracht' Dirksland. Is men goed ingelicht dan hebben de Heeren P. de Groot en C. van der Schenk voor de benoeming als leden voor de commissie tot wering van 't school verzuim bedankt. Herkingeu. Ds. Slagmolen alhier heeft voor het beroep naar Ouddorp bedankt. Stellendam. Het aantal lotelinhen. 't welk voor deze lichting dienst moet nemen is voor deze gemeente bepaald op drie: namelijk P, van Es, S. Jansen en A. Ver hoeve. M. Klink en echtgenoote hopen den zevenden Maart den dag te herdenken, waarop zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Moge deze dag voor de oude lhid- jes een werkelijke feestdag zijn. Het is te hopen, dat menigeen hen daartoe in staat stelt, jdaar zij in behoeftige omstandighe den verkeerefi. BRIELLE. A.s. Zaterdagavond komt Dr. Schepers voor het N. Taalverbond alhier eene lezing houden over onze Volksliederen. We zijn benieuwd, wat daaromtrent in het midden gebracht wordt. Over onze volksliederen zijn al kolommen vol geschreven en vaak heeft men over het hoofd gezien, dat er tusschen //het volkslied// en het //straatlied// een enorm verschil bestaat. Het volkslied kan door ont wikkeling veredeld worden, mitsdien zou het zelfs zoover gebracht kunnen worden, dat we op muzikaal gebied de hoogte bereikten, die het volkslied omstreeks 1600 had, getuige de heerlijke liederen uit deu Nederlandschen gedenkclanc van A. Valerium 1626, maar het straatlied zal het nooit verder brengen, dan eenige zoutelooze refreinen, zoolang de zooge naamde volksvermaken van onze dagen nog gerangschikt worden tot de bechanaliën. Nieuw Helvoet. Maandag 4 Maart zal D. V. in de Geref. Kerk alhier als spreker optreden, de heer G. Leenhart met het doel een afdeeling te stichten van de Nederlan d- sche Militaire Bond. Dinsdag 5 Maart treedt dezelfde spreker met hetzelfde doel op in de Geref. Kerk te Flellevoetsluis. Dinsdag 5 Maart 's avonds te 6.30 uur vergadetd de kiesvereeniging N. en O. Als spreker voor die Vereeniging treedt op Ds. van 'Andel van Zuidland. Tevens heeft deze vergadering ten doel, het stellen van een candidaat voor de a. s, Gemeenteraads-verkiezing. Vrijdag 11. vergaderde N. en O. Uit het jaarverslag van Secretaris en Penning meester bleek, dat het ledental flink was toegenomen en de kas in een uitstekende toestand verkeerd. Als lid van het Bestuur werd gekozen de heer Quack, hoofd der bfcondere school, Als deputant voor de op 14 April te houden deputaten-vergadering de heer D. L. de Goede. HEI /LEVOETSLUIS. De officier-ma chinist 1ste klasse J. Jongkees wordt 1 Maart a.s. belast met de opleiding van stokers in de Directie Willemsoord. De machenist 2e kl. J. Zeilstra ge detacheerd bij de torpedodienst alhier wordt 1 Maart a. s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdckschip „Utrecht". Behalve den hoofdmachinist le klasse P. J. van der Rijst, de mach. 1ste klasse D. Bedeaux en A. Risseeuw en den machenist J. Zeilstra, worden aan boord van genoemden bodem geplaatst de mach. le. kl. W. K. L. A. van Bommel, K. A. F. van Zuiderhoek en A. J. Hoogen- boom en de machinisten 2e kl. E. Eeltjes, J. Staal en F. H. Weurman. De luit. ter zee le. kl. F. Smit gede tacheerd bij de afdeeling hydrographie van het Departement van Marine wordt 1 Maart a.s. van die betrekking onthe ven en op non-act. gesteld en vervangen door de fuif. ter zee le. kl. C. A. Fock, geplaatst aan boord van H. M. Wacht schip alhier. Hf. Ms. panlserdekschip „Holland" is 11. Vrijdag Aden gepasseerd. Hr. Ms. pantserdekschip „Noordbra bant" is 11, Zaterdag van Suez vertrok ken tot voortzetting van de reis naar Batavia. Jl. Maandag is alhier aangevangen het examen voor machinist 2e. kl. van u ~*V"- Jr. :r?T-r

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 5