Photographic 0EE WËNSCHT U BEPAALD L. WESSELSr SOMMELSDIJK. BÏÏËÜK.B AN DEN, Advertentien. Varkensteelt. NIEUWE BLIKGR0ENTEN. Banket- en Kleingoedsoorten. A- DE ROODE &0> Trans val ia. Besren van Varksns. Oleïne en Loog1, d. dalen, George tanis, S. VAN BKR PLAAT, Boom en Rozenkweeker, BOSKOOP. Handel in Koffie, Thee en Kruidenierswaren, Eau de Cologne, Cacao en Chocolaad, jTabak en Sigaren. i onfheuv. iWr Hankelbakker Eenigst adres voor Winkeliers. va» g-elieei bekleed eSa«liek met en zonder v^eer. Kipstraat 54, ROTTE Ft DAM. stoffen. dan «at de oogsf weinig beduiden. wijl de 7ie!,- st -e.di schikken naar die voedin0r.islol', ivj.i.viin 't uiiast aanwezig is. Dit noemt men de wet van het minimum, die we op de volgende wijze aanschouwelijk kun nen voorstellen. Een timmerman zal een huis van 3 verdie pingen bouwen en voert daartoe s'een, hout, kalk en ijzer aan. Toen echter 2 verdiepingen gereed waren, was de kalk op en er was geen mogelijkheid deze bouwstof aan te vullen' wat moest e r nu gedaan worden Hout, ijzer en steen was er genoeg Hij besloot de kap or maar op te zetten en zoodoende kon hij slechts een gebouw van 2 verdiepingen vol tooien. Hij moest zich ook schikken naar 't geen er 't minst voorhanden was en zoodoende moest hij zich dus met 't van 't doel te vreden stellen. Zoo doen de planten op de zelfde wijze. Neem bv. aan dat de bodem ge noeg stikstof bevat voor 200 I l§f. genoeg phosphor voor 250 HL genoeg kali voor 300 en genoeg kalk voor 350 HL. Wat is dan de opbrengst Geen 350 HL. of 300, maar in 't gunstigste geval 200 HL. Ondanks den over vloed, waarin phosphor enz. aanwezig zijn, zal de opbrengst dus niet aan de verwachting beantwoorden. Wordt nu de stikstof aangevuld dan zal men tot 250 HL. kunnen komen, wordt ook phosphor toegediend dan zal men 300 HL. kunnen verkrijgen enz. Door dus te zorgen voor een goede hoeveelheid van alle voedingsstoffen kan men tot de hoogste op brengsten komen, waai van natuurlijk wel een grens bestaat, maar die niet zoo spoedig is bereikt. Te zorgen voor een voldoende hoe veelheid opneembaar voedsel is dus No 1 en dat hebben we in onze hand door de bemes ting, die ten doel heeft, 't productievermogen van den bodem in stand houden en zoo mo gelijk te verhoogen. De planten maken den bodem armer, van de vlinderbloemen (erwten boonen enz.) en de granen worden de phos- phorrijke zaden weggevoerd en bij knolgewas sen wordt veel kali aan den grond onttrokken. Ook bij de veehouderij worden veel stoffen uit den bodem weggevoerd. De verkochte die ren natuurlijk op den grond groot geworden, in hun beenderen hebben ze veel phosphorus en kalk opgenomen, met de verkochte zuivel wordt veel phosphor, kalk en kali verwijderd. Nu bevatten de beste gronden wel veel, maar waar afgaat en niet bijkomt dat verminderd. Op veel boerderijen worden stoffen ingevoerd in den vorm van veevoeder en mest doch waar geen invoer bestaat is verarming 't noodwendig gevolg. In den Grooten IJpoliler b. v. wordt nu 20 a 25 jaar geteeld en gedu rende 15 jaar is bij sommigen alles verkocht, zoodat men nauwelijks ligstroo voor de paarden overhield. Daar moest wel verarming intreden, doch men voorzag daar den bodem van voed sel, door om de 2 a 3 jaar een schilletje dieper te ploegen met het resultaat, dat de laatste schooven voor de eerste niet onderdeden en opbrergsten van 54 tot 58 HL. tarwe per HA. geen ongewone verschijnsels waren. Veel wordt in de behoefte aan plantenvoedsel voorzien door stalmest aan te wenden, wat zeer prijzens waardig is want stalmest bevat bij dierlijke uitwerpselen plantaardigen afval, dus in elk geval stoffen uit 't plantenrijk, die ook ge makkelijk door de planten worden opgenomen. Men moet echter niet vergeten, dat er een groot onderscheid is tusschen stalmest en stalmest. De waarde is afhankelijk van de diersoort niet alleen, doch ook van 't doel, waartoe de dieren worden gehouden. Paardenmest b. v is warm, broeit licht, is droog en rijk aan ei witstoffen, waarvan stikstof een bestanddeel is, terwijl rundermest vochtig en koud is en veel minder stikstof bevat. Schapenmest is weer droog en varkensmest vochtig. Werk paarden leveren krachtigen mest, daarom koo- pen de tuinbouwers geen mest van veeboeren, als zij ze van stalhouders kunnen krijgen. Zoo is ook de mest van vee, dat alleen onder boudsvoeder ontvangt veel minder krachtig, dan tan mestvee en de tuinbouwers soheuken om deze reden de voorkeur aan spoolingsmest. De meststoffen worden in den regel niet afzonder lijk bewaard, men vermengt ze en dit heeft voor deden. Zoo zou paardenmest bv. voel te spoe dig ontleden. In paardenstallen nemen we steeds «en ammoniaklucht waar, wat ons er aan her innert, dat er iets ontleend en wel een stikstof houdende, dus een dure stof. Huikon we dus ammoniak, dan waarschuwt het ons, dat er een aanzienlijk verlies plaats heeft. Dit is zelfs zoo groot, dat we kunnen zeggen dat erin de eerste 24 uren het vijfde deel van de stikstof verdwjjut die de ammoniak bevat, 't Stikstofverlies in de mest heeft men op velerlei manieren trachten te bestrijden door bv. de mest te vermengen met superphosphaat, metsuperphosphaatgips met zwa velzure kalk, met aarde enz enz. doch de waar de van al die middelen moet nog worden bewe zen. In de vermenging heeft de landbouwer echter al een uitstekend middel tegen stikstof verlies. De meeste stikstof bevind zioh in de urine en omdat ontleding spoedig intreed, moet men ze zooveel mogelijk laten opslorpen, wat gesohied bij voldoende Btrooïing. Komt men stooisel te kort dan kan turfstrooisol, hoewel 't kalkanu is goede diensten bewijzen, want -t slurpt 8 maal zijn gewicht aan vocht op, terwijl graar.stroo uiet meer opnemen kan dan 2y2*-maal zijn ge wicht. Ook kan turfstrooisel nad elig zijn voor de wol der schapen, 't veroorzaakt ook ontste kingen aan de uiers bij melkvee terwijl het een nadeeligen invloed heeft op de hoeven der paar- deD wanneer er sterk broeiende plaatsen ontstaan. Dit laatste kan evenwel voorkomen wanneer men dnnne lagen strooit en zorgt voor een gelijkma tige vochtigheid. Behalve stikstofverlies heeft men in de mestvaalt ook verlies van organische stof, waardoor wel geen plantenvoedsel kwijt raakt, maar wat tooh tengevolge heeft, dat men een gunstige werking in den bodem mist, die dat vergaan van organische stof anders zou uit oefenen. Door 't veranderen toch ontstaat kool zuur dat in 't bodemvocht opgenomen, oplossend werkt op bestanddeelen van den bodem. Bij 't vergaan in den bodem ontstaat tevens warmte wat ook van 't hoogst gewicht is. Boven dien is ook de humus van veel belang voor de structuur. De phosphor- kali- en kalkzouten veranderen ook wel, maar die veranderingen zjjn niet van nadeeligen invloed. Wil men dus verliet in den mesthoop tegengaan, dan moet men rij kelijk strooien, de mestvermengen en bovendien de mesthoop geslottn honden. Om dit laatste te bevorderen volg men „grootvader" maar na door jongvee en paarden op de mest te laten loopen waardoor veel stikstof verlies voorkomen wordt. Een eigenaardig verschijnsel is voor sommigen dit: Bij, oude, verrotte mest heeft stikstofverlies plaats gehad, tooh is de werking er van veel sneller dan van lange ruige mest Dit is gemak kelijk te verklaren als men bedenkt, dat de stik stof wel verminderd is maar de hooveelheid naar verhouding nog meer, zoodat 't gehalte aan stikstof van verrotte mest nog hooger is dan 't geval is bij lange mest. Bovendien is de hoe veelheid kalk, phosphor, en kali niet vei minderd maar gemakkelijker opneembaar geworden. Bo vendien moet men niet vergeten, dat de stikstof in versche mest voor 't grootste gedeelte voor komt in den vorm van eiwitachtige verbindingen welke eerst veranderen in ammoniak en daarna in salpeterzuur. Alleen in den laatsten vorm noti!"» do phinfen de sUk°tnf op. T5'j verrol! 1 Ill's!: M 111, dadelijk oei!) gi'OJU ho-1 o, 1 j_i J opneembare stikstof terwijl bij lange mest hoogs tens de tussohenvorm, dat is ammoniak, ge vormd is. Hieruit volgt dat verrotte mest dade lijk en 3poedig werkt en lange mest langzamer- en goleideljjker en tevens, dat wo op zwaren grond liefst lange mest moeten gebruiken. Een sterk voorbeeld leverde wel een stuk land in de Haarlemmormeer op, dat zoo haid was dat 't onmogelijk te bewerkm was. De eigenaar kwam eindelijk op 't denkbeeld oen paar schelven stroo door den grond te werkon dit hield lij) jaren vol met 't gelukkig gevolg dat 't vorsohil tus- Bchen don toestand van vroeger en nu was go- worden als tusschen naoht en dag. In vorband met wat gezegd is, kunnen we nu ook nog mode- deolon dat onderbrengen van stalmest de voor keur vei dient boven 't laten liggen op 'tland en dat oen overbemesting met korte meBt te ver kiezen is boven een overbemesting met lange mest. Grassen en klavers zullen er in voorjaar eerder door aan den groei komen, door do lu wende verwarmende werking. In den zomer werkt een overbemesting vorkoelend de lauden zullen dan niet zoo spoedig verbranden. Stal mest kan bp schier alle planten met voordeel worden aangewend doch niet aanbevelingswaar dig is ze bij klavers. Do planten worden dan zoo men zegt lui on nemen dan geen stikstof op uit de luoht. Bij brouwei'Bgerst moet men ook geen stalmest toedienen, want dan wordt 'tzetmeel gehalte veel minder terwijl de kleur grauwer wordt. Ook aardappels op Btalmest verliezen zet meel en nemen in eiwitgehalte toe, wat vooral voor fabrioksaardappels niet gewenscht is. Bij suikerbieten kan stalmest een achteruitgang in suikergehalte veroorzaken, wanneer de bemesting te sterk is. OPMERKING. Na de behandeling van den stalmesttcerd er een oogenblikpauze gehouden. De verslaggever hoorde toen de opmerking makendat de veranderingei witachtige stoffen - ammoniak-salpeterzuur voor sommigen niet werd begrepen. We begonnen later aan de kunstmeststoffen. De heer van den Berg ver- volgae Met 't oude gezegde Zooais Grootvader en Vader deden, zoo doe ik ook, hoeft men bij de bemesting gebroken. Welk een verschil tussohen 25 jaren geleden en nu. Sprak men toon over kunstmest, dan hoorde men den uitval: „Denk je, dat ik mijn geld zat ben Nu gebruikt men kunstmest zelfs in het meest conservatieve deel van Zuid-Holland en gaat proefvelden nemen of ze bezoeken. De kunstmest is een zegen ge worden voor 't landbouwbedrijf. Konden we nu maar algemeen geldende regelen geven, dan was al weer meer gewonnen, doch dat kan nu een maal niet. Vraagt men mij „welke kunstmest moet ik gebruiken," dan antwoord ik met de vraagvindt ge stalmest een goede mest Ja Nu, geef den bodem dan ook stikstof, phosphor, kali ou kalk. In 'talgemeen zeg ik: geef den bodem een volledige bemesting. We zullon eenige kunstmeststoffen nader bespreken en wel eerst de stikstofhoudende, waartoe ook do Chilisulpe- ter behoort, 't Gebruik dezer meststof is verba zend toegenomen, van de 8400 balen, die in 1830 gebruikt werden is geklommen tot 11 millioen balen in 1897. Chili is oplosbaar inhoogemate, doch 't wordt niet door den bodem vastgehouden. Daardoor ontstaat verlies, doch dit geschiedt niet zoo snel als sommigen wel meenen. We moeten 't nooit anders gebruiken dan wanneer de plant'titan opnemen, dan is er geen tijd voor wegzakken. Ook moet men niet te veel in eens toedienen, maar 't geven in 2 of 3 giften. Soms komen verontreinigingen voor met 't giftige kali per chloraat. Veel hoeft men echter niet voor te vreezen als men d» Chili maar goed verdeelt. Dat giftige goedje komt steeds in nesten voor, in «peenkepin gen, en kan geen uitwerking hebben, wanneer alles goed verdeeld werdt. De Boe en in Groningen en Drente, bij wie vergiftigingen voorkwamen, hadden ook wel wat raar met de Chili omgesprongen. Vlinderbloemen moet men nooit salpeter geven, bij uitzondering slechts, wanneer men de» eersten groei iets moet bevorderen, kan men een beetje toedienen. Aan granen geeft men in 't voorja ar en in t najaar een weinig ais men bij een wintergewas vreest, dot het te zwak is, om den winter door te komen. Bij krachtige planten wacht men als de uiUtoeling is afgeloopen. Een hoeveelheid van 100a 150 Kilo per II.A. is genoeg. Bij zomergranen handelt men anders, men geeft het met 't zaad of kort na 't zaaien. Aan Chilisalpeter wordt wel eens 't legereu toegeschreven, doch dit doet zich hoofdzakelijk voor bij gebrek aan phosphor, kali en kalk. Ook wordt van de salpeter gezegd, dat di» isesn drijver. Zo maakt't voedsel oplos baar, ze is geen uitputtendemeststof,maarzemaakt dat de plant met 2 monden opneemt. Is er dan gebrek aan phosphor of iets anders, dan is dat onze schuld, want we haddon moeten zorgen, dat het er was. Omdat Chiii Salpeter vergiftig is moet men op weilanden een dag of 10 of langer wachten met het inlaten van vee. Ook moet men voorzichtig zijn bij dit zout met vuur, omdat het brandbaar is. Een nadeel er van is, dat het evenals de kalizouten den grond dichtslibt. Bij den zwavelzure nammomik, moet eerst de ammoniak in salpeterzuur worden omgezet. 't Kan dus vroeger worden toegediend en 't werkt geleidelijk. Bij den overgang van ammoniak tot salpe terzuur heeft echter verlies plaats, zoodat zwavelzure ammoniak bij een gelijk gehalte aan stikstof goedkooper moet zjjn dan salpeter. Tot de phosphorzuurhoudende meststoffen behoort in de eerste plaats het superphosphaat, de eerste kunstmest, die in gebruik is geko men. Te Pijnacker en omgeving zweert men bij superphosphaat op klavers, en de gunstige resultaten daarbij verkregen is aanleiding ge weest tot het nemen van proeven bij andere gewassen. Wat is superphosphaat? De gewone verbin ding waarin kalk aan phosphorzuur gebonden is, is 3 deelen kalk op I deel phorphorzuur. Deze verbinding is echter onoplosbaar. Is nu aan dezelfde hoeveelheid phosphorzuur één deel kalk gebonden, dan is 't wel oplosbaar en dit nu is superphosphaat. Men moet dus nooit kalk met superphosphaat vermengen, want dan keert de oude toestand terug, het phosphorzuur neemt er dan uog weer 2 deelen kalk bij, waardoor 't onoplosbaar wordt. Dankbaar voor een superphosphaatbemesting zijn de vlinderbloemigen, de granen, (flinker zaadkorrel en stijver stroo) de aardappels,die er rijker in zetmeel door worden en de sui kerbieten, wier suikergehalte er door toeneemt. Op zware gronden wordt superphosphaat dik wijls te laat gezaaid, hoe vroeger hoe beter is daar van toepassing. Bij granen gebruikt men van 600 tot 700 KG. per HA., doch de beste weg om te weten,, hoeveel men moet aanwen den, is 't aanleggen van proefvelden, (waaronder niet verstaan worden stukken land met mooie bordjes dan kan men oordeelen. Thomasslakkenmeel is ook een belangrijke phosphorzuurhoudende meststof, 't Werk niet zoo snel als Superphosnhaat en 't bevat op 4 deelen kalk I deel phosphorzuur. Soms moet men Thomasslakkenmeel gebruiken en wel op zure gronden. Daarop zou superphosphaat niet goed zijn, omdat het zelf zuur isimmers I deel zuur houdt 1 deel kalk en bij 't slakken- meel houdt 1 deel zuur 4 deelen kalk. Wordt dus slakkenmeel aangewend, dan neemt de kalk het zuur van den bodem weg. 't Slakken- meel moet erg fijn gemalen worden, zóó fijn, dat door zeven met mazen van een veertigste mM' 75% heengaat. Neemt men in aanmer king, dat een fijne speldekop ongeveer 1 mM5 is, dan heeft men eenigszins een denkbeeld van die fijnheid. Men krijgt de slakken stoffijn door ze te malen in molens van't fijnste staal, die daarbij in jaar tijds geheel versleten zijn. De waarde Tan 't slakkenmeel hangt af van 'tgeila'te aan phisV'ci uur o 1 i;baa in een 2% oplossing van citroenzuur. Al het phos phorzuur van 't slakkenmeel, dat daarin niet oplost, is voor de planten waardeloos. Tot de kalihoudende meststoffen behooren verschillende zouten, die vroeger als lastposten werden beschouwd bij de ontginningen van de steenzoutmijnen Thans hebben ze veel meer waarde dan -t steenzout. We weten allen, dat er een kali syndicaat is opgericht. De macht daarvan tracht men thans te breken met Ne derland "Ch kapitaal, wat mogelijk is, omdat in Duitschland een wet bestaat, die hierop neerkomt, dat iemand die b. v. 10 HA. grond bezit slechts lO HA bovengrond heeft. Wat daaro*der zit, daarover heeft hij niets te zeg gen. Iemand koopt nu b. v. een hoekje grond, hij boort naar kali en vindt dit. Eu heeft hij recht op 4 KM' of 4OO HA. ondergrond, om die te ontginnen. Men onderscheidt rawe en gezuiverde kalizouten. D» eerste werken schadelijk door hun groot Chloorge halte, als ze tenminste niet in 't najaar aangewend worden, 't Chloor kan bjj vroegtijdige aanwending naar beneden zakken. Bjj vlas kan Cloor gunstig werken, De vezel wordt ertaai, lenig en krachtig door. Kaïniet en Carnalliet zijn ook kalizouteD, ze worden in 't najaar ondergebracht en werken dan gunstig bij aard appelen. Er wordt beweerd, dat door 't gebruik van kaïniet en carnalliet bij een hoeveelheid va» 800 en 1000 K. G. per II. A. de ratelaar en de hermoes, verdwijnen, wanneer men di6 bemesting 5 jaren vol houdt. 't Beendermeel bevat wof.r 3 doelen kalk op een deol phosphorzuur. Op zware gronden is 't niet wenschelijk Men onderscheidt: a. Ontvet, met 4 a 5 stikstof. b. ontljjmd met 2 stikstof en c. gepr. beendermeel. Aan 't laatste wordt veel stikstof toegevoegd door vermenging met zwavelzuren ammo niak, wat wel goed is of ook door toevoeging van bloedmeel wat niet veel waard is. De heer van den Berg deelde ook nog in een en ander mede over kalkbemesting en over mengsels. In prijs couranten vindt men vermeld grasmest, havermest, enz. Spreker noemde dit kwakzalversmiddelen en vergeleek die mengsels met de bekende Pink Pillen. Wil men mengsels, dan kan men die 'tbest zelf maken, als men maar niet vergat, dut men geen Superphosphai t en zwavelzuren ammoniak met kalk of slakken mcei mag vermengen. Thomasslakkenmeel met ICainiet vermengen is wel goed om 't lastige stuiven te voor komen. Aan 'tslot van dit verslag wil ik nog even mede deelen welk middel de spreker aan de hand deed, om vervalschingeu van Chilisalpeter met keukenzout te kunnen constateeren. Men neemt een ijzeren lepel en doet daarin wat zout, houdt dit boven een vlam en smelt liet dan rustig dan heeft men niet te vreezen voor vervalsching. Neemt inen echter een knetteren waar dan is 't vervalscht. Na de voordracht gaf de voorzitternoggclegenheid eenige vragen te doen, waarvan een paar aanwezigen gebruik maakten. Daarna bracht de voorzitter den inleider den welverdienden dank ever dor vergadering terwijl hij den wenseh te kennen gaf dat we den heer Van den Berg eons weer als spreker mogen begroeten. p. KITCHENER'S IJZEREN VUIST. De bekende Engelsche Roerenvriend W. T. Stead heeft gepoogd van lord Ro berts zelf een verklaring te krijgen be treffende de wreedheden, die door het Engelsche leger in Zuid-Atrika worden gepleegd. Dat is natuurlijk mislukt; de opperbevelhebber verschool zich achter zijn „beginsel'', nooit aandacht te schen ken aan naamloos geschrijf want Stead noemde den naam niet van den officier, wiens brieven hij Roberts toezond. Maar Stead hrengt zijn correspondentie thaDS in de Review of Reviews voor de oogen Van het publiek en laat dit oordeelen. Hij deelt alleen nog mede, dat de Brit- sche officier, van wien deze brieven af- koms'.ig zjn, een commando vervult in den oorlog. Ia den eersten brief schreef de officier, dat lord Kitchener bevel had gegeven alle voorraden te verbranden, paarden en vee van elke soort overal in beslag te nemen en geen voedsel te laten in de huizen, die alleen door vrouwen en kin deren werden bewoond. En de mondelinge orders in het district luidden, dat geen gevangenen mochten worden gemankt, maar dat alle vechtende mannen moes ten wotden doodgeschoten. De officier ■ohreef dat deze order een onuitwischbaren vlek wierp op Engelands naam. Ten op zichtevan vrouwen en kinderen was klaar blijkelijk het plan hen te laten uitsterven, opdat de volgende bevolking Angelsak- sischzou zijn «Anders," schreel hij, «kan ik zulk een barbaarschheid niet verkla ren." „Een bittere haat is reeds in de kolo nie gewekt en zelfs de Engelsche kolo nisten ziju verontwaardigd Ik herhaal slechts de orders, die mij persoonlijk ge geven zijnniet die, waarvan ik gehoord heb." Toen deze briet hem was toegezonden, schreef lord Roberts aan den heer Stead 0. a. "De proclamaties die van tijd tot tijd "door mij zijn uitgevaardigd, waren "noodzakelijkerwijs gestreng. Maar ik wjjs "er op, dat wat de manschappen onder "Commando, betreft, altijd bevolen werd, "dat genoeg levensmiddelen zonden wor- "den achtergelaten in de huizen, die door "hunne vrouwen, kinderen en verwanten «werden bewoond voor hunne onmiddel «ljjke behoeften". Wat het doodschieten der gevangenen betreft, «vertrouwde» lord Roberts, dat lord Kitchener zulke daden niet zou aanmoedigen. Tot antwoord briefde de heer Stead hem nu een andere mededeeling over van denzelfden officier. Deze verkaarde van een generaal van den hoogsten rang, en die een der voornaamste posten in Zuid-Afrika be kleedde, persoonlijk het door Kitchener uitgegeven bevel te hebben ontvangen, dat den Boeren van De Wet, zoo zij mochten worden omringd en de witte vlag zouden hijschen, geen kwartier mocht worden gegeven, maar dat ze al len zouden worden neergeschoten tot den laatsten man. Dit bevel werd twee malen herhaald, zoodat er geen vergissing mo- gjiïjk >v.ts. Alle aojgere officieren waren er mede bekend en geen hunner liet een woord van afkeuring hooren. Wat Roberts' bewering betrof, dat steeds genoeg voedsel in de huizen werd achtergelaten, merkte de heer Stead hem op, ongelukkigerwijs van deze mensch- lievende order geen spoor te kunnen- ontdekken in één zijner proclamatiën. Integendeel eindigt Roberts' proclamatie Van 18 November met dit bevel "Alle vee, wagens en voedingsmiddelen "moesten uit alle hoeven verwijderd wor- «den blijkt zulks onmogelijk, dan moeten «ze worden vernietigd, hetzij de eigenaar «aanwezig is of niet.« „Hoe uw officieren deze niet gepubli ceerde instructie tot het achterlaten van voldoende voedsel opvatten, schreef Stead, „ziet men uit de volgende proclamatie, die door generaal Bruce Hamilton werd uitgevaardigd te Ventersburg. 7/Het dorp Ventersburg is ontdaan «van voorraden en gedeeltelijk verbrand, «en de hoeven in den omtrek zijn ver- «nield wegens de herhaalde aanvallen, «die in de buurt gedaan zijn op den «spoorweg. De achtergebleven vrouwen «en kinderen moeten zich voor hun «voedsel wenden tot de aanvoerders der «Boeren, die hen zullen voorzien, tenzij «zij hen willen laten verhongeren. Van «den spoorweg zullen geen voorraden «naar het dorp gezonden worden." Get. Bruce Hamilton. Majoor-Generaal. 1 November 1900. De uitdrukking „genoeg voedsel" in de proclamatie van Roberts bcteekende „genoeg voor een week." Als de week om was en de levensmiddelen op waren, werd den vrouwen gezegd dat zij, indien ze eten wilden, die maar aan de Boeren moesten vragen, ot anders zorgen dat hun verwinten zich overgaven. Men rade hoe dit mogelijk was, terwijl hun vaders, broeders, verloofden dikwijls een paar honderd mijlen van hen verwijderd wa ren. Later bracht Kitchener de uitdrukking „genoeg voedsel" terug tot «genoeg voor één maal". Varkeos en gevogelte waren de buit der soldaten. Dit bevel was niet alleen van toepassing op personen, die vochten of hun eed gebroken hadden, maar op alle bewouers, ook Op degenen, die vreedzaam op hun hoeven woonden en passen van lord Roberts bezaten, waarbij hun bescherming van persoon en eigendom werd toegezegd. Toen Stead deze mededeelingen (in meer uitvoerigen vorm dan wij ze hier geven) had overgebracht, ontving hij niets anders dan een klein briefje terug, waar bij Roberts hem door zijn secretaris deed berichten, de discussie niet te kunnen voortzetten. Stead vaD zjjn kant voegt bjj dezo briefwisseling nog een paar uittreksels uit een schrijven van luitenant Morrison, een officier bjj de Canadeesehe artillerie in Zuid-Afrika, die een raarsch beschrijft van het vernielingsleger door het land ten uoorden van Belfast. „Wjj brandden een weg ter breedte van 6 mjjlen door deze vruchtbare da len" zoo verbaalt de officier De co lonne liet een spoor achter zich van vuur en rook, die te Belfast kon wor den gezien." Hij beschreef het verbranden van Dull- strooro, een welvarend dorp. «Niemand zal het werk van dien dag «vergeten. Ongeveer zeven uur in den «ochtend namen de onzen het dorp, na «hevig vechten. De Boeren gingen de «omringende bergen in pd alleen vrou- «wen en kinderen bleven achter. «Het was een heel mooi plaatsje, lief «gelegen in een dal. Er waren aardige «bloemtuinen bij de huizen en de rozen «stonden in bloei. «Onder het geratel der geweren en «het geraas der kanonnen van de Boeren «buiten het dorp begon de verwoesting. «De rookwolken stegen op, de vlammen «gingen knetteren. Op den stoep der «kerk was een groep vrouwen en kinde- «den verschrikt bijeengekropen. De vrou- wengezichten stonden krijtwit, maar «soms met een roode vlek op elke wang «en de oogen gloeiden. «Elk huis werd stelselmatig in brand «gestoken. «Terwijl i'c stond te kijken wendde «een vrouw zich tot mij met de uitroep «O hoe kunt gij zoo wreed zijn Ik had «medeljjden met haar en legde haar uit «dat het een bevel was, dat ik moest «gehoorzamen, «Maar 't was een innig droef gezicht, «de gezellige huisjes te zien branden «de rozenstruiken opkronkelen in de aar- «dige tuinen en de treurige groepen van «alles beroofde, treurende vrouwen «en kinderen, die ellendig en wanhopig «op de rookende puinhopen, 'iepen te «schreien, toen wij wegreden." Zoo slaat KitchenerV ijzeren vuist onze broeders in Zuid Afrika Bij H. Van ROS8UM, Land bouwer onder Ooi.tgenspt.aat, bestaat gelegenheid tot het Groot Yorkshire ras. SCHIK DAW, (Opgericht 1878.) Eabrikanten van Zeeppoeder en Vetloogmeel. Pmari qualitett, Concurreerende prijzen, BoomknTekers- Boskoop, leveren uitsluitend puike kwaliteiten Vrischibooincn, Eleesters Plasiisoeiige wassen en SSIwpni planten tegeu concur reerende prijzen. Bestellingen kunnen gedaan worden bjj onderstaande agenten J. TIEMAN, Zaadh. en Teler J. KEMPER, L.. v. dijk, M. v. d. nieuwendijk g verhage, Sommelsdjjk. Di' ksland. IlerkingeD. Meiissant. Stellendam. Goedereede. Ouddorp. Voorstraat, Middelharnis. werkt dagelijks met elke weersgesteldheid Atelier gelijkvloers. mmnm r. Levert voor zeer lage prijzen alle3 wat tot de boomkweekerij behoort. Agent J. HERMANS le Den Bommel. zuivere waar te koopen tegen zoo liag moge-ijken prijs, koopt dan aan onder staand adres. Confjjte Peren, Prunellen, Abiikozen gedroogde appelen en peren. Vraagt van den Berga's „Vitello'' Margarine (net verpakt) prijs 40 cent Kilo enz. enz. MIDDELHARNIS Voorslaat A. WATERMAN. Levering van alle oa. Koningiiinebrood. Vleeschpasleit.jes, verder alle fijn gebaksoorten. Geen pijn, geen knelling meer, bijzonder aan te bevelen voor hen, die awaren arbeid moeten verrichten. Verkrijgbaar bij IjfAQ „Ji A"7C*| "7CT Fabriek van Wis- en Natuurkundige C C/ v H'i Z_ 1jt-C. j. Instrumenten. Te llerkingen bij JAN DALE. Te Zierikzee bij A, G. STEENLAND,

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2