Vrijdag 1 Maart 1901 Antirevolutionair Zestiende Jaarg. No. 802. Orgaan voor de KniilSioHandsehf eis Keenwsrhe Eilamlea. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. SOMMELSniJJBi. Alle stukken voor de gfeductie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Ultarever- ite verkiezings campagne. 3)e fuik. drooie woorden. es» Landbosiw ERSliAG 4SSP Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij besla-Ai Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Bij dit nummer behoort een BBJEVOftiËL. Op 17 April e.k. zal te Utrecht de Deputatenvergadering gehouden wor den. Zal dat geen loos vertoon zijn, dan moet bet rondgezonden werkprogram voor de stembus van 4 Juni e.k. met ernst overwogen worden en zoo noodig aanvulling of wijziging wor den jingediend. In hoofdzaak is het program van 1897 gehandhaafd, en dit is zeer na tuurlijk omdat thans dezelfde behoef ten dringen als toen, en daarvan se dert 1897 nog weinig opgeheven is. De sociale quaestie is dus weer op den voorgrond gesteld, en daaromtrent wordt gevraagd een afzonderlijk Mi nisterie van Arbeid en Landbouw verplichte pensioenregeling voor loon- trekkenden met aanvankelijke onder steuning uit 's Rijks schatkistrege ling van het arbeidscontractmaa regelen voor betere woningen wette lijke bevoegheid der gemeentebesturen om gronden te onteigenen ten einde de bevolking werk te verschaffen uit breiding en wijziging van het tarief' van invoerrechten op bewerkte goede ren oprichting van Kamers van Landbouw nadere regeling van het pachtcontractafschaffing van dea accijns op het geslachtverplichte verzekering tegen ongevallen bij het landbouwbedrijf. Daarop volgen de verlangens in zake lager, middelt aar en hooger On derwijs, inzake Justitie, in zake Kolo niën en in zake de Defensie. Zoo wordt b.v. gevraagd hoogere subsidie toelating van niet-gevacci- neerde kinderen op de school herstel van de doodstrafverbod van open bare huizen van ontucht beperking van der drankverkoop en den opium- handel voortgaande verbetering van het kazerne- en scheepsleven. Grondwetsherziening staat evenmin nu als in 1897 op het program, of schoon onze partij die wel noodig blijft achten, ook voor verdere uitbreiding van het Kiesrecht. Maar aangezien de sociaal democraten slechts zulk eene Grondwetswijziging beoogen, dat de gewone wetgever (met eenvoudige stemmenmeerderheid) het allemans- kiesrecht kan invoeren, achten onze leiders jhet te gevaarlijk thans formeel hetzelfde op het program te zetten. De sociaal-democraten gaan er van uit, dat alle ingezetenen des lands, hetzij mannen of vrouwen, als zij de kinderschoenen ontwassen zijn, het hun aangeboren en inklevend recht moeten kunnen doen gelden om mee de Overheid aan te stellen Die Overheid regeert dan bij de gratie des volks inplaats van bij de gratie Gods. Als nu, denken zij, art. 80 der Grondwet maar zóó gewijzigd wordt, dat alle beperking van maatschappe- lijken welstand en geschiktheid weg valt, dan kan weldra bij gewone wets bepaling aan alle meerderjarige bur gers en burgeressen het kiesrecht toe bedeeld worden, en is alzoo de biug gelegd om aan de arbeidende klasse die verreweg het talrijkst is, het grootste deel van de politieke macht te bezorgen. De antirevolutionairen willen ook wel uitbreiding van het kiesrecht, maar op den grondslag van de zede lijke verantwoordelijkheid en daarom gekoppeld aan de hoedanigheid van gezinshoofd en in verband met eene vertegenwoordig van speciale belan gen. Dit is geheel iets anders, ook al zou op die manier het aantal kiezers ongeveer verdubbeld worden. Maar dewijl er toch vooreerst geen kans is om te dezen aanzien de antirev. denkbeelden te verwezenlijken en wijziging der Grondwet allicht den sociaaldemocraten in het gevlei zou komen, wordt het 't best geacht, dit punt te laten rusten tot betere gele genheid. Wat betreft de samenwerking met andere p; rtijen, stelt het Centraal Comjjté geene algemeene regelen, en is alleen bereid om op aanvraag advies te geven aan de betrokken Comité's of Kiesvereenigingen Binnen kort hopen wij het geheele program van actie nog eens in onze kolommen af te drukken en toe te lichten. Gelijk elke nieuw opkomende par tij zet ook de socialistische hare beste bloemetjes buiten en wil op die wijze vele aanhangers trekken. Nu kunnen de antirevolutionairen niet genoeg God danken, dat hij hun leidslieden gaf, die eensdeels acht geven op de waarheid vervat in de klachten en voorstellen van anders denkenden, maar die anderdeels ook scherpelijk het punt onderscheiden waar de samenwerking moet ophou den omdat zij anders mede in de ver keerde richting zouden geraken. Het is waarlijk niet altijd gemak kelijk dit scheidspunt te ontdekken. Daartoe moet elk voorstel in zijn verre gevolgen worden doorgedacht. Doet men dit niet, dan komt men al spoedig in de socialistische fuik. De socialisten stellen zich nl. aan alsof er nog nooit voor de arbeidende klasse ware gezorgd, en alsof thans door hunne bemoeiing de wet wel zoo te stellen zou zijn, dat niemand in de maatschappij meer te klagen heeft. Dit is eenvoudig een grove leu gen. Wat de sociaal-democraten mee- nen te kunnen daarstellen, is met zondige menschen nooit te krijgen. In allerlei vorm is dit van af den val in het Paradijs beproefd, doch tevergeefs. Eerst wanneer de nieuwe hemel en de nieuwe aarde zullen gevestigd zijn, waarin gerechtigheid woontwanneer de zondaar als zoo danig van den aardbodem zal verdaan zijn, zal het lijden ophouden. Moet dit besef dan tot werkeloos heid voeren Moet van wege de leu genachtige droombeelden der socia listen de hand niet aan don ploeg geslagen oin voor zoover mogelijk reeds nu tranen te drogen en mis standen te verhelpen Zeer zeker moet dit geschieden. Maar de geneesheer die den kranke beziet zooals hij is, die het verouderde van zijne kwaal, het alzijdige van zijne inzinking en het onmogelijke van zijne geheele genezing inziet, zal hem voorzichtiger aanpakken dan de arts, die meent slechts eene ras voorbijtrekkende ziekte te moeten bestrijden. Den warbeid" te beschermen, zoo als de socialisten willen is een goede zaak. Maar als dit geschiedt, zonder ook andere belangen in het oog te vatten, zonder tevens het //kapitaal" te beschermen, dan worden ten slotte beide vernietigd, en komt de arbeider in nog slechter conditie. Den arbeider vooruithelpen klinkt mooi, maar dan moet zijn werk ook deugdelijk zijnanders zet men eene premie op onkunde en traagheid, en overvleugelt ons de buitenlander na verloop van tijd, zoodat de voorraad werk vermindert Niet op klanken afgaan, maar nauwgezet de voorstellen der socia listen schiften, is dus zeer noodig. Dat vooral de antirev. pers het christelijk ideaal hoog houdt, verdient wgifrdeering en geen afkeuring. Maar Varom behoeft men nog niet in het wilde voort te redeneeren, en de werkelijkheid van het leven voorbij te zien. Toch komt het ons voor, dat Prof. Lindeboom te Kampen, dit wel een weinig doel, wanneer hij de rijks subsidie aan de Chr. School bespreekt en veroordeelt op een toon alsof zij met een goed geweten niet kon aan vaard worden door de antirevolutio nair gezinden. Hij schrijft nl. //Al is de school een ander terrein //dan de kerk, bijna alle argumenten, //waarmede men de subsidie voor de //school heeft goedgepraat, gelden, en som- //migen nog beter, voor de kerk. Alleen- //lijk argumenten zijn het nietver- //leidelijke redenen, vijgebladeren, vruch- //tcn van verzwakt geloof en moêwordende //zelfverloochening, en vreeze voor den //machtigen Vijand met zijn rijkvoorzienen //staatsbuidel.// Verder wordt aan dezen uitval toegevoegd, dat niemand twee heeren kan dienen en dat ieder die «geld trekt" dient en dienen moet, ook al houdt men zich nog groot. Dit alles klinkt nu wel forsch en vroom, doch wat blijft er ^an over als men het gaat ontleden Juist omdat de school //een ander terrein" is dan de kerk, gelden voor haar niet de bezwaren tegen rijks- steun, die de kerk moet laten gel den. Immers de kerk vormt evenals het huisgezin een eigen kring in het menschelijk leven, terwijl de school, ofschoon verband houdende met kerk en huisgezin, een zoodanig element in het volksleven uitmaakt, dat daar mede het bestaan van den Staat te midden der andere Sta'ten als het ware staat of valt. Maar daarom is het dan ook redelijk en billijk, dat de Staat aan de kerk of het huisgezin niet en aan de school wél betaalt. Zonder moeite kan de beschuldi ging van Prof. L. omgekeerd wor den, en gezegd, dat zijn antipathie tegen de Rijkssubsidie slechts vrucht is van clericale hooghartigheid, van blinde verachting van het Staats toezicht op het ontwikkelingspeil dei- natie. Maar wat baat zulk uitvaren Laat Prof. L. liever eens aanloo- iicn dat en in hoeverre de subsidie den ouders belet om hunne kinde ren naar hun geweten in eene be paalde godsdienstige richting te doen opvoeden. Dat zal hij niet kunnen. Hij spreekt van „dienstbaarheid" als gevolg van de toekenning der Subsidie. Maar is dan alle dienstbaarheid verkeerd. Is hier „ondergeschikt heid niet een beter woord En welke schade ligt hierin, wanneer het geweten der ouders maar vrij blijft. Onze Overheid is toch niet die „vijandige Egyptenaar" der Israëlie ten WAKNEER MOET MEN CHILISALPETER AANWENDEN In een vroeger artikeltje wezen we erop, dat menigeen door een verkeerd gebruik van kunst meststoffen eer na- dan voordeel daarvan on dervond. We gelooven, met het oog daarop, goed te doen, een antwoord te geven op de hierboven gedrukte vraag. Want hoe dank baar eene bemesting met Chilisalpeter ook moge wezen, een verkeerd en ontijdig gebruik er van leidt gewis tot teleurstelling. En om deze te voorkomen achten we den tijd uiter mate geschikt, juist nu eens iets te zeggen over den me.-st gewenschten tijd van aanwending van Chili. Waarom juist nu, vraagt ge Wel, lezer om de eenvoudige reden, dat die tijd binnenkort weer zal aanbreken. Nog maar een paar maanden en men kan er althans bij vroeg groeiende gewassen alweer mee beginnen. Want het voorjaar en de voorzomer zijn daarvoor als aangewezen. Hoe dat zoo komt Door de eigenschappen van het salpeter. Even gemakkelijk als, ja nog gemakkelijker dan gewoon keukenzout lost chilisalpeter op in water. Bovendien trekt het gretig alle water in zijne omgeving aan Vandaar dan ook, dat het zoo spoedig vochtig wordt, als men het op niet al te droge plaatsen bewaart. Wat gebeurt er nu, zoodra het uitgestrooid is Het Chilisalpeter lost op in het bodemwa ter en zakt in opgelosten toestand door de bouwlaag heen naar dieper gelegen aardlagen, tenzij het, vóór het daar is aangeland, door de plantenwortels werd opgenomen. Want indien dit niet geschiedde, dan is het voor den land man verloren. Chilisalpeter toch wordt niet door den bodem geabsorbeerd of vastgehouden. Wanneer het eenmaal zóó ver is weggezakt, dat het door de plantenwortels niet meer bereikt kan worden, dan heeft het voor den boer geen waarde meer. En juist daardoor komt het,dat een ieder, die van Chilisalpeter zooveel moge lijk wil profiteeren, dit moet uitstrooien in een tijd, dat de planten groeien en er dus, zoodra het met hare worteltjes in aanraking komt, gebruik van kunnen maken. De vraagWanneer moet men Chilisalpeter aanwenden kan derhalve beantwoord worden door dezen algemeenen regel Chilisalpeter moet toegepast worden, wanneer de planten gereed zijn, om het te benuttigen. Wij zouden het hierbij kunnen laten. Toch wenschen we niet te eindigen, alsvorens onze lezers er opmerkzaam op te maken, dat men voor het wegzakken van Chilisalpeter naar den ondergrond nu niet al te bang behoeft te wezen. Want hoewel dit gebeurt-, geschiedt het niet zoo vlug als velen dit veronderstellen. Intus- schen houde men den door ons gecursiveei den steeds voor oogen. Soillllielsdijk, 21 Eebr. Op de keuring van zaaizaden, die vanwege de Holl. Maatsch. v. Landb. 18 ï)ebr jl. te Rotter dam werd gehouden, waren 100 monsters aangeboden. Van de z e v e n prijzen, welke het Bestuur toekende, kreeg de heer A. A. Mijs alhier er niet minder dan v i e r, te weten twee voor Probsteijhaver en twee voor kleine blauwe erwten. (Door toevallige omstandigheden bleef dit bericht, voor 't vorig nummer bestemd, tot heden liggen.) Red. (Zij Advertentie in dit nummer.) Vanwege den Bond van Flakkeesehe Landb. Vereen, zullen in dit eiland lezingen worden gehouden om tot oprichting van raifïeisenbanken te geraken. Ten dien einde zal den heer Brands van Utrecht optreden, Op Maandag 4 Maart 's avonds 7 uur in 't Hotel Caron te Ouddorp. Op Dinsdag 5 Maart nam. 1,30 uur te Oude Tonge, en 's avonds 6,30 uur in 't Hotel Spee te Sommelsdijk. Wij hopen dat de spreker voor een tal- ijk publiek zijn denkbeelden mag toelichten. der Vergadering van de Holl. Maatschap pij van Landbouwaf deeling Over- flakkee en Ooedereede, gehouden den 22en Februari jl. in 't hotel „Spee" te Sommelsdijk. De voorzitter van 't bestuur der afdeeling, de heer A. J. de Graaff, opende de vergade ring met een kort woord, waarin werd mede gedeeld, dat de spreker, de heer S. J. van den Berg, te Pijnacker, gezonden was door 't Hggïü- bestuur, omdat onze afdeeling dit jaar aan de beurt was. Hij had een grooter opkomst ver wacht, te meer, daar het te behandelen on derwerp voor deze streken zoo goed geko zen was. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Van den Berg, die ons op een on derhoudende wijze 't volgende mededeelde De laatste jaren behooren voor onze land bouwers niet tot de gunstigste, de strijd om 't bestaan is zwaar, zoo zelfs, dat vele» zijn on dergegaan en alle min of meer schade hebben geleden. Toch is ook hier weer een lichtzijde op te merken en wel deze, dat door die slechte jaren een streven naar verbetering is ontwaakt. Denk slechts aan de verbetering gedeeltelijk ook door kruising, bij 't zaaizaad, aan de vlucht die de zuivelbereiding heeft genomen, aan den vooruitgang in tal van werktuigen, maar bovenal aan de veranderingen, die alle verbeteringen zijn gebleken op 't gebied der bemesting, 't belangrijkste onderdeel van vee teelt, land- en tuinbouw. Door den drang dei- tijden is men er toe gekomen de wenken der wetenschap op te volgen en wat in dagen van welvaart minachtend of schouderophalend werd aangehoord, vond later een widig oor. 't Beter inzicht in de voeding der planten was ook de bemesting ten goede gekomen, daardoor had men geleerd, dat Chloor, natrium en si licium niet beslist noodig waren, maar wel magnesium, ijzer en zwavel, die echter voor elk gewas in iederen bodem genoeg voorhan den zijn, wijl de planten daarvan maar uiterst weinig behoeven. Bovenal komt het in den bodem echter aan op stikstof, phosphor, kali en, kalk, want zonder deze zijn flinke oogsten niet denkbaarDaarom moet men vooral zor gen, dat deze stoffen in voldoende mate aan wezig zijn en tevens moet men niet uit -toog verliezen, dat de planten in sommige opzichten kieskeurig zijn en tot eisch stellen: ie Dat het voedsel licht opneembaar is en 2e dat het oplosbaar is of gemaakt kan worden in 't bodemvocht. Van den mensch word gezegd, dat hij alleen bij brood niet leven zal en zoo kan men van een plant zeggen, dat zij niet zal groeien alleen bij stikstof, of alleen bij phosphor enz. Alle stoffen moeten in voldoende hoeveelheid in opneembaren toestand voorkomen. Is er weinig stikstof en een rijken overvloed van de andere

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 1