ferteiimjlflscmjiii ajuin peen zaaïkoren. s i Belangrijk. J. DE KORTE Sz. Oude Tonge. pIOTOGRAAF PIOTOGRAAf Zenuwziekten. Antwoorden of mededelingen JLdvertentiëri. VarkéÊsteelt. Beer en van Varkens, Legpoters, 30 Heel. 35 Aren Weiland, AARD i PP EL ItN. Wereld Kachelpomade en Wereld Poetseztract Openbare So"a en Horlogiën. I». BS tltVOGS Jacz. Hipstraat 101 EipstraaT ROTTERDAM. N K °P lichten en armen grond ;e verdeelen, ongeveer de en de andere heltt na het ;n. iO»>cielijk uit het voorgaande, dat „té nawerking van de Chilisalpeter, zoo- ais we die verstaan bij Kali- en Phosphorbe- mestingen, geen sprake is. Toch moeten we niet vergeten, dat bij meerjarige gewassen er wel degelijk van een zekere nawerking der Chilisalpeter kan gesproken worden, dus b.v. op de loeide. Wij hebben daardoor dan niet te verstaan, dat er salpeter in den grond blijft, maar dat de Chilisalpeter den groei van be paalde grassen bevordert en dien van andere verdringt, en vooral ook dat door Chilisalpe ter de beworteling van de grassen sterk wordt bevorderd en de grassen dus zelf een grooter beschot geeft. De heer Mansbolt, de Rijks- landbou wieeraar, die zich vooral op grasbe- mestingsproeven heeft toegelegd, heeft deze nawerking zelfs in cijfers gebracht. Bij een doelmatige en volledige bemesting kreeg hij o. a. als hoogste geldelijke opbrengst der na werking een voordeel van f 60.80 per HA. Sommelsdijk £1 Febr. Zooals blijkt uit de verzonden oproepingsbriefj es zal morgenavond om half zeven in 't hotel //Spee» alhier van wege de Afd. Over- fiakkee en Goedereede der Holl. Maatseh. v. LaDdb optreden, de heer S J. van den Berg te Pijnacker, met het onderwerp nWenken over en bij bemesting//. Ten zeerste hopen we dat zijne lezing zal moge bijdragen tot het verspreiden van prakti sche kennis voor den landbouwer. Heclames, Mededeelingen enz. 20 Cent per regel. Ue zenuwziekten komen voort door eene groote zwakte der zenuwen en eeue min of meerdere bederving van het bloed. Een krachtige spierbersteller en vernieu wer van het bloed is noodig in deze omstandigheden. De heer O. Borgstein, een zeer acht baar persoon wonende te Culemborg in de provincie Gelderland vertelde aan onze verslaggever, het volgende „Gedurende een reeks van jaren is mijne echtgenoote lijdende aan zwakte op de zenuwen, voortdurende pijn in 't hoofd. In een woord al de gevolgen der zenuw ziekten. Menigmaal de gunstige resultaten van de Pink Pillen van Dr. Williams gelezen hebbende, besloot ik ook eens eenige doozen dier pillen aan te wenden en na eenige maanden gevoelde zij klaarblijke lijk zeer veel verlichting, want de hootd- pijn is verdwenen. En ofschoon ik aan de aanbiedingen en aanbevelingen die de courant en nieuwsbladen dagelijk be vatten, geen geloof hecht, kan ik met zekerheid constaleeren, dat de Pink Pil len vau Dr. Williams mijne vrouw van een groot lijden verlost, hebben en be veel ze de lijdende personen ten zeerste aan." De Pink Pillen van Dr. Williams zijn werkdadig in alle gevallen van licha melijke verzwakking, zoowel bij de vrouw als bij den man ten gevolge van de ver arming van het bloed, zooah bleeke ge laatskleur, bloedarmoede, rheumatiek, al- gemeene lichaamszwakte. Zij zijn een hernieuwer van het bloed, een verster ker der spieren. Prijs f 1,75 de doos, f 9. per 6 doozen. Eenig depothouder voor Nederland Sna- bilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ioge- elotene Hollandsche circulaire. Wacht U evenwel voor de namaak sels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotter dam of bij de depothouders die onder de attesten ia de couranten zija aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoo- pere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. On ze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopon zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden,onnoo- dig te zeggen dat deze personen spoedig, met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Afbeelding der doos metdeechtePink Pillen. De Oorlog. Kitchener, de Engelsche opperbevelheb ber, is uit Pretoria naar het Zuiden ver trokken, en wel naar de Kaapkolonie, om van nabij de operatien tegen De Wet te be sturen. De Aar, het belangrijke spoorweg- punt, zou zijn residentie zijn en men zegt dat de Boeren-generaal het daarop ook gemunt, heeft. Maar dat zal later wel blijken. Vast staat nu reeds, dat het zwaartepunt van den strijd is verplaatst naar de Kaapkolo nie en dat het prachtige resultaat van de zeven colonnes tegen Botha, in het oosten van Transvaal, voorloopig nog niet geboek t zal worden. De opperbevelhebber heeft al zijn aandacht elders noodig, en zal het nu nog maar eens probeeren metde vrouw van Botha, of die haar man tot •glQvergaaf kan bewegen 'je Wet is al flink aan den dans ge- IV met de Khaki's en volgens de En- 4'Ache berichten beeft hij daarbij menige 'eer V moeten laten. Drie colonnes zaten hem V hielen, en de achterhoede der Boe- r n de Khaki's zich niet van het lijf houden, dan ten koste van veel manschap pen en voorraad. Eerst kregen we over dit gevecht een telegram van Kitchener zelf, uit De Aar verzonden, en als volkt luidende Gisteren (Vrijdag) trok een troepen macht de spoorlijn over bij Baartmans Si- ding, ten noorden van de Aar, voor zonsop gang, op den voet gevolgd door kolonel Plumer. Gepantserde treinen vielen de Boe ren aan, terwijl dezen den spoorweg pas seerden. De Boeren braken de lijn op ten Noorden en ten Zuiden van de plaats waar zij overgingen. Onze mannen namen meer dan twintig wagens, die voor het meerendeel geladen waren met ammunitie, én een maxim. Twintig Boeren werden gevangen genomen en meer dan honderd paarden buitgemaakt. Onze troepen zitten de Boeren op de hie len Hier staat niet bij, ot het De Wet zelf was die deze Boeren-macht commandeerde ;maar een particulier bericht zegt, dat de vliegende Vrijstater inderdaad aan het hoofd van dezen troep stond, terwijl voorts nog enkele bij zonderheden volgen, die het bericht een vrij wat sprekender Khaki kleur geven. De Wet en Steyn zoo lezen we dan zijn gistermorgen met een strijdmacht van zooo a 3000 man en twee kanonnen, den spoorweg ten noorden van Houtkraal over getrokken. De Engelsche bommen joegen den vijand uiteen, die zich niet van zijn kanon nen bediende. Een gepantserde trein opende het vuur met scheepsgeschut. De Engelschen slaagden erin, zoogoed als het geheele convooi van de Wet buit te maken, daaronder begrepen 100000 patro nen en veel munitie voor snelvuurgeschut. De Engelsche verliezen waren drie gewonden Va» dat >geheele< convooi gelooven we natuurlijk niets. Kitchener sprak van 20 wa gens, en dan zullen het er zeker geen 21 zijn geweest. En natuurlijk voert De Wet, ge steld dat zijn commando 2000 man sterk is, meer dan 20 wagens met zich. Dat ver lies van ammunitie en een maxim is echter een pijnlijk geval. Toch weer niet te groot verlies, als daarmee de vrije passage is gekocht door de Engelsche liniën, die De Wet den weg versperden. Drie Engelsche Kolonels met een groote overmacht en ge pantserde treinen trachten den Boerengene raal den weg te versperren, maar hij moest er door en kwam er doorTelegram.) Zooals we zeiden, weten we niet zeker, wat De Wet of wil men, Steijn in het schild voert. Men zegt, dat hij een vereeni- ging op 't oog heeft met de andere Boeren- commandanten, en dan heeft hij genoeg man schappen om tegen de Engelschen aanvallend op te treden. Vindt hij het echter raadzamer om zijn strijdmacht weer te plitsen, dan zullen wij wel weer hooren, dat De Wet op drie verschillende plaatsen tegelijk verschenen is. Hertzog's commando trekt in de richting van Kenhardt en Draghoender, maar kan naar het Oosten afbuigen, en dus pogen zich met De Wet te vereenigen. Kruitzinger's commando is nog verdeeld. Een deel heeft Murraysburg bezet, dat. ten spijt van de ook daar opgerichte stadswacht, niet verdedigd werd, en sneed de telegraaflijn tusschen Graaff Reinet en Nelsp*ort door. Hij wordt achtervolgd door verschillende co lonnes onder kolonel Haig. Van de andere groote Boerenmacht onder Scheepers werd het laatst gehoord dat ze stond op vijftien mijlen ten zuiden van Letjes- boschstation, in de richthag van Beaufortwest. Dan zijn er nog kleine troepen in Uniondale en in de bergen bij Mosselbaai. Behalve bij Houtkraal is ook nog gevoch ten, ofschoon vroeger reeds, in de buurt van Colesberg. Het heet, dat de Boeren daar stonden onder bevel van Haasbroek en Wolst. Ziehier wat dienaangaande uit Colesberg wordt gemeld Den i2den zijn 200 Engelsche ruiters en een sterk Boerencommando slaags geweest op 30 K.M. ten westen van hier. De Boeren trachten de Engelschen te omsingelen, die slecftts door het aanrukken van versterkingen gered werden. Den volgenden dag werd het gevecht voort gezet tusschen Colesberg en Philipstown. De Boeren onder De Wet hadden een goed beschutte stelling ingenomen, die zij mijlen ver uitstrekten maar Plumer slaagde er in, met een batterij veldgeschut den vijand langzaam terug te drijven. Een Boer, door de Engelschen gevangen genomen, zeide dat het commando 1500 man sterk was, en 200 wagens bij zich had. Tegen den middag moesten de Boeren zich geheel naar het wes ten terugtrekken. De Engelschen hadden toen 1 o gewonden. Plumer hield nog voeling met hun achterhoede en zou den volgenden dag den strijd voortzetten. Alle mannelijke ingezetenen van Grasfon tein (zoo meldt dezelfde berichtgever), zijn in hechtenis genomen, beschuldigd van het ver- leenen van hulp aan de Boeren. Uit Kaapstad wordt nog aangaande den inval van De Wet 111 de kolonie geseind, dat de Boeren blijkbaar een list hadden gebruikt, om te doen gelooven dat zij van het noord oosten zouden binnenvallen, terwijl zij zich later in afzonderlijke troepjes verdeelden, de hoofdlijn tusschen Springfontein en Edenburg overtrokken en, dwars door het district Phi- Iippolis heen, reeds Maandag de Oranjerivier bij Zanddrift overtrokken. Of de gansche strijdmacht der Boeren daarin is geslaagd, was echter in Kaapstad niet bekend. Werd ons eerst van den kant der Jingo's gemeld, dat de toestand voor Botha hoogst ernstig en gevaarlijk was, uit particuliere berichten valt zelfs met den besten wil niets noodlottigs te lezen. Dat is wel een gunstig leeken, want de gecombineerde beweging duurt nu al een dag of twaalf, en nog zijn er niet dan twijfelachtige resultaten aan het licht gekomen. De geleverde gevechten zijn in ieder geval van geen beteekenis bij een manoeuvre als daar in gang is, van eeu zevental En gelsche colonnes tegen 7 of 8 duizend Boeren. Dat feit reeds op zich zelf geeft weer hoop, dat Botha zich uit de klem redden zal. mis schien reeds gered heeft. Doch men kan gerust voor zeker aannemen, dat de Engelschen dit nu niet zullen laten overseinen. Teekenend is echter het fèit, dat mevrouw Botha ten tweede male naar de Boerenliniën vertrekt om te pogen haar echtgenoot, den Trans vaalschen commandant-generaal, te overreden zich over te geven. Het laat zich echter wel aanzien dat haar zending, op ver zoek van Kitchener, even vruchteloos zal zijn als die voor Roberts. Het vertrouwen van den opperbevelhebber in deze dame is anders merkwaardig. Werd niet in Juni van het vorig jaar door velen gezegd, of gelasterd, dat Mevr. Botha drie dagen met haar man rustigjes had gereisd, terwijl zijn troepen betere posi ties innamen, en daarop naar Pretoria terug keerde met de boodschap aan Roberts, dat de commandant-generaal er maarniet aan zou doen (Zie Telegrammen). Gedunde gelederen, tloe het gesteld is met de sterkte van de beschikbare Britsche troepen iu Zuid-Afrika, kan men eeuigs zins opmatten uit wat een sergeant van de bezetting van Pan-statiou. aan de Delagoa- lijn mededeelt. Hij schrijft o. a. //Enkele regimenten bestaan nog slechts in naam. Zij zijn zóó verzwakt door ziekte en vertrek naar Engeland, dat van het ge heele regiment zelfs niet genoeg mannen zouden overblijven om een compagnie te vormen, als de reservisten en de vrijwil ligers naar huis werden gezonden. "Hier zijn twee compagnieën van ons re giment, een compagnie bereden infanterie en een sectie artillerie Bij de normale sterk te zou het garnizoen dus zoo wal 400 man sterk moeteu zijn, en wij hebben niet meer dan 150 man. "Is het dan te verwonderen, dat de Boeren die ons aantal hier kennen, ons viermaal in één maand een bezoek heb ben gebracht?» 1 rna£i»aak. Vragen en Antwoorden worden kos teloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt aLi de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 51. Wat moet ik op de aardbeien strooien chilisalpeter, superphosphaat of guano Deze vraag werd ons persoonlijk gedaan. Wellicht stellen ook andere lezers belang in 't antwoord. Daarom nemen we ze in deze rubriek op. Red. Tuin- en Landb. 52. Heeft het voer, waarmee men mest, invloed op den smaak van 't vleesch B. A. 53. Is het waar, dat men reeds aan 't e i kan zien, wat er uit zal komen eeu kip of een h aan 54. Kan men ook zien, of een ei de zoogenaamde hanetred bevat N. H. R. 55. Zijn wormen in bloempotten nadeelig voor den groei det planten S. - D. H. Antwoorden en mededeelingen. 48. Onder de uitgezaaide zaden zijn er haast altijd eenige, die bij 't dorscheu en schoonmaken gekneusd zijn of die door insecten gedeeltelijk zijn uitgevreten. Deze kunnen geen nieuwe plantjes voortbrengen. Ze zijn niet kiemkrachtig. Maar ook onder de niet beschadigde zaden zijn er, die toch niet ontkiemen. Zoo kan het gebeuren, dat er bv. van 100 zaden maar 80 ontkiemen, doch ook dat er slecht 70 van de 100 nieuwe plantjes geven. In 't laatste geval zal er natuurlijk meer zaad uitgezaaid moe ten worden dan in 't eerste. Een lezer We hopen nog eens wat uitvoeriger op deze zaak terug te komen. Red 49. Dit kan wel. Men zij er echter uiterst voorzichtig mee. Toevallig zagen we dezer dagen 4 potten met Begonia's, waarvan 2 niets en de andere 2 Chilisalpeter hadden gehad. De laatste waren de eerste verre vooruit. Ze waren begoten met water, waarin per L. 1 gram Chili was opgelost. Red. 49. Ik zou 't niet aanraden, of men moet er zeer voorzichtig mee zijn. Ook een bloemenliefhebber. 50. Lees in plaats vau koolydraten maar meelsoorten. Voor een veehouder komt dat al haast op 't zelfde neer. O. G 50. Als G. naast meelsoorten ook nog suiker genoemd had, waren we 't geheel met hem eens. Red. Siechlzahen. ARRONDISSEMENT3 RECHTBANK. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 19 Eebr. WEDERSPANNIGHEID. De 25-jarige varensgezel L. v. d. K., te Oostvoorne, bevond zich op 29 October 11. in een beslotenlokaalteBrielle,in gebruik bij J. Dedert. Hij hield zich daar wederrechtelijk op, en toen men hem verzocht het lokaal te verlaten, begoii hij Dedert uit te schelden en te stompen. De hulp der politie werd nu in geroepen om den rumoermaker te verwijde ren, maar dit ging lang zoo gemakkelijk niet. De agent van politie, JSchippers, ondervond hevig verzet. Assistentie werd gevraagd en verleend door den agent van politie A. Yoogt en den onoezoldigden veldwachter H. Vrij, maar toen verscheen er ook assistentie ten tooneele voor den levenmaker en verzetpleger in den persoon van den 28-jarigen voerman A.A., die Vrij aangreep. Ten slotte mocht het gelukken met vereende krachten beide verzetplegers naar het bureau vau politie over te brengen. Beklaagde L. v. d, K. herrinnerde er zich niets meer vanhij was stomdronken ge weest de andere verklaarde Vrij aangegre pen te hebben, zonder zijn qualiteit te weten Dit werd door Vrij erkend. Hij had zijn hoedanigheid van politie-beambte eerst ken baar gemaakt nadat hij door A. was aange grepen. Eisch voor cerstgenoemden beklaagde drie maanden, voor den anderen twee maanden gevangenisstraf. DIVERSE FEITEN. Nog werd geeisclit f 10 Boete subs. 10 dagen hechtenis voor J. H. S., 70 jaar smid te Dirksland, die op 23 Nov. 11. A. Groenendijk aldaar vuistsla gen in het aangezicht zou hebben toege bracht. Zes weken gevangenisstraf voor A. G., 39 jaar schippersknecht te Heüevoetsluis (niet verschenen,» die op 24 November 11. in dronkenschap verzet zou hebben gepleegd tegen den agent van politie J. Lingbeek. Uitspraken over 8 dagen. OPSTOOTJE TE OUDDORP. Toen er dan flink getapt was, begonnen eenige lummels, de arbeiders A. K., 24 jaar, J. M., 24 jaar, K. W., 19 jaar en W. S., 20 jaar, in een brooddronken bui te breken aan een hek ot staketsel, grenzende aan het Diaconiehuis der algemeene armen, door er palen en dwarshouten af te halen. Toen de aanwezige vertegenwoordigers van de politie, Maks, v. Noord, v. Zuij en Heerschap, deze vernieling wilden te keer gaan, stuiten zij op ernstig verzet. De jongens, gewapend met palen en latten met spijkers, drongen, na eerst zondjr resultaat met steenen gegooid te hebben, op de politiedienaren in met het geroep van //Sla dood, sla dood 1// De vier beklaagden ontkenden het ten laste gelegde. Eerstgenoemde A. K., zeide wel in 't bezit te zijn geweest van een stok, maar dien gebruikte hij als wandelstok, notabene een wandelstok van 2 meter lang en armdikte. Het O. M. achtte het feit wettig en over tuigend bewezen en eischte voor ieder der beklaagden een gevangenisstraf van drie inaan/len. Een naspel hierop vormde de daadwerkelijke aanval van den 21 jarigen C. K., arbeider eveneens te Ouddorp. Toen de daders uit de vorige zaak aan den haal gingen, bevonden er zich ook nog andere jongens bij, waaronder genoemde O. K. De veldwachter A. van Noord bevond zich in zijn nabijheid, toen de jongen hem onverwachts met een mes in het been zou hebben gestoken, waardoor de veldwachter niet ernstig verwond werd. Eisch vier maanden gevangenisstraf. Bij II. ROS8UM, Land bouwer ouder Ooi.tgünsplaat, bestaat gelegenheid tot het Groot Yorkshire ras. a Te koop aangeboden, tegen civielen prijs, een partij geteeld te Nutuansdorp (Buitensluis.) Te bevragen bij L. V. EESTEREN e Nieuwe Tonge. VAN uitmakende de perceehm 1 tot en met 5 van de zoogenaamde le Bekading van de Westplaat, Buitengronden, gelegen onder de gemeente Sommelsdijk voor vijf jaren. Informatiën bij den Opzichter A. MOL aldaar, ten wiens woonhuize deinschrij- vingsbiijetteu. voor elk perceel afzonder lijk moe' worden ingeleverd op Vi'odis- «Stas 33 $VS»r:?iari des voorin te 1# suir. De opening zal onmiddelijk plaats hebben, De ondergeteekende beveelt zich be leefdelijk aan voor het verzenden van bo vengenoemde producten, naar Engeland en Schotland. Alle dagen nauwkeurig op de hoogte zijnde, weet hij steeds de hoogste prijzen te maken. Direct na verkoop volgt de af rekening. Ook staartjuin is goed te plaatsen. Informatiën bij alle Beurtschippers en Commissionairs. UEd. rlw. dr Jac va» VUBT KOESTRAAT 9, ROTTERDAM. ZAAIHAVER (bekroond) 48 Kg. per ILL. f 4.20. ZAAIHAVER (bekroond) 47 Kg. per II.L f 4.10. CIIEVALIERGERST 661/2 Kg. per H.L. f6.20. FRIESCHE JAMMEN ZETPOTERS, met de hand gesorteerd, per H.L. f 2. Monsters op aanvraag Attent voor POSTMA DIJKSTRA, A. A. MflJS, Sommelsdijk. De firma DIJKEMA DOORNBOS, Sommelsdijk, verkoopt de SPallsafne ItSosadi (&ftis»9g»iSIcn) van TIDDO HAAiV, voorheen lid der firma Viersen HaaD, Groningen voor/1.15 per 1000 stuk-, iu de bekende verzegelde flacons onder voortdurende Controle van Prof. Dr. van Hamel Koos en Haruiens. Hoofd verkoop voor Oude Tonge en omstreken van de uit de Chemische Fabriek „De Wereld", te Groningen, B. DEN BOER, Deurwaaider te Oud- Deijerland en C. GROENENDIJK, Deur waarder te Sommelsdijk, zijn voornemens om ten verzoeke van den heer JAN KAS- f EL KIN te Sommelsdijk, op diens hof stede aan den Kleiburgschenweg in „Het Oudeland bij Sommelsdijk, op Don derdag den 28 Februari 1901, des voor middags len 9 ure, publiek te verkoopen 5 i*aarden, verschillend van haar en jas en, 2 melkkoeien, 6 lialfschotien, t ledige Nehol 1 ledige Vaars, f anderhaifjarige Ossen, 1 eenjarige Os, 2 Ositok- kelingen, 2 Kalvers, 2 Biggen, een pariy Kip pen 1 Utrechtsch Wagentje, 1 Karos, 3 Boerenwagens, Rolblok, 2 Wielploegen, waarvan 1 met verhoogd onderstel, Drie- schaar-, Moor-, Dek- en gewone Ploegen, 2 ijzeren Eggen (5 e» 6 balks,) i 0 hou ten Eggen (5, 6, 7 en 8 balks), 3 Boe- rensleden en Ploegtuig, Moibord, Zteuw- sche Sleeper, Ladders, Boonenbreker, Ha- verpletter, Wortelsnijder, (nieuw model), Windmolen, Wannen, Zeven, Schoppen, Rieken, Vorken, Graaf, Geeselpalen, Aard appelhor en Mud, Paardentuigen, Touwwerk. Karnton, Roomtonnen, Tobben, Emmers. Een partijtje le snee rood Klaverhooi, eene partij Kanthooi, een partij Haverstroo, Brandhout en Schaarhout, alsmede een route Mestfaalt in 3 perceelen. Voorts eenig Huisraad, als: Tafels en Stoelen en hetgeen meer zal worden aan geboden. Koopen van en beneden 10.met alle onkosten contant. Koopen boven 10.op dag van betaling tot'l Novem ber 1901, mits solide borgen stellende. De goederen zijn te bezichtigen op Dinsdag 26 en Woensdag 27 Februari 1901 van des morgens 9 tot des namid dags 4 uur. e /llver. W EST DIJK B. 292 MlOnELHARlVlS. O Attentie s. v. p V Ondergeteekende heeft het genoegen Ondergeteekende heeft het genoegen ter kennis te brengen dat hij doorloo- 2 pend in de voor- en naiveek voorzien fgp is van prima kwaliteit RKJIVIWIjEEiSCH, O lederen Donderdag versoh KaLFS- 2T VLEESCH. Aanbevelend, (H -iommol8dijk. S. GAZAN.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2