¥#or lie KnidhollandNelie en SSeeuwscfiie Eilanden. Vrijdag 1 Februari 1901 Vijftiende Jaarg. No. 798. Orgaan Antirevolutionair IN HOC SIGN O VINCES T. BOEKHOVEN. uitgever: SOMMEE, m$EJ M Dat alle onzer kiesvereenigingen Deze Courant verschijnt eiken Trijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaauvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij besla?.! Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle sluik li ei» voor «Se üledaelse teesleiisd, Advertesitfên esi verdere Administratie fraaie© toe Ie &eaa«tei» aan den Uitgever. Bij dit nummer behoort een BIJVOKCSSCli. l>e Sleuwe liiez-erslijst. (Wenken van het Centraal Comité der antirev. kiesvereenigingen Het is ditmaal van het hoogste belang aan de saamstelling van de Hieuwe Kiezerslijst alle aandacht te wijden. Immers een drietal verkiezingen wachten ons. Die voor de Tweede Kamervoor de Provinciale Slaten en voor den Gemeenteraad. De Kieswet is gewijzigd er kan dus niet meer naar den ouden maat staf worden gemeten. Ziehier het voornaamste bijeen, van wat noodig is om op de nieuwe kiezerslijst te worden gebracht. Letten we allereerst op de Be- lastingkiezers. Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijksbelastingen heeft voldaan. Die belastingen zijn Personeele-) BedrijfsVermogens- en Grondbe lasting. Die aanslagen behoeven niet meer te loopen over een vol dienstjaar men moet eenvoudig de belasting op tijd hebben betaald. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te geven zij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht- Alleen zij, die mede-eigenaren zijn in een onverdeelden boedel, waarvoor in 1900 grondbelasting is betaald, terwijl hun aandeel in die belasting f 1 bedraagt, bebooren zich tusschen 1 en 15 Februari aan te geven aan de secretarie, waar zij een formulier ont vangen, dat vóór 15 Februari ingevuld en onderteekend aan de secretarie moet worden ingeleverd, met het belastingbiljet. Wie verhuisde naar een andere ge meente en in een vorige belasting betaalde, dient zich eveneens aan te geven, met overlegging van het vol daan getefkende belastingbiljet. De rijwielbelasting telt niet mee. Wie op 1 Februari zijn belasting nog niet voldaan heett, krijgt van den ontvanger eene waarschuwing, waarin gezegd "wordt, dat, is de be lasting op 1 Maart niet voldaan, men niet op de kiezerslijst komt. Alle overige kiezers, d. w. z. de huur-, inkomen-, spaarbank- en exa menkiezers bebooren zich aan te geven tusschen 1 en 15 Februari ter secre tarie. Zij ontvangen een lormulier, dat onderteekend en ingevuld, voor den 15en Februari moet worden inge leverd aan het Gemeentehuis. Huurkiezer is hij, die op den Sisten JaDuari sedert 1 Augustus van het vorige jaar in een huis ot een deel van een huis heelt gewoond van de huui waarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag dien tijd ook èèEmaal verhuisd zijn mits dan ieder der woningen den huurprijs heelt, door de wet vastgesteld. Doch nu komt er nog iets bij. Men kan ook kiezer worden, wan neer het huis of het gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den ge- ëischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaats grond in huur heelt, en daarmee, bet voor de gemeente geldende bedrag wordt ver kregen. Natuurlijk moet men dien grond net zoo lang in huur hebben als het huis. De huurkiezer moet zich aangeven Alleen wanneer hij in dezellde woning bleef, als het vorig jaar, en hij stond reeds op de kiezerslijst, is aangifte niet noodig. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schippers zij moe ten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom ot huur heb en ge had ven 24 Ms inhoud, of 24000 Kg. laadvermogen. Thans komen we aan de inkomen- of loonkiezers. Dat zijn zij, die van 1 Januari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het volgende achter- oenvolgens bij niet meer dan twee per sonen, ondernemingen, openbare of bijzondere instellingen in dienstbetrek king zijn geweest, en daar een loon hebben ge noten, dat ook voor iedere gemeente in de wet is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden geteld bij dat van den man, en evenzeer het halve loon van minder jarige, inwonende kinderen. Wanneer dat alles bijeen het door de wet geëischte bedrag haalt, kan de man kiezer worden. Men behoeft niet meer het juiste bedrag van loon of inkomen op te geveD, doch kan volstaan met de verklaring dat het loon het door de wet gevorderde bedrag bereikt. Als loon wordt ook gerekend het pensioen of de lijfrente, dat door openbare instellingen wordt verleend, en ook dat door ondernemingen of bijzondere instellingen uitbetaald. Natuurlijk blijft het bedrag van het inkomen voor iedere gemeente on veranderd. Ongevallenrente wordt ook als loon beschoud. Staat in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een gedeelte van het jaar stil, dan wordt de tijd, die Diet gewerkt wordt, toch als diensttijd beschouwd, Is men hoogstens twee maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend ontvan gen te zijn. Ook kost en inwoning wordt als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet voor iedere gemeente vastgesteld bedrag Wie op Zon en Christelijke feestdagen den kost ech ter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets af te trekken. Hij wordt toch gerekend volle kost en inwoning te genieten. De bepalingen voor de inwonende zoons zijn dezelfde gebleven. Zij behooren tot de inkomen- of loon kiezers. Loonkiezers moeten zich ieder iaar opnieuw aangeven tusschen I en f 5 Februari, Zien we nu even naar de Spaar- banlc-en Grootboekkiezers. Wie op 1 Februari a. s. sedert een jaar f 100 nominaal op het grootboek heeft staan ot f 50, in de Spaarbank, zóó dat het inderdaad zijn eigendom is, kan op grond daarvan aanspraak ma ken op het kiezersschap. Hij moet zich tusschen r en 15 Februari op de secretarie aanmel den onder overlegging van een bewijs van de directie van het Grootboek of het bestuur der Spaarbankdat hij inderdaad sedert een jaar eigenaar is van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje hebbe van de Rijkspost spaarbank andere spaarbanken zoo- als die van het Nut, tellen ook mee doch natuurlijk moeten de lichamen waarvan deze spaarbanken uitgaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en, zoo zoo ze na 1 Mei 1900 zijn opgericht, moeten ze een waarborgsom van f 25000 bij de Ned. Bank hebben gedeponeerd. Wie reeds Grootboek of Spaar- bankbiezer is, behoeft zich niet op nieuw aan te geven daar wordt ambtshalve voor gezorgd. Blijven ten slotte de Kxamen- kiezers. Welke examens geldig zijn kunnen wij niet opgeven de wet zegt, dat zij kiezer kunnen worden die „met goed gevolg hebben afge- „legd een examen ingesteld door of „krachtens de wet ol aangewezen „bij algemeenen maatregel van be- „atuur en in verbandstaande met de „benoembaarheid tot eenig ambt, de „vervulling van eenige betrekking „of de uitoefening van eenig bedrijf „of beroep." Herinneren we ten slotte, dat in het algemeen het kiesrecht aan bo vengenoemde categorien van personen wordt toegekend, wanneer zij zijn mannelijke ingezetenen des Rijks tevens Nederlanders, die den leef tijd van 25 jaren hebben bereikt. Wie dit jaar op 15 Mei zijn 25 sten jaar bereikt en in de termen valt, kan dus kiezer worden- Wie voor den Gemeenteraad mee- kiezen wil, moet, indien hij nief als belastingskiezer op de lijst staat. d. w. z. als hij geen 2?j/&s-belasting betaald, tot een door de wet vast gesteld bedrag zijn aangeslagen in de Gemeente-belasting. Ziedaar in het kort uiteengezet wat de gewijzigde Kieswet eischt. nu onverwijld werk maken van de nieuwe kiezerslijst. Niemand verzuime zich aan te geven. Tfiiisi- es» l<afidt>«>uw DE VERZAMELING DER VEREENIGING* „Landbouwondcniijs" TE MIDDELHARNIS. X. DE OPGEZETTE TOGELS. De beurt is thans aan den koekoek. Getuigden we van de velleden week besproken Vogels, dat ze in onze naaste omgeving verre van algemeen bekend waren, van den koekoek behoeft dit niet gezegd te worden. Hij komt in onze buurt zöó menigvuldig voor, dat we haast zouden durven beweren, dat eenieder hem wel eens zag, ten minste wel eens hoorde. Dit laatste gaat echter vrij wat gemakkelijker dan het eerste. De koekoek toch is niet weinig schuw. Hij laat zich niet gaarne zien en nog veel minder Jezien. Het is echter wel de moeite waard, dit eens te doen. Want de koekoek is ontegenzeggelijk een fraaie vogel. Zoovaak wij de beide opgezette exemplaren in »Z>e Biblio theek^ bekeken werden we hiervan overtuigd. Zijn betrekkelijk lange spitstoeloopende vleugels en zijn naar achteren breed uitloo penden staart doen hem veel grooter schij nen dan hij is. Werkelijk is hij maar een weinig zwaarder dan de »zwartmerel» Hoewel niet veelkleurig is zijn veerenpak toch ook niet effen gekleurd. Yooral het ivit met de grijze dwarsstrepen aan de buikzijde maken een goeden indruk. En ook de witte randen en vlekken van den overigens donkergrijzen staart staan hem wat goed. Dit geldt stellig ook van zijn gele pooten. Van deze willen we nog een' bijzonderheid vertellen. Zooals bij de meeste andere vogels zitten er ook bij den koekoek aier teenen aan Maar hiervan kan de bezitter er naar verkiezing één naar voren keeren fef naar achteren. Men kan dus den koekoek dikwijls zien zitten met twee teenen naar voren en ook twee naar achteren. Maar nu nog iets over de leefwijze van den koekoek. Zoo er één vogel is, die men een zonderling zou kunnen noemen, dan is 't wel de koekoek. Eenigen tijd nadat hij in 't voorjaar met zijn wijfje uit het warme Zuiden in onze oorden is teruggekeerd begint hij zijn nest in orde te brengen Misgeraden, lezer. Noch de koekoek, noch zijn xoijfje, bemoeit zich ooit met nestbouw. Reen, dat laten ze aan anderen over. En zoodra deze daarmede gereed zijn en alreeds een of twee eitjes in hun nieuw of opgeknapt nestje hebben neergelegd is ook voor het wijfje van den koekoek de tijd van eierleggen aangebroken Met bewonderenswaar dige behendigheid weet zij den juisten tijd en de juisle plaats uit te kiezen van haar ei te moeten leggen. Zoodia ze het nestje 't is veelal van een kleiner, maar in elk geval insekten- eteud vogeltje) heeft bepaald, waarin, ze haar ei wil brengen, wacht ze een geschikt oogen- blih af Nauwelijks heeft de tot pleegmoeder bestemde even haar woning onbeheerd gelaten ofklaar is juffrouw koekoek met haar werk. En het niets kwaadsverrroedende zangertje vindt bij zijn thuiskomst een vreemd ei in zijn nestje. Gewoonlijk schijnt het geen moeite te doen, het te verwjjderen. Integendeel, niet zelden worden er nog een paar eitjes bijgelegd, en dan gaat het op een broeden. Hoewel het koekoekswijfje hieraan natuurlijk niet meehelpt, zeggen sommige natuuronderzoekers wel, dat zij een wakend oog houdt over het door haar te vondeling gelegde ei. Anderen echter ver zekeren, dat hiervan niets aan is. Hoe dat nu ook moge zijn, we willen geen partij kiezen, doch wat we zeker weten is dit, dat de pleegouders, als stiaks haar eigen jongen uitkomen, tot hun niet geringe verbazing daar- tusschen een vreemdeling gewaar worden, meestal veel grooter en sterker dan eigen kindertjes. De drukte, welke de ouders met het zoeken van voedsel voor hun kleintjes hebben, wordt door de aanwezigheid van dezen gast niet wei nig verhoogd. Want al heel spoedig blijkt het een eerste gulzigaard te zijn. Onvermoeid zijn de pleegouders voor hem in de weer, zelfs dan nog, als de eigen kinderen verzadigd zijn. De jonge koekoek groeit snel Het verschil in grootte tusschen hem en de anderen neemt met den dag toe. Ja, vele malen wordt juist door zijn aanwezigheid het nest te klein voor het geheele gezelschap. En niet zelden gebeurt het dan, dat één of meer der huisgenooten door hem worden verdrongen en naar bene den tuimelen. Maar het koekoekskind bekom mert zich daarom niet. Het schijnt enkel te leven om te eten. En als het eindelijk groot is geworden, dan vliegt het weg als een vol wassen koekoek, die evenwel de hem inge boren gulzigheid behoudt, zoolang hij leeft. Intusschen is het juist deze eigenschap die hem voor den landman, maar nog meer voor den tuinman nuttig doet zijn. Of hebt ge nooit opgemerkt, dat ge den koekoek veel meer in de boomgaarden en fde tuinen aantreft, dan op het vrije veld? Zeer zeker wel Want of schoon hij meikevers, vlinders en andere vlie gende insekten niet versmaadt, schijnt hij een zeer groot beminnaar te zijn van alleilei rup sen. Ja, de behaarde rupsen, door geen enke len anderen vogel gegeten, genieten bij hem de voorkeur. En zonder twijfel moet al was 't ook alleen daarom de koekoek op het lijstje der nuttige vogels geplaatst worden. In den nazomer maakt hij zich nog uiterma te verdienstelijk door 't eten van de rupsen- sooiten, welke op onze kool leven. Ook ver slindt de koekoek de bastaardrupsen, die onze «aal bessen boschjes« zoo kunnen toetakelen. Nog heel wat zouden we, op deze wijze voortgaande aan dit opstelletje kunnen toe voegen. Maar laat het bovenstaande voor dit maal voldoende zijn. M. Wolkeren «Ier Aarde. Engeland Koningin Victoria's lijk rast thans in de tot rouwkapel hervormde eetzaal van het kasteel te Osborne in een eikenhouten met zij gevoerde kist, gedekt door den koning - klijken standaard, waaroverheen de witte japon der Koningin en de roode kronings mantel met hermelijn en gouden borduur sel zijn gelegd. Een rood ftuweelen kussen ligt aan het hoofdeinde, met de orde van den Kousenband en de teekenen der ko ninklijke waardigheid bewaakt door een der Indische bedienden, terwijl ter weerzij den van de kist twee manschappen der lijfwacht met omgekeerd geweer staan. Het lijk der vorstin wordt Zaterdagmor gen tegen negen uur te Londen verwacht. Het heet, dat Koning Eduard te paard achter het lijk zijner moeder zal gaan, en dat ook de Russische Keizer naar Londen komt. Onze lezers herinneren zich nog wel hoe een Fransch blad het gerucht bracht, dat de stervende koningin aan Keizer Wilhelm zou hebben opgedragen om de zaak der bemiddeling in den oorlog zoo spoedig mogelijk aan de orde te stellen. Sinds hoo- ren we er niets meer van, en we kunnen nu veilig aannemen, dat het gerucht een praatje zonder eenigen grond was. Daarop wijst ook het feit, dat Keizer Wilhelm, Engelands vriend sinds de Anglo-Duitsche overeenkomst terzake van de Portugeesche bezittingen in Zuid-Afrika, in nog intiemen relatie is getreden tot Brittanje en na of om de betoonde toewijding bij Victoria's dood (waarvan sommige Jingo-organen zoo hoog opgaven) is benoemd totVeld maarschalk van het Britsche legjr. Het is een daad geweest van den nieuwen Koning, en men begrijpt wel, dat hij zulks niet ge daan zou hebben als Keizer Wilhelm iets ging ondernemen hoezeer daartoe dan schier geprest dat vierkant indruischte tegen de Britsch imperiale politiek. Wilhelm voortaan veldmaarschalk van het «prachtige« Britsche legerWat een eer, voor het leger ot voor hem Een extra-nummer van de «London Ga zettes van gisteren maakte melding van dit beteekenisvolle feit. En reeds heeft de hertog van Connaught den Keizer het zwaard overhandigd ter gelegenheid van zijn aanstelling. Kan het inniger Zoodra Wilhelm hoorde van 'sKonings voornemen om hem tot Britsch veldmaar schalk te benoemen, zond hij een telegram aan lord Salisbury en lord Roberts, om hun dit nieuws mede te deelen en zijn hooge waardeering uit spreken, over dit «bewijs van 's Konings genegenheid.» In het telegram aan lord Roberts zegt de Keizer verder nog ï-Het doet mij genoegen te weten, dat ik een van uwe kameraden zal zijn, be- hoorende tot de hoogsten in rang van Zijner Majesteits leger.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 1