B IJ VOEGSEL HAAS- EN SCHM Vrijdag 25 Januari 1901. No. 797. Moet dat zoo Middeiharnis. De Vischsloep „On bestendigheid" schipper Abraham Dub- beld, te IJmuiden binnenkomende, is aan den grond gevarenzij bekwam daardoor een belangrijke lekkage en is ter her stelling naar Amsterdam vertrokken. Stad aan 't Haringvliet. Het Bestuur van den polder *Oude Stad* maakt bekend, dat de lijst van stemgerechtigde Ingelanden ter Secretarie ter inzage ligt van 1731 Jan. Den Bommel. Op voordracht van Jen heer Inspecteur der Directe Belastingen, invoerrechten en accijnzen te Hellevoet- sluis zijn door het college van zetters dezer gemeente benoemd tot schatters van het meubilair de heeren O. J. Mos- terdijk en H, Visser beiden te Sommels dijk tot schatter van de huurwaarde de heer E. J. Knoop alhier en tot plaatsver vanger van den laatsgenoemden den1 EdelAchtb. Heer P. van Weel GGz. Burgemeester dezer Gemeente. BEHOORENDE BIJ INHOCSÏGNOVJFSES Neen, het moet zooniet, dat we als kiezers zoo maar voortleven zonder eenig verband, zonder eenig contact met een kiesvereeniging. Neen, het moet zoo niet, dat wij als leden der kiesver eeniging slordig zijn in het vergaderen, maar thuis blijven, maar bij de kachel blijven zitten en bang zijn om onzen neus eens buiten de dear te steken. Neen, het moet zoo niet, dat de belangen van een huisgezin, school, maatschappij en staat ons te weinig interesseeren, dan dat we met lust en ijver anderen opwekken zouden om partij te kiezen, om aan onze zijde te gaan staan, mee te steunen, mee te strijden. Neen, het moet zoo niet, dat er geen verband, geen contact geen aansluiting gezocht wordt met de Pers, die onze belangen dient, dat de kiesvereeniging zich totaal onverschillig houdt welk blad leden hare lezen; dat de kies vereeniging, hetzij een plaatselijke, hetzij eene Centrale niet nagaat, flink «agaat, welke bladen door haar leden worden ge lezen en er niet op aandringt, steeds krachtiger, steeds aanhoudender, dat een lid eener kiesvereeniging in de eerste, al lereerste plaats moet lezen het blad van zijn partij, van zijn beginselhet blad dat ééngeestes is- met zijn meeningen, zijn be ginselen, zijn ideeën, opdat zoo'n lid op gebouwd worden in zijn beginselen, opdat hij inzicht krijgt in, en doorzicht door de meningen, die anderen belijden en anderen uitspreken het blad van zijn partij, omdat daarin gelezen worden, verklaard worden de vraagstukken van den dag, die hem als kiezer toch in de eerste plaats aan gaan, omdat hij als kiezer aanstonds ge roepen wordt en reeds geroepen is bij de stembus een oordeel uit te spreken, of de richting waarin het Vaderland bestuurd wordt wel conform zijne meningen en be ginselen is. Neen, het moet zoo niet zijn! Een kiezer zonder lidmaatschap van eene kiesvereeniging, zonder band, zonder ver- eenigingszin, zonder gevoel, dat eendracht macht, maakt, dat samenwerking kracht ver leent en daardoor den zwakken eenling steunt en schraagt, hem moedig maakt, dapper, flink on ook op de bres te b 1 ij v e n staan, waar hij anders als eenling het on derspit zou moeten delveneen kiezer zonder lidmaatschap is een korenhalm uit de vaste hand van den werkman gevallen, vol gevaar om door den lezer gelezen en opgezameld te worden. Zeker, er zijn kie zers, die flink ontwikkeld zijn, degelijk on derlegd, die nadenken over hun beginselen en de gevolgen, en de daden, die uit die beginselen noodzakelijk voortvloeien moeten, goed doorzien, wat hun beginselen zijn, waartoe ze leiden, en bij welk eindpunt zij, dié beginselen belijdend, noodzakelijk moe ten uitkomen; en zulke degelijke kiezers zouden geen lidmaatschap behoevenze zijn mannen van hun woord, mannen in hun daad, kloek, eerlijk, trouwaltijdkloek altijd eerlijk, altijd trouw aan het vaandel, waaronder zij dienen en die mee zullen helpen om het onbesmet uit den strijd te rug te brengen. Maar al is dit zoo, dan juist moeten deze 't lidmaatschap aannemenwat zeg ikneenaanvaardenneen, nog veel sterker, ze moeten dat lidmaatschap z o e k e n. Ze moeten hun licht niet onder den korenmaat zetten; zij moeten de stad zijn op den berg gebouwdzij worden de leidslieden, de voormannen, de vaandragers, de hout hakkers en waterputters, de gidsen. Zij voorop met hun woord, met hun daad zij voorop door hun soldaten gevolgd. En die solda ten zijn dan geen poppen, geen marionetten, geen apen op een stok, die springen en stilstaan al naar de spelende knaap zijne vbgers beweegt, ze zijn op de kiesver eeniging ontwikkeld, door hun »huisblad< geheel op de hoogte gebracht van den aard en 't karakter van den strijd politieke ge schriften zijn onder hen verspreid gewor den waarin de vraagstukken zijn toegelicht sprekers en redenaars zijn in de kiesver eeniging opgetreden, om toe te lichten, te verklaren, te wijzen op fouten in't regee- ringsbeleid, op te kort komingen van de zijde der tegenstanders van een door den kiezer beleden beginselom toe te lichten de goede en flinke daden van 't Kabinet, zijn geschonken wetten en besluiten, om toe te lichten de programs der andere partijen, en daarover het menè, menè, tekel, ufar- zin, het gewogen, gewogen en te lichtbe- vonden, in alle bescheidenheid, nochtans met kloekheid uit te spreken. En dan gaat er kracht uit van die flinke eenlingen, want ze spannen zich er voor, zij leiden en hou den de teugels vastzij onderwijzen, moe digen aan en zulk een vuur slaan ze uit dat de zwakke kiezer krachtig wordtde lauwe warm, de toekijker een medewerker en èèn van hart, èèn van ziel, èèn in geest en streven, gaan zij ter stembus op. En al is de Victorie niet behaald, goedde consciëntie beschuldigd niemand. Hun plicht is betrachtals kiezers zijn ze in den strijd gegaanze hebben gestemd anderen tot stemmen bewogen en in een eerlijken, ern- stigen, waardigen strijd verloren. Dan mag er smarl zijn in het legerkamp om het verlies, maar vreugde zal er heerschen, omdat ieder soldaat zoo trouw op zijn post is geweest, en zich van zijne roeping zoo goed bewust is geweest. Daarom kiezers vereenigt U Hebt gij niet 't voorrecht met groote gaven bedeeld te zijn, zijt gij als de zeer eenvoudigen in den lande, hebt ge raad, ondersteuning, voorlichting noodig, meer klaarheid, zekerheid, vastheid, welnu, ver eenig U Op de kiesvereeniging kunt ge zeer veel onderricht worden en bekwaam gemaakt. Of weet gij alles al Is er voor U niets meer te leeren P Zijt ge zoo wijs in eigen oogen. Laat ik U dan zeggen, dat hoe meer ge ontwikkeld hoe meer ge van uw eigen onkunde overtuigd zult worden. Vereenigt U en staat door Eendracht sterk. Eenlingen, die goed onderscheiden kunt, blijft niet op u zelf staanZeven enkele pijltjes maken een onverbreekbaren bundelhonderd halmen maken een bosje dat niet zoo gemakkelijk te buigen is. Kie zers, wie ge ook zijt, vereenigt U tot opbouw van uw beginsel, tot versterking van uw persoonlijkheid, tot heil van uw medekie zer. Eendracht maakt macht; onverschilig- heid en traagheid verzwakt en verlamt. ff Gemengd Mienws. Op straat gezet. Met schrijft uit Haar lem aan tiet Kolk. dat de boüenkweeker K. Braam te Heemstede, een oppassend werkman, die reeds vier jaar bij hem werkte, nu midden in 't hartje van den barren winter op straat heeft gezet om dat.... hij lid was van den Algemeenen Nederlanachen Bloemistwerkliedeubond. De pogingen van 't bestuur van den bond om in een mondeling onderhoud dezen patroon tot rede te brengen leden schip breuk. De bloemist patroon C. Braam zond eenvoudig een briefje aan 't bestuur, waarin hij verklaarde bij zijn «beginsel» te zullen blijven volharden, en elk werk man, die lid van den Bloemistwerklie- denbond is te zullen ontslaan. De kame radon van den ontslagene staan van hun weekloon zooveel af, dat de man juist zijn weekloon (t 7) ontvangt. Pas op\ Vreemde paardenkoopers liepen Zaterdag de hoeven af tusschen Haar lem en Halfweg in den Haarlemmer' meerpolder, voorgevende Kaapsche Boe ren te zijn, die paarden noodig hebben voor het boerenbedrijf. De gekochte die ren moesten 28 dezer geleverd en inge scheept worden voor Zuid Afrika. Som- nigen vermoedelijk niet ten onrechte ach terdochtig, zagen in de opkoopers En- gelschen die voor de remonte in Zuid- Afrika, paarden kwamen koopen. Men geven acht De stakkerd. Een Rotterdamsch ker misgezelschap stond met een woonwagen te Blerik bij Venloo. Er was ook een 9 jarige knaap bij, zoon van een weduwe. De jongen wist een paar dagen geleden zonder opgemerkt te worden in een spoorwegwagon te sluipen, geladen met groenten en bestemd voor Essen. Twee dagen en twee nachten heeft de jongen in de wagen opgesloten gezeten, totdat te Essen, de commiezen, die de wagen onderzochten, hem verkleumd van koude, meer dood dan levend vonden. Nadat ze hem gevoed hadden en van andere klee deren hadden voorzien is hij gisteren naar Blerik teruggebracht en teruggegeven aan zijn diepbedroefde moeder, die haar jongen reeds dood waande. Een gerucht. De bekende „Rudoll" in de Arnh Cr. schrijft o. m. het volgende Geheel onwillekeurig en zelfs tot mijn groot leedwezen, bega ik hier mogelijk een nieuwe voorbarigheid door aldus van het Vorstelijk bruidfeest te spreken, alsof het juist op dit oogenblik niet met stoornis en uitstel bedreigd werd. Want men beweert (en somtijds is „men, toch wel goed ingelicht) dat Her tog Hendrik iets meer dan een verkoud heid heeft opgedaan, toen bij de vorige week ter begrafenisplechtigheid te Wie- mar vertoefde, het gerucht wil dat de e. s. Bruidegom de mazelen heeft. Zoo ja, dan is uitstel van de bruiloft nood zakelijk, in het wintergetij mag men na mazelen vooral niet te spoedig de koude buitenlucht trotseeren. Alweer een. Men meldt ons Dezer dagen hield te Twijzei in Fries land de heer Troelstra eene rede. Na afloop der rede gevoelde Ds. Germs, pred. bij de Ned. Herv. gem. aldaar, zich gedwon gen tot de verklaring, dat ook hij, door 't volgen van de socialistische polemieken en debatten, en 't lezen van soc. Aem, ge schriften, tot het socialisme was bekeerd. Leerplicht hardheid. De Stichtsche Ct. vernam dezer dagen, dat een knaap uit een behoeftig gezin die de lagere school verliet vóór hij de hoogste klas had door- geloopen en die thans als loopjongen in een winkel f 2 per week verdiende, waar door dè lasten van zijn ouders aanmer kelijk worden verlicht, 15 dezer weder schoolplichtig werd, en dus zijn dienst moest opgeven. Men begrijpt wat dit voor zulk een tobbend gezin wil zeggen. Inbraak Zaterdagnacht zijn te Amster dam twee jongens van 15 jaar op heeter- daad bij inbraak en diefstal betrapt in peceel 387 Kerkstaat, de berg- en werk plaats van de firrna Hamel en Co. Zij- vluchtten over daken in perceel 893, waarin zij door het dakraam binnen gin gen en aan het bed van de huisvrouw verschenen, haar verzoekend hen niet aan politie over te geven. De heer des huizen, die bij een ziek kind op de andere kar mer sliep hoorde hen echter en waar schuwde de politie, door wie beide gear resteerd werden. DOOK WOLYEN VERSCHEURD. In zuidoostelijk Europa treden de wolven door den honger gedreven zeer gevaarlijk op. Twee gebeurtenissen worden vermeld van ge zelschappen, die door de dieren zijn aangeval len en opgegeten. Vijf Roemeensche soldaten, die met verlof huiswaarts keerden, werden in een bosch verscheurd, en een vroolijk troepje van twee jonggehuwde paartjes, dat een slede vaart bij Budweiss in Boheme maakte, werd eveneens door wolven achtervolgd. Toen een der mannen met een revolverschot een wolf gedood had en de wilde dieren bloed geroken hadden, wierpen zij zich op de sleden. Den volgenden dag vond men slechts enkele onher kenbare overblijfselen van de vier sledegangers Plaatselijk lieuws. SOMMEI.SDIJK. Het zoontje van Van D. uit Middeiharnis bad het ongeluk al spelende in de Spui alhier te vallen, doch werd spoedig door Schipper van der Gijze gered. Het leest, welke hier ter gelegenheid van het huwelijk ran H. M. de Koningin met Z. H. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin zal gevierd worden, is bepaald op Donderdag 7 Eebr. a. s. Reeds vortoonen gekleurde aanplakbiljetten zich aan verschillendemuurvlakten, die ons den indruk geven dat veel en velerlei dien dag zal plaats hebben. Te oordeeien naar den feestwijzer, dien we het genoegen hadden even in te zien, belooft de Historische optocht zeer mooi te zijn en zal, naar wij ons voorstellen, de optocht van het Kroningsfeest daarbij in het niet verdwij- nen. Dinsdagavond jl. hield de kolenbond alhier haar iste jaarvergadering. De Heer Bijleveld, Voorzitter, opende de vergadering aldus Vrienden Er is een spreekwoord dat zegt<Een goed woord vindt altijd een goede plaats" en ook een anderdat er op wijstdat een goede wensch altijd nog gedaan wordt. Wanneer twee vrienden die elkaar in lang niet gezien hebben elkander ontmoeten, en een der twee een geluk heeft gehad, dan zal hij U hartelijk feliciteeren, en zoo kan ook ik niet nalaten U te feliciteeren met het nieuwjaar, nu wij voor 't eerst elkaar daarin ontmoeten. Met de wenschdat ge bevrijd moge blijven van tegenspoeden, goede verdiensten moge hebben en dit jaar in gezondheid moge doorbrengen, opende hij de vergadering en verzocht hij den Secretaris om de notulen voor te lezen. Deze werden na voorlezing goedgekeurd. De Voorzitter begon daarna opnieuw met te zeggen: Vrienden! We hebben een buitengewone vergadering, hij is buitenge woon, omdat hij niet is omschreven en om dat misschien van avond buitengewone dingen gedaan zullen worden. In de eerste plaats zijn alle besluiten tot genoegen van het Bestuur uitgevoerd. Uitlossen der schepen werden regelmatig en goed gedaan, alles heeft goed gemar cheerd en daarom «en woord van dank aan die uitlossers. Ten tweede hebben we gesproken op de vorige vergadering om de kolen op f1.15 te moeten houden, doch toen er goedkoo- pere aanbiedingen gedaan werden, die terug gebracht op f 1.04 voor de leden. Over het algemeen behoeft niet geklaagd. De kolen zijn wel slechter geweest als thans, ja ze zijn zelfs best te noemen. En om het beryijs te leveren dat onze Vereeniging ook naar buiten werkt kan dienen, dat ik uitgenoodigd ben om a s. Vrijdag in Dirksland te komen spreken en ook daar een kolenbond, zoo mogelijk, zal opgericht worden. Een woord van dank aan de leden in het algemeen is niet misplaatst, want on danks het winterde, ondanks slechte tijden is toch eene ruime som opgebracht. Dit teekent van goedwilligheid om onze bond te steunen. Hiermede geef ik het woord aan den penningmeester. Deze doet rekening van den toestand. Daar dit echter van huishoudelijken aard is, kunnen we dit gevoegelijk overslaan. Daarna vraagt de Voorzitter of er nog iemand iets heeft te vragen, te zeggen of inlichtingen wenschtwant, daar de vorige vergadering reeds om 9 uur afgeloopen was, zouden we nu na aloop van onze werk zaamheden lichtbeelden te zien krijgen en een voordracht hooren en we zouden dan daaraan beginnen kunnen. De Penningmeester geeft een opheldering over het sprookje dat er op crediet ver kocht werd, waarna de Voorzitter in het midden brengt, hoe te handelen met zoons of dochters van leden die gaan trouwen. Welk inleggeld zij moeten geven. Het Be stuur had dienaangaangaande geen beslissng genomen. Hier ontspon zich een eenigzins verward debat. De Heer Oorbeek vraagt het woord en zegt dat het z. i. goed is dat er vele leden zijn, hoemeer hoe beter, en acht een inleg geld gelijkstaande als ieder lid prorato heeft in de reservekas. De Heer Stolk zegt dat f 1voor kin deren van leden genoeg is, doch de pen- ningmeester-.acht f 1.50 beter. De Heer Frederiks acht f 1 50 te hoog, waarop na vee! deleberati® besloten werd f 1.50 te moeten storten, doch dat desnoods in drie termijnen betaald kan worden. De Voorzitter brengt in het midden dat een tijd bepaald diene te worden dat er ook nog andere leden kunnen toetreden en meent het aan het bestuur moet over gelaten worden hoeveel inleggeld die be talen moeten z. i. naar gela*g (de hoe veelheid leden die zich aanmelden. De heer Oorbeek vraagt of dit niet in de courant kwam b. v. b. in »Maas en Scheldebode* of »Onze Eilanden* opdat »Jan en alleman het weten zou* doch de Voorzitter acht aanplakken evengoed. Daar niemand meer het woord verlangt geeft de V. liet aan den heer de Jong, die een voordracht hield over 't onstaan van Kolen, de bewerking in de mijnen, etc. Daarna kreeg de heer Moelijker het woord die een voordracht hield over >Een spraakgebrek van mijnheer Hummel* <dat de lachspieren der hoorders grootelijks op wekte. De heer M. wordt door den V. dankgebracht en geeft 10 minuten pauze, waarin de lichtbeelden-afiaire in gereedheid wordt gebracht en daarna vertoond. Verschillende gezichten in en om de steenkolenmijnen passeeren achtereenvol gens het oog. Na aloop daarvan wordt de heer de Jong door den Voorzitter dank gezegd en de hoop uitgesproken dat de kas eenmaal zoo toerijkend moge worden dat ieder lid met eigen oogen dit mogt gaan aanschouwen. Een dank aan allen, zoo eindigde de spreke», zoowel in 't algemeen als in 't bij zonder. Zie vrienden, vele handen doen veel met weinig, dat is aan onzen bond gebleken. Daarom wees getrouw aau ons vaamdel d. w. z. wees elkander trouw in alle omstan digheden Met het »Ik heb gezegd* werd de ver gadering als nu gesloten. Het onderhoud der havenwerken voor het jaar 1901, zal aanbesteed wor den op 4 Februari a. s. te 's Gravenhage aan het gebouw van het Provinciaal Be stuur. De Burgemeester dezer gemeente brengt ter kennis van belanghebbenden dat door de Rijkaveerboot vanaf 21 dezer de gewone dienst is hervat, behalve de avonddienst naar, en de ochtendienst van Stellendam. Door het gladde ijs viel verleden week de Stoombootknecht W. v. S. waar door hij eane wonde aan zijn hoofd be kwam en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De Stoom booten n.aar en van Rot terdam hebben haren gewonen dienst hervat. Door Burg. en Weth. is op aanvrage toestemming verleend aan de versieringscom missie bij gelegenheid van het huwelijk van H. M. de Koningin, tot het gebruik van het Doctorshuis. De oud-ingezetene M. van Putten-Vink die in 1883 zich naar Indie heeft begeven ea die verscheidene krijgstochten in Atjeh heeft meegemaakt, heeft zich dezer dagen weder om in deze gemeente metterwoon gevestigd. Door J. Peekstok werden Maandag 1.1. 3 bakentonnen tusschen het ijs op ThetHaring- vliet opgevischt, welke door het ijs van hunne ligplaatsen waren afgedreven. Door Buig. en Weth. en den architect P. Mast te Sommelsdijk is de eerste opname van de nieuwe rioleering geschied en alles in orde bevonden. In deze gemeente circuleert eene lijst, ten doel hebbende gelden in te zamelen, voor het huldeblijk dat H.M. de Koningin bij gelegenheid van. haar huwelijk zal worden aangeboden. Staat der bevolking over 1900; Aan tal inwoners op 1 Jan, 190® was 1062. Geboorten 31 Overleden 13 Huwelijken 7 Vestiging in deze gemeente 45 Ver dokken uit deze gemeènte 80. LI. Zondagmorgen en avond trad voor een groote menigte in de Ned. Herv. Kerk op, dhr. Emmen uit Rotter dam. Dit bericht deed te laat de ronde, om in het vorig nummer te worden opge nomen. Den kerkeraad heeft een toezeg ging van beroep hem medegedeeld. De besmetting van typhus in de Zuidzijde, waarvan wij enkele weken ge leden melding maakten, kan als geweken worden beschouwd. Maakten wij in ons vorig nummer melding dat de kantooruren van den Brievengaarder in plaats van 68 avonds is geworden van 57. ook de Zondags uren van 12 nm. zijn vervalleD. Zijn wij goed ingelicht dan worden voor de schippers K. van Delft en A. v. Zanten een ijzeren schip en voor schip per E. Mast een Petroleummotor gebouwd. Naar het gerucht zich in deze gemeente verspreidt zal het Muziekge zelschap //Kunst en Genot" op den Hu welijksdag van H. M. de Koningin des avonds eene uitvoering geven. De ijverige directeur, dhr. J. Kleeuwens, zal nog, ter afwisseling, eenige stukjes voordragen. - De Btoomboot //Den Bommel// heeft den dienst tusschen deze plaats en Rot terdam nog n ie t hervat. Yolgens het //Rotterdamsch Nieuws blad* is er nog veel drijfijs voor Rotter dam. OORTGENSPLAAT. Naar men verneemt zal door de iandbouwvereeniging //Landbouw belang// pogingen worden aangewend tot het verkrijgen van paarden- en veemarkten alhier te houden, hetwelk met het oog op de veel besproken (vervulling) van een aanlegsteiger veel kans van slagen zou hebben. Hoor de vereeniging tot het verkrijgen van een beter post- en personenverkeer zal worden verzocht aan de Directie ran de tramboot der Rotterdamsche Tramwegmaat schappij, het thans bestaande tarief te verlagen, en zoo noodig aan den Minister ran W. H. en N. de verzending der posterijen door de zelfde booten te doen. OUDE TONGE. Op voordracht van den heer Inspecteur der Directe Belastingen te Hellevoetsluis, zijn alhier benoemd tot schatters van het meubilair, de heeren C. J. Mosterdijk en H. Visser, beiden van Sommelsdijk en tot schatter der huurwaarde, de heer H. Hobbel, alhier. De heer H. Tan de Rovaart te Utresht Zal, naar men ons mededeelt, met 1 Lebr. aanstaande zijn jaarlijksche bedeeling houden aan arme ingezetenen dezer gemeente^ be staande uit brood en spek. Nieuwe Tonge. Maandagavond is hier een algemeene Vergadering gehouden van ingezetenen ten doel stellende de benoeming van een Commissie voor het daar stellen van een feest met het Hu welijk van H. M. Koningen. Daartoe zijn benoemd de navolgende Heeren. P. van Bergen Voorz. Hoofd der school Dr. C. van Gelder, J. P. de Wilde, Th. H. Rö- bor, T. Mosselman, H. schipper, J. U. Niewenhuizen, B. v. d. Broek, en wan neer er voor een of twee leden verhin dering mogt voorkomen, om niet aan te kunnen blijven, dan zoude daarvoor in de plaatst treden A. Visbeen en P. Hol ster. In beginsel zal de Commissie zich ten doel stellen eenige versiering aan te brengen en de schoolgaande KindereD onthalen op melk en koekjes enz. Waar voor door den Edel Achtbare raad een bijdrage is verleend. Dirksland. Naar wij vernemen heeft de inschrijving voor het nationaal hulde blijk aan H. M. de Koningin in deze ge meente ruim f 87 opgebracht. Maandag herdacht Mej. L. Hout oudste inwoonster onzer gemeente haar 90ste verjaardag. Niet alleen dat dezen ou derdom vermeldenswaard is, maar te meer doordat wie haar ziet, eerder zou denken dat zij de zeventig niet te boven is. Aan gelukwenschen zal het niet ontbroken heb ben. Ook wij wenschen haar nog tal van jaren toe. Vrijdagavond om half zeven ure zal alhier in het Logement van den Heer P- Brooshoofd een openbare vergadering ge houden werden tot oprichting eener kolen bond en arbeidersvereeniging. Als spreker zal optreden de Heer Bijleveld Landbouw- cotisulent te Sommelsdijk. VERBETERD BERICHT. In 't nummer van verleden week werdt gemeld dat de vorderingen ten laste dezer gemeente verzocht werden om voor 21 dezer in te leveren. Dit mioest zijn voor Maandag 28 Januari;—-— HERRINGEN. B. en W. dezer gemeente maken bekend, dat zij, Mie wenschen bij de Zeemilitie te worden ingedeeld zich voor 1 Frebuari a. s. ter Secretarie moeten aanmelden. Voorts dat den heet M. Kooman1 toestem ming heeft verkregpa ter oprichting van een zuivelfabriek in de koui. dezer gemeente. Woensdag lb Jan. had op het Tuurde. -k

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 3