3 IJ Y OJGSEL g 18 Janua-i 1901. No. 796. BEHOORDE BIJ INHOC-SlGtosES r«I illeuws. UW« GEZONKEN. JNu de zee geheel met ijs is bedekt véischaft een eigenaardige werkzaamheid, het zoogenaamde botkloppen, aan onze vertrok de stoomtransport- lv^gSC]lers soms een aardig voordeeltje. De iw«, gezagvoerder de heer v|gSC]iers bakken daartoe, op eenigen af- .terdam, van Hellevoet- s(^n(] van c]en wap ;n het ijs groote ga- oereesche Gat gasboeien waaromheen de botnetten worden uit nemen wegens den ijs- g|zet jr^n man blijft voortdurend bij het ugweg naar Hellevoetsluis igat| ^ell ejncie dit open te houden. De werd den gezagvoerder i^jeren maken op eenigen afstand daarvan uur bericht, dat er wa- Qp ]iet jjs door het plat laten neervallen van kamer drong. Onmiddelijk jpM^en als anderzins, zooveel mogelijk ge- rapitein, wiens borst met rjpSj om de visch op te schrikken en deze Nederlandschen Leeuw naar versche lucht snakkend, naar het gat rjeNassau-Oide in goud en jn de netten te doen zwemmen. Hoofd- mpen in werking stellen, zakelijk des nachts gaat de botklopper uit onmogelijk het vaartuig jdöch ook des daags gebeurd dit wel. Me- hoewel de waterdichte j^gen gaat dan met belangsstelling bij de- aren. Blijkbaar was de jzen arbeid een kijkje nemen. waarin het water door I f>ng, te groot. De vuren GPIftafselijk He88 WS. schip maakte zooveel tanning zich in allerijl in ;n, oest om niet te worden diepte. In io minuten in 20 voet water ge- een de masten nog zicht- .ventaris en het goed van tnden natuurlijk in zulk t geborgen worden, bestaande uit 8 man en an het loodswezen, had van hetBokkegat, waar had, Hellevoetsluis te rden hier onder dak ge- Zaterdagmorgen naar ken, evenals de gezag- achinist, die te vergeefs ivond over Nieuwesluis komen. ligt niet hinderlijk voor zal waarschijnlijk worden jaar geleden, toen het Gat was lekgestooten ich verplicht gezien had ockanje op het strand te rzaak tast men in het hip op een wrak gestoo- niemand waargenomen, ook niet van dien aard >ed geconserveerd vaar- :euw« (gebouwd in 1873) m. oordeeld. In de maand jaar had er een gevecht tusschen Hollandsche bemanning der Oost- 215. In den loop vau ing een inwoner van lodsteek. Zekere Vau an van gezegde sloep, ngezien en veroordeeld igeniS. Nu heeft zekere -Endsehe visscher van rend de dader geweest moord. Mad van Antwerpen). de praktijk. Ta u een briefje wilt me- nmiddag tehuis, mogen om ift het aan al de jongens nniddag schaatsen mo- ze zoo'n briefje moeten D 3 gaat maar naar school 1 nt mijnheer komt ook het zoo doen. anders vet in de war. leek, dat er te weinig om school te houden. Nbr ONDERWIJZERS. Ui' almanak. ibereid skool toe ni. arder as nodig is. oit meer as nodig is- er kind moet an jou wil l eeners wees. der in jou werk. Lders so sit, dat jij 6 deurkijk. f agter jou rug staan 0 reet goed, dat jij aSteI im te straf, doe dit dan id, regterlike strength1 digheid. al jou kinders eWefeU tm uit Odessa staan erheden over vet' het lijden lie ten noorden van die ajn. 120 menschen Z1J er bezweken Men schrijft uit Ho°rn I SonimeMijk. Onder leiding van den heer Js. Razenberg is weder een zangschool opgericht die aanvankelijk met een groot aantal leden is begonnen. ■Moge zij lang leven 1Her volgende werd ons ter opname aangeboden Het Bestuur der IJsclub »Middelhamis- Sommelsdijk" richt bij deze tot alle leden het dringend verzoek om op de ijsbaan [eeds het door de vereeniging verstrekte ligne te willen dragen. Dit verzoek geschiedt om de volgende Iden Het in orde houden der ijsbaan vordert voortdurend groote uitgaven van de IJsclub en op den duur zijn de contributieën van het betrekkelijk slechts geringe aantal leden niet voldoende om deze te bestrijden 1 Niet onbillijk is het daarom dat ook van Te niet-leden, die geregeld van de ijsbaan "bruik maken, een kleine bijdrage in de maken kosten gevraagd wordt. Het Be tuur vertrouwt althans dat velen, die het reven der IJslub waardeeren, bereid gevon- en zullen worden iets af te zonderen in het Hang der vereeniging die zich zoozeer in lier sympathie verheugen mag. ''Met het oog hierop zullen in het ver- olg op de ijsbaan aan de niet-leden én of meer bussen gepresenteerd worden, let is echter noodig dat de personen die iermede belast zijn, kunnen beoordeelen 'ie al of niet lid der Vereeniging zijn. Ten inde dit gemakkelijk te maken wordt het erzoek om insignes te dragen beleefd tot e leden gericht, in de hoop dat hieraan etrouw gevolg zal worden gegeven. Zij, die alsnog lid der IJsclub wenschen worden, kunnen zich daartoe bij den [ecretaris den Heer J. v. d. Koogh of bij en der Bestuursleden aanmelden. De con 'ibutie bedraagt per jaar voor een Heer 1,voor een Dame fo.50. Voor een eheel gezin f 2,50. Het aantal ingeschrevenen voor de faiionale Militie lichting 1902 bedraagt ut heden 20 personen. Maandag 7 Jan. jl. werden de be- oeftigen dezer gemeente ook weer bedeeld oor de vereeniging "Dorcas» alhier. Ver- sheidene kleef inrukken werden uit— ereikt en ook vele dekens, wat met de renge winter velen esn aangename be- eeling was. Met genoegen vernemen wij dat een nieuwe leden (nl. Mevr. Vosmaer n Mevr. Plet) zijn toegetreden. I Moge deze vereeniging wat meer syrn- liatia van de ingezetenen ondervinden, m in volgende winters steeds meer te unnen doen. Dijkgraaf en Gezworens der polders. tOudeland en Everdina» onder Sommels- jiik zullen op Dinsdag 12 Eebr. a. s. iea avond 7 uur op den. Doele te 'ooimelsdijk pub.iek aanbesteden de voor •eze polders in 1901 benoodigde p. m. 0 Ms onderkouds grint, alsmede het rijden dier grint naar de daarvoor be stemde plaatsen. De lijs'ea der Stemgerechtigde In gelanden der polders "Ouleland en Ever- rlQa" >zjjn voor belanghebbenden van af eden gedurende veertiendagen op den °ele alhier ten inzage nede gelegd. lliddelharniB. Een d ichtertje van Ja(co Us gleed verleden wetk op de straat r1 en brak haar been. P "Tl ^',0r ^eri zwaren naist kwam de ostboot Zaterdag en Zondag eerst te ongeveer 4 d 5 ure den namiddag aan. e moeten echter nog bewonderen dat zij an cwarn, waarom een woord van lof den °e tgen kapitein niet mag onthouden worden. 0 Door den heer D, de Haas is ver-, nning gevraagd voor de oprichting eener )aar slachterij in het huis aan den Westdijk B. No. 278. VERGADERING van den raad der gemeente op Maandag 14 Januari. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met een terugblik op den vervlogen eeuw, hoe Middelharnis in die eeuw in bloei is toegenomen, al is het dat dit van de laatste 10 jaren niet kan gezegd worden, door achteruit gang van Visscherij en Landbouw. De Heer Birkheffdaukte den Voorzitter. Na voorlezing der notulen, die goed gekeurd werden was eerst ingekomen stukken aan de beurt. Eenige brieven van Gedeputeerde Sta ten inhoudende zoovele goedkeuringen over zoovele besluiten. Daarna wordt op een verzoek van eigenaars van woningen aan het Zand pad, dat de gemeente ongeveer de helft van hunne stoepen overnemen, besloten de Raad aan adressanten kennis te geven, dat bij eventuëele geheel of gedeeltelijke vernieuwing van de straat aan het Zand pad op hun verzoek zal worden gelet. Volgt een kennisgeving dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger in orde bevonden was. Daarna werd tot Regent van het Wees huis herbenoemd de heer M. Born Jz; terwijl tot onderwijzeres werd benoemd Mej. J. A. van Buuren ahier, die met Mej. Lokker en Mej. Elvé op het drie tal stond. Vooits werd besloten tot onderhand- sche verhuring van een perceel grond aan den Westhavendijk en tot openbare ver huring van een perceel tuinland, thans in gebruik door W. C. van Zetten, aan den Donkeren weg. Aan de orde is nu de benoeming van leden der Commissie tot wering van schoolverzuim, daartoe zijn gekozen de beeren M. de Jong, J. Smits, J. van der Waal, D. Hartogs Jz: Ding, Slis, C. Nuij en B. Boomsma. Thans kwam aan de orde een verzoek van de polders Oost- en Westplaat om f 15.tegemoetkoming in de kosten van onderhoud van den grindweg bij het petroleum-schuurtje. De raad besloot aan de polders voor te stellen dat gedeelte van den grindweg in eigen beheer te nemen, als de polders de gewone onkosten hen vergoed. De Heer v. d. Baan stelt daarop voor dat gedeelte aan de Oostzijde van de haven, waar de suikerpeen liggen, te begrinten en de Heer Kardux om het niet-begrinte gedeelte van de kaaidreef te begrinten, waarom de Raad besloot dit met koolasch in orde te maken. Niets meer te verhandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. Stad [aan 't Haringvliet. Op voor dracht van den heer Inspecteur der Dir. Bel. te Hellevoetsluis zijn door het college van zetters benoemd tot schatters van het meubilair de HH. C. J. Mosterdijk en H. Visser van Sommelsdijk en tot schatter der huurwaarde den heer W. G. van Ree. Door de lidmaten der Geref, Gem. is verkozen J. "Verkerke als diaken. De Burgemeester maakt bekend dat het kohier No. 5 der Personeele belasting, dienst 1901, invorderbaar is verklaard en aan den ontvanger ter hand is gesteld. Burgemeester en Wethouders maken bekend, dat zij, die zich voor dezeemilitie wenschen aan te geven, zich voor 1 Febr. moeten aanmelden op het Gem.-Secretarie. Den Bommel. Door onvoorzichtigheid had het 6 jarig zoontje van den arbeider C. C. L. in deze gemeente het ongeluk in een bijt te vallen. Moedig als het knaapje was, klauterde hij er zelf uit. De oudste ingezetenen, de heer J. van Prooien, is 11. Vrijdag in den ouder dom van 87 jaar overleden. 1 - Waren vroeger de kantooruren van den brievengaarder van 89 ure vm. van 122 en 6 8 ure nm Thans is er ver andering inj de laatste uren gekomen en zijn deze alzoo van 57. Belanghebbenden dienen hier wel reke ning mede te houden. Ooltgensplaat. Jl. Vrijdag hield den Heer Bijleveld van Sommcisdijk voor een flink publiek in het hotel Hobbel alhier eene leerzame lezing over stikstof en bemesting. In het dorpslogement (van P. van Loon) trad denzelfden avond op voor een flinke menigte den Heer D. O. de Vries van Arum met het onderwerp »De strijd onzer dagen. Hoe kunnen wij overwinnen Den Heer J. G. van Putten Gemeen te Secretaris alhier werd dezer dagen tot Telephonist benoemd in de plaats van wijlen den Heer K. Neels. -Tengevolge het bedanken door de H. H Breeman en Van Oostenbrugge als le den der Commissie tot wering van het schoolverzuim zijn als zoodanig gekozen de heeren L. M. van Putten kerkelijk ontvan ger der Ned. Herv. Kerk, en H. Broos- hoofd onderwijzer der le openbare School. Wegens het bedanken door G. den Braber - Hartmans als schoonmaakster en het onderhouden der Bewaarschool alhier is als zoodanig aangesteld L. in 't Veld - Hartmans. Heden avond gaf het zanggezelschap »Tot nut en genoegen* alhier gecombineerd met het zanggezelschap »Euphonia« van Middelharnis in het Zondagschoolgebouw der Ned. Herv. Kerk (welke te klein was de schare te omvatten) een zanguitvoering van christelijke liederen en Psalmen afge wisseld door het houden van voordrachten. Voorzeker een genotvolle avond. De vereeniging tot het verkrijgen van een beter post- en personenverkeer voor Oost-Flakkee met den vasten wal hield op donderdag 17 dezer eene vergadering in het hotel Hobbel alhier. Oude Tonge. De foru ulieren voor de opgaven betreffende huisonderwijs veran dering van huisonderwijs voor de kennis geving van vermeende vrijstelling der leerverplichting, en voor de verklaring, bedoeld in art 10 Je lid der leerplichtwet zijn voor belanghebbenden kosteloos ter Secretarie dezer gemeente verkrijgbaar De bevolking bedroeg op ff 1 Dec. 1899 2728 zielen. Ingekomen door ves tiging 114, geboren 65, vertrokken 169, overleden 38, vermindering dus met 28 personen, zoodat de bevolking op-31 Dec. 1900 bedroeg 2700 zielen. Er werden 19 huwelijksackten en 1 acte van echtscheidingen geschreven. Zijn de de opgave in de Flakkeesche comant abusievelijk opgegeven. Lotelingen der lichting 1901 die bij de zeemilitie wenschen te dienen, kun nen zich daartoe aanmelden op de Ge meente Secretarie alhier, voor den 1 Febr. a.s. Er is in deze gemeente weer een geval van Typhus voorgekomen. Het kohier der Personeele Belasting No. 5 over het dienstjaar 1900 is afge kondigd en invorderbaar verklaard aan den Ontvanger ter hand gesteld. Bij den landbouwer A. W van Kempen is onder zijn vee het mond- en klauwzeer geweken. Vrijdag jl. had bij den heer A. H. een schoorsleenbrand plaats, daar het spoe dig werd opgemerkt kon het nog in tijds gebluscht worden. 15 Jan. De landbouwer L. Gebuis zou bij W. Wittekoek zijn paard voor 't rijtuig spannen het paard verkoos dit ech ter niet, wist te ontsnappen en ging er van door, zijn baas enrijtuig achterlatende. 16 Jan. De alhier het vorige jaar op gerichte ijsclub hield heden avond eene vergadering om te bespreken wat te doen met de nog in kas zijnde gelden. IJs en weder dienende, zonden die gelden heden worden verreden. 17 Jan. Hedenmorgen is de hit van C. Leidens, uit de Zuidzij, voor een kar gespannen achteruit in de kaai geloopen en kwam tegen een tjalk terecht. Buiten verwachting liep dit ongeluk zonder schade af. Slot der vergadering »Schuttevaer", Nadat nu eerst door de Vergadering war beslist dat ook dit jaar onze afdeeling wees 2 afgevaardigden zou zenden naar de Algem. Vergadering en het bedrag der tegemoetko ming uit de kas aan ieder hunner op f 12,50 was bepaald, werden daarna tot afgevaardig den benoemd de HH. J. van Schouwen en D. den Rooijen, terwijl op voorstel van den Voorzitter het bestuur gemachtigd werd plaatsvervangers aan te wijzen voor het onverhoopt geval dat een der heeren ver hindert mocht zijn. Als nu was aan de orde het voorstel ingezonden door schipper C. van den Ouden Dz. nl dat de Afdeeling zich wende tot het bestuur van den Polder Klinkerland, met het verzoek de Westhaven- kade vanaf de spui tot het buiteneind op Zeedijkshoogte te brengen omdat voor noemde kade bij hooger vloed onderloopt Dit punt werd met algemeene stemmen aan genomen na eerst aangevuld te zijn met het amendement van J. B. van der Vliet, mits het octrooi niet wordt verhoogd, want het licht op den havendam te Battenoord kwam den schipper op 1 cent per ton ver hooging van octrooi te staan. Wat betreft de geplaatste geleide lichten te Battenoord merkte J. B. v. d. Vliet op, dat die lichten niet aan het doel beantwoorden, omdat de roode ruit te groot was en hier op attent gemaakt, had men de zaak niet beter ge maakt, want men had daarop een overdvvarse roode streep aangebracht in plaats van een overlangsche streep, zooals de eisch is. Nadat nu nog de heer Van Kassei er op gewezen had, dat het eigenlijk zeskanten lantaarns moesten zijn zooals het licht van Klundert en Strijen werd op voorstel van den Voor zitter met algemeene stemmen besloten het polderbestuur van Klinkerland dank te zeg gen voor de geplaatste lichten,jnaar tevens te vragen de gewenschte verbetering aan te brengen. Vervolgens hield de heer Van der Snoek eene lezing, getiteld ,,De twee Jant jes," van Justus van Maurik. Toen bracht de Voorzitter in stemming het voorstel Hasselt wat door het Hoofdbe stuur naar de afdeelingen verwezen was om advies. Eenparig verklaarden alle zich tegen dat voorstel op de vraag van den Voor- zftter of nog iemand het woord verlangde stelde het lid C Legierse voor, dat de Af deeling zich zou wenden tot het Gemeente bestuur van Oude Tonge met het verzoek om aan den havendijk twee geleide lichten te plaatsen in 't belang van de schippers om bij nacht heter de haven te kunnenvin- den. Dit voorstel vond algemeene bijval, ter wijl als de meest geschikste plaats daarvoor door den voorsteller werden genoemd één aan het hek van C. Nijse en één in 't hang van den St. Chrispijndijkbij 't creefje van den Molenpolder, Naar aanleiding van het heuglijk feit hedenavond door den voorzitter in herinnering g ebracht dat 14 Januari a. s. de afdeeling reeds 10 jaar bestaan zal, gaf de heer Habig het bestuur in overweging dat eerste Kroniru jsjaar eenigzins feestelijk te vieren, deze wensch werd door de vergade ring met genoegen ontvangen, en de Voorzit- ter zegt dat het bestuur gaarne het plan zal overwegen om dit feit op den jaardag zelve of op de gewone voorjaarsvergade ring eenigszins feestelijk te herdenkenHet lid J. de Korte Sz. sprak nu nog dat hij enkele schippers had hooren klagen over het gevaar dat de tramboot Numansdorp- Zijpe voor de schippers bij avond opleve ren kan, en het lid Johs. Louter voegde er aan toe dat zijn schip bijna door die boot was aangevaren. De eigenlijke öorzaak was dat de gasboeien niet goed verlichten. Op adres van den heer van Kassei werden nu de schippers aangemaand als zij een gasboei ontmoeten die niet aan zijn verplichting voldoet daarvan onmiddelijk per post kennis te geven aan den Inspecteur van het loods wezen te Hellevoetsluis, als zijnde dezen Ambtenaar steeds bereid aan bezwaren tege moet te komen. De Agenda was hier mede ten einde. Door de Heeren van Kassei en Hoek werden nog eenige woorden van dank uit gebracht aan de Vergadering en aan den Voorzitter voor de heusche ontvangst en de gezelligen avond hier gesleten, terwijl ze den wensch uitdrukten op hunne a.s. vergadering eenige leden, liefst vele onzer afdeeling ten hunnent te z en. De Voorzitter verklaarde daarop de bijeenkomst voor gesloten, na een hartelijk woord van dank aan de leden voor hun trouwe opkomst en getoonde belangstel ling. en tot de Heeren van Kassei en Hoek en meerdere gasten voor huune tegen woordigheid. Dirksiand. Alhier had een bejaarde vrouw de Wed. D. v. M. het ongeluk te vallen en haar been te breken. Nog trof een circa 3 jarig knaapje hetzelfde ongeluk. Belanghebbenden die iets te vorde ren hebben ten laste dezer gemeente worden beleefd verzocht hunne vorderin gen voor Maandag 21 dezer in te dienen. Meer dan op vorige jaren, is ook dezen winter de IJsclub alhier opge treden. Nietalieen werd verleden Woens dag prijsgereden, welker uitslag wij reeds hebben bekend gemaakt. Zaterdag konden de liefhebbers weer profiteren, de daartoe bestemde prijzen werden behaald door A. Vreeswijk, Nickel Horloge m. Ketting, D. Poortvliet, Een paar Schaatsen, M. Lugthard, Een Nickele Theepot, M. Zoon, Een Theeblad en Suikerpot. Den Heer Koenraad, Hootd der- Openbare School liet Dinsdagmiddag jongens en meisjes uit de hoogste Klasse op de Kerkgracht hardrijden Van de jon gens zoowel als van de meisjes waren 14 deelnemers, de winners der jongens waren P. Grootenboer, Een ingebonden boek en een diploma. J. Buth Dz. Een boek, P. v. d. Gijze, Een tablet Choco lade, de namen der meisjes die dezelfde prijzen behaalden waren A. Kardux 1ste prijs, A. Ardon 2de prijs en G. Lodder lid. 3Je prijs. Woensdag heeft de IJsclub nogmaals een hardrijderij doen houden, ditmaal met priksleden, verdeeld in personen boven de 40 jaar, en personen daaronder. Yan de eerste waren 14, van do laatste 11 deelnemers, de prijzen vielen als volgt late prijs A. Groenendijk 1/2 mud tarwe. 2de prijs, L. v. Prooijen, 8 pond spek. 3de P. Dijkgraaf, Een wollen Over hemd, 4de prijs, L. Witvliet, 2 mud Ko len. 5de prijs, H. de Jong, 5 pond spek. 6e prijs. B. Oorbeeke, 2 mud Turf. De winners onder 40 jaar waren voor dezelfde prijzen, 1ste prijs J. de Jong Hz. 2de prijs P. Knops. 8de prijs S. Bal. 4de prijs L. Marsingel. 5de prijs H. Bal. 60 prijs A. Poortvliet. Melissant. Mej. C. W. Westenberg onderwijzeres aan de openbare school alhier heeft als zoodanig tegen L Maart a.s. eer vol ontslag gevraagd. STELLENDAM. Maandag is de//Vooruit gang'/ buitenom naar Rotterdam gevaren en Dinsdag de zelfde weg terug, met het beste re sultaat. Het is voor ons westelijk Flakkee, een ware uitkomst een boot te bezitten en een kapitien daarop die weet, wat kan en durft wat moet. Donderdag hoopt hij wederom de reis te doen met een schuit geladen met juin op sleep touw. Hulde onze wakkeren van Gelder. {Part. Corrtsp.) - Op de j.l. Donderdag gehouden hard rijderij op sleedje werd de le prijs een Berlin-zilveren tabaksdoos, behaald door I. Kie vit. De 2e prijs een sigarenkoker door J. Stolk. De 3e prijs, 100 sigaren, door C. Slis, en de 4e prijs 50 sigaren door P. Kok. Den daarop volgenden Vrijdag had een hardrijderij op schaatsen plaats, waarop de le prijs, een paar schaatsen, werd behaald door N. van Dongen. De 2e prijs, een nikkel horloge, door J. L. Koese. De 3e prijs, een paar schaatsen, door M. van Dam, en de 4e prijs, een horloge-ketting, door A. van Oostenbrugge. Het westelijk deel van ons eiland blijft nog steeds in verbinding met den vasten wal, waht na verleden week Dinsdag toen de „Voor uitgang" voor het eerst door zee heen naar hier terug moest keeren, heeft zij nog een paar malen de veis van hier naar Rotterdam en terug buitenom heen gemaakt. Menig baaltje ajuin is zoodoende verzonden kunnen worden en zijn er andere goederen gehaald. Bedroeg de bevolking van deze gemeente op 31 December 1899 1357 zielen, op 31 December 1900 was zij gestegen tot 1395 zielen. Alzoo een vermeerdering van 38. GOEDEREEDE. Bij het schaatsen rijden kwamen A. van Wijk en C. van Huizen zoo met elkander in botsing dat 'geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. OUDDORP. Zondagavond 6 Jan. jl. werd het 17 jarig bestaan der Chr. School alhier herdacht in een der localen van genoemde School. Als sprekers voor deze gelegenheid waren de heeren Róssing en Kerkhoven. De Eerw. Heer Róssing opende de vergadering met gebet!, waaraan een inleidend woord ge paard ging. Deze herinnerde er aan dat het de hulpe van God is welke heeft meegewerkt dat de School bestaat, en nog toe laat om eene nieuwe mijlpaal op te richten. Had God Zijne hulpe niet geschonken dan had zij niet meer bestaan. Het is Zijne langmoedigheid die haar tot heden toe heeft beschermd, want zij gaat gedrukt van opgelegde lasten van Staats wege, maar ook van de zijde der Ouders, die ons zoo vaak de lasten maar laten dragen door hunne lauwheid. Ook kerklijke verdeeld heden hebben er toe b gedragen dat de School niet was, wat ze wezen moest. Maar iaat ons niet vreezen, God is getrouw. Tot grondslag voor zijn verdere rede, nam spreker van Markus 6, 48e vers het eerste gedeelte. Geen kunst, zoo begon deze, is zoo moeilijk als de rekenkunst, welke voor den jongen een last, en voor de ouden veel moeite opleverd. Maar zonder deze zou de maatschap pij niet kunnen bestaan. Is dit op maatschap pelijk gebied zoo gesteld, ook het gebied van Gods Koninkrijk is de rekenkunst vangroot belang. Er wordt gerekend en gecijferd of Gods Koningrijk wel voor- of achteruit gaat. Maar veelal loopen de uitkomsten ver uiteen, de eene rekent dat het vooruitgaat, een ander dat het achteruit gaat. Aan welke van deze twee zijden moeten wij ons scharen Moesten wij kiezen, dan zouden wij noch aan de een noch aan de andere zijde gaan staan, maar steeds op de eindcijfers letten. De discipelen dobberden op de zee, een nachtelijke storm overviel hen, zij moesten zich pijnigen om het schip voort te krijgen, want de wind was hun tegen. De oever bleef steeds even ver, de Heere bleef op den berg des gebeds. Zij zagen uit naar redding, maar deze scheen uit te blijven, maar de Heere zag hen, en dat is genoeg. Ook bij de arbeid van Gods Koninkrijk kunnen wij jaren werkzaam zijn, dat de wind ons tegen blijtt. Niet alleen van de ongeloo- vigen, maar zelfs van Christelijke zijde wordt ons tegengestaan. Sommige van hen zeggen Chr. Scholen zijn niet noodig,als mijn kind bekeerd moet worden langs zulk een weg, dan zal het toch wel be keerd worden. Want Cbr. Scholen is goed voor werkheiligheid te kweeken. Hier is waar- en onwaarheid dooreen gemengd. De bekee ring is een werk des Heeren, maar God heeft bevolen het den kinderen bekend te maken wat tot hun eeuwig heil dient. Waar zulke Christenen zoo over de Chr. School oordeelen, is dit gevaarlijk, omdat dit een wind is die van Christelijke zijde tegen- waait. Dan komt van Ethische zijde, de wind, met te zeggen wij hebben de School maar met een Godsdienstig tintje te kleuren, door eens in de week een loods aan boord te nemen, die wat Godsdienstonderwijs geeft, dan hebben wij voorts met geen zorgen te maken. Dan komen de aanhangers van het Openbaar onderwijs, en zeggen geen Godsdienst op school, mitsdien moet de Bijbel er af, de neurale vlag moet er op. Maar wij op onze beurt hijschen de vlag nier de letters De School met den B ij b e 1. Nadat spreker nog eenigen tijd over dit onderwerp gesproken had deed den Heer Kerkhoven nog een kort woord hooren. Heze begon een gedeelte uit Gods Woord voor te lezen, en wel van Lucas 2 8—20. Het Oostersche herdersleven werdt door hem voorgesteld en in verband gebracht hoe ieder herder in Gods koninkrijk moet staan tegenover zijn kudde. Als herders beschouwde hij niet alleen de predikanten of leeraars, maar alle ouders hebben da.t herderlijk ambt van Godswege ontvangen. Daarom hebben de ouders naarstig de nachtwacht te houden bij hunne kinderen. Niet .om alleen gedurig te waken in dien uwe lieveliugn op het krankbed neder moeten liggen, maar te waken dat zij niet worden weggevoerd door de macht van zonde en ongeloof. Met gloed zette deze spreker dan ook hier zijn opvatting van dat herderschap uiteen. Wat wij wenschen is,: dat zijne woorden ingang hebbe gevonden bij de vrienden van het Christelijk Onderwijs alhier. In 1900 werden aangegeven 82 geboorten en 38 overlijden, waarbij twee lijken waren die aangespoeld zijn. 14 hu welijken werden gesloten. Brielle. Tot op lieden houden de pas- sagiersboofeu nog steeds hun reizen vol, niettegenstaande de hoeveelheid ijs in de Maas tufeschenbeide verbazend is. We dur ven haast zeggen, 'dit is een gevolg der concurreerende stoombootmaatschappijen. Het publiek is er voorzeker uitstekend mede gebaat. D brieven krijgen we nog (gere geld tweemaal per dag. V oorwaar een bui tenkansje. Zijn we goed ingelicht, dan zal het //Oranjekoor, dat zich op bet Kroningsfeest zoo verdienstelijk heeft doen hooren. zich ook bij het huwelijk onzer koningin, niet onbetuigd laten. Het plan bestaat, even als in '98, alsdan eene uitvoering te geven. We hopen dat het den directeur gelukken zal, weder een schoon programma te doen hooren. Hellevoetsluis. Door de hulpvaardig heid van den lichtwachter der Hoornsche hoefden J. Dekker, ontsnapten acht iet snijders komende met een boot van Tien- gemeten aan een groot gevaar. Bedoelde personen waren n. 1. door ijs en stroom uit de koers gewerkt, daarbij belette de mist om te zien. Door elkander toe te roepen en het toewerpen van een lijn geraakten de lui uit hun benarden toe stand. Dekker bood hen daarna eten en drin ken aan en welgemoed toog ons achttal dankbaar huiswaarts.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 5