1. BMEiSf* Assurantie 1! Photograpliie I ïijfjarip (reiden. J TIEMAN R. SCHEEPERS Oude Tonge BALANCE CENTRIFUGES. Burgers Bij wielen Advertentiën F. VAN D()Nli!2i\7~ Mozes de Haas, Wachtplaats der Stoort*, Groote Verloting J. T1EMAN, PRIMA VEEBROOD. ROTTERDAM. Twijfelt gij er nog aan. Christelijk Nationaal Boeren-Comité Paarde marktstraat DIjR KSLANÜ. Bode op Rotterdam. Bedienaar der Begrafenissen. Fijn Rookvleesch en Boterhamworst, Hamakers-Fenenga. EFFECTEN COUPONS EN WJSSELS te Oudewater Weder verkoog>ers gevraagd voor Bozendaalsch Klaverzaad, Kroon, gaarne de conclusie van de Rijksland- bouwschool te Wageningen (betreffende de wer king van Kalfrooir.) zou onderschrijven. m. Reclames Mededeelinyen enz. 20 Cent per regel. Zeer zeker, al hoewel nu reeds sedert een paar jaren, men dagelijks in dt dag bladen de wondervolle genezingen leest, zelfs van de hopeloosste gevallen door het regel matig gebruik der Pink Pillen van Pr Williams, zijn er toch nog personen die twijfelen. Zoo gij nog twrfelt, waarom u dan niet rechtstreeks gewend, aan de per sonen waarvan de genezingen in de dag bladen vermeld worden, zij zullen met ge noegen u antwoorden en li de zelfde ver klaring geven als die zij aan onze verslag gever gaven die zich persoonlijk tot hen gewend heeft om uit hun eigen mond de bevestiging van hun schrijven te vernemen. Mej. da Wed. M. v. Zweeden volgens portret. Mej. de Wed. M. van Zweeden, Walstraat te Vlissingen had ons ook geschreven, voor heen was ik erg lijdende aan hoofdpijn, de bezigheden die mijn hotel en koffiehuis mij dagelijks geven, waren mij te veel en thans na 't gebruik van 4 doosjes ben ik geheel opgeknapt. Honderdmaal dank voor Uwe genezing. Prijs 1,75 de doos; f9per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabiliê. Steiger 27, Rotterdam, hoofd depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toe zending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Sommels- dijk en omstreken, bij DIJKEMA DOORNBOS. Waoht U evenwel voor de namaak sels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotter dam of bij de depothouders die onder de attesten in de couranten zijn aangegeven. Adle andere personen verkoopen goedkoo- pere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. On ze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden haddeD,onnoo- dig te zeggen dat deze personen spoedig, met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog - nooit iemand genezen. Mh|U ygy n/ Afbeelding der doos metde echte Pink Pillen. De Oorlog. Alhoewel Kitchener weinig seint omdat hij bepaald niets weet te seinen in Engelands voordeel, hebben we ditmaal toch veel nieuws en goed nieuws. De Boeren zetten in de Kaap, om daarmede te beginnen, hun tocht met verbazende snelheid voort, de Engelsche troepen voor zich uitdrijvende. Reeds zijn ze op 8o kilometer (pl.m. 2 dagreizen) van Kaapstad af zoodat de bevol king, de goedgezinde altijd, in't geweer zijn geroepen, die echter niet veel lust schijnen te hebben, daar gevolg aan te geven Reeds is Kaapstad in staat van tegenweer gebracht en de Boerenkrijgsgevangenen, die daarbij in tenten waren opgesloten naar de in de baai liggende oorlogschepen gebracht. Van het in de haven liggende wacht schip zijn de marinesoldaten aan land gezet. Het begint er prachtig uit te zien voor de Boeren. Nog nimmer heeft Engeland tijdens deze oorlog zoo in de klem gezeten als thans. Laten we de stand van zaken eens nagaan. De »Times" werd Zondagnacht uit Capetown geseind Er is in de laatste dagen in den toestand der kolonie geen noemenswaardige verande ring gekomen. De aanwezigheid ran Boeren- commando's in verschillende districten moet onvermijdelijk de ongerustheid doen toene men en levert, bij de gezindheid der bevol king, een bron van gevaar op. De oproeping van koloniale vrijwilligers tot verdediging der kolonie is een stap in goede richting, maar zal weinig uitwerken, als niet tevens de krijgswet wordt verscherpt, ten einde den oproerigen geest te kunnen onderdrukken, paarden en karren op te vorderen enz. De militaire over heid durft blijkbaar de behoefte aan belang rijke versterkingen niet openbaar te maken. Het aantal commando's in het veld dwingt vijf zesden van het leger, zich te bepalen tot de bewaking der verbindingswegen en der garnizoensplaatsen, en laat slechts een klein deel beschikbaar, waarvan de meesten zelfs niet voldoende bereden zijn om den vijand le kunnen achtervolgen. Ten spoedigste nog twee legerkorpsen te zunden om een eind aan den oorlog te maken (waar moet Roberts die vandaan halen zou minder kostbaar zijn, dan dien tot in het oneindige sleepende te houden, wegens gebrek aan mannen V ij f- tig duizend m an bereden troe pen zouden voor dat werk niet te veel zijn De jongste ramp in de mijn van Klein- fontein, waar volgens officieele gegevens voor 210.000 p.st. schade werd aangericht, zoodat wel twee jaren noodig zullen zijn om die mijn weer in werking te brengen, en de ontruiming van Jagersfontein maken buitengewone maat regelen noodzakelijk. Daar de mijnende voor naamste bron zijn voor de toekomstige mid delen des lands, moeten zij allereerst be schermd worden tegen de »stroopende ben den'', en met de krachten waarover hij thans beschikt, is dat lord Kitchener niet m o- g e 1 ij k. Uit Tulbach komt het bericht, dat de over- groote meerderheid der bevolking van het westen der Kaapkolonie op de hand der Boeren is, daar bijna iedereen bloedverwanten onder hen keeft, en dat de commando's uit Frasersburg en Calvinia daar spoedig ver wacht kunnen worden, als de Engelschen de berpassen niet tijdig weten te bezetten. Het lijdt haast geen twijfel, of het naaste doel van de Westelijke afdeeling in het ÏCex- rivier-gebergte, ten noorden van Worcester, een streek, waar de spoorweg door tal van tunnels en viaducten zich een weg baant. Sla gen de Boeren er in, hier den spoorweg op een punt van beteekenis te vernielen, dan wordt een niet of zeer moeilijk te herstellen schade aan de verbindingslijn naar het Noor den toegebracht. Engeland heeft er zieh op voor te berei den. En gebeurt het, dan zal het Engelsche leger weldra gedwongen worden terug te trekken, steeds Zuidelijker, ja Pretoria en Johannesburg moeten verlaten. Kitchener hangt nu reede in de lucht met Durban tot eenige basis een basis, die elk oogenblik ook verbroken kan worden. Zoo oordeelt men ook in Kaapstad. Zie hier wat de cerrespondent ven de »Morning Leader" mag overseinen Het schijnt ons hier toe dat zij de Boeren alleen maar de spoorwegen behoe ven te vernielen die van de kust naar het no or den loopen om lord Kitchener's positie on houdbaar te maken, daar generaal Botha meer dan sterk genoeg is om het verkeer over de Natalsche en de Ooster- (Delagoa-) lijn te beletten. alntusschen is het den plaatselijken loya listen lang niet aangenaam, na de officieele verzekeringen omtrent het einde van den oorlog, te moeten zien dat stappen, geno men tegen een paar stroopende benden, niet voldoende [zijn gewe jst om te beletten, dat een troep van, zeg 500 man, zonder eenigen tegenstand de kolonie kan binnentrekken En nu nog enkele berichten, die den toe stand kenschetsen en de benarde positie der Engelschen De militaire overheid koopt alle paarden op, en laat ze in beslag nemen als de Boe ren ze niet willen verkoopenmaar uit Clanwilliam ten zuiden van Calvinia heeft de overheid de boodschap gekregen dat de bevolking haar paarden niet laat com- mandeeren, en den militairen tart, ze te halen De voornaamste Afrikaners zeggen dat hun partij de wapening van de Engelsch- gezinden als een uitdaging opvat. Onlangs heeft de zoogenaamde Boeren tunta te Kaapstad een reis gedaan door de weste lijke provinciën, hetgeen, naar 't heet, de onmiddejlijke afkondiging van den staat van beleg te Kaapstad wettigt. Hutchinson's benoeming tot gouverneur van de Kaapkolonie verontrust de Engelsch- gezinden evenzeer, als de onvoldoende ver sterkingen die uit Engeland gezonden wor den. Naar men zegt worden 90,000 man Britsche troepen in beslag genomen door het bewaken van de spoorwegen en het bezetten van de voornaamste steden. Kit chener zou nog 40,000 man noodig hebben. Al deze berichten zijn van »Daily Mailt die ook verneemt dat 200 Boeren, die zich afgescheiden hebben van het commando dat naar Fraserburg oprukte, zich beweegt in de richting van Grijspas-engte, dicht bij Piketberg. dat op 80 KM. van Kaapstad ligt. Men maakt daaruit op, dat Kaapsche opstandelingen de invallen leiden. Een nieuw commando is de Oranjerivier overgetrokken, in de richting van Jamestown (ten noorden van Dordrecht,) Zie Telegrammen). OORDEELVELLINGEN. Zooals het met alle Romeinsche over winnaars gegaan is, gaat het ook graaf Robertsnu hij in zijn land is teruggekeerd, komen de scherpe kritieken tegen hem. Een Engelsch militair schrijver heeft, aan de hand der correspondentie van Napoleon I, het bewijs geleverd dat Roberts zelfs de allereerste grondbeginselen' der krijgs kunde heeft verwaarloosd door zijn bezet tingsleger zoodanig te verbrokkelen, dat het onmogelijk was die onderdeelen op een gegeven oogenblik snel te verzamelen voor een krachtig verdedigend optreden. Daar door heeft hij zijn opvolger, lord Kitchener, een rampzalige nalatenschap achtergelaten en deze in een allermoeilijkste positie ge bracht. Nog verder gaat de »Star«, die de po litiek der beide legerhoofden ten strengste laakt. De thans door Kitchener aangeboden concession, meent dit blad. hadden tot den vrede kunnen leiden, als die waren aan geboden dadelijk na de bezetting van Bloem fontein en Pretoriamaar in plaats daarvan heeft Roberts door zijn wreedaardig op. treden den oorlog opnieuw doen ontbran. den. Thans gelijkt de goedertierenheid van Kitchener meer op een bewijs van zwak heid en de erkenning eener nederlaag. Reynolds Journal* -- het Iersche blad acht de trinmfantelijke ontvangst van lord Roberts het onvoorzichtigste en stuitendste wat men tct dusver gedaan heeft, daar m«n het wil doen voorkomen alsof hij op bevredigende wijze een eind heeft gemaakt aan den oorlog, Roberts mag een dapper en bevoegd soldaat zijn, wanneer zijne taak geen buitengewone bi - kwaamheid vordert, het is onbetwistbaar dat hij in dezen oorlog gefaald heeft. Wat zijne hooggeprezen humaniteit betreft, uit zijne proclamaties kan men zien wat die waard is, waar hij beval de boereerijen te verbranden, vrouwen en kinderen het vi ld in te jagen, enz, GEVANGEN GENOMEN. Het is lang verwacht. En eindelijk is het er toch toe gekomen. Advocaat Malan, (lo wakkere redacteur van //Ons land//, die met groole trouw, toe wijding en bekwaamheid de zaak van de Re publikeinen van begin van den oorlog af heelt helpen verdedigen, is in de gevangenis ge worpen. Hij is het derde slachtoffer onder de Afrikaanders, die zich met de pen voor de verdrukte Republieken hebben geweerd. Met advocaat Malan iu den tronk te zetten snoert men echter tegelijk een van de welsprekendste parlementsleden den mond want Malan werd tot afgevaardigde voor Malmesbury gekozen, nadat W. P. Sohrciner zijn mandaat ter be schikking van zijn kiezers had gesteld. Het moet de Engelschen wel heel slecht vergaan, dat zij het vrije woord aan banden gaan leggen. Maar wat nood Het woord van Malan zal reeds zijn uitwerking hebben ge daan in <le gemoederen vaii duizenden Afri kanders en nu is immers [de tijd van daden gekomen. DE TOESTAND IN BLOEMFONTEIN Iemand, die dezer dagen uit B.oeui- fontein te Kaapstad is aangekomen, meldt dat de toestand aldaar sennkwekkeud is. De menschen zijn op halve ranisoenen en men gelooft, dat om reden van de schaarsckheid van provisie de meerder heid der civiele bevolking binnen weinige weken uitgezet zal worden. Er wordt bij na geen handel gedaan. ENGELSCHE VERLIEZEN. Het to taal der Britsche verliezen in den Zuid- Afrikaanschen oorlog bedraagt, naar luid van oficieele opgaven, op dit oogenblik 51,6A0 man, waarvan 2249 officieren. Daarondor zijn natuurlijk een groot aan tal zieken en gewonden, die wel zullen herstellen maar toch blijft na aftiek van deze het zeer aanzieljjk totaal van 14,880 man over, die voor altijd voor het Brit sche leger verloren zijd. Onder deze laat- sten zijn 1570 invalieden, geheel onge schikt voor den dienst en 604 officieren en 11,554 man, die in dea s ijd sneu velden of aan ziekte of bekomen wonden siierveD. 7 officieren en 868 man wor den nog «vermist». VAN DE WESTERSCHE BARBA REN. Dr. Dillon schjjft in de Contemporary Review een uitvoerig artikel over de wreedheden, door de verbondenen in Chi na gepleegd. Zoo zag hij op één dag 30 Chineezen doodschieten omdat zij zon der opzet een Europeesch soldaat tegen het lijf waren geloopen te Takoe 300 weerlooze koelies door de Russen tusil- leeren, op grond dat de aanvoerder van het detachement bevel had ontvangen ieder die een staart droeg af te maken; elders honderden Chineescbe meisjes en jonge vrouwen verdrinken, die zich niet aan mishandeling door de Westerlingen wilden blootstellen. He Peterburgsche Wjjsdomostie ver zekert thans, dat een officieel onderzoek zal worden ingesteld naar het verdrin ken van duizenden Chineezen in de Amoer. Van die Afrikaanders uit het Tehuis op de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam welke Donderdag jl. naar Zuid Duitsch Afri ka vertrokken, ontvingen we het volgende schrijven OPEtf IKRI EE van den ondergeteekende, namens de uitge wekene Afrikaners uit Zuid-Afrika, thans hier in Nederland vertoevende, aan het en dat gedeelte van het Hollandsche publiek dat aan gemelde Afrikaners zooveel goeds heeft bewezen. Amsterdam, 4 Januari 1901. Geachte Vrienden en Vriendinnen Daar de Afrikaanders, die op het punh staan binnen weinige dagen naar Duitsct Zuid West-Afrika te verhuizen, den tijd nie, hebben om u, van wie zij zooveel liefde gastvrijheid en ontelbare gunsten genoten hebben, elk persoonlijk de hand te drukken en te bedanken, hebben zij mij gevraagd, om namens hen dat bij wijze van de pers te doen. Wij kunnen u verzekeren dat uw gedrag hier te lande tegenover ons, tegenover ons volk en tegenover President Kruger ons eene aangename verrassing was. Wij hebben wel verwacht door u, onze stam en bloedverwanten met medelijden en mede gevoel ontvangen en begroet te worden, want dat was eenigermate natuurlijk maar wij hadden het ons'nooit kunnen voorstellen dat het zoo enorm] en van zulk eeu langen - -re - - duur zou zijnhet ging onze stoutste ver wachtingen te boven. De meesten onzer althans zijn hier met de grootste bezorgdheid over ons tijdelijk verblijf gekomen doch wij hebben sedert onze aankomst hier geleerd dat deze be zorgdheid noodeloos was. Want sedert dien tijd hebben wij nooit aan iets gebrek gehad gij hebt ons ruimschoots v a n a 11 e s, k o r t- om alles voorzien. Van logies, van dekking, van vrienden van vriendinnen en ten laatste ook van geld, geld niet slechts om tijdelijk in onze behoeften te voorzien, maar geld genoeg om ons in Duitsch Zuid West Afrika een onafhankelijk en zelfstan dig burgerlijk bestaan te bezorgen. Maar wat ons het meeste trof was niet uwe gast vrijheid, uwe stoffelijke ondersteuning en vriendelijke hulp, doch uw moreele steun, uw hartelijk, broederlijk medegevoel. Als wij ons eens zoo neerslachtig gevoelden dat wij geen raad meer met ons zeiven wisten als de droefheid soms zoo groot was dat wij er bijna onder bezweken en wij bega ven ons dan tot troost in uw gezelschap, dan werd alles dadelijk beter, dan smolt droefheid en ellende voer den gloed uwer liefde en warme sympathie als sneeuw smelt voor de zon. Lieve vrienden en vriendinnen, woorden ontbreken ons om op waardige wijze uwen lof te bezingen maar èèn ding kunnen wij u verzekeren, en dat is, dat wij steeds met het giootste genoegen en de aangenaamste herinnering aan onze kennismaking met u zullen gedenken, en dat wij, wat gij aan ons als bannelingen hebt gedaan, ook onzen vrou wen kinderenen kindski nderen zullen vertellen om daardoor de band van vriend schap, die tusschen ons aangeknoopt is, tot in lengte van dagen te laten bestaan. Zoo zeer zijn wij gedurende ons kort ver blijf hier aan u gehecht geworden door de liefde, die gij ons zoo onophoudelijk hebt bewezen, dat wij ons scheiden van u nu evenzeer gevoelen, als wij het scheiden van onzen geliefden Zuid-Afrikaanschen bodem gevoelden. Vaartwel dus, vrienden en vriendinnen! Wij zien elkander misschien spoedig weer- onder gunstiger omstandigheden in Zuid- Airika Namens de hierbovengenoemde Afrikaanders. Uw dw. en dankbare vriend, P. E. SCHOLTz. Ingezonden. en Beveelt zich beleeft aan voor pakje., en boodschappen of welke orders ook die spoedig en stipt worden uitgevoerd 'n alle soorten tegen lage prijzen bij Voorstraat SOMMELSDIJK Wie zijne huizen, inboedel enz. wil assureeren, vraagt dan eerst Opgaaf van Premie, bij den Agent van de 's Hertogenbossclu Maatschappij. J. L. ARMSTRONG, SOMWI3LSDIJK. Vleeschhouwerij, Marktveld, SOMAIELSttBJK. Doorloopend eerste kwaliteit Kundvleeseli, Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen. Maa^haüe iO lYeistzüde, rseleefa aanbevolen. Altentie s. v. p Ondergeteekende heeft het genoegen A tor kennis te brengen dat hij doorloo- A pend in de voor- en naweek voorzien is van prima kwaliteit O HUNUVLËËiCEI, iederen Donderdag versch KALFS- A VLEESCH. Aanbevelend S on.melediik. g. GAZAN M S. VAN DER Pt, A AT, V oorstraat, Middelharnis werkt dagelijks met elke weersgesteldheid Atelier gcljjkvloers. Verstrekt gelden op {Landerijen Gebouwen en JEflecteu. Hoofdagent van Assuranie- Maaschap- pijen tegen brandschade sterfte van paar den, Rundvee enz. van eene kapitale BOUW MANS WO NING met ruim 15 Hectaren uitmun tend Wei- en Hooiland, prachtig gelegen, in de]onmiddeljjke nabijheid van Oude water. Voorts5 compleet bespannen Equipages met 1 en 2 paarden enz, enz. Trekking 16 Januari 1901. Prijs per lot fl,Loten verkrijgbaar bij BINNENWEG 220,- SOMMELSDIJK, en bij zijne bekende wederverkoopers op alle plaatsen vm Flakkee. N.B. De hofstede met landerijen wor den desverkiezende terug genomen voor 25,000 gulden in contanten zonder eenige korting. Ondergeteekende, Hoofdagent voor den Heer JOH. V. D. LINDE, vraagt in iedere gemeente van dit eiland solide wederverkoopers. Liefst zich persoonlijk aan te melden. A. GROOTENBOER. Stad aan 't Haringvliet. Tevens zij allen veehouders aan bevelen met het VEEBROOD eens proef te nemen. GROOTE OPBRENGST. Attesten op aanvra g. De ondergeteekende levert met goe den uitslag, een mengsel van 7 zaad soorten extra zwaar en puik kiemend zaadvoor een 5-jarige weide. Prijs per Y2 bunder wordt Februari e. k. vastgesteld. De vorige zaaitijd no teerde ik f'9.70 per J/2 bunder. De soorten van het zaad worden des- verlangd bekend gemaakt. Mede bied ik aan, zuiver waarvan een breedbladig en grootbossig gewas verkregen wordt Zaadhandelaar en Specialiteit in het telen van Roodkoepeen- en Jaapjeszaad. Binnenweg 220, SOMMELSDIJK. beveeld zich beleefd aan HH landbou ers en Veehouwers voor de levering van Deze machine is zeer solied, ontrooint uiterst scherp, kan iu enkele minuten schoon gemaakt, worden doordit zij met open Dommel werkt en geen enkel blikken scho teltje zich daarin bevindt zooals in andere systemen voorkom n. Attesten van levre deuherd steeds voorradig. Voorts is in werking te zien Biïacpress rechtdorsmachlnes. Schwartz BiunstmestrooijersRos- en treemolens machines voor Slaivoederinfp en &uivelbereidinti enz. Vraag prijscout anten en attesten. Heeft voorradig prachtige vernikkelde en verlakte ka» merkachels en open haarden tot zeer scherp concurreerende prijzen. beneden de gewoue verkoopprijzen. Veeverzekering maatschappij /'A'meloov de eenige maatschappij die volle waarde uitbetaald, halve doctorskosten ^vergoedt en tegen brand verzekerd wordt met warmte aan HH. Veehouders aanbevolen. Reglementen en it lichtingen worden op aanvrage gaarne verstrekt.

Maas- en Scheldebode | 1901 | | pagina 2