B IJ VOEGSEL Vrijdag 28 December 1900. No. 793, IN HOC SIGNO WSES I>e Oorlog'. DE BARBAREN. President Kruger zeide Woensdag te Amsterdam met diepbewogen stem: Op de vraag: "Is de President goed ingelicht.... is dit werkelijk waar?" geven enkele brieven uit Zuid-Afrika het treurig bevestigend antwoord. Een paar staaltjes: Een tweede. Yrage: heeft Kruger te veel gezegd p Plaatselijk nieuws. Middelharnis. Door den Militieraad te. Dirksland zijn afgekeurd de lotelingen J.A Dijkers. Abraham Dubbeld en Jacob van den: Hoek. Den Bommel. De volgende jongelieden worden voor de Nat. Militie,lichting 1901 opgeroepen I Stoffel Kreeft; 2 Jan Ver- kerke 3 Leendert van der Meijde 4 Mari- nus Yos. Ook in deze Gemeente doet zieh een geval van typhus voor. Ooltgemplaat. De opbreugst in deze Gemeente voor het Nationaal Huldeblijk is de som van pm. f 54. Oude Tonge. De muziekvereenging '/Vooruit'/ gaf alhier verleden week Vrij dag voor de le maal van dezen winter voor een goed bezette zaal een uitvoe ring bij de Wed. G. Kanters. Het pu bliek werd nog onthaald op enkele door leden van het muziek corps voorgedra gen voordrachten. Er zijn weder twee gevallen van Typhus voorgekomen. Bij de landbouwers M. v. d. Jagt, B. Duijman en A. Krouwer is het mond en Klauwzeer onder hun vee geweken. Bij de eerste zitting van den mili tieraad is Adrianns van Loon voor den dienst afgekeurd. Dirkslaud. Hebben wij beloofd het einde der feestviering in de Chr. School op Donderdag 20 dezer alhier gehouden in dit nummer te zullen aanvullen. Zoo kunnen wij melden dat ook de meisjes, die onderwijs in de handwerken ontvan gen dien avond ruimschoots onthaald werden op Speculaas en Krentebollen, en dat aan hen ,voor zoo ver men het noodig aehte; kleedingstukken werden uiige eikt, de andrre ontvingen naar ge lang van hunnen ouderdom een ander cadeau, zoo werd dien avond door af wisseling van zang, enz. zoo genoeglijk mogelijk doorgebracht. Zeker zullen hun ne harten dankbaar geklopt hebben, voor hen die daaraan hebben medegewerkt, het zij doorgaven ot door de moeite die daar aan verbonden was. De beurtschipper W. v. d.Linde van hi8r liggende aan de Generaal van der Heijde kade te Rotterdam kwam tot de onaangename ontdekking dat zijn roei boot verdwenen was. Spoedig bleek het dat zij ontvreemt was doch door de ijveri ge poging der politie mocht het geluk ken ze terug te vinden. Woensdag 2deKersdag was voorde jeugd alweder een gedenkdag ten min ste voor hen die de Zondagsschool be zoeken. Hun was gezegd dat zij dien middag in de Zondagsschool moesten zjjn. Dat zij niet achter bleven laat zich be grijpen, daar zij begrepen dat als naar gewoonte boekjes uitgedeeld zouden wor den, waarmede zij ook opgeruimd huis waarts gingen. Nieuw-Helvoet. Met blijdschap consta- teeren wij het feit dat alhier de Commis sie voor het Huldeblijk bij 't Huwelijk van Hr. Ms. de Koningin, niettegenstaande de groote moeielijkheid met 't nog op de Marine, zeer onpartijdig is samengesteld. In andere plaatsen mogen er gegronde klachten zijn, dankbaar constateeren wij dat hier van partijdigheid geen schijn of schaduw zelfs is. Even als alle jaren was het ook nu weer Kerstfeest voor de kinderen der Zondagsscholen, zoowel voor die van de Herv. als van de Geref. Kerk. De kin deren toonden flink geleerd te hebben 't geen kinderen en onderwijzers tot eer strekt. Heerlijk klonk uit die kinder monden het ,,Eere zij God'4, en meer andere sehoone liederen op het feest toepasse lijk. Daarna werden de jongelui onthaald op Sinaasappelen St. Nicolaas, Krentebol len en Elikjes en kreeg elk kind bovendien een boekje dnnner of dikker naar ver diensten In de Geref. Kerk. wachtte de belang stellenden nog een verrassing. De Chr. Zanvereeniging „Halleluja44 verleden jaar eerst opgericht zou voor het eerst in het openbaar eenige Zangstukken ten beste geven. De volgende liederen werden ga- zongen Psalm 98: 1, Kerstlied, Enge lenzang, Lofzang, Psalm 150 en bet Volkslied. In aanmerking genomen dat deze ver- eeniging voor 't eerst optreedt kunnen wij deze eerste uitvoering als wel ge slaagd beschouwen. Er werdt flink, som mige nummers zelfs schoon gezongen. Meer willen we er op 't oogenbhk niet van zeggen, bevreest als we zijn de jon gelui overmoedig te maken. We wenschen de voljjverige Directeur geluk en hopen dat hij in zijn vaandei ge schreven heeft „Excelsior'4. Maar tevens dat zjjn streven alleen de| Eere ouzes Gods moge bedoelen. Dan alleen zal de Chr. Zangvereeni- ging aan haar roeping beantwoorden. Zoo zij het. Hellevoetsluis. Maandag 17 Dec ver gaderde de Raad onzer gemeente. Alle leden waren tegenwoordig. Het bestek van de onder houdswerken werd na eenige op- en aan merkingen met algemeene stemmen goed gekeurd. Piershil. Onze vroegere dorpsgenoot de heer A. Trouw, onderwijzer te Rotter dam behaalde heden de acte wiskunde. Voor het Nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin is ingezameld een bedrag van 112.85. Pernis. Zaterdag in den vroegen mor gen is alhier, een roeiboot geladen met touw gelost, en door een viertal personen die er bij behoorden, in een pakhuis van BEHOORENDE BIJ Van de oorlog ditmaal weinig nieuws. Het gesloten houden van het pers bureau te Londen, het niet seinen van het werke lijke van uit Afrika zijn allen reden die ons meer dan anders tot gissingen noodzaken. Zooveel is echter zeker dat de houding der Kaapkolonie Engeland noodzaakl tot onmid- delijke versterkingen. Maar waar haalt hij die vandaan. Uitge put als Engeland is zal dit o.i. juist de strop worden waar het christelijke Albion zich aan zal ophangen. We staan o.i. voor verrassende bizonder- heden en wel zulke die Engeland het land dat door een kliek van boeven wordt geregeerd noodzaken zal, zich' te vernederen voor aller oog. Moge die dag spoedig aanbreken „Nu de Engelschen ons niet kunnen vernietigen, treden zij daar op ügen on ze vrouwen en kinderen als barbaren „Wij verbranden al de hoeven."j Uittreksel uit een briet gedateerd Pretoria 18 Nov. 1900 van een soldaat van het Suffolk regiment, dat onder generaal Frens van Barber- ton naar Pretoria marcheerde, waar het begin Nov. aankwam, Wjj maroheerden van Barberton naar Pretoria. VaD Carolina tot Springs waren wij eiken dag in gevecht, onze voorhoede zoowel als onze aobterhoede. Wij maakten 70 Boeren gevangen en wij verbrandden alle huizen en hoeven, die we onder weg zagen, zoodat wan neer de Boeren die nog veohten terugkomen, zij slecht» de puinhoopen van hun huizen en hoeven zullen vinden." „Het branddo helder." De heer en mevrouw E. Nurse ran Mill House, Chelmsford, hebben onlangs een brief van hun zoon, den soldaat Nurse, van 21e com pagnie Imperial Yeomanry ontvangen, geaohre- ven te Bloemfontein op iO November. Deze brief is in de „Essix Weeklij Neuws" afge drukt. Daarin zegt hjj onder meer: „Toen wij Keddersburg op 3 Nov. binnen trokken, versierden de Kon. Iersche fuseliers, die tot onze colonne behooren, een ezel, door hem de broek van een Boer aan de voorpooten te doen en zijn achterpooten in een andere te steken. Het bovendeel van de broek kwam als een masker om zija hoofd en met de zijden be- sohilderd liet mem hem de hoofdstraat op en neer draven. Den 5en Novnmber (Gny Fawkes Day) hebben diezelfde menschen, die niet van de gebruikelijke viering van dien dag versto ken wensehten te blijven, de hoeve van eeu Boer in brand gestoken en tot middernacht brandde deze helder. SOMMELSDIJK. Maandagavond werd in het- botel Spée alhier door den heer W. de Jong een volkslezing gehouden, die door een kleine 100 personen werd bijgewoond. Na afloop werden eenige lichtbeelden gege ven en gaf de heer van As alhier teu slotte een voordracht tengehoore. Toen Zondagavond jl. de vroedvrouw uit Middelharnis per rijtuig werd gehaald bij een vrouw wonende buiten deze gemeente, geraakte 't rijtuig, door de duisternis misleid, van de weg af, en kwam terecht in een sloot. Zonder verdere ongelukken werd de reis te voet doorgezetr Door den zwarea mist is 4e stoom boot „Middelharnis4' in de Bieningen Maan dagmorgen op bare reis naar Rotterdam aan. den grond gevaren, en is eerst laat in den namiddig vlotgekomen, de passagiers zijn op de Bommelscheboot overgegaan, die 12 uur in de stad kwam om i nur weer te vertrekken. Was de heenreis langzaam, de terugreis zoude dat nog winnen. Niet min der dan 17 uren werden op de boot door gebracht. 4t Was bepaald ondoenlijk le varen. 26 Dec. 't Was gisterenmiddag ge notvol in de Chr. School. Ruim 300 Zon dagschoolkinderen met hun onderwijzers en eenige belangstellenden waren er aanwezig om feest te vieren. Er werd verteld, er werd vroolijk gezongen, en behalve dit was er volop chocolademelk koek en andere lekkernijen, die telkens bij het binnenbren gen in de school met blij.gejuich werden begroet. Onderwijzers en kinderen ouders en vriènden alles was verheugd. Trouwens de vroolijke kinderen moesten wel den akeligsten pessimist tot opgeruimdheid heb ben gebracht. Om halt drie is 't begonnen, half acht was het afgeloopen. We hopen aanslaand jaar weer zoo'n feest bij te wo nen. Dat de Zondagschool groeie en bloeie. Voor het Nationaal Huldeblijk voor H. M. de Koningin is in deze Gemeente gecollecl eerd f48.31. Naar men verneemt hoopt de heer V. d. Boogert van Middelharnis op Oude jaarsavond eene godsdienstoefening in de N. H. Kerk te houden. Aldus gaat het gerucht in deze gemeente. A. s. Zaterdagmorgen zal in de N. H. Kerk eene verkoop gehouden worden van vacante zitplaatsen. Naar men verneemt hebben de H.H. M. Breeman, Onderwijzer en M. v Oosten- brugge, Wagenmaker alhier voor hunne benoeming als lid der commissie tot wering van het schoolverzuim bedankt. De commissie tot wering der bede larij alhier, hield dezer dagen haar gewone jaarlij ksche rondgang. Wederom heeft! de hond van N. de Laat van verschillende eigenaren enkele kip pen doodgebeten. In de gemeenteraadsvergadering van 15 Dec. 11. werd een schrijven voorgelezen van de Besturen der Landbouwersvereeni- gingen op oostelijk flakkee behelzende, het verzoek in deze plaats een vrije paardenmarkt te houden in de maand September en wel enkele dagen voor de najaarspaardenmarkt te Numansdorp, de gemeenteraad hechtte aan hedoeld schrijven hare goedkeuring, en zal later in overleg met de landbouwbesturen vaststellen op welken dag ieder jaar de paardenmarkt zal worden gehouden MEUISSANT. De vorige week zwierf onde r deze gemeente een dolle koe rond waarvan de eigenaar onbekend was, die de menschen aanviel en daarom op last van den Burge meester werd dood geschoten en verder af gemaakt, terwijl het vleesoh Maandag jl. publiek werd verkocht. Door het bedanken van de vroeger gekozenen, zijn tot ouderlingen der Herv. gemeente alhier benoemd de heeren P. Kievit en J. Bobijn en tot diaken de heer A. v. d. Spaan Tz. Tot kerkvoogden der Herv. gemeente zijn benoemd de heeren C. Trommel en A. v. d. Vliet en tot notabel de heer D. Wielaard. De bijdragen voor het nationaal geschenk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van Haar huwelijk beloopen f28.20. OUDDORP. Donderdag 20 Dec.jl. hield de Heer Preto rius, een van de hier in Amsterdam aan gekomen bannelingen in het gebouw der Gereformeerde Kerk, op uitnoodiging van genoemde Kerkeraad eene rede aangaande de oorlog in Zuid-Afrika. Na vooraf eerst de vergadering door den Eerw.Heer Basoski te zijn geopend met het zingen van Ps. 72:2 en het lezen van Lucas 18 18, gaf hierna een inleidingswoord wat het doel was dat spreker zou optreden. Deze was niet om de belangstelling voor de zaak der Boeren te komen maken, maar om de belangstel ling weer doen te verlevendigen, zoo als deze zei Hierna begaf deze zich met de vergadering in 't gebed waarna onder 't zingen van Ps. 81:12 het woord aan den Heer Pretorius werd gegeven Deze begon ons al dadelijk er aan te herinneren dat wij broeders en zusters zijn van hem die optrad en die daar verre de oorlog met Engeland met onverschrokkenheid voort zetten, door de vergadering aan te spreken metMijne Broeders en ZustersDe wereld is in rep en roer, de 19e eeuw sterft weg, alle goddelijk recht vertrapt, de strijd voor vrijheid en recht duurt voort daar ginds in Zuid-Afrika Onze broeders daar worden vermoord als toonbeeld voor vrijheid en recht dat het ,tot den Hemel toe schreit. Zwaar zijn wij geteisterd als Afrikaanders. Zoodanig als Atrikaander sta ik voor U, maar zult gij toeroepen waarom vecht gij dan niet Ja, Afrikaanders zijn wij, daarom zijn wij hierheen gekomen, maar wij staan onder Britsche regeering en hebben toch met onze broeders meegevochten, totdat de tijd aan brak dat de zaak een keer nam en de oorlog het aanzien gaf dat z® spoedig ten einde zou wezen. Daarom zijn wij op raad van President Kruger hierheen gekomen, want als Britsche onderdanen hadden zij het recht om ons dood te schieten. Hadden wij geweten dat de oorlog nog zoo lang zou voortduren wij hadden nog met dezelfde heldenmoed blijven doorvechten. Hierna gal' spreker een overzicht over de zaak, dat deze zoo maar niet pas is opgekomen dat zij voor hun vrijheid strij den, maar dat zij als een geestlijk nakroost van een Oranje daarheen al zijn overge plant, toen hier de strijd voor vrijheid en recht werd gestreden in 't moederland. Maar God gaf na een 8 o-jarigen strijd vrijheid voor Godsdienst en pclitiek. Maar wij ge- looven dat het doel van God niet zal mis lukken. Wij zijn van af onze aankomst geteisterd en gejaagd door Engelschen, Kaffers en wildgedierte, maar als een volk dat God vreest hebben wij deze gevaren getrot seerd en noordwaarts opgetrokken, want En geland vond diamanten en wij moesten trekken. Dan moesten zij weer strijden tegen Kaffers en wilde beesten, zoodat met de eene hand de ploeg, met de andere het geweer en de Bijbel als richtsnoer diende. Hierna gaf spreker in meer historischen vorm de verkooping van Dingaan aan Ritief, welke met zijn dapperen, op zoo schandelijke wijze zijn vermoord, toen deze op schijnbare vriendelijke, wijze waren uitgenoodigd om een oorlogsdans bij te wonen. Daarna gaf hij na aanleiding van dezen Kafferkoning Dihgaan, eenige schetsen van de Kaffer bevolking. De kaffers zijn onbeschaafde en onvertrouwde menschen, (maar staan nog hooger in 'beschaafdheid en vertrouwen doorgaans als de Jingo's.) Zij brehgen hun tijd door met jagen, slapen en niets doen, de vrouwen moeten voor hen ploegen en de overige werkzaamheden verrichten. Het aantal van deze bevolking is zoo verbazend groot dat zij in staat zijn om alle witmen- schen uit te kunnen moorden. Engeland heeft veel aan de beschaving van den kaffer opgeofferd, maar heeft gevonden dat een groot deel van hen voor beschaafdheid on vatbaar zijn. Zij wilde direct vrucht van hun poging zien, maar dat was zoo niet, dit moet langzamerhand, de Boeren zijnde eenige die met de kaffer kan omgaan, zij zijn van jongs aan er bij opgegroeid. Het zal daarom lang duren eer zij allen beschaafd zijn, als wij in Europa zien hoe lang het daargeduurd heeft eer zij allen beschaafd werden vanaf de Germanen. Engeland kan met de kaffers niet klaar komen, daarom hebben zij zoo veel van die, op schandelijke wijze in grotten met dyna miet om 't leven- gebracht. Hiervan is geen sprake bij de Boeren, zij worde» door hen gebruikt als meids en knechts, zoo wel als hier knechts en meiden worden genomen. Dat zij dom volk zijn, deed spreker uitkomen in een voorval met een kafferknecht, Piet geheeten, blijken, welke bij mevr. Eloff, kleindochter van den president plaats had. Piet was ge last voor zijn mevrouw om druiven te gaan, met een briefje er bij, toen hij onderweg was met de druiven kreeg hij lust om daarvan eens heerlijk te smullen, maar keek uit voorzichtigheid eens goed rond en zag geen. metisch, stak het briefje goed weg onder een steen, en hij begon te eten. Aangekomen bij Mevr. Eloff bleek het, dat de druiven goed na waren gezien, waarop deze zich tot Piet wendde en zeideWaarom hebt gij zoo van mijn druiven gestolen Waarop Piet zeiIkke niet dacht, dat briefje zou zien dat Piet stool, maar hebbet onder eene groote steen weggedouwd. De Kaffers die bij de Boeren dienst doen, zijn voor grootende els daar als kind al ge weest en zijn mitsdien aan de Godsdienst en zeden der Boeren bekend en toegedaan. Als boeren doen wij veel voor de zending, maar niet genoeg, Engeland doet heel veel aan de zending, maar met een godsdienst, gelijk aan een wolf in schaapskleeren. Zij handeld naar de grondbegrippen van onze tijdphilosofen welke hebben geleerd dat de zwakke voor de sterke moet wijken Op die stellingen van VonNietsch, Darwin en andere wijsgeerige denkers, handelt een Rhodes, Chamberlain en andere Engelsche bewindhebbers. Als zoodanig is deze oorlog een strijd tegen God, men heeft Gods wet vertrapt, het geweten toegesloten, met Gods Woord wordt geen rekening meer gehouden. England streeft naar een wereldkoninkrijk, Duitschland naar een wereldhandel. Enge land wil de baas worden, daarvoor staat zij de beschaving voor, maar geen bescha ving naar den Woorde Gods. Eerst wordt er een zendeling gestuurd, na dien komt een soldaat, daarna een Staatsman om te ïegelen. Zoo is in Engeland in Zuid-Afrika begonnen, en heeft het er op toe gelegd om alles wat jong afrikaander is te ver En gelschen. Mitsdien is na verloop van 20 jaar alles Engelsch. Daarom zond God oorlog om zijn volk te louteren en te keeren van hun dwaalweg. Strijden zullen zij tot den bloede en God zal hen van hunne paden terugbrengen. Met Mieha zullen wij zingen, wij zullen onze gramschap dragen. God kan de wateren wel tot aan de lippen laten komen, maar hij zal het er niet over L.ten gaan. Dit sprak ook de President, hij vergeleek zijn volk, als het volk van Isrel, deze moest ook een omweg maken eer zij het doel van hun reis hadden bereikt. Nu begon spreker een schetst te geven hoe de strijd is begonnen. Toe te geven aan de Engelsche eischen, dat zou zelfmoord zijn geweest. Daarom trokken zij op onder het vaandel van Christus. Slag 11a slag viel in 't voordeel der Boeren, de wereld stond verbaasd dat een klompje Boeren van een ongeveer 40 duizend, het staande hield tegen een overmacht van 2 5 o duizend man. Maar daarna kwamen de zaken anders te staan. Engeland won veld, het scheen dat God ons niet meer gedacht genadig te zijn. Maar zijn raad zal bestaan, en al is 't dat Engeland wint, na 30 jaren zullen zij weer ons juk afwerpen. Noch is de moed niet verloren, (en spr. wees op de laatste krijgs bedrijven van de Wet) want wellicht is het deze strijd nog waardoor wij onze vrijheid krijgen. Hierna gaf spr. eenige eigenaardige be schouwing over Rhodes wat deze is, en wat Bismark van hem zei dat hij de eenige is die door zijn veelvuldig drinken zijn doel weet te bereiken. Na deze beschouwing over Rhodes werdt Chamberlain niet vergeten, evenmin de Prins van Wales. Het zijn deze die het arme volk verblinden toCdat de Heere zegttot zoolang. Zoo voortgaande kwam spr. op het punt om zijn eigen loopbaan en wedervaren mede te deelen. Als geheim spion had hij zijn medebroeders bijgestaan, veel waren de tochten met levensgevaar gepaard. De ont beringen lagen voor de hand, de opgedane ervaringen waren veel. Men kreeg een tafe reel van de schandelijke misdrijven te zien die de Engelsche lanciers hadden uitgevoerd. Al wat spreker, aangaande die wreedheden der Engelschen en hun wijze van krijgvoeren zeide, hier weer te geven zou een gewoon ver slag te lang maken. Op verzoek van den Eerw. heer Basoski om eenige oogenblikken pauze te:nemen werd gevolg gegeven. Deze trad op om de vergadering te laten zingen van Ps. 68 9, en gaf tevens de gelegenheid voor het inzamelen der offers voor de ban nelingen in het tehuis te Amsterdsm. Waarna de heer Pretorius weder optrad, en de hulde bracht aan het Nederlandsche volk, dat door zijne daden toont dat hun de rechtvaardige zaak der Boeren na aan het harte ligt Het is voor ons een teeken, hervatte spr. dat de Heere nog met de roede komt en nog bemoeienis houden wil. Nu zullen wij de roede kussen en zeggen, gena o God gena. De Heere, is een hoorder des gebeds, laat ons dan niet vertragen in het gebed broe ders van onze broeders Hier eindigde spreker die met alle aan dacht door de aanwezigen was gevojgd, terwijl de' Eerw. Heer Basoski nog een kort woord sprak tot den WelEd. Heer Pretorius, dat het de roede te kussen een zoo groote genade voor hem moest zijn. En als hij een wensch uit mocht spreken, dat het dan deze was, dat de God des verbonds die het werk zijner hand niet laat varen, die genade bij u en uwe broeders vermenigvuldige. Want de Goudsmid staat bij de goudkroes om het goud te louteren, en om te zien of hij zijn eigen beeld aan schouwd, en dat het goud dan beproefd is. Zoo moeten wij ook in die smeltkroes komen om zijn geducht paleis te kunnen sieren. Het was gelijk de President gezegd heeft, niet de strijd tegen de Boeren, maar het was het Beest uit den afgrond dat opkomt tegen Gods kerk. Dat door de aanwezigheid van den Heer Pretorius de liefde versterkt is, de belang stelling is geklommen voor de Boeren, twij felde Heer Basoski niet. Deze haalde ook aan wat men onlangs kon lezen in de Crisis in Zuid-Afrika. Deze schrijver schreef o.m. dat als hij geen Hollander was, dat hij dan Engelschman zou wenschen te wezen, maar een Engelschman naar het type Gladstone niet naar het type Chamberlain, dan zou hij liever Turksch willen zijn. Maar nu dankte hij God hat hij Nederlanders. Hierna sloot deze de vergadering met gebed. De gehou den collecte had ongeveer f 33.opge bracht, Och waarom betracht men dat niet op elk gebied Meer samenwerking, waardeering zou er dan gevonden worden. Veel succes wenschen wij de Commissie toe. Moge zij een goed resultaat hebben. Zij is saamgesteld als volgt: de heeren P. Gallas, Burgemeester, G. Spoon Sz. P. v. d. Ban, W. Moerman, E. J. v. d. Brugh, A. D. C. Kok, J. G. Spandonk, J. 't Man netje, K. Dirkzwager, Jb. den Ouden Cz., L. Quak, A. Spoon Gz. W. F. Aandeweg, A. v. d. Hoek Sr, C. Poldervaart en J. de Kramer Pz. -Als gevolg van het vrij zachte winter weer, komen er weer allerlei vreemde ver schijnselen voor. Zoo zagen wij deze week in den tuin van den heer d. G. aardappelen in de knop, bij een ander groote boonen in de bloei enz. Als 't nog lang zoo duurd, krijgen we nog nieuwe aardappelen in Januari. Het 2de suppl. Cohier H. O. 1900 wordt vastgesteld tot een bedrag van f 55,54. Een kennisgeving was ingekomen van de Commissaris van Politie, waarin deze mede- deeld, dat hij met het oog op zijn hoogen leeftijd en na 31-jarigen dienst met 1 Mei a.s. ontslag uit zijn betrekking vraagt en tevens verzoekt om een jaarlijks pensioen van f465. Dit verzoek werd gerevoijeerd naar B. en W. Om advies. Een verzoek van het Harmoniegezelschap „Concordia" om f 100 subsidie ging dezelfde weg op. (Wij vreezen intusschen voor Concordra, het gaat slecht voor een gemeente die bijna niets kan betalen voor het lager onder wijs, om een muziekkorps te subsideeren. Red) Het verzoek van concessie voor de aanleg van een electrisch kabelnet werd, aangezien het contract met de Gasfabriek, eerst 1 Oct. 1902 afloopt, aangehouden. Ten slotte vestigt de heer de Back de aandacht op de Hellevoetsluische geurma ker, n.ra. de Barakkensloot, en verzoekt pogingen aan te wenden om dat onding, te dempen of minstens met meer bekwame spoed dan thans het baggerwerk voort te zetten en de modder weg te ruimen ter voorkoming van ziektegevallen. Nadat de Voorzitter beloofd had zooveel mogelijk aan het laatste verzoek te voldoen werd de Vergadering gesloten. De inzameling voor het Huldeblijk aan H. M. de Koningin heeft alhier opgebracht netto f79.15. (Marine, Oorlog, Loodswezen en 's Rijkswerf geven afzonderlijk). Wegens plaatsgebrek in ons vorig nummer, eerst heien. (Door plaatsgebrek eerst heden.)

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3