woon o h acute* Antwoorden of mededeelingen UITSLUITEND VOOR ONZE LEZERS «le CwISciesi" Correspondentie. üerknieiiw§. larktberlcliten. ben dan ook maar buiten schot gebleven, zoorlat ze mij niet geraakt hebben, doch als je in 't dorp woont, ben je al gauw van alles op de hoogte, en om die rede, heb ik mij neu traal weg een weinig verdedigd op het ge schrevene in de Maas- en Scheldebode. Hannus Zoo zoo Teunis, heb U dat ge schrevene wederlegd, dan moet dat toch zeker niet juist opgegeven, zijn, want ik heb zoo iets nog niet van U gehoord of gezien; en in welke Courant heb U dat geplaatst Wel in //Vooruit// een spiksplinter nieuw Weekblad voor Flakkee nog niets van gehoord Nee, zoowaar niet, nog niets van gezien. Wel, weiman, ja zoo gaat het als je buiten woont, altijd van achteren, doch ter zake. Wil ik het U even voorlezen, ik heb dat nummer hier nog leggen? Nu, Teunis voor aardigheid ga je gang, ik luister. En Teunis leest van begin tot einde in eenen adem zijn eigen stuk voor. Nou Hannus, hoe vindt je het? Hannus. Nou nog al aardig, voorzoover ik denken kan. Jullui bent maar geleerde bollen, ik voor mij vindt het stuk van Nagtegaal duidelijker, misschien door mijn lompheid, want ik zelf ben geen letterman, dat weet gemaar ik vind het toch flink, dat men zonder dralen zijn naam onder zoo'n ding plaatst, dat heb U niet gedaan Teunis, ove rigens zeg ik weinig van al die ingezonden stukken in Couranten, men komt daar in den regel nooit mee klaar. Teunis. Ja zie je, maar je moet in Dirksland toch zoo voorzichtig wezen, want zoo Haantje de voorste te zijn, dan leg je in den regel ook het eerst aan de beurt, want kijk nu eens aan, Nagtegaal zijn woning is door het bom bardement haast een puinhoop, en bij de andere Kerkdienaars, enz. zijn maar enkele ruiten stuk gegooid, nee, Hannus men kon hier maar beter wat mond toe houden, dat is nog het beste. Hannus. In sommige gevallen wel. Teunis, maar niet altijd er is een tijd van zwijgen maar ook van spreken, ik weet nu niet precies wie de aanleidende persoon is van al de ongerechtigheden die er in Dirksland plaats vinden, toch is het zeer opmerkelijk, dat sedert van 't begin af üs. Snel te Dirksland geves tigd is, bet zoo wonderlijk is toegegaan. Spreek men met A dan is het den Dominee zijn schuld, en spreek je met B dan krijgt de Kerkeraad de volle laag, dus zoodoende weet je niet wat te geloovcn. Een ding is zeker dat de toestand met de vorige Leeraars nooit zoo is geweest als nu, en toen waren ook a 1 die Haantjes de voorste in den Kerkeraad aanwezig, en moge er ook al iets voorgevallen zijn dan is zulks niet nieuw onder de zon, want dit vindt men overal, zegt Ds. Snel in een wederlegging op een berichtje in de Zie- rikzeesehe Nieuwsbode. Doch aangezien de toestand nu eenmaal zoo is, bewonder ik mij zeiven menigmaal hoe de inwoners van Dirks land als christenen nu toch zoo kunnen zijn tegenover elkander, dit is mij een raadsel. Ik raad in de eerste plaats de Kerkeraad aan getrouw te zijn in hun plicht, menigmaal zijn ze aangevallen door allerlei aanklachten en telkens zijn ze onschuldig verklaard door het Hooger Kerkbestuur op den voorgrond ge treden. Nu Hannes, ik moet je gelijk geven of ik wil of niet. Ik neem bet voor den Dominee ook niet zoo meer op, straks gaat hij wanneer Hij geroepen wordt naar elders 6r van door, en laat de inwoners van Dirksland aan hnn lot over. Goed begrepen Teunis laten we den Dominee, laten voor 't geen hij is, ik voor mij vindt er heelemaal niets aan, zoowel uitwendig als inwendig en daarom kat ik hem maar Preeken, en stilletjes voorbijgaan, 6n denk steeds, ieder zal voor zich zeiven Gode rekenschap geven. En nu Teunis, spoed ik mij huiswaarts, het is al later als ik dacht en daarom tot ziens hoor. LUISTERVINK. voor 't oostelijk en een bank voor 't weste lijk gedeelte, want anders zal, m. i., wanneer de zaak goed werkt, het voor een bank te omvangrijk zijn. Ik weet bij ondervinding, dat er voor kieine bijdragen, en deze ekchcn evenveel, zoo met meer, werkaramhedon als de grootere vele aanvragen zullen inkomen, vooral daar liet juist de bedoeling is om den kleinen landbouwer, minder of liever in 't geheel niet, afhankelijk te stellen van de voorschot ten door den suikerfabrikant uit te reiken. U, bij voorbaat dank zeggende voor de verleende plaatsruimte en succes toewenschende aan de oprichters, telken ik met hoogachting A. LOKKEK. Rotterdam, 10 Dec. 1900 Mijnheer de Redacteur Met genoegen las ik dezer dagen in uw blad, dat er in uwe omgeving stappen gedaan worden tot bet oprichten van een boeren leenbank. Naar aanleiding daarvan, wil ik mij een oogenblik bezighouden en in korte trekken omschrijven het doel, beheer en wer king van dergelijke banken. Doelverbetering van het landbouwbe drijf door :jj a. aan vertrouwbare medeleden het noo- dige geld voor te schieten. b. aan de leden gelegenheid te geven om ledig liggend geld te beleggen. c. een fonds te vormen of te houden. Beheer dient te worden gevoerd door le. een bestuur. 2e. een boekhouder kassier (de eigenlijke zaakvoerder). Se. een raad van toezicht. 4e. de algemeeae vergadering. Werking: De werkzaamheden der veree- niging dient zich te beperken tot het aanwerven van het noodige bedrijfs kapitaal (door middel van in- en uit- leenen, niet om winsten 0te maken, maar om den 'stoffelijken en zedelijken toestand der leden te verbeteren. De spaargelden der leden (dienen in de eerste plaats te worden opgenomen en in nood gelden van derden, het laatste evenwel tegen de interest, door de algemeene vergadering te bepalen. Voorschotten worden tegen rente en provisie alleen aan leden gegeven, voor korten of langen termijn, doch alleen voor zaken j hun bedrijf be treffende, terwijl teruggave in eens of bij gedeelten zal kunnen plaats hebben. Uit bet bovenstaande zal men eenigzins kunnen nagaan dat men niet alleen de op richting en in standhouding, maar ook aan de daaruit voortvloeiende administratie, de noodige zorg, gepaard gaande met kennis van dergelijke zaken, dient te besteden, In de eerste iplaats dient men natuurlijk leden aan te werven en in de tweede plaats eenig kapitaal om te beginnen, dit laatste door de meergegoede leden, zie doel boven sub b. aan te brengen. Indien het de bedoeling der oprichters is, om als het ware alle land bouwers in Flakkee als leden in te schrijven zou ik hen in overweging geven het eiland in twee deelen te splitsen, en wel één bank Geachte Redacteur! Beleefd verzoek ik voor onderstaande plaat sing in Uw genokt blad naar aanleiding der jongste algem. verg. vau den Flakkeeschen boe renbond. Ik vvensoffniets op het verslag van den Bonds-seoretaris aan te morkon, omdat dit be richt geheel overeenstemd meteen desbetreffond besluitniet te min zou ik 't van groot belang aohten, wanneer al de Flaklc. boeren kondon le zen de scboone rede op die vergadering uitge sproken door dtu Edol. Achtb. Heer J. van Bebouwen burgemeester van Oude Tonge. De vergaderden gaven door luid applaus dan ook van hun instemming blijk. Ik zal niet trachten deze met gloed en overtuiging uitgesproken re devoering hier neer te tohrijven, omdat ik ten lste geen aanteelceniug heb gehouden, en ten 2en omdat 't mij minder gepast voorkomt, ach ter bet bestuur om het vorslag eenev verga dering in Uw blad te plaatsen. Ik wensch alleon te melden dat ZEd. aandrong op samenwerking en wees op het betreurenswaardig feit, der ge ringe belangstelling daarvoor in ons goede eiland, terwijl bet als algemeen er-eend moobt worden be schouwd dat in onzedagon meer vraag is naar macht als naar recht, niet alleen op staatkundig doob in even ijselijke mate op industrieel en handels gebied van onderlinge waardeering en gemeen zame bespreking tusschen partijon is geen spra ke, zoodia den een den ander denkt te kunnen missen, of door grootere machtsontwikkeling zijn wederpartij overvleugeld heeft. Door voor beelden werd deze rede geillustreerd er spre kers idéé volkomen bevestigd. En wat ik dan mot dit geschrijf op 't oog heb De nog in hun isolement voortlevende boeren en vereenigingon opmerkzaam te maken dat mannen als de heer vau Schouwen hun krachten veil hebben voor den Flakkeeschen bond, als hun inziens de eoui- ge remedie tot verbetering,van vele toestanden, en wensch ik langs dezen weg die allen toe te roepen, met terzijde stelling van persoonlijke of plaatselijke grieven, Vereenigd U Bij voorbaat dank voor de plaatsing door een VOORSTANDER VAN DEN BOND. ^raa^baaR. Vrageu eu Antwoorden worden kos teloos geplaatst. zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 11. Hoe kan ik weten, of mijn land arm is aan kalk B. 12. Ik heb wel eens gelezen van kali- planten. Wat bedoelt men daarmee O. H.M. 13. Ts het waar, dat de melk van koeien die weinig geven, het rijkst is aan vet? Een veehouder; 14. Kan het drinken van ongekookte melk nadeelig zijn voor de gezondheid Een voorzichtige. Antwoorden en mededeelingen. 4. Zie ons artikelGebluschte of 011- gebluschte kalk." Red. Tuin- en Landb. 7. Gepasteuriseerde melk noemt men die melk, welke gedurende eenigen tijd aan een temperatuur van ongeveer 75 graden Celsius blootgesteld is geweest. De bac teriën (ziektekiemen) zijn dan gedood, ter wijl de melk na afkoeling de skooksmaak" niet heeft. De aldus behandelde melk wordt gepasteuriseerd genoemd naar den grooten bacterioloog Pasteur, die deze methode 't eerst toepastte. Red. 8. De aanwezigheid van den bloemsten gel hindert niet. Zoolang hij groen staat, doet hij zelf goed, want alle groene plan- tendeelen helpen mee aan 't opnemen van voedsel uit de lucht. Red. 8. Ik kat de bloemstengels in mijn Clivia altijd staan, tot ze geel worden. Nog nooit merkte ik er eenig nadeel van. M. Y. 9. De geheele machine te beschrijven, zou ons wat ver voeren. We hopen dus, dat de vrager tevreden zal zijn, met de mededeeling, dat de eieren in een broed machine worden uitgebroeid door de warmte van water. Dit wordt door lichtjes zoo veel mogelijk op een standvastige tempe ratuur (plm. 40 41°) gehouden en deelt die warmte weer mee aan de eieren. Red. 9. De broedmachines werken door warm water of heete luchtverwarming, door mid del van gas of petroleum. Om geheel met de werking op de hoogte te komen zou u in den broeitijd een of meer machines in werking kunnen zien i« het hoenderpark //Christiana'/ te Stellendam, eigenaar de Heer A. Lokker te Rotterdam L. 10. Door toevoeging van amyl-alcohol en zwavelzuur maakt men dat de vetdeel- tjes in de melk zich gemakkelijk afschei den van de andere bestanddeelen. Door een snel ronddraaiende beweging heett die afscheiding volkomen plaats. Dit doet men tegenwoordig vrij algemeen van eene ma chine, bekend als Gerbers acydbutirometer. In bijbehoorende glazen buisjes kan men hel percentvet aflezen. Wij behandelden een en ander reeds uitvoerig in ons nom- mer van 15 Dee. 1899. Red. Ofschoon we van de eerste der reeks voordrachten geen vorslag gaven, omdat dit vrijwel geheel zou overeen komen met dat van de lezing gehouden 24 Febr- 1899 te Herkingen, meenen we onze lezers van dienst te zijn, van de tweede voor dracht wel verslag" te doen. Dit wijkt blijkbaar tamelijk veel af van dat, hetwelk te vinden is in ons nummer van Mei 1899 Red. DE TWEEDE VAN DE KEEKS OVER BEMESTING, Maandag jl. is dan de tweede voordracht over bemesting door den lieer van Bijlevelt, voor een goed gevulde zaal met belangstellers uitgesproken. Alvorens de vergadering inge lijd te heüben, begon spreker een voorstelling te geven van haverplanten die in teekening op papier stonden, in 4 verschillende leeftij den. De eerste plant was 45 dagen oud de andere schoot in bleis, de derde stond in bloei en de vierde was rijp Hieruit leerden wij, dat de stikstof in die plant geneigd is te stijgen, naarmate deze haar wasdombereikt. Zoo wordt dan de stikstof uit den stengel getrokken. Naarmate de zaadkorrels rijk zijn aan stikstof, worden zij rijker aan eiwitstoffen. Zoo zien wij dat hot zaad beter voeder is voor de dieren dan het stroo van de haverplant Is dit dan zoo gesteld hij de graangewassen, is het ook bij het grasgewas zoo gesteld. Indien het gras zoolang blijft staan, dat het zaad begint te vallen, wordt de deugd van het hooi er minder op. Hierna kwamen betere gewassen ter sprake, welke rijker zijn aan stikstof in het stroo, n.l. erwten en wikken, dan van boo nen. Na deze gewassen bes roken te hebben, kwam spreker tot de conclusie dat, als ai deze gewassen de stikstof grootendeels uit den bodem moeten halen, deze daaraan dan armer moet worden. Om dit dan te voorko men diene men te mesten met stikstofhou dende mest, die den bodem in staat kan stellen om ons een goeden oogst op te leveren. Wanneer wij in 't voorjaar voor een stuk arwe staan met een lichtgeele kleur en Roodbruine punten, zien wij wel dat deze gebrek heeft, maar of dat aan stikstof is, is niet te zeggen zoo men de voorvrucht niet weet. Wel weet men als de tarwe donker g toen staat dat deze geen gebrek he jft aan st ïkstof. Dit is nog niet gezegd dat de bodem rij k is aan stikstof, in'egendeel de grond is over het algemeen daaraan veel te arm. Maar al te vaak ziet men op de lijst van aanbe steding der dorpsvereenigingen het aantal balen chlis al petrer verre n de minderheid gerekend naar de andere meststoffen. De praktijk heeft al vaak bewezen als men chilisalpeter aan haver gaf, dat deze dan veel krachtiger doorgroeide, ja zelfs in droogte het niet begaf. Want, krijgt de plant op zijn tijd de chilisalpeter, dan zal deze zich kunnen ontwikkelen om nieuw blad te vormen Ook zijn er gevallen zoo men overvloed van regen krijgt, na het uitzaaien der chilisalpeter, zoodat van de aange brachie 15 pCt wel 8 pCt. wegvloeit, dan zal de plaats daarvan niet veel nut trekken. Dan kan het zijn dat de grond gebrek heeft ar.n xalk, kali of phosphor zuur dan zal de chilisalpeter ook weinig uitwerking hebben, wel zou ze meer op het stroo kunnen werken. Maar indien alle overige plantenvoeding-stoften voldoen de aanwezig zijn, dan zal de aangebrachte chilisalpeter een grootere opbrengst ge ven. Rooft chilisalpeter den bolem niet uit? Neen, wel is zij in staat indien 1 0 KG. daarvan op een :-tuk tarwe komt, de opbrengst te doen vermeerderen met 350 K.G. Dan bel.ben de, andere stoffen daar toe wel medegewerkt zooals ongeveer 5 K.G. phospkorzuur en 8 K.G. kali, maar dit is nog geen rooven, rooven is, wan neer men zooals op |de haigemeten ge beurd om de 7 jaar '2 schoven haalt, en het aan hun lot voorts overlaat. Na vooraf nog eenige beschouwingen over de verbouw van suikerbieten gegeven te hebben, n.l. hoe de menschen hier vroeger dachten dat met de verbouw van bieten de grond arm zou worden aan kali (maar 'waarvoor in de eerste 50 jaar nog geen bezwaar voor is op onze kleigronden) begon spreker de meening van sommige landbouwkundige te zeggen, omtrent het uitzaaien vau chilisalpeter, op onze win tergranen. Daarna gaf de heer v Bijlevelt zijn eigen meening over de tijd van uit zaaien op onze wintergranen. De praktijk had hem geleerd, dat als meu chilisalpeter vroeg aanw ndt op tarwe, deze krachtiger groeit, dan wanneer men ze in Juni nog toediend. Dan zal de tarwe mitsdien zwak van stengels worden en het beschot gering. Ook dient men rekening te houden met de voorvrucht, wanneer deze erwten ef boonen geweest is, dan zal de stikstof daarin genoeg aanwezig zijn voor de tarwe. Is het aangeraden mdien de bodem goed voorzien is van stikstof nog uuer toe te dienen indien de tarwe in 't voorjaar kwijnt door liet koude weer Wanneer men denkt dat het weer zoo guur zal blijven is het wel aan te bevelen eene kleine hoeveelheid te geven in den vorm van chilisalpeter, de doode punten zullen ver dwijnen, maar als men mooi weer wacht doet men btter het te laten Na de bespreking over de tarwebemes- ting kwam de rogge aan de beurt. De rogge komt met die van tarwe veel overeen, met de stikstof kan ma n minder volstaan, dan bij tarwe. Bij rogge kan het nuttig ziju, de stikstof in de vorm van chilisalpeter vroeger aan de wenden dan bij tarwe. Ook over het algemeen wordt de rogge op de lichte gronden hier veel te laat gezaaid. Als men dit dan aanbeveelt hooren wij ons toeroepen, als ik ze vroeg zaai, hebben zij zoo veel te worstelen tegen de koude nat tigheid en zuurheid Is dit dan zoo gesteld, dan zijt gij ervan verzekerd, dat uw bi dein te arm is aan kalk, geef dan kalk, kali, kainiet of Thomasslakkenmeel. Nu kreeg gerst een beurt, wat niet ver geten mag worden, want zij is een teer juffrouwtje zoo als spreker uitdrukte. Geeft men ze te veel stikstof zal ze te veel blad vormen, en ons een slechte opbrengst leveren, geeft men ze geen voldoende be mesting, de opbrengst zal even gering blijven. Gerst kan eerst goed tot zijn wer king komen, als alle stoften in een goede verhouding aanwezig zijn in den bodem. Na deze beschouwing kwamen de suiker bieten, die in de landbouw de grootste plaats innemen, volgens spreker, die terrecht zeide, dat ze laatste i urk genoemd wordt waarop de landbouw drijft, maar volgens dit jaar. dat die kurk dan al leelijk zinkt. Met het toedienen van chilisalpeter wordt bij de bietenbouw, maar vaak raar omgespron gen. Men geeft ze chilisalpeter op verschillende groeitijden, die de biet ln staat stelt zich uit te zetten. Dit uitzetten der biet heeft zijn voordeel wel zoo men niet op gehalte van suiker gecontrateerd is, maar anders ons nadeel brengt. Proefnemingen hebben bewezen dat bieten uemest met. Amoniak superphosphaat beier opbrengst was dan van chilisalpeter. Aardappelen heeft ook een tamelijke hoeveelheid stikstof noodig, daarom geeft een bodem met oude kracht een goede opbrengst. Aardappelen die in begin sterk bloeien doet ons een goede opbrengst ver wachten. Hierna kwam ook vlas ter sprake, welk ook een is vau de teere landboawplanten.. Een bodem met oude kracht, geregelde toevoer van stikstof bevordert eene regel matige groei, wat een van de grootste ver- eischten daarvan °is. Indien het noodig blijkt dat men ze stikstof moet geven, laat dit dan geschieden in kleine hoeveelheden. Als slot volgden de uien, welke als men ze veel chilisalpeter geeft sterk Hun loof ontwikkelen eu gevaar loopen zij niet bollen Het proefnemen in die richting levert altijd veel bezwaren op, omdat ze zoo zelden ongeschonden blijven door de kroef. Wel hebben proefnemingen bewezen, met amo niak, bloedmeel, vleeschmeel en chilisal peter, dat de amoniak het beste had gewerkt. Zoo was dan deze voordracht, weer met aandacht door de aanwezigen aangehoord, welke'met een levendig aplaus bes'oten werd. hebben wij een accoord gemaakt met den uitgever van om dit werk tegen een zeer laag prijsje te kunnen aanbieden. Dat dit gelukt is bewijze, onderstaande. »De Gilden" is een standaardwerk dat nog weinig bekend is hoewel het in 1896 bij uitgave alom zeer gunstig is aanbevolen. Het wordt een der beste bronnen over het Gil- dewezen genoemd. Nog dezer dagen schreef Dr. L. Wage naak. en onder het opschriftEen lezens waardig boekTelkens komen de Gilden op onze politieke en sociale samenkomsten ter sprake en wisselt de Klachtdat de Revolutie die schoone organisatie ruw heeft afgeschaft met het verhaal, dat de Revolutie zeer terecht die bouwvallen heeft neerge worpen en hun hinderlijk puin heeft opge ruimd Bijna niemand heeft een rechte voor stelling van hun inrichting en beteekenis.. En toch zijn ze een uiterst merkwaardig verschijnsel. «Nu zijn De Gilden van Brouwer An- cher een schatboek vol van gegevens, keurig gerangschikt en in goeden stijl voor gedragen. Vol allermerkwaardigste bijdra gen tot de kennis van 't verleden, dat in menig opzicht den arbeider wapende, terwijl hij nu weerloos staat. «Interessant o. a. is het droef verhaal van het courten en werkstaken der hoede- makers en de voorloopers der huidige vak- vereenigingen. «Ingebonden is 't boek een prachtstukje. 't Verrijke menigeen de bibliotheek." De oorspronkelijke prijs van f 2.50 was velen een bezwaar om het zich aan te schaf fen, waarom wij langs dezen weg dit werk tot den zeer verlaagden prijs van 75 cent, fr. per post 90 cent aan onze lezers kunnen aanbieden. Voor den Ambachtsman als voor den Patroon of voor den Geleerde, vooral met het oog op de tegenwoordige sociale toe standen, is dit boek zeer aantebevelen, Zij die hiervan wenschen te profiteeren gelieve ons dit te melden. Plaatsgebrek noopt ons vele ingezonden stukken, Plaatselijk nieuws en andere be richten tot een volgend nummer te laten overstaan. Door do haast is in ons ©iüeïeel gedeeHe van de vorige week een paar zinstorende fouten geslopen. We drukken het daarom nog eens af. SOMMELSDIJK, 5 Dec. Heden werd in 't hotel Spee alhier, een vrij goed bezochte vergadering gehouden van het Centraal bestuur van Elakk. Landb. vereenigingen. Besloten werd zoo mogelijk met de vereeniging van Landb. die bie ten verbouwen te Goes samen te werken en indien mogelijk 't geheele eiland te organiseeren, voorts werd besloten nader te iuformeeren naar de werking der bóe ren-leenbanken en na gunstig advies, er voor den bond eene afdeeling van op te richten. Namens 't Bestuur, A. W. KEIJZER, Secretaris. Predikbeurtet) Sornlag IO Bec. NED. HERV. KERK. Somiaeladijk, vm en urn Db. Westrik. Middolharuifi, .ym eu 's av Da. Bruiuiug. Stad, vm. en nm. Ds. Polhutjs. Den Bommel, nm. da Verweij van Ooltgensplaat Ooltgensplaat, vm. Ds. Yerweij. Oude ToDge, vm. on nm. Db. van Dolder. Nieuwe Tonge, vm. en nm. Ds. Wontink. Herkingen, vm. en nm. Ds. Slagmolen. Dirksland, vm. Ds. Snel. MeliBBant, vm. en nm. dlir. Broekhoven. Stellendam, nm Ds. Snel van Dirksland. Goedereede vm. Ds. Lammers Ouddorp, vm. leeskerk door dhr. van der Wiele en nm. Ds. Lammers van Goedereede. Nieuw-Helvoet, Dp. van den Burg. Brielle, vm iO uur, Ds. Yerkouw. en's av.6 uur Ds. Van den Berg. Hollevoetsluis, vm. 9.30 en nm. 6 uur Ds. Teljer. Hoogvliet, geon opgaaf. Rozenburg, Ds. Dijkman Hekelingen, geen opgaaf. Spijkenisse, vm. en nm. ds. Pecker. Oostvoorne, nm. Ds. Bruggokate. Rookanj'e, vm ds. van Oort. Zwartewaal, vm Ds. van Leeuwen Boomkamp. Nieuwenhoorn, Ds. de Joode. Oudenhoorn, vm. en nm Da. Hopster. Br'elaoh-Nieuwi. vm Ds van Papendreoht Nieuw-Beierland, geen opgaaf. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis vm. en 's av. Da. Steketee. Stad, leeskerk. Den Bommel, leeskerk. Ooltgensplaat, vm. on 's av Ds. Rujjs. Stellendam, vm en 's av Ds. Volten. Ouddorp vm. en 's av. dhr. Basoski. Niauw-Helvoot, vm en nm Da Kok. Brielle, vm. en 's av. Ds. Smallegange. Hellevoetaluis, leeskerk. Rozenburg, ds. Sohouten. Oostvoorne, leeskerk. Hoogvliet, vm. 9 en nm. 2 uur Ds. Dekkers. Spijkonisse vm. en nm. Ds. Douraa. Zwartewaal, Ds. Mol. Zuidland, vm. eD nm. Ds. van Andel. Abbenbroek, geen opgaaf. DOOPSGEZINDE KERK,. Ouddorp, Da. K. WRóssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm. nm. en g av Ds. Mackenz#. OUD-GEREFORMEERDE KERK Melissant vm., nm. en 's av. Ds. J. Hartkamp. Nieuw-Beierland, geen opgaaf. LUTBERSCHE KERK Hellevoet sluis, 's av. Ds. Poblmann van Delft VRIJ EVANGELISATIE. Spijkenisse, vm. Dm. en 's av. dhr. Smit. TWEEDE OPENBARE SCHOOL. Rozenburg geen opgaaf. Ked. IServ. Kerk. BeroepenTe Gouderak ds. Verhage te Zui len. Te Nieuw-Beerta ds. Adriani Engels te Wedde. Te Kortenhoef dhr. van Bruggen cand te Utrecht. Te sGravenland dhr. van Bruggen cand. te Utrecht. Te Harlingen. ds. de Hoog Wz. te Simonshaven en Biert. Te Uithuizer- meeden, ds Hefting te Warfum. Aangenomen: Naar Lobith door dhr. van Wijhe, cand. Bedankt Voor Graft, door dhr. van Wijhe, cand te Voorhout, Voor Noorden, door dhr. van Mastricht, cand. te Overschie Voor ter Heijden, dhr. van Mastricht, cand. te Rotter dam. Creref. Kerken. BeroepenTe Beverwijk, ds. Kramer te Stroobosf.Te Lollum, ds. Troost te Naaldwijk- Te Gronau (in Westplialen ds. Volten te Stel lendam. Te Hindeloopen ds. Dwarshuis te Staphorst. Bedankt Voor Anjum, door ds. Federhof te Doesburg. Voor Wiidum, door ds. Douma te Spijkenisse. BRIELLE, 10 December. Boter 0,50.] Eieren 6. GRAANMARKT. Rotterdam, 3 Dec. Binnenlandseh» Granen. TARWE, f 4,75 a 5.75) per heet. en extra puik nog daarboven,per 100 kilt/ van f7,— 6 8.—.Canada 5,60 a 5,90 ROGGE f4,90 a f5,65 per Heet. WINTERGERST f 7,— a 8.25 puike qual. a .Zomer f 7,80 6 f8,— Chsvelier p. 100 k. f7,50 a f8.15. HAVER 2.20a f 3.30 p heet. en 6.15 a 6.75 p 100 kg. BRUINE BOONEN. Per heet. f 6,75 a 8 25 KOOKERWTEN 6,25 tot 9.—. KANARIEZAAD f6.50 f7.50 MEELBERICHT. In den loop der vorige week waren de tarwe-ter mijnkoersen te New York en Chicago niet onbelang rijk hooger, zoomede de meel noteering 10 dollarcenten per vat, tengevolge waarvan hier een geede consump tievraag tot goed vorige prijzen ontstond. In het laatst der week kwamen de termijn notee ringen voor tarwe iets lager af, hetgeen echter op den effectieven handel zonder gevolg bleef. Heden prijslioudeud met redelijken handel. OUDE TONGE, 11 Dec. Tarwe f 5.70 a f 6,25. Gerst 7J a 8^ cis. per KG. Rogge f 3.90 a f 4.60. Haver 2.10 a 3.Aardappelen 2.25 a f 2.75. Ajuin 65 ets. per 5 Ous Eieren 7 ets per stuk. Boter 60 ets. per 5 Ons. ROTTERDAM, 10 Deo, Op de veemarkt waren aangevoerd 226 vette runderen, 156 vette kalveren 0 nuchtere kalveren, 1362 schapen of lammeren, 599 varkens 0 biggen, bokken. De prijzen waren als volgtRunderen le qnal. 32, 2e 3e 23 ot. Kalveren le 47 2e 3e 35 ct. Scha pen le qual. 23 2e 20 ct. Alles per kilo. Varkens lequtil. 22 2e 3e 18 et. licht soorta ct, p hall kilo AMSTERDAM. 11 Dec. Aardappelmarkt. De prijzen zijn: Friesche Franeker Jammen f2.40af3.30 Friesche Blauwe 1 2.50 a f 2.60. Friesche Saaiers f 1.80 a f 2. Friesche Borger 1 a Zeeuwche Spuisshe Jammen f 2,30 6 1 3. Zeeuws/die Blauwen 2,80 a 2.90. Zeeuwsche Bonte f3.10 a f3.20. Zeeuwsche Watten f 2.a 2.10. Zeeuwsche 'Poters f a f Geldersche Blauwen f 1.60 a f 1.90. Pruisische Hamburgers f 3,80 a 4,—, Pruisische Róoden f 2.a 2.10. Fransche Bollen f 2.10 a 2.20. Aanvoer 3 ladingen. Handei stil. ROTTERDAM, 3 Dec. Vlas. Op het land is vooral in de laaiste dagen der vorige week veel omgegaan tot vaste prijzen. lieden aangevoerd 2000 steen Oroningsch. 2170 steen wiA zeeuwsch en 13588 steen blauw Ho landsch. Voor alle soorten bestond goede vraag, zoodal rhet grootste gedeelte van het aangebodene werd opgt uimd.

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 5