Middelhamis. Evenals vorige jaren werden de kinderen op de bewaarschool ook dit jaar op de gewone wijze onthaald. Stad aan 't Haringvliet. Bij den landbouwer C. Koppenaal is het mond en klaauwzeer onder het rundvee geweken. Den Bommel. De Heeren M. Koert en A. B. Bom zijn bij de laalstgehoudene stemming herbenoemd de eerste als Presi dent- Kerkvoogd en de tweede als Kerk voogd. Ooltgensplaat Ter aanvulling der werk zaamheden voor de arbeiders is men alhier voor het eerst bezig met het vlas reepen. Nieuwe Tonge, II Dec. Door het Kiescollege der Herv. Gemeente alhier zijn herbenoemd tot Ouderling L. Schilperoord en tot diaken C. Voordijk, die hun benoeming hebben laten welgevallen. Onddorp. Beroepen bij de Hetv. ge meente alhier Ds. J. v. d. Berge te Biezelinge. Hellevoetsluis. 10 Dec. Maandagavond trad voor de afdeeling der Chr. geheelont- houdersbond in het Gymnastiek lokaal al hier als spreekster op Mej. C. E. Clauzing en had tot onderwerp .,De liefde van Christus dringt mij." Nadat de "Voorzitter de heer E. Schriel, spreekster der vergade- den welkom had geheeten, verzocht hij te zingen Ps. 95 1 ging daarna voor in 't ge bed en las Joh. 13 van vers 1 17 waarna hij het woord aan de spreekster gaf. Hellevoetsluis. Evenals alle jaren lokte de verkcoping op 's Rijkswerf alhier, weer heel wat kooplui van heinde en ver, 't geen heel wat drukte en vertier geeft in 011s anders zoo stille gemeente. Teunis Toekijker Hannus Buitenman. voor mij behoor niet tot diegenen, die de boel stuk slaan, ik laat thuis wat halen en drink dan een glaasje, maar meer niet. Ik zeg u, gij moet het mij ten goede houden gij zijt de verleider. Gij die matige, die fatsoenlijke drinker, die zich bij één glaasje weet te bepalen, gij zijt de verleider. Ik zal u dat aantoonen. Gij zijt een gevaarlijk voorbeeld voor de zwakken. De zwakken zeggen, waarom zou ik geen borreltje mogen gebruiken, de do minee, of mijnheer of mevrouw, die en die doen het toch ook waarom mag ik het dan niet doen. Gaat het nu aan om te zeggen, ik ben sterk, ik zal mij niet te buiten gaan, ik blijf bij mijn matig glaasje, terwijl gij ziet, hoevele zwakken er zijn, die, aan u een voorbeeld nemende, ten ver- derve gaan, doordat zij niet sterk genoeg zijn. zich zeiven te beheerschen Door uw matig drinken zijt gij de verleider. Gij die sterk zijt, zijt schuldig aan de zwakheden van uw broeder. Waren er geen matige drinkers, dan zou het geslacht der dronkaards spoedig zijn uitgestorven. Waar komt het vandaan, dat er steeds dronkaards blijven Zij worden aangevuld uit de matige drinkers. Gij hebt mij allen toegestemd, stemt gij ■mij nu ook niet toe, dat een glaasje de bron is van veel ellende. Nu zijn er die zeggen, ik kan zoo moeielijk meer van mijne ge woonte afstappen, ik kom er niet van los. Maar dan zijt gij ook de slaaf van die gewoonte. Dan zijt gij ook niet meer vrij. Ter wille van u zelf roep ik u daarom toe Breek ermede. Vrienden leer u zeiven ken nen, en denkt na, dat geeft geluk Eene legende zegttoen de drank werd uitge vonden, lachtte de duivel. Een van de dui velen zeide tot den duivel dat het Evangelie steeds voortgang maakte en niet te keeren was. Een der andere duivelen zeide echter iets te hebben uitgevonden, dat het verstand beneveld. Is het wonder dat de duivel lachte, toen hij hoorde, dat er een middel was gevonden waardoor zoovelen verloren zouden gaan. Daarover was blijdschap in de hel. (Slot volgt.) Da jacht op klein wild, uitgezonderd op die van houtsnippen is Maandag 31 Deo. l900 gesloten. Voor de insohrijving dor Nationale Militie lichting I9O2, zal ter Secretarie bepaald zitting worden gehoudau op Maandag li Januari i90l dea voormiddaga 10 uur. Do collecte voor het huldeblijk aaa H. M. heeft ruim f 80 opgebracht Het aandeel dezer gemeente voor de militie der lichting van liet aanstaande jaar bedraagt elf man. Ten gevolge van oneenigheid tns- schen schipper S. en zijne vrouw, gaf laatstgenoemde haren man een duw, waar door deze overboord viel. Door andere per sonen werd hij gered. De jacht op klein wild wordt ge sloten op Maandag 31 dezer. Met ingang van 1 dezer is de in voer van Nederlandsch melkvee langs de tolkantoren Santvliet en de Clinge weder geoorloofd Ter inzameling van bijdragen tot aanbieding van een Nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bij Hoogst Der- zelver aanstaand huwelijk zijn aan de huizen der ingezetenen circulairus verspreid. Dinsdagmiddag ging op het Zand pad een paard op hol De berijder viel er af, doch bekwam geen letsel. liet paard werd later gegrepen. Onder 't gezicht van een talrijk publiek hield de sergeant Brinkman van 's-Gravenhage, Dinsdagmiddag met zijne leerlingen in den wapenhandel, de exercitiën op het buitengors. De landbouwer J. Braber zag zich deze week verplicht een 2 jarigen os, die aan verstopping leed, te slachten. Burg. en Weth. maken bekend, dat de manlijke ingezetenen geboren in 1882 worden opgeroepen zich tusschen 1 en 31 Januari 1900 ter secretarie aan te melden voor de inschrijving der nationale militie. Het aantal manschappen dezer ge meente voor de Nat. Militie, lichting 1901, bedraagt twee t. w. M. Vaalburg en J—Vroegindeweij. Aan P. Koningswoud is aanbesteed het rijden van 100 M3. zand, van de kaai naar de kerk ad f 0.235 per M3. Vrijdag 7 dezer is door den heer "W. van Ettinger, de volksbibliotheek voor het winterseizoen geopend. Door den storm van verleden week (Woensdag op Donderdagnacht) is een ge deelte van de in aanbouw zijnde arbeiders woningen van den timmerman J. B. inge stort. De schade is, naar men verneemt gering. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats.- B. en W. dezer Gemeente brengen ter openbare kennis dat de mannelijke ingezetenen geboren in het jaar 1882, zich ter in schrijviug van de Nat. Mil. behooren aan te melden ter Gemeelde Secretarie tus schen den le en 31e Januari 1901 eu dat voor die inschijving meer bepaald zitting zal worden gehouden op Vrijdag 11 Januari 1901, des voormiddags 10 uur. Den Heer Bijleveld Landbouwconsulent te Sommelsdijk, hield jl. Vrijdagavond alhier voor een bevredigend publiek in het Hotel Hobbel eene lezing over ,,het gebruik der kunstmeststoften." 12 Dec. Tot Gemeente-Secretaris alhier is heden benoemd dhr. J. G. van Putten, Brievengaarder met zes van de zeven stem men, waar dhr. Joh. Bol een stem op zich vereenigde. Als Commissie tot wering van het Schoolverzuim alhier zijn gekozen de Heeren Dr. J. A Hers, W. Flens, Hoofd der open bare school No. 2 M. Breeman Onderwijzer der openbare school No. 1. J.Jacobs Land bouwer te Achthuizen en M. v. Oostenbrugge, W agenmaker. Donderdagnacht 5 Dec. is het vaartuig van de beurtschipper liggende buiten de haven, van zijn anker geslagen met verlies van zijn anker en daarna geraakte zijnroeiboet los, die kwam aan den dijk terecht, kort bij Ooltgensplaat is het de opvarenden gelukt om het vaartuig weer voor anker te krijgen In de morgengodsdienst bevond zich een aardige verrassing in de coliecte voor de kerk 11I. jen muntbiljet van f 10, Oude Tongo. In de Ned. Herv. Kerk is benoemd tot ouderling den Heer L. Bruinse, en' tot diaken den heer A Pase, inplaats van de heeren A. Slis en N. van Es die aan de beurt van aftreding waren. Beide heeren hebben hunne benoeming aangenomen. Er is weer een geval van Typhus voorgekomen. In deze gemeente is een valschen gulden in beslag genomen. De Burg. dezer gemeente brengt ter kennis dat de zitdagen der directe belas ting, invoerrechten en accijnzen met 1 Januari e.k. beginnende, zal de zitting tot het ontvangen dier belastingen gehouden worden op Diusdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag van iedere week, van des vm. 912 ure en des am. van 13 ure. DIRKSLAND. Door Kerkeraad en Kiescollege der Ned. Herr. Kerk alhier zijn tot Ouderling herkozen de Heer Andries Struis en tot Diaken den Heer C, M. Grevenstuk. Alhoewel wij van feestvieren tot nu toe, met het oog op 't aanslaande huwelijk van H, M. de Koningin hier niets vernemen, is deze week toeh een circulaire aangeboden terinteekening voor het Nationaal huldeblijk, dat zooals wij vernemen uitgaat van Burgemeester en Wethouders. Deze gemeente zal voor de lichting der Nationale Militie voor 1901, 5 man schappen moeten leveren. De boekhouder der Ned. Herv. Kerk zal op 15 Dec. en 22 Dec. van desnami- dags 2 tot 4 ure zitting houden tot het innen der zitgelden over het jaar 1900. Velen vreesden, dal de St. Nicolaas weer tot schandalen zoude aanleiding geven. Toch is deavoud van Donderdag 6 Dec. vrij rustig verloopen. Alleen werd op eenige plaatsen 't schimpliedje gezon gen. Om 10 uur liepen eenige dronken jongens te echhreeuwen midden over de "Voorstraat„Tjeve dominé Snel, weg met den kerkeraad,» Voor 't huis van een diaken werd gemanifesteerd, d. w. z. de afgrijselijkste verwenschingen en vervloe kingen uitgebracht, aan de deur gerin geld, maar tot dadelijkheden kwam het niet. De geruchten loopen, dat de politie tegen een of meer daders proces-verbaal heeft opgemaakt, (Part. corresp.) HERKINGEN. In deze gemeente heeft zich ook een subcommissie gevormd, tot het inzamelen van bijdragen voor een Na- tienaal geschenk aan II. M. de Koningin, ter gelegenheid van haar huwelijk, bestaande uit de heerenA. Munters, Voorz., J. H. Kohier, Secr., C, Witvliet, Penningm. en C- T. Zeedijk, A. van Overbeeke en A. van Zuuren leden. Door de Ned. Herv. Kerk alhier, is tot diaken gekozen den heer A. Kaashoek. Door de schippers A. Munters en M Verschoor is alhier een roeiboot ge strand welke weder aan den eigenaar is terugbezorgt. Op de voordracht als bode en con cierge voor het stadhuis te Brielle komt ook voor de gemeente veldwachter uit deze gemeente. Donderdag sloeg in deze gemeente een hit op hol die door den landbouwer J. den Boer gegrepen werd. STELLENDAM. Maandagmorgen waren al hier een paar jongens aan 't spelen met een boot, welke bij de sluis der Eendrachtspolder lag. Een der jongens maakte de boot los, zoodat zij door den stroom meegevoerd naar het binnenste der sluis dreef. De boot kan telde en de jongen M. Kooiman (eenige pas sagier) geraakte te water. Gelukkig kwamen eenige mannen te hulp, want anders was hij er wellicht kwader afgekomen dan met een nat pak, wat thans 't geval was. De stoomboot //Thor// dte tijdelijk de de dienst waarneemt voor de //Vooruitgang// geraakte Dinsdagmorgen in het ongereede en omhoog op de Bieningen. Eerst des avonds kon de boot zonder te Botterdam te zijn geweest naar hier opstoomen, waar ze om streeks half zeven aankwam. Geen aangename reis dus voor de passagiers. Tot diaken der Herv. gem. alhier is herkozen de heer 1). v. d. Broek en geko zen als ouderling de lieer J, Lokker, laatst genoemde in de plaats van den lieer M. Kie vit die wegens lioogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen. De vorige week werd vermeld, dat, al hier een 5 tal bestuursleden eener feesteom missie gekozen waren. Dit was echter niet naar genoegen van vele ingezetenen. le omdat er geen voeling gehouden was met de bestuursleden der commissie van een vroeger gehouden feest en 2e omdat er slechts leden van een partij gekozen waren. Er werd daarom Dinsdagavond naar aanleiding eener algemeene oproeping ten raadhuize weer een bijeenkonst gehouden tot benoeming van een bestuur. Dit werd <leii aanwezigen gemak kelijk gemaakt doordat de leden van beide besturen hun ontslag na*en en alles wat nog van vroeger in kas was en wat nu ingeza meld was ter beschikking stelden De uitslag was thans liet vermelde Stal herkozen en nog een 3tal heeren gekozen nl. L. Moerland, K. v. Wageningen en A. v, Oostenbrugge. Onder leiding van den heer E. v. Es is alhier een zangvereenigiug opgericht, tot het leeren zingen der Psalmen. Leden kun nen worden jongens boven 10 jaar. De bij eenkomst heeft Smaal per week plaats in de consistorikamers der Herv. kerk. Zondagmorgen ongeveer 5 uur zijn twee personen gesnapt wegens diefstal van hout en aardappelen door de nacht waker J. Heerschap en de llijksveld wachter P. C. Maxs. Spreekster begint met de vergadering welkom te heeteu spreekt haar vreugde uit dat zoovelen opgekomen zijn om te hooren en zegt dat zij zal spreken over de liefde Christi. 't Zij echter er verre vandaan dat zij zich bekwaam zou achten, om die liefde ook maar in de verste verte naar waarde te kunnen schetsen. Spreekster schetst verder in levendige kleuren het leven van Hem die de bron is van alle liefde en leven. Ach hoe arm hoe nietig is toch onze wereld vergeleken bij die liefde. Hoe koud hoe gevoelloos deze aarde. Vroeger kende ik dien Heiland niet als mijn Verlosser maar sedert ik Hem leerde kennen niet alleen als d e Verlosser maar als mijn Verlosser en middelaar maar juist daardoor ontstond er een drang in mij, om trots alle tegenstand van Zijne liefde te getuigen, en ook zooveel mogelijk die liefde mede te deelen aan armen en ellendigen. Want ach er wordt zooveel, zoo schrik kelijk veel, geleden onder hot masker van onverschilligheid. En juist dat leed te helpen verzachten is de roeping, de plicht van den Christen, niet uit plicht, maar gedrongen door de liefde Christi Spreekster schetste in het kort, hoe die kracht der liefde invloed had op het harste hart. Een vrouw nm. wier man in voor arrest zat werd door haar bezocht en hoe wel die vrouw beleed voortdurend in opstand tegen God te leven toch moest zij erken nen dat diezelfde God zonder zij het wist of vermoedde, haar hielp en steunde door middel Zijner kinderen die van het hunne gave om haar met haar talrijk kroost te onderhouden. 't Was de liefde Christi die ook dat schijnbaar harde hart verwarmde. O mijne hoordersIndien wij vervuld zijn met Zijne liefde dan zal het ons een lust zijn wel te doen. Ik vraag mij zelve wel eens af hoe komt het toch, dat. terwijl het Christendom reeds zoo tal van jaren bestaat, er nog zoo bit ter weinig vrucht gezien wordt. En op die vraag kon ik geen antwoord vinden dan dit, dat er zoo weinig zijn die de naam van Christen dragen, iets van de liefde Christi voelen of betrachten. Want die liefde brengt ons er toe mede te werken aan dat groote werk der geheel onthouding. O ik weet wel, wij hebben niet allen dezelfde gaven, maar God eischt van ons dat wij uit liefde tot Hem ons geheel zullen geven ook dan als wij slechts één tallent ontvingen Ook ik vroeg een maal, wat zal ik zwak nietig meisje kun nen doen in dien groote strijd En 't was ee.i Engelsch prediker die mij uit de geschiedenis van een klein meisje toonde wat zij kon doen. Van dat oogenblik af heb ik getracht mij geheel te geven, en nu is het een wonder dat hoe meer men in dat werk der liefde arbeid hoe meer lust en opgewektheid men krijgt trots smaad en verguizing. Ach hoe treurig dat er zoo weinige, zoo bitter weinige, iets gevoelen van de groote die onuitsprekelijke liefde Christi. Zeker wij zijn van nature vijanden van Gód en onze naaste, ons doel is slechts om maatschappelijk belang, of een ander schade lijdt dat deerd ons niet als 't ons maar goed gaat. Zoo zijn wij, maar mag het zoo zijn onder christenen Mag het zoo zijn onder hen die Jezus als hun Heer en Verlosser erkennen Immers neen, het moet en het inag niet zoo zijn. En toch hoe weinige zijn er die iets willen doen tot wering van die verderlefijke drinkge woonte, een gewoonte die naamloos leed veroorzaakt en schrikkelijke ellende teweeg brengt. Onlangs sprak ik met een Hoofdonder wijzer, ik toonde hem de ellende der drink gewoonte aan, en ook hoe noodig het was door onze onthouding andere ten voor beeld te zijn. En wat zei de man ja in 't bijzijn van anderen zou hij zijn glaasje dan wel willen laten staan maar voor de rest bleef hij zijn glaasje gebruiken. Ach hoeveel ellende zou er reeds enkel door ons voorbeeld kunnen worden voor komen Want denk niet mijne hoorders dat die ellende gering is, de krankzinnige gestichten, de gevangenis, de verwoeste ge zinnen, zij die vroeger welvaart gekend hebben zouden het u kunnen vertellen wat een ellende, naamlooze ellende de drink gewoonte brengt over land en volk. En denkt gij christenen in ons midden, die steeds doorgaat met uw glaasje te gebrui ken, dat gij vrij uitgaat, dat gij niet mede schuldig staat aan dien jammer en ellende. O ik wenschte wel dat de liefde van Christus u drong om te breken met de drinkgewoonte, zegt niet dat is mij die zaak niet waard, want immers indien door uw voorbeeld slechts een zieltje behouden werd wat zou dat een heerlijke voldoening zijn, 'k weet wel 't zal strijd kosten men zal hen bespotten niet het minst misschien onder de Christelijke vrienden. Maar och laten wij onder smaad en ver guising, dan steeds het oog op Hem gericht houdenop Hem, die een zondige wereld zoo lief heeft gehad, zoo lief, zoo innig lief dat hij zich heeft overgegeven tot een smadelijken kruisdood. Thans weid gezongen Ps 119 17 en 53, Daarna hervatte spreekster haar rede en zegt O ik herhaal het, ik wenschte zoo gaarne dat U eens over deze zaak ging denken. Ik zal, zegt de spreekster Uw een spreukje vertellen, waarin een zeer schoone moraal. Er had eens een vergadering van dieren plaats, waarin een mol het voorstel deed om af te zien van het dragen eener staartonderling werd daar over gesproken, het varken sprak niet veel, maar at lustig voort, of er niets geschiedde, de haan, achtte het de moeite niet waard er over te denken, een derde vondt het al te be lachelijk, tót dat ten slotte den hond zei, hoor eens, 'k wil er nu niets van zeggen, maar 'k zal naar huis gaan en er over denken, en blijkt het dan dat het goed is geen staart te dragen, dan draag ik geen staart, al zouden allen het tegendeel willen. Blijkt daar- en -tegen het tegendeel, dan behoud ik mijn staart. En nu wenschte ik gaarne dat gij deed als dien hond en te huis gekomen eens ernstig over het gesprokene nadacht. O, mocht de liefde Christi uw hart vervullen. We zijn er zeker van er zouden zoo vele gewonnen worden, want juist, waar somtijds een hard woord tot vermaan faalt, daar heeft een woord in liefde gesproken ingang, ingang in het hardste gemoed. Een socialistisch leider zei mij eens, och er zijn zoovele Christenen die zeggen dat zij bekeerd zijn, dat zij Jezus kennen als hun verlosser maar niets, letterlijk niets be wijzen hun daden dat zij werkelijk volge lingen zijn van dien Pleere die enkele liefde was, ja wat meer is. In plaats van liefde betconen zij vijandschap jsomtijds tegen hen, die met hen eens Geestes zijn. Neen mijne hoorders de wereld heeft ge noeg van allerlei mooie woorden wat; men wil zien, zijn daden. Jezus kwam op aarde om het verlorene te zoeken enzalig te maken, en wat doen de Christenen zij zoeken niet het ver lorene maar hun zelf. Het is mij altijd een raadsel hoe het mogelijk is, dat rijke Christenen zich kunnen baden in weelde en genot terwijl er zoo vele schepselen en zelfs geloofsgenooten zijn die aan alle3 gebrek hebben zonder hen te helpen hun leed door daden te verzachten. En toch, ook die Christenen spreken van de liefd e Christi. Is het dan wonder, dat zij die op hun daden letten zich met afkeer afwenden van een zoodanig Christendom Een ander socialist zei mij eens, meent niet dat ik in mijn beginsel bevrediging voor mijn hart gevonden heb. Maar ik kan niet gelooven omdat ik zie dat zij die zeggen te g .-looven, door hun daden bewij zen aan niets te gelooven. O, bedenkt daarom broeders en zusters de wereld ziet op uverwacht iets van u, toon dan door uw daden dat gij waar lijk volgelingen van Hem zijt die enkel liefde was. En gij die Hem noch niet heb leeren kennen, als uw Borg en Middelaar, ach vlucht tot Jezu-\ hij heeft u lief, hij mint u als het licht Zijner oogen, ga tot Hem zegt niet ik ben te slecht of te oud om tot Hem te gaan. Komt allen tot mij dat was Zijn roepstem ook tot u En gij Cristenen aarzeld niet langer maar sla gedrongen* door Zijne liefde met ons de hand aan de ploeg strijd den goeden strijd zegt Paulus, laat ons zijn een zegen voor elkander. Gij zult ontdekken dat hoe meer gij geeft des te meer zult gij ontvangen. Laat ons zijnleesbare brieven van Hem. En moge de vrucht van deze avond zijn dat zij die Hem nog niet kennen door de kracht zijner liefde Hem leeren kennen. Laat ons krachtig medewerken -aan de komst van dat heerlijke Koningrijk met alle ijver en lust onzer ziel. En ook gij moeders in ons midd 11 beseft toch, wat een groote invloed er ook van u kan uitgaan, op uw kroost, op uw man, op uw omgeving, denk daaraan, aan die groote verantwoordelijkheid want ook van onze ongebruikte invloed zullen wij eens voor de Rechter van hemel en aarde reken schap moeten geven. Hij de God van Hemel en aarde wil ons nietige schepselen gebruiken tot heil van anderen. En waar nu de nood zoo groot is, waar de wetenschap heeft uitgemaakt dat onder alle omstandigheden alcohol nadeelig is voor de gezondheid, ach toeft daarom niet langer maar help ons. O, ik weet zeker dat er niet een Christen is die met een glas jenever aan de lippen durit te bidden: „Lijd ons niet in verzoeking''. En Gij broeders en zusters help en steun ons, èn door uw gebed én gave maar bovenal door uwe krachten. Laat de liefde van Christus u dringen om in Zijn kracht door zijn liefde verwarmd' te strijden, dan, wij zijn er zeker van, zal Hij eenmaal de overwinning geven. Daarna bedankte de Voorz. spreekster en hoorders. Er werd ten slotte gezongen Ps 84 3 en met dankgebed geëindigd door de spreek ster. De zaal was stampvol cn hoorde blijk baar met aandacht. We hoopen op nog vele zulke avonden. Dat echter al die lui komen om te //koo- pen" geloofd niemand, en toch komen ze. Van ver reizen en verteeren hun geld, koopen niet, en komen toch alle jaren terug. Vreemd I Maar dat .daargelaten. Wat ons echter bJ dergelijke verkno pingen maar niet bevallen kan, is het feit, dat door het Rijk, uitsluitend de bezitten de klasse wordt bevoordeeld. Hoe dat kan Heel eenvoudig. Er zal een partij hout worden verkocht. Een paar groote kave lingen worden gemaakt, te koop aange boden en, verkocht aan hen die zoo'n gioote hoop hout betalen" en bergen kan. 't Gevolg is dat al de kleine houtkoo- pertjes die feitelijk hun bestaan vindea in de verkoop van brandhout niet kunnen koopen, en omdat ze zooveel geld niet be zitten, en om reden hun de bergplaats atbreekt. En 't slot is dat, willen ze hout hebben (en dat moeten ze) zij het tegen zeer hooge prijs moeten koopen van hen die wel ge.d hadden om zoo'n massa hout te koopen. Zou het daarom geen aanbeveling ver dienen, en in het belang van het Rijk, en in dat van de kleine man, om voortaan geen kavelingen maar wel koopen ten ver koop aan te bieden? Wij hopen dat onze bescheiden raad gevolgd wordt, in 't belang van alle belasting betalende burgers. ECHTE COGNAC. Een dame, uit ludië naat Holland terug gekeerd, brengt de eerste dagen bij een V haar bevriende familie te Rotterdam door, 1 om op haar gemak een woning te kunnen zoeken, 's Avonds vraagt zij verlof, om 't gezin te onthalen op een glas „echte cognac". Het wordt haar toegestaan. De gastheer echter, een handelaar in kurk, is ee 1 weinig ongeloovig op 't puut van de echtheid. Maar de dame geeft hem de ver zekering, dat zij ze „zelf te Marseille heeft gekocht". We zullen zien is 't antwoord. De llesch komt voor den dag. De cap sule is onberispelijkzie 't stempel maar. De kurk wordt van de llesch getrokken. De gastheer neemt haar in do hand, draait ze om, bekijkt een oogonblik het merk, dat er in gebrand is, en zegt dan: ,.L)at is een kurk van mij, die ik geeverdlieb aan de distilleerderij van die en die te Delfts haven", Algemeene verbazing. Maar met de boe ken kon de heer des huizes bewijzen, dat de „echte" Eransche cognac te Delfshaven was gefabriceerd. S^gezoatien ffiaikiieii. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever. AFGELUISTERD GESPREK, TÜSSCIIEN en het Teunis. Zoo Hannus, ik heb U in lang niet gezien, wat hapert er aan dat je je zoo weinig vertoont, ziek geweest Hannus. Nee Teunis gelukkig niet, maar als je buiten woont schiet het nog al eens over iedere week het dorp te bezoeken, 't Is soms ongunstig weer of slechte weg, soms pik donker, enz. In denzonier gaat dit veel beter, vandaar dat ik U dan ook meer bezoek Tennis. Ik geef U volkomen gelijk Hannus, 't is zoo als Ge zegt, anders jammer dat je onlangs niet in 't dorp waart, mot die zoogenaamde burgeroorlog, dan had je er ten minste ook iets van kunnen zien, dat ging er van langs hoor onder onze Christenmensehen, je hebt het toch zeker wel gelezen in de Courant. Hannus. Ja in de Maas- en Soheldebode, heb ik ('ie schandalen gelezen ik zei nog tegen mijn huisgenooten, dat ik toch blij was thuis te zijn gebleven, omdat ik bij zulke dingen liefst maar van daan blijf. Teunis. Dat is natuurlijk het beste, ik Uit kunne rich til de di noodi derge In leden eenig door b. aa der

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 4