voor lie Kaïidhollaiidüche en Kf eawiehe Eilanden. *es, Vijftiende Jaarg. No. 791. IN HOC SIGNO VINCES 1st beste middel tegen lljekzucht en T. BOEKHOVEN. Eerste Blad. Hen pleums fahonic en Ge- 's Sloe- chiide- Alle slakken voor tie Medactie besleind, AdvertenlBën en verdere Admlaiistralie franco foe te zenden aan den i: SI gever. 1.2,50 Schikking. Hetgeen wij een paar weken ge leden onder dit opschrift schreven, wenschen wij nog een weinig te ver duidelijken. Er zijn heel wat menschen, die zich inbee'den, dat als de gezamen lijke kerkelijke partijen een volgend jaar de overwinning bij de stembus behalen mochten, de antirevolutio nairen en roomschen wel weer spoe dig een ministerie bij elkaar zouden hebben, evenals in 1888. Dezulken geven zich geen reken schap van onze veranderde toesfan- den. Zij nemen niet in aanmerking, dat wij maatschappelijk in een tijdvak van overgang naar nieuwe regelingen zijn, en dat dit op de geesten een eigenaardigen invloed uitoefent. Het ministerie-Mackay trad des tijds nog op als tegenstelling met de liberale Kabinetten zonder meer. Doch thans is die liberale groot heid als zoodanig sterk in verval. In drie groepen is zij te onderscheiden de behoudende liberalen, de vooruit- irekkende radicalen en de vooruit- dringende socialisten. Alle drie hebben wat in hun plan nen en wenscben, waarmee de an tirevolutionairen zich wel vereenigen kuDnen. En toch keuren deze tevens, uit kracht van hunne politieke be lijdenis de richting van alle drie af. Want alle drie zijn zij op éénzelfden weg. Nu spreekt het vanzelf, dat als de behouden liberalen ook zekere christelijke traditien meê vast willen houden tegenover de omwentelings zucht der socialisten, dat de christe lijke partijen hun bijvallen. Maar daarom hebben de socialis ten lang niet in alles ongelijk. Zelfs moet erkend, dat zij de oogen van vele liberalen geopend hebben voor de dringende behoefte aan goede wet ten voor de maatschappelijke vei- houdingen. Als zij bv. aandringen op spoedige daarstelling van arbeiderspensioenen, dan heeft dit de volle sympathie van de georganiseerde antirevolutionaire partij, omdat de geweldige en snelle omkeer in de industrieels kringen zulk eene Staatshulp rechtvaardigt, en daardoor het armwezen beperkt wordten voorzoover de behoudende liberalen uit een ander vaatje tappen, en meenen dat een afgesloofde ar beider wel moet of mag gelijk staan met een door schuld of ongeluk steeds voorttobbend armwezen, dan worden zij evenzeer door onze partij als door de socialisten weerstaan. Dit nu zoo zijnde, spreekt het wel haast vanzelf dat een „belijdend" of „christelijk" ministerie direct voor de groote vraag zou komen te staan, in hoeverre het de sociale quaestie zou helpen oplossen, in hoeverre dit zijn onafwijsbare plicht zou zijn. Het zou eene christelijke kleur moeten bekennen, ja, maar ook moe ten kiezen tusschen trager of sneller vooruitgang van de Staatsbemoeiing, En daarvoor zou altijd, ook onder de geestverwanten, schikking noodig zijn, en deze Icon op veel bezwaren stuiten. 1 erefl'eiiiïis van arbelrïs- gescnilfiesi. Eene wet voor dit doel is onlangs in Frankrijk in behandeling genomen. Met het oog op den socialistisch gezin den minister Millcrand had men ver wacht dat er een verplicht scheids» gerecht zou voorgesteld worden in die wet, doch dit bleek niet zoo te zijn. De partijen ^(patroons en ar beiders) behouden hierin eenige vrij heid. Intusschen zal volgens dit wetsvoor stel de Staat het goede voorbeeld van het scheidsgerecht geven, ook ten opzichte van werklieden in dienst bij aannemers van Staatswerken, con cessionarissen en dergelijken. Al deze lieden moeten geschillen met hun personeel door een scheidsgerecht laten uitmaken, doch aan de lagere publieke besturen is niet opgelegd om evenzoo te handelen waar z'j als werkgevers optreden. En wat de particulieren aangaat, deze worden wel vrijgelaten, al of niet zich neer te leggen bij eene scheidsrechte]ijke uitspraak, doch niet onvoorwaardelijk, De ondernemers, die met meer dan vijftig man werken, moeten bij het afsluiten van hun contract verklaren ot de tusschen hen mogelijk oprij zende geschillen door een scheids gerecht zullen behandeld worden, in welk geval de regelen gelden, die in deze wet zijn gesteld. Het voordeel dezer bepaling is, dat er over het al of niet aan vaarden der geschiilen moet beslist worden in een rustig moment, wan neer nog geen hartstocht op gevoel van partijkracht in het spel behoeft te zijnen voorts, dat er over de bijzonderheden van het scheidsgerecht geen moeite kan ontstaan omdat de wet die regelt. Wie de noodlottige tooneelen ga desloeg, die ook in ons land meer malen voortkwamen uit botsing tus schen werkgevers- en arbeidersbe langen, met de daaraan verbonden werkstakingen, zal toegeven, dat er veel voor zulk een scheidsgerecht te zeggen is. Natuurlijk grijpt de over heid hierbij in op het terrein der particuliere vrijheid doch het raakt hier ook algemeene belangen, het raakt de publieke orde. De wettelijke voorgeschreven be handeling der zaak is aldus Uit het personeel worden vaste afgevaardigden gekozen, die met den patroon of diens plaatsvervanger over gewenschte wijzigingen in de arbeidsovereenkomst van gedachten wisselen. Wordt geen overeenstemming op deze manier ver kregen, en heeft de patroon een schrif telijke opgaaf van hetgeen de arbeiders wenschen, dan moot hij binnen 48 uur den naauu opgeven van de door hem gekozen arbiters (scbeidrechters), waarop, ook weer binnen 48 uur, de keuze der arbeiders plaats heeft. Bin nen zes dagen hebben dan die gezamen- b,ke scheidsrechters uitspraak te doen, welks uitspraak zes maanden lang bindend is voor beide partijen. Worden genoemde termijnen over schreden, dan krijgt het persooneel het recht om het werk neer te leg gen, wanneer daartoe bij eene stem ming, waaraan minstens een derde deel der stemgerechtigden heeft deel genomen, bij eenvoudige meerderheid is besloten. In geval van we'ksta- king wordt de beslissing opgedragen aan de betrokken afdeeling van de Kamer van Arbeid, wier uitspraak gelijke kracht heeft als dio van de vrijwillig gekozen scheidsrechters, dus ook zes maanden bindend is. Men heeft hier, alzoo te doen met eene gereglementeerde werksta king, eene werkstaking met dwin gende macht van de meerderheid over de minderheid. Deze regeling is zeker niet zonder bedenking tc meer daar de oplossing der geschillen met Staats hulp ook kon voorgeschreven worden zonder er die vrijheid tot werkstaking, met 8temmenmeerderheid bij in te lasschen. Hoe dit zij, de poging om het ge meenschappelijk, algemeen belang bij de grootindustrie te doen zegevieren over de eenzijdige opvattingen van de enkele personen, verdient waar deering, want zoodanig pogen blijkt in verschillende landen wel terdege noodig te zijn. Tuin- en Landbouw. Volkeren der Aarde. fc: Ir w n e e n d e n de leggen in Juli e Edam), is we- gehalte vo«r ringt daardoor o e d e r s. Het r omzet reeds tot k i p. e WclF.d lleere vliet; N. II. van II. I'*. Moorman hemiseh I .ahorn- en liarmens en ranttezegel dezer li t s t reckten ld, rd. ;NBOS Som- tllSMVI 1. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: Advqrtentiën 10 cent per regel en maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. DE VERZAMELING DER VEREENIGING „Landbouwondem ijs" TE MIDDELHARNIS. IV DE OPGEZETTE VOGELS. In de naamlijst van vogels welke in Neder land in den wilden staat zijn waargenomen," zijn er 125 soorten voreenigd tot één groote groep nl. die der roestvogels. Deze groep om vat 27 familiën, en daarvan zijn er in de„ Ver zameling niot minder dan 20 vertegenwoordigd. Het zijnde zwaluw-vogels, de gierzwaluwen, de nachtzwaluwen, de boomkruipersde win terkoninkjes, de zangers, de tapuiten, de pie pers, do kwikstaarten, de lijsters, do wiele walen, de vliegenvangers, de goudhaantjes, de meezen, de ijsvogels, de raafachtigen, de spreew- vogels, de leeuwerikkende gorzenen de vin ken. De heer Bisschop van Tuinen die, de bo venbedoelde naamlijst bewerkte, brengt I16 soor ten tot de genoemde 20 familiën, In de „Brou werij zijn daarvan 41 soorten aanwezig. Daar onder zal de bezoeker een groot aantal zeer iraaie exemplaren aantreffen. En zeer zeker zal hij het met ons eens zijn, dat de heer Van der Heide te Dirksland wel eon pluimpje verdient, voor de uitstekende wijze, waarop hij de meeste vogels opzette. Niet alle soorten der roestvogels, zijn voor den landbouw er vaneven- veel gewicht; bovendien zijn er enkele van zoo algemeene bekendheid, dat het noodelooze moeite zou wezen daarover nog wat te vertel len en eindelijk zouden onze besprekingen naar aanloiding der Verzameling nog wel ettelijke we ken duren, indien wo bij elk der sooiten even wilde toeven. Tooh kunnen we niet nalaten enkele, bekenden even aan te roeren. Dit is b. v, zoo met het geslacht der zwaluwen, waar van twee boerenzwaluwen en èèn huiszwaluw aanwezig is. Dat deze „lievelingen van jongen oud," tot de hoogst nuttige vogeltjes behooren betwijfeld stellig niemand Eerlijkheidshalve zijn zijn we verplicht hieraan nog de opmerking toe te voegen dat de zwaluwen voor den bijenhou der wel eens schadelijk kunnen worden. Ten minste we lazen er meermalen van, dat ze in sommige tijden van 't jaar menig bijtje wegsnap- ten. Gierzwaluw is de naam van do eenige soort dezer familie. Ook daarvan is één expl. aanwe zig. Liet men deze aan onze straatjeugd zien, ze zouden er terstond den steenkrijter in her kennen. Want onder dien naam staat hij in den volksmond hier bekend. De eenige soort der Nachtzwaluwen is mede in de „Brouwerij" te zien. Het is doNachtzwa- luw. Zooals de naam reeds aonduidt leidt deze merkwaardige vogel een ander leven, dan de gewone zwaluwen. Overdag slaapt hij, maar des nachts gaat hij op roof uit. In dit opzioht komt hij derhalve mot de meer algemeen bekende Uilen overeen. Ook heeft de nachtzwaluwge lijk deze, bijzonder groote oogen. En dat zij daar mede heel goed de nachtvlinders en andere scha delijke insecten kan zien, ondervinden deze maar al te vaak. Want zij verslindt er een verbazend groot aantal van en juist daardoor is ze zoo nuttig. Waut nachtvlinders enz., die door dag vogels gespaard worden, zijn uiterst schadelijk. Van de nachtzwaluw deelen we ten slotte nog deze bijzonderheid mede, dat zij ook de minder lieve namen draagt van „geitemelker" en „scha- penmelker*. Dat dit evenwel onverdiende scheld namen zijn, behoeft zeker geen nader betoog. Het opgezette Boomkruipertje is stellig wel een der kleinste vogeltjes van de „Verzameling". Dooh niet te min mogen wo het niet onopge merkt laten. De afgesleten staartpennen wijzen er duidelijk op, dat het evenals zijne soortge- nooten vaak, heel vaak tegen de boomen op omhoog liep. Want dat werk verstaan alle Boom kruipertjes uitstekend. En dat hun staartje daarbij gewichtige diensten verleent ligt voor de hand. Wat zoo'n Boomkruipertje daar wel doet op die boomstummen Wel, voedsel zoeken natuurlijk. En in do meeste gevallen vindt het ook heel wat. Het leeft van insecten en eieren, larven of poppen daarvan. Met zijn fijn snaveltje kan het haast overal bij en zoodoende kunnen we wel begrijpen, dat dit kleine vogeltje vooral in onze boomgaarden heel veel nut doen. Enkele buiten gewoon sohadelijke vlindersoorten worden in hunne vermeerdering sterk tegengegaan door het Boomkruipertje. En nu is aan de beurt het Winterkoninkje, het kleinste van alle in ons land voorkomende vogels. Ook dit beestjë moeten we brengen op de lijst van nuttige vogels. Tooh verslindt het behalve schadelijke ook andere insekten. En omdat het bijzonder graag zijn maagje vult met spinnen, is het minder voordeelig dan het Boom kruipertje. Als een merkwaardigheid willen we van het Winterkoninkje nog mededeelen, dat het een ware „nestjesbouwer - virtuoos" is. Bo vendien bouwt het zou men zeggen hoel vele malen uit liefhebberij. Zoo lezen we in een werk van Prof. Ritzema Bos, dat het man- notje in den winter soms een groot aantal nesten maakt, welke dan voor niets anders dienen, dan om in te overnachten. Want de Winterkoninkjes hebben met de meestemensohen deze eigensohap gemeen, dat ze 's naohts graug warm liggen. Ook houden ze van gezelligheid. MeeBtal zitten er drie of meor soms zelf tien in een Blaapplaats bijelkaar. Van' de familie der Zangers zijn bij „Land bouwonderwijs" vier soorten te zien n. 1. de Tuir fluiter, de Fluiterhet Roodstaartje en het Rood borstje. Alle vier soorten dienen we in de be- sohermiug van 't publiek aan te bevelen. Niet alleen, omdat het verdienstelijke zangertjes zijn, maar vooral, dewijl ze tot de nuttige vogels be hooren. Ze voeden zich bijna uitsluitend met inseoten. In den herfst evenwel nemen ze ook wel eens een besvruoht. De Tuinfluiter stoelt bovendien ook in den zomer soms een kersje. Doch we mogen hem dat wel gunnen voor de diensten, welke hij ons bewijst. M. Wordt verooglcl.) GEBLUSCHTE OF ONGEBLUSCHTE KALK? Gebluschte kalk wordt gemaakt van onge- bluschte. Deze laatste is de kalk, zooals die uit de branderijen komt. Het is eene verbin ding van een metaal met zuurstof. Dat metaal draagt den naam van calcium en is stellig minder algemeen bekend dan ijzer koper, lood, zink, zilver, goud en andere metalen. In de scheikunde stelt men dat metaal voor door de de letters Ca. Zuurstof, dat in 't latijn Oxijge- nium heeft wordt aangeduid door de leter O. en kalk, dat zooals we zeiden is samengesteld uit calcium en zuurstof Ca. O. Ongebl usohte kalk nu heeft de eigenschap, dat het zich graag met water verbindt. Ook wanneer men het ge - heel aan zichzelf overlaat, zal het langzamer hand overgaan in gebluschte kalk, dat wie zeggen in eene verbinding van kalk plm. wa ter. Dat water wordt in dit geval aan de lucht onttrokken. Wil men den overgang van kalk in gebluschte kalle spoedig doen plaats hebben, dan is het noodig er water bij te brengen. Water is evenals kalk ook een samengestelde stof. Het bestaat uit waterstof of Hijdrogenium en zuurstof. In de scheikunde wordt deze verbin ding voorgesteld door,de formule H.O. Ze geeft ons te zien, dat twee hoeveelheden waterstof gebonden zijn aan één deel zuurstof. Om nu de juiste formule te vinden voor gebluschte kalk hebben we Ca. O. en H,0. samen te voe gen. We krijgen dan Ca 02 II.. Letten we nu verder op de "gewichtsverhoudingen van de drie stoffen, waterstof, zuurstof en calcium, dan kunnen we enkele berekeningen maken, welke leiden tot het antwoord op de vraag boven dit opstelletje geplaatst. Noemen wij het gewicht Van waterstof I, dan is dat van zuur stof 16 en van calcium 4o. Yan Ca. O. (onge- bluschte kalk) is het dan 40 plus 16 is 56 en van Ca 02 Ih (gebluschte kalk) 40 plus 32 plus 2 is 74. Wat valt hieruit te leeren Dat van 56 KG. ongebluschte kalk 74 KG. gebluschte gemaakt kan worden. En omdat het water, dat daarvoor gebezigd wordt niets kost, moet (wanneer we 't werkloon voor 't blusschen even buiten rekening laten) 56 KG. ongebluschte kalk evenveel kosten als 74 KG. gebluschte. 100 KG. ongebluschte komen dan zoo wat even duur te staan als ruim 132 KG. gebluschte. En bijgevolg mag de prijs van ge bluschte kalk niet meer dan 1 */3 maal zoo hoog wezen als die van ongebluschte. Wordt het gekochte franco geleverd, dan kan 't zelfs nog iets minder dan i'/s maal zoo duur zijn, want de vracht van zekere hoeveelheid ongebluschte is natuurlijk geringer, dan die van eene partij gebluschtewelke dezelfde massa kalk bevat. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat het uit strooien van ongebluschte kalk veel gemakke lijker geschiedt, dan van gebluschte. Deze laatste toch kan onmogelijk zoo fijn verdeeld worden. Evenwel zij men met ongebluschte wat voor zichtig. Het mag vooral niet in de oogen te recht komen. Een stoibril is bij 't uitzaaien een goed voorbehoedmiddel. M. UIT OUDDORP. In ons opstelletje met dit opschrift van de vorige week is een fout geslopen, die nood zakelijk verbetering behoeft. Over de Bremraap sprekende, zeiden we, dat deze woekerplant door den heer Van Bijlevelt dikwijls op Lucerne klavers was gezien en dit had moeten zijn Roods klavers. Als vergoeding van het moeten lezen van dit erratum deelen we tevens nog als nieuwtje mee, dat door de Consulent de vorige week uit Ouddorp een witte meekrapwortel werd meegebracht. Een albino dus in de planten wereld. Gewis een merkwaardigheid, doch voor den eigenaa r van 't veld, waar ze gevonden is, willen we hopen, dat er niet veel zulke witte meeplanten gedolven zullen worden. Want zonder twijfel bevatten ze weinig of geen roode kleurstof. En daar is't bij de „mee" toch om te doen. M. WEDSTRIJD VOOR MELK- EN ZUIYEL- BOEREN. In zijne vergadering van 21 Nov. 1900 heef het hoofdbestuur van de Hollandsche maat schappij van Landbouw besloten, om evenals in 1898 ook nu weer een wedstrijd uit te schrijven voor het aanleggen en bijhouden van zoogenaamde melkstaten. Tevens zal er in ver band daarmede in 1902 op de Algemeene Ten toonstelling te Alkmaar eene tentoonstelling gehouden worden van melkkoeienwaarop de aangelegde staten betrekking hebben. Voor den wedstrijdis uitgetrokken een totaal bedrag van 955 g. aan prijzen en voor de tentoonstelling van 't bedoelde melkvee in 't geheel 600 g. Omdat deelnemers zich voor of op 31 Dec. a. s. zullen moeten aanmelden bij den heer S. C. Korteweg Algemeen Secretaris-Penningm. der Maatschappij, Prinse-Yinkepark 17 den Haag, meenden we in 't belang onzer vee boeren te handelen, deze mededeeling niet meer uit te stellen. A. s. week komen we nog wat uitvoeriger op de zaak terug. Alleen wil len we reeds nu onze wensch uiten, dat velen zich tijdig zullen aanmelden tbt deelname want wedstrijden als de bedoelde kunnen niet anders dan van veel belang worden geacht voor den veehouder-melkboer. M. Engeland. In het verslag der Lagerhuiszitting, waarin Chamberlain zijn gedrag, zijn beleid en zijn aandeelhouderschap" had toe te lichten, verzwijgt Times" en „Daily News zijn tii m.

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 1