Vrijdag 16 November 1900. Vijftiende Jaarg. No. 787. Orgaan A n tire volutin n air wm&r if© ZnidliollaiMlscIie ©is ^eenwscli© Eilanden. IN HOC SIGN O VINCES TWEEDE BLADT Vraagt aan dsn Buurman. T. BOEKHOVEN. M? Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en k/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Sommelsdyk. Voor de betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de openbare school alhier op ene jaarwed de Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling 3,50 per jaar. 'UITGEVER: Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. ABBe takken voor de Mfeilaefae liestèmil, AtSveraeaUie» en verder© Adinini^salie frawco to© te zenden aan den Uitgever. die zich Bill op ons blad abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschij nende nummers gratis. Burgerlijk en kerkelijk huwelijk. Aan wetsvoorstellen is tegenwoor dig geen gebrek. Ook Justitie iaat zich niet onbe tuigd. Zoo is er ook een ontwerp ge maakt voor wijziging van art 449 van het wetboek van strafrecht. Dit artikel bedreigt than3 met hoogstens 1 300 de bedienaren van den godsdienst die eenige godsdien stige huweljksplechtigbeid verrich ten vóórdat zij bet bewijs hebben gezien, dat het burgerlijk huwelijk is voltrokken Vooral de roomscbe kerk zat hier- meê wel eens in moeite, omdat zij het huwelijk opvat als een sacrament. Vermoedelijk, meest om haar te gemoet te komen is nu voorgesteld, dat de bedienaars van den godsdienst niet strafbaar zullen zijn wanneer zij het getuigschrift kunnen leveren (van een geneeskundige.) dat er bij een der huwelykspartjen dadelijk levensgevaar was, of wanneer de aaDgitte by den burgerlijken stand reeds geschied is, en met handschrift nf getuigen is verklaard, dat er esne ongeoorloofde betrekking tusschen de partyen bestond, en dat hun bekend was, dat er aan de kerkelijke han deling geene rechtsgevolgen voor hen of voor hunne kinderen zijn verbon den. VERGADERING van de Afd. Hellevoetsluis e. o. van den Christelijken Geheelonthou- dersbond, op Dinsdag 11. De Vergadering wordt geopend door den beer E. Schriel. Spreker heet de aanwezigen hartelijk welkom en hoopt dat dit avonduur allen naar genoegen en velen ten zegen moge zijn. Spreker verklaart zich grootelijks verblijd over de groote opkomst, en verheugt zich zoovele vrouwen tegenwoordig te zien. De strijd die wij voeren geldt niet alleen de mannen, doch ook de vrouwen. Er zijn helaas nogzooveel vrouwen die meedoen aan de heerschende drinkgewoonten en zelfs de mannen voorgaan. Spreker opent de vergadering met gebed en verzocht te zingen van Psalm 89 het 8ste vers. Daarna wordt voorgelezen 1 Timoth. 6 vers 1 16. Do voorzitter geeft het woord aan Mej. Clausing uit Amsterdam. Mej. Clausing begint mei de mededeeling dat zij het zich een groot voorrecht acht dezen avond te mogen spreken, en hoopt dat hetgeen zij zal mededeelen aan velen d ie het noodig hebben, ten goede zal komen. Het onderwerp wat ik heden avond wensoh' te behandelen heb ik getiteld //de goede strijd//. Toen ik mij dit onderwerp koos, dacht ik eerst, waar ga je nu over spreken, waarom niet liever over „vrede." Men hoort tegen woordig niets anders dan over strijd, men denke slechts, aan 'L. Afrika en China. We kunnen over strijd niet opgeruimd spreken, doch ik wil spreken over de goede strijd. Het geldt hier de strijd tegen de heerschende drinkgewoonten. Ge zult het mij allen toe stemmen, gelooft gij niet met mij dat dit een rechtvaardige strijd is, waarvoor ik het recht heb U hier te roepen? De strijd tegen de drinkgewoonten is een noodige strijd. Gelukkig openen tegenwoordig ook de Christenen hunne oogen, om deze strijd te voeren. Gij allen weet hoe ontzettend de gevolgen zijn van dronkenschap. Gij ziet of kunt het althans zien, iederen dag in uwe omgeving. Ik ben lid van eene onthoudersvereeniging die werkt in eene van de achterbuurten van Amsterdam, in de Jordaan. Toen God mij plaatste in die buurt bezocht ik donkere holen, ik zag daar hoe ellendig diep vele menschen gezonken waren, tengevolge van den drank. O! mijn hoorders, kon ik u al de ellende schilderen, die ik daar zag, uw hart zou er van kloppen, zeker, als ge dat alles zag, ge zoudt medestrijden. Ik ben presidente van een vereeniging van jonge meisjes. Eens was een van mijn kleintjes zoo verdrietig. Ik vroeg haar naar de oorzaak van haar verdriet, en toen zeide 't kindO juffrouw, u hebt ons altijd gezegd, we moeten de menschen liefheoben maar ik kan vader niet liefhebben, ik haat hem. Vader slaat moeder gedurig, vader is een dronkaard, hij houdt veel van mij, maar ik haal hem. Ik zeide haar dat ze haar vader moest liefhebben, en hem dat toonen. Eenigen tijd later vertelde mij datzelfde kind, dat ze haar vader had omhelsd, dat hij nu lief voor haar was, en den drank liet staan. Merkt gij mijn hoorders, waar hier het kwaad zat? Die dronkaard had nooit een vriendelijk woord gehoord. Laten wij toch nooit denken, laat den dronkaard maar gaan, maar laten wij altijd gelooven dat er nog hoop voor hem is. Laten wij sterken, de zwak heden der zwakkeren dragen. Eens kwam een man, die sterk onder den invloed was, bij mij en zeide. Juffrouw ik wou van den drank af. U moet weten juffrouw dat. ik vandaag mijn vrouw heb begraven en ze noemen mij de moordenaar van mijn vrouw. Toen ik een onderzoek instelde naar de om standigheden van die man, bleek mij dat diezelfde man het vroeger heel goed hid gehad, doch dat hij heel netjes en heel fat soenlijk dagelijks zijn glaasje gebruikt had, totdat hij gaandeweg en fatsoenlijk dronkaard was geworden. Iedereen mijn hoorders, be gint met fatsoenlijk te zijn. Geloof mij de dronkaards zijn niet de verleiders, o, neen, de verleiders zijn de matigedrinkers. Waren er geen matige drinkers dan zouden de dronk aards uitsterven. De jongeling begint met tegenzin een borrel te nemen, doch hij gaat voort, al voort, al voort, tot hij een dronk aard is. De man waar ik u van sprak, en die eenmaal een man van aanzien was, kunt ge nu zien staan op de brug, met een touw bij zich, um karren tegen de brug op te helpen trekken. De vrouw moest werken, werken boven hare krachten en overleed en nu leett die man in voortdurende dronken schap. O, ik zou u zoo ontzettend veel van die geschiedenissen kunnen verhalen, doch gij weet het. Gij weet de ontzettende gevolgen van land en volk en gezin. - Waar wij dit allen weten, vraag ik mij zeiven dikwijls af waarom niet krachtiger wordt gepropageerd tegen de drankzucht. En vooral door de Christenen. Zij die zich volgelingen noemen van Christus. Christus kwam niet om alleen te leven voor zich zelf, doch om zich te geven. Het gaat niet aan te zeggen //ben ik mijns broeders hoeder". Wij zijn wel degelijk voor elkander verantwoordelijk, wij zijn naast elkander geplaatst om elkander te dragen. Hebt gij wel eens ooit u zelve ernstig af gevraagd, terwijl gij zegt uw naaste lief te hebben, welke plaats zou mijn Heiland willen dat ik innam? Maar dan hoor ik vele Chris tenen zeggen //In den Bijbel staat niet geschreven, dat ik geheelonthouder moet zijn//. Neen, dat is ook zoo, doch is het niet duidelijk genoeg, wat den Apostel Paulus ons zegt, dat hij zijn leven lang geen vleesch zou eten wanneer hij zijn broeder daarmede ergert? O vrienden ik smeek u wanneer gij denkt dat in Gods woord voor u geen enkele aanwijzing staat om onthouder te zijn deuk er over ifa. Er zijn helaas zooveel Christenen, die zieh alleen maar afvragen //in hoeverre kan ik mijn meester volgen en toch tevens de genoegens van de wereld volhouden". Ik vind zoo weinig zelfverloochening in vele Christenen, zij geven een fooi en denken dat zij daarmede klaar zijnPauze. Spreekster verzocht te zingen Psalm 68 vers 1 en beveelt de collecte die zal worden gehouden, ten zeerste aan. Na het zingen van het 1ste vers van Psalm 68 werd eene lezing gehouden door den heer Scheurkogel. De door den heer Scheurkogel gehouden lezing behelst in hoofdzaak een aanzoek aan de aanwezigen, om mede den heiligen strijd te aanvaarden tegen de drinkgewoonten. Zij die daartoe roeping gevoelen, kunnen zieli daartoe aanmelden bij het Bestuur Voor hen die niet wenschen aante sluiten ais lid, dech wel geldelijke steon voor den strijd wenschen te geven, heeft het Bestuur het vorig jaar blaadjes laten drukken, met recepten er aan, hoe zo te gebruiken, Vijf centen pef maand is' al genoeg. Na dé pauze komt mej. Clausing op nieuw aan 't woord. De heer Scheurkogel zegt ze is mij voor geweest. Wat hij heeft gezegd, meende ik te zeggen, dat behoef ik dus niet meer te doen! Toen ik gedurende de pauze zoo zat, dacht ik bij mijzeiven//Hoe is het toch mogelijk bij een denkend volk als bet onze, de drink gewoonte zooveel ingang lieeft gevonden.// Ik dacht verder. Hebben de Christenen daaraan geen schuld. De Christenen zeggen, maar de dominé zet ons zelf wel een glas wij n voor, et', dan mogen wij het toch zeker ook wel doen. Hier oefent die dominé in vloed uit op zijn schapen. Het is een verkeerde invloed, iedereen kan invloed van zieh doen uitgaan. Ieder moef'invlocd uitoefenen op zijn omgeving, op zijn kinderen vooral. En wie zijn daar het best en het meest toe in slaat? Het zijn de moeders. O, moeders, u vooral roep ik toe, laat invloed' van u uitgaan op uwe kinderen, een goede invloed, gij zijt daartoe het best in staat. Ik verheug mij zooveel vrouwen hier aanwezig te zien, vooral verheug ik mij daarom, omdat zoovele vrouwen ons flauw vinden. In ons midden zijn wellicht ook wel vrouwen, die hun man nen er van terug houden niet te drinken. Ik kwam zeer veei bij eene rijke dame, waar ik altijd even vriendelijk werd ontvan gen, en met wie ik veel over de geheelont houders placht te spreken. Zij hoorde mij daarover gaarne Doch diezelfde dame ge bruikte ook haar glas wijn. Toen ik op zeke re dag weer bij haar kwam, zag zij er ontdaan uit, zij wasbleek en gejaagd,wat haar scheel de wist ik niet, tot dat zij op eens opsprong en een zijdeur binnen ging. Ik zag (laar dat haar zoon in beschonken loestand werd bin nen gebracht. Toen zij even later weer bij mij kwam, Zeide zijJa juffrouw u heeft het nu gezien en ik zal het u nu ook maar zeggen. Mijn zoon, is dronken en dat gebeurt dikwerf. Ik moet mij zelf' beschuldigen, ik heb hem zelf tot dronkaard opgeleid. Ik hield ontzettend veel van mijn goede moeder. Ik achtte haar hoog, en heb nooit iets onwaars in haar bespeurd. Aan hetgeen zij zeide twijfelde ik nooit, wat zij zeide was voor mij onomstootelijk waar, wat zij deed was in mijn oog goed. Ik zou alle moeders wenschen toe te roepenMoeders lieg nooit tegen uwe kinderen en laat al wat gij doet, goed zijn. Denk er toch om als gij met uw vrienden drinkt, dan zien uw kinderen het, en die denken, moeder doet liet, dus bet is goed. Vergeet toch nooit, dat al zijt gij sterk genoeg om u bij 1 glas te bepalen, wie zegt u dat ook uw kind dat zal kunnen. En als uw kind mocht vallen, God beware u, dat ge dan ook niet zult moeten zeggen, het is mijn schuld. Geheelonthouding is het eenige middel. Er zijn er die zeggen, maar het Evangelie is er toch nog. Laten zij die dat zeggen, denken aan Lazarus. Toen Lazarus zou opstaan uit den doode, liet de Heere eerst den steen afwenLelen en zeide daarna: Lazarus kom uit. Loeren wij daaruit dat wij ook eerst den steen moeten wegnemen. Onze strijd is niet hopeloos, het aantal strijders neemt toe, het is zeker, de overwinning zulisn wij behalen. Onze strijd is een rechtvaardige strijd. Onze strijd is do goede strijd. De heer Schriel dankt mej. Clausing voor hare schoone rede en hoopt dat hetgeen zij heden avond ons voorhield moge strekken ter verheerlijking van'sHeeren naam en tot heil van de afdeeling. Hij dankt de vergadering voor het aandachtig gehoor, en noodigt nog maals uit tot toetreding als lid, men kan zich daartoe nu aanmelden of' wel bij hem aan huis. Voorts deelt spreker mede dat het niet de gewoonte is van de geheelonthouders om bij hunne openbare vergaderingen entree te heften. Zij die echter iets wilden bijdragen tot verlichting van den strijd zal daartoe de gelegenheid worden gegeven bij het ver laten van de zaal. Na het zingen van vers 1 en 7 van de Avondzmg, sluit Mej. Clausing met dankgebed deze zoo prachtig geslaagde vergadering. De zaal was propvol. De spreekster wist van het begin tot liet einde hare hoorders in hooge mate te boeien. Jammer dat zij in haar spreken zoo vlug was, waardoor het bijna on mogelijk was haar als verslaggever te kunnen bij houden. f ledames, Mededeelingen ens. 20 Cent per regel. Dikwijls gebeurt het dat men het van een ander vernomen heeft en dat men van de waarheid niet overtuigd is, men spreekt ei over met verschillende personen en wel 't eerst aan zijn buurman. Yele personen hebben hooren spreken over de verschillen de genezingen door de Pink. Pillen van Dr. Williams verkregen en vragen alvorens tot het gebruik over te gaan aan hun buur man wat hij er van denkt. Onze verslag gever ontwaarde zulks op zijn reis door Nederland eveneens, dat het gebruik der Pink Pillen door den eenen buur aan den ander worden aanbevolen, waar hij er over sprak hoorde hijde Heer die, Mej. die heeft ze ook gebruikt en bevindt zich thaus eene werkdadige werking te- 'kMiU j.4» t welvarend. Tot last hebbende de verschil1 lende personen te bezoeken die hunne ge nezing geschreven hadden, maakte zulks op hem een goeden indruk en werd dan ook overal op vriendelij lre wijze ontvangen. De Heer J.Ph Scheer, Café „Levenslust'' bij de Duinen te Vlissingenhad ons geschre ven „Ik gevoel mij verplicht U te doen weten dat mijne echtgenoote door het ge bruik der Pink Pillen volkomen genezen is. Sedert jaren had zij veel te lijden aan maagkrampen en is thans door het gebruik van 3 doosjes geheel genezen." Deze schrif telijke verklaring werd door mej. Scheer, aan onze verslaggever mondelings bevestigd, en LIEd. voegde er tevens bij dat nog an dere leden in hare familie tot het gebruik waren overgegaan en er zich wel bij bevon den. „Maakt mijne genezing gerust bekend en ik zal ze een ieder als een heilzaam mid del ten zeerste aanbevelen". Zoo waren ha re woorden toen onze verslaggever afscheid nam. De Pink Pillen zijn de onovertreffelij- ke spierversterkerzij hergeven kracht aan de zwakken en zijn voor de delicaatste personen onschadelijk. Zeer werkdadig tegen bloedarmoede, rheumatiek, zenuwpijnen. Zij geven schoone kleuren- aan de bleeke ge laatskleuren, handelen in al de tijdperken der verzwakking bij de vrouw, en veroorzaken bij den man gen al de ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Prijs 1,75 de doos; f9per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabiliê. Steigor 27, Rotterdam, hoofd depothouder voor Nederland en apotheken. Ook echt verkrijgbaar voor Sommels- dijk en omstreken, bij DIJKEMA DOORNBOS. Wacht U evenwel voor de namaak sels, verschafc u de echte Pink Pille% alleen bij den Heer Suabilié te Rotter dam ot bjj de depothouders die onder de attesten inde couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goedkoo- pere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Ou- ze verslaggever vernam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er ingeloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nagemaakte Pink Pillen ondervonden hadden,onnoo- dig te zeggen dat deze personen spoedig, met het gebruik der echte Pink Pillen weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Afbeelding der doos €*eisieiïg-sS nieuws. »Het Intern. Centraal Comité voor eene Krügerhulde, welke zich tegelijkertijd over de geheele beschaafde wereld heeft samengesteld, zal binnenkort eene algemeene wereld hulde, zonder de minst politieke oogmerken, aan President Krüger,' openbaar maken waarop wij niet kunnen nalaten, reeds nu de algemeene aandacht te vestigen," Nieuwe protesten. Op een congres te Paarl, in de Kaapkolonie, en bezocht door 8oo vrouwen, zijn moties aan genomen tegen de wreedheden der Engel- schen in den oorlog, tegen de deportatie van vrouwen' tegen devoortzetting van den krijg, tegen de inlijving der republieken en tegen het platbranden van hoeven. De leden van het congres, seint Reuter, noemen zichzelf in een dezer moties »de moeders van de toekomstige Zuid-Afrikaan- sche natiën." Plaatse lijk Aietaws. sollicitanten aangemeld De heer B. B Arlraau, onderwijzer al hier legde heden te 's Gravenhage met goed gevolg examen af voor Schoonschrijven M.O. Wij verwijzen onze lezers, welke van de van ouds bekende aardnoten gedient willen zijn, naar achterstaande advertentie. Dit jaar moeten ze uitmunten in grootte en fijnheid. 13 Nov. In zijne zitting van heden verleende de Raad dezer Gemeente aan de heeren G. van der Molen en B.B.Arlman eervol ontslag uit hunne betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier. Het ontslag van eerstgenoemde gaat in op 1 Jan. 1901, dat van laatstgenoemde op 1 Febr. d. a. v. 1 z Nov. Waarlijk voor wie 't niet wist, was het bepaald niet te merken, dat er in ons midden gisteren een 25-jarige ambtsvervulling herdacht werd. Op zöö eenvoudige wijze vierde Mr. Vosmaer, kan tonrechter alhier, zijn jubileum. Bij deze gelegenheid werd hem namens heeren No tarissen en Amtenaren der rechterlijke macht van 750 gld. hebben zich slechts twee

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3