MAAS- EN JLdvertentien. CURSUS ia kt HÜISSCEIMERBN. J. Wesseling Vrijdag 9Noven ;r1900. A MS Mleclames, Mededeelingen en». Het doel treffen. BOLSWARD. Ijzeraarde trnizen- Uraineerlmizen-fabriek Cleveland's nzaa verennieel, Vleeschmèe, dere Yoe Vraagt F o v w: n f Sloom Steen- STEENI Magazijn van Martn BEII«nde bij Plaalsell. Sommelsdijk. Stad aan 't Ha benoeming tot S Polder „Nieuwe Bom opzijn verzo gen als gezworen - Door eene water dreef Maar boot „den Bomm schipper B. C. ii alhier, welk schi bekwam. Den Bommel je winst Van f 130. Met een dergelijke proef voor oogen kunnen wij niet anders da» trachten door een doel matige bemesting en het gebruik van kunst mest de opbrengst van den roggeoogst te ver- hoogen. Verder wil in nog een proef mededee- len genomen door den heer N. de Zwart te Heiligersberg (Zuid Holland). De grond waar op de proef genomen werd, was veen. Het doel der proef was een onderzoek in te stel len naar de nuttige werking van het gebruik van van Kainiet Thomasphosphaat Chilisalpe- ter bij rogge. Een der perceelen bleef onbemest, het andere kreeg per HA. 600 K. G. Kainiet, 600 KG. Slakkenroeel, 150 K.G. Chilisaleter en 1000 K. G. Kalk. Het eerste bracht voor f98.17 aan rogge en stroo op en het bemeste perceel voor 308.55. De bemestingskosten beliepen f47.50. Aldus was er een zuivere meeropbrengst van f 1 (I2.88. JJit deze en dergelijke proeven blijkt ten duidelijkste, dat de roggeboeren nog niet genoeg moeite doen, om zooveel mogelijk den grond te noodzaken grootere opbrengsten te geven en dat zij dit kunnen door het ge bruik van de tegenwoordig algemeen bekende hulpmeststoffen. DE CURSUS VAN HOEFBESLAG. Het was reeds eeu heolou tijd geledon, dat wo ons laatste bezoek braohten pan de „Ver zameling en Bibliotheek" in de „Brouwerij" te Sommolsdijk. Geen wondor dus, dat er voor ons weer iets nieuws was te ziou. Want decollootie broidt zioh al maar uit en 't is wel jammer, dat niet meerderen er eens een kijkje komon nemen. Maar daarover willen we 't nu niet hebben. We wensohen te vertellen van 't nieuws, dat weer zagen. Bij 't binnentreden der zaal merkon we er nog niets van, dooh niet zoodra waren we ge zeten of eenigszins verrast riepen we uit: „Hé, dat is aardig. Zeker van don oursus voor hoefbeslag". Want we zagen een reusachtig- houten hoefijzer, waarop een groot aantal eobte jjzers waren bevestigd, 't Geheel maakte een prettigen indruk. Tooh werden we door 't zien er vau een heel klein beetje ontovreden op ons zelf. Waarom Wel, omdat we tot heden verzuimd hadden iets vaD den oursus voor hoefbeslag te vertellen. Gelukkig, dat er tooh onder de plaatselijke nieuwsberichten, al was 't dan ook maar heel in 't kort, wat van gezegd is. Thans, ofschoon laat, zeer laat, willen we trachtten, bedoeld verzuim te herstellen en wat meer in bijzonderheden bij genoemden oursus stilstaan. Ze werd in het leven geroepen door de Af- deeling der Hollaudsohe Maatsohappij van Land bouw alhier en gehouden te Middelharnis. Als leeraren of, zoo ge wilt onderwijzers traden op de heer Van Iïemert, Veearts te Sommolsdijk en I. Meeuwse, Korporaal hoefsmid te Den Haag. Do heer V. H. gaf de theoretische, de heer M. de practisohe lessen. Voor 't houden der eerste had do gemeente Middelharnis bereidwillig het zoogenaamde „gasthuis" atgestaan, terwijl in de smederij van den heer Nieuwland de praktijk werd beoefend. In April vingen de lessen aan. Niet minder dan 27 belangstellenden woonden ze bij. Evenwel „sneuveldon" er twee, zoodat 25 leerlingen den geheelen oursus volgden. Het oorspronkelijk plan was, een twaalftal theoretische en tien practisohe lessen te geven. Met hot oog op het groote aantal belangstellen den bleek eeuige uitbreiding noodig. Beide ge tallen werden met twee vermeerderd. Einde Ju ni was de oursus afgeloopen. Voor eene commissie, bestaande uit de hee- ron Van Rjjssel, distrikts-veearts te Dordrecht, Van Hamert en Meeuwse legden de leerlingen een examen af. De uitslag daarvan was, dat aan 18 der deelhebbers eon diploma kon worden uitgereikt. Zeer zeker mag het dan ook gerust gezegd worden, dat de Afd. der Holl. Maatsch. v. Landb. suooes had van haar werk. Jammer evenwel, dat we hieraan moeten tae- voegen, hoe spoedig enkele der gediplomeerden dit werd ons van bevoegde zijde verklaard vervallen in den ouden sleur. Zoo iets iB bepaald te betreuren. Eigenlijk hadden we ten slotte nog een en ander willen vertellen over de straks even aan geroerde verzameling hoefijzers, die haar ont staan te danken heeft aan den besproken cursus. Dooh we achten het beter, zulks uit te stel len, tot we eens eene besohrijving geven van de geheele verzameling der vereeniging „Land bouwonderwijs". Want deze is dat wel waard. M. BEREIDING VAN JAM. Blijkens een berioht voorkomende in de Nieuwe Rotterdamsohe Conraut van 1 November kan thans met zekerheid worden medegedeeld, dat het oprichten eenor tabriek voor jam- en pulp- bereiding tot stand zal komen. In de nabijheid van Breda, te Prinsenhage is reeds ee n terrein aangekooht. Ook zijn de voorbereidende werk zaamheden voor eene doelmatige organisatie reeds aangevangen. Voorts wordt gemeld, dat „pa tioupatie" voor alle deelhebbers aan het bedrijf zal worden toegepast. De leveranoiers van fruit zullen derhalve een vast peroent van de winst ontvangen. Aan geregelde leveriDg zullen nog andere voordeelen verbonden zijn. Wellioht worden weldra groote en kleine fruittelers bjjeen geroepen, om de voorwaarden te kunnen hooreD, waarop de voorbereidende Commissie het aan een ieder mogelijk wil ma ken, deelgenoote der nieuwe onderneming te worden. Zoo mogelijk zullen we onze lezers in staat stellen de bedoelde voorwaarden ook hier ter plaatse te vernemen. M. 20 Cent per regel. Het doel te treffen, zulks is den wensch Tan elk schutter, het is e yen wel een ieder niet gegeven ean goed schutter te zijn en hiertoe behoeft ook veel oefening. De kracht van een leger hangt af van de juistheid der schoten, d. w. z. dat de kogels hun doel treffen. Wij hebben zulks nog in de laatste dagen gezien, dat een handje vol Transvaalsche Boeren een gansch legercorps tot staan hield. Waarom P omdat de kogels der Boeren hun doel troffen en dit zelfde had zich reeds in vroegere gevechten tegen de Engelschen voorgedaan. Zoo is het ook met de geneesmidde len gesteld. De geneesmiddelen die het kwaad rechtstreeks aantasten zullen ze ker eene goede uitwerking uitoefenen. Het tegenwoordig zoo vermaarde mid del, en, dat zijn wereldljjk succés daar aan te daakeu heelt, dat het rechtstreeks het kwaad aantast, zijn de Pink Pillen van Dr. Williams. Zij treffen eveneens het doel en daarom zegepralen zij in zoovele gevallen die als hopeloos be schouwd werden. Ziehier weder een der vele attesten die dagelijks tot ons komen Met voldoening deel ik U mede dat Uwe Pink Pillen van Dr. Williams mij goei hebben geholpen, zij hebben 't kwaad terdege aangetast. Ik gevoel mij geheel hersteld, want voorheen was ik lijden de aan rheumatiek en zenuwtrekken, get. W. Nijboft te Losser (Overijsel). Diegeneo die gebruik maken vau de Pink Pillen zullen er de beste resultaten van bekomen. Zij zijn krachtdadig voor bloedarmoede, verlamming, ruggeinergs- teriug, rheumatiek, heupjicht, zenuw pijn, St Vitusdans, hoofdpijn, zenuwziekte kliergezwellen enz., zij zijn een hei*- nieuwer van het bloed en een spierver- sterkend middel. Zij geven sehoone kleu ren aan de bleeko gelaatskleuren, han delen in al do tijdperken der verzwak king bij de vrouw en veroorzaken bij den man eene werkdadige werking tegen al de ziekten veroorzaakt door lichame lijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Prijs 1,75 de doos; f9per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en alle apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Sommels dijk en omstreken, bij DIJKEMA DOORNBOS. Men geve acht dat de echte Pink Pil len van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, m9t rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour Person- nes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel be vinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt waarop staat Prijs f 1,75 de deos, f9.perödoozen. Eenig depothouder voor Nederland Sha- bilié, Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men deinge slotene Ilollandsche circulaire. lie Oorlog'. «Wat moet het worden« zoo vroeg de „Kolnische Zeitung" in een beschouwing van den toestand. «Alle middelen die de Engelschen hebben toegepast, zachte zoo wel als draconische, hebben hun doel ge mist en slechts tot nuttelooze verspilling van kracht en bloed geleid. Het moet nu toch langzamerhand zelfs voor de verharste ijzervreters duidelijk zijn, dat deze weg niet tot het doel leidt Ook de bladen in Londen beginnen nu zoetjes aan te erkennen, dat de gunstige voorstellingen van een maand geleden er slechts op berekend waren, om de Khaki- stemming te prikkelen, 't Zijn volstrekt niet de minst imperialistische couranten zoo merkte Zondag de „Indép". op die aan de wereld verkondigen, dat de Boeren er in geslaagd zijn hun commando's te reorgani- seeren en dat ze in staat zijn om een nieu we campagne wel zes maanden vol te houden. Volgens de „Daily Express" is Roberts' vertrek weer verdaagd tot op het einde van de maand, en zal het dan.... wel opnieuw voor onbepaalden tijd uitgesteld worden, omdat de Boeren overal weer aan den gang zijn. Het legerbestuur zou niet alleen nog op een veldtocht van zes maanden rekenen, maar ook bang zijn voor een nieuwen op stand in de Kaapkolonie! Daarom is hetfniet waarschijnlijk, dat het leger in Zuid-Afrika aanmerkelijk vermin derd zal worden (integendeel, er zullen nog aanvullingstroepen en ook 5000 paarden uit Engeland gezonden worden. De twintig schepen te Kaapstad, die de mannetjes naar huis moesten brengen, kun nen dus Jlrust weer op vrachtvaart gaan naar Europa, of verder nog. Of nu Roberts inderdaad, gelijk de „Express" vermoed, zal blijven waar hij is, „noodgedwongen," dienen we af te wachten. De berichten luidden zoo stellig, dat hij heen zou gaanen volgens den „Standard'' correspondent te Pretoria is er al een dag order aan het leger verschenen, waarbij generaal Kitchener tot opperbevelhebber benoemd wordt in de plaats van „Bobs" Maar misschien was de benoeming slechts „adinterim," omdat Roberts een reisje ging doen naar Natal. Op Allerzielendag heeft hij met zijn vrouw en dochters (die niet ziek zijn) een bézoek gebracht aan het graf van luitenant Roberts te Chieveley. Vandaar werd de familie in Pieter Maritz- burg verwacht. De „Kolnische," aan wier beschouwing we reeds enkele regels ontleenden, zei ook nog dat voor de Engelschen het eenige middel, dat werkelijk succes belooft, is dat men het land tot in de verwijderdste uithoeken bezet houdt met voldoende troepenafdeeling, die de bevolking op af doende wijze bewaken en elke nieuwe uit barsting in de kiem verstikken. Maar, voegde het blad er in een adem bij, daar zqn andere troepenmassa's voor noodig dan Engeland op het oogenblik in Zuid- Afrika heeft! Als Engeland echter de taak die het op zich heeft gnomen, wil vol brengen, en zich het verwijt wil besparen dat het op onverantwoordelijke wijze om springt met het bloed en goed van vele duizenden, zal het nog dieper in den geld zak moeten tastendaargelaten nog, dat het voor zijn ouden roem niet bevorder lijk kan zijn, als het de Boerenstaten uit zichzelf laat worden wat de Filippijnen voor de Noord Amerikaansche Unie geworden zijn.« De beteekenis van zulk een oordeel in een blad dat nooit van overgroote sympa thie voor de Boeren was te beschuldigen, worde niet onderschat. Meer geldmeer opofferingen in goed en bloeden dan nog weinig kans om te slagen En de En- gelsche bladen zelf erkenden, dat de oor log nog een zes maanden duren kan. Uit een staat dien het Britsche departe ment van oorlog van de Britsche verliezen heeft opgemaakt, blijkt dat het totaal dier verliezen thans 46,026 bedraagt. In de maand October werd deze lijst met niet minder dan 3601 man (126 officieren en 3475 man) vermeerderd. Tallooze malen is ons reeds verteld, zegt >de Star«, dat de oorlog uit is maar desondanks sterven onze dappere soldaten bij tientallen. Gedurende de maand October zijn 15 officieren en 152 manschappen ge sneuveld, 43 officieren en 467 gewond, 3 officieren en 68 man overleden tengevolge van bekomen wonden, 6 officieren en 85 man werden gevangen genomen. Een totaal al- zoo van 758. »Van dit aantal hebben wij aan De Wet niet minder dan 142 te danken, gedurende den aanval cp h m door de generaals Barton en Knox gedaanen 3 2 man si ier ven tengevolge van ongelukken Buiten deze verliezen in het veld, ver loren wij nog 367 man door ziekte, of twee maal zooveel, als het aantal in den slag gevallen. Indien wij deze verliezen op het oorlogsveld voegen bij de sterfgevallen door ziekten en ongelukken, dan komen wij tot het resultaat dat wij 70 officieren en 1087 man verloren hebben. Wat zeg gen wil, dat wij evenveel man verloren als bij een nederlaag, zooals bij Colenso of Spionkop. En bij dit alles moeten wij nog optellen de 96 officieren en 2777 manschap pen, die gedurende de afgeloopen maand als invaliden naar huis werden gestuurd. In den loop van den geheelen oorlog zijn voorgoed buiten gevecht gesteld 12,769 man, waarvan 553 officieren en 10.145 man stierven. Ruim duizend man hebben den dienst moeten verlaten wegens voort durende ongeschiktheid. Dat is dan de rekening van den nog steeds niet geëindigden oorlog, althans wat den prijs aan menschenlevens aangaat. En hoeveel millioenen heeft Engeland er al aan ten koste gelegd. Duizend, of nog meer In Juni moest de Engelsche minister van financiën 0111 een nieuwe leening vragen van 75.000,000 p. st., zeggende dat deze som insgelijks, voor China gebruikt zou worden.' Deze raming heette toen gegrond op het vermoeden, dat de helft der troepen in Sep tember terug zal keeren. Maar nu in November kan nog geen man worden gemist Er zijn er zelfs in Engeland, die 1000 millioen een veel te laag geschatte som achten en tot het dubbele van dat bedrag kom?n, als pensioenen en dergelijke wor den meegerekend. Want wel raamde mi nister Hicks Beach ia September veel la ger, maar dat zegt hoegenaamd niets. »Het is moeielijk, schreef dezer dagen »de Speaker«, de onkosten van den oor log te hoog te schatten Men bedenke slechts, welk een zeer klein gedeelte van de werkelijke som, die later noodig bleek, door lord Beaconsfield en zijne raadgevers waarschijnlijk werd geacht in den winter van 1879-80, toen de onkosten van den oorlog in Afghanistan geraamd werd ïn. In 1867 dacht de conservatieve minister van financiën, dat 3,500,000 p. st. de onkos ten van den Abyssinischen oorlog zouden dekken, terwijl hij in 1868 moest betreuren dat het meer op 5,000,000 p. st. zou lijken. Maar toen eenigen tijd daarna het parlement ontbonden werd en Gladstone's partij aan het bewind kwam, bleek het, dat er 9,000,000 p. st. betaald zou moeten worden. Op zulke tegenvallers lettende, achten sommigen dan 150 millioen pond nu vol strekt niet te hoog geraamd. In een brief van 14 Oct. schrijft de correspondent van de »Telegraaf< te Kaap stad o. m. het volgende »Men is het er thans algemeen over eens ie. dat de oorlog meer dan ooit nog in vollen gang is2e, dat al de onderdruk king van nieuws en het verpreiden van »de oorlog is geëndigd aalleen moest die nen om op de verkiezing in Engeland te werken. Ja, dat de C. I. V. (City Imp. Vol.) eerst nu weggestuurd zijn, is ook al opdat ze geen schadelijken invloed in En geland zouden kunnen uitoefenen. Wat men van dezen vrijwilligers thans hoort, is zoo verrassend zóó hoopvol voor de Afrikaan- sche zaak, zóó vernederend voor Engeland dat wij het eerst niet konden gelooven. »Zooals bekend, waren die C. I. V. allemaal min of meer voorname mannen daar waren dokters en advocaten onder, zelfs professoren. Deze waren natuurlijk van huis gegaan met de heilige overtui ging, dat Engeland een rechtvaardigen strijd streed. Ze werden in Afrika spoedig be keerd. Nadat ze aan een paar gevechten hadden deelgenomen, werden ze verder dan ook voor niets anders dan voor garni zoensdienst te Pretoria en Johannesburg gebruikt. In de laatste maanden walgden zij van den oorlog. Ze bewonderden de Boe ren en spraken soms luide hun afkeuring over de Britsche geweldpleging uit. »Tot een Pretoriaansch makelaar zei er een, toen de eerste zijn paard ging inle veren dat door de Britten evenals andere paarden opgecommandeerd was »I thought taht there was honesty in the Britisch, but it is waning.« Thans moet ik nog zwijgen, ik zal mijn tijd uitdienen, maar daarna ben ik vrij en zal spreken »De brieven van de C. I. V. stonden onder strenge censuur, en velen hunner beweren zelfs, dat ze niets over den oor log of den toestand schrijven mochten. »Is het ook niet vreemd, dat terwijl andere soldaten, als zij >huis toe« gaan, eerst nog een dagje in Kaapstad mogen zijn, althans niet als gevangenen per spoor naar de dokken worden gereden, dezen C. I. V. geen gelegenheid werd gegeven hier aan wal of liever in de straten te komen. Ze werden dadelijk ingescheept. Natuurlijk deed men en zal men alles doen, om door klinkende speches in luisterrijke recepties deze C. I. V. te verblinden of de ellende en het onrecht te doen vergeten. »In elk geval komen ze te laat in Londen en in Engeland, om invloed op de ver kiezingen uit te oefenen. >Zoo is de houding dezer C. I. V. Die der Canadeezen en Australiërs verschilt daarvan niet veel. >Een Australisch officier, die thans op het Kasteel hier is, zeide, dat hem en en kelen anderen een boederij in de verover de gewesten op zeer voordeelige voor waarden aangeboden was maar hij weige- de, zeggende, dat hij als hij een plaats heb ben wou, die liever van een Boer zou koopen of pachten, dan haar op zoo'n diefachtige manier van den veroveraar te ontvangen«. BUYl 1 G S Voor een prijsje te koop een zoogoed als nieuw ïlnnn ^nf|j| möfc kcist* Adres,'No. 10 aan W. BOEKHOVEN, Boekhandel, Sommecsdijk. Gedurende den winter zal door ondergeteekende een Cursus in 't Huissehilderen worden gehouden, gebasseerd op het programma yan eischen dat d« Commissie tot veredeling v»a het ambacht stelt, voor het afleggen voor de Yak-Examcns, terwijl 'savondt les in het Handteekenen zal worden gegeven. Belanghebbenden melden zioh aan en vraga Con- ditio's enz. voor 12 November a.s. bij W. C. YAN AS. Gediplomeerd Mr. Huisschilder te Sommelsdijk:. EN levert steeds prima qualiteit Vertegenwoordigervoor Midden te Dordrecht, handel in MATA11 DORSCHMACHTNES, ROS- en TRE KUNSTMESTSTROOIERS. HANDZ. langs de rijen, WIEDMACHINES, vo NES, HOÓIIIARKEN, BASCULES, HOUTEN MELKGEREEDSCHAP e LANDBOUW en ZUIVELBEREIDII Bekroond op de Landbouwtentoom EERSTE en 7 TWEEDE PRIJZEN. De Voederartikelen zijn verkrijgbaar Tonge j. VAN DEN TOL,' voor kingen O. BRUGGEMAN, Voor Midde Voor Stellendam j. GEBRAAD Voor Trade HA' Alleen verzegeld en de pakjes voorzien baar op Sommelsdijk, bij W. Boekhoven Soimmelsdijk. J. Bienefelt Mi ddelharniB, A. Teepe. M ddeiharnis, W. Boekhoven. Den Bommel A. Tüuidijk. Oude Tonge, A. C. A. Poots. Oude Tonge, Joh. v. Ballegooij SO stul Specialiteit in GRAFZERI Engelsche, Duitsche Nameiische en Witra S chotsch, Zweeds F. A Telepltoon No. 1916 IN HOC JJUSES BOEREN EN BRANDEN. In Novembel >Ons vrij, ons zonnig land ligt als e pn van het Capucl hoop ruïnen aan Engelands voeten." Om heef onder Bredil dat opschrift stuurt een i-Zuid-Afrikaansc het leven ge I vrouw« aan de Rotterd. Crt.« een'! 'aren zij de Mark en heeft, meldt ad willen nemen angen, in de dit onfrater, op zijn esprongen om hei ens, door de kou< en misschien, in he schrijving van de ellende die zij gez heeft in de verschillende distrikten Grikwalend West, toen zij daar terugkei de. Gebrek aan plaatsruimte belette blad 't r stuk in zijn geheél op te nemi maar de redactie de voornaamste bijzonderheden. vermeldt toch eenige 1 Toen de schrijfster in Modderrivi fen zÜn verdronk kwam, kreeg zij een diep treurigen mdr van de eens zoo liefelijke plek, de eeni, groene picnic-plek van uit Kimberley. 1 tweede boerenplaats waar zij bij kwam, v< J. Fourie, was een van de beste huizi langs de rivier, maar waar het huis hl gestaan was slechts een hoop zand te vii den. Juffrouw Fourie leefde in een tijdi lijk opgezet buitengebouwtje. Deze Fourl heeft de gewone ervaring opgedaan vi gearresteerd en maanden lang onverhootl gevangen te zijn, en dan bij zijn vrijheii stelling zijn huis verbrand te vinden, lie neef van dezen Fourie vond na lang ve schillende gevangenissen dat zijn hui: ve brand en zijn vrouw en kinderen verdwene waren, en eerst na lang zoeken vond ze in Jacobsdal, waarheen ze door mede lijdende boeren gebracht waren. Alle hui zen langs den oever der rivier, met ee enkele uitzondering, zijn óf verbrand i vernield door dynamiet en geplunderd. Droevig is het lot van een zekere juf frouw Van Lingen, wier man is gevangei genomen bij de algemeene arrestatie. 2: heeit overal getracht te weten te komei waar hij is, om hem iels te zenden. Maafwerden Lord Methuen en zijn officieren konden wilden geen informatie geven, de kaffei vertelden haar allerlei vreeselijke verhale van den dood van haar man, en nu is da reeds 8 maanden geleden en de vrouv heeft nog geen spoor gevonden van haa man. Weer elders vond de schrijfster eei paar oude menschen van 80 jaar. die hulpe loos en beroofd zijn van al hetgeen hadden gespaard Een van de wreedste uitwerkingen va: den oorlog zijn de gruweldaden waaraa de vrouwen en dochters zijn blootgesteld De schrijfster zegt dat zij in haar huijs heeft twee Afrikaander vrouwen, die beidi waren aangerand door soldalen. Zij ware] eerst naar het hospitaal in Kimberley g< bracht en toen zij daaruit ontslagen werdei stonden zij geheel hulpeloos op straat. Zij wilden eerst niet spreken, maar toen de militairen vertelden dat zij wegens slecht gedrag uit .Christiana waren gejaagd, ver telden zij wat er met haar gebeurd was, en zij zijn bereid haar verklaringen doo getuigen te bevestigen, z egt de schrijfste Bijzonderheden van 'toorlogs terrein, De correspondent van de '/Stan dard» te Pretoria seint, dat vijftig Boerei de vrijwilligers van het Berkshire regimen in de schansen in den slaap hebben ver rast. De Engelschen gaven hun wapen over. De officieren zullen voor den krijgs raad terechtstaan Waar dit geschiedde, staat in het te'e gram niet Een der Engelsch1 bladen de onderstelling, dat dit ongelukje aan eei voorpost van Pretoria is overkomen. Volgens een ander correspondent is ft Wet alweer verslagen en verloor hij op nieuw twee kanonnen, nu bij Parijs, was' Knox en Delisle hem zware verliezen' toebrachten. En 't mooiste isde Engel' schen verloren geen man precies als de» vorigen keer. Maar, helaas, De Wet ont snapte voor de zooveelste maal. De kanonnen, door Knox bij Vredefoi' op De Wet veroverd, blijken te behooren tot de U-batterij, die de Engelschen in dertijd bij Sanna's Post verloren hebben Lord Roberts heeft in een oproeping aan het Britsche volk, door bemiddeling van de Britsche dagbladen, verzocht, dn soldaten bij de thuiskomst niet op sterken drank te tracteeren, «die zij in de vrien delijkheid huns harten, met de hun aange boren beleefdheid en bij de dankbaarheid over de warme ontvangst niet zoudeD kun- nen weigeren", maarten gevolge waarvan tooneelen voorvallen, die een smfi' werpen op den roem welken het Britsche leger in Zuid-Afrika voor het Rijk heeft verworven. De rest van den oproep is een lofiie"1 op den Britsehen soldaat en op alles wat hij in Zuid-Afrika heeft gedaan Behoor' daarbij ook het ten uitvoer leggen van de zoogenaamd drastische maatregelen, op be vel van Roberts pgevischt. mtving de vorige ingen van den cur ;eurige pendule mi Is zeker onnoc toe te voe ten zeerste was ■an waardeering. De heer Arli L. School all emd te IJmuidei Bij de landb< ed. D. Vis van let vee het mond- e Dijkgraaf het Oudeland en I at bruikers van van Stratensweg, staartsche weg ge voor hunne landen de aangegeven rae Op de gist 200 stuks v er nog al heel wa een twee of drieta' ken werdt er toch vond zijn oorzaakc en klauwzeer, b in gevraagd werden. MIS.OE1LHARNI bemoeiingen van dei afd. consul van dei dagen onder de gt, Oollgensplaat vier w ten gerieve van het De Commies M. J. v. d. Linden naar deze gemeenti Onze vroeg J. M. Elvé, thans is Dinsdag 11. te I de vrije- en ordec stiek. Door Burg.i aanbesteed het rioleering, dear Gestel voor de sc Door Adrs is aanvrage ged 47 op de Voorst te mogen opric bezwaren mocht mondeling of bi Woensdag 14 N tarie. De landbou ongeluk met een kaai omver te v van A. v. d. Gij werd. advertentie heeft een hoofdagentscl instrumenten, zoo citers (beiden in ren bespelen) en dan 180 (zegge Mondharmonika's kamerorgels, enz. achter). De beroepe Herv. Kerk alhie van Buurse hoop plaats te bezoela dienstoefening des Volgens de de afgeloopen m regen over 18 re October van het over 12 regendag

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 4