Vrijdag 26 October 1900. Antirevolutionair Vijftiende Jaarg. No. 784. Orgaan voor tie Znidhollandüfhr en Keenwiche EiKinden. T. BOEKHOVEN, IN HOC SIGN O VINCES uitgeyer: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. .Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Alle stukken voor de Mtedactüe bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den l iigcver. Koninklijke blijdschap. „Waar" of „vaiseh"? Vloeken. Volkeren der Aarde. Oe Oorlof». Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent» Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜOMMEBj m$MJM Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Bij dit Nummer behoort een BIJVOËCÜGL. Ons volk is vervuld van het heu gelijk feest der vorstelijke verloving. Zoowel wegens liefde voor de jeug dige Koningin als met het oog op Neêrlands toekomst. Weldra zal de Prins-Gemaal aan ons volk bekend worden. Nu. kent ons volk hem nog niet. Slechts twij felachtig gelijkende portretten geven zijn beeltenis. Maar het is de man der keuze van onze beminde Koningin. Ons volk deelt in haar wel en haar wee, in haar lieide en in hare vreugde En daarbij komt nu het uitzicht op bevestiging van eene geregelde erfopvolging door het huwelijK met een Prins, wiens dynastieke verhou dingen in het minst geen gevaar voorspellen voor onze nationale on afhankelijkheid. Wat óok veel zegt, is dal onder de vorsten van Mecklenburg de gods dienst bijzonder in eere is. Zoo be staat er hoop, dat het licht van Gol gotha's Krui3 haar doordringende stralen over het voorgenomen ko ninklijk huwelijk zal werpen De Nederlander protesteert er te gen, dat de heer P. Brouwer, re dacteur der Drie Provinciënin zijne „grepen uit de geschiedenis der an tirevolutionaire partij aan het volk verhaald" (een door dien schrijver samengesteld boekje) de scheuring tusschen de georganiseerd en de ,,vrij- antirevolutionaire partij zooveel als onherstelbaar noemt, als zittende niet >in antipathie tusschen personen, maar in opvatting en toepassing van be ginselen, en dus niet weg te nemen door het aftreden van zekeren hoofd leider. Dat is de waarheid verdraaien zegt de Nederlander, en het blad be toogt dan opnieuw, dat de vrij an tirevolutionairen nog steeds meewer ken tot doorvoering van de vroeger beleden beginselen, en dat het later wel kan en zal blijken, dat het tij delijk uiteengaan heeft gestrekt om een des te betere ontwikkeling der beginse^n te waarborgen. Eensdeels tot ons leedwezen moe ten wij verklaren, dat wij in dezo quaestie staan aan de zijde van den redacteur d er Drie Provinciën. Hoe veel punten van gemeenschap en aan- knoopingspunten voor samenwerking er ook mogen zijn tusschen de an- tirev. en de ,,vrij"-antirev. partij, toch heeft het lezen der beschou wingen over en weer ons sedert jaren reeds doen zien, dat de schoen hier niet zoozeer wringt bij de vraag of ieder wat meer of minder vrijheid zal hebben om zijne opinie te uiten, als wel bij de quaestie of men nog langer geregeld ééne lijn zou kunnen trekken. Dit laatste ging eenvouding niet, en zal ook in de toekomst niet gaan. Neem enkel maar eens de Staats bemoeiing met de sociale toestanden. De ,,vrq"antirevolutionairen hebben daarvan een veel engere opvatting dan onze georganiseerde partij. Ook in zake kiesrecht, ouderen- recht enz. is er aanwijsbaar verschil. De afdeeling Voorschoten van het Nederl. Werkliedenverbond Patri moniumheeft zich tot de zuster- afdeelingen gericht met de volgende circulaire //Prof. Kuyper wees er in zijn werk over //Amerika// op, dat de Roomsehen in Brook lyn optochten tegen het//vloeken//hielden. Ook in Nederland hebben de Roomschen eene vereeniging onder den naam //Ver bond tot uitroeiing van Godslasteringen, verwenschingen en onkuischegesprekken//. Door deze vereeniging worden kartonnen uitgegeven, waarop de woorden staan //Hier wordt niet gevloekt//. In verschillende werkplaatsen en fabrie ken der Katholieken Langen deze kaarten. Zelfs werd te Leiden bij de aanbesteding van een groot werk boete op het vloeken gesttld. Wij juichen dit toe, omdat het dient tot hooge eerbiediging van Gods heiligen Naam. Onze volkstaal is zoo door allerlei vloe ken en vuile ontuchtige woorden, bezoedeld, dat de christenen wel eens op hun roe ping in dezen mogen worden gewezen. Reeds heeft de Nederlandsche werkman en matroos in het buitenland om zijn vloeken een treu rige reputatie. Wij Christen werklieden staan aan dezen toestand mede schuldig. Nooit werd door ons een ernstig protest hiertegen de wereld ingezonden. Voorts worden dan drie dingen aanbevolen particuliere vermaning, openbare bestraffing en verspreiding van soortgelijke borden als de room schen uitgaven. Inderdaad, zulk een pogen ver dient steun. Werke dan ieder in eigen kring daartoe mede. Hoe moet ons volk zich schameD dat het, als geheel genomen zooveel smaad en spot en lastering uitspreekt tegen den God onzer vaderen, die onze erve steeds zoo rijkelijk zegende. lierfeiSMie. De Prov. Friesche Courant las dezer dagen den roomschen duchtig de les over hun beginselloosheid op politiek gebied. Nu de liberalen hun weer eenige brokken toewierpen, zegt dit orgaan, beginnen de roomschen de vraag te stellen, of zij niet wijzer doen, met zich bij da linkerzijde aan te sluiten. Ten minste het Centrum begint al aardig in dien toon te spelen. Mar r er zijn ook zulke protestan ten zegt het blad, en verwijst naar Dr. Bronsveld, den „Roomschen pro testant", die alle politieke verwant schap afhankelijk stelt van de kans op voordeel voor zijn kerkelijk krin getje. Hoe treurig, dat dergelijke getui genissen moeten afgelegd worden, nadat er reeds zoovele jaren door de meest talentvolle mannen onder- publiek en aan- in de zuivere dan nooit wijs wqs xs gegeven, -= houdend onderwijs politiek- Wordt de massa op dit gebied Leert men dan nooit de belangen van kerk en staat helder onderschei den Ach wij vreezen reeds nu mot groote vreeze voor de verkiezing van 1901. Wellicht wordt het weer eene ein- delooze spraakverwarring, en ten slotte een volgen van kerkelijke en persoonlijke symphathieën. Maar hoe dan met het lands be lang, met de verder gelegen toekomst, met de ivare politiek? O, bestuurders van kiesverenigin gen, denkt hier aan, terwijl het nog tijd is voor goede voorbereiding. BEN WELKOM GESCHRIKT. Meer dan eens is opgemerkt, dat onze partijgenooteu om van anderen maar te zwijgen te weinig weten van heigeen er deze eeuw in ons vaderland op staat kundig gebied is voorgevallen, Telen ken nen weinig' meer dan de namen hunner groote voormannen! Wat een Bilderdijk, een Da Costa, een Groen van Prinsterer enz. gedaan hebben, weten lang niet allen. Nuttig is het daarom, dat de kinderen op school reeds met hun worden bekend ge maakt en dat zij leereu hoe deze voortrek hersh gestreden maar ook geleden hebben. O, er is ons volk in die mannen zooveel geschonken en ondankbaar is het, dat ooit te vergeten. Bovendien //Een volk, dat •zijn groote mannen vergeet, is rijp voor zijn ondergang." De School kan evenwel slechts een klein deel dier kennis aanbrengen en daarom is het zoo noodzakelijk, zal het ons volk wel gaan, dat ook de ouderen van de geschie denis onzer Partij kennis nemen. Het is niet genoeg, dat we op de hoogte zijn met het leven en de werken onzer Vaderen in de zestiende en zeventiende eeuw Zullen wij sterk zijn in den strijd der beginselen, dan dienen wij daarboven juiste kennis te hebben van het streven onzer Partij in deze eeuw. Het getal geschriften, dat daarover han delt, zal niemand groot noemen en dan zijn nog lang niet allen geschikt voor het Volk. In den laatsten tijd is evenwel een boek verschenen, dat aan het laatste ver- eischte voldoet, omdat het op bevallelijJee en aangename wijze de geschiedenis der Antirevolutionaire Partij schetst. Wij gelooven, dat de heer Brouwer met het in 't licht zenden van Een Eeuw van Strijdeen goed werk verricht heeft. Nu de avonden weer langer worden, raden wij een ieder dringend aan, zich dat werkje aan te schaffen, daar de prijs 65, cent waarlijk niet hoog is. Hit enkele aanhalingen moge blijken, dat het de kennismaking dubbel waardis. Het 1ste Hoofdstuk: //Vrijheid, Gelijkheid Broederschap" bevat een duidelijke verkla ring van de Revolutie en wordt besloten met de volgende teekening der toenmalige Christenen: //Wel was er nog een volksken, dat geen wierook brandde voor de godin der vrijheid. Een talrijk volk ook nog wel. Maar ze bemoeiden zich niet met de zaken des lands. Dat lag altemaal in het booze en was uit den booze. Zij zaten met een boekskenin een hoeksken in vrome overpeinzingen ver diept. Zij zongen hun psalmen vaak was 't psalmen zuchtenlazen hun «/oud jes" liefst de Engelsche, bemoeiden zich met geen politiek, wat, meenden ze, hun ziel afbreuk kon doen en telden de dagen der jaren huns levens. Vrome menschen vaak, maar die tegen de golven der Revo lutie geen dammetje zelfs opwierpen. Die hadden dus vrij spel." Het 2de hoofdstuk bevat een korte levensschets van Willem Bilderdijk, een der grootste mannen dezer eeuw en toch door de meesten zijner tijdgenooten gehaat. Wilt ge de hoofdoorzaak dezer haat ken nen, het was dezeBilderdijk had het gewaagd, met niets ontzienden moed en nimmer verflauwde volharding, het volk van Nederland terug te roepen tot de oude paden, de krijgsbanier te planten van dsn levenden God, Jezus Christus te verkon digen als den eeuigen, waren Souverein. Dht was zijn misdaad. Dat kónden de kin deren der Revolutie niet vergeten//. Een laatste aanhaling uit hoofdstuk 9 ten besluit: „'t Is de 10de Juli. Vroolijk tjilpen do vogels in de boomen, die Oud- Wassenaar, het buitenverblijf van Groen van Prinsterer beschaduwen. Breede gol ven zonlicht werpen zich tegen de ramen van zijn studeervertrek. De gansche Schep ping praalt in zomerdos, de natuur jubelt haar vreugde uit in 't ruischen der boomen, in 't gegons der insekten, in alles wat leeft en bloeit De edele kampvechter in zijn boekver trek heeft geen oog voor dit alles nu ten minste niet. Zijn gelaat staat strak teleurstelling, smart teekent zijn gansche wezen diepe weedom heeft hem bekropen en als hij 't oog even opslaat moet het u niet verwonderen, wanneer daarin een traan glinstert, want vergeet niet, dat Groen dieper voelde dan bijna ieder de harp van zijn innerlijk wezen was zeer fijn besnaard". En de oorzaak van dit alles „Weer waren vrienden, waarop hij ge rekend had in tegenstanders verkeerd Fi naal hadden ze met Groen gebroken, met wien ze voor weinige maanden nog schou der aan schouder stonden. De vijand riep reeds: „Heah" en klapte in de handen". Wij hebben slechts eene enkele greep gedaan, gaarne zouden wij meer aanhalen, maar dit weinige moge den lezer eenig denkbeeld geven van hetgeen dat boek bevat en de lust opwekken met den ge- heelen inhoud kennis te maken. Niemand zal zich de moeite beklagen daaraan besteed. Zouden onze Kiesvereenigingen niet wel doen, als ze enkele exemplaren onder het Volk verspreiden of aan onbemiddelden ter lezing Ie geven, opdat ook on*e arbeiders meer en meer op de hoogte komen van onze Partij Onder hen vindt men de mees te goedgezinden, maar hunne kennis is dik wijls zoo gering. D. J. Ingezonden. Msisietted. Uit Sebastopol wordt aan de Times geseind dat het bestaan is ontdekt van eene samenzwering, die een maand ge leden gesmeed werd tegen het leven van den Keizer van Rusland, Ze zou worden ten uitvoer gelegd op den spoor weg tusschen genoemde stad en Samfe- ropol. Niet ver van Sebastopol loopt die spoorlijn door een langen tunnel, aan hot eind waarvan zich een waterleiding be vindt. Nu hadden de bewoners dier buurt reeds eenigen tijd— twee of drie weken voordat de Czaar en zijne gemalin van Spala naar Livadia zouden reizen en het gebruikelijke troepen-cordon langs den spoorweg werd opgesteld een student opgemerkt, die bezig was met werk aan die leiding. Zijne houding wekte ernsti- gen argwaan, zoodat daarvan mededee- ling gedaan werd aan den kolonel der gendarmerie, die terstond een afdeeling soldaten daarheen zond, welke den stu dent na eenigen vergeefschen tegenstand arresteerde. Een onderzoek toonde aan dat een bus met een onbekend ontplot- fingsmiddel heel handig in de wat.rlei- ding verstopt was, en dat, als die bus gesprongen was bij het voorbijgaan van den keizerlijken trein, deze zoowel als de toegang tot den tunnel geheel vernield zouden zjjn. De student behoort tot de universitait van Moskouzijn vader is zeeofficier. Een geheim onderzoek heeft tot de arrestatie van verscheidene ver moedelijk medeplichtigen geleid. De over heid bewaart echter het stilzwijgen. De Engelschen we wijzen er nog eens op zijn er nu wel achter, dat de oorlog in Zuid-Afrika nog niet »zoo goed als ge ëindigd is." Wat ze dan toch in dien waan gebracht heeft Och, 't was in de eerste plaats de proclamatie van lord Roberts in dato 14 September 11. Daarin toch werd gezegd, dat het bezette gebied voorgoed bij 't Engelsche gebied is ingelijfd, en dat de thans nog ageerende benden der Boeren als 3>franc tireurs« en »maraudeurs« be schouwd moeten worden. En toen de opperbevelhebber dit aan de wereld had verkondigd, waren de correspon denten der Jingo-pers er als de kippen bij, om door feiten te »bewijzen«, dat de strijd spoedig uit zou zijn Er is echter niets dat minder onwaar is. Waarheid is dat de oorlog thans weder in vollen gang is. In Vrijstaat, in Trans vaal overal geven de Boeren den En gelschen volop werk. Bepaalden de Vrij- staatsche commando's zich vroeger lot het oost-el ijk gebied; thans blijkt dat zij in het geheele land werkzaam zijn van Grootrivier tot Vaalrivier. In het Oosten en Westen vertoonen zij zich zelfs tot op enkele uren van Bloemfontein, waar, zooals de Engelsche berichten ons vroeger gemeld hebben, een garnizoen van vijftien duizend man saamge trokken is. Bij de Wetsdorp, zes uur van Bloemfontein, vielen zij een convooi aan en in het Westen, achttien mijlen van Bloem fontein, hebben zij een Boerenplaats (van een verrader, een vijand der Boeren) geplunderd en verteld dat zij de voorhoede van een groot leger waren. In het Zuiden zijn de comman do's zelfs tot de uiterste punt doorgedrongen en hebben er de burgers die op hun plaatsen waren, weer opgecommandeerd en de spoor lijn bij Bethulie, waar ook een groote brug is, in de lucht laten vliegen. Uit deze verspreiding der commando's over zulk een uitgestrekte oppervlakte kan geen andere gevolgtrekking worden gemaakt dan dat de Boeren in den laatsten tijd, voor al in den Vrijstaat, sterker in aantal zijn ge worden want wanneer een dergelijke ver spreiding vroeger mogelijk ware geweest, had generaal De Wet zeker niet geaarzeld zijn toevlucht te nemen tot deze verdeeling zijner macht. Het bewijs ligt dus voor de hand, dat het Zuiden dat van af de bezetting door de Britten beneden Wepener nimmer door de commando's is bezocht, als één man vol daan heeft aan den oproep tot het weder op vatten der wapenen. Het verschijnen der Boeren in de Ladybratid en Thaba'nchu-dis- tricten en zuidelijker toont dat de burgers nog volstrekt niet wanhopen, doch integen deel vol moed en vertrouwen zijn, want deze bezoeken waarbij, zooals wij gehoord hebben, alle voorraden zijn opgecommandeerd, heb ben de commando's weder rijkelijk voorzien van voedsel voor hun paarden, nu de win- teroogst was binnengehaald. De legeraf- deelingen zijn dus voor hun rijdieren niet afhankelijk van het te slechte en te weinige gr as dat thans in het voorjaar op de velden 3 taat,

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 1