BIJ VOEGSEL mi Vrijdag 12 October 1900. No. 782, BEHOORENDE BIJ ÜUe Oorlog. fpessiesag-cl Uietaws. Sommelsdijk. Maandag 15 Oct a.s- zal het 25 jaar geleden zijn dat het nieuwgebouwde "Weeshuis alhier in ge bruik werd genomen. Middelharnis. I0 October. Gisteren hebben de geneeskundigen de Heeren Birkhoff en Dr. de Wilde een curcus be gonnen voor de visschersstuurlieden in het aanleggen van verbanden en het verleenen van geneeskundige hulp voor eventuëele voorkomende gevallen op zee. Ooitgensplaat. Tot leden van het kies college bij de Ned. Herv. kerk alhier zijn dezer dagen herkozen de heeren A. Hobbel Az., M. Mooijaard en J. A. van Nieuwenhuijzen. Dirkslaad. De Unie collecte, de vorige week langs de huizen gehouden, bedroeg ruim f 11 o, alzoo meer dan ooit te voren. Een verblijdende uitkomst voor de school met den bijbel alhier. Waar anderen haar op allerlei manieren trachten afbreuk te doen toont deze inzameling dat de belangstelling er nog niet minder door word en dat er nog velen in onze ge meente gevonden worden, die er prijs op stellen, dat de kinderen onderwezen worden naar den regel van Gods woord, Melissant. De gemeenteraad heeft, be houdens goedkeuring door den betrokken Minister, in zijne vergadering van 1 Oct. jl. besloten dat hier een telefoonkantoor zal worden gevestigd. De noodige stappen daartoe, zijn bereids gedaan. Ouddorp. Ds. IJ. Doornveld maakte Zondag zijne gemeente bekend dat hij bet op hem uitgebrachte beroep naar Op en Neder Andel heeft aangenomen. Brielle. Tot Directeur der Hoogere Bur gerschool te Sneek is benoemd, de heer Diehl, directeur onzer H. B. Waar het ons genoegen doet, dat hem die onder scheiding ten deel valt, moeten we het ten zeerste voor onze school betreuren, dat we hem moeten missen. Ouders en leerlingen zien hem noode heengaan. Nieuw Helvoet. De vorige week ver gaderde de raad onzer gemeente. Hellevoetsluis. Vrijdagmiddag had alhier een zeer treurig ongeluk plaats. Een achttienjarig meisje, dochter van den heer Herwaarden werkzaam bij de heer Bronnewasser had het ongeluk, terwijl zij in de haven water had geschept daarin te vallen en te verdrinken. Ingezonden ^Cnkkeas, IN HO C SIGN0 WSES Zondag was het juist een jaar geleden, dat het ultimatum der Boeren aau de Brit- sche Regeering gezonden werd, en den 1 Oa 's avonds was het uitstel afgeloopen, aau Engeland gekten om zijn troepen terug te trekken. Een jaar dus alzoo, dat de oorlog duurt, guerilla is nog in vollen gang. De Khaki- geest in Engeland heeft zoomin door zijn bezweringen er een eind aan kunnen maken, als het leger van tweemaalhouderdduizend man waarover Roberts bevel voert. Dies wordt men in Engeland weer wat voor zichtiger met zijn profetieën, nu de teleur stelling voorbij is over het niet-eindigen van den oorlog op de officieele beschikking van Chamberlain c.s. In militaire kringen houdt men het er thans voor, dat de strijd nog wel een maand »of daaromtrent" kan duren Die concessie doet men dan met het oog op de berichten aangaande de jongste daden der Boeren op vijf, zes plaatsen van het oor logsterrein. Maar misschien zou men, voor zichtigheidshalve, er gaarne nog een maand aan toevoegen, als de tijdingen reeds waren bekend geworden van een nieuw, //aller- brutaalst» optreden van De Wet, of wie het dan wezen moge, heel in het zuiden van den Vrijstaat. Eerst werd uit Aliwal Noord bericht, dat De Wet hij natuurlijk wordt er op aan gezien ten zuiden van Wepener is. Langs de Oranjerivier heerscht deswege groote opgewondenheid. Alle beschikbare troepen worden te Aliwal Noord gecon centreerd. Ja, bij Rouxville was reeds ge streden. De Engelschen bezetten het stadje na eenigen tegenstand, doch trokken weder af naar Aliwal. Van anderen kant werd gemeld, dat een troep van 300 Boeren bij Wolmaranshoek of) 15 mijlen afstands van Eicksburg is ge zien. De districten Ladybrand en Eiksburg worden onveilig gemaakt door «stroopende benden.» Dat is dan weer noordelijker in den Vrij staat maar wat inderdaad de Engelschen het meest ontstellen moet, is, dat aan de Kaap kolonische grens het lieve leven weer begint. Wij geloovenbok, dat De Wet hier de hand in heeft. Delisle met zijn vliegende collonne zit misschien nog in Heilbron uitteblazen van de snelle vei volging, en daar duikt de //convooinemer» in eens weer op aan de zuidgrens Het laatste telegram uit Kaapstad doet de deur dichtWepener, Rouxville en 'Filesburg zyn in handen van Boeren-com mando's En dan wordt er aan toegevoegd »Dezen (de Boeren commando's zyn blijk baar nair bet Zuiden gedreven door de Engelschen, die een lijn hebben getrok ken dwars door de ^Oranjerivier kolonie*, van den spoorweg tot de grens van Natal, en nu zullen trrachten lien in te sluiten» Dus een Khaki-tint weer aan 't eind. Nu, wij weten wat er van dattrachten" komt Daar kunnen weken, maanden mee heen gaan, en als de Wet er bij is, komt er van dat insluiten niets Van elders we bewegen ons echter nog steeds op het oorlogstsrrein weinig nieuws. Generaal Barton is, naar Lafi'an Zater dag uit Pretoria seinde, ten noordoosten van Krugersdorp aan het vechten met een commando Boeren. Li den laatsten tijd zijn daar verscheiden «benden* gezien, Ver der is een afdeeling koloniale vrijwilligers naar de Kliprivierb'ergen ten zuiden van Elandsfontein getrokken, waar de Boeren zich geregeld verzamelen. Al de onderhandelingen over de capi tulatie tusschen Erasmus en generaal Pa get blijken nu hierop te zijn uitgeloopen, datvijf burgers van zijn commando, 700 man sterk, zich hebben overgegeven Die waren dan zeker overtuigd, dat Kruger gevlucht was eu de zaak der Boeren gan- scheüjk was afgesneden. Een telegram uit Pieterman'tzburg meldt dat de Boeren die van Pelgrimsrust terug trekken, onder Botha, geschat worden op 4 of 5000 man; zij zouden 4 Long Toms, 8 pompoms, en 14 andere kanonnen bij zich hebben, maar bijna geen ammunitie meer bezitten voor de Long Toms. MOORD TE IJMUIDEN. Men meldt ons uit Haarlem Zondagavond te 11.15 uur is te IJ- muiden een vreeae'ijk drama afgespeeld. In de Visseringstraat aldaar liepen toen verschillende personen, die uit koffie huizen of van familiebezoek kwamen, eu ook liep daar de uit zes personen bestaande bemanning van de Ostendcr vischschuit no. 215. Plotseling, zonder dat er iets gebeuld was dat daartoo aanl.iding gaf, trok het zestal hun messen en begon links en rechts te steken op de niets kwaads vermoedende voorbijgangers. Een dezer, een vrachtrijder Gen it Heilig, die zijn paard was wezen ver zorgen, kreeg een snede achter in den nek en eene tweede onder den arm, zoodat hij dood neerviel. Een tweede, een stoker van de sleep boot „De Rijp", kreeg een steek in den rug en hem werd ook een stuk van het oor gesneden. Een Enkhuizer visscher kreeg een steek in den rug en zoo ging het ook met den IJmuider visscher Kaan. Natuurlijk werd dadelijk door anderen uit het publiek alarm gemaakt en scho ten de Rijks veld wachters Korter en Wiersma toe, aan wie het gelukte een der Belgen |te grijpen, terwijl de ande ren het op een loopen zetten. De genoemde veldwachters verklaren nog niet te begrijpen dat zij den Belg levend aan het politiepost hebben ge kregen want het woedende publiek wil de hom verscheuren. Met die overbrenging ging nog al wat tijd verloren, zoodat de andere Bel gen aan boord waren gekomen en ge legenheid hadden gevonden het zeil te heischen om te trachten de haven uit te komen. Maar de brigadier Groen requireerde dadelijk een sleepboot, het publiek sprong in vletten en zoo ging het de Ostender boot na, die dan ook werkelijk werd ingehaald. De Ostenders zijn toen, zonder gevolg echter, aan het schieten gegaan, zij wer den geënterd en met boot en al naar IJ muiden teruggebracht, waar de boot aan den ketting werd gelegd en woeste lingen, werden in arrest ge3teld. De dadelijk gewaarschuwde burge meester was spoedig ter plaatse en be gon het verhoor, terwijl de doctoren Bok' ea Langeveid de gewonden ver bonden. De verklaringen de Belgen zijn nog zoo verward, dat niet is uit te maken, wie de moord heeft gepleegd. De rechter-commissaris uit de Haar- kmische rechtbank en een substituut-offi cier vergezeld van een substituut-griffier, zijn te IJmuiden aangekomen. Op last van de justitie is het lijk van Gerrit Heilig geaeeskunnig beschouwd. De vermoedelijke dader heet Eduard van Tornhout, schipper van de schuit O. 215. Als mededaders zijn te noemeu Cornelia Wattrenen de gebroeders Tsdor en Louis de Prijker, eveneens van de O. 215. De verslagene laat een vrouw en zes kinderen na. Hij was een werkzaam en oppassend man. Verschillende getuigen zijn reeds ge hoord, doch een bekentenis van een der verdachten is er nog niet. Gewond zjjn J. F. Zwart, te Enk huizon. D. Zwaan, te Egmond aan zee. J. Meijer, en J. Kaan, te IJmuiden. Reeds van 12 uur af, wachten te Haarlem op het Stationplein verschil lende personen om getuige te zijn van do overbrenging der verdachten. Dit zal echter wel laat in den avond worden. Plaatselijk nieuws. 11 October. Een droevig ongeluk had hedenmiddag plaats. Bezig zijnde met dorschen met een stoomdorachmachine had het 12jarig zoontje van den landbouwer H. van der Velde het ongeluk daarin te geraken, waardoor zjjn linkerbeen dermate werd verbrijzeld, dat amputatie direct moest volgen De op 11. Zondag gehouden oogetcol- lecte in de Ned. Herv. Kerk heeft ongeveer f 8 o opgebracht. Tot zetters bij 's Rijks Directe belas tingen voor deze gemeente, zijn herbenoemd de heeren E. de fi. van der' Koogh en J. J. Nipius. Ter gelegenheid van den President der Transvaalsche Republiek »Paul Kruger* wapperde de Nationale driekleur van de schepen deiqvisschersvloot alhier De ingeschrevenen, welke dit jaar aan de loting der Nationale Militie zullen deel nemen zijn als volgt 1 A. v. Ast 25 B. Mijs 2 A. L. Aupperlee 26 C. v. d. Nieuwendijk 3 J. J. v. d. Berge 27 G. v. d.Nieuueiidijk 4 J. de Bloeme 28 J. P. Nieuwland 5 ff. M. v. d. Broek 29 J. J, Nipius 6 J. Broer 30 A. Noordijk 7 J. Buzink 31 D. Peeman 8 O. v. d. Doel 32 W. Peeman 9 H. Driesse 33 0. de Kuiter 10 A. Dubbeld 34 H. Schellevis 11 J. A. Dijkers 35 J. Sehoonejongen 12 J. v. d. Hoek 36 C. Slui 13^A. C. Jongejan 37 J. Struik 14 0. Knape 38 R. Tieleman 15 K. de Koning 39 H. P. v. d. Velde 16 J. Koote 40 K. Verburg 17 'J. de Korte 41 J. Verolme 18 L. Kranendonk, 42 H. Vervloet 19 A. Krijgsman 43 H. Visser 20 A. Krijtenberg 44 J, G. W, Vlette1." 21 A. J. de Labije 45 B. Vroegindeweij 22 M. Langbroek 46 IV. Vijfvinkel 23 J. Meijer 47 C.AVittekoek 24 P. Meijer 48 J..H. Witvliet. Stad aan 't Haringvliet. Het Bestuur van den polder „Oude Stad" maakt be- kend, dat op 1 Nov. a.s. schouw zal worden gedreven over slooten, toedrach ten wateringen, enz. Door B. en W. is de straatver lichting voor den a.s. winter aanbesteed aan C. Donkersloot, ad. f 120. Met de oefeningen in den vrijwil- ligen wapenhandel zal waarschijnlijk op 15 dezer iu de school een aanvang ge - nomen worden. Het zoontje van J. do Jong had Dinsdag het ongeluk in do haven te val len en werd gelukkig door G. Smits op het droge gebracht. Door een 50-tal militairen werden hier kade-manoeuvres op het fort P. E. met zijn redoutes en omliggende lan den gehouden. Naar men verneemt met goed succes.. NIEUWE TONGE. 10 Oct. Voor de 'lichting van 1901 zijn alhier 17 lotelingen. 1 A. van Driel. 10 L. Bruggeman 2 J.JKoppenaal. 11 T. Holleman. Ez. 3 Ad Holster bd. 12 A. Nelisse. bd. 4 P.|v. Sliedrecht. 13 C. Sulkes. 5 A. Verseput bd. 14 J. Bakker. 6 J. Dorst. 15 M. L. Markenstein 7 W. de Gast. bd. 16 II. Sneep. 8 A. v. Alphen bd. 17 C. Verolme. 9 H. Keijzer. OUDE TONGE. De ingeschrevenen welke di jaar aan de loting der Nationale Militie zullen deelnemen, zijn als volgt 1 G. J. Berkliofl'. 13. A. van Loon. ■2 J. Bruinse. 14. Arij Los. 3 H. van Dolder. 15. Arij Munters. 4 J. J. van Dongen. 16. M.G. v. Nieuwenh. 5 A. dell. v. Dorsser. 17. M. Oomens. 6 jjJ. van Es. 18. J. v. Peperstrate. 7 J. Hobbel Kz. 19. A. C. Schepers. 8 M. Kamerling. 20. B.Schouwenaav Mz 9[J. Kardux, 21. B. Schouwenaar Jz 10 sK. M. Kohier. 22. J. C. v. d. Snoek. 11 B. J. Kosten. 23. E. Snijder. 12 A. C. de Lint. 24. M. C. Tuns. De huisvrouw van J. v. d D. alhier had liet ongeluk te vallen en kwam op een emmer terecht, waardoor zij haar arm brak. Burgem. en Weth. dezer gemeente hebben ter kennis gebracht' van de geaf- fecteerden, dat de brandspuit No. z (N. spuit) tot nadere bekendmaking aangewezen is, om bij onverhoopten brand buiten de kom der gemeente, het eerst na daartoe gegeven bevel uit te rukken en werden de manschappen van spuit No. i dank betuigd voor de spoedige en flinke hulp die ver leend is in den nacht van i6 Sept. jl. bij den gewoed hebbenden brand te Sommels- dijk, en voor de ordelijke wijze, waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Tevens nam de Raad in dezelfde vergadering het besluit om te beginnen met 1 Januari 1901 een hondenbelasting te heften. Er moet dan worden betaald f3 voor eiken losloopenden hond, met uitzondering van kar- herders- en waak honden, mits deze voorzooveei de kar en herdershonden niet losloopea wanneer zij niet in gebruik zyn en voorzooveei de waakhonden betreft, dat deze steeds vastliggen. Aan de loting voor de Militie op 23 dezer moeten voor deze gemeente deelnemen 15 jongelingen, waarvan 5 redenen van vrijstelling hebben wegens broederdienst of omdat zij zijn eenigen wettigen zoon. Paul Kruger's verjaardag werd heden alhier herdacht, door het uitsteken van de Nationale driekleur. Dé vreugde werd verhoogd, door de betere berichten, die we weer van onze stamverwanten ont vingen. Ingekomen was een verzoek van de on derwijzers om een billijker loonsregeling. Na eenige bespreking werd met één stem tegen, die van den heer P. v.d. Ban, besloten een nieuwe loonsregeling te ont werpen, doch daarmede te wachten tot er een nieuwe Burgemeester is. Het verheugd ons dat de Raad einde lijk de billijkheid heeft ingezien om een betere loonsregeling te maken. 't Is al te gek en bij het vak niet ge bruikelijk dat eerstbeginnende precies even veel verdienen, als personen die reeds lan ger bij het vak zijn. Daarbij, als men prijs stelt op goed on derwijs eu van de stelling uitgaat dat onderwijs het middel is om iemand maat schappelijk te verheffen, dan moet men ook de gevolgen aandurven, en de onder wijzers een billijk loon geven. Een ding spijt ons echter, namelijk dat de Raad maar niet direct het consept- verordening door den Heer Koot voorge steld heeft aanvaard. Yan uitstel komt zoo licht afstel. Laat ons hopen dat dit nu niet geschieden zal. EEN DROOM. io October. Niet één Nederlander die niet weet wat dezen dag beteekend. Oom Paul die oude held en staatsman wordt heden 75 jaar, het is dan ook duidelijk waarom de vlaggen van bijna elke gevel wapperde, immers in voorspoed dweepte men met hem, en men begrijpt dat juist nu, Oom Paul onze hartelijke sympathie behoeft. Wat zal Oom in zijn nopjes zijn als hij verneemt dat het met hem niet gaat als het spreekwoord zegt: Vrienden in den nood, duizend in één lood." De vriendschap van het volk van Neder land, pardon van Nieuw-Helvoet, zal hem een riem onder het hart zijn. Zoo droomde ik en ik zag bij het ontwa ken achter hoornen verscholen één vlag in heel Nieuw-Helvoet, en bij die vlag een troepje lui die nieuwsgierig stonden te kij ken, als wilden zij vragen wat beteekend die vlag Ook voor Oom Paul geldt hetStel op Prinsen geen vertrouwen. Zooals wij in ons vorige nummer melden had Donderdag 4 Oct. 11. een vergadering plaats met het doel om te spreken over de keuze van een nieuwe Burgemeester. 64 personen waren daarbij tegenwoordig. De heer Koot voorz. van Gemeentebelang schetste in het kort het doel van dit za- menzijn zegt dat door het Bestuur twee candidaten worden voorgesteld, de heeren v d. Voort Secretaris te Hellevoetsluis en A. Bruinslot Burgemeester van Schiermon nikoog, vraagt of de aanwezigen nog meer dere candidaten wenschen te noemen. Den heer Bendegom beveelt als candi- daat aan Burgemeester Gallas van Helle voetsluis. Ook de Voorzitter beveelde de beide genoemde candidaten aan, en vraagt of het wel wenschelijk is een Burgemeester over meer dan een plaats te hebben, zoo licht komen de belangen in strijd. Hij stelt daarom voor de Regeering te verzoeken om een Burgemeester voor N. Helvoet alleen. Dit voorstel wordt met groote meerder heid aangenomen Nu stelde hij voor aangezien de derde candidaat is afgevallen tot stemming over te gaan tusschen beide candidaten. De heer J. v. d. Ban Pz. stelt voor om te besluiten enkel aan de Regeering te vra gen een Burgemeester enkel voor N. Hel voet, zonder opgave van naam. Den heer de Goede is het eens met de heer v. d. B. hij erkent de moeilijkheid om de gewensch- te man benoemd te zien, wijst o. a. op Zuidland en zegt ten slotte dat indien wij besluiten om een bepaald persoon te vragen, wij niet moeten volstaan door enkel een adres aan de Regeering te richten, hij voor zich beveelt ten slotte de candidatuur Bruin- slot aan. Het voorstel v. d. Ban in stem ming gebracht, wordt verworpen met groote meerderheid. Nu wordt overgegaan tot stemming over de twee candidaten. De Voorz. vraagt of een der aanwezigen bezwaar heeft monde ling te stemmen. G Geen der aanwezigen heeft bezwaar. De uitslag was: Van der Voort 20, Bruin Slot 5, 30 blanco. De heer Kotman zegt, dat hij nog nim mer gehoord heeft dat er over personen mondeling gestemd werd.*?ffr_: r.GU"Vjl De voorz. zegt dat de heer K. dat be zwaar straks had moeten noemen. Nu de uitslag echter zoo was, stelt hij voor ander maal met briefjes te stemmen. Dit voorstel werd aangenomen. De uit slag was: Van der Voort 24, Bruin Slot 8, 24 blanco en 1 van onwaarde. De voorz. zegt, dat nu blijkt dat de ver gadering eigenlijk is mislukt. Den heer De Goede zegt in deze ver gadering eigenlijk de meerderheid niet kan beslissen. Het doel der vergadering was meer om geheel tot overeenstemming te komen, en aangezien er nu feitelijk voor een be paald persoon geen meerderheid is te vin den en we het vrijwel eens zijn dat Nieuw- Helvoet behoort te hebben een eigen Bur gemeester, daarom stelt bij voor, andermaal over het voorstel-Van den Ban te stem men, De heer Bendegom zegt dat dit telkens terugkomen op een genomen besluit eigen lijk kwaajongenswerk is. De Voorz, ziet dit niet in, dat als wij het op een punt niet eens kunnen worden moeten we het op een an der beproeven. De heer Boutkan is van meening dat we best een ingezetene hadden kunnen voor dragen er zijn er genoeg die daarvoor ge schikt zijn. De Voorz. dient hem van afdoend ant woord. Het voorstel v. d. Ban, de Goede komt in stemming en wordt met groote meer derheid aangenomen. Nog wordt besloten het adres aan de Regeering door de Voorz. en Secretarissen der 3 alhier bestaande Kiesvereenigingen te doen teekenen, en aan de Gemeente raad om steun te verzoeken. Door eenige personen werd zij eenigen tijd daarna levenloos uit het water ge haald. Dr Rnodzant, welke direct te genwoordig was kon slechts, nadat hij nog geruimen tijd getracht had de le vensgeesten op te wekken, de dood eon- stateeren. De deelneming met de ouders is algemeen. Maandag werd het lijk, gevolgd door de majineljjke leden der Christelijke Zangvereeniging waarvan zij lid was, grafwaarts gebracht. Tal van belang stellenden volgden de stoet tot op de be graafplaats De Directeur der Zangvereeniging schetste in gevoelvolle woorden het leveu van de overledene en wees vervolgens op de broosheid des levens. De aandoening was van dien aard dat geen gevolg kon worden gegeven aan het plan der Zangvereeniging om op het graf Ps. 103 S aan te heffen. Trooste God de bedroefde ouders. De uitslag der gehouden stemming was als volgt: Uitgebracht 310 stemmen, waarvan 14 van onwaarde, volstrekte meerderheid 149. Daarvan verkregen de heeren W. v. Lienden (lib.) 157, J. W. Mos (lib.) 144, P. v. d. Does (a. r.) 117, F. A. Groen (a.r.) 113 en J. van Engelen (r. k 30 stemmen. Gekozen de heer W. v. Lienden. Herstemming tusschen de heeren J, W. Mos en P. v. d. Does De herstemming is bepaald op Dins dag 16 Oct. e. k. PiersMl. De rekening voor den dienst 1899, is door HH. Ged. Staten goedge keurd teruggezonden. De Unie-collecte alhier gehouden, beeft opgebracht de som van f 12,25. Aan 'STansvaal. Met den alleroppersten Potentaat der Potentaten heb ik een vast verbond gemaakt. "Willem van Oranje. Houd moed manhafte heldenschaar 1 Hoe Eng'lands wraak en gramsohap woede Veracht den Brit in 't doodsgevaar, Een sohild zij U des H oogsten hoede. Betwist den Erfgrond voet voor voet, En donder het den Brit in d' ooren Dien bastaard van een edl'er bloed „TransvaalTransvaal gaat niet verloren." Hoe hoog de donkre vloedstroom stijg', Hoe boven d' opgezette waat'ren De vrijheidszon ter neergang nijg' De Brit een zegezang doet sohaat'ren, Uw eenmaal vrijgostreden grond Eal 't vuigst gö.veld niet toebehooren Met roof en onrecht in verbond Transvaal gaat strijdend niet verloren En blaakt er geeBelt gij het Erf, Gedrenkt, gewijd door bloed on tranen, Opnieuw ten prooi aan 't helsch verdert Des oorlogs, dien ge in 'treoht durft wanen, Yerwaten Albion Yoltooi Uw duiv'lenwraak, Transvaal besohoren En geef het 't vuur en 't zwaard ten prooi TransvaalTransvaal gaat niet verloren t "Wees Neerland welkom grijze held, Beproefde Staatsman, wien de rampen Den moed niet breken, nog te kampen Voor vrede, vrijheid en uw recht; God geve Euroop' uw pleit te hooren "Waar U bewond'ring lauw'ren vlecht, En zweertTransvaal gaat nooit verloren. B. K. A. v. Unen,

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3