Vrijdag 5 October 1900. Vijftiende Jaarg. No. 781. Orgaan Antirevolutionair voor il© Kuidhvllandiche en SKeenw§ehe Eülanden, in hoc sign o vinces t. boekhoven. "bij dit nummer behoort een rt.tvoegsfk. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMEMjSIieJH Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en l/3 maal. ©ienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle slaiklkeBia voor de Hedacrtie S»esfeoanl, A tl vertegal lëai esi verdere AflUgBaiBiIsfratae fraaaecle aam glean tlil^ever. Hondsbestuur voor ar beiders. De heer Yvh Guyot heeft ia eene lezing, té Luik gehouden, medege deeld welken weg te Parijs onder de boekdrukkers is ingeslagen om de verhouding tusschen patroon en werklieden te vergemakkelijken. Deze mededeeling strekte tevens tot voor beeld voor andere arbeiderskringen. Bij de boekdrukkersknechts te Pa rijs kwam het tot de vorming van een bond, welks bestuur over het te verrichten werk onderhandelt met de drukkers en uitgevers. Hiermede is natuurlijk het per soonlijk contract tusschen patroons en zetters vervallen, en is de bond de arbeidsverrichter geworden. Die bond neemt het werk van de patroons aan, verdeelt het werk, ontvangt er Let loon voor en geeft dat weer aan zijne leden. Heeft een drukker ze ker aantal knechts noodig, dan vraagt hij ze bij het bondsbestuur aan, en heeft hij klachten over de arbeiders en wenscht hij verwisseling, dan is altijd weer de bond zijn adres. Ook is hiermede vervallen het ge vaar van werkstaking of onderkrui- ping. Op deze wijze is het verenigings leven geene inrichting naast bet wer kelijk contract, maar vormt het een deel daarvan, en is het daarmede onlosmakeL,k verbonden. Zulk eene organitatie heeft het voordeel, dat de arbeiders zich vrijer en zelfstandiger gevoelen tegenover de werkgevers, omdat hun bekwaam heid en geschiktheid ten slotte be oordeeld worden door gelijken, door zelfgekozen en generaal gekozen be stuurders. En toch is er iets, is er zelfs veel in eene dergelijke regeling, dat ons tegenstaat. Daargelaten nog de partijschap die er in zulk een grooten arbeidersbond kan opkomen, vooral ten aanzien van het kiezen van bestuurders (wanneer men weet, dat het bondsbestuur over ■zóóveel te beslissen heeft) zoo worden op den 'hier beschreven-voet de ar beiders toch als afzonderlijke partij 'gesteld tegenover de werkgevers. De zedelijken band, die er moet bestaan tusschen patroon en arbeider, zal er allengs mede verloren gaan. Het gezag van den patroon is dan zoo goed als terzijde gesteld Want wat geeft een arbeider om wegzending bij een hem ougevalligen baas, wanneer het bondsbestuur hem eenmaal bekwaam heeft gekeurd en terstond eene an dere werkplaats voor hem gereed heeft. Doch niet slechts het gezag, neen de geheele persoonlijkheid des werk gevers wordt op deze manier verduis terd en veronwaard. De kracht van Menigen patroon zit vaak hierin, dat hij net werk regelt alleen naar zijn oor- eel, overeenkomstig zijne kennis, in veiband met de hem gedane bestel ingen. Doch hij kan hierin alleen vooruitkomen, wanneer zijne arbei ders hem getrouw volgen. Op eene boekdrukkerij moge aan dit doorvoeren van eigen opvattingen minder behoefte bestaan, bij andere vakken zal dat wel degelijk uitkomen. En dan is de patroon met eene neu trale verwisseling lang niet altijd ge holpen. Neen, eene organisatie in dier voege, dat voor dezelfde vakken de patroons en arbeiders somtijds gescheiden maar ook vaak gezamenlijk vergaderen en overleggen, schijnt ons onvergelijke lijk veel beter toe. Zulk eene organisatie bedoelden van ouds de Kamers van arbeid, het eerst van antiruvolutionaire zijde aanbevo len, en nog slechts in veel verzwak ten vorm van regeeringswege daar- gesteld. Wettelijke organisatie van den ar beid moet en mag niet bedoelen, den zedelijken band tusschen werkgevers en werk verrichters te vervangen, maar te versterken. €Heene wee die levend maakt. „Onze tijd" zoo schrijft Ds. Gis- pcD, de bekende causeur, die vroeger zooveel .interessante brieven schreef aan een denkbeeldigen vriend te Je- ruzalem, en die thans herhaaldelijk door zijne vrienden aangedreven wordt om de pen nog eens op te vatten, „onze tijd komt mij voor bij uitnemend wettisch te zijn en meer en meer wettisch te worden. Als men alle wetten, reglementen en statuten, die heden ter dage be staan en toenemen in tal en last, eens tot een strook kan maken, zou men zeker onzen aardbol er eenige malen mee kunnen omwinden. En toch klaagt men over het toenemen der zonden." Ziedaar weer eens de spijker recht op zijn kop geraakt. Want het is niet aaders, de neiging om door wettelijke en reglementairen dwang in staat en kerk en maatschap pij, in school en huisgezin, opkan- toren en ia werkplaatsen de zaken op orde to krijgen, wordt steeds ster ker en laug niet genoeg bedenkt men daarbij dat -vele voorschriften, hoe goed en noodig op zichzelf ook, niet toereikende zijn om in het mensch- dom een goede gezindheid te brengen, en dat deze toch in de eerste plaats noodig is, voo r het onderhouden van een drageljk leven. Zullen wij dan den ijver in het stellen van goede regelen misprjzen of de waarde va,u deugdelijke wetten onderschatten V olstrekt niet. Dat zou ons weer in een ander uiterste doen vervallen. Neen, maar wat wij zeggen willen, is dit: hot komt er maar op aon, dat er niet slechts goede wetten be staan buiten den meusch, maar dat zij eene plaats hebben gekiegen in den mensch. Daarom blijft de opvoeding der jeugd altjd zulk eene voorname zaak, en hangt daarvan in den middeljken weg Neêrlands toekomst af. Zelfs vele gematigde liberalen zien dit tegenwoordig helder mede in. en beginnen uit dit oogpunt de vrje school mede lief te krjgen. Transvaal. Slechts terloops gewaagde da Troonrede van de treurige verdruk king die onze Zuid-Afrikaansche stamgenooten nog steeds ondergaan, cn bij de behandeling van het Adres van Antwoord ging de Tweede Kamer hierop niet in. Over dat stilzwijgen is heel wat dis cussie gevoerd in de groote bladen evenals over de quaestie of onze Regeering aan President Krnger als zoodanig een oorlogschip voor de reis naar Holland aanbood, dan wel alleen aan den heer Kruger. Dit een en ander raakt onze ver houding tot het Engelsche volk. En zooals ook in andere gevoelige quaestiën staat hier bj den een de voorzichtigheid of vreesachtigheid, bj den ander de vaderlandsliefde op den voorgrond. Wat voor den eerstbedoel de noodeloos in gevaar loopen heet, is voor den ander slechts voldoening aan gevoel van plicht en eer. Bj het Begrootingsdebat zal de Tweede Kamer er zeker wel op terugkomen. Tain- en landbouw. Volkeren «les* Aarde. l'Vttll lifij li uitgkever: O 3 LANDBOUWBRIEVEN OVERBEMESTING. IX. Alhoewel sedert mijn laatsten brief over de behandeling der weiden eenigen tijd is voor bijgegaan, wenschte ik toch op hetzelfde on derwerp nog even terug te komen. Ik heb namelijk over het behandelen der weiden nog tets zeer belangrijks mede te deelen. Zoover ik weet, worden in deze streken de weiden weinig of niet geëgd. Ik voor mij heb ten minste nog nooit een landbouwer bezig gezien met zijn weide te eggen. De eigenaardige egge, die voor dat werk het meest geschikt is, de zoogenaamde kettingegge, wordt dan ook nog slechts weinig aangetroffen. Toch is een weide eg noodig om op den duur de weide vrij te houden van gebreken en goed en gezond gras te verkrijgen. Vooral op lage, vochtige weiden, die in den regel rijk zijn aan mosachtige plaatsen, doet de egge dienst. De grond wordt daardoor open gemaakt en de lucht kan beter op den bodem inwerken. Het komt vaak voor, dat lage weiden zuur achtig worden. Voor die kwaal bestaan slechts twee geneesmiddelen, die beide moeten toe gepast worden. Ik bedoel eggen en kalken. Dat een weide zuur is, is alleen het gebrek aan kalk en lucht. Waar genoegzaam kalk in den grond aanwezig ic, groeien op den duur geen zure grassen. Dat zure weiden slecht en zelfs gevaarlijk zijn voor het vee, voorna melijk voor jong vee, heeft de ondervinding meer dan eens geleerd. Bij gebrek aan kalk houdt het vee een zwak beenderengestel. Been breuk komt niet zelden voor als gevolg van het weiden alleen op kalkarme gronden. Waar echter op de weide kalk gebruikt wordt, is het tevens noodzakelijk den bodem te voorzien van de noodige voedingsstoffen, die de ver schillende grassen behoeven. Deze zijn, zooals we reeds zeiden, kali, phosphorus en stikstof. Ik weet wel, dat sommigen beweren, dat een weide geen Chiiisalpeter noodig heeft. Doch zij die dit beweren, vergeten, dat de2 salpetervorming in den weidegrond, die in den regel vast is, niet in die mate plaats heeft, als in het bouwland. De salpetervorming kan daarenboven slechts in de allerbovenste lagen plaats hebben en de langwortelende grassen en andere weide-planten kunnen daarvan ze ker niet profiteeren. Weiland dat tot heden niet bemest is, verdraagt, dat wil zeggen, is zoo beloonend bij een bemesting van 1200 kg. kainiet, 500 kg. thomasphosphaaten 150 kg. chi iisalpeter per H.A. De kainiet en het thomas- slakkenmeel geve men in November, de chi iisalpeter geve men eerst in het voorjaar. Al staat de weide in den winter wel eens onder water, dan moge dat nog geen reden zijn om die bemesting na te laten. Een dergelijke be mesting oefent een gunstigen invloed uit zoo wel opde hoeveelheid als op de hoedanigheid van den mest. Proeven in deze richting genomen, hebben ons doen zien, dat het hooi van 3500 kg. tot 5000, ja tot looo kg. per H.A. steeg. Wanneer we aannemen, dat er aan mest f 25 op die wijze uitgegeven wordt, zou een der gelijke behandeling, het hooi op een gemid delden prijs gerekend, een winst van f i5o minstens opleveren, ongerekend de verbetering van de hoedanigheid. Door een goede bemes ting verdwijnen daarenboven onkruiden, bie zen, mos, hermoes. Vooral het hermoes, ook rooibol of kwadenaard genaamd is, een na- deelig onkruid. De melk der beesten word slijmig, blauw en bitter. Soms krijgt het vee ziekten, zooals bloedpissen, buikloop, opbla zen van den darm, enz. alleen doordat het hermoes gegeten heeft. Ook het afzetten van het kalf is vaak een gevolg van het gebruik van hermoes. „WILDE" PERZIKBOOMPJES, Maakten we enkele weken geleden gewag van het vruchtenproefveld van den heer A. C. Ide te Wageningen, waar tal van zaailingper ziken van slechts vijf jaar een overvloed van prachtige vruchten droegen, thans willen we medédeelen, dat we veel minder ver verwijderd iets dergelijks zagen. Weliswaar was 't geen proefveld, dat we bezochten. In geenen deele. 't Was slechts een „hoofje" zooals men hier meestal zegt en wel dat van den heer K. Schil- peroord te Middelharnis. Doch wat we er za gen, vonden we interessant genoeg, er hier even melding van te maken, 't Waren een tweetal perzikboompjes. De heer S. deelde ons mee, dat hij ze van pitten had verkregen. Voor een zestal jaren, waren die door hem gelegd, en wel in het voorjaar. Eerst het daaraan volgende jaar waren ze ontkiemd en zoo doende kan men den ouderdom der boom pjes op een jaar of vijf rekenen. Gedurende heel dien tijd was er niets aan gebeurd, doch dat ze goed groeiden, bewees duidelijk, dat ze ter dege profiteerden van de mest, welke van tijd tot tijd in 't „hoofje" werd ondergespit. Ook vertelde ons de heer S. dat de modder, welke voor een aantal jaren uit de kreek was gekomen, vrij zeker van gunstigen invloed was geweest. Nu, daaraan twijfelen we geen oogen- blik, want het boompje, dat het dichst bij de kreek stond, was het flinkst en droeg ook de meeste vruchten. En met het oog daarop, op die vruchten bedoelen we, is 't dat we dit schreven. Zelden, neen nimmer te voren, zagen we zoo'n jong boompje, en dan nog wel van een zaadje gekweekt, zóó rijk geladen met mooie perziken. Waarlijk, 't was een lust er naar te zien. Vele takken bogen door den last, welke ze te torsen hadden. M. ÜMitschland. In toongevende politieke kringen te Ber lijn verbergt men zijn ongerustheid niet over de verdere ontwikkeling der Chineesche aan gelegenheden, zelf al mochten al de mogend heden met uitzondering van de Vereenigde Stalen op het Duitsche voorstel ingaan. Men vreest, dat Duitschland in de noodzakijlheid zou komen, China openlijk den oorlog te ver klaren, voor het geval de Chineesche autori teiten mochten weigeren de aansprakelijk hoofdschuldigen uit te leveren. In elk geval zou de in China aanwezige Duitsche strijd macht22000 man—-dan geheel onvol doende zijn, terwijl de tot dusver gemaakte kosten reeds tot een aanmerkelijk bedrag zijn gestegen. Maar misschien wil in dit geval Rusland wel een helpende hand uitsteken Als het de geannexeerde stukken van Mantsjoerije mag houden, zal het wel geneigd zijn tot een be wijs van dankbaarheid aan den Duitsehen vriend België De heer d' Aumerie, een Nederlander, heeft den heer van Boeschoten, secretaris van het gezantschap van de Zuid-Afrikaan sche Republiek doen weten, dat hij, indien president Kruger in Brussel mocht komen, hem en zijn begeleiders een prachtig kas teel te Anderlecht, bij Brussel, ter beschik king stelt. De heer d' Aumerie stelt ook zijn paarden en rijtuigen disponibel voor den President, De heer van Boeschoten antwoordde, dat hij of Dr. Leyds president Kruger tegemoet zullen gaan naar de plaats waar hij aan land komt, en hem van het aanbod zullen kennisgeven. Plet aantal bezoekers van de Parijsche tentoonstelling beloopt nu per dag een kwart millioen ongeveer, gemidd ld. De «tickets» worden verkocht voor 25 en zelfs 20 cen times. Op de vraag, of de Expositie ook na de officieele sluiting op den vijfden No vember (evenals die van 1889) nog eenigen tijd bezocht zal kunnen worden, valt nog geen antwoord te gevenhet is echter wel waarschijnlijk. Alles zal afgebroken worden, uitgezonderd alleen de Alexander-brug, de beide kunst paleizen op de Champs Elysées en de ser res der-stad Parijs, terwijl de kans, dat de Machinegalerij die van 1 8 8 9 is blijven staan opnieuw zal gespaard blijven, heel gering is. Het plan schijnt te wezen, het Champ de Mars geheel te beplanten en als reusachtig square in te richten, waardoor de kans op een eventueele nieuwe tentoonstelling, over tien of meer jaren, wel zal verkeken zijn. Sommige uitstallingen op de Tentoon stelling hebben reeds leelijke gapingen de exposanten laten de verkochte zaken alvast meenemen Eng eland. Zaterdag was het, gelijk men weet, de ie verkiezingsdag in Engelanden daar ook de Engelsche kieswet de bepaling bevat, dat wanneer slecht één candidaat bij het orgaan van 't bevoegde gezag is opgege ven, deze zonder verderen omslag als ge kozen wordt verklaard, was Engeland met één slag een goede honderd volksverte genwoordigers rijk. Onder de aldus zonder strijd gekozenen behoorden de minister van koloniën Chamberlain de vice minister van oorlog Wyndham, Ritchie, sir Howard Vincent, Vicomte Cramborne (de zoon van Lord Salisbury) enz. Maar onder deze con servatieven vindt men ook Burdett-Couts, den man van de onthullingen over de meer dan onvoldoende inrichting van hospitaal en ambulancedienst in den Vrijstaat. Te genover hem hebben de liberalen geen me dedinger willen stellente gaarne zagen zij dezen conservatief in het parlement te rug die zoo goed van bewijzen voorzien den strijd aanbond tegen de zorgeloosheid der Lansdowne's en Chamberlains, Tegen dat de stembus openging, begon in de kringen der oppositie ook de moed weer te herleven, en Zaterdag dorst men zelfs hopen op een aanwinst van zetels, groot genoeg om de tegenwoordige «al macht» van Chamberlain te kunnen aan tasten. Het geweten van Engeland is nog niet ontwaakt; de massa toont neg wel geen berouw, zich te hebben laten meevoe ren in den schandelijken oorlogmaar de kiezers moeten toch den invloed hebben ondergaan van de financieele knoeierijen van Chamberlain, en een verandering niet van politiek, maar toch van personen wen- schen. Zoo dacht, zoo rekende men dan. We zullen zien, wat de uitkomst ons in dit op zicht leert. Het laatste telegram van dezen morgen hield in, dat gekozen zijn 178 ministerieelen en 54 leden der opposide. Zie Telegrammen.) Ante f ilea. Tegen president Mc Kinley is onder voor zitting van den heer Patrick Egan eene //lersch Amerikaansche Unie" opgericht, waar toe vele Iersche Amerikanen ook der repu- blikeinsche partij zijn toegetreden, en die reeds 135 afdeelingen telt, ijverig werkende voor den democratisch en candidaat Bryan. Het program der Unie is voornamelijk gericht

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 1