R IJ Y OEGS E 1 Vrijdag 14 September 1900. No. 778. Cieiiieii^d Nieuws. flaateeiljk IWfeiiw§„ Telegrammen. Wisscherij. Isig-enoaideii NtnliiieiB. BEHOORENDE BIJ INHOC SIG-NO VJffSES "V olgens een Reuter-telegram uit Pretoria heeft het afsnijden van tie verbindingslijnen geen slechte gevolg n gehad voor de voe dering van het leger, daar, dank zij de zorgen van kolonel Ward, te Pretoria voorraad voor vele m randen voor het ge- heele leger was O; gehoopt. De hospitalen waren goed in orde. De losgelaten gevan genen uit Nooitgedacht waren meest ge wapend en vormden een atzonderiijk kamp, waar ze op allerlei manieren vertroeteld werden. In een proclamatie van 5 September wordt nu ook voor de Vrijstaters liet schrikbewind aangekondigd, dat Lord Ro berts reeds elders instelde. Er wordt ge dreigd met gevangenisstraffen, boeten, doodstraf, vernieling van eigendommen enz. Zij, die den eed van trouw hebben af gelegd en hem daarna hebben geschonden, zullen gestraft worden met den dood, met gevangenis of boete. De gebouwen van hen, die den vijand onderkomen hebben verleend, zijn van u af onderworpen aan de straf, met den grond gelijk gemaakt te worden, en hoeven, in welker nabijheid spoorlijnen beschadigd zijn, worden onder worpen aan een boete van 2Q2 shilling per morgen. De bewoners moeten in de toekomst den Eugelschen troepen kennis geven van de aanwezigheid des vijands blijven zij in dezen in gebreke, dan zullen zij beschouwd worden als helpers en stellen ze zich bloot aan het gevaar, behandeld te worden als oproerlingen. Het garnizoen dat te Bloemfontein zal blijven, wordt in de Engelsche bladen op ongeveer 15,$00 man gesteld. Er wor den in Engeland houten hutten voor ge maakt. Tot klooster, enz. Naar ver schillende geruchten zal het prachtige land goed Rijksdorp, Couwenhoven en de Pan, gelegen onder Wassenaar en Katwijk, in handen overgaan van de orde der Jezuïten. Dagelijks worden onderhandelingen gevoerd. Vermist. Te Middelburg wordt sedert eenige dagen vermist de heer T. L P. onderwijzer aan een openb. school en as sistent leeraar in het teekenen aan de burgeravondschool aldaar. Hij is het laatst gezien in die gemeente op dl Augustus. Droevig ongeval. Vrijdag ochtend is te Venloo eene non in het Urielinenklooster, //zuster E. bij het zee- men der glazen uit de 3e verdieping op straat gevallen. De zuster werd zóó zwaar gewond dat zij eenige uren later overleed. Een ramp. De stalhouder Van Ling, te 's-Gravenhage, kwam Zaterdag avond met een victoria, bespannen met één paard thuis en liet zijn rijtuig een oogen- blik onbeheerd staan. Drie zijner kinderen een jongetje en twee meisjes, stapten zooals zij meer deden als vader thuis kwam in. Voor het rijtuig stond een bierwa gen. Nauwelijks was deze laatste wegge reden, of het paard voor de victoria sloeg op hol, rende in vaart door de Bilderdijk- straat, en liep het water aan de Veen- kade in, ondanks de pogingen om het dier te stoppen, aangewend door den huisschil der Koenen Deze werd integendeel zelf mede het wa'er ingesleurd. Op het geroep van den man en de kinderen sprongen spoedig nog eenige andere personen tot redding te water. Door het hevig slaan van het paard werd het rijtuig midden in de vaart gedre ven waardoor de redding uiterst moeilijk werd. Toch griukte het twee der kinderen het jongetje en eeu meisje op het droge te brengenzij verkeerden echter toen reeds in bewusteloozen toestand. Koe nen en het andere meisje geraakten echter onder den wagen, met het droevig gevolg, dat zij beiden verdronken. Het verongelukte meisje, oud 6 jaar. werd naar de ouderlijke woning gebracht Koenen, eerst sedert kort gehuwd werd per brancard naar het Ziekenhuis, en later naar zijn woonhuis in de Westerbaenstraat vervoerd. Te vergeefs hadden doctoren getracht de levensgeesten van beiden op te wekken. SOMMELSDIJK. Door eigenaren van tuinen en boomgaarden werden herhaaldelijk geklaagd over het ontvreemden van appels en peren enz. Na lang surveilleeren op verschillende plaatsen mocht liet onzen ijverigen gemeen teveldwachter J. S. Erederiks, inden vroe gen morgen van den 11 dezer in den tuin van den Heer den B. alhier, nadat deze zich in een kippenhok verdekt had opge steld, een zekere 17 jarige J. K. en G. de de R die bezig waren, hun boterhamzakje met peren te vullen, te snappen, die zeker hun welverdiende straf ni t zullen ontgaan. Hrt is te wenschen, dat dit een wenk voor diegene mag zijn, die zich aan der gelijke dingen sehuldig maken, te meer daar op alle punten rondom het dorp de wacht' gehouden zal worden. MIDDELHARNIS. 12 Sept Donderdag avond schrikte de hit van J. M. P. aan den Langeweg doordat een fietsrijder voor bij reed. zoodat hit en kar in eene sloot geraakte en waardoor aanmerkelijke schade aan de Galanterien werd toegebracht. Binnen enkele dagen worden hier de eerste vissloepen verwacht. Naar voorloo- pige berichten is de vangst schraal even wel worden er hooge prijzen besteed. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Burg. maakt bekend dat het douanekan toor Selzake des Woensdags van 8 10 uur en 's Zaterdags van 8 11 uur zal geopend voor Nederlands slachtvee. B. en W. maken bekend dat aanbesteding voor den bouw van een lij kenhuisje zal plaats hebben op 14. Sept. vm. 11,30 uur ter Secretarie. De lotelingen der lichtingen 1900 M. de Wachter die moet dienen voor H. v. Sprang is ingedeeld bij het 3e regement infanterie te Bergen op Zoom. Woensdagavond 12 Sept. hield de heer C. Plukhooij, onderwijzer en een uitgestootene uit Transvaal, een lezing in het lokaaltje van J. Peekstok alhier over Transvaal en Trans- vaalsche toestanden. Spreker gaf zijne bevindingen te kennen, en deed dat in een schildering die allen boeide, getuige de doodsche stilte. Deze rede in zijn geheel weergeven, zal wel minder noodig zijn, aangezien uw berichtge ver heeft vernomen, dat de heer Plukhooij ook te Sommelsdijk zal optreden. In 't kort echter werd het volgende uitge sproken. Dames en Heeren I Stel u voor een Transvaalsche boer, gesto ken. in dezelfde kleeren als waarin hij gevan gen is genomen. Zoo U weet, dragen de Boe ren geen uniform. Is er een knoop af, ge wordt niet gestraft zooals hier, evenmin als men het bevel uitvoert van den bevelvoerenden officier, als men denkt, dat dit niet goed is. Spreker is voor 3 weken hiergekomen, en heeft in de jaren in T ransvaal vertoefd, zooveel talen helpen meepraten, dat hij eerst bang was een spreekbeurt te vervullen, denkende zich niet goed te zullen ui'drukken. Transvaal was voor weinige jaren on bekend. En onbekend maakt onbemind. Spreker schetste in 't kort, hoe de Trans- valers geregeld als het ware in oorlog met de Engelschen zijn geweest. Hij schetste in korte trekken de gebeurte nissen van af de ontdekking van de Kaap, ver teld 3 van de gunstige rapporten uitgebracht door schepen, welke deze plaats aandeden en tengevolge daarvan de eerste menschen uit Nederland zich daar gingen vestigen. De Boeren gingen zich daardoor verspreiden. Door deze verspreiding kregen zij een onafhankelijkheids gevoel, dat bij het ver- koopen der Kaap aan de Engelschen, nog meer op den voorgrond trad. Spreker schetste »de trek« in al zijne bijzonderheden en leidde zijne hoorders in het familieleven der Boeren inteekende daarna de verschillende gronden, als ver deeld in hoogeveld, lageveld, middenveld en boschveld. Het laatste een zeer groote uitgestrektheid met doomboomen (Kaffer wag 'n beetje) Hoogeveld schaars en dor, Bene- denveld prachtig, doch vol koortsen, en deed zeer goed uitkomen, dat Engeland eigenlijk altijd de Boeren, waar zij ook gingen, als hun onderdanen beschouwden. Het ontdekken van goud, bracht een geheele ommekeer te weeg, John Buil zette groote oogen op, er was goud En toen de goud-aders niet alleen oppervlakkig maar ook diep bleken te zitten, zette hij zijne oogen nog wijder open en waren al spoedig de zinnen van de jingo's daarop gezet en de eerste aanleiding tot den oorlog gevonden. Spreker schetste nu het politieke leven van den Boer, en bracht zijne hoorders wan delende naar de plaats waar Jameson ge tracht had door verraad, Transvaal te veroveren. Keurig teekende hij het afslaan en de ge vangeneming der bende en hoe Piet Croii- jé met 17 man die 800 gauwdieven ge vangen namen. Dit was de aanleiding die alleBoeren deed zien hoe nu of later de oorlog onvermij delijk zou zijn en waarom ze zich gingen toe rusten. Hoe jammer het was, dat onderlinge naijver tusschen Joubert en Kruger veel wat in orde gemaakt had kunnen worden, niet was klaar gemaakt, vergat spreker niet evenmin als hij vergat de Hollanders te verwij ten dat zij er zelf de oorzaak van waren dat de Boer hen niet vertrouwde en hen zelfs wan trouwde. Als vanzelf leidde spreker zijne hoorders nu in de stemrechtkwestie in en kwam hij tot aan den aanvang van den oorlog. Na de pauze, die 15 minuten duurde, trad spreker meer in bijzonderheden over het Hollandsche korps, over de toerusting van het paard en de eerste gang naar het oorlogsveld. Tred voor tred liep hij, in den geest', de verschillende door hem meegeleefde slagen langs, als: Elandslaagte, Ladysmith, inneming van New Castle enz. enz., en wist zijue hoorders te boeien en in een gloed te doen ontvlammen, nu eens door haat tegen de lanciers, dan weer door het kranige optreden van het Hollandsche korps. Toen spreker bij de passage kwam dat alle lanciers op 6 of 7 na doordat korps 2 dagen later geheel werden vernietigd, kwam aan 'tapplaus geen einde. Weder verzocht spreker een kwartier pauze en gaf daarna veel en velerlei hel dendaden en droevige scènes te zien, zoo onafscheidelijk aan den oorlog verbonden. Gelijk we in den aanvang zeiden, moe ten we alles maar even aanstippen. Wilde uw verslaggever »en detaik alles weergeven, de ruimte van ons blad was te klein, en daarenboven de tijd te kort, daar binnen enkele uren dit blad verschijnt.. Het zij genoeg als wij verklaren, dat deze avond veel heeft bijgedragen om een dui delijker overzicht te krijgen van den jam merlijken gouddorst-krijg. We zeggen het densgeachten spreker volgaarne na Engeland wint het nooit! DEN BOMMEL. Toen dezer dagen hel 8jarig dochtertje van den arbeider G Oorbeek naar het smeden van den smid Geelhoed stond te kijken, sprong eene vonk tegen hare kleederen aan, met het gevolg dat deze spoedig vlam vatte. Gelukkig was het, dat er eenige men schen op de kaai stonden, die het gevaar zagen, en spoedig de voortgang der vlam men stuiten, anders ware er wel grootere ongelukken met haar gebeurd. Door het speleo viel de Sjarige T. v. d. P. 1.1. Zaterdag in het Spui al hier. Haar broertje daarbij tegenwoor dig zijnde, aarzelde geen oogenblik zijn hulp aan haar te verleenen, sprong er bij en mocht het genoegen smaken zijn zusje op het drooge te brengen. Voorwaar! dat is toch broederliefde DIRKSLAND. Door stemgerechtigde lidmaten der Necl. Herv. kerk alhier, zijn als gemachtigden herkozen de heeren G. L. Warnaer, en M. Kastelein, en gekozen de heeren C v. d. Schenk, en A. v. Over steeg. De verplichte hengstenkeuring zal al hier gehouden worden op Donderdag 4 October a.s. des morgens ten 1 o ure. HERKINGEN. J.l. Dinsdag viel de jongste zoon van schipper A. MuDters alhier tu de kaai en werd gelukkig door zijn knecht, J. Hers gered, die hem spoedig nasprong. BEHELLE. Zoo zachtjes aan sakkelen we weer naar den winter, wat het ver keer aangaat. Het is eigenaardig op te merken, dat, hoe meer we October naderen, hoe stiller het hier wordt. In Juli is het dolle drukte van pel grims en badgasten, en nu pelgrims ver dwenen, en een enkele Rotterdammer, die nog verfris3cbing komtzGeken in Voorne's duin. De stoombootmaatschappij Voorne en PuttenMaasnymph zal te beginnen Zaterdag a.s. het uur van vertrek der avonddienst half vijf doea plaats hebben, in plaats van 6 uur. Gelukkig dat de Vlaardingsche Maatschappij nog gelegen heid geeft om 7 uur te vertrekken, auders zaten we hier met recht in de nachtschuit. Wat een verandering zal het op dat gebied zijn over oen paar jaar, wanneer de tram klaar is. NIEUW-HELVOET. Mejuffrouw R. Zurich benoemd tot Onderwijzeres aan de „School met den Bjjbel" alhier beeft j hare benoeming aangenomen. En zal D.V. 1 October a.s, in dienst treden. De oogst is gelukki g onder zeer gun stige omstandigheden binnengekomen, thans is men begonnen o m de aardappelen uit te doen, waren er in de vroege soorten (Kralen) op sommige perceelen nog al wat zieken, in de laatste is dit niet zoo erg, het beschot valt erg mee en de kwa liteit laat niets te wenschen over. Er is dus stof ie over om de Gever van al dat goede dankbaar te zijn. Zondagavond was G. Tol in de thee tuin van dhr. Blanc aan bet schommelen,, door een of andere oorzaak liet hij los en viel van eene vrij aanzienlijke hoogte van de schommel. Per wagen werd hij huiswaarts gebracht, uit liet geneeskun dig onderzoek bleek dat hef linker heup been ontwricht was. Wij vestigen de aandacht van de> voorstanders van Christelijk Onderwijs op de te houden Zuid-HoRandsche Unie dag, welke D. V. zal gehouden worden op Woensdag 19 Sept. te Grav6nhage, opening ten 10 yuur in „Diligentia Voor hout", als spreksr zal optreden den. heer Savornin Lohman met het onderwerp „Groen's strijd voor de School" terwijl om 2 uur Da. !I. Pierson van Zetten optreed met het onderwerp „Het gewij zigde Unie-rapport." En eindelijk 's avonds ten 7 uur zal Dr. v. Goor een Unie-rede houden in de Westerkerk. Waar zulke gevierdesprekers optreden zal zeker elke aanbevelng over bodig zijn, Wij twijfelen dan ook niet of allen die belangstellen in het Christelijk onderwijs en even kunnen, zullen willen medewerken om deze Zuid-Hollandsche Uniedag tot eene onvergetelijke te maken. HELLE VOET8LUIS: Maandagmid dag was in een der panden in de Kerk straat alhier een loodgieter met een spi- rituslamp bezig de afvoerbuis van een gootsteen te repareoren. De vlam der lamp sloeg naar binnen, waardoor eene geweldige rioolgasontploffing ontstond. Persoonlijke ongelukken hadden ge lukkig niet plaats. Op enkele plaatsen zijn in da straat gaten geslagen, terwijl de muur van het armenhuis enkele scheu ren vertoonde. Voorts nog een weinig materiëele schade en ten slotte tal van gebouwen, die kennis maakten met den inbond van het riool. De opbrengst der collecte voor de slagtoffers van do ramp te Helder (zoo werd ons van bevriende zijde medege deeld) gehouden te Hellevoetsluis, Nieuw Helvoet en Vierpolder met een gift van f 10.— uit Brielle, 'neeffc totaal opgebracht de som van f 334.90. De Commissie te Helder verantwoorde deze week van bij haar ingekomen gitten ruim f14000. en de Heer A. P. Staalman ruim f 7000. Totaal dus f 21000. De luit. ter zee 1ste klasse W. T. van Vloten, thans dienende als 1ste of ficier aan boord Hr. Ms „Nautilus" wordt 15 Oct. a.s. geplaatst op 's Rijkswerf te Willemsoord en toegevoegd aan bet hoofd van het vak van uitrusting en vervan- gendoor den luitenant ter zee 1st e kl. L. A. E. T. Ter Haar. De vorige week werdt een vuur- stoker aan boord van het wachtschip alhier door een vlieg in zijn onderlip gestoken. De lip zwol direct erg op, waarom geneeskundige behandeling noo dig werd geoordeeld. De doctor consta teerde bloedvergiftiging. De persoon in kwestie is gelukkig buiten gevaar. Als een bizonderheid kunnen wij melden dat de kastanjeboomen die dooi de laatste storm ontdaan waren van blad en vrucht, thans niet alléén uieuwe bla den vertoonen, maar zelfs beginnen te bloeien- In aansluiting aan ons bovenstaand bericht kunnen wij nog mededoelon dat er een matroos en een marinier door een vlieg beiden in den arm zijn gestoken, met hetzelfde gevolg. Allen nemen thans in beterschap toe. Woensdag 12 Sept. Het alhier op 's Rijkswerf in conservatie liggende 3de klasse sehroefstoomschip „Alkmaar" werd heden middag van de werf verhaald en zal morgen naar den Hoek van Holland gesleept worden, om dienst te doen als ziekenschip, met het oog op de pest te Glasgow. De verkiezing door vertrek van de heeren de Neef en Asnaus voor 2 leden van don raad zal plaats hebben op 24 Sept. a. s. en stemming zoo noodig op 5 October. Onze kiezers moeten dus weer in 't vuur. Zeker een voorproefje voor 1901. De beide afgetredenen hadden zitting tot 1903. LONDEN, 12 Sept. De Times-corres pondent te Peking geeft in een telegram van 31 Aug. een beschouwing over de overheersching van den Russischen invloed en over Japan's onderworpenheid daaraan. Hij zegt, dat Ruslands doordringen in Pe king (Mantsjoerije?) en het blijven daar geheel het karakter van duurzaamheid aannemen. De Japenners zijn ontevreden over de geringe sterkte van de Britsche legermacht. Thans is het gebleken, dat de Keizerin en Prins Toean den moord der gezanten beraamden. De Duitsclie gezant werd op last van de Keizerin vermoord. De correspondent bepleit de overwe gende noodzakelijkheid om de keizerin af te zetten, en Toean en de overige schuldi ge ambtenaren terecht te stellen. LOREN^O-MARQUES, 12 September. President Kruger en verscheiden Tranvaal- sche ambtenaren bevinden zich ten huize van consul Pott. Men zegt dat zij den 24en met de »Herzog« naar Europa zullen vertrekken. LONDEN 12 Sept. De geruchten, dat de Boeren zich na de ontruiming van Lij - denburg opnieuw verdeeld zouden hebben en dat een deel zich ten noorden van Lij denburg te Krugerspost zou bevinden, waar- heèn ook het geschut en de voorraden zou- vden zijn gebracht, schijnen niet in overeen stemming ta zijn met de werkelijkheid. Waarschijnlijk is generaal Botha met zijn geheele strijdmacht in noordoostelijke rich ting opgerukt naar Pelgrimsrust, waarheen ook de presidenten Kruger en Steyn zijn vertrokken. Tegenover de Bóerencomman do's, die langs den- spoorweg en ten zuiden daarvan stand hebben gehouden, operee- ren Pele Carew bij Watervalonder, Henry en Hutton bij Weltevreden, terwijl French verder zuidelijk, van Carolina uit op Bar- berton aanrukt. Hoewel French hevigen tegenstand vindt bij den|opmarsch, schijnt hij toch langzaam te vorderen. Het gerucht, dat dr. Leyds eerlang zou ontslagen worden als vertegenwoordiger van Transvaal in Europa, wordt nu in wei- ingelichte kringen beslist tegengesproken. Cit Johannesburg wordt van Maandag avond bericht, dat het gerucht van de ver nieling van de spoorwegbrug over de Klip rivier nabij Meyerton, ongegrond is gebleken. De brug is onbeschadigd en het verkeer vindt zonder vertraging plaats. Waarschijn lijk heeft het gerucht zijn oorsprong gevon den in het feit, dat een troep Boeren onder commandant Theron Vrijdag 1.1. nabij Mey erton een trein heeft aangehouden, waarna zij zich meester maakten van hetgeen zij noodig hadden en daarna de trein in brand staken, de passagiers evenwel geen leed doende. Omtrent het verblijf van generaal De WTt verkeert men weder in het onzekere. Het heet nu, dat de Boerenstrijdmacht in den Vrijstaat weder bestaat uit vele dui zenden manschappen, beschikbaar over 9 kanonnen en twee maxims. LONDEN, 12 September. Uit Pretoria wordt gemeld, dat de indentiteit van com mandant Theron nu beslist is vastgesteld onder de op het slagveld gevonden lijken van Boeren. PERNIS. Deze week sijs alhier bin nengekomen de sloepen „Spoelman I", st. L. v. Pelt met 28 ton „Speelman II", st. H. v. Vliet, met 20 ton „Johannes Cornelia", st. H. v. Vliet, met 18 ton „Charlois" st, C. v. d. Steen, met 20 ton „Lekkerkerk" st.C. Schouten, met 21 ton „Guaitherie van Weezei" st. M. Roobol met 16 ton „Eersteling", st. J. v. d. Berg, met 20 ton; „Bastiana Huiberdina" met 33 ton „Cornelia", st. E. Mei,boom met 20 ton. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever Mijnheer de Redacteur Wil s.v.p. voor het volgendeeen plaatsje afstaan in uw blad, bij voorbaat mijnen dank voor uwe welwillendheid. Het was Zaterdag 1 September als naar gewoonte nam ik cok nu de //Maas- en Scheldebode// ter hand ten einde de Gods dienstoefeningen die den volgenden dag zouden gehouden worden na te gaan, ik vestigde mijn aandacht nader bij de Geref. kerken, en lees Zuidland 's vm. en 's avonds Ds. van Andelhet gevolg hiervan was, dat ik mij den volgenden morgen op reis begaf ten einde mij onder het gehoor van ZE.W. te plaatsen maar veibeeld U mijn teleurstelling hoe ik ook keek of infor- de Ds. van Andel verscheen niet, ook geen plaatsvervanger leidde de Godsdienst oefening doch er werd zoogenaamd lees- kerk gehouden, iets wat ik volstrekt niet afkeur integendeel, ik vind het heel stich telijk, doch wanneer men van Pieisliil naar Zuidland loopt, ea men ontmoet zoo iets is men toch in den regel niet erg' gesticht ik zou hiervan nog niet gewaagd hebben indien het mij de eerste keer over kwam doch herhaaldelijk is het mij ge bleken, en daarom Mijnheer de Redacteur dnrf ik mij op uw blad niet meer te ver laten, of hef mocht zijn dat uw corres pondent te Zuidland zich beter van •zijn laak ging kwijten, wij willen hoopen 1 Intusschen UEd. dw. dn. G. NIEU WENHUIZEN. Piershil 11 September 1900, [Het doet ons leed dat de geachte inzender reeds tweemaal de dupe is geweest van een foutive opgave der predikbeurten. Wat nu die opgaven betreft het is in den regel zeer lastig om volkomen juiste opgaven te krijgen, 't Gebeurt toch menig maal dat men Donderdags b. v. b. niet beter weet of de predikant zal spreken en juist meest ter elfder uren komt er ver hindering door ziekte als anderszins. Het is ons zelfs gebeurd dat men ons berichte dat de predikant in eene gemeen te zou preêken door een vergissing ver melden we echter in ons blad dat het in die gemeente leeskerk zou zijn en het was leeskerk de predikant was namentiijk ziek geworden. We willen echter de geachte inzender verzekeren dat wij alles in het werk zullen stellen en we hopen dat de Ker'ke- raaden der verschillende gemeenten en Kerken ons daarin zullen steunen om vol komen juiste opgaven te geven. We hopen daarmede liet vertrouwen van onze getrouwe lezers te herwinnen. Red.] Si\echt»aSeen. ARRONDISSEMENT» - RECHTBANK (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 11 Sept. DIRKSLANÜSCHE GEWELDENAARS. Men zou aan de twee Dirkslandscke heeren, die Dinsdag voor het eerst in het def ige eikenhouten bankje der beklaagden plaats na men, zijn laatste dubbeltje te bewaren gege ven hebben, zóó onnoozel en onschuldig de den zij zich voor. Maar in den iaten avond van 1 Juni hadden zij in hun dorp anders huis gehouden, ten minste volgens verklarin gen der getuigen, want de brave Hendrikken (ze lieeten J. v. P. en L. v. O., 22 jaar oud, van beroep veldarbeiders) ontkenden natuur lijk alle schuld aan de hun ten laste gelegde mishandeling. Erken je, dat je M. Bogert en J. Bogert

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3