i Advertentiën. §ez. Schramm. Belangrijk. Npiiisrlniiiit In Kinder- ea Luiermand-Artikelen. •V'ozes de Haas, L Openbare van het Departement Middelhamis en Sommelsdijk, der Maatschappij tot Mat van AUgemeen- C. KUi.FF Speciaiiteit in fWrtn Mi!; Een groote Sorteering Laiïipcii en Naaimachines]. M. HA MM EL BURG, 11: 1: als het ware van zelf groen worden. De meeste landerijen echter worden, wanneer er niet de meest mogelijke zorg aan wordt besteed, be dekt met onkruiden van verschillenden aard inplaats van met de gewensclite grassoorten. Voor den aanleg van weiden kiezen we een stuk land uit, dat eenigzins vlak ligt, of tijdens den verbouw der laatste voorvruchton vlak gemaakt kan worden. Verder zorge men er voor, dat het gedurende de laatste jaren, vóór den aanleg tot weide, geheel vrij gehouden wordt van onkruid. Hiermede in verband ver- bouwe men in de laatste jaren hakvruchten, aardappels af iets dergelijks Men bedenke, dat het onkruid Op het bouwland nog betrek kelijk zeer gemakkelijk, doch van de weide bijna onmogelijk kan verwijderd worden. Alvorens nu den grond te bezaaien moet hij ruimschoots en degelijk bemest worden. Men bedenke hierbijdat elke weide voor den boer als het ware een kapitaal is, dat hij heeft uit staan, en waarvan hij elk jaar intrest geniet. Die bemesting hangt natuurlijk in de eerste plaats at van den aard van den bodem. Zij kan gegeven worden gedeeltelijk bij de laatste voorvruchten. Doch in elk geval nioet ook vóór den aanleg tot weide de bodem alle stof fen ontvangen, die hij noodig heeft. Is de bo dem veenachtig, of is het een zware klei- of leemgrond of ook een liumusrijke zandgrond dan is het kalkgehalte van den grond gewoon lijk gering. Het is daarom noodig, dat wij intijds de noodige kalk aan den grond toevoe gen. Wat de phosphaten aangaat, is het dure superphosphaat bepaald af te raden. Hier vooral is het Thomasslakktnmeel op zijn plaats. Ver der meenen sommigen, dat, daar onder de weideplanten veel stikstofverzamelaars voor komen, klaveisoorten b.veen stikstofbemes ting geheel overbodig is Het is inderdaad waar, dat oude graslanden rijke voorraadschu ren van stikstof zijn, doch deze stikstof komt juist pas in functie als de weide later gescheurd is, daar zij niet in den salpetervorm in den grond is. Het is een bekende waarheid uit de bemestingsleer, dat alle stikstofhoudende stoffen, alvorens zij door de planten opgeno men kunnen worden, in salpeter omgezet moe ten worden. Dat nu kan in den weidegrond slechts op geringe wijze plaats hebben, daal de lucht geen toegang tot den bodem heeft. Het is daarom wenschelijk, dat men den bodem vóór den zaai der grassoorten een zekere hoe veelheid Chilisalpeter niet onthoudt. Het is verder bekend, dat de asch van de verschil lende grassoorten een met onbeduidende hoe veelheid Kali bevat. Deze bemestingsstof mag in geen geval den grond, die voor de weide gereed gemaakt wordt, onthouden worden. Vooral de veenachtige bodem heeft een be trekkelijk groote hoeveelheid Kaïnh-t noodig. Is de bodem eenmaal op die wijze voor de ontvangst van hét zaaizaad gereedgemaakt, dan ga men over tot het zaaien*. De zaden worden voor het zaaien gemengd of ook afzonderlijk gezaaid. Het voornaamste is, dat alles gelij kelijk over het land verspreid wordt. Ha het zaaien, wordt met een lichte houten egge of ook wel met een ketting egge geëgd. Daarna wordt het land gerold. Ik heb in dezen brief een zeer voornaam onderwerphet zaaizaad opzettelijk niet be handeld, om in de gelegenheid te zijn, daar over een afzonderlijken brief te schrijven. DB GRAUWE WORM. Deze boosdoener is niet algerneon bekend on der bovengenoemde naam. „Leerzahjes" hoor den we h n nog al eens noemen. Doch over den naam wilden we 't niet hebben. Die doet ook minder ter zake. 't Is de groote schade, die dt grauwe worm verricht, welke ons deed besluiten, or hier ter plaatse een enkel woord over te zoggen. Op den akker, maar vooral ook in den tuin, is die schade soms vrij groot. Laat ik beginnen, waarde lezer, u mede te deelen, hoe we eigenlijk op de gedaohte kwamen, u iets van bedoeld inseot te vertellen. We pootten onlangs een honderdtal flinke an- dijvieplanten. Allen sloegen goed wortel, zoodat ze een veertien dagen daarna reeds mooi be gonnen te groeien. Tot onze niet geringe ver bazing bemerkten we echter, dat er op een goe den dag een "paar geheel verwelkt leken. Do droogte kon daarvan wel niet de oorzaak zijn. Want nog den vorigen dag had het geregend. Natuurlijk stelden we een onderzoek in. Eu wat bleen nu Toen we een paar der slaphangende blaadjes wilden verwijderen, trokken we de geheele plant uit den grond. Neen, tooh niet. Do wortel bleef bijna geheel daarin. Slechts een klein stompje van 't onderaardsohe deel der plant bevond zioh aan 't uitgetrokken bladroset. En aan dat stompje was heel duidelijk te zien, hoe het op gewel- dadige wijze van den wortel was gesoheiden. De dader moest blijkbaar in don grond te vin den zijn. Vermoedelijk was hij nog niet ver van de plaats des onheils verwijderd. Dus werd een nader onderzoek ingesteld. Met een sohrepeltje den grond een weinig losgemaakt en de wortel opgespoord en te gelijk met deze haalden we een beestje te voor- sohijn, hetwelk de bedrijver van 't kwaad was. In uiterlijk kwam het zeer veel overeen met een eenigszins opgerolde rups. De lengte bedroeg zoowat 3 oM en de dikte van het bijna rolronde lichaam was daarmede in overeenstemming. Het was het dier, welks naam we hierboven plaats ten de grauwe worm. Bij elk van de aange vreten plantjes vonden we er èèn, behalve in èèn geval. Daar bleek al ons zoeken te vergeefs. Na de diertjes onschadeljjk gemaakt te heb ben, pootton we andere planten. Opmerkelijk genoeg gingrri deze alle goed doorgroeien, be halve het plantje, gezet op de plaats, waar we niets hadden gevonden. Dit bleek eenige dagen later, evenmin als haar voorgangster, den strijd om 't bestaan te kunnen volhouden. Het ver welkte ook. De plaats des verderis werd op nieuw onderzocht en met beter gevolg. We vonden nn ook hier een grauwe worm. Dat was do zevende, die we op een kleine opper vlakte aantroffen. Evenals de meer algemeen bekende ritnaald of koptxworm komt ook de grauwe worm nog al veelvuldig voor. Vooral in humusrijke tuin aarde. Hij ontstaat uit een eitje, dat door de langpootmug of emelt gelegd is en wel in den grond. Daar brengt hij dan ook het grootste deel van zijn leven door, daar moet hij zijn kost zoeken. Eu hij is niet met zoo heel weinig te vreden. Integendeel, hij is in zijn soort een echte veelvraat. Dooh niet alles wordt door hem voor lief genomen. Levende, gezonde planten geett hij de voorkeur boven andere. En ook van die heelt hij blijkbaar de eene liever dan de andere. Wij hebben opgemerkt, dat hij vooral verlekkerd sohijut op kropsalade en andijvie, alsmede op snijbiet, eene plant, welke in uiterlijk heel veel aan de suikerbiet herinnert. In den tuin zullen dan ook deze planten inzonderheid van hem te lijden hebben. Op het veld kan hij veel schade doen aan de suikerbieten. Na al het bovenstaande is hat haast onnoodig te vertellen, dat men wel doet, de grauwen worm te bestrijden. Men doode hem, naar men hem ook moge ontmoeten. Ook door de langpoot mug niet te sparen handelt men in zijn eigen voordeel. Tooh moeten we de vernietiging van d*n grauwemvorm grootendeels aan de natuur overlaten. Daar is het in den grond vooral de molwelke ons helpt en hoven den grond zijn het de insectenetende vogels. De eerste voedt zich met de „worm" de laatsten snappen do langpootmug weg. M. ten WEEGBRUGGEN. Volgens een desbetreffend schrijven moe- alle weegbruggen voor a. s. Maandag gecontroleerd zijn en het bewijs daarvan in het iairbankhuisje ophangen. Voor zoover deze kennisgeving door het bestuur van de een of andere weeg brug niet, ontvangen is zij deze ter her innering Naar wij vernemen is de heer J Vis Cz. te Sommelsdijk met die controle befast. lie iiöB'iog'. De Times poogt zichzelf weer wijs te maken, dat de oorlog in Zuid-Afrika nu toch wel spoedig zal afgeloopen zijn Zij ziet in de formeele inlijving der Trans- vaalsche Republiek het bewijs, dat, naar het oordeel der bevoegden, de periode der zwaie militaire oorlogsoperatien thans na genoeg verstreken^ is. Maar ze heeft nog meer argumenten Afgezien van de krijgs verrichtingen tegen de commando's van ge neraal Botha, die thans door de generaals Buller en Hamilton geleid worden, is er geen doel meer voor »groote strategische verrichtingen". De taak der Engelsche troe pen zal voortaan wezen, de orde te hand haven en de benden te verstrooien, die nog afzonderlijk ageeren Pin dan vervolgt het city-blad, vol hoop, in dezer voege Het tijdstip van den terugkeer van lord Roberts naar Engeland zal spoedig aanbre ken, en er mag aangenomen worden, dat de meesten der oudere generaals, zooals lord Kitchner, Buller enz die den veldtocht mede maakten, insgelijks huiswaarts zullen keeren. Aan de bevelhebbers, wien dan het commando zal toevertrouwd worden, zal de eisch worden gesteld, politie maat regelen in te voeren en te handhaven, en hun voornaamste eigenschap zal dienen te bestaan in bekwaamheid tot snel en kracht dadig handelen De oorlog is dus nagenoeg uit volgens de Times en consorten. Laten ze geloov'èn wat zij gaarne wenschenMaar wij con- stateeren, op heel wat vaster gronden, dat de oorlogstoestand voortduurt, zoolang er nog geen sprake is van blijvende pacificatie in eenig deel des lands. En ook hebben de Boeren nog te veel sterke, niet ver slagen commando's in het veld staan, dan dat men, met een schijn van rede ook maar, van het einde van den krijg zou kun nen spreken. Het staat er thans nog mee precies als een maand geleden, toen een Engelschman. die zich op 6 Augustus te Volksrust be vond (vanwaar generaal Buller toen via Ermelo naar Lijdenburg ging optrekken) den toestand als volgt teekemde in de West minster Gazette Vijftienduizend man onder bevel van generaal Buller staan op het punt om een groote beweging naar Ermelo uit te voeren. Wij zullen maar langzaam vooruitkomen, daar wij een enorme hoeveelheid voorraad meenemen, aangezien onze marsch ons van den spoorweg zal afsnijden. De oude 5e divisie is nu opgelost in kleine troepjes langs den geheelen spoorweg. Elke hand vol manschappen is zorgvuldig verschanst, en elk station is veranderd in een blokhuis en geheel van schietgaten voorzien, want de linie van afgezonderde troepen is zwak en waarschijnlijk zullen de Boeren trachten door te breken zoodra wij verder het land intrekken. »Afgaande op Engelsche bladen, die wij hier van tijd tot tijd krijgen, begrijpt men thans den staat van zaken slecht. Men ge looft, dat in onzen rug alles veilig en wel is, en dat er slechts tegenstand van voren te vreezen is. Waarschijnlijk is het tegen deel dichter bij de waarheid. De voorbe reidende tegenstand in ons front zal wel voor ons wegsmelten als sneeuw voor een heete zon, maar achter ons zullen de Boe ren zich in troepen verzamelen, komende niemand weet van waar, en gaande niemand weet waarheen. Wij hebben van het land dat wij veroverd hebben, juist zooveel als waarop wij staan en dat binnen het bereik van onze kanonnen is, en niet meer.» De tegenstand aan het front dus weg smeltend als sneeuw voor de zon. Achter de Engelschen aan steeds weer de «verslagen» of verdreven Boeren oprij zend, om den Khaki's nieuwe afbreuk te doen En ten slotte van heel het ingelijfde grondgebied niet meer in daadwerkelijkheid bezit, dan ^de plekken waarop de Britsche kanonnen en manschappen st aan I Is deze teekening ook niet treffend juist voor den toestand op heden En dan wil len de Jingo's ons diets maken, dat de oorlog zoo goed als gedaan is, omdat er geen weerstand in massa meer is te breken I In den Vrijstaat ziet men weer, hoeveel succes de Boeren hebben met de nu ge volgde krijgstactiek, de guerrilla. De Khaki's moeten het eene punt na het andere weer loslaten. En naar men begin Augustus uit Durban aan de Temps schreef, staan in het noorden van Natal óók nog heel wat Boeren in't veld. Onlangs werd er nog een gevecht geleverd zeer dicht bij Ladysmith, en zagen de Engelschen zich genoodzaakt terug te trekken Op last van generaal Buller werd het echter verboden, dit echèc wereldkundig te maken! Het prijsgeven van Lijdenburg door de Boeren blijkt werkelijk slechts de bedoeling te hebben gehad, om de Engelschen ver der het bergland in te lokken. Woensdag is de Bóeren-artillerie door die stad ge trokken en werden een kanon en twee mi trailleuses naar Pelgrimsrust en twee andere kanonnen naar den Spitskop gebracht, waar heen ook generaal Botha zich begaf. De weg naar Pelgrimsrust, waar Kruger en Steyn zich thans zouden bevinden, werd door 2000 Boeren bezet, die de Engelsche verkenners buiten de stad beschoten, maar door eenige kanonschoten genoodzaakt werden terug te trekken. Het geschut op den Spitskop, die een 30 kilometer ten oosten van Lijden burg ligt, begon die stad Vrijdagmiddag te beschieten. Het vuur werd nu en dan door de Engelschen beantwoord. Het terrein, waarheen de Boeren zijn ge trokken, levert groote moeilijkheden op voor de Engelschen en men meeat, dat de kern van Botha's strijdmacht in het district Zout- pansberg en Pietersburg de guerilla-t'aküék zal volhouden, waardoor de strijdmacht der Engelschen over een enorme uitgestrektheid zou moeten verspreid worden, terwijl het hoogst moeielijk wezen zal, de verbinding tusschen de verschillende divisien te onder houden. Het gebergte ten noorden en ten oosten van Lijdenburg wordt steeds wilder. De Moodiesberg ten oosten van de stad is 2ioo meter hoog, en de Mauchberg 2618 meter, terwijl Pelgrimsrust ten noorden van deze bergen gelegen is. De Daily Mail verneemt uit Maritsburg Nadat de Engelschen Lijdenburg hadden bezet, onderhielden de Boeren twee uur lang van de naburige hoogten in het N.O. een beschieting op het dorp, naar men beweert, hadden zij daar 12 kanonnen. Ver der heet het dat de Boeren beschaamd zijn over hun haastige vlucht en Botha hun lafheid verweet. De Engelsche bewoners van Lijdenburg juichten, toen de Engelsche vlag op het raadhuis geheschen werd, maar zij verldaarden, dat de Boeren hen gedu rende den heelen oorlog goed bejegend hadden. Het laatste telegram hierachter houdt in, gelijk men ziet, dat Buller een aanval heeft gedaan op een steilen rand van 1500 voet hoogte, nabij den weg naar Spitskop. De positie werd door de infanterie genomen, onder dekking van het artillerievuur. Straks als Buller nog mieilijker stellingen wil ver overen, zal de ontvangst nog wel wat war mer zijn van de zijde der Boeren Aan het telegram van den correspondent der Daily Mail te Ficksburg, over de be zetting van eenige plaatsen in het noordoos ten van den Oranje-Vrijstaat door de Boe ren, js nog het volgende ontleend «Nadat het beleg van Ladybrand opge broken was, den 5 en dezer, moeten de Boe ren teruggetrokken zijn naar Mequatlingsnek, een zeer sterke stelling die den weg van Ladybrand naar Winburg bestrijkt. Commandant Fóurie, van het Bloemlon- teincommando, die de krijgsoperatiën tegen Ladybrand leidde, had bij zich commandant Haasbroek, die doorgeglipt is toen generaal Prinsloo in Juli over overgaaf onderhandelde en commandant Visser en bij de comman do's onder Fourie bevond zich dat van Oli vier, den man van Stormberg, die onlangs met 25 man gevangen werd bij Winburg. »Men neemt aan dat deze Boerenmacht er naar streeft, saam te werken met de Wet; overigens schijnt de vijand er niet op uit te zijn, plaatsen te veroveren, maar vooral de kleine Britsche afdeelingen in zijn nabij heid lastig te vallen, en schrik te verspreiden onder de Boeren die zich zouden willen overgeven, zoodat de rustige bezetting van het land door de Engelschen belemmerd wordt. »Bethlehem en Fouriesburg werden den 2 5 en ontruimd, Senekal is de vorige week verlaten door de Worcesters, die naar Ficksburg terugtrokken, terwijl Ladybrand aan de Boeren was overgeleverd. Deze vier plaatsen zijn door de Boeren bezet. »Het schijnt volstrekt noodig te zijn, dat een sterke macht ruiterij gebezigd wordt om deze lastige, rondzwervende commando's te onderwerpen, die veel te bewegelijk zijn om door infanterie en yeomanry uiteenge jaagd te kunnen worden, Ten slotte maken we nog gewag van enkele geruchten slechte en goede die we laten voor wat ze zijn Een telegram uit Johannesburg zegt dan dat Kruger en Steyn de presidenten naar Delagoa-baai zijn »gevlucht«. Uit Loren90 Marques werd Zaterdag aan de DailyTelegraph geseind, dat, ook weer volgens gerucht, de Engelschen terug getrokken waren naar Waterval-Boven. Als het eens waar was En ten slotte zegt de correspondent van de D ily Mail te Pretoria, te hebben ge hoord, dat 70 locomotieven op den Bar- berton-tak van den spoorweg in handen van de Engelschen gevallen zijn en dat de Boe ren gebrek aan geweren hebben. Vroeger heetten de patronen op te raken en nu de geweren onophoudelijk door SCHANDELIJKE MISHANDELING. De heer Menzel, een der door de En gelsche oveiheid uit Pretoria gezette leden der Belgische ambulance, heeft te Ant werpen aan een journalist verteld, dat de Engelschen terstond na de bezetting der hoofdstad den omloop van Transvaalsch bankpapier verboden hebben, zonder dit in te wisselen. Doch het sclretengaat toch maar De uitgezetten hebben op de stoomboot diehen naar Europa overbracht de «Man- hattan« letterlijk uit het vuil moeten leven. Zij werden gehuisvest in stallen, die wemelden van ongedierte, en kregen be dorven vleesch tot voedsel, dat hun in smerige bakken werd toegediend. Een kind dat aan mazelen leed, werd ondanks het protest der ouders aan boord gebracht, tengevolge waarvan daar een epidemie uitbrak. Een door 300 personen geteekend protest zal aan de Europeesche en Ameri- kaansche bladen worden toegezonden. Ook in het Handelsblad komen ernstige klachten voor van een gedeporteerden staats ambtenaar uit Pretoria, den heer G. H. Das, over de schandelijke behandeling aan1 boord van de »Manhattan« En voorts deelt hij nog een paar staaltjes mede van de wijze, waarop deuitlanders door de Britsche bevelvoerders in Zuid-Afrika behandeld worden. Het volgende is daaraau ont leend »Tijdens mijn gevangenschap te Preto ria ik was s Juni bij de overgave van Pretoria gearresteerd wegens vernieling van bruggen en telegraaf kwam het volgen de voor Zekere E. Cohen, Rus, wonende te Abrahamskraal, district Pretoria, werd den 12 Juni binnengebracht. Volgens pro clamatie No. 1 5 van den militairen gouver neur werden aan alle perspnen die den eed van neutraliteit hadden afgelegd, voor hen zeiven, hunne bedienden, wagens, vee en vrachten, passen verleend naar de Pre- toriamarkt en terug, inhoudende, dat ge waarborgd wordt dat noch zij, noch hunne bedienden, wagens, vee en vrachten komen de naar of terugkeerende van Pretoria-markt zouden gecommandeerd worden en dat al len bescherming zouden genieten. Cohen, die nog direct nog indirect aan den oorlog had deelgenomen en den eed van n eutra- liteit had afgelegd en van een pas was voorzien, begaf zich volgens deze procla matie 12 Juni ter markt. Door de eerste wacht werd hij aangehouden en gearres teerd zijn wagen met brandhout en acht slachtosaen werden door de Engelschen als buit genomen. »Hij protesteerde terstond, doch tijd daarvoor werd hem niet gegeven de me- dedeeling was: »breng hem vooreen paar uurtjes in de tronk." Lange uurtjes! Eerst na twaalf dagen werd zijn zaak in behan deling genomen en vond de magistraat, dat er geen grond was geweest hem te arresteeren. Hij zond hem naar de Provost Marshall ter verdere vereffening der zaak. Hier sprak de Rus, in gepaste woorden, over deze onrechtvaardigheid en eischte schadevergoeding. Den adsistent prov.-mars hall, majoor O. S. Nugent, beviel dat op treden niet, hij voegde den naastbijzijnden sergeant op norschen toon toe, in mijn tegenwoordigheid »Put that man in jail and dont take him out till my orders come" (zet hem in de gevangenis en haal hem er niet uit eer ik orders geef). Ruim een maand later toen ik de tronk verliet, was dat bericht voor den armen Rus nog niet gekomen wel was hem ter oore gekomen, en dit bleek later juist te zijn, dat zijn vee gestolen, zijn pakhuis geplunderd en daarna afgebrand was, door de humane Britten. »Twee dagen later werd 's nachts een gewonde Amerikaan in bewusteloozen toe stand binnengebracht. Een erg beschonken detectief had hem vier wonden in het hoofd toegebracht. De zaak had zich als volgt toegedragen De Amerikaan telde, met een vriend, in zijn woonkamer geld. De detectief stormde binnen en zei»jelui speelt met geld, ik neem het in beslag", waarop een hunner zich verweerde en door den detec tief deerlijk werd gewond. »Wat bleek nu bij bet eerste verhoor »De beschuldiging luidde »Tegeustand geboden en detectief patronen ontnomen". »Bij het onderzoek kwam uit, dat een sergeant van politie, toen de detectief's avonds omstreeks halfélf in een zeer be schonken staat op het politie-bureau ver scheen, hem de patronen voorzichtigheids halve ontnomen had. ,.Wat was de uitspraak van den ma gistraat ,,Patronenbeschuldiging ingetrokken, maar voor den tegenstand wordt 3 maanden gevangenisstraf met harden arbeid opgelegd." „Dergelijke mishandelingen gepleegd door karakterlooze detectiefs waren dan ook niet zeldzaam. ,,Den 25sten kwamen4 Hollanders, allen ambtenaren der Z. A. S. M die op staanden voet te Eerste Fabrieken waren gearresteerd. Deze waren vier dagen in een kleine kamer met een kaffer, zonder eten en bedekking, opgesloten geweest. Het gevolg hiervan was, dat een daar hevige malariakoorts had opgedaan en terstond in het hospitaal moest worden opgenomen „Een Duitscher, die, toen de Engelschen zijn huis wilden plunderen, zich verdedigde door een der soldaten met een mes te dreigen, werd veroordeeld tot 1 y, jaar gevangenis en harden arbeid. Zijne bezittingen zijn daarna vernield en zijn huis in brand gestoken. „I11 de tronk werden wij met alle mo gelijke minachting en hatelijkheid bejegend. De koffie en thee, ons door lijdzame burgers in overvloed gezonden, kon niet gebruikt worden, aangezien ons, zelfs na herhaald ver zoek, steeds warm water werd geweigerd. (De ruwe, onbeschaafde Boeren voorzagen de Engelsche krijgsgevangenen niet alleen van koffie en thee, maar betaalden elke week ruim 150 p. st. voor brandhout). Predikant Broekhuizen werd verboden godsdienst oefeningen te houden, en later den burgers zelfs het zingen van psalmen en gezangen verboden. In een kamer, 1 2 yards lang en 6 breed, bevonden zich 5 1 gevangenen, enkelen wegens gebrek aan combaarzen, zonder be dekking. „Zijn z'ilke feiten en gruwelen niet een schande voor een beschaafd land ten overstaan van Notaris Mr. A. J. C. van WELL, te Oultgensplaat, ten verzoe ke van de erven wijlen den Heer L. deRUlTER Cz. op SHnsdag 25 September B?M&€&, bij veiling en op BIsas»ia_g 2 October B»$feo, bij afslag, beide dagen des avond ze§ aire ill het hotel //HOBBEL'/ te Oolt- genspiaat, van B. Dein volle werking zijnde,welbeklan te, ruime firood-, ISesclmit- vviaaikeE cbï vvosmbïiis, aan de Vaorstaaat. Alles in eigen gebruik. 2. Het Woonhuis aan de Kaai, verhuurd tot 1 MEI 1901, aan C. VAN NIMWEGEN. 3 Diverse Tuinen, verhuurd tot 1 NOVEMBER 1901, te zamen groot 39 Aren. 43 centiaren. Alles te Ooltgensplaat. Betaling en aanvaarding 1 NOVEMBER 1900 met gestancldoening der verhuriDgen. Overnemingssom voor Bakkerij- en Winkel-inventaris f 200. De onder No. 1 genoemde Bakkerij Winkel en Woonhuis is inmiddels uit de hand te koop. Te bevragen bij de Heeren J. BRABER Kz. te Ooltgensplaat en C. DE RUITER Lz. te Stellendam en den NOTARIS voor noemd. Alles breeder bij billetten omschre ven. De bank neemt gelden op tegen 3 °/0 rente 's jaars. Gelegenheid tot inbreng en terugbeta ling van gelden op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 912, be nevens Maandagavond van 67 uur, ten kantore van den Thesaurier-Boekhouder te Middel Aam is. W. NIEUWLAND, Middelharnis. Vleeschouwer 'Zomerstraat - DiRKSLAND- Houdt zich beleefd aanbevolen voor 3 dagelijlcsehe levering van prima qualiteit s Rundvleesch, Saucisse de Boulogne, Rookvleesch en Rookworst en verdere on fijne vleeschwaren. SF P.S. Iedere Donderdag versch kalfsvleesch HANG 7, ROTTERDAM Ook alios per stuk verkrijgbaar. De firma DIJKEMA DOORNBOS, Sommelsdijk, verkoopt de lfiilleiI{B.C bloudi (Sfaaljiiüen) van TIDDO HAAN, voorheen lid der firma Viersen liaan, Groningen voor ƒ1.15 per 10 00 stuk*, in de bekende verzegelde flacons onder voortdurende Controle van Prof. I)r van Hamel Hoos en Har mens. VJeesclihouwerij, Marktveld, SOMflUBKiSBIIJIi.. Doorloopend eerste kwaliteit Runslvleescla, Fijn Rookvleesch er. Boterhiunworst Nette bediening. Billijke prijzen. Beleefd aanbevolen. N.JB. Ook iederen Donderdag versch, prima waiiteit li ALFSY LEIfiSCI! verkrijgbaar. geven blijven zij besc ze zie te wore E zal blije op onge den in maakt. een jor zooals in. gen. reden, op hol, straat, kade iri te stop der Koe het wa den ma nog ee te wate werd hi ven we werd. het droge toen re nen en onder dat zij Het werd n Koen 3ii per bra naar zi_ vervoer getracli te wek SOM tuinen geklaag en peri Na plaatse: tereldv gen m< van di zich in steld, ^3;

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 2