Advertentien. Werf! Verf! VERFWAREN. Lakken en Vernissen, Een gelukkige huisvader. Attentie s. 7, p. Volkeren tier Aarde. Het is raissohien niet verkeerd in dit verhand nog even melding te maken van hot feit, dat, volgens het Geneeskundig tijdschrift met i Juli in Japan een wet tot stand is gekomen, welke voor ons het bewijs levert, dat de wetgever in het verre Oosten rekening houdt, mot wat we tenschappelijke onderzoekingen aan het lioht te brengen. Art. 12 der bedoelde wet luidt Melkhandelaars mogen met hunne waren of vaatwerk niet laten omgaaD, nog tot hun werk plaatsen toelaten personen, lijdende aan tering, lepra, syphilis of andere besmettelijke ziekten. Het wil ons toesohrijven, dat eon strenge hand having van dit artikel als ook van art. 5 in het belang moet zijn van de volksgezondheid. Art. 5 zegt: Melkhandelaars mogen geen melk win nen van koeien lijdende aan veepest, rabies, dysenterie, goelzuoht koorts on andere besmet telijke ziekten, of die behandeld worden met sterk werkondo of vergiftigo geneesmiddelen, of die minder dan een week geleden gekolfd heb ben. Zou deze laatste bepaling wellicht in ver band staan met de omstandigheid, dat do melk van versoh gekalfde koeien zioh moeielijk of niet laat koken Missohien welmaar wat we voor zeker houden is dit, dat men aan het volk in een land, waar dergelijke bepalingen gelden, ook wel dik wijls zal aanraden Tcookt de melkeer ge ze gebruikt. M. iieclames Wes!et!eelimjen ens. 20 Cent per regel. Hoe menige huisvader is er niet die boven en behalve de zorgen die hij hoeft om in het onderhoud van zijn huisgezin te voorzien, na zijne werkzaamheden te huis komende, in plaats van een aangenaam te huis te vinden, wee-en jammerklachte", hoort zijner familieleden, die zich in geene goede gezondheid mogen verheugen Gij kunt U zeker voorstellen dat zulk een leven niets aanmoedigends bevat Men kan dan wel begrijpen, dat als wanneer door 't een of ander in zoo'n hachelijken toestand een einde wordt gemaakt de vreugde van zulk een huisvader niet te beschrijven is. de Heer v. d. Eng. volgens oen portret. Zulks is ook het geval met den Heer J. van den Eng. te Akersloot (Noord Holland) voor 2 maanden geleden meldde hij ons de genezing van een zijner zonen, waarvan wij het attest reeds gepubliceerd hebben, thans schrijft hij onsMet ge noegen kan ik U berichten dat ik van deze week een biief van mijn zoon ont vangen heb en schrijft mij dat hij vol komen van Zijn maagkwaal hersteld is en zeer welvarend is. Als vader machtig ik u dus bij deze met vreugde de genezing van mijn tweede zoon door Uwe kracht dadige en wondervolle Pink Pillen van Dr. Williams bekend te maken. Ik ben U uiterst dankbaar voor Uw reddend middel, Andere ziekten, welke dezelfdeoorzaak hebben, zooals rlieumatiek, huidziekten, algemeene zwakte, beenziekte bij het kind en somtijds de tering zijn door hun ge bruik genezen geworden. Door dc maag het opnemen van het voedsel te verge makkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pillen alle ziekten. Eranco toezending tegen postwissel ge richt aan J. H. I. Snabilié, 27, Steiger, Rotterdam. Ook echt verkrijgbaar voor Sommels- dijk en omstreken, bij DIJKEMA DOORNBOS Men geve acht dat de echte Pink Pil len van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters ge drukt staatPilules Pink pour Personnes Pales, du Dr. Williams. "Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der etu> geplakt waarop staat: Prijs: 1.75 Gld.de doos, 9. Gld. per 6 doozm. Eenig de pothouder voor Nederland Snabiliè. Stei ger 27, Rotterdam. Voor de gebruiks wijze raadplege men de iugeslotene Hol- landsche Circulaire. Nog nimmer nam den verkoop der Or gels uit de Eabriek van den Heer 13RBE- BAART zulk een vlucht als thans. En geen wonder. Al meer en meer loopt het inhe' oog, tdat deze orgels de bes te der wereld zijn. Zij worden dan ook om strijd geroemd, en reeds meer dan 400 malen -be Vraag prijscourant (ge ïllustreerd) met prijsopgaaf en de gemakkelijke hetalingsconditiëil aan bij onzen Hoofd-Agent voor Overflakkee en Goede reede den Heer W. BOEKHOVEN, Som met, sdijk. De Czaar van Rusland 't is voor de Eranschen om te huilen als ze bet hoo- ron-zal niet de wereldtentoonstelling te Parijs bezoeken. En zij hadden er zoo vast op gerekend dat „vadertje" komen zou! Zijn bezoek had veel van bet leed over deze expositie, nu ze de verwach tingen in zoo menig opzicht teleurstelt, doen vergeten. Maar het mag zoo niet zjjn. De Czaar komt nietalleen is zijn minister Witte naar Parij8 gegaan. Maar wat heelt men daaraanEen gekroond hootd, met al den glans aan die kroon verbonden, wil Parijs zien en keizer Ni- colaas was als bondgenoot toch wel de eerste die een bezoek had mogen brengen. Nu krijgt, bij wjze van vergoeding, president Loubet een lintje. De Russi sche gezant Ouroussof heeft gisteren aan Loubet de St. Andriesorde overhandigd met een eigenhandig geschreven brief van den Czaar er bj. Daarin zegt Ni- c daas, dat het hem verheugt dit bew js van achting te kunnen zenden op een tjdstip, waarop het Franco-Russisch sa mengaan een weldadigen invloed kan hebben voor hot behoud van den alge- meenen vrede. En dan, helaas, komt de Czaar tevens verklaren, dat hj tot zjn leedwezen te tentoonstelling met kan be zoeken Te Glasgow blijft de pest toenemen; de voorstad Govan, waar vooral scheeps bouwers wonen, is nu ook aangetast. Er is daar een jongeman aan de ziekte over leden. Het aantal der verdachte geval len, die in een paar lazeretten afgezon derd zjn, is aangegroeid tot 93, doch daar na weer gedaald tot 86. Alle genees- heeren en pleegzusters worden ingeënt volgens de methode van Pasteur. In zjn rapport zegt Dr. Russel, lid van den Local Governmet Board, te vreezen, dat de ziekte bijken kan voor Glasgow de ergste ramp dezer eeuw te zjn; maar overigens was in de vorige week het sterf tec jfer aldaar zeer gunstig, n. 1.17 tegen 26 in de overeenkomstige week van 1899. Uit de met de jongste mail aan gebrachte post blijkt, dat de verontwaar- dining in Australië over de pogingen der Engelsche regeering, om de Australische vrjwilligers in Zuid-Afrika te houden, steeds grooter afmetingen aanneemt. De heer Seddon, premier van Nieuw- Zeeland, heeft verklaard, dat goen enkel Nieuw-Zeelandsch soldaat uit den dienst zal worden ontslagen, voordat hj in Austraiië zal zjn teruggekeerd, en de premier van Nieuw Zuid-Wales is uit- genoodigd nadrukkeljk protest aan te teekenen tegen het streven der Engelsche regeering. He Hoiiogk Te Londen blijft men den stand van zaken zoo optimistisch mogelijk bekijken. Nu weer heeft de proclamatie van Roberts de Jingo's versterkt in de meening, dat het haast ge daan zal zijn, met de Boeren dan altijd. De algemeene opvatting is, dat die procla matie inzake de inlijving van de Transvaal feitelijk het einde van den oorlog beduidt en op de Beurs bracht het bericht dan ook een gunstigen toon teweeg. Het besluit van de Epgelsche regeering, waarop de proclamatie berust, blijkt geda teerd te zijn van den 4en Juli. Toen reeds was dus in beginsel een vereenigd Zuid- Afrika, maar ouder de Engelsche vlag, als feit erkend door de ministers in Londen. En nu heeft Roberts dan ook op papier het groote stuk volbracht en het werk van Chamberlain en zijn pers met een goed eindresultaat bekroond, Wanneer Transvaal evenwel zich goed houdt, zal de vierkleur voorloopig nog blijven wapperen boven de burgers der Zuid-Afrikaansche republiek, die voor hun nog niet verloren vrijheid strij den tot het laatst Deze papieren annexatie heeft geen 't minste effectalleen kan ze nog enkele niet overtuigden wijzen op de onwaarheid in Salisbury's hoogdravende ver zekering, dat Engeland niet om goud of grondgebied ten strijde toog Zeer snedig zegt de ^Hollander* daar van Is het doel bereikt P In ieder geval, de misdaad i s begaan, De Zuid-Afrikaansche Republiek (Trans- vaal) is door Roberts, de Alva van Zuid- Afrika, geannexeerd verklaard. Na het uitbreken van den oorlog, ver leden jaar in October, heette het, dat de Engelschen vóór Kerstmis in Pretoria zou den zijn en dat voor Nieuwjaar Kruger gevangen en Transvaal een Engelsche Ko lonie zou zijn. De berekening kwam een weinig anders uit. Toen heette het, dat met i Mei Trans vaal uit de rij der onafhankelijke Staten zou zijn geschrapt, om wingewest te worden van Engeland. Mei kwam, maar Transvaal was nog onafhankelijk, Evenwel in de maand Februari was Roberts de Modderrivier overgetrokken, Cronjé had zijn sterke stellingen aldaar verlaten en kort daarop werd hij met eenige duizenden Boeren gevangen genomen een gebeurtenis, waarover het volle licht nog niet heeft geschenen. Roberts trok naar Bloemfontein, begin van Juni nam hij Pre toria in bezit. En toen klonk hetvoor i September zal de oorlog geëindigd en de Boeren geheel zijn onderworpen. Maar De Wet en De la Rey en Grobler en Theron en Louis Botha, met Kruger en Steyn voorop, gooiden ook deze bere kening van den wreeden Roberts omver .,.door hun kloeke daden. Want slechts een klein deel van Transvaal is in het bezit der soldeniers van Alva II, zich noemen^c en schrijvende Lord Roberts. De oorlog is, nu September in het land is, nog waarlijk niet uit. Wat nu gedaan? Roberts had de En gelsche jingo's, met den prins van Wales en consorten aan het hoofd, nu al een paar keer teleur moeten stellen Er moest nu toch iets gedaan worden. En zoo vaar digde hij Zaterdag, juist i September, een proclamatie uit, waarin de verbrander van hoeven en de moordenaar van onschuldigen verklaartdat de ooilog uit is neen, dat kon niet, zoolang er nog Botha's en De Wet's leven, maar... dat de Transvaal is ingelijfd bij den roofstaat Engeland. Wat dit zeggen wil? Och alleen dit, dat Kruger en Botha en De la Rey en Ben Viljoen en wie onder hen strijden, Lot opstandelingen, tot rebellen zijn verklaard om ze, bij mogelijke gevangenneming, dood te schieten en om hun bezittingen te rooven. Is het niet gruwelijk en moet men niet van God bidden om zich door zijn ver ontwaardiging over zoo schandelijk stuk niet te laten beheerschen en vervoeren Er i s oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Het Engelsche leger neemt de hoofdstad indoch de regeering van Trans vaal is gebleven wat zij was. Ze heeft zich eenvoudig verplaatst. En zonder nu aan de wettige regeering, aan Paul Kruger en den Uitvoerenden raad taal of' teeken te geven, zonder met de Transvaalsche re geering te orderhandelen, verklaart Roberts in overleg met den beruchten Chamberlain dat Transvaal is ingelijfd. En de Euro- peesche mogendheden laten dit toe, terwijl de volkeren van Europa trillen van ver ontwaardiging Hoe het nu op het oorlogsterrein gaat is niet duidelijk. Volgens de berichten maar het zijn Engelschezouden Macha- dodorp, Waterval Onder en Waterval Bo ven in het bezit der Engelschen zijn, die maar steeds voortrukken. De Boeren trek ken terug. Zelfs wordt verhaald, dat enke le commando's »huistoe«: gingen. Wij hopen intusschen het beste en wil len liefst gelooven dat de Engelschen aan het bluffen zijn. De Wet houdt inmiddels de Enge lschen bezig bij Johannesburg, terwijl Theron naar de Vrijstaat is getrokken. Belangrijk nieuws is er overigens ook heden niet, maar er zijn telegrammen ge noeg, aan Engelsche bladen en nieuwsagent schappen gericht, over de krijgsbedrijven op verschillende punten van het oorlogs terrein. In de telegrammen hierachter ziet men tusschen de regels van Roberts telegram dat Bulier zijn hoofdje weer heeft gestooten niet aan de Tugela, doch nu in het Lyden- burgsche, zou hij weer 5 do oden hebben gehad wij denken dat hier wel weer een paar nulletjes ontbreken. DE BOKSEES VAN EUEOPA EN DE MOOED VAN EEN VOLK. Er is getoornd tegen de Boksers in China, die op ruwe en bloedige wijze opkwamen voor het behoud van hun nationaliteit, en die tal van Europeanen moeten vermoord hebben. Maar zijn de Engelschen nog niet veel mis dadiger Het groote Britsche volk vecht tegen vrouwen en kinderen ea maakt zich gereedmerkt Char les Boissevain nietten onrechte op in navol ging van de heerschers van Babel en Perzie, een geheel volk uit zijn land te voeren. Het verbrandt boerderijen en eigendommen, en neemt tot lichtend voorbeeld den Spaanschen generaal Weiier, dio in Cuba de afschuwen der wereld op zich laadde. De Boksers van Europawant dat zijn de Engelsche jingo'svermoorden in Zuid- Afrika een onafhankelijk christelijk volk. Is die moord niet veel afschuwelijker dan wat de Boksers in China hebben gedaan. Neen, niet naar de Boksers i» China in de eerste plaats, maar naar de Boksers in Europa, naar Engeland hadden de Mogendheden hun vloten en legers moeten zenden tot redding uit het groote gevaar, waaraan de Ch mberlains de christelijke beschaving bloot stellen. Dit is geen overdrijving Dit is eenvoudige waarheid. Charles Boissevain schijft zoo juist: Maar hart en verbeelding zijn ook in Ne derland afgemat, door al de opwinding, door al de ergernis, dooral de tooneeien van 'doodslag die wij tien maanden lang van verre aanschouw den, doorliet gejammer van zooveel verminkten en stervenden, dat van verre wij hoorden. Maar aan de vermoeienis mogen wij niet toe geven. Wij moeten blijven voelen en getuigen. Als wij niet tot het uiterste volhouden met meegevoel te toonen, met gaven bijeen te bren gen, met wonden te lenigen, met vluchtelin gen en verbannenen te helpen en te laven dan toonen wij ons zwak en ontaard. Wij moeten blijven protesteeren met geld en balsem de verdrukten helpende en de waarheid bekend makende. Volharden wij niet. dan heb ik zegt de schrijver een gevoel als waren wij mede plichtig met die Engelsche Tories, op wie en op wier kinderen het bloed van het vermoorde volk komen zal. Ergerlijk is de beruchte proclamatie, de scherpe resolutie van Boberts, die schijnt te din gen naar de lauweren van Alva en van Da Vargas. Lezenswaardig is wat de heer Boissevain sshrijft //Ellendig huichelachtig is de wijze waarop de wreede Babylonische staatkunde tegen het kleine volk door Chamberlain en de Engelsche pers is ingeleid. Welke farizeërs Eerst wordt geweeklaagt over de buiten sporige lankmoedigheid van lord Eoberts, ofschoon deze na 24 Juni gewapende Vrij- staters als //rebellen" behandelde ofschoon hij. honderden vrouwen en kinderen uit Pre toria wegjoegofschoon hij bij dozijnen boerderijen laat verbranden en vee en eigen dommen verbeurd verklaart I Een deel van het Britsche volk vond dit dan ook al vrij voldoende. Maar meer werd geëisoht. En om een nieuwe, wreede proclamatie te billijken werd het ellendige melodrama op gevoerd van een groote samenzwering ia Pretoria 0111 lord Boberst gevangen te nemen en al de Britsche officieren te vermoorden. Do pers begon met de leugens toen sprak de edele Chamberlain in het Huis der Gemeenten toen ging het parlement uit een jen nu bewezen is dal het complot niets was en er slechts één man in betrok ken was die door een verraderlijken gehei men politieagent der'Engeischman, een Spaan schen half-bloed, verleid was, nu zwijgt de ministerieele pers, ze trekt geen der leugens terug en zelfs Punch lastert mede en eischt scherpe onderdrukking van het geheele volk wegens het complot om de Britsche officieren te vermoorden. Men zou evengoed het geheele Itaiiaansche volk kunnen verbannen naar Centraal Afrika wegens de misdaad van den koningsmoorde naar." Zoo werd het publiek voorbereid op het nemen van krasse, wreede maatregelen. De laatste proclamatie van lord Eoberts werd openbaar gemaakt. Het Parlement was uiteen, evenals toen de Boeren, tot den oorlog getergd werden. Geen vraag kan Chamberlain die voor Eoberts proclamatie verantwoor delijk is gesteld worden. Het constitutio neel toezicht is weder tot spot en aanfluiting geworden. De gruwelijke proclamatie is in tweeën verdeeld lo. In districten die reeds bezet zijn, in den Vrijstaat en Zuid en West-Transvaal, waar men burgers genadig veroorloofd heeft in hun eigen huis of boerderij te blijven als ze alle wapenen uitleverden en een eed van onzijdigheid aflegden zoo onzedelijk en on redelijk een eed als er een is 1 zal in het vervolg elke schennis ran den eed met de uiterste gestrengheid gestraft worden door terechtstelling en verbranding van huis en boerderij. Indien de Boeren in die districten niet aanbrengen wat hun broeders en zonen, die nog de wapenen voeren, doen in hun nabijheid, zullen ze als medeplichtigen gestratt worden. 2o. In de districten van de Transvaal die tot nu toe nog niet door de Engelschen be zet worden, zal geen eed van onzijdigheid worden opgelegd, //maar zullen alle inwoners zonder onderscheid, behandeld worden als krijgsge- v a n g e n e n." Moeten nu alleen de mannen of ook de vrouwen naar Ceylon of elders getranspor teerd worden De Engelsche bladen zijn het daarover nog niet eens. De meeste vermoeden alleen de mannen. Hoe zullen echter de vrouwen en kin- deren leven en tegen de Kaffers en hon gerdood zich beschermen als al dc mannen weggevoerd zijn Om niet het ergste te denken van de En gelsche Eegeering, zal Charles Boissevain maar onderstellen dat ook de vrouwen en kinde ren zullen verscheept en gevoed worden. Dat is intusschen nog niet genoeg. De Engelsche jingo's eischen nog krasser maat regelen. Zonder een woord van protest van staatslie den of andere jingo-dagbladen, prikkelen //St. James,// //Morning Post,// //Pall Mall// enz. re geering en soldaten tot grooter wreedheid. Het //oeschaafde// blad de//Pall Mali//schrijft woordelijk „De boar is een halve wilde die het onder scheid niet kent, eii die ook niet verwacht kan worden dit te begrijp n, tasschen eervol oor logvoeren en sluipmoord Dit was de inleiding. Hetin^Prdcomplot" te Pretoria, van één man, waarbij van moord geen sprake was, bewijst dat alle Boeren moordenaars zijn 1 De bekende John Stuart van//The Morning Post// schrijft de volgende schaamteiooze woor den „Ik geloot iu liet plunderon van de woningen vau d«a vijand. Dit l eeft een gezegende uitwer king op (ie inwoners van het land waardoor onze troepen optrokken. Indien de Boeron ern stige reden haddon gehad om berreest te zijn van alles berooid te worden zou de oorlog nu ovor zijn." Dit is echter zeker nog te zachtzinnig voor /le //St. James//, het voornaamste avond blad der Tories in Londen. Verleden week drukte dit blad de hoop uit, dat de ontzettende wreedheden, welke dc Spaansche generaal Weiier in Cuba pleegde, zouden herhaald worden in Transvaal dooi de Engelsche generaals en aan het slot gaf het blad den goddeloozen raad om de geheele bevolking, om alle Boeren met vrouwen en kinderen op St. Helena of Ceylon op te slui ten. Wel terecht mag de sch ijver in het //Han delsblad" vragen. ills dit Engeland het Engeland van Milton, Wordsworth, Gladstone, Bright, dat wij in onze jonkheid eerden Voert Engeland dus een oorlog, waartoe de arme vrijheidshelden gedwongen werden,omdat ze een jaar later dan de Engelschen wenschten aan vreemdelingen het kiesrecht wilden geven Is er dan geen rechtvaardigheid meer in de wereld 1 Schreewt het bloed der gedooden en verminkten niet om wrake lot God Almachtig Als Engeland in de nieuwe eeuw niet ge straft wordt voor het gruwelijk onrecht wat het doet, dan zou de menschheid gaan wan hopen." En inmiddels maken de Europeesche mo gendheden zich gereed om Engeland, aan de Boksers over Europa te tuchtigen; maar zij zenden vloten en troepen naar het verre Ooslen, naar China, om de Boksers aldaar, wier misdaad, oneindig geringer is dan van hun collega's in Europa, dood te schieten. Welke tijden en welk een politiek De lieer Van Zadelhof!', arts te Utrecht' werd dezer dagen ontboden bij een ambte naarsvrouw, door de Engelschen uit Trans vaal gezet en pas hier in het land gekomen. Haar toestand was zeer treurig, en op reis had zij het zeer slecht gehad. Zij was in 't bezit van een schrijven van dokter Wicde- man te Johannesburg, dat moest dienen om den militairen //uitzetter te verzoeken althans deze dame te Johannesburg te laten. Het luidde aldus: 1561900. Under signed declared Mstrsto be suffering from phthysia pulmonum in a heavy degree. When she arrives alive in Europe it will not be possib'e that she lives long there" (indien ze al levend in Europa komt, zal ze daar zeker niet lang meer kunnen leven). Was geteekend Dr. Wiedeman. Tot antwoord werd het arme mensch in een kafferwagen gestopt, om de reis naar Holland mede te maken 1 De heer Fischer, lid van de Zuid-Afrikaan sche deputatie, zal zich, meldt men, met zijne eohtgenoote, die hem van zijn vertrek uit Zuid-Afrika is blijven vergezellen, tijdelijk te Scheveningen vestigen. Hieruit valt op te maken, dat het Boerendriemanschap in den eersten tijd niet naar Zuid-Afrika zal terug- keeren. De Engelsche regeering zal voor het in beslag nemen van de //Bundesrathde //Gene ral" en den //Herzog" op de Oost-Afrikaan- sche kust in de volgende week een schade loosstelling betalen van 873,000 pond sterling. De Oostenrijksche regeering zal ook van Engeland schadevergoeding eischen wegens de uitzetting van Oostenrijkers uit Transvaal. GEEN TIJD MEER OM TE SLAPEN. 't Is geen tijd meer om te slapen Volk van Holland, eens zoo stout. Veel te lang reeds teert go heden, Op wat eens uw vad'ren deden. Zoo ge op hun roem nog bouwt, Zult ge vreeslijk eens ontwaken, Als der Britten klauw en kaken U voor goed gekluisterd houdt. 't Is geen tijd meer om te slapen Volk van Holland, eens zoo fier. Ziet ge niet hoe 't onrecht ginder, Zonder tegenspoed of hinder, Als 't wreed, roofzuchtig dier 't Bloed van vrouw en kind doet vloeien, Zwakke grijsaards slaat in boeien, 't Luchtruim vult door zijn getter. 't Is geen tijd meor om te slapen Volk van Holland, eens vol kraoht. Hoort ge niet 't wanhopig smeeken, Van hen, die uwe tale spreken Hoort ge niet die bange klaoht Ziet ge niet dat roof en logen, U de toekomst stelt voor oogen, Van wat eens U zelve waoht t 't Is geen tijd meer om te slapen, Volk van Holland, eens gevreesd, Door diezelfde rooverbenden, Die thans wet en reohten schenden. Eens is daar een tijd gewe st, Dat geen Brit uw zonen kweldet, Dat gij hem de wetten steldet Sla 't geschiedboek op en leest 't Is geen tijd meer om te slapen Volk van Holland, eons vol moed. Wendt u tot den God der vadren, Hij, Hij zal in uwe adren Wokken 't zelfde heldenbloed. Waarop zioh to pletter stooten Zij, die uwe rasgenooten. Willen kuechten met de knoet. Is 't geen tijd meer om te slapen, Volk van Holland, thans nog vrij. Weet dat ras de tijd kan komen Dat ge in uw zoete droomen, 't Jukhout voelt der dwinglandij. Waakt en bidt, houdt u bereid, Zorgt dat in dien hangen tijd, 't Recht aan uwe zijde zij. Am8t. 30 Aug. 1900. N. VERKUYL. —Nadere berichten omtrent den kring- storm die over Mafeking is gegaan, doen zien dat schier alle gebouwen zijn verwoest. Een Europeesche vrouw werd gedood, en de lijst der omgekomen kaffers is langer dan eerst werd vermoed. De meeste gekwetsten hebben armen of beenen gebroken. De soldaten hebben het zwaar te verant woorden gehad Hun tenten werden omver ge worpen, en het water dat over het terrein stroomde, voerde hun koffers mede. De paarden rukten zich los en sloegen op hol, waardoor de verwarring nog toenam. Vele vau hun be schutting beroofde soldaten trokken naar het dorp en zochten daar zoo goed en zoo kwaad het ging een onderkomen, maar de meesten moesten den gelieelen naclit in de open lucht blijven in den stroomenden regen. Een Britsche officier, die in Transvaal is, schrijft: //Mijn taak is, al het vee en de runderen van de hoeven te laten wegdrijven, die wij op onze tochten ontmoeten. Het is geen werk voor een gentleman, dat verzeker ik u. In vele gevallen, als er weenende vrouwen en kinderen in de hoeven zijn, kan ik het niet over mijn hart verkrijgen, alle dieren weg te halen, want wanneer er geen enkel wordt achtergelaten, wanneer de arme schepsels in het voorjaar kunnen ploegen, dan moeten zij allen van honger omkomen..." Hierdoor geel ik aan mjjn geachte cliëulele kennis, dat ik mij zoo als vo rige jaren aanbeveel tot de levering van droge en gemaakte Concurreerende prijs naar kwaliteit. Prima Bruine- en Koolteer-Blakvarnhis, Carbolineum, Oliën, Kwast en Borstelwerk enz. enz. Prijscourant op aanvraag franco. Neemt proef on overtuigd u Aanbevelend, UEd dw. dn. Oude Tonge. J. de KORTE Sz,

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 2