B 1J Y O E G S E L Vrijdag 27 Juli 1900. No. 771, BEHOORENDE BIJ Volkeren der Aarde. Glemeng'd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Ingezonden stukken BEDE OM HULP. Telegrammen. Burgerlijke Stand. IN HOC SIG-NO WSES DE TROEBELEN IN CHINA. Hoe het nu eigenlijk in China zit, weet Diemand. Eerst werd bericht dat al de gezanten waren omgekomen, nadat ze hun vrouwen en kinderen hadden ge dood om ze niet over te leveren aan de woeste Boksers; en thans heet het weer dat ze allen nog leven, behalve de Duitsche gezant. Een telegram is nl. te Londen gekomen, luidende „De Cüineesche regeering, die voort durend getracht heeft het gewapende gepeupel te Peking ten onder te krijgen, is er eindelijk in geslaagd het meester te worden. Men gelooft, dat den gezan ten nu voldoende bescherming kan wor den gegeven en dat zij het nu een on- beperkten tijd kunnen uithouden. Spoe dig waarschijnlijk zal de diplomatieke verbinding met Peking hersteld worden." „De gezanten zitten in Peking.... als in Abrahams schootroept het „Handelsblad" uit. Een ding is merkwaardig, deze tijding is juist ook van den achttienden. Van later hebben de gezanten dus geen tijding men kan later altijd zeggen, datdenl9ende algemeene moord heeft plaats gehad. Wie nu dit alles voor te mooi houdt om waar te zijn, kan zich toch verheugen met een bericht dat de „Times"-correspondent uit Shanghai vernam van een Chineeschen ambtenaar en waarin gezegd werd dat ge neraal Nieh prins Tsing moet hebben ge holpen om de gezantschappen te bescher men en dat de meeste vreemdelingen te Peking aan de slachting op 9 Juli (toen had er dus toch een slachting plaats P) wa ren ontkomen. Wiston Churchill, de bekende corres pondent van de Morning Post, is in Engeland teruggekeerd en heeft in eenin- tervieuw verklaard, dat volgens zijn meening de Boeren lord Roberts nog menige harde noot te kraken zu len ge ven. Men zou, zegt hij, om ze te overwin nen, hun hun kanonnen moeten ontnemen. Hun artillerie-macht is sedert het uitbre ken van den oorlog vermeerderd, omdat zij den Engelschen tweemaal zooveel ka nonnen hebben ontnomen, als de Biitten het hun hebben gedaan. Churchill roemt voorts het karakter der Boeren, hun mensch- lievendheH en hun moed. Er komen nog aldoor Engelsche krijgsgevangenen te Nooitgedacht aan. Den 20en weer 220. De gevangenen, die in Natal vrij zijn gelaten door De Wet, kla gen wel over den honger, dien zij geleden hebben, maar erkennen toch, dat de Boe ren, die hen in den Vrijstaat begeleidden, er weinig minder erg aan toe waren. In Londen heeft grooten indruk ge maakt een verklaring van generaal Sir A. Palmer, opperbevelhebber der Engelsche troepen in Indië, betreffende de onmoge lijkheid om nieuwe Indische troepen naar China te zenden, zoolang het Indisch con tingent, dat naar Natal werd gezonden niet is teruggekeerd. Men weet, dat er van dit legertje, na de gevechteD van Dundee en Glencoe en voor al na het beleg van Ladysmith, niet veel is overgebleven. Maar afgezien hiervan is deze verklaring van den opperbevelhebber der Engelsch- Indische troepen een teeken, dat men in Indië verwikkelingen vreest, die op al de militaire hulpmiddelen van het Eugelsch Indische rijk beslag zullen leggen. DE HITTE. Dinsdag was de temperatuur te New- York 's middags 95 gr. in de schaduw en daarbij was het onaangenaam vochtig. Er hadden verscheidene ongelukken plaats tengevolge van de warmte. Twee menschen die naar een hospitaal gebracht werden waren krankzinnig geworden en een kad zelfmoord gepleegd omdat hij de temperatuur niet meer verdragen kon. Tram- en rijtuigpaarden vielen dood op straat neer en een aantal mannen was noodig om al de doode dieren weg te dra gen. Door de Italiaansche, Chineesche en andere onzindelijke buurten werden 20 wagens gezonden, die de straten met desinfecteerende stollen besprenkelden, om het uitbreken van een of andere ziekte tegen te gaan. De arme menschen op de bovenverdie pingen hebben 't hardst. Verscheidene liefdadige instellingen deelen gratis ijs rond. Een ervan stuurt eiken dag twee drijvende hospitalen naar de kust vol met vrouwen en kinderen die half dood zijn door gebrek aan frissche lucht. De restaurants merken, dat de warmte invloed heeft op de eetlust van hun gasten, de meeste zijn verlaten. De koks weige ren soms te werken. Alle groote hotels zijn half leeg. In de badplaatsen is het echter vol. De hitte aan de zee is zoo groot, dat veel menschen den halven dag in badcostuum loopen. Donderdag heeft het aan 28 menschen het leven gekost; 66 werden in de hospi talen opgenomen. Dienzelfden dag hadden te Parijs een honderdtal gevallen van zonnesteek plaats, waarvan negen met doodelijken afloop. Vrijdag steeg te Parijs de temperatuur tot boven honderd graden Eahrenheit en sloeg aldus het hoogst bek- ude //record». Dertien menschen zijn tengevolge van de warmte doodgebleven, het aantal flauwge- vallenen is niet bekend, maar moet enorm zijn geweest. In sommige voorsteden rees de thermometer tot 112 gr E. Burgemeesters en Secre tarissen. Zaterdag werd te Rotterdam de jaarvergadering gehouden der Provin ciale Vereeniging van Burgemeesters en Se cretarissen in Zuid-Holland. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd en de contributie vastgesteld gelijk aan die van het vorig jaar. Tot bestuursleden wer den heikozen de heeren E. B. 's Jacobs en Jac. Van Waning. Door dhr. Jac. Van Waning burgemeester van Ouderkerk a. d. IJsel werd een voordracht gehouden over opleiding in de gemeente administratie, de methode, en de studie. Daarna werd door den heer U. J. Mijs, burgemeester van Middellianis de stelling verdedigd//het opmaken van het landbouwverslag behoor de niet aan den burgemeester te zijn op gedragen". ONWEDER. In de provincie Groningen woedde Zaterdagavond een hevig on weder, 's Mid dags om half drie viel te Groningen de avond in, weldra gevolgd door den nacht „een nacht zoo zwart als immer was", om met een Nederlandsch poëet te spre ken. Egyptische duisternis. Grauwe wol ken dreven langs de lucht; aanhoudend weerlichtte en donderde het in de verte. Toen viel een zware regen en vervolgens hagel. Wij waren genoodzaakt schrijft de „Prov. Gron. Crnt."op dezen ge- denkwaardigen middag bet gas in de drukkerij en in de bureaux te doen ont steken. Uit nadere berichten aangaande het noodweer van dien dag in de provincie Groningen blijkt, dat Zaterdag op lal van plaatsen de bliksem insloegbier brand stichtende en j daar doodende. Te Wes terbroek werd een man door den bliksem gedood. Met gespleten schedel werd hij opgenomen, Anderen, die met hem in het land arbeidden, bleven ongedeerd. Als eene bijzonderheid vermeldt de Pr GrCt. dat des mans vrouw een vorig jaar ook door den bliksem is gedood. Te Munneke- zijl vielen neer groote stukken ijs; waarvan enkele een lengte van 4 cM. hadden. Bijna geen plaatsje in de provincie of er werd door het onweder en den hagelslag schade aangericht. Door hetzelfde onweder trof een der sla gen omstreeks zeven uur de kapitale boeren plaats genaamt //Elemaheert//, van den heer K. Omta te Godlinze. De bewoners die in een der voorkamers bij elkander waren ge zeten, bemerkten al ras tot hun schrik, dat de slag die in 't boveneind der schuur was geslagen op onderscheidene plaatsen reeds brand had veroorzaakt, en aan blusschen niet meer te denken viel. Doordien echter de brandspuit uit het dorp op een pl.m. 10 minuten al heel spoedig op de plaats des onheils aanwezig was, mocht het door vereende inspanning toch gelukken,j| dat het voorge bouw, hoewel erg beschadigd, voor het groot ste gedeelte nog behouden is gebleven. Van de boerengereedschappen is de dorschmachi- ne mede in de vlammen opgegaan, doch van- het overige is nog ai veel gered kunnen wor den. Het gebouw was gewaarborgd bij Onder linge Verzekerings-Maatschappij te Oost er wij t- werd. Te Nieuwolda sloeg de bliksem in de boerderij van mej. de wed. Emmes. De brand kon niet worden gebluscht. In de nabjjheid van Nieuwolde werd in een hoop stroo van de fabriek „Erica" te Oudepekela, brand veroorzaakt. Milli- oenen kilo's verbrandden. Te Winschoter-Zuiderveen sloeg de bliksem in de boerderij van den heer Schrage. De brand kon met een hand spuit worden gebluscht. Te Winschoten werd een wiek van den molen van den heer Edens afgeslagen. Te Beerta werd een paard van den heer H. E. Dijkema gedood. Te Finsterwold werden de behuizingen van de heeren Tijdens en Dijkmeijer getroffen. Bij eerstgenoemde werd een varken gedood. Te Winsohoten werd een koe der hee ren Vetsema en Levie gedood. Uit het Tijds. van Genees kunde. Het Tijds. van Gen.schrijft over een bejaard medicus: „Dr. Charles Smith hoopt weldra zijn 124-sten verjaardag te vieren. Hij is nog als Engelschman geboren, toen de vrij heidsoorlog begon en heeft 75 jaren lang te New York de praktijk uitge oefend. Thans gaat hij nog dagelijks uit wandelen. Zijne krasheid schrijft hij toe aan het gebruik van het water eener door hem in 1869 ontdekte bron in New-Yeisey (Allg. med. Centralz). Daar hij toen evenwel reeds 93 jaren telde, schijnt een zekere praepositie om een oude heer te worden, toch reeds te heb ben verstaan." Schandelijke feiten. In de rijke gemeente Westwoud, waar, naar de „Enkh. Chr.", waaraan wij dit ontleenen mededeelt, zelfs geen opcenten worden geheven op de personeele belasting, waar kerk- en diaconiefondsen beliooren tot de rijkste in den omtrek, daar woont een arbeidersgezin bestaande uit man, vrouw en acht kinderen, reeds gedurende bijna vijf weken onder den blooten hemel. Al les wat zij nog aan huisraad en inboe del bezaten, is doorweekt door de hevi ge regens der laatste dagen en is dus totaal bedorven. Verleden week is het jongste kind, waarschijnlijk van koude en ongemak, gestorven en een ander is tbans ziek. Noch van gemeentewege, noch van de kerkelijke diaconie wordt eenige moeite gedaan om het gezin een „onder dak* te bezorgen. Dat had Kruger gedaan. De stoom boot van Woudsend (Er.), stoomde vrij snel voorbjj de Nieuwezijl bij Ylst (Fr.), waardoor een Engelsche kotter zóó lievig begon te schommelen, dat het roeibootje, 't welk door een ketting achter aan den kotter was verbonden, hard tegen den kotter stiet. De opvarende Engelschen, die nog sliepen, werden hierdoor opgeschrikt en vlogen naar dek, waar hun kapitein der stoomboot glimlachend toeriep„Dat heeft Paul Kruger gedaandat was in derdaad zoo, want do stoomboot heet Paul Kruger. Woensdag heeft te Parijs de electrische ondergrondspoorweg voor het eerst ge reden. Er werden 80,000 menschen ver voerd. Voorloopig rijden de tremen van 8 uur des ochtends tot halftwaalf des avonds. Later zal de dienst om zes uur des ochtends worden begonnen en eerst om twee uur des nachts eindigen. Het lag niet aan H inenten 1 In Wilder- vank woont een oude vrouw, die zich 70 keer van haar leven heeft laten inenteD en 4 keer da pokken heeft gehad. SOMMELSDIJK. Bij het examen voor hoefsmid van den hier gehouden curcus zijn j.l. Vrijdag geslaagd G. Nieuwland, Middelharnis. G v. d. Sluijs, Dirksland. M. Abres, Oude Tonge. JNipius, Middslharnis. 1). O. Berkhof!', Stellendam. C. D. Berkhof!', Ooltgensplaat. C Eranpois, P, Renaut, Goedereede. L. Klem, Herkingen. W. Immerzeel, Melissant. J. A. Nieuwla1 d, Nieuwe Tonge. A. Nieuwland, Middelharnis. W. J. TieL man, Nieuws Tonge. P. Snoep, Dirksland. I. Labeur, P. Tieleman, Sommelsdijk. Chr. Tieleman, D. de Mooij, De Diploma's zullen op de eerstvolgen de vergadering- van de Holl. Maatsch. van Landbouw worden uitgereikt. MIDDELHARNIS. Bij de herstem ming voor een lid van den gemeenteraad jl. Vrijdag gehouden, werden uitgebracht 343 stemmen. Van onwaarde 5. Daarvan verkregen de Heeren J. C. v. Ostende 172 en A. Struik 166 stemmen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Op het Nieuwe Stadsohe gors, zijn op vier na al de beesten lijdende aan mond- en klauwzeer. DEN BOMMEL. Vanwege de algemeene Ne- derl. wielrijdersbond zullen op verschillende plaatsen in Flakkeejwegwijzers worden geplaatst, dit zal ook geschieden onder de gemeenten Den Bommel en Ooltgensplaat. OOLTGENSPLAAT. Ds Ruijs heeft voor het beroep naar Montfoort en Lin- schoten bedankt. Een jeugdig zwemmer in de haven alhier had de onvoorzichtigheid een bran dende sigaar naast zijne kleederen op den kant te leggen, hetwelk ten gevolge had, dat al zijne kleeren verbrandden en men iemand moest uitzenden tot verkrijging van andere. OUDE TONGE. De verlofgangers A. Stoop den Rooijen van de lichting 1896 en L. Bouwen en A. Tijl van de lichting 1897 zijn allen tegen 20 Aug. a. s. in werkelijken dienst opgeroepen: HERKINGEN, De Burgemeester maakt bekend dat de milicien-verlofganger Pieter Speelman op den 2üen Aug. in werkelijken dienst moet komen De heer A. Soeteman heeft tegen 17 Aug. ontslag gevraagd als weger op de fairbanlc alhier. MELISSANT. Door den jongeheer C. G, J, van 't Hof alhier, is met gunstig ge volg examen afgelegd, zoowel voor de toe lating op de hoogere burgerschool als voor het gymnasium te Dordrecht. BRIELLE. De overgangs- en toelatings examens aan onze Hoogere Burgerschool hebben in de afgeloopen week plaats gehad. De uitslag was dat van de 22 leerlingen die zich hadden aangegeven 4 candidaten niet toegelaten konden worden. Onvoorwaar delijk konden in de eerste klasse geplaatst worden A. C van Hal, J- Stade, D. van Rees, P. Nieuwdorp, N. van der Hoeven, W. Kamp, J. Nuijt, R. Cohen, en voor enkele vakken G. Pols en J Greeven. Herexamen of voor taal of rekenen hebben P. Veenenbos, M. A. de Klerk, L. C. Goo- ris, J. Kranenburg, J. Borst, J. Van Rij en P. Cordia. Als vakleerling werd tot de 2de Klasse toegelaten J. Soheijgrond. Van de 1ste naar de 2de klasse werden bevorderd elf leerlingen onvoorwaardelijk en 7 leerlingen voorwaardelijk. Niet bevor derd werden 5 leerlingen. Van de 2de naai de 3e Klasse bevorderd 7 leerli t. een leerling niet bevorderd. Het einddiploma verwierven A. G. A. Demmers, A. Sterner, G. Sturm en J. E. A. Hock, M. Hock, J. Cohen en J. Bakker verlaten de inrichting met een bijzonder getuigschrift omdat ze rakleerlingen waren. Maandag jl. zijn van hier vertrokken naar Den Helder, Hellevoetsluis, Hoek van Holland en het fort De Ruiter de verschil lende detachementen van het korps Torpe- disten. De practische oefeningen duren tot 1 September, De heer H. T. Merkes, leeraar in de Hoogduitsche taal aan onze II. B. S. komt voor op de voordracht naar gelijke betrek king aan de H. B. S. te Breda. NIEUW-HELVOET. Woensdagmorgen had hier een treurig ongeluk plaats. Een jongetje van ongeveer 3 jaar, zoontje van den heer K. vroeg aan zijn moeder op echt kinderlijke toon, zooals zulke kleintjes dat zoo allerliefst kunnen of hij de afval van groenten naar de konijntjes van buurvrouw mocht brengen. Moeder stemde toe, maar bemerkte al heel spoedig dat de kleine wat lang weg bleef. Direct ging men zoeken en ontdekte na eenigen tijd gezocht te heb ben, dat het ventje voorover in de sloot was gevallen. Er uit gehaald, bleken de levensgeesten reeds geweken te zijn. Dat het voor die ouders, wier jongste het was een treurig verlies is zal elk het best be grijpen, die ook het geluk heeft kinderen te bezitten. Op eene zaak wenschen wij hier bij dit treurige geval te wijzen en wel op het gemis van een plaatselijk geneesheer. Immers toen het kind uit het water ge haald werd hoopte men de levensgeesten nog te kunnen opwekken en juist daarom trachtte men zoo spoedig mogelijk een Dok ter te roepen. Een heel uur verliep eehter eer er een dokter bij de hand was. Wij aarzelen niet dit een schande te noemen voor eene gemeente met 2300 inwoners. Wij hopen daarom dat alle handen ineen zullen geslagen worden ter bereiking van het zoo zeer gewenschte doel Een plaatselijk Geneesheer in Nieuw- Helvoet. HELLEVOETSLUIS. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht, zijn Hr. Ms. pantserdekschip //Ko ningin Wilhelmina der Nederlanden» en pantserschip //Piet Hein», 22dezer te Hong kong binnen geloopen. Een juffrouw liep Dinsdag 1.1. met haar kindje te wandelen, dit laatste in een sportkar; door etn kleine onachtzaamheid kantelde het wagentje, het kind viel op de straat en bekwam een gapende wond aan het hoofd. Door de dokter v/d Marine werd de wond genaaid. Door de werklieden vereeniging Wil helmina», de loodsenvereeniging en de Ver eeniging van particuliere werklieden met eenige torpedisten is alhier een commissie gevormd met het doel giften in te z melen voor de slachtoffers van de ramp te Helder. Wij hopen dat, waar de nood zoo groot is die bede om hulp niet alleen niet te ver geefs zal zijn, maar tevens het goede voor beeld hier gegeven alom in de landen navolging zal vinden. Gisteren is de staat van beleg te Rotterdam opgeheven, de militairen keer den naar hunne garnizoenen, de schepen naar hun stations terug. Gisteravond had hier weder als slot van het verblijf der stafmuziek v/d Kon. Marine, een taptoe door de gemeente plaats. Met genoegen kunnen wij coristateereudat door flink toezicht deze zaak thans ordelijk afliep. Dit heeft bepaald het genot verhoogd. Den heer J. C. v. d. Does onderwijzer aan de School m/d Bijbel te Delft heeft te 'sHage de hoofdacte behaald. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever Geachte Redacteur! Vergun mij nogmaals plaatsruimte. Op mijn ingezonden stuk van 3 weken ge leden, is geen tegenantwoord ingekomen. Waarom Omdat het waarheid was, waar tegen niets is in te brengen Zulks moet ik vermoeden, want anders, liberale heeren, zijt ge spoedig bij e hand om u te verdedigen en te zuiveren en te verkondigen, dat doen wij liberalen, wij gewichtige mannen, die alleen weten hoe geregeerd moet worden. Wie niet liberaal is, heeft immers naar uw wijs oordeel een bekrompen blik? Welnu, nogmaals vraag ik met ernst, waarom hebben de visschers niet mee kunnen kiezen Gij liberaal kiesvereenigingtje,och, arm product van kleinzieligheid,- hebt ge geen koorts ge kregen toen bij eerste stemming uw candidaat, de Heer van der Plaat, viel Uw candidaat had slechts 75 stemmen, uw macht is gebroken. 91 mannen staan er tegen- over, die hoewel niet antirevolutionnair zich door u de wet niet laten voorschrijven, die zelf weten, wat zij doen willen. Gij 91 kiezers, doet bij andere verkiezin gen eveneens zoo en wees vrij. Gij liberalen, verkondigt niet dien onzin, dien ik eens een liberaal heer hoorde zeggen, toen de Heer Goekoop viel voor de Staten //het is een ramp.// Zonder liberale candidaten wordt Nederland ook bestuurd en zeer zeker niet slechter. En gij Heer de Jong, die in //Onze Eilan den// de candidatuur van der Plaat nog ver dedigde, 't is u ook niet meegevallen. De kiezers wilden van uw advies niet gediend zijn of gij moet nog beweren willen: 75 hebben naar mij geluisterd en dit zou toch de dwaasheid gekroond zijn. Gij 91 kiezers, richt gij een vrije kiesver- eeniging op en waar gij kunt, helpt dan ook de anti-revolutionnairen indien dit billijk is. Hebt een open oog voor het zoo veelvuldig liberalistisch onrecht, voor hare voor de maat/ schappij zoo verderfelijke en door velen zoo gehate familieregeering. Wij zijn lang genoeg door het kapitaal geregeerd. Vernuft, verstand alleen mag re- geeren. Geen adel door geboorte of geld mag bestaan, er is alleen adel van den geest, die zich openbaart in de grootste humaniteit. En nu Heer van Oostende gij zijt gekozen, denk er aan gij hebt een plicht te vervullen, niet alleen voor deze of die partij, niet alleen voor de zoogenaamde Heertjes, neen een plicht ten opzichte van alle inwoners, welke hunne richting ook zij. Doe recht zonder u aan iemand te storen en help mee om in rechtvaardigheid de Ge meente te besturen. Geachte Redactie, u dankzeggende, Mjddelharnis. UW TROUWE LEZER In^e/iOnileii. Aan de vrienden van een School met den Bijbel. Pred. li 1. Werp uw brood uit op het water, want gjj zult het vinden na vele dagen. Luk. 6:36. Wfeest dan barmhartig, gelijk Uw Vader barmhartig is. Te Ooltgensplaat (Flakkee) bestaat sohreiende behoefto aan een school met don Bijbel, waartoe reeds 9 jaren eeno Vereeniging bestast, In eigen kring kan onmogelijk in alles voorzien worden, otsohoon de Heere do pogingen reeds kennelijk zegende. Wonderlijk gaf ons de Heere oen stukje groDd om te bouwen. Dit strekte tot groote bemoediging van 't Bestuur. Maar zal het voortgaan, is hulp van brooders en zusters van buiten dringend noodig. Met f2500 zouden we geholpen zijn. 't Is daarom, dat we door dezen de vrijheid ne men, U vriendelijk te vragen om een kleine of grootere bijdrage tot den schoolbouw. We ver trouwen dat de school dan uit de middelen, als subsidie, contributie, schoolgelden, zal kunnen in tand gehouden worden. Met schuld beginnen durft het Bestuur nie'-, omdat de voorstanders hier niet tot de rijken behooren. Daarom, och helpt ons een weinig steentjes aandragen Giften zullen gaarne in dit blad verantwoord worden. Zooveel ge dit aan de minste der broederen doet, doet ge dit den Heere zeiven„Een iegelijk doe, gelijk hij in zijn hart voorneemt, niet uit droefheid of uit nooddwang, want God heeft eenen blij moedigen gever lief," 2 Cor. 9 7. Namens het Bestuur. L. DONKERSLOOT Wz., Voorzitter. S. DE RUITER, Secretaris. De Ondergeteekende, bekend met de opoffe ringen, welke de voorstanders der School zich getroosten, en met de noodzake ijkheid dat te Ooltgensplaat spoodig een School met den Bijbel komt, beveelt bovenstaand verzoek dringend aan, en wil gaarneigiften ontvangen on verantwoorden. Ds. A. L. RUIJS, Ne re- Voorzitter. [Het zal zeker wel overbodig wezen onzerzijds hier iets aai toe te voegen. Dit alleen hopen wij dat wij in de volgende nummers een paar kolommen mogen vullen van giften die toege stroomd zijn. Red.] BETHLEHEM, 22 Juli. Een verken- ningstroep met een batterij artillerie ont moette Maandag den vijand in een sterke stelling, tien mijlen westelijk van hier. Er volgde een belangrijk gevecht, waarvan de uitkomst onbeslist bleef. De Engelsche legermacht was onvoldoende om de Boeren af te drijven van den heuvel dien zij be zet bielden. De Engelschen namen een kopje, maar waren genoodzaakt zich tegen duister terug te trekken. Zij verloren tij dens den terugtocht een officier en negen man. Er wordt nu in de heuvels bij de stad voortdurend op hen geschoten. LONDEN. Een telegram van Kelly- Kenny uit Bloemtontein van gisteren meldt De spoorlijn is vannacht opgebroken noor delijk van Honingspruit. Een trein met proviand met honderd Hooglanders is door den vijand genomen. Er is bericht ont vangen dat een groote vijandelijke macht tegen Honigspruit station oprukt. Alle verkeer met Pretoria is afgebroken. De tweede en derde cavalerie-brigade zetten den vijand na. MIDDELHARNIS, Geboren Adrianus, z. van Jan Jordaaii, en Johanna van Lente. OverledenCornelia Jordaan 15 maanden DEN BOMMEL. Geboren Jannetje en Nioolaas zoon en dooh- ter van L. Osseweijer en E. Munters. Jaoob z. van O. Kreef en A. don Bos. Overleden Een levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van D. Hermans en P. M, Wandemaker. OUDE TONGE, 24 Juli. GeborenPieter Bernardus, z. van Ber-

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3