f»lansverf M si Zilverwerken Advertentien. Assurantie §ez.Schramm. la Kinder- ea Laiermaad-Artikelen. Photographie. Azijnsoorten, HAARLEMMEROLIE t BE KOM TILLY Minin, Vr E011 belangrijke brief, Machinale zuivering en bereiding van Bedveeren. VOOR DEN INMAAK- Versie gedroogde Mden Waarschuwing. Reclames, Mededeelingen enz 20 Cent per regel. De Heer W. C. F. Brouwer te Papen- drecht deelt ons mede dat hij het beste resultaat bekomen heett met het voor eenige jaren ingevoerde geneesmiddel, en hetwelk op de lichaamsgestellen, lenge- volge eener zware ziekte of door een ver zwakking van het bloed, de merkwaar digste eerte werking te weeg gebracht had. Ik heb door de aanwending der Pink Pillen van Dr. Williams de gunstigste resultaten bekomen. Sedert 1898 leed ik aan koortsen en was daardoor zeer ver zwakt, Nadat ik de Pink Pillen een ze keren tijd lang genomen had, zag ik die koortsen langzaam verdwijnen en thans ben ik zeer welvarend. De Pink Pillen oefenen op de herstel ling der gezondheid eene geweldige wer king uit. Hunne herstellende klacht op het bloed is zoo groot, dat vele ziekten, die door eene uitputting ot door een be dorven bloed ontstaan, radicaal door hen genezen worden. Het nieuwe in de aderen stroomende bloed bestrijdt Bloedarmoede, Bleekzucht, Neuras thénie, maag- en in- gewandziekten, alsmede rheumatiek. De Pink Pillen geven het lichaam nieuwe kracht, welke voor de toekomst eene zekere waarborg is van gezondheid en een lang leven. Het bloed had zijn kracht verloren, de ronde lichaampjes waren in zoo'u mate verminderd, dat het bijna uitgeput was. Door de Pink Pillen van Dr. Williams te gebruiken, die een krachtige hersteller van het bloed zijn, geeft men het zijn levenskracht, schoone kleur terug en de krachten komen spoedig weder. Alle ziek ten voortkomende uit de verzwakking van het bloed zullen met goed gevolg bestreden worden. Bleekzucht, algemeene verzwak king, bleeke kleuren, St. Vitusdans, rheumatiek, enz. enz. Prijs 1,75 de doos; f9 per 6 doo- zen Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabiliè. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en alle apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Sommels- dijk en omstreken, bij DIJKEMA DOORNBOS. HANG 7, ROTTERDAM Ook alios per stuk verkrijgbaar. Verstrekt gelden op Izail(ler||en Gebouwen en Kffccten. Hoofdagent van Assuranie- Maaschap- pijen tegen brandschade sterfe van paar den, Rundvee enz. Sie hier liet bewfjs. enz. enz. Oude Tonge. Wie zijne huizen, inboedel enz. wil assiiirees'Cll, vraagt dan eerst Opgaat* van Premie, S. VAN hi:It PLAAT, Voorstraat, Middelharnis. werkt dagelijks met elke weersgesteldheid &4clier gelijkvloers. SOMMEES DIJK, veel aai verder, veel doeltreffen der dan vliegenpapier. Voorhanden bij W. BOEKHOVEN Sommelsdijk en Middelharnis eu bij de wederverk oopers, Het beste bewijs, det mijn de eenige echte is, blijkt duidelijk, mijn olie niet al leen wordt nagemaakt, maar mijn naam zelfs ge bruikt wordt, om a der fa brikaat aan den man te brengen. ahrii Men bestellenim mer aan REIZIGERS daar die door MIJ niet worden uitgezonden. 13 Achterstraat 15, R Biartogs Jacz VVestdijk B. <5»®. Middelharnis. Gevestigd sedert t§40. L DE TR<] Hoe het weet niemal al de gezant ze hun vroii dood om ze woeste Bokst dat ze allen gezant. Eet gekomen, li „Ue Cuin durend geti gepeupel te is er einde te worden, ten nu void den gegever beperkten t dig waaraci verbinding „De gezd als in Abt „Handelsblfj Een dingi juist ook vf hebben de g< kan later algemeene Wie nu i waar te zjjn een bericht t uit Shangha ambtenaar neraal Niel holpen om men en Peking aan had er dus t ren ontkome -Wistoi pondent vaj Engeland te tervieuw vd meening menige harj ven. Men nen, hun ht Hun artillei ken van di zij den Enj nonnen heb' het hun ht voorts het kg lievendhei'l Er krijgsgevang 20en weer Natal vrij gen wel ov< hebben, ma: ren, die he er weinig In L< maakt een Palmer, op troepen in lijkheid on China te ze tingent, da niet is teri Men weq gevechten al na het is overgebl Maar afg van den Indische tl Indië verwl militaire Indische ril Din: York 's daarbij wa: Er had plaats teti menschen werden èèn had zi temperatui Tram straat n noodig or gen. Door andere oij wagens desinfectèe het uitbri tegen te De arr pingen Ij liefdadige rond. Eei drijvende ■«■■■(■iPPM f Tuin- en Landbouw. KATTESTAART. In de Leeuwarder Courant van 9 Juli von den we een artikel met het opschrift sPaarde- staart, kwadernaat en holpijp.« Omdat het in bedoeld opstel besproken onkrnid ook inonze streken veelvuldig voorkomt, is het onzes inziens niet ongepast, in ons blad een en ander uit genoemd artikel over te nemen. Doch de naam en dus ook 't opschrift is door ons gewijzigd. Wij bezigden dien, welke bij ons voort ff be sproken onkruid algemeen in gebruik is. En hoewel er wel meer dan eene soort kattestaart gevonden wordt, toch duidt men dit bij ons niet door verschillende namen aan. Intusschen kunnen we opmerken, dat de akkerkattestaart (equisetum arvense) voor onze landbouwers wel de meest bekende zal zijn. Nochtans is ook equisetum palustre of de moeraskattestaartlang geen vreemdeling. Vooral in slooten en plassen komt zij voor en mede op lage weiden. Zij staat ook te boek onder den naam van kermoes. Doch hoeveel verschil de onderscheidene soorten van kattestaart ook mogen opleveren, in een opzicht komen ze veel met elkaar overeen, 't Zijn namelijk alle zeer lastige on kruiden en wel inzonderheid, omdat ze evenals kweekgras en bewinde een sterk vertakten on- deraardschen stengel of wortelstok bezitten. Deze is evenwel tijdens het zoogenaamde akan ten kweeken« veel minder gemakkelijk te vin den dan de wortelstokken van kweek en be winde. Want ze zijn donker van kleur, bij zwart af en bezitten bovendien de eigenschap van houtachtig te zijn. Voor een niet kenner gelijken het wel doode takjes van deze of gene boom. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat er van deze wortelstokken licht eenige in den grond achterblijven, ook al wordt die vrij zuiver van kweek en bewinde ontdaan. Deze onderaardsche deelen nu zijn op zich zelf niet erg nadeelig voor den groei der gekweekte gewassen, maar ze kunnen het aanzijn geven tot nieuwe planten. Tijdens den groei der bovenaardsche deelen van 't vorige jaar werd er in de wortelstokken heel wat reservevoedsel neergelegd. Doch be halve dat reservevoedsel komen er ook knoppen in voor. En deze kunnen zich ontwikkelen tot zeltstandige planten. Zoolang ze nog beneden de oppervlakte ran den grond zijn, groeien ze ten koste van 't genoemde reservevoedsel doch nauwelijks zijn ze boven gekomen of ze lossen hare schulden aan de wortelstok af Ze geven niet alleen terug, wat ze verbruikten, maar bovendien een zeer hooge rente. De nieuwe voorraden worden neergelegd in nieuwe gedeel ten van den wortelstok. Deze groeit derhalve. Bovendien vertakt hij zich en de vertakkingen kunnen als zelfstandige planten blijven voort bestaan. De aanleg van nieuwe deelen heeft alleen aan een der twee uiteinden plaats. Het andere einde sterft voortdurend af. Doch het nieuwe aangegroeide deel zal menigmaal het afgestorven stuk verre in lengte overtreffen. Van daar dan ook, dat men vele malen zulke uiterst lango wortelstokken van kattestaart kan aantreffen. Er zijn er gevonden van zes meter lengte. De diepte, waarop ze zich be vinden, is niet steeds dezelfde. Doch dit is zeker, dat men ze vele malen vond tot ver be neden 2 of 3 d.M. onder de oppervlakte. Ja, zelfs trof men er aan op eene diepte van twee en een halven meter. Dat de kattestaart een lastig onkruid is, be hoeven we aan praotische landbouwers niette vertellen, doch dat ze, vooral in weilanden ge vaarlijk kan zijn, mag niet onvermeld blijven. Inzonderheid van de moeraskattestaart geldt dit laatste. De koeien zullen ze in groenen toestand versmaden, doch gedroogd gelijk met het hooi genuttigd, kan deze equisetum bloed- pis en buikloop veroorzaken alsmede het ver werpen van het kalf. Paarden en schapen schijnen er geen hinder van te hebben. Ganzen verorberen ze met smaak. Deze laatste dieren zouden misschien bij de bestrijding van dienst kunnen zijn. Als middel tegen de kattestaart hoorden we al eens beweren: sterke bemesting met stal mest. Gaarne willen we aannemen, dat dit middel hielp, dat de planten na de bemesting een kwijnend bestaan voortsleepten. Doch dit kwam niet door de bemesting zelf, doch door den krachtigeren groei der cultuurgewassen. Sterke bemesting met stalmest is dus een zoogenaamd indirect middel tegen kattestaart. In een volgend stukje hopen we hierop nog met een enkel woord terug te komen tevens willen we] dan ook nog enkele directtmiddelen bespreken.M. Nog nimmer nam den verkoop der Or gels uit de Fabriek van den Heer BREE- BAART zulk een vlucht als thans. En geen wonder. Al meer en meer loopt het in he' oog, dat deze orgels «le bes te der wereld zijn. Zij worden dan ook om strijd geroemd, en reeds meer dan 400 malen be kroond. Vraag prijscourant (ge ïllustreerd) met prijsopgaaf eu de gemakkelijke belalingseonditiën aan bij onzen Hoofd-Agent voor Overflakkee en Goede reede den Heer W. BOEKHOVEN, SOM MELSDIJK. I>e Oorlog*. Zoolang de Boeren den «kleinen strijd" kunnen voeren, in een daarvoor geschikt terrein, mag men gerust aannemen dat ze succes hebben telken male als ze met Rooi- neks in botsing komen. Ook heden zijn er weer nieuwe berichten over de guerilla ontvangen, en dus ligt het haast voor de hand, dat de Boeren hun vijand op gevoelige manier wisten te kloppen. Dat was dan in den Vrijstaat, waar de En- gelschen tweemaal een ontwijfelbare neder laag leden. Maar ten westen van Pretoria behaalden de Kngelschen weder een succes de strijd werd daar trouwens onder andere conditiën gevoerddoch het zal zaak zijn om nog niet zoo dadelijk geloof te hechten aan het zeggen, dat de Boeren „met zware verliezen" werden uiteengejaagd. De man toch, die deze overwinning» behaalde, is Lord Me- thuen, en die was altijd aan de winnende hand in zijn oorlogstelegrammen. Modder- rivier en Magersfontein leerden het ons echter anders. De telegrammen vertellen ons heel kort de toedracht van het gebeurde. Men weet dat plm 1500 man uit den »ijzeren gordel v in den Vrijstaat waren ontsnapt. Ze stonden, naar Generaal Broad- wood beweert, onder leiding van President Steyn, commandant Botha en generaal de Wet, en hun vervolging moest worden op gegeven, omdat de duisternis inviel. Dat valt dus tegen voor de Engelschen, die al zoo zeker op|een overgave hadden gerekend. Straks zullen deze 1500 of 2000 Boeren de wereld wel weer verbazen (indien zij al niet bezig zijn geweest een beetje ten noorden van Bethlehemdoor hun brutale stukjes tot schade en schande der Engelschen. Maar het restant* Boeren zat inm ddels niet stil. Ten noorden van Honingspruit, dat aan de spoorlijn Bloemfontein-Pretoria ligt, tusschen Kroonstad en Vredefort in, braken ze den spoorweg op en hielden daarna een trein aan met levensmiddelen, vergezeld door honderd Hooglanders. Generaal Kelly Kenny kon niet verzwijgen, dat de trein met de Hooglanders werd genomen, en dat de verbinding met Pretoria nu finaal ver broken is. Ook hier vervolgen twee cavalerie-briga- des de Boerenmaar, »de duisternis zal wel weer invallen.« Gebruikelijke term, om voor het publiek te verbergen, dat de Boeren niet ingehaald konden worden. Denzelfden dag werd een verkenning op groote schaal gedaan door de Engelschen met een batterij artillerie. Tien mijlen ten noorden van Bethlehem, dus een 60 mijl ten Oosten van Honingspruit en een veertig mijl van de plaats, waar De Wet in de duisternis verdween, ontdekte deze troepen macht op een heuvel een aantal Boeren, die de rooineks kalm afwachtten. Het resul taat was, dat de aanvallers de Engelschen, die reeds een kopje bezet hadden, terug trokken, toen het donker werd. Alweer die fatale duisternisEn bij dien terugtocht verloren zij een officier en negen man. Het telegram van Methuen spreekt voor zichzelf. Eindelijk schijnt hij er dan inge- slaagd te zijn den vijand te verdrijven en Rustenburg te ontzetten, dat blijkbaar ernstig bedreigd werd. Aangenomen dat het waar is, dan blijkt hier toch uit, dat de Boeren op groote schaal den kiemen strijd voeren. Ia Transvaal, ten noorden, ten westen, ten oosten en ten zuiden van Pretoria en ook in den noordoostelijken hoek van den Vrij staat op drie, vier punten tegelijk. Als ze nu maar stand houden, onze broeders, en niet meer „huis toe" gaan, dan durven we nog hopen op een goeden afloop. Want dat Roberts door die goed- geleide guerilla in een veege positie ver keert, is voor niemand een geheim. De stemming in Londen bewijst het. Groote Engelsche „daden" schijnt men niet meer te verwachten. Gisteren werd uit Lon den als de meening der ,,militaire kringen" geseind, dat sir Archibald Hunter er even min in geslaagd is, de Boeren onder De Wet bij Lindley te verslaan, als Methuen, Kitchner en Colville vóór hem. Ook werd de j meening uitgesproken, dat lord Roberts Middelburg nog lang niet heeft bereikt, zoodat van een beslissend treffen alda ar voor het oogenblik nog geen sprake kan zijn ,,Bobs" voldoet thans niet aan de hooge verwachtingen die men van hem had maar kan hij het helpen Melden we nog, dat de aanval der Boe ren op den spoorweg 13 mijlen beoosten Heidelberg tegen het vallen van den avond heeft plaats gehad met drie kanonnen en een maxim. »Weldra had de vijand ons geheel omsingeld" erkent Roberts zelf De stelling werd verdedigd door 2 com- pagniën Royal Dublin fuseliers, 11 o genie soldaten en 10 Yeomen, onder bevel van majoor English. Deze laatste seinde ter stond naar Heidelberg, waarop generaal Hart met 2 kanonnen, een maxim en 140 ruiters te hulp snelde. Vóór de aankomst dier versterkingen waren de Boeren echter reeds „afgeslagen", dank zij de bekwaam heid, waarmede majoor English zijne stel ling versterkte, en het goede schieten der troepen. Men heeft de Boeren hun dooden zien begravenhun ambulances waren »vol« gewonden. Van de Engelsche verliezen rept Roberts niet. De ^aanvullende* lijsten zijn daar straks wel goed voor. De Times van Maandag bevatte een belangrijk artikel over de krijgsverrichtingen der laatste dagen, waarvan de conclusie 1 uidt: »Men bericht uit Maseroe, dat de En gelsche troepen te Ficksburg zijn versterkt geworden en zij zich daar moeten ver schansen, in afwachting van een aanval. Zelfa spreekt men de reeds weinig geruststellende berichten tegen, die uit de hoofdkwartieren tot ons komen. De toestand in den Vrij staat blijft dus wel raadselachtig. «Gedurende de laatste 14 dagen heeft de taktiek des vijands meer en meer den vorm aangenomen van een partijstrijd. Om daarop te antwoorden, zijn krachtige maat regelen noodig en dienen we geheel het voorbeeld der Duitschers te volgen, om een eind te maken aan die sporadische vijan delijkheden. «Onlangs is het noodig geweest, remontes naar Pretoria te zenden, waar overmatig veel paarden schijnen opgegeten te zijn. Dat alles wijst zeker niet op een bevre digenden toestand, evenmin als zulks het geval is met den uitslag van het onderzoek over de uitrusting der troepen. Er bestaat zeker geen misdadiger dwaasheid, dan aan soldaten te velde slechte schoenen te geven. «Wij hopen dat lord Roberts zijne toe bereidselen voltooid heeft en dat hij spoe dig een eind zal maken aan een verzet, waarvan de voortduur eigenlijk niet te recht vaardigen is." Dat laatste vooral is niet bepaald vleiend voor den opperbevelhebber UIT EEN BRIEF. Aan een brief uit Kaapstad van 3 Juli in de Zw. Crt. ontleenen we het volgende Wat ik de vorige we.k schreef over de manier waarop de Engelschen in den Vrij - staat huishouden, is niet alleen bevestigd door de berichten die daarna uit de Re publieken hier aankwamen, maar 't is verre overtroffen door 't geen er in werkelijk heid gebeurde. Met dat afbranden van woningen wordt nog steeds voortgegaan behalve dat wordt er een belasting van 2 sh 6 pence (f1,50) per morgen gehe ven van iedere plaats voor de schade in 't district aan spoorlijnen aangebracht, en kunnen de voornaamste inwoners verplicht worden op de spoortreinen de reis mee te doen als een soort van gijzelaars. Maar tegelijk met al die berichten van een waar schrikbewind, waarover zelfs En gelsche gemoederen hier verontrust gera ken is ook nog iets anders gebleken, dat eigenlijk wel was te voorzien, nl. 't opnieuw de wapens opvatten door Boeren, die door de tyrannie tot 't uiterste zijn gebracht. Wat kon men ook anders verwachten Een Boer die zich op grond van d e vrien delijke proclamaties van Lord Roberts naar zijn plaats heeft begeven om daar de ver dere ontwikkeling van zaken aan te zien, bemerkt dat 't altemaal mooipraten is ge weest, en dat zijn vee toch weggenomen, zijn plaats toch verbrand wordt, wat voor reden daarvoor ook mag worden opge geven. Als 't zoover is gekomen, heeft hij weinig meer te verliezen, en zoodoende is 't begrijpelijk dat 't leger van generaal de Wet bij den dag aangroeit. Een geweer had hij meestal nog wel, 't ligt heelemaal in den .aard van een Boer om op alle mogelijke manieren te probee- ren dat geweer te houden, ook al had hij oorspronkelijk geen vechtplannen. Zo o'n mooi geweer zoo maar afgeven, jongen, dat is toch wel wat veel gevergd De in Pretoria bevrijde Engelsche ge vangenen die met de door de Boeren in geleverde geweren gewapend zijn, hebben al ondervonden dat er maar heel weinig werkelijk bruikbare wapens onder zijn en dat de meesten zoo niet bij 't eerste, dan toch bjj 't derde schot weigerden. De vriendelijke manieren van Lord Ro berts daargelaten of ze oprecht waren - zouden waarschijnlijk de onderworpen distric ten voor goed in rust hebben gehouden Maar naast Roberts staat de booze geest van lord Kitchner en aan zijn gewelddaden hebben we 't later misschien te danken, dat de geest van 't verzet zal opgewekt worden. Allereerst zullen we echter moeten afwach ten wat de uitslag zal zijn van de drijfjacht van de verschillende Engelsche generaals, om de Wet's leger in een hoek te jagen, en daar af te maken. De predikanten warden thans ook al gearresteerd zelfs hebben de Militairen er onlangs een gevangen genomen, Ds. Ross van Lady Grey, een stokoude man van achter in de 70, die bijna niet meer zien kan, maar die nu toch onder verdenking van hoogverraad in de atronk» zit. Dat de predikanten mannen van invloed zijn onder de Afrikaand ers, dat hebben de militairen goed ingezien; alleen vergeten ze dat de Afrikaanders dieper gekwetst zullen worden door onrecht aangedaan aan hun beminde geestelijke leiders, dan door iets anders. Een kijkje op de Ten- foonsfellling- te Parijs. DOOR DE LUCHT EN OVER DE OCEANEN. Aan dun Seineoever, op den uitersten lioek van de tentoonstelling te Parijs, voorbij de Jenabrug, staat een enorme kleurige bol, eeu nogal leelijk ding, ker misachtig uit de stille architectuur van zijn omgeviDg tredend. Het is de globe Geleste, nog altijd niet hee lemaal af en dus nog niet te bekjjken. De ondernemer is trouwens nietgelukkig, de brug die in Mei ingestort is en toen heel wat ongelukken heeft veroorzaakt (er waren negen dooden) verbond de tentoonstelling met zijn terrein. Het is een bol van 48 meter diameter, rustend op groote gemetselde 1 ilaren. Men ziet in het interieur het heelal met zjjn zonneplaneten en manen in den ronde geschilderd, doorzicht ig naar het licht van den dag buiten, en largs een trap, die den vorm heeft van een kurketrekker, 36 meters hoog, kan men die lieele verzameling in haar onderlinge plaat sing bekjjken. Onze aarde, met een diameter van 8 meter, waarop op een galerij in den ronde, honderd menschen kunnen zitten, drijft in de vlakte rond, precies zooals onze aarde dat in een jaar pleegt te doen. Het is wel interessant en kost 4 francs entree. De globe staat in de buurt van een viertal )p*Ie-zen waarin men rijzen en reizen kan, illusionnair maar wel aardig. Eerst het panorama transatlandtique, rechts van de globe dat een nog al druk geschilderde kjjk geeft op de oeverlanden van de Middelandsehe Zee Algiers met de Pransche vloot in de haven. Tunis en de ruïnes van het oude Carthago, Biskra, een woestjjn- gezicht met een karavaan, Bizorte enz. Dat koBt een franc en voor wie onder den indruk komen kan, is dat zeel' belangwekkend. Voor dit gebouw, dichter bjj den Seineoever, staat het groote maréorama. (Entree 4 iranos. Men kan er een reis maken door de Middeliandsche Zee van Mar seille naar Constantinopel, met oponthoud in Algiers, Sfax, Napels en Venetië. Hier ie de illusie voortref- feljjk geslaagd. Men neemt er plaats op een schip, dat dooreen ingenieus mechanisme in beweging wordt gebracht, alsof het voer op eon deinende zee. Inder daad bi jj ft het staan op dezelfde plaats en dan worden de tableaux, mot voorstellingen van de zuidelijke landen, voorbijgetrokken. Alles is gedaan om de illusie te verhoogen het schip is bemand met stoere matrozen, een deftigen kapitein en een ernstigen stuurman. De schoorsteen blaast rook uit, de machine workt, de schroef werpt water op, de steven trekt een voor in het aanspoelende water. Dan betrekt de lucht, de golven slaan hooger op en heftiger wordt het bewe gen van "het schip. Onder de passagiers beginnen er enkelen bleekjes te zien, er dreigt een heusche zee ziekte aan boord. Steeds wordt het duisterder. Het dondert. Bliksem knerpt door de luchten. Maar dan als er pots noodig gaan worden, bedaart de zee. Rus tig Taart het schip door den vlakken oceaan, waarop de nacht neerstrijkt. De oeverlanden liggen in het bleeke licht van de maan. En dan weer verder, boven Napels, wordt het helder, de zon breekt door en de Middeliandsche Zee glanst in het rozig licht van den nieuwen dag. Dit is werkelijk interessant, alleen de schilderijen laten te wenschen Algiers is wat te blank en te sterk violet, N a pels is okergeel, Constantinopel koekebaklcers- goud, maar dat Deemt men niet zoo kwalijk 1 Een andei e illusie geeft het cinéorama, dat de buur- vrouw van het maréorama is. Men kan er een ballontockt maken boven Europa on Afrika. Do bewerking is dezelfde als in liet maréorama, maar. hier worden de tableaux op den bodem voorbijgetrok ken en men kijkt er op neer uit de hoogte van het ballonschuitje. Dit i3 merkwaardig vernuttig bedacht Het doek, dat den aardbodem verbeeldt, wordt snel doorgetrokken, men vliegt er over voortde liguren zijn kleiner en grooter bij afwisseling, wat do i.lusie geeft, dat men daalt en rijst. OpeenB wordt het duis ter en dampig. „We zitten in een wolk 1" roept de bestuurder van den ballon. Dat blijft zoo eenige mi nuten, tot het doek beneden gechangeerd is en dan vliegt de ballon weer voort in den stralenden dag. Over groote steden «n over vlakten gaat het voori, dan over een zee met sehepoD, waardoor een geweldige storm slaat, over een woestijn waarin zich karavanen voortslepen de ballon daalt dicht tot een Italiaansehe stad waar carnaval isrijst weer boven een vlakte waar een legertroep manoevres houdt, daalt opnieuw naar een Spaansche stad waar een stierengevecht ge houden wordt. O. dit is zeer curieus. Als men er ritkomt en buiten plots aan den voet van den Eiffoltoren staat, wrijft men zich verbaasd de oogen uit, men voelt zich wat onvast ter been. Het vierde palois van dezen aard is het panorama du tour du monde, gevestigd in een groot gebouw van wonderlijke architectuur, een beetje Chineesoh een beetje lapanscli, eon beetje Cambodgaasch en een beetje Hindoesch, wat al te druk om aangenaam te wezen. Maar binnenzijde is 't er weer aantrekkelijk. Men begint een trap op te gaan en op do tweede etage, in een panoramaruimte, rond te kijken. De geheele ronding is bekleed met doek, weer wat erg druk beschilderd, dat kijkje biedt op zeven lauden op Spanje (de golf van Bisoaye), op Griekenland (Athene), op Turkije (Constan tinopel), op Syrië cn Egypte (Heliopolis metdon Libanon), op Ëngelsob Iudië (Ceylon), op China (Shanghai) en op Japan, do (N(kkobergen). Yóór elk panorama is iets van een stukje tropische natuur gezet en daarin zijn, naar hunvolksge bruiken, doende, bewoners vaa de landen, die bet panoramastuk verbeeldt. Sp lansohe meisjes dansen met Castagnetten, Grieksche jongensbe- werkeu olijven, Turken drijven handel. Egypte- naren luieren, Ceylonoezen zitten en staren melancholiek rond. bineezon scharrelen zoowat aan zijlen spinstoelen, Japauneezenarbeiden aan metaal. Als men dat gezien hoeft, daalt men naar de eerste etage waar, evenals in het maréorama, een doek voorbij wordt getrokken. Men hangt over een leuning en kijkt naar al die zeeëen en golven en landen en steden, en dan krijgt men alweer de illusie van voorbij te varen, maar niet zoo sterk als in 't maréorama, omdat hier de bodera stilstaat. Heel beneden, tenslotte, ver toont men in storkvorlichte niesen, kijkjes op Provenoe, op Saigon, op Mosoou op Seydney, op Amsterdam en op Rome. Dit is wol goed gosohilderd. Gelegenheden om de wereld te zien, geeft de Parijsohe tentoonstelling dus genoeg. Zuiver gemalen onvervalschte in blikke bussen tegen concurrcerendeprij zen bij W, NIEUWLAND Middelharnis. EFFECTEN COUPONS EN WISSELS Groote sorteering veeren- en kapok- Bedden. In 1899 honderd en zeven tien Veerenbedden en zestig Kapokbedden verkoclit Oordeelt zelve, hoe komt dat pp Heel eenvoudig, omdat elk tevreden is die een bed bij mij kochtdus mijne bed den ook recommandeerde. Na jaren van inspanning, door kracht en energie is het mij mogelijk geworden de grootste con currentie het hoofd te bieden. Een twee-persoons veerenbed, peluw en twee kussens, blauw gsstreepte gewaste tijk 8/4 gevuld met 54 pond gestoomde veeren, alles fonkelnieuw, voor f29. Een dito 9/4 gevuld met 63 pond veeren, alles fonkelnieuw, voo r f37,50. Een twee-persoons kapokbed, peluw en twee kussens voor f 17.50 enbooger, alles k contant, franco door geheel Elakkee. Men profiteere van die gelegenheid en ik ben er zeker van dat U dubbel tevreden zult zijn. Nog voorradig eene partij witte wollen dekens van af f 3.50 en hoogergewatteerde dekens 2'/4 X 3 f2.65 en hooger. Toorts wollen en katoenen Manufacturen UEd. Dw. Dienaar. Israël «le Winter. bij den Agent van de 's Hertogenbosschi Maatschappij. J. L. ARMSTRONG, SOVljVIELSDUK. en bö llljSieiim Doornbos J. GESTEL Stad aan *t Haringvliet. L. DONKERSLOOT Ooltgensplaat. G. F. van PEER Onde Tonge. J. v. BALLEGOOIJ Wed, A. KORVINK Hevkingen. BINKHORST-ZAAIJER Dirksland. Wed. IMMERZEEL Melissant. C. de MOOIJ Ouddorp. Verkrijgbaar bij de firma DIJKEMA DOORNBOS Sommelsdijk. $HOC«lkoog»S« en tevenssolieclst Adres voor alle gewaarborgde is m m m olki Oei

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 2