B IJ YOEGSE L Vrijdag 22 Juni 1900. No. 766. BEHOORENDE BIJ Hechtzaken. INHOC SKtNOWSES oBfeeresa. «les* Aarde DE OORLOG IN CHINA. De strijd is reeds begonnen. De Chineezen in Takoe hebben van de forten voor de haven het eerste schot gelost op de vreemde eska ders, en toen dienden deze van antwoord uit hun metalen monden en begon het artillerie gevecht, dat met de vernieling der forten ein digde. De Chineesche troepen aan den wal had den eerst een dreigende houding aangenomen, en er waren torpedo's in de baai gelegd om den toegang te verdedigen. De vereenigde vlootvoogden zonden toen een ultimatum, waarin zij van den bevelhebber eischten, zijn troepen terug te trekken. Het antwoord was een kanonschot uit de forten, en toen natuur lijk volgde een donderende repliek van de vreemde oorlogschepen. Ofschoon de Chinee zen niet zoo heel lang verzet boden, voor zij zich overgaven, schijnen de vereenigde eska ders toch eenige verliezen geleden te hebben. Een telegram van Duitsche herkomst zegt zelfs, dat twee Engelsche schepen zouden ge zonken zijn en het bombardement nog zeven uur duurde. Bevestigd isditberichtechternict, en van anderen kant wordt weer van geringe schade aan één Engelsch vaartuig melding gemaakt. Er lagen in 't geheel voor Takoe eenzestigoorlogschepenDuitsche, Russische Engelsche, Fransche en Japansche. Die allen deden aan de beschieting mee, en hun lan dingsdivisies liepen later ook storm op de forten en bezetten die. Er waren er drie in 't geheel, die in eiken Chineeschen oorlog een gewichtige rol hebben gespeeld. Reeds voor den oorlog met Japan werden zij geheel ge moderniseerd en van kanonnen der nieuwste aonstructie voorzien. Zoo is dan nu Takoe in de macht der mo gendheden en hebben ze den sleutel van Tientsin en Peking in handen. Wat zullen nu de mogendheden doen? Terwijl de keizerlijke troepen te Peking ge concentreerd worden en, naar te vreezen staat, de fanatieke menigte haar woede reeds in het bloed van de afgezanten en hun fa- miliën gekoeld heeft, zijn de verschillende Staten nog niet in staat tot een dadelijk en krachtdadig optreden. 7 e hebben wel al een internationaal legertje gevormd, maar dat is niet sterk genoeg, om aan alle ge varen het hoofd te bieden en den toestand te beheerschen. Brittanje verkeert op dit oogenblik in de onmogelijkheid om zich in het land van den Draak te doen gelden zooals het dat wel zoude wenschen. „Wat de versterking der Britsche vloot in de Chineesche wateren betreft" zegt de Londensche correspondent der Indép. Be Ige, „is het niet mogelijk zoowel met het oog op den onzekeren po- litieken toestand in Europa als wegens de rampzalige noodzakelijkheid om in Zuid- Afrika voortdurend 220.000 man op de been te houden en ten gevolge van de hachelijke positie der Engelschen aan de Goudkust een enkel oorlogsschip met een voldoenden landingstroep door het kanaal van Suez te sturen Schepen heeft Albion genoeg, maar daar mee bestookt men geen vijand te land Roberts moet geantwoord hebben, dat hij desnoods één dfvisie 8 a 10.000 man kan missen. Maar als de vlam hoog opslaat in 't Verre Oosten en Engeland ook positie moet nemen tegenover eventueele eischen van Japan of Rusland, zegt 10.000 man weinig of niets om kracht aan eenig vertoog bij te zetten. En wat zal Albion dan doen Hoe in China zelf, met name in Peking, de toestand is op dit oogenblik, vermag niemand te zeggen. Zijn inderdaad de ge zantschapsgebouwen vernield, en is ook de Duitsche gezant vermoord? Dé 1Daily News«-correspondent te Shanghai geeft een overzicht van den toestand, zooals die Woensdagavond 11. was. De Boksers te Peking hadden toen de buitenlandsche ge bouwen, waaronder de oude Roomsche kathedraal, de tehuizen van de Londensche en Amerikaansche missiën en het douane kantoor vernield. Zij hebben ook honderden tnlandsche christenen en de Chineesche be dienden van Europeanen vermoord; en men vreesde voor meer moorden en brandstich tingen. Het gerucht van moorden op Euro peanen, was echter nog niet uit geloofwaar dige bron bevestigd. Doordien de telegraphische gemeenschap gestoord is, moeten de berichten naar Tsjifoe en per boot naar Takoe. Volgens geschre ven rapporten van de Roomsch-Katholieke missie te Peking zijn 500 bekeerlingen van deze missie vermoord Tot zoover dan de correspondent in Shan ghai. Een ander berichtgever was zoo ge lukkig, nog een dag later een depêche te kunnen afzenden, en wel uit Peking zelf. Het telegram was gedagteekend van 14 Juni en bevatte naast reeds bekende bij zonderheden de -opmerking, dat verdere onlusten werden verwacht als de Europee- sche troepen niet dien dag (dus Donderdag) te Peking aankwamen. De correspondent seinde ook, dat, naar hij geloofde, bij de onlusten van Woensdag geen enkele Europeaan was gekwetst. Daar entegen houden de Chineezen te Shanghai vol, dat een Europeesch gezant en tal van vreemdelingen te Peking zijn vermoord. Maar wat kan er niet gebeurd zijn sinds DonderdagDe Europeanen in Peking wor den alle te zamen door niet meer dan 600 man beschermden indien het al waar is, dat 1600 Russen voor de poorten liggen, dan kunnen die zeker ook geen afdoende hulp bieden. We moeten ons dus op ern stige tijdingen voorbereiden. Het Chineesche lager rondom Peking zou 70,000 mantel len, ongerekend het aantal Boksers. ile Oorlog-. Roberts heeft nog altijd niets te vertel len. Maar geen nood, zegt men. Een tele gram van Kaapstad houdt in, dat eiken dag belangrijke berichten van Lord Roberts kun nen verwacht worden. De opperbevelhebber zou het plan hebben, zich meester te maken van een gewichtig strategisch punt, dat den spoorweg naar Delagoabaai beheerscht. En in afwachting daarvan verheugt men zich te Londen in het stilzwijgen van Roberts, of neemt er tenminste genoegen meê. Naar de Daily Express uit Lorenqo Marques verneemt, heeft Roberts aan Botha een boodschap gezonden, waarin hij den moed der Boeren prijst en voorstelt een eervolle ontwapening, wat veel bloedvergie ten zou voorkomen. Botha stelde toen een wapenstilstand van zes dagen voor, om het voorstel te overwegen. Roberts wilde slechts vijf dagen toestaan, hetgeen Botha weiger de te aanvaarden. En om dien eenen dag verschil zouden de onderhandelingen dan zijn afgebroken Botha en De la Rey trekken, zoo heet het verder, nu langzaam terug naar Middelburg. De Boeren concen- treeren zich op Balmoral, en hebben wa penen en schietvoorraad in overvloed en ook duizend ossen. De Transvaalsche re geering exploiteert intusschen de goudmijnen van Barberton. Dat Methuen met het „uiteenjagen van De Wet's commando geen gemakkelijk werk heeft gehad, blijkt uit de lijst van de bij de Rhenoster rivier geleden verliezen, die het ministerie van oorlog thans heeft bekend gemaakt: 16 man gesneuveld en 100 gewond. En de Wets legertje is nog altijd slag- en marschvaardig Van Buller geen nieuws. Den i5en juni hoopte Lord Roberts, dat Buller te Sfan- derton zou wezen, om aldus de Vrijstaters in het noordoosten van hun land van de Transvalers te helpen afsnijden; maar den róen was Sir Redvers nog te Langsnek. Eergisteren kreeg de Daily Mail een be richt uit Lorenco Marques, meldende dat Bullers troepen (of troepen van Buller) reeds Ermelo voorbij waren. Dat is dus weer een noordelijke richting uit, en zou doen ver moeden dat de opperbevelhebber in Natal op Middelburg aanrukt, om Botha van den anderen kant aan te vallen. Heeft hij bij geval ook den aanslag op het gewichtige spoorwegpunt in den zin, waarvan men in Londen zooveel verwacht? Misschien zijn de troepen van Buller in tweeën gespitst, zoodat inderdaad een 15.000 man ook naar Standerton oprukt, om de Vrijstaters in het noordoosten huns lands van de Transvaal te isoleeren. (Z ie tel.) Met de laatste post uit China zijn te Londen een aantal biljetten aangekomen, die door de Boksers op groote schaal, vooral m de provincie Shantung, waren aangeplakt. De vertaling luidt als volgt: »Gij allen, leest! 2>De Goden, die het zeer rechtvaardige en zeer eensgezinde Genootschap der Bok sers bijstaan, bevelen u, de vreemde duivels te verjagen, die het Rijk van den Zoon des Hemels in beroering komen brengen, de mannen noodzaken om hunne eeden te schenden en de vrouwen om overspel te plegen. »Gij allen, verdelgt deze demonen ver nielt de spoorwegenwerpt de telegraaf lijnen om, en vooral, doet de stoambooten zinken »Dat zal het hart van 't zeer groote Frankrijk verkillen; dat zal de Engelschen zoowel als de Russen doen verstuiven, en dat zal het sierlijk Rijk van 't Stamhuis des grooten Tsing's voor immer voorspoedig doen zijn Plaatselijk lleaws. SÖMMELSDIJK. Door A. de Korte alhier is Zondag een postduif gevangen die op den linkervleugel gemerkt was, St. Helens. Homing Soce IX No. 94, en een bandje aan de rechterpoot had waar opstond N. U. 99 A. 4520 MIDDELHARNIS. De op 18 Juni al hier gehouden collecte ter bate van den gewapende dienst der Nederlanden, heeft in deze gemeente ruim 15 gulden opge bracht. B. en W. dezer gemeente brengen ter openbare kennis dat op Dinsdag 3 Juli as,. de verkieziug zal plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van den heer I. Mosselman. Door de Onde riinge Assurantie- Maatschappij der Roomsch Katholieke Kerken zijn op de Parochie kerk alhier gratis twee bliksemafleiders geplaatst. STAD AAN 't HARINGVLIET. Jon gelingen in deze gemeente tusschen 16 en 24 jaar, die zich gedurende de a.s. winter maanden willen oefenen in den vrij willigen wapenhandel, moeten zich daartoe vóór i Augustus aanmelden ter secretarie. --De collecte voor den gewapenden dienst heeft opgebracht het bedrag van f 1,65. Burg. en Weth. maken bekend, dat het kohier van den Huofdelijken omslag ter secretarie ter visie ligt van 6 Juni tot 6 November. DEN BOMMEL. L.l. Dinsdag wapper de uit eenige huizen dezer gemeente de driekleur. En geen wonder. Het was dien dag 50 jaar geleden dat Jacobus Berk hout (beter bekend als Koos de schoen maker) eu Adriana Braam, in den echt verbonden werden. Het muziekgezelschap „Kunst en genot" trad des avonds op, en bracht den oudjes eene serenade. Verscheidene gitten en gaven hebben zij dien dag gekregen, waarvoor beiden hun nen openlijken dank betuigen. De ver- eeniging „Eigen Hulp„ hield zich weder niet achterwege. Voor de vacante betrekking van administrateur van het Groot Armbestuur alhier, hebben zich 2 soliioitanten aange meld. Het 5 jarig zoontje van den heer S. alhier, had terwijl hij aan het spelen was, het ongeluk van een kar af te vallen, en zijn rechterarm te breken. Geneeskun dige hulp werd direct ingeroepen. Dit is reeds de tweede maal, dat hij dezen arm breekt. De heer R. van den Hoven, onder wijzer en mej. A. Aitona onderwijzeres, beiden aan school No. 1 alhier, staan respectievelijk op de voordracht te Stol wijk eu Gieseadam. NIEUWE TONGE 20 Juni. Dinsdag middag had de zoon van den landbouwer J. C. uit üoltgensplaat het ongeluk met paard en wagen in de sloot te geraken. Met vereende krachten werd een en ander in bet reine gebracht en zoo kon hij zijn weg weer vervolgen. DIRKSLAND. De herijk van Maten en Gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben op "Woensdag en Donder dag dea 18 en 19 Juli a.s. van's mor gens 912 en van 14 ure in een der localen der Openbare school. HERRINGEN, Het bestuur van den Polder St. Elizabeth maakt, bekend dat gedurende 3 maanden vanaf heden tot 20 September, de keur oi politie-veror- dening dier polder bij de Secretaris der polder voor een ieder ter lezing ligt. MELISSANT. De in deze gemeente gehouden collecte tot ondersteuning van het Ponds voor de gewapenden dienst, heeft f4,15 opgebracht. Bij den landbouwer N. D. Prince alhier doet zich een gevolg van Mond- en klauwzeer voor. GOEDEREEDE. Mocht men hopen dat de kermis alhier in de beste orde afgeloopen zou, daarin werd men echter teleur gesteld, want even na het siut- lensuur, werd een zekere K. v. H. Maan- dagnaehtt door iemand uit het buurt schap den Oostdijk (zooals men beweerd) op het onverwachts aangevallen en bracht deze in den rug een messteek toe. Erg bloedend werd den gewonde naar den dokter gebracht. Naar men verneemt is de wonde niet levensgevaarlijk. BRIELLE. Bij de Ger. Gem. alhier is tet herder en leeraar beroepen, onze voor malige stadgenoot ds. L. Spoel, thans pred. bij de Ger, Gem. te Poortvliet. Voor het fonds van den gewapenden dienst werd alhier op den 18den Juni f21.09 gecollecteerd. Dinsdagavond jl. wilde de koetsier' L. alhier, met zijn bespannen paard op het Maarland achter de boomen heen om draaien. Dit feit, dat honderdmaal geschiedt zou hoogst ernstige gevolgen gehad kun nen hebben. De oorzaak wa-, dat een schip per aan de overzijde gelegen met zijn schuit, een touw om een boom had gebonden. Het paard stapte over het touw met de voorpooten, doch bleef vastzitten, daar het tegen de achterpooten stuitte. De koetsier onmiddelijk van den bok gestegen, wist zijn paard in bedwang te houden engeholpen door een paar burgers aan een groot gevaar te ontsnappen Het is te hopen, dat de bevoegde macht maatregelen neme, dat geen touwen op ongeveer een halve Meter hoogte om de boomen geslagen worden, waar een paard er in vast loopt, kunnen menschen er de beenen mede breken. HELLEVOETSLUIS. Bij Kon, Besluit is aan den commandeur der ernstvuurwer- kers, vroeger constabel-majoor bij de Kon. Marine H. Jacobs, de zilveren medaille der orde van Oranje Nassau toegekend. De uitreiking lied plaats op 'sRijkswerf door de luit. ter zee 1 e klasse L A. Roijen, officier van de artillerie. Als bewijs dat Jacobs' diensten aan den lande bewezen op prijs werden gesteld, kan dienen dat bij gelegenheid van zijn benoe ming van heinde en ver de gelukwenschen van vroegere superieuren hem toestroomden. Maandag 11. herdacht de heer J. H. J. Schmidt, magazijnmeester bij 's Rijks Marine alhier, de dag waarop hij vóór 50 jaren als volontair op 's Rijkswerf te Vlis- singen in dienst trad. Het personeel had het kantoor van den jubilaris prachtig versierd, en bovendien ontving hij van het personeel als bewijs van waardeering een prachtig gouden lorgnet, in etui met inscriptie. Vele waren de bewijzen van belangstel ling die de jubelaris op dien dag ontving. Wij wenschen den heer Schmidt nog tal van gelukkige jaren te mogen beleven. Woensdag 20 Juni. Hedenavond werd onze anders kalme gemeente in rep en roer gebracht door de aankomst van een boot waarop een 7otal passagiers met muziek. Onder geleide van de muziek werd een wandeling door de gemeente gemaakt, waar na zij weder hun reis vervolgden. Naar wij vernemen was het doel een bezoek te bren gen aan 's Rijkswerf. De boot was echter te laat aangekomen zoodat men moest vol staan met een bezoek aan Hellevoetsluis. Onze jeugd voer niet slecht bij dit bezoek, handen rol geld werden over de straat geworpen en menige kleine had het geluk er enkele stukjes van te bemachtigen. Maandag 25 en Dinsdag 26 Juni 's avonds, ten 71/, uur zal als spreker inde Schermzaal der artillerie voor de afdeeling der Christelijke geheel onthouding optreden de heer R. R. Posthuma, Evangelist te Hoorn, Er is vrije toegang. Wij hopen dat vooral in de week die aanstaande is, een week waarin koning alcohol zijn uiterste kracht inspant om slachtoffers te maken vele van deze gele genheid gebruik zullen maken en die jeugdige vereeniging in ernstig pogen zullen steunen. ZUIDLAND. In het naburige Abben- broek had Dinsdag een treffend ongeluk plaats. De 22-jarige zoon van den arbei der J. v. d Hoeven aldaar, zijn dagtaak vol bracht hebbende met aardappels loeten bij den landbouwer R. te Zwartewaal, zou zich des avonds, na dien dag sterk ge zwe ten te hebben, eerst nog eens wat afkoelen eer bij huiswaarts keerde. Hij begaf zich daartoe naar het vrij diepe haventje om zich daar een oogenblik in te verfrisschen. Plotseling zonk hij echter in de diepte weg, en was, naar men verneemt, reeds overle den eer hij weer op het droge was gebracht. Men kan zich de droefheid der familie eenigszins voorstellen, toen dit treurig bericht hun bereikte en den volgenden morgen de levenlooze thuis werd gebracht. Voorwaar weder een dubbele waarschuwing. Bezweet te gaan zwemmen is hoogst gevaarlijk en bereid uw huis want gij zult sterven, want wij weten het uur enzes doods niet. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. (Kamer van Strafkamer.) Zitting van Dinsdag 19 Juni. Heden werden de volgende vonnis ge wezen J. P., 26 jaar, bouwknecht te Sommels- dijk, wegens mishandeling van P. J. De Korte, tot f 5 boete, subs. 5 dagen hech tenis. A. H. 22 jaar, arbeider te Ouddorp, we gens mishandeling van een ambtenaar, tot 1 maand gevangenisstraf. EEN WERKSTAKING TE SÖMMELSDIJK. Den 15 Maart was er werkstaking te Sommelsdijk. Schipper J. Muller had daar nl. een schip met grint te lossen, waar voor hij als gewoonlijk, 25 cent per me ter wilde betalen. De scheepslossers ver langden evenwel 30 cent. Toen Mulder hun daarop 27V2 cent aanbood en zij nog weigerden we<'d den volgenden dag het vaartuig met ander volk gelost. Bij die gelegenheid waren B. v. d. V., 50 jaar en P, T. scheepslossers te Sommels dijk, tegen Mulder komen opspelen en had de 2e beklaagde zekeren J. Den Engelsman in de hand gebeten. Met vrij spraak voor den le beklaagde werd de veroordeeling van den tweeden gevraagd tot 10 dagen gevangenisstraf. EEN BELEEDIGING. Nog werd gerequireerd 2 weken gevangenisstraf voor W. B., 29 jaar arbeider te Ouddorp die den 27 Maart den veldwachter dier gemeente zou hebben beleedigd. 5 dagen gevangenisstraf voor H' v E. 44 jaar, los werkman en harmonicaspeler alhier die den 26 Febr. te Pernis den veldwachter J. Yerkerk eenige beleedi- gende woorden zou hebben toegevoegd. In deze zaken uitspraak over 14 dagen. VerKoopingen. Op Vrijdag 22 Juni, 's nam. 2 uur, ter herberge van de wede. D. Rood- zant te Middel harn is klavers en grasge was in den van Pallandtspolder aldaar. Notaris J. C. VAN BERGEIJK. Op Vrijdag 22 Juni, 's nam. 6 uur, in het Logement van P. Brooshoott te Dirksland klavers en grasgewaa in de Hofstee van wijlen den Heer W, Zaaijer aldaar. Notaria J. C. VAN BERGEIJK. Op Woensdag 27 Juni, 's nam. 2 uur in het Hotel Meijer te Middelhar- nis hooigras in het bekade Buitengors vóór den polder de Westplaat te Som melsdijk. Notaris J. C. "V AN BER GEIJK. Telegrammen. HAMMONIA 18 Juni. Een aanzienlijke Boerenmacht trekt zich samen tegen het front der divisie Rundie, onder bevel van de Villiers en Herman Steyn, met het doel om door te breken naar het Zuiden. Het hoofdlager is 8 kilometer dichter bij Fiksburg gebracht. Heden bombardeerden de Boeren het Engelsche legerkamp Fiksburg. De Yoemanry was den geheelen dag in actie aan Jonkerfront. De Transvalers trekken terug voor Buller, met het doel zich te vereenigen met de Vrijstaters. WEENEN, 19 Juni. Rusland zend 14000 man naar China. Japan brengt contingent op 4000. Vermoedelijk zal de provocatie (uitda ging) der Chineesche troepen Taloe er di rect toe leiden, tot eensgezind optreden der Mogendheden. SHANGHAI, 20 Juni. De internationale troepen onder Seymour bereikten 18 Juni Peking. De Engelsche vlag wapperde van de Zuidpoort. LONDEN, 20 Juni. 600 Christenen zijn te Yunfoo vermoord. Het Fransche consulaatgebouw is ver brand. De Consul en drie zendelingen zijn door de Chineezen gevangen genomen. LONDEN, 19* Juni. Van d n kruiser „En- dymion" is van gisteren uit Wei-Hai-Wei bericht ontvangen, dat de forten van Takoe tot zwijgen zijn gebracht en bezet zijn door de verbonden detachementen. Twee Britsche torpedojagers hehben vier Chineesche torpe dojagers buitgemaakt. Tot 2 uur in den middag van den 17en Juni was van den terugkeer van admiraal Sey mour naar Tientsin geen bericht ontvangen bij den schout-bij-nacht. Evenmin zijn be richten uit Peking onrvangen. PARIJS, 20 Juni. Door den minister van marine is besloten tot de onmiddelijke terug roeping op hun post van alle kwartiermeesters en matrozen, die op het oogenblik met verlof zijn, met uitzondering alleen van hen, die ver lof hebben bekomen tot herstel |van ziekte. Tot nader order zullen geen verlofpassen worden uitgereikt, De minister verlangt nauwkeurig op de hoogye te worden gesteld van het effectief der marine. SHANGHAI, 10 Juni. Uit berichten van Chineesche herkomst en gewaarborgd door plaatselijke buitenlandsche ambtenaren, blijkt, dat de legatiën te Peking Zondag nog in veiligheid verkeerden en dat vice- admiraal Seymour met zijn legermacht van 1944 man internationale troepen de hoofd stad heeft bereikt. Huifeiiijke Stand. MIDDELHARNIS. Geboren Elizabeth d. van Huibrecht Schelievis en Marcijntje de Kor te. Grieta d. v. Adriana de Koning en Neeltje van Groningen. DEN BOMMEL. Geboren Jan z. v. W. Groenendijk en E. Kik; Gerrit z. v.W. Goemaat en M. Bakker.Jacob z. v. G. Oorbeek en N. van Putten. Overleden Lientje d. v. A. J- Holle man en D. Leijdens oud 14 maanden- OUDE TONGE. 19 Juni. Geboren Anthonius, z. v. Johannes Egidius Buijs en Johanna Cornelia Pol leman. Anthonius Corneliaz. v. Johannes Petrus van Rest en Johanna Cornelia Bosman. Overleden Johanna Terwoert Ongeh. oud. 74 j. en 7 mnd. d. v. Egidius Ter woert en Johanna van Dongen. Levenloos aangegeven kind van Jacobus Johannes Vijsse en Petronella Maria Flooren. He lena van Bergen oud. 7 mnd. dochter van Gerardus van Bergen en Cornelia Willems. DIRKSLAND, 24 Mei12 Juni. Geboren: Jan, z. van J. de Koekkoek en J. Kardnx; Aren, z. ran C v. d. Hoeken B. v. d. Kroon; Maria, d. van J. Rooij en J. Roodzand; Johanna, d. van J. Slis en L. Hogchem; Leendert Pieter, z.van A. J. Lugthart, en H. G Kattestaart. Gehuwd: Dingeman Kievit, jm. 23 j. en Trijntje van der Groef, jd. 21 j. Overleden Paulina van Bodegom, 74 j weduwe van Johannes Bruinsel. MELLI8SANT. Geboren: Johannes Cornelis, z. v. Dammes Hogchem en Jacoba de Geus. Maarten, z. v. Petrus Gerardus van Damme en Jannetje Rooij. Baaltje d. v. Johannes Wielaard en Arentje Volwerk.

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3