mi-1 BUY 0?E GSEL Vrijdag 8 Juni 1900. No. 764, Penant-Tafeltje, Bemoatoir-Horlogie. BEHOOEENDE BIJ wsae. Be Oorlog-. desneng-d Nieuws. Oplossing Prijsraadsel No. 5. Anthony Hrijs En nu No. 6. A, a, a, a, <1, e, e, e, 5, i, j, k, 1, in, m, u, o, p, r, r, r, 1, s, s, s, t, t, t, t, v, 0. Plaatselijk Nieuws. Telegrammen. Posterijen. Verkoopingeu. ti it slag Aanbesteding. Burgerlijke Stand. INHOCSIGNOWSES WOENSDAG 6 Juni. Zoo waait dan nu ook in de hoofdstad der Z. A. Republiek de Union Jack van de regeeringsgebouwen, als teeken, dat de stad in handen is der Engelschen. We hadden niet gedacht dat het zoo spoedig gebeuren zoude laatste be richten wezen er op, dat de Boeren, inet nieuwen moed bezield, nog geruimen tijd weerstand zouden bieden alvorens Pretoria door de Rooineks kon genomen worden maar het is anders geloopen. Maandagmiddag om twee uur zou de officieele intocht ran Roberts in de hoofdstad plaats hebben. Toen de oorlog (die nu zeven maan den duurt) begon, hebben de Engelschen gebluft dat ze met Kerstmis in Pretoria zouden wezen. Lord Melhuen had het adres al op zijn bagage geplakt! En zit hij zelt nog in den Vrijstaat en heeft Roberts nog 150 dagen ruim na Kertsfeest noodig gehad, om in do Transvaalsche hoofdstad te komen. 't Is overigens een teleurstellend be richt, zeer zeker, dat van de overgave van Pretoria. Men moet aannemen, dat de stad niet met succes te verdedigen ware geweest. De forten waren misschien stsrk genoeg, maar het zware geschut ontbrak. Toen de oorlog begon, lag er juist een batterij zeer zware kanonnen in de Creusot- fabriek klaar voor de Transvaal. De tijd van verschepen was toen echter voorbij. Ook zouden er zeker een tien duizend Boeren in de stad gebleven zijn, om het beleg te kunnen weerstaan en wanneer dan later toch capitulatie ge volgd ware, had Roberts met het restantje een gemakkeljjke affaire gehad. Nu zij* de Boeren-commando's nog ongerept en kan de guerilla met onverminderde kracht in het Lijdenburgsche worden voortgezet. Want niets wijst er op, dat met de overgaaf van Pretoria de strijd zou geëindigd zijn. Er is geen ques- tie van. Telegrammen hierachter geven bijzon derheden over de capitulatie. Generaal Botha had eerst een wapenstilstand voor gesteld, om de conditiën vast te stellen, doch Roberts eischte dat de overgave onvoorwaardelijk wezen zou, en toen had de capitulatie dan ook plaats. I).ie voorname civiele ambtenaren gingen daartoe naar het kamp van den opper bevelhebber. Het spreek van zelf, dat Botha zorgde dat hij weg was bij de komst der Engelschen. Het gezin van Reitz, den staatssecre taris, was al vroeger vertrokken, om met een Duitsche mailboot, via Lorenzo Mar- quez, naar Europa koers te zettenmaai de vrouwen van Kruger en Botha waren in Pretoria gebleven. In sommige telegrammenst at, dat Ro berts meer dan 100 Engelsche officieren in de hoofdstad vond, terwijl de andere gevangenen in Waterval-boven zijn. Wij zijn echter geneigd, dit eenigziEsaoders te lezen, en wel zoo, dat ook de honderd officieren, die eerst in de modelschool te Pretoria huisden, nu naar Waterval- boven zijn overgebracht bij de aodere gevangenen. Maar wat zullen de Boe ren nu met hen doen Ze meenemen het Lijdenburgsche in Bij Elandsfontein in de buurt van Johannesburgmoeten ook 700 En gelschen tijdelijk gevangen gemaakt zijn doch omdat men ze niet kon meenemen, werden zij weer vrjjgelaten. En pas weer den laatsten van Mei heeft in het Noordoosten van den Vrij staat heel een bataljon Yeomanry zich aan de Boeren moeten overgeven. Al licht een 500 man. Het was het 13de bataljon, dat den bijnaam heeft van de „millionairen", omdat het uitsluitend be staat uit Londensche vrijwilligers, die hun eigen uitrusting bekostigden en hun soldij aan het Mahsion-fonds afstaan. Wat zullen de Boeren nu doen met deze »opvreters",men vérgeve ons dit min der parlementaire woord We zeiden hierboven, dat de tijdingen der laatste dagen juist niet wezen op een zoo spoedige overgaaf van Pretoria. Ze maakten gewag van een herleving, al lerwegen, van den moed onder de Boeren. Dat seinde tenminste den len Juni het nieuwsagentschap „Laffan" uit Pretoria. De dynamiettabriek halverwege tusschen die stad en Johannesburg was wel door de Engelschen bezet, doch daarop door de Boeren onder De la Rey omsingeld, en men verwachtte daar een ernstigen strijd. Drie batterijen van de staatsar- tillerie waren voorts in een sterke positie ten Zuidoosten van de stad opgesteld en de burgers te Pretoria sloten zich opnieuw aaneen en reorganiseerden zich met won derlijke vlugheid. Zelfs was menaltijd volgens dezen correspondentin hooge mate vertoornd op president Kruger en de leden van den Uitvoerenden Raad die met hem waren vertrokken. Men be schouwde hun heengaan als een voor barige en onnoodige vlucht. De krijgs raad had het bestuur in handen genomen en was besloten met kracht de stad te verdedigen. De teekenen van paniek waren grootendeels verdwenen, en een iegelijk scheen vastberaden. Reuter meldde den 3en nog iets der gelijks. Kort te voren dat was op Dinsdag vorige week had Louis Botha van het balkon van het regeeringsgebouw het woord tot 10,000 burgers gericht, en het gevolg van zijn vurige rede was, dat een motie werd aangenomen, waarin de burgers verklaarden den strijd tot het uiterste voort te zullen zetten. Lukas Mejjer en andere spraken in denzelfden geest als Botha. Maar den 4en Juni kwam het bericht af, dat de stad bij het eerste opeischen zou worden overgegeven. Toen was Preto ria door de Rooineks ingesloten. Hadden de Boeren zoo iets niet verwacht, of wat is er gebeurd tusschen 31 Mei en 4 Juni P Roberts maakt wel melding van „ernstige gevechten," maar toch niet van een tegen stand tot het uiterste, hem door de Boeren geboden. Doch dien kunnen we nu, als niet alle teekenen bedriegen in het woeste en ontoegankelijke Lijdenburgsche district verwachten. Een pleistertje. Aan mejuffrouw Eartheim heeft de exploitatie Maatschappij een jaarlijksche toelage verstrekt van f1200 wegens een verminking aan het hoofd, die zij tijdens het befaamde spoorwegongeluk te Capelle a. d. IJssel opliep. Snugger. De Burgemeester der ge meente Heerlen liet, meldt de N. E. Otom in den waternood te voorzien, boringen doen ter verkrijging eener artesische bron op een berg. -Uit r ij st jenever. Schiedam krijgt voor Indië een concurrent te Semarang, zegt De Locomotief. Het kapitaal is groo tendeels geteekend tot oprichten eener fabriek te Semarang om jenever en brandewijn te stoken uit rijst. De proeven van deze alco- liolia gemaakt volgens een procédé van den heer F. v. B, d'O.. zijn zeer goed geslaagd, bericht het blad. Bootwerkers. Behalve op de Har- wichbooten en enkele stoomschepen in de Rijnhaven, werd Maandag te Rotterdam ner gens gewerkt. De arbeid op genoemde booten werd niet belemmerd. De bootwerkers zijn voornemens de beurtbboten der vaste lijnen niet op te nemen onder de nieuwe bepalingen inzake nachtrust. J. J. NIPIUS - KADE, IVlIDDELHARNtS, MANUFACTUREN- Daar de betrokkene ons verzocht geen oplossingen op rijm op te nemen hebben we dit maal uitsluitend de oplossers, nl. J. K. Az. P. V. L. B. Md. S. N. Mz. L. v. R. J. B. H. v. d. B. Dd. D. v. d. D. M. G. K. S. V. H. v. d. M. en L. A. v. G. allen te Sommelsdijk. J. v. E. K. S. Kz. G. A. V. en J. v. d. Y. te Middelharnis. J. T. Ez. Stad a'h. Haringvliet. A. B. te Den Bommel. J. H. te Nieuwe Tonge. H. C. B. te Herkingen. M. P. L. M. v. E. L. C. K. AWz. te Dirksland. K. M. D. J. C. A. P. E. v, d. W. Jd. te Ouddorp. G. G. E. te Rockanje. A. Q. te Rozenburg. De hoofdprijs, een Mahoniehout viel bij loting ten deel aan Den Bommel. Terwijl de volgende prijzen werden toe gewezen aan M.WanEck, Dirksland, F doos Postpa pier met Enveloppen. G. G. Enthoven Rockanjei De Negerhut, geb. in prachtband. Zoek uit onderstaande letters een regel voorkomende in een der advertentien in het nummer van heden. Voor hen die het beste vier- of zes regelig versje (welk versje op boven bedoelde regel van toepassing moet zijn) inzenden, wordt extra beschikbaar gesteld Een keurige doos postpapier met Enveloppen en een in pracht band gebonden boekdeel. De hoofdprijs is ditmaal een fonkel nieuw Zilveren Alle nieuwe Abonne's (ook zij, die zich heden abonneeren), kunnen aan dit prijsraadsel deelnemen. Oplossingen uiterlijk Zaterdag 7 Juli aan de Drukkerij van dit blad. De prijswinners worden beleefd verzocht hunne prijzen af te halen bij den Boek handelaar W. Boekhoven Sommelsdijk, die zich met de aflevering heeft willen belasten. SOMMELSDIJK. In deze gemeente is opgericht onder den naam van „Eendracht maakt Machteen vereeniging van eigenaren en verhuurders van woningen, om de willekeurige handelwijzen die dik werf van huurders ondervonden worden zoo mogelijk tegen te gaan. De vergaderingen die voor dat doel in het hotel Spee gehouden zijn, werden flink bezocht, en in de laatst gehouden vergade ring waarin ruim twintig eigenaren aanwe zig waren, met algemeene stemmen lot oprichting besloten. Het bestuur is samengesteld uit de heeren Jan Timmerman Mz.J. Yis Cz. P. Mast; Jan Joppe en W. van Beek. Burg. en Weth. dezer Gemeente bren gen ter kennis|dat de alphabetische lijst der in dit jaar voor de Schutterij ingeschrevenen gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage is gelegd en dat op 23 Juni a. s. ten Raadhuize de loting zal plaats hebben. MIDDELHARNIS. J.l. Zondagmorgen werd onzen beroepen pred. Ds. Bruining tot den dieust in de Ned. Herv. Kerk be vestigd door üs. Griethuizen van Giesen- dam. Des namiddags verbond Zijn Eerw. zich aan de gemeente, naar aanleiding van Corinthen 3 9. Beide keeren wag het ruime kerkgebouw goed gevuld. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Burg. en Weth. maken bekend dat de collecte voor den gewapenden dienst in Nederland, in deze ge meente zal gehouden worden iangs de huizen op Maandag 18 Juni en voorts dat de godsdienstige viering van den slag bij Waterloo volgens zijner Maje- steits bepaling dit jaar zal plaats hebben op Zondag 17 Juni. Bij koninkl. besluit is benoemd tot Ge zworen van den polder //Nieuwe Stadu den beer M. Braber, L. M.z. Het rijden van 220 kub. M. grint van de kaai naar de bakken is aanbesteed aan O. Arensman en J. Braber L. J.z ad. 48 c. en 63 c. DEN BOMMEL. Burgemeester en Wethouders alhier roepen op, sollicitanten naar de met 1 Juli e. k. vaceerende be trekking van adminisrateur van het Groot- Armbestnur alhier. Aanmelding voor 15 Juni a. s. De jaarwedde bedraagt f'75, terwijl borgtocht moet worden gesteld tot een bedrag van f 1500. Burg. en Weth. maken bekeud; dat de herijk in deze gemeente zal plaats heb ben op 3 Juli 1900 van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uur, in een der lokalen van de le O. L. School. OOLTGENSPLAAT 7 Juni. Tot Ou derling bij de Geref. Kerk alhier is benoemd J. van Drongelen, in de plaats van J. van Gurp, die zich met ter woon te 's Gravenhage vestigde. Ds. van Goor van Bunschoten heeft 11. Donderdag in de Geref. Kerk alhier eene Unierede gehouden naar aanleiding van Matth. 1230 2de gedeelte. OUDE TONGE. Burg. en Weth. dezer gemeente maken het volgende bekend ten le dat de jaarlijksche collecte ten behoeve van het „Fonds tot aanmoedi ging en ondersteuning van den gewapen den dienst in de Nederlanden," in deze gemeente zal gehouden worden aan de huizen der ingezetenen ep Maandag 18 Juni a. s ten 2e dat de overwinning bij Waterloo zal gehouden worden op Zondag 17 Juni aanstaande ton 3e dat de alphabetische lijst der in dit jaar voor de schutterij ingeschreve nen van Woensdag 6 Juni tot en met Woensdag 13 Juni daaraanvolgende, ter gemeente Secretarie voor een ieder ter inzage wordt nedergolegd en ten 4e dat de loting tusschen de ingeschevenen van de klasse 1875 zal plaats hebben op het Raadhuis op Woens dag 21 Juni a. s. voormiddags 11 uur. Door Ingelanden van den Magda- lena polder onder Oude Tonge is met algemeene stemmen tot Dijkgraaf va* dien polder benoemd den heer J. D. Mijs te den Bommel. Dijkgraaf en Gezworens van den Magdalenapolder onder Oude Tonge maken bekend, dat de keur gedurende één maand vanaf 1 Juni tot met en 1 Juli ten kantore van den Secretaris ter visie zal liggen. DIRKSLAND. De collecte voor den gewapenden dienst zal alhier gehouden worden op Maandag 18 Juni a.s Burg. en Wet houders dezer gemeente zullen den 16 Juni ter gemeente-secre tarie aanbesteden het ophalen van vuil- asch en vuilnisch. Bestek en voorwaarden liggen voor een ieder ter inzage. De inschrijvingsbiljetten moeten een dag voor dien datum worden ingeleverd. 7 Juni Op de Paardenmarkt alhier werden 152 paardeD, 7 hitten en 5 veu lens aan de lijn gebracht. Handel bevre digend. Hedenmiddag toen enkele personen van de Paardenmarkt huiswaarts wilde keeren, wilde het ongeluk dat een karos van de Wed. Donkersloot uit Ooltgensplaat door het steigeren van het paard in de zoogenaamde Gooi terecht kwam. Geluk kig is niet veel averij gemaakt, zoodat men oppervlakkig beschouwd, met den schrik is vrij gekomen. Alleen een par tijtje koek die op het water dreef, liet zien waar men geweest was. MELISSANT. Door stemgerechtigde lidmaten der Hervormde Gemeente alhier is tot predikant beroepen, de heer B. van der Wal, candidaat te Utrecht. De alphabetische lijst der ingeschre venen voor de Schutterij Jalhier, ligt van den 8sten tot den 15e Juni ter Secretarie der gemeente ter inzage terwijl de loting is bepaald op Donderdag 21 Juni d. a. v. 's avonds te 6 ure. OUDItORP, 6 Juni, Van dhr. C. San- diforfc werd hedenmorgen ongeveer 9 uur een paard door de bliksem gedood. BRIELLE. De Muziek vereeniging ,,Li- bertatus Premitiae" alhier, verwierf op het concours-feitival te Heen vliet, in de afdee- ling voor corpsen hoven de 3000 inwoners, de Zilveren Medaille. Voorwaar een gunstige onderscheiding, daar deze Vereeniging te concurreeren had met bekende en geoefende korpsen. De groote trek van vreemdelingen naar het lieflijk gelegen badplaatsje Oost- voorne is weder begonnen. Nu de eerste Rotterdamsche vacantie-kolonie weer ver schenen is, zien we ook weer de Rotter damsche familiën naar hun uitspannings oord trekken. Honderden vreemdelingen brachten op 2en Pinksterdag dan ook de verschillende stoombooten en bootjes aan. Zoolang de tram niet klaar is, zal Brielle er steeds voordeel van hebben. NIEUW-HELVOET. Woensdag 6 Juni ontlaste zich een hevig onweder boven deze gemeente gepaard met een heerlijke bui regen, waardoor boom en veld heerlijk verkwikt werden. Het laat zich aanzien dat er dit jaar vele vruchten zullen zijnde laatste nacht vorsten hebben gelukkig aan de boomen weinig schade gedaan. Ook die veldvruchten beloven een flinke oogst; er zijn reeds aardappelen die inde knop staan. HELLE VOETSLUIS. De Engelsche tur bine torpedobooten, voorzien van Parsons- turbines, die voor de admiraliteit gebovwd worden, hebben ten naastenbij dezelfde af metingen als de 30-mijls torpedojagers bij een eenigszins grooter deplacement. De ketels zijn breeder en moeten de machines in staat stellen onder normale omstandig heden 10,000 I. P. K. te ontwikkelen in plaats van 6500 I. P. K. zoo als eerst het plan was. Aan weerszijde van de booten heeft men twee schroefassen, die respectievelijk door een hooge en lage drukturbine gedreven worden, Op elke der lage-drukturbine-assen is bovendien een kleine tegenturbine be vestigd voor het achteruitslaan. De ontwor pen vaart bedraagt 3 5 mijl bij vooruit- en 15,5 mijl bij achteruitstoomen. Een dezer booten heeft haar voorloopige proeftochten begonnen en daarop reeds meer dan 32,5 mijl geloopen. Blijkens een bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pant- serdekschip >Noordbrabant« onder bevel van den kapt. ter zee A. W. F. C. van Woerden 2 dezer te Willemsoord aange komen. Een oud man van 84 jaar, zekere M„ had zich 11. Zaterdag van de vlotbrug naar Hellevoetsluis begeven. Voor het huis van den heer Van der Wiel zakte hij plot seling ineen. De dames Van der Wiel, ge holpen door eenige anderen, verleenden hulp en 't mocht hen gelukken de levens geesten te doen wederkeeren, zoodat de oude man weder per boot huiswaarts kon keeren. GEVAARLIJK. De vorige week sloeg een geweerkogel, uit het model geweer afkomstig van de Rijksschietbaan door de teat van het wacht schip, zonder verdere ongelukken te ver oorzaken. Bedoelde kogel was verdwaald doordat een officier een jongen die met het gela den geweer in de hand stond een draai om zijn ooren gaf. ROCKANJE. Woensdag 6 Juni. Tijdens het onweer dat zich hedenmorgen boven onze gemeente ontlastte, werd een voerman op zijn wagen door de bliksem doodelijk getroffen. De overledene was 27 jaar oud en on gehuwd. ZUIDLAND. Als een bewijs dat ook hier ter plaatse nog goed vee wordt ge vonden kan dienen dat van den Landbou wer L. Lammerse een melkkoe is opgenomea in de bezending van de Hollandsche Maatsch. van Landbouw naar de wereldtentoonstel ling te Parijs. Het beest is reeds opgezonden naar 's Gravenhage om daar eenigen tijd in quaran taine te blijven om dan vandaar te worden doorgezonden naar hare bestemming. PRETORIA, 5 'uni. Roberts seint dat het 13e Bataljon Yoemary den 31e Mei zich aan de Boeren heeft moeten overge ven bij Lindley, ten oosten van Kroon stad. LONDEN. 6 Juni. Lord Roberts seint uit Pretoria, van DinsdagJuist voor het donker werd, Maandag, was de vijand te ruggeslagen uit nagenoeg al zijne stellin gen. Hamilton's bereden infanterie achter volgde de Boeren tot op 2000 yards van Pretoria, door welke plaats heen zij zich snel terugtrokken. Een boodschapper met een witte vlag werd toen gezonden om de overgaaf van de stad te eischen. Botha sloeg een wapenstilstand voor, om de voorwaarden vast te stellen. Roberts gaf te verstaan dat de overgaaf onvoorwaar delijk moest zijn, anders zou hij bij het aanbreken vam dem dag naar de stad op- marcheeren. Botha antwoordde, dat besloten was, Pretoria niet te verdedigen, en dat, naar hij vertrouwde, de vrouwen, de kinderen en eigendommen beschermd zoude worden. Drie burgerlijke hoofdamtenaren begaven zich 's morgens naar Roberts en verklaar den dat de stad zich wenschte over te geven. De echtgenooten van Botha en Kruger bevin !en beide zich te Pretoria. Een klein aantal Engelsche gevangen zijn vrijgelaten, maar de meeste bevinden zich nog te Waterval onder wie meer dan honderd officieren. Lijst van onbekende brieven, briefkaar ten enz. over de 2de helft der maand Mei. Yan Middelharnis. Jan de Ruiter Middelharnis. Naaml. Venn. Ver. Zeepfabriek Rotterdam Van Sommelsdijk. W. Boezer Rotterdam. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Middelharnis en de, daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f 1091.14; terugbetaaldf 6178.40. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2182. I11 de maand April werd in het gan- sche Rijk ingelegdƒ2.922932,77. Terug betaald f 3215993.17.5 Het gezamelijk tegoed der verschillende inleggers bedroeg aan het eindediermaand/ 79194473.35.5. Gedurende die maand werden 7470 nieu we boekjes uitgegeven en 3647 boekjes geheel afbetaald. Ultimo April waren er in omloop 788275. Tot dien datum is voor 602487.46.5 imschrijvingen. Grootboek Nat. schuld, ten behoeve van 769 inleggers aangekocht. Vrijdag 8 Juni s' avonds 6.30 uur af slag van een Winkelhuis. Pakhuis eu erf aan de Kaai A. 188 te Oude Tonge, bij L. Knaape aldaar. Notaris VAN IS- PELEN. Op Woensdag 13 Juni voorm. 11 uur in het Logement van J. U. Nieuwenhui- zen te Nieuwe Tonge, inzet van a. Huis en erf aan den Molendijk te Nieuwe Tonge b. Tuin of boomgaard, in het Noord- land aldaar. NOTARIS J. C. VAN BER- GE1JK. HERKINGEN. Landb.-Vereen. „De Eendracht" De leverirg van plm. 7000 KG. Chilisalpeter met 14y2 pÖt. stikstof. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren L. van Eesteren, Nieuwe Tonge 15 pCt. f 9.92. Mij. 't Verk. van Hulpmest, Dor drecht 15y2 pCt. f 9.90. P. J. van Aar- denne, Dordrecht f 9.77. A. M. van Driel Nieuwerkerk (Z.-H,) t 9.65. D. de Korte Herkingen f 9.65. Arenthals Clerum, Vlake 15 k 16 pCt. f 9.45. De levering werd aan den laagsten inschrijver gegund. SOMMELSDIJK. Geboren Adrianus, z. v. MarinUS Peek- stok en Elizabeth Adriana van Eek. GehuwdJacebus Cornelis de Gast, jm. 21 j. en Cornelia Renetta van Dorsserjd, 20 j. OverledenElizabeth Scheepers, 71 j. en 3 mnd. wed. va* Gabriël van der Bol. MIDDELHARNIS. Ondertrouwd Bastiaan van der Linden 21 j. en Adriana Cornelia Pouderoijen, Gehuwd: Abraham Jongejan 24 j. en Teuntje de Koning 25 j. Marcus Joseph Walg 29 j. en Debora Polak 20 j.Pieter Leendert Koster 23 j. en Johanna de Waard 25 j. OUDE TONGE. Ondertrouwd Jan Los en Aagje Tijl. BRIELLE. GeborenAdrianus z. v. P. Both en J. KruijnePiet, z. v. Dr. F. Van der Feen

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3