Ill h OLOFHIBUBB, JOS. HAZELZET, C. de BRUIN, Dirksland. Fantasie-, Keen-, en GËBKS. §i ÜAllER, FORNUIZEN, MANGELS, Ijskasten, Tuinmeubelen, Advertentien. AARDAPPELEN en GROENTEZAAK Gresbuizen, Breukbanden zonder Veer a f 4.—, Nieuw model Stroóhoeden, HOOGSTRAAT 293. Gr. KERKPLEIN 18 A19. ROTTERDAM. CoV^e WALTHAM repetitie Wekker. Een afgeluisterd gesprek. A. DIJKERS, Middelharnis, Machinale zuivering en bereiding van Bedveeren. Dassen, Linnen ea Papierhoorden en Manchetten enz, enz. Huishoudelijke Artikelen. Oudste fabriek in Nederland, Da Waltham repetitie Wekker De Waltham repetitie Wekker inges'"" De Waltham repetitie De Waltham repetitie Wekker is alleen verkrijgbaar bij Heclames, Mededeeiingen enz. De voornaamste machine. De Oorlog. L, G. VAN DOORN. Messen- Scharen- en Wapenmagazijn. Oppert 144 te ROTTERDAM- Zie hier het bewijs. Israël de Winter. Hoogstraat 209, 211,213, 215, ROTTERDAM. iii|»*traat 34 itOTTËROAl. Gegoten en Geëmailleerde Vraag Steeds l»evestis<l ïe Botterdam. NieuwNieuw! Ue W altham repetitie Wekker behoeft daarvoor slechts EENMAAL opge- J. VAN MESSEL, Kipstraat 105, ROTTERDAM. J. HOEVENAARS VAN LITH. f van zekere lage organen (bacteriën) in den bo dem, waarin genoemde ieguminoaon groeien. Komen deze niet of weinig voor, dan zal de plant zioh minder voordeelig ontwikkelen, zelfs al i» de bodem overigens vruchtbaar. Geheel uuders wordt het, wanneer bedoelde baoterien in voldoende mate in den grond zitten. Dan groeien de leguminosen krachtig en stoelen ze flink uit. Ja, al is de bodem ook sohraal en on vruchtbaar, ook dan nog zal in zoo'n geval de ontwikkeling buitengewoon kunnen zijn. Zoo zagen we eens in grond, welke wel niets anders dan zuiver zand geleek het was onder Ouddorp een stukje lupinen staan, zóo friseh on zóo ferm opgeschoten, dat men zou wanen oen gewas op uiterst vruchtbare narde voor zioh te hebben. En tooh, we zeiden het reeds 't was echt dorre, schrale zandgrond, dooh de voor Lupinen zoo heilzame bacteriën waren in voldoende maten aanwezig geweest. Bij 't uit den grond trekken eeuer plant vielen onmidde- Ijjk de knolletjes aan de wortels in'toog. Som mige hadden do gr otte van erwten. En de aanwezigheid van zulke flinke knolletjes is enkel denkbaar, wanneer de baoterien in voldoende mate aanwezi» zijn en levenswerkzaamheid toonen. Dit nu sohijnt vooral af te hangen van de soort en den aard der grond. Probeer het eens met Lupinen op kleigrond. We hebben dit eenmaal gedaan. En ofschoon wo vermoed hadden weinig ontwikkelde planten te zullen krijgen we hadden e>' vooraf al eens wat over gelezen viel 't ons nog tegen. Elein en nietig bloven ze, de plantjes. En knolletjes Niets van te zien. Wij namen geen meerdere proeven in deze riohting. Anderen haddon dit reeds voor ons gedaan. Aanvanke lijk schreef men don geringen groei van Lupi nen op kleigrond toe aan het niet aanwezig zijn van de bewuste baoterien. Daarom, bracht men deze 't zij vóór, 't zij tegelijk met het zaad in den grond. Hoe dit kon Wel, zeer gemakkelijk. Yan een stukje land waar een vorig jaar Lupinen ferm hadden ge groeid en veel knolletjes aan de wortels hadden vertoond haalde men een paar zakken aarde. Deze werd zorgvuldig uitgestrooid op de plaats, waar men zulks wensohte en ingeëgd. De zioh in de uitgestrooide aarde bevindende bacteriën waren op deze wijze in anderen grond overge bracht. Dooh ook nu bleek, dat de Lupinen niet welig willen groeien. De onmisbare bacteriën sohonen in hunne nieuwe omgeving niet te tieren. De enting, dat is het overbrengen van aarde met bacteriën in anderen grond, had niet gebaat. Dit zouden we ook kunnen zeggen van de ontproef, genomen onder toezioht van den heer Van Bjjlevelt. We dienen er echter bij te voegen, dat het geen Lupinen waren, welke hij op het proefveld van mej. de Wed. J. Buiji te Batte- noord wensohte te kweeken, dooh Serradella. Ook kunnen we er nog bjj melden, dat de noo- dig geoordeelde enting niet onkel met Oud- dorpsoh zand, dooh ook met kunstmatig ge kweekte bacteriën gesohiedde. De Serradella groeide echter sleoht. De aan deze proef verbonden oultuurproef leerde, dat op liohte zavelgronden reuzenklaver naast roode klaver goed bevalt. Zweedsohe bas terd levert niet veeLblad, Hoppernps nog minder Deze kruipt evenwel meer, M, 20 Cent per regel. Wat al vooruitgang in de laatste jaren op 't gebied van het machinewezen, wat al uitvindingen hebben er niet plaatsgehad omden handenarbeid te vervangen, en heden wordt er eene machine voor dit of dat uitgevonden en den volgenden dag is er reeds een ander die diezelfde machine nog op betere wijze heeft uitgedacht. Er is evenwel eene machine die vanaf de schepping der wereld of liever van het menschdom, hoegenaamd geene verandering ondergaan heeft, en wat kan dat wel voor een machine zijn, die nimmer eenige ver andering ondergaan heeft zult gij U af vragen Welnu, waarde lezer, dat is de ma chine van het menschelijk lichaam, de maag. Zoodra de maag slecht werkt is het geheele lichaam lijdende, want door de maag, die de spijzen doet verteren, bekomt het lichaam de noodige krachten. Hoe vele maaglijders haakten vroeger niet naar een middel tot hunne genezing, thans door de groote vorderingen die de wetenschap gemaakt heeft is dit middel gevonden. Duizenden en duizenden maag lijders zijn thans welvarend, na het gebruik gedurend» een zekeren tijd van de Pink Pillen van Dr. Williams. Zoo schrijft ons o a. de Heer D. J. Lahpor te St. Maitenshoek. «Sedert geruimen tijd leed ik aan maag- zwaarte. Onmiddellijk na 't eten 's morgens of 's middags werd ik benauwd en het ge ringste werk was mij te veel. Na vele malen over de Pink Pillen gelezen te hebben, besloot ik ze ook te gebruiken en wer kelijk na 't gebruik van de tweede doos was mijne maagzwaarte verdwenen en thans kan ik alles verdragen en met lust mijn werk verrichten.// Zij zijn werkdadig tegenbloedarmoede, rheumatiek, heupjicht, zenuwpijn, neuras thenie, zenuwachtigheid enz.; zij zijn een hersteller van het bloed en een spierver- sterkend middel. Prijs 1,75 de doos; f9 per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabiliè. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en alle aphoteken. Franco toezending tegeD postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Sommels- dijk en omstreken, bij DIJKEMA DOORNBOS. Dinsdag 5 Juni. Het laatste gevecht waarvan de tele grammen ons melding maken, werd ge voerd op acht mijlen ten zuiden Pretoria. De cavalerie van French was daar in bot sing gekomen met de Boeren; de uitslag was, dat de Engelschen tot tweemaal toe hardnekkig werden teruggeslagen. Hieruit blijkt reeds voldoende, dat de bondgenooten ernstig weerstand bieden aan de oprukkende Rooineks voor deze de hoofdstad kunnen prijsverklaren, En mocht dit niet te voorkomen zijn, welnu dan zijn alle maatregelen genomen om den strijd in meer toegankelijk gebied voort te zetten. Daarop wijst de enkele zinsneè in het Londensche telegram, dat dagelijks vijftien wagens met levensmiddelen voor het Lijdenburgsche distrikt worden afge zonden. Het departement van oorlog in Londen blijft zwijgen, en daarom moeten we ons verlaten op wat enkele correspondenten aan de weet kwamen. Van hen hooren we dan dat French met de voorhoede van het leger, nadat hij ten Noord-Oosten van Johannesburg was gekampeerd langs de spoorlijn is opgerukt, en den 31 en Mei bij Irene, een station aan deze lijn, slaags is geraakt, weinige uren ten zuiden van Pre toria Het terrein daar is vrij vlak. Het wordt doorsneden door de Zesmijlspruit, die van het Westen naar het Zuid-Oosten gaat, de spoorlijn naar Johannesburg, die zuidelijk, en den weg naar Heidelberg, die bijna pa- rellel met de spoorlijn loopt. Naar het Noorden loopt de bodem eenigszins op en gaat over in een boschachtige streek, waar de oorsprong van de spruiten zich bevind. Daar achter ligt dan Pretoria, dat, naar men nu algemeen verwacht, niet aan een bombardement gewaagd zal worden, indien de Rooineks tot voor de stad weten te komen. Maar dat laatste is nog zoo zeker niet. Immers bij het laatste gevecht hielden de Boeren hun stellingen. Zie ver volg tweede blad. Zij moeten 10000 man sterk zijn Het schijnt der [Transvaalsche regee ring, te oordeelen naar de groote voorra den die zij er nog voortdurend opstapelt, ernst te zijn met de verdediging van Lij denburg en de oorlog zal, wat men in Engeland ook moge beweren, daarom niet uit zijn met de bezetting van Pretoria. Kruger wordt nu gezegd in Machadodorp te zijn, om daar het nieuwe en laatste verzet te organiseeren. Het is een groot geluk voor de Boeren, dat Bulier zoo lang bij Langsnek in bedwang is gehouden, want deze had anders hun terugweg naar het Lijdenburgsche kunnen afsnijden en hun konvooien bemachtigen. Overigens weinig of geen telegrammen van beteekenis van het oorlogsterrein En de enkele depeches van lord Roberts ondervin den nog aanmerkelijke vertraging Tot dusver kwamen de rapporten van den opperbevelheb ber met ongewone snelheid binnen Hij laat zich overal volgen door een kabelwagen die aangesloten is aan de lijnen van de „Eastern Telegraph Company", en is er zoo in ge slaagd de meeste van zijn berichten in een uur tijds naar Londen over te krijgen. Maar nu gaat er meer dan een dag mee heen. Wat er de oorzaak van wezen mag Uit hetgeen hij seint vernemen we dan, dat in Johannesburg alles rustig is en de bezetting der stad in alle kalmte is geschied Slechts een houwitser en twee kleine stukken uit de kanon- nenfabriek van Krupp waren daar achtergela ten. De overige stukken bevinden zich dus óf in het veld, óf zijn, voor dat de Engelschen de goudstad naderden, in veiligheid gebracht. Jammer echter, dat elders de Engelschen een der groote kanonnen hehben buitge maakt. De kolonialen uit Queensland, op gekomen om hun loyaliteit te toonen aan Groot-Brittanie, zijn er in geslaagd, een con- vooi der Boeren te bemachtigen. Elf wagens met levensmiddelen en ammunitie en een groot stuk geschut van Creusot vielen in hun handen. Voorts moet een honderdtal Bondge nooten, waaronder manschappen van het korps vreemdelingen in hun strijd tegen de Rooineks, zich hebben overgegeven. Voor namelijk het feit, dat een deel der Iersche brigade zich daarbij bevindt, zal in Engeland vreugde verwekken. We gelooven echter, dat het een zoo wel als het ander, niet zonder zware verliezen ook voor de Britten in zijn werk zal zijn gegaan. Het Zaterdag ontvangen telegram van den correspondent der „Morning Post" te Lo- rentjo Marquez, meldende, dat volgens een officieel Boerenbericht, de verbindingslinie van lord Robert's leger bij de Vaal is af gesneden, heeft nog geen bevestiging erlangd. Men zal gelet op de historie van Redders burg daarom met eenige reserve het bericht moeten aanvaarden. (Zie verder Tw. Blad.) IN DEN VRIJSTAAT. Dat in het Noord Oosten van den Vrij staat hevig gevochten is en nog wordt, naar alle waarschijnlijkheid, kan men zien uit de telegrammen der laatste dagen. Van de gevechten, die bij Senekal zijn geleverd, geeft de correspondent van Cen tral News de volgende beschrijving: Den Z9sten maakte de divisie van gene raal Rundie een verkenning in menigte naar de stelling van de Boeren, 11 KM. ten oosten van Senekal, waar zij zich uitge breid hebben langs een heuvelrug, die de toegangen naar Bethlehem beheerscht. De Engelschen werden gewaar dat de Boeren wel vierduizend man sterk waren, met vijf kanonnen en twee «pom poms«. Generaal Rundie ondernam dadelijk een demonstratie tegen hun stelling met het 2 de regiment garde-grenadiers en het 2de regiment Scots Guards in het midden. De Boeren ont maskerden toen hun stelling, enhetEngel- sche veldgeschut opende dadelijk het vuur. Spoedig kwam het tot een algemeen ge vecht, waarin de Engelschen zware verlie zen leden. Het 2 de regiment grenadiers werd tegen de hoofdstelling van de Boeren afgezonden. Zij werden ontvangen met een hagelbui van kogels en granaten, waartegen zij zoo goed mogelijk dekking zochten. Ten slotte moes ten zij een open vlakte door, die door de Boeren in brand was gestoken. De ver stikkende rook sloeg hun in het gezicht, de vlammen verzengden hen. en de Boeren, die hen nu goed binnen schot hadden, onder hielden eenmeedoogeloos geweervuur. Ter wijl de grenadiers onder deze omstandig heden tegen het front van de stelling ope reerden, bedreigden het 2 de Scots de lin kerflank en de Royal West Kents de rechter flank van de Boeren. «Toen generaal Rundie al de inlichtingen had verkregen, die hij verlangde, gaf hij last tot een algemeenen terugtocht, die prachtig werd uitgevoerd eu waarbij de kanonnen op verdienstelijke wijze den aftocht van de infanterie dekten.« Het MilitairWochenblatt be rekent, dal hel Engelsche leger in Zuid- Afrika uit 228.289 officieren en manschap pen bestaat, waarvan 134.000 geacht kun nen worden aan den eigenlijken strijd deel te nemen. In den Vrijstaat en bij Johannesburg staan onder lord Roberts 66000,in Natal onder Bulier 30000, bij Kimberley, Bos hof' en Mafeking onder Methuen, Hunter, Baden Powell en Plumer 23000, in het Westen 10000 en in Rhodesia, onder ge neraal Carriugton,5000 man. Totaall34ÜOO aan. Omtrent president Kruger doen aller lei geruchten de rondeDe president is reeds op weg naar Amsterdam, waar hij kamers heeft gehuurd in een hotel; hij keert naar Pretoria terug om zich over te geren hij heeft zich reeds overgegeven hij zal persoonlijk de Boeren aanroeren enz. En verderKruger is doodziek, blind, gezond overleden Verder kan men dan niet gaan. De waarheid schijnt ons te zijn, dat hij in het Lijdenburgsche zit en de ziel is van het herige verzet, dat nu den Engèlscliman op eigen grondgebied der Transvaalers geboden wordt. Ter overname wordt aangeboden eene met verkoop van Brandstoffen, op netten stand, met Snoeptafel. De huishuur is f 3,50 's weeks, welke verdient wordt aau de Snoeptafel. Overnemingssom is met inventaris eu zaak 18» guSitan. Er wordt weke lijks verdient in de winkel en op straat, I» gulden. Te bevragen met spoed, Zaagmolen straat No. 12 ROTTERDAM. Jachtbenoodigdheden en Patronen Achterland jachtgeweren van af 10, W tö ■9 PT O CD CD C—CD o" P «1 - cr 2- 5 B 1—1 CD e-f- e-t- >-t PT" O GG ca: O P Pr b s srs, g CO M» I CD O 01 O I levert met toenemend succesle «OOrt voor Dammen. Concureerende Prijzen. Groote sorteering veeren- en kapok- Bedden. In 1899 honderd en zeven tien Veerenbedden en zestig Kapokbedden verkocht Oordeelt zelve, hoe komt dat Heel eenvoudig, omdat elk tevreden is die een bed bij mij kochtdus mijae bed den ook recommandeerde. Na jaren van inspanning, door kracht en energie is het mij mogelijk geworden de grootste con currentie het hoofd te bieden, Een twee-persoons veerenbed, peluw en twee kussens, blauw gestreepte gewaste tijk 8/4 gevuld met 54 pond gestoomde veeren, alles fonkelnieuw, voor f 29. Een dito 9/4 gevuld met 63 pond veeren, alles fonkelnieuw, voo r f37,50. Een twee-persoons kapokbed, peluw en twee kussens voor f 17.50 enhooger, alles d contant, franco door geheel Flakkee. Men profiteere van die gelegenheid en ik ben er zeker van dat U dubbel tevreden zult zijn. Nog voorradig eene partij witte wollen dekens van af f 3.50 en hoogergewatteerde dekens 2'/4 X f2.65 en hooger. Voorts wollen en katoenen Manufacturen enz. enz. UEd. Dw. Dienaar. Oude Tonge. LUSTRE COLBERTS, geheel ongevoerd f2,f2,50, f3,f4.75. LUSTRE COLBERTS met mouwvoering alleen f 3,f3,50, f 4, LUSTRE COLBERTS, geheel gevoerd f 3.75 f4.50, f 5.50 t 6.50. TROPICAL COLBERTS, zeer solide f 9,— TROPICAL JAQUETTE, meer gekleed model f 11, PIQUÉ VESTEN I en II rij, effen en gekleurd f 3,50, f 4,f 5, Verkrijgbaar bij Wis- en Natuurkundig lustrum entmaker. Aanleg en onderhoud van Telephoons en Electriscbe ScbelleD, Barometers van af f 4.Thermometers van ai f 0,18, Scheermessen van af f 1.Boter- en Kaas Thermometers van af f 0,45. Brillen en Lorg- nefs met geslepen glazen vanaf 50 ets. Ruim gesorteerd in ■p, wekt minstens 9 maal opnieuwachter elkaar. wonden te worden. Onder Rembours met 25 CENT verhoog-ing. Bram Jongen, Joh., wat zie jeer fijn uit, van 't hoofd tot de voeten in 't nieuw, dat kost wat.| Joh. Ja, maar wat zal ik je daarvan zeggen, de zaak is niet zoo, maar zóó. Bram. Gelukkig dat de zaak zóó is, want voor 14 dagen was de zaak nog anders. Joh. Ja, zeg dat wel maar ik trok een prijsje uit de loterij en nu kocht ik me daarvoor dat pakje, dien hoed, die lorgnet en veertien paar schoenen. Bram. Wat zegje Veertien paar schoenen, ben je gek, kerel, wat moet je daarmee doen? Joh. Ja, weet je, als ik ergens een koopje zie en ik heb geld in mijn zak, dan profiteer ik daarvan. Bram. Maar vent, wat moet je met al die schoenen doen? Joh. Dat zal ik je vertellen 3 paar voor mij, 2 paar voor m'n vrouw, 6 paar voor m'n kindertjes, 1 paar voor m'n schoonmoeder, 1 paar voor m'n eigen vader en 1 paar voor m'n tante Trui. Bram. Waren die dan zoo goedkoop en waar zijn die te krijgen. Joh. Wel, Hoogstraat 3ÓO, Rotterdam, daar ben je terecht. Een mensch zou zijn heele kapitaal in schoenen omzetten, zulke koopjes zijn daar te halen! Bram. Zoo, dan ga ik daar ook eens kijken maar poffen ze er ook Joh. Neen, dat geloof ik niet, maar je poppen zijn toch nu nog niet op Bram. Ja, al een heel eind, veel gepapt in de afgeloopen maand, maar een paar pop voor schoenen kan er nog wel af. Dankje voor 't adres. Adieu, tot ziens In de Schoenenmagazijnen van J. HOEVENAARS VAN LITH ontvangt men van eiken voltalligen gulden, dien men daar besteedt, een BON, goed voor 5 Cents, 20 Bons worden tegen Schoenwerk in betaling genomen.

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 2