2 ni fllBQWe timfs Advertentiën A.JANSEN, Oil Ph< l Groot Vieubelmagazijn. CD CD Stijl Melen naar tectani spoedig en billijk Groot Meubelmagazijn Groenten in Blik, A- WATERMAN, MIDDELHARNIS- s. pHOTO Mes» A- DE ROODE &0, HANG 26 ROTTERDAM, -w Reclames, Mededeelingen enz Die knagende rtiggepyn. Volkeren der Aarde. I>e Oorlog-. OPMAREN van HOEDEN. Har togs Jacz. MIDDELHARNIS. Schoenen en Laarzen, Oleïne en Loog-, van Rtiiï.XESSE, voorheen j| CD GM CD CM Gedroogde Appelen en Peren, Snicll-Appelen, AbrikozenFlacons, Uitjes, Augurken, Mosterdzuur Jams (vruchtengelei) Gember, Eau tie Cologne, Tabak eu Sigaren. Ontbijt-, Stiende- en Gemberkoek, Borstelwerk kruidenierswaren enz. enz. H Eipsl Oppert At( dus bjj den diohtsten stand het grootste voor deel behaald worden. Men zou verwachten, aldus vervolgt de heer Mans ïolt, dat dit bij 't betalen op gehalto ook het geval zal wezen. Want als regel geldthoe nauwer stand, hoe hooger suikergehalte. Bij het beschouwen van bovenstaande tabel blijkt echter juist het tegenovergestelde. Geen wonder dan ook, dat de Rijkslandbouw- leeraar tot de volgende conolusie komt: „Om meer vertrouwbare resultaten te krijgen, zal de proef nog eenige koeren herhaald moeten worden 011 dan zoo mogelijk zóó, dat de bieten voluit kunnen rijpen." M. Ofschoon onze besprekingen over de onder toezicht van den heer van Mansholt aangelegde proefvelden nog niet zijn aigeloopen, willen we teoh onze belofte, aangaande de vanwege de Vereeniging „Landbouwonderwijs" genomen proeven, niet breken. Ziedaar de reden, waarom we met de be schouwing der laatstbedoelde proefnemingeu' die natuurlijk gesohiedden onder toezicht van onzen oonsulent, den heer Yan Bijlevelt, on middellijk een begin maken en wel onder het opsohrift PROEFVELDEN DER VEREENIGING „LANDBOU W-ONDERWIJS." Het eerst behandelen we een „Cultuurproef met aardappelen." Het veld, waarop deze proef genomen werd, was van den heer J. C. Borgdorfif te Den Bommel en bestond uit zeer lichten zavelgrond. Met opzet, zegt de heer Van Bijlevelt, had ik dit proefveld uitgezocht, omdat Eigenheimers op lichtere gronden gewoonlijk betere kwaliteit geven dan op meer zware. Het doel van de proefneming was namelijk, om na te gaan, „in hoeverre de reeds meer op dit eiland, maar vaak met minder succes verbouwde Eigenhei mers, nevens de Jammen, maar vooral nevens de vroege Jammen, konden verbouwd worden." Bevallen dan de Jammen niet meer zullen misschien enkele vragen. Wat de kwaliteit aangaat wel, doch wat de kwantiteit of de hoeveelheid betreft minder. Wel is waar geven de Jammen in den regel een goed beschot, doch de prijzen zijn vaak te laag, om een behoorlijke verdienste te erlan gen. De verbouw van eene variëteit, welke een grootere opbrengst geeftkan daarom wellicht meer rentabel worden, ten minste, wanneer de kwaliteit van dien aard is, dat men er een behoorlijken prijs voor bedin gen kan. Om de lezer met niet te veel becijferingen lastig te vallen, willen we het resultaat der proefneming eenvoudig mededeelen. De op- opbrengst der Eigenheimers bedroeg gerekend per Putsch gemet (0,4997 H.A.) 168,75 H.L. aardappelen en 31,25 H-L. poters; die van de Jammen gemiddeld 87,5 H.L. aardappelen en 42,5 H.L. poters. En nu de geldswaarde van beide oogsten De Eigenheimers werden verkocht voor 1,50 den H.L., de Jammen Voor ƒ1,75, doch de poters niet. De prijs daarvan is gerekend op 60 c. de H-L. En zoo doende werd voor de Eigenheimers ge vonden ƒ271,875 en voor de Jammen j 178,6I5. Alzoo een verschil van b ij n a 100 g. per gemet. Het is licht te begrijpen, dat de prijs der Jam men heel wat hooger had behooren te zijn, wilden ze in waarde de Eigenheimers nabij komen of overtreffen. Het toeval wilde, dat aan deze proef nog eene andere verbonden werd. Van de Eigenheimers waren namelijk moeilijk poters te bekomen. Daarom liet de heer Van Bijlevelt „lengtesneden" poten. Voorts kwam hij met den proefnemer overeen nu naast de poters van Jammen ook „lengtesneden", „kop stukken" en „naveleinden" te zetten. Zoodoende was men in de gelegenheid gekomen, na te gaan of dit verschil in zetgoed ook verschil in opbrengst ten gevolge had. En het resultaat dezer proef? De kopstukken brachten meer op dan de naveleinden. Ook meer dan de gewone zet poters. Deze uitkomst stemt geheel overeen met die van Wollny. Evenwel gaven de lengtesneden meer dan de naveleinden en dit was bij de proeven van Wollny juist andersom. M. 20 Cent per regel. Wij gelooven dat al de pijnen waar aan het meaaohdom lijdende ia, de rug- gepijn wel de onverdragelijkste ia. De Heer H. Dengerink te Ruurlo (Gelder land) deelt ons inede dat zijne echtge- noote zoo vreeselijk aan ruggepijn sedert jaren ladende was dat zij niet in staat was hare huiselijke bezigheden waar te nemen. „Wij namen onze toevlucht tot de zoo beroemde Pink Pillen van Dr Williams en na 't gebruik van sleohts 3 doosjes was de pijn in rug en schouders geheel en al bij mij ne vrouw verdwe nen. Zij leed zoo verschrikkelijk dat zij bij den dag ver ouderde, thans met haar 55ste jaar is zij veel opgeruim der dan voor 10 ja- ren geleden. Maakt «.J zulks op mijn woord van eer aan het publiek bekend. Allen die iets naders omtrent 't een en ander wenschen te weten, kunnen zich monde ling of schriftelijk tot'mij wenden". Zie hier de eigen woorden van den Heer Dengerink gegeven. Men geve acht dat de echte Pink Pil len van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwinkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour person- nes Pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig omhulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der étui geplakt, waarop staat Prijs: f 1,75 de doos, f9.per 6 doozen. Eenig depothouder voor Nederland Snabiliê Steiger 27, Rotterdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene Hollandsche Circulaire. Zoo U den prijs der echte Pink Pillen van Dr. Williams niet wilt betalen, houdt 4an uw geld in uw zak. De namaaksels hebben nog nimmer genezen. Meer dan 26000 geneziugen tot 1 Januari 1899 met de echte Pink Pillen. Andere ziekten welke dezelfde oorzaak hebben, zooals rheumatiek, huidziekten, algom9ene zwakte, beenziekte bij het kind en Bomtijdsde tering zijn door hun gebruik genezen geworden. Door de maag het opnemen van het voedsel te vergemakkelijken en door het bloed te zuiveren genezende Pink Pillen alle ziekten. Ook echt verkrijgbaar voor Sommels- dijk en omstreken, bij DIJKEMA DOORNBOS. In België werden Zondag de Tweede Kamer en de Senaat voor de helft ver nieuwd volgens het nieuwe stemrecht. De liberalen hadden daar wonderen voor hun aan tering lijdende partij van verwacht; doch de verwachting is niet vervuld. Weder heeft de liberale partij slaag gehad. De regeeringspartij, de geloovige room- schen, is versterkten ook de socialisten zagen het getal hunner zetels vermeerderd. België zal alzoo voorserst nog wel „clericaal" geregeerd blijven. Nu daar heeft het land tot heden niet slecht bij gevaren. In de Fransche Kamer was het ver leden week en gisteren weer erg rumoerig. De Ministers konden niet spreken; een geweldig rumoer werd door de afgetaar- digden gemaakt. En dat alles omdat er weer een Dreijfus-zaakje aan de orde is gekomen. De Minister van Oorlog, de bejaarde Gallifet, maakte zich zoo boos, dat hij zicli moest verwijderen en dat het gerucht liep, alsof hij een beroerte van boosheid over de houding van vele leden der Kamer had verkregen. Dit schijnt echter niet juist te zijn. In een verig nummer schreven wjj dat Bismarck eens gezegd heeft„Zuid- Afrika zal bet graf van Eigeltnd wor den Inderdaad, 'tis nu reeds het blok aan zijn been. En dat zal het blok aan zjjn been blijven, totdat Zuid-Afrika vrij is van de Kaapstad tot de Zambezi-ri vier toe 1 Denkt ge, dat het vergoten heldenbloed nutteloos verspild is? Toch niethet zal den akker vruchtbaar maken voor een sterk Aftikaansch rijk. De vennootschap van Satan en Chamberlain oefent op het oogenblik in Zuid-Afrika zeer zeker een groote macht uit, maar dat moet ons geen angst aanjagen. Wij mogen zelfs niet verschrikken, al zou de Engalsche vlag nog eens van de pui van het gouverne mentsgebouw van Pretoria wapperen waut zij heeft er meer gewapperd, en is toch weer naar beneden gegaan. Rondom den troon van den Almachtige zijn wolken en duisternis, maar wees ge rust-Hij zal Zjjn volk niet vergeten, dat Hij onder de Atrikaanders heeft, en het bloed Zijner kinderen,dat de heuvelen van Afrika rood heeft gekleurd, is dier baar in Zijn oog. Het is nu da dag der beproeving en der loutering, die geen minuut langer zal duren dan Hij noodig oordeelt. Ach, als wij meer geloot haddenWij zouden dan ons hoofd als een keisteen zetten bij al die schitterende overwin- ningsberichten der Engelschen, wel we tende, dat Chamberlain niets kan doen buiten des Heeren toelating, ja ten slotte in Zijn hand niet anders dan het leem in de hand van den pottebakker Wij hebben bij het begin van dezen oorlog gezegd, dat de zaak, van des men- schen zijde bekeken, voor de Boeren ho peloos staat, en hopeloos is ze nóg. Maar lettende op de groote geestelijke beweging, die deze oorlog door de gebeele wereld, maar vooral bij de Nederlandsche Chris tenheid heeft doen ontstaan, de ziels- werkzaamheden, die vele kinderen des Heeren met dezen oorlog hebben gehad, de gebeden die nacht en dag voor het Afrikaansche volk tot den troon van den Almachtige zijn opgestegen, aarzelen we niet om te zeggenGod heeft iets grootsch voor met Zuid-AfrikaHij arbeid aan de wedergeboorte van het Afrikaansche volk Hij zal op Zijn tijd, die altijd de juiste tijd is, dat volk vrij maken, en de Kerk van Christus gaat er een tijdperk ran heerlijken bloei tegemoet 1 Aldus schrijft L. P. in de De drie Pro vinciën en met dit woord van geloof zal gaarne ieder belijder van Christus in stemmen. Donker ziet het naar menschelijk in zicht, uit met de Transvaal, met de hei lige zaak van het recht en de gerech tigheid. Maar er is een God die leeft, die alles bestuurt naar Zijn welbehagen dies kunnen wij getroost blijven onder de felste slagen. Dit is zeker: Engeland windt er geen doekjes meer om. De Zuid-Afrikaansche natie moet als natie vernietigd worden de Hollandsche taal moet verbannen wor den. Yan onderhandelingen met Kruger wil het trotsche Engeland niet eens meer weten. De Standaard, het orgaan van den mi nister president Lord Salisbury, maakt alreeds plannen op, voor het sluiten van den vrede in Zuid-Afrika. Of eigenlijk van vrede sluiten kan geen sprake zijn, beweert het blad. „Wij zullea evenmin met president „Kruger onderhandelen, als wjj met den „expresident Steyn onderhandeld hebben. „Wij zullen zelfs onze voorwaarden niet „voorschrijven, omdat die niet noodza- „kehjk zal zijn. De oorlog zal worden »besloten omdat lord Roberts een voudig het land in bezit zal nemen. „Als de Boeren overal ontwapend z'jn, „als hun regeering verdwijnt,door over gave of vlucht, dan zal hun gebied En- •vgelsch eigendom worden door een van- „zelf werkend proces. De annexatie der „republieken zal een deel van de militaire „operatie zijn.... „Wij zullen in geen geval discussie „toelaten over de vredesvoorwaarden. De „Vrijstaat is feitelijk reeds geannexeerd „de Transvaal zal geannexeerd worden „op dezelfde wijze. Zoo zullen zij Engelsch „gebied worden, en de bewoners onder danen der kogingin. En onderhandelingen „zullen dan niet noodig zijn Is 't niet ontzettend, zulke schande lijke taa', zulke ongerechtigheden te moe- tm aanhooren. En geen enkele groote Mogendheid verzet zich daartegen. De Keizer van Duitschland heeft altijd den mond vol van allerlei fraaie woorden over vredeen hij duldde dat een geloovig volk wordt verdelgd. De Amerikaansche regeering weigert ook om Engeland toe te roepentot hiertoe od niet verder. Vest op prinsen geen vertrouwen - zal Kruger wel in deze dagen dikwerf moeten zeggen. En het driemanschap, dat thans in Amerika is, niet minder. Doch laten we de toestand bespreken. Een telegram uit Kaapstad komt ons vertellen, dat Johannesburg reeds inliet bezit der Eigelseuen zou zijn. Het was alweer de vlugge cavalerie van French geweest, die deze manoeuvre heeft uitge voerd. Maar 't bericht is te mooi om geloofd te worden. Trouwens, 't steun de op geruchten, en dan begrijpt men er alles van. We zullen het dus maar houden met de depêches van Roberts. Eu die wijzen uit, dat de Rooineks heel snel oprukken (Maandag 20 mijlen dus eeu zestal uur gaans hemels breedte maar dat ze nog altijd een 18 mijlen van de goudstad verwijderd staan. En op den linkervleugel in de bergen, leverden French en Ha milton gevechten met den vijand. We zijn geneigd te gelooven, dat de Boeren althans om Johannesburg veel langer stand zullen bouden in de posi ties, die ze daar kunnen innemen. Dat sluit dau niec uit, dat Roberts wel van een anderen kant de goudstad vermees teren kan maar 't is er hem natuurlijk om te doen, de Boeren uit hun stellingen te verdrijven. En nu moet het Gatsrand gebergte, tafschen Potchefstroom en Jo hannesburg, uitstekende gelegenheid bieden om sterke verdedigiDgsposities in te nemen. Deze bergreeks loopt tot kort ten zuiden van de goudstad. Tronwens, rondom Johannesburg bevinden zich schier overal bergen, doch juist naar de zijde vanwaar Roberts oprukt, ia de plaats het minst verdedigbaar. De stad zelve te veroveren, kon hem dus wel eens niet moeilijk vallen, maar daarmee heeft hij de Boeren nog niet uit den omtrek ve dreven Ook volgens den correspondent van de D a i 1 y M a i 1 in Lorenzo Marques zijn de Boeren bezig zich te versterken in het bovengenoemd gebergte, om daar den laatsten slag te slaan. Maar dat is zeker overdreven. Voor den laat sten slag, de verdediging tot het uiterste, is tienmaal meer te verwachten van het ontoegankelijke Lijdenburgsche doch of het zóóver komen zal De vredesgeruch- ten houden *an, en nu weer wordt ver teld, dat Amerika de Boeren-republieken althans ondersteunen wil als ze zich voor Engeland op de knieën werpen. Ook hieraan hechten we evenwel maar weinig geloof. We vertrouwen dat de Boeren moedig zullen stand honden, al valt niet te ontkennen, dat hun toestand critiek is geworden door het snelle op rukken van Roberts van twee, drie kan ten. De militaire deskundige van de Ti m e s schrijtt in een artikel als volgt: „De toestand in Zuid-Afrika is op het critieke punt gekomen. Uit een strate gisch oogpunt zijn de Boeren thans ia een van de moeilijkste posities. Hun hoofdmacht is verdeeld an staat tegen over een veel talrijker vijand. Van den dag af waarop Lord Roberts den Vrij staat is binnengerukt, is de tactiek van de Boeren voldoende gebleken. Zij hebben groote bewegingen moeten maken, en hnn primitieve organisatie is niet opgewas sen geweest voor die taak. Hun eenige kans op het bieden van een krachtdadi- gen tegenstand is in snelle samenwer king gelegen. Nu is hun individueele beweeglijkheid, die hun vroeger zoo goed te stade i3 gekomen, nief alleen vermin-- derd, maar zij is ook van weinig waarde in de tegenwoordige omstandigheden. Het moreel van de Boereu is ook ge schokt, en de slechtst ingelichte burger kan nu niet meer gelooven aan een de finitieve overwinning." Dat is natuurlijk de stand van zaken bekeken door een Engelsehen bril. Maar verhelen mogen we toch niet, dat bet er voor de Boeren thans slecht bijstaat. Indien echter hun standhouden in het Gatsrand gebergte begint, kunnen we nog verrassende dingen te hooren ktijgen. Tot nog toe was Roberts gewoon, dat de Boeren hun stellingen stuk voor stuk ontruimden bij de nadering der Rooineks en hierin ligt eigenlijk het „sucoes" der laatsten. De kentering kan dus nog komen. HET DISTRICT LIJDENBURG. Hardnekkig houdt hst gerucht stand, dat de Boeren groote voorraden voedsel en wapenen opstapelen in het district Lij'lenhurg, noordoostelijk van Pretoria, en daar in de bergen stand zullen houdea, indien zij hun hoofdstad moeten ontrui men. Meuschen, die de Boeren kennen, twijfelen er aan, of zij geneigd zullen zijn hnn hoeven te verlaten om vogelvrij-ver- klaarden te worden, slechts uit zucht naar wraak, doch iedereen is het er over eens, dat, als zij het doen, het den Engelschen op zware verliezen zal komen te staan voor zij er uit verdreven zijn Door ken ners van Transvaal wordt het landschap om Lijdenburg beschreven als bezaaid met rotsachtige heuvels en doorsneden met diepe dalen en kloven. ührigstad, ten Noorden van de stad Lijdenburg is thans d« naam van eeu hoeve, doch was vroeger een der plaatsen waar de voorttrekkers, dis Delagoabaai trachten te bereiken, doch teruggedreven werden door de malaria en de isetsevlieg, zich vestigden, ührigstad bleek veel te ongezond, zelfs voor de taaie Boeren en zij stichten in 1847 Lijdenburg op een zeer gezonde plek, 5000 voet boven de zee. Het was jaienlang de hoofdstad van een onafhankelijke republiek, die in I860 zich echter met de Potchef'stroom-Boeren ver- eenigde in de Zuid-Afrikaansche Republiek. Lijdenburg zelf kan niet verdedigd worden, omdat het geheel door heuvels beheerscht wordt, doch de wegen er naar toe van Mid delburg uit, zijn zeer moeilijk begaanb ar, dank zij de bergen. Dicht bij de stad lig gen twee bergen, Mauch's Piek, 8700 en Spits Kop, 7000 voet hoog. Even ten noorden van de stad ligt heuvel Johannes Kraal, waar in 1876 de Boeren, geholpen door de Swazi's, het legertje van Jonaunei in de pan hakten. Dit Kaffer - hoofi was een broeder van Sekoekoeni, die zich tot het Chnistendom had laten bekeeren, doch de Boeren aanviel. Vier-e»-twintig kilometer ten noorden van Lijdenburg ligt Kruger's Post, e«n vesting, gebouwd in 1876 en bestemd om als basis te dienen van operaties tegen Se koekoeni en het openhouden van den weg naar de goudvelden van Pelgrims Rust en Mac Mae. De eerstgenoemde liggen 86 mijl van Lijdenburg en waren de eerste goudmijnen in Transvaal. Mac Mac ligt op 13 mijl en werd zoo genoemd omdat zich daar zaoveel Schotten in 1870 ves tigden. Ten Noordwesten van Lijdenburg ligt een bergachtige streek, thans bewoond door rustige negerstammen, doch het was hier dat Sekoekoeni stand hield tegen de Boe ren en na de annexatie van Transvaal, twee jaar lang tegen de Engelschen. Sekoekoeni's stad lag op een Kop, die door de natuur als in de rotsen gehouwen is, met uitloopers zoo scherp als een mes. De Kop bestaat uit een reeks woeste pieken en kloven, vol reusachtige spelonken. Het meerendeel dier spelonken staat met elkaar in verbinding door onderaardsche gangen, door de Kaffers be gaanbaar gemaakt en waarin generaal Eras mus, de naturellen-commissaris van Lijden burg, thuis is als in zijn eigen zak. In deze holen en gangen hebben de Kaffers loopgraven gemaakt waarin zij liggende kun nen vuren op hun aanvallers, zonder dat deze hen bereiken kunnen, al zijn zij slechts twee voet van hen verwijderd. De Kop is 30 mijl in omtrek en van het Noordwes ten ongenaakbaar, want hier daalt hij plot seling zeer steil 2000 voet beneden in de vlakte. Artillerie vuur heeft weinig uitwerking op de rotsen, het is genoeg gebleken in den tegenwoordigen oorlog. De wegen zijn eenvoudige voetpaden en somtijds zoo nauw en steil, dat een paard er niet kan loopen. Oadergeteekende heeftbij deze de eer te berichten, dat zij, na een grondige studie, zich heeft gevestigd en zich be leefd aanbeveeld tot het Eene keurige collectie Weeren Bloemen, fljiiiten enz. zijn zoo- even gearriveerd. Mijne prijzen zijn zeer billijk, terwijl een vlugge aflevering verzekerd wordt. T. PILLE Sd. Middelharnis. Tekoop aangeboden b'j G. van de ZWALUW Mr. rijtuigma ker te Oude Tonge. Bekroond met zilveren medaille op de Flakkeeache Tentoonstelling 1899. (voedksopst en tevens soliedst Atlres voor alle gewaarborgde 18 Westdijk B. Middelharnis. Gevestigd sedert ISIO. Het beste adres voor alle soorten zoowel verschillende soorten Heeren-en Dames-Chroomleeren SCHOENEN en LAARZEN als ZEE- en WATER- LAARZEN. SCHIEDAM, (Opgericht 1878.) Eabrikanten van Zeeppoeder en Vetloogmeel. Prima qu aliteit, Coneiicurreereiide prijren in alle soorten tegen lage prijzen bij I»., DIJKERS.. Voorstraat Sommelsdijk HOOGSTRAAT 126, ROTTERDAM Het beste in de stad voor Logies. Voor Dinoren speciaal ingericht. Munt uit door lage prijzenvlugge, nette en zindelijke bediening. Let vooral op Hoogstraat I2d r "TifZfVirfiiraTiYjnr ,üügiiü§ 3mü X T' '5 MEUBELFABRIKANT en STOFFEERDER, Groote voorraad Hriinpiröe Linnenkasfen, DIVERSE TAFELS, STOELEN, SPIEGELS, ENZ. Ruime Keuze EAussenstoelcn, Canapés. Fauteuil, met prima Trijp in differente kleuren. LAGE PRIJZEU I6LI9IE BEWEKHItG Heeft geen Depots of Filialen, dus let s. v. p. op het juiste adres. Beste Kwaliteit. De Prijzen zijn zoo laag mogelijk. Verkrijgbaar bij ii-'.v Voorstraa werkt All hT Puik kipj gerst, Vocrroggi Iets betei] Best Voe Tarwe Voertarwq Voertarwe Lijnmeel Ligtroer loopen Bij b 10 cent Na onl de toezem bours nit Fourageha Ook kleir

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 2