ïlMfilBE WEIDEN. 2 nieuwe Tilbury's ZOMERDIENST iGeilen GÈsreif Advertentiën. J. TÏEMAN StolMoli, Photographie CALCARIÏÏM Attentie s. v. p.! VERLOTING Paardenmarkt Koter s. van dek pi,a at, geheel nieuwe Voarjaarscollectie. de heer L. VAN DIJE R0ZE1AALSCH-KLAVERM). Voorhanden eone nieuwe of gebr, Bij tuigen, Achtste Jaarlijksche i v Reclames Mededeeling en ens. Een raad aan duizen- de lijders. De Oorlog*. Groote Opbrengst Attesten op aanvrage. RIJKSTEER DIENST HELLEVOETSLUIS, Overflakkseen Goadereeds. C. HOS Az. Rood K 0epeeën zaad BUNKER ca 1)5. GROOT. J. VAEV DER SIJS. fSjjf IM1HUIIA, Gratie verkrijgbaar s DROGE VERFWARE. Prima Margarine met Cadcaux. Ken ïe«lcr doe zjjn voor deel 1). v.D. IIREEKE. ■5 BP «I V Wv ,r ,'X „Door bloemknoppen, zegt ge? Bloeit een iep dan ook? Daar heb ik nog nooit van gehoord". „En tooh zijt ge al zoovele malen in de ge legenheid geweest er u van te overtuigen. Want elk voorjaar om dezen tijd is het waar te nemen. Behalve de oindknop en een paar sijknoppen, die bladknoppen zijn, ziet men langs elh twijgje een greoter of kleiner aantal bloemknoppen. En deze beginnen al heel vroeg in 't voorjaar dik ker te worden. Zoodr» de bruinaohtige sohubbe- tjes zoo ver teruggebogen zijn, dat ze, hetgeen eerst verborgen was, laten zien, blijkt het, dat elke b oemknop een groot aantal kleine bloem pjes voortbrengt. Weliswaar trekken deze elk op zich zelf niet de aandacht door hare schoone kleuren, doch in zijn geheel genomen geeft zoo'n bloeiende tak teoh niet een onaangenamen in druk. Beschouwen we elk bloempje afzonderlijk, dan vinden we vooreerst een zoogenaamd bloemdek, een pnrperbruin klokje met de opening naar boven en dat uitloopt in vijf lobben of «lippen. Dit bloemdek omgeeft de vijf meeldraden, welke op haar beurt weer d«n stamper omsluiten. Het platte vruohtbeginsel levert, zoodra de bloeitijd voorbij is, de vrucht, welke van een vliezigsn rand omgevsn is. Zoolang de vruchten nog on rijp zjjn blijven deze randen groen. Omdat nu uit e'ke knop een groot aantal bloempjes komen, ligt het voor de hand, dat er ook later overal groepeh van vruohtea laugs de twijgen zullen staan. En de groene kleur van de ran den er van veroorzaakt, dat men dan het eerste groen aan den iep kon z;en. Tooh is er dan nog geen enkele bladknop ontwikkeld. Als dit geschied zijn de vruchtjes reeds rijp geworden waardoor ze een gele kleur hebbsn aangenomen. Ze blijven dan ook niet lang meer aan den boom zitten. Gemaklcoljjk laten ze los sn dwarrelen naar omlaag. Als de wind er vat op kan krij gen wordon ze vaak in grooten getale meege voerd. De bovengenoemde vlezege randen wer ken de verspreiding van het zaad zeer in de hand.„ „Dat is zoowaar een heele gesobiedenis. Ik heb er aandachtig naaz geluisterd en es met genoegen aangehoord. Gulweg moet ik beken nen, dat er vooreest uit bljjkt, hoe men zich kan vergissen, door te haastig een oordeel uit te spreken en ten tweeden, dat er ook in on- «en naaste omge' ing al heel veel moois valt op te merken, terwijl het zien er van ons niets kost". Hiermede was ons gesprek afgeloopen, lezer. Ik kan niet nalaten, u te verzekeren, dat de bekentenissen van mjjn toehoorder mij goedde den. Tan harte hoop ik, dat ook gij het gehee met hem eens zijt. M.l 20 Cent per regel. Hier boven zeggen wij een raad aan dui- zende lijders doch wij konden wel zeggen »an millioanen. Sedert jaren kan men zich geen winter vo»r»tellen als die wij in de laatste maanden gehad hebben, en wee de borstlijders, met ongeduld haken zij naar de eerste lentedagen, die aan hunne adem halingswerktuigen de gewenschte lucht zal geven. Maar er zijner gelukkiger wijze die deze winter niet meer aan benauwdheid geleden hebben, daar zij met vertrouwen de raadgevingen gevolgd hebben, die dagelijks in d» Couranten voorkomen. Mejuffrouw P. Zwankhuizen, in vogels, Nieuwe Markt 4 Botterdam, heeft met het volste vertrouwen het aangewezen middel gebruikt »n thans schrijft zij ons 't volgende Sedert 30 jaren was ik lijdende aan asth ma, middelen te vergeefs aangewend heb bende, besloot ik toch ook eens de Pink Pillen van Dr Williams te gebruiken, en het resultaat is bij eene geregelde en met vol harding gevolgde behandeling uiterst gun stig geweest. Ik ben thans volkomen hersteld en kan mijne huishoudelijke bezigheden waarne men. Dankbaar dat ik tot Uwe Pink Pil len mijn toevlucht genomen heb, kan i£ met het volste vertrouwen ze een ieder aanbevelen. Bij'dergelijke verklaren gelooven wij niets meer bij te voegen te hebben, een ieder staat het vrij zich van de waarheid te over tuigen. Het is door de hernieuwing van het bloed dat men er toe zal geraken die ziek ten tegen te gaan die voortkomen uit de verzwakking van het bloed en door de zenu wen te sterken. De Pink Pillen van Dr, Williams Zijn zeer werkdadig in gevallen van bleekzucht, rheumatiek, zenuwziek' ten, geestelijke overspanning. Prija 1,75 de dooaf9 per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabiliè. Steiger' 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en alle aphoteken. Franco toezending tegen poatwisiel. Ook echt verkrijgbaar voor Sommels- «n omstreken, bij DIJKEMA DOORN BOS. Toen Lord Roberts, na enkele goed geslaagde krijgeoperatiën, Bloemfontein had bereikt, dorst meer dan een Engelseh blad zijn lezers verzekeren, dat de oorlog weldra ten einde zou zijn. De sterkste tegenstand was nu geknakt. Machteloos lag de helft der Verbondenen ter aar de, door de bezetting van den Vrijstaat. I Nog één Üinke overwinning, om den laatsten weerstand van de koppige Trans- valers te breken, en de Rooineks stonden voor de forten van Pretoria. Die plat te schieten, zou een quaestie van.eenige weken zijn, hoogstens. En zoo kon men dan op 15 April, of zeg dan half Mei, de finale onderwerping van de Boeren verwachten. Zoo blufte Roberts in zijn tellegram- men. Wel had zijn leger geducht geleden door den tocht en vooral door de gevech ten met Cronj e's dapperen. Niet minder dan 119 officieren werden daarin gedood of gewond, benevens 1629 manschappen; totaal 1748. En de overigen van de 60.000 manschappen van Roberts, waren erg ver moeid; terwijl vooral de paarden in treu- rigen toestand verkeerden. Maar met een viertal weken rust in de fraaie en gezon de stad Bloemfontein, zou het leger wel weer op zijn verhaal zijn Dan zou Ro berts oprukken naar Pretoria zoodat begin Mei Pretoria in liet bezit der Engelschen zou zijn, voor het minst geheel ingeslo ten. Roberts echtgenoote kwam uit Lon den met een door haar geborduurde En- gelsche vlag om die van het rsgeerings- gebouw te Pretoria te laten wapperen. En zoo scheen alles slechts een kwestie van eenige weken. Heette het vroeger, dat de Engelschtn met Kerstmis te Pretoria zouden zijn thans werd Pinksteren ge noemd. Maar nu zou het dan ook stellig gebeuren. Mevrouw Roberts kwam immers reeds met haar geborduurde vlag Jammer voor den Opperbevelhebber. Mevrouw Roberts is thans te Kaapstad met haar vlag, en het ziet er niet uit, dat zij vooreerst haar man zal ontmoeten. Immers van de Kaapstad naar Bloemfontein is een heele reis, die zij alleen z»u moeten onder nemen. Van het voornemen toch van Ro berts om zijn vrouw in de Kaapstad af te halen, is moeten afgazien. De apperbe- velhebber heeft trouwen* de handen zoo vol, dat hij er niet aan denken kan om een reisje naar Kaapstad per spoor heen en weer ta makenwaarbij dan nog komt, dat het volstrek niet zeker is, of hij bij zulk een reis door de Boeren niet gevan gen zou genomen worden. Het begint er netelig voor den Opper bevelhebber uit te zien. De Boeren, die bij zijn intocht in Bloemfontein, zich noordelijk op Brandfort hadden teruggen trokken, zijn geheel van den schrik be komen zoo zij dien soms door de gevan- geneming van Cronje mochten gehad heb ben. Stoutmoediger dan ooit treden zij op. Van alle kanten rukken strijdbare mannen en kloeke jongelingen, waaronder kinderen op, om aan den erfvijand nadeel toe te brengen. De dappera Vrijstaatsche geieraal Oli vier, de overwinnaar van Stormberg, rukte met zijn heldenschaar dwars door Oranje- Vrijstaat voorbij Bloemfontein naar zijn wapenbroeder //de Wet" bij Brandfort. Met iederen dag wordt het Boerenleger krach tiger; en wast de moed en de onderne- mings-geest der Vrijstaters en der Trans- valers. Het blijkt ook meer en meer, dat wel Bloemfontein door de Engelschen was bezet, maar de ovargroote meerdeiheid der Vrijstaters zich trouw en kloek scharsu bleef rond de banier van vrijheid en recht door den edelen Steyn opgeheven. Waar al die strijders voor de heilige zaak der Boeren vandaan komen, is een raad sel Het is alsof ze uit dan grond opko men. Doch dit is een feit, dat op onge dachte wijze d« veerkracht der Boeren blinkt en dat hun leger zich gereed maakt voor een strijd op leven en dood, En teiwijl de Boeren zich gereed maak ten voor den guerilla-oerlog, was Roberts met de zijnen aan het rusteD. Kort heeft de rust geduurd. Nadat de helden van Olivier zich met de Wets strijdbare mannen hadden vereenigd, werd blijkbaar het plan van den veldtocht vast gesteld. De hoofdmacht bleef bij Brand fort om te beletten, dat Roberts zou po gen noordelijk te trekken, een deel van het Boeren-leger werd voor den aanval, voor een guarilla- oorlog aangewezen. In troepjes trokken zij westelijk, oostelijk en zuidelijk. Westelijk om Methuen te beletten Mafeking te ontzetten; Oostelijk om de voorposten van het groote Engelsche leger, van Bloemfontein te ontrusten, te beschieten te beroovenin het kort alles te doen wat in den strijd voor den vaderlandschen bo den volkomen gerechtvaardigd en in over eenstemming met den eisch van Gods Woord is. Zuidelijk om te trachten Ro bert's leger af te snijden vaii zijn verbin ding met de Kaap. Op schitterende wijze is dit plan uitge voerd en geslaagd. Alleen is het jammer dat een troepje van het Boerenleger, on der den dapperen Franschen kolonel De Villebois, 70 man sterk, het onderspit moest delven tegenover een sterke Engels che macht, ze werden gevangen genomen en De Villebois saeuvel de daarbij. Een herhaling in het klein van den slag bij Elandslaagte. Ook nu waren het grooten- deels vreemdelingen, die door onvoorzich tige dapperheid zich te veel bloot gaven. Doch deze schaduwzijde uitgezonderd, is het al lichtzijde, die den heldenkrijg in de lafste dagen aanbood Westelijk van Bloemfontein naar de zij de van Kimberley feed Methuen telkens groote verliezen door 4a Boeren, die plot seling zich vertoonen, zonder dat iemand daarop gewapend is, Ze zijn nergens en overal. Zoo ziet men ze en zoo zijn ze weg. Vooral oostelijk van Bloemfontein bleek hoe voortreffelijk de Boeren ee» guerilla oorlog weten te voeren. Men leze wat een telegram uit Brandfort mededeelt van het gevecht bij Koorn- of Mieliespruit. Vrijdagavond kreeg generaal De Wet bericht, dat de Engelsche legermacht, die Thaba'nchu bezet hield, zich uit die plaats terugtrok op het naderen van generaal Oli vier uit het zuiden. De Wet besloot ze te onderscheppen en na een schitterenden nachtelijken tocht bereikte hij deAlmakop- jes ten noorden van de Modderrivier dicht bij de waterwerken. Hij vond het Engelsche kamp in de laagte, vreedzaam sluimerende, zonder voorposten. Dadelijk stelde De Wet een batterij Krupp-kanonnen op en spreidde commando's ter sterkte van 1500 aan, uit op strategische punten, waardoor de En gelschen omsingeld werden. De Kroonstad- en Bloemfontein-afdeelingen namen stelling vlak bij het spoorwegstation en aan de drift beneden aan de rivier. Toen het goed licht was geworden, werd het sein gegeven. De Krupp-kanonnen begonnen nu granaat kartetsen en schroot in het kamp te wer pen, ontsteltenis verspreidende. De Engel sche artilleristen vlogen naar hun kanonnen en trachtten zich daarmede te verwijderen. Dit verwekte vreugde onder de Winburgers en Bethlehemmers. Zij galoppeerden over het naakte veld, zich bloot gevende aan het geweervuur der Engelschen, die nog niet van hun verrassing bekomen waren. De Wet vuurde zijn manschappen aan om op de Engelschen toe te rijden en stond onderwijl op het vlakke veld zonder bedek king. Gedurende deze beweging rende de Engelsche batterij naar een hoogte, die vol Boeren was. Geen sphot werd gelost tot zij binnen de 3 o meter waren. Toen kraak te de lucht van Mausers. De paarden voor de Engelsche kanonnen werden bij rijen neergeschoren en de artilleristen naast ken. Zeven kanonnen vielen den Vrijstaters in handen. Vreeselijk moet die strijd geweest zijn. De manschappen raakten onder de woest geworden paarden, die hen vertrapten. E* wat 'n mannen die Boeren Rustig en kalm zitten ze met het geweer, naar het commando van hun generaal, tot de vijand op 30 meter afstand is. Niemand verroert zich niemand is ontrouw aan het commando. Daar naderen de Engelschen op 3 0 meter één wenk en alle Boeren schieten op één oogenblik hun geweer af Toen kraakte de lucht van de Mausers Arme Engelsche soldaten. Na deze gebeurtenis, rukten de Boeren Zondag 1 April naar de waterwerken van Bloemfontein, die door hen werden afge sneden waardoor het groote Engelsche leger gevaar liep zonder water te geraken. Drie dagen daarna was Olivier zuidelijk getrokken. Bij Reddersburg, ruim 2 uur van het station Betthanië en op eenige uren afstand van Bloemfontein, overvalle* de Boeren opeens rijf compagnien Engel schen, die zij zonder veel drukte le maken gevangen nemen. De Engelsche generaal Gatacre. die nu eenige duizenden in het zuiden van Oranje-Vrijstaat is om daar de rust te handhaven, schijnt iets daarvan vernomen te hebben. IJlings trekt hij naar Reddersburgdoch hij kwam juist een uur te laatde Boaren waren met hnn gevangenen weer vertrokken. Vreemd is het, dat zoo dicht bij Betha- nie de spoorlijn daar niet werd vernield. Doch dat zal nu wel spoedig gebeuren en- is dat gesc ied, dan komt Roberts in een uiterst lastig geval. Zijn groot leger heeft vanzelf enorm veel levensmiddelen noodigen hoe die aan te voeren uit Kaapstad, als de spoorlijn is vernield. Bo vendien, Roberts moet voor allen paarden hebben. Tienduizend paarden staan bij Durban gereed om naar Bloemfontein gezonden te worden; maar boe zullen die daar komen. En dan begint de winter te naderen, De manschappen zitten nu te bibberen in hun dunne katoenen pakjes. Zoolang ze in Bloemfontein blijven, gaat het nog eenigzins, maar voor marschen, vooral des des nachts, als t' gen een uur of drie da koude wind gaat opsteken, als voorbode voor den naderenden ochtenstond, als het zoo koud wordt, dat zelfs de Boer, gewend aan het leven in het veld, in zijn kombaars gerold opstaat en been en weerga t loopen, terwijl de Kaffer vuur maakt om koffiewater te koken, is deze kleeding ongeschikt. Het is dan ook niet te verwonderen, dat er berichten komen, dat de troepen van Lord Roberts zeer te lijden hebben van longontsteking, veroorzaakt door te dunne kleeding en waardoor Lord Roberts genoodzaakt is af te wachten, totdat dik kere uniformen zijn aangekomen, voordat bij zijn marsch kan voortzetten. Arme soklaten. Bij duizenden zullen ze door deze ziekten worden weggemaaid, of ongeschikt worden gemaakt vooreerst dienst te doen. (Zie Telegrammen VOX POPULI. >Lord Roberts afgesneden", luidde het hoofd van het door een blad uitgegeven bulletin. Waarom hebben ze dien kerel niet la ten hangen," was de opmerking van een Amsterdammer, die het bulletin voor een der sigarenwinkels stond te lezen.. Aan onze geachte Clientèle te Herkin- geii en Omstreken hebben wij de eer te berichten dal aldaar, steeds onzsn Agent wasen tot ons genoegen blijft Tevens belast deze zich met 't inplanten van door ons geleverd plantsoen. KOSTER HOOFDMAN, Boomkweekers Boskoop, 5 April 1900. De ondergeteekende levert met goede uitslag een mengsel van 7 Zaadsoorten, „extra zwaar en puik kiamend zaad» voor een 5 jarig» weide, prijs per 1/2 bunder f 9.3®. De soorten van het zaad worden desverlangd bekend gemaakt, Mede bied ik aan, zuiver waarvan eeu breedbladig en grootbossig gewas verkregen wordt. Zaadhandelaar en Specialiteit in het telen van ROOD KOEPEËEN en JAAPJE3ZAAÜ te STAD AAN 'T HARINGVLIET. Te koop aangeboden bij C. van de ZWALUW Mr. rijtuigma ker te Oude ToDge. Bekroond met zilveren medaille op de Flakkeesche Tentoonstelling 1,899. TE KOOP aangeboden een uit drie stukken, goed gewaterd. AdresM. J. v. DRIEL, te Sommels- dijk. aangevangen 1 APRIL 1900. Van Stellendam naar Middelharnis en Hellevoetsluis. Vm. 5.30 uur eu nm. 1.30 uur. Van Middelharnis naar iHellevoetsluis. Vm 6,45 uur, 10 uur ennm. 2,30 uur. Van Hellevoetsluis naar Middelharnis. OP WERKDAGEN: Vm. 7.30 uur (gedurende April 7.15 uur) 11 uur en nam. 3.30 uur. OP ZONDAGEN. Vm. 7,30 uur (gedurende April 7.15 uur) 11 uur en nm. 5.15 uur. Tan Middelharnis naar Stellendam. Op Werkdagen v.m. 11 30 uur en nm. 4 uur Op Zondagen vm 11 30 uur en nm. 5,45 uur Op 2ie Paaschdag, Hemelvaartsdag en 2de Pinksterdag, zijn de diensten als op Zon dagen. ffS®?"" De uren zijn in Atnsterdamsclie tijd uitgedrukt. Vastgesteld door den Ingenieur van den Waterstaat te Brielle De Aannemer, Door terugkoop, nog voorhanden, zoo lang de voorraad strekt Teeld (Tieman) 1899 a f 1,60 per half kilo. J. TIEMAN, Stad a't Haringvt.ibt. Voorstraat, Middhlharïis. werkt dagelijks met elke weersgesteldheid Atelier gelijkvloers. voor Muren en Plafonds, Duurzaam. Goedkoop. Bestand tegen afwnssclien. Ee* uitkomst in de schoonmaak. In 48 kleuren te verkrijgen bij de alleen verkoopers voor de Uoeksche IVaard, IJselmonde, Voorne fy Putlen, Overjlakkee en Goedereede, te OUD-BEIERLAND Inlichtingen en kleurenkaart op aanvrag erkrijgbaar. Een zoogoed als nieuw BAROUCHET- JE, (gebruikt) met Havanna laken be kleed, zeer licht voor 1 paard. 2 nieuwe DOGCARTS. 2 id. MELKKARREN opRaam- veeren 2 gebruikte JACHTKARRETJES, zoo goed als nieuw. 1 HITTENKAR (gebruikt). 1 VRACHTWAGENTJE zeergeschikt voor kleinhandel. 2 gebruikte TILBURY'S. 1 id. TENTWAGENTJE in de olie. 1 id. BOERENWAGEN in go»- den staat. Een groote partij WIELEN ASSEN en gebruikte VEEREN. 2 nieuwe HITTENTUIGEN. 1 gebruikt Berlinzilver HITTEN TUIG 1 nieuw id. HAAMTUIG. Een ruime soorteering DRESDEN ZWEEPEN, PAARDEDEKENS en RIJTUIGLANTAARNS. Tevens zich minzaam aanbevelend tot liet aanbrengen van verbeteringen en veranderingen aan alle soorten van in den kortst mogelijken tijd en tegen concureerende prijs, RIJTUIGFABRIKANT HEINENOORD. 04% van LANDBOUWGEREEDSCHAPPENenz. ter gelegenheid der te Dirksland op Donderdag 7 Juni 1900. De te verloten paarden zullen op die markt worden aangekocht. Loten a contant tegen tl,per stuk, 11 voor f 10,ot 55 voor f 48,75 ver krijgbaar bij de Commissie voor de Paardenmarkt te Dirksland. J. C.ROODZANTKz. Voorz. L. v. d. SLUIS Secret. kunnen zij hun goederen niet «tellen dat spreekt nu wel vanzelf, maa tool kunnen wij, om de billijke pri,zen,de zeer soliede bediening en wijl men bo vendien nog 5°/0 korting a contant- bekomt, het onderstaande adres met ver trouwen aanbevelen. Ieder die dus iets noodig heeft in Gouden, Zilveren, Diamant werken of Horloges raden wij ernstig aan voorziet U daarvan Juweliers, Binnenrotte 1T8 Rotterdam. Ook voor het repareeren van alle kunts- voorwarpen en Horloges kan men nergens beter terecht. Wordt weder even als vorige ja ren, geleverd a 5D cents p»r Kilo in alle kleuren. Hermetische Bussen gratis. De kwaliteit dezer ,4 Yerf onovertrefbaar om harestand- A houding, glans eu snelle droging. T Ook ruim voorzien van alle zooalsLoodwit,Zinkwit,Chromaat- geel, Geeloker, Tonnen- en Los zwartsel. Ultramarijnblauw, Chro- is< maatgroen, Menie, IJzermenie, g Doodekop, Lakken, Vernissen, Standolie, Siccatief, Lijnolie enz. enz. g A lies van prima kwaliteit en concu- B reerende prijzen. Vraag Staalkaart mijner Glansverf en Prijscourant jw mijner droge Verfwaren, Lakken "■en Vernissen, onmiddelijk volgt franco toezending, Van ouds bekend, J, ÜSAHt Hofdijk 56, ROTTERDAM. (laatst gewoond Botersloot 179,) Vanaf helen verkrijgbaar Bij bet gebruik van een zeker aantal kilo's ontvangt men b.v. een geëmailleerde Pan, een Emmer, een Spoormand, enz. enz. geheel gratis. Nibuwe Tonge. F 9 9 •9 9 e». 9 9 3 9 a ■1 9 m VJ

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 2