BIJVOEGSEL Vrijdag SO Maart 1900 No. 754. BEHOORENDE BIJ Plaatselijk ftieuws. Ingezonden Stukken. HecMsaken Telegrammen. Cu Cu v D 3 p Q> M* 9 v3 -32s. tr jf go»HS 0 S *1 CU cr S S'^2»"" 2 2 H I O'S ■»o 3 Bi 2 <1 3 S. htrocdcr kip in '1 8 TUtllt- )B tot SI 3 Cts. f75,73 1 in Alge- Bfieuw Rott. (5 in de Voe- IN HOC SIGNO WSES SOMMELSDIJK. Ter Secretarie zijn kosteloos verkrijgbaar verzoekschriften tot het bekomen van jacht- en Vischakten voor het seizoen van 1900. Door den Heer A. J. van der Poest Clement van Poortugaal te Amsterdam, die reeds meermalen blijk gai in deze Ge meente veel belang te stellen, werd aan de gebeente een geschenk vereerd bestaande in eene schilderij, voorstellende de huizen aan de Oost- en Westzijde der Voorstraat binnen deze Gemeente, ten tijde van het jaar 1849, dus meer dan een halve eeuw geleden. Met dankbaarheid werd dit geschenk aanvaard en is dit ter versiering in de Raadzaal alhier opgehangen Het aantal Kiezers op de voorloopig vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1900- 1901 bedraagt voor Tweede Kamer, Pro vinciale Staten en Gemeenteraad 340 en voor Tweede Kamer en Provinciale Staten 331- Door Burgemeester en Wethoaders worden Sollicitanten opgeroepen naar de be trekking van helpster aan de bewaar- op handwerkschool alhier die hun eigenhandig geschreven gezegeld verzoekschrift voor r April as. ter Secretarie moeten indienen. De kolderen der Pers. Bel. No 1 en 1 b. over het jaar 1900 zijn heden aan den Heer Rijks Ontvanger te Middelharnis ter invordering ter hand gesteld, en is ieder daarop voorkomende verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Uit de laatst gehouden volkstelling bleek, dat van 31 Dec. op 1 Januari aan wezig waren 2686 perionen en wel 2438 Ned. Herv., 87 Chr. Geref., 107 Roomsch Katholiek, Ned. Isr. 19Geref. Gem. onder 't Kruis 1 3Doopsgezinden 2, Evang. Luth. 1, Hersteld Evang. Luth. x, en 18 die geen Godsdienst belijden. MIDDELHARNIS. Donderdagavond jl. vierde de Chr. Jongedochtersvereeniging «■Bid en "Werk" baar vierde Jaarfeest. Tal van begunstigers, en meest da vrouwelijke, waren in 't Gereformeerde Weeshuis hijeen, om genotvol en zeer gezellig den avond te passeeren. Vroeger was zulk een feestje meer huishoudelijk nu had 't een meer openbaar karakter. En om nu maar da delijk ons indruk te zeggen 't Was er heerlijk Ds Steketee leidde de vergade ring, die met gebed en zang geopend werd. Na een inleidend woord deed de Secreta resse verslag van de werkzaamheden in 't afgeloopen jaar; deelde mode, wat en hoe veel kleedingstukken uitgedeeld waren terwijl de Penringm. daarna over den toe stand der kas iets zei. Nu kwam er nog meer afwisseling. Voordrachten, samen spraken, orgelspel, zang, alles even pittig en smaakvol, net als de chocolademelk, die ruimschoots geschonken werd. 't Was elf uur (en om zeven uur was 't begonnen) maar niemand dacht om heengaan. Maar natuurlijk, we konden niet langer blijven, 't was haast nacht. En we gingen heen, verkwikt naar 't lichaam, naar den geest voor verstand en hart hadden we vol op genoten. Ons c mpliment gemaakt aan 't Bestuur voor de organisatieaan de leden voor hun degelijk instudeeren der voordrachten en samenspraken. Dat de leden nog een paar uurtjes bij elkaar bleven, om nog wat met elkaar te praten, ligt in den aard der zaak. Maar bij alle vreugde, was er toch ook smartgevoel smartgevoel over de ledige plaats van Mej. K. Schoonejongen. Reeds vele maanden rust zij in 't stille graf en de Vereeniging miste zooveel aan haar. Zij had haar Voorz. zoo gaarne nog vele jaren bij zich gehouden. Doch de Heere beschikte 't andersde stormwind knakte deze lentebloem, en men kon op dit feest slechts harer gedenken, hare liefde, haar ijver voor de Vereeniging, maarzij zelve, neen, haar plaats was door eene andere Voorz. bezet God antwoordt niet van Zijne daden. Bloeie en groeie de Vereemging Moge vele meisjes zich opgeven om lid te worden, en dat ieder haar geldelijk steune. Zij verdient het ten volle, en de armen zullen er des te meer door verkrijgen. De Heer Moerman, onderwijzer aan de Openbare lagere school alhier, is tegen 30 April a s. als milicien onder de wapenen geroepen. De Heer Bazen, Commies der rijks belasting alhier, zal met 1 Mei a. s. worden overgeplaatst in gelijke betrekking naar Schiedam, en zal alhier worden vervangen door den beer Bodega, thans in dergelijke betrekking te Venlo. Naar wij uit goeden bron vernemen is door de politie alhier procesverbaal op gemaakt, tegen een persoon uit deze ge meente, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met kinderen beneden den leef tijd van 16 jaar. Door B. en W. uit deze gemeente wordt te kennen gegeven dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1900-1901 benevens de Alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen die van de kiezerslijst zijn afgevoerd en van hen die daar op zijn gebracht van 23 Maart tot en met 21 April a. s. op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage werd nedergelegd en tegen beta ling der kosten verkrijgbaar worden ge steld. Door Mej. Reevers uit deze gemeente is op heden 27 Maart te 's Gravenhage, met goed gevolg examen afgelegd in de nuttige handwerken. De heer J. W. v. Wrijnen, teSlie- drecht heeft (voor f 5080) het laagst inge schreven voor het door de provincie aanbe steed werk van een bazaltmuur alhier aan den mond der Sommelsdijksche haven. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Burg. en Weth. maken bekend, dat de kiezerlijst voor 1900/1901 alsmede de lijsten die de namen der aangebrachte of aigevoerde kiezers bevatten van 23 Maart tot 21 April ter Secretarie voor een ieder ter inzage liggen en tegen be taling der kosten verkrijgbaar worden gesteld. Wegens ongesteldheid van den Heer S. Braber is bij raadsbesluit van 23 de zer tot tijdelijk wethouder benoemd de Heer JH. Simons. Burg. en Weth. noodigen sollici tanten uii voor de betrekking van licnt- Wiichter van het groote havenhoofd op een salaris van f25 'sjaars. Wegens periodieke aftreding van den Heer Ms. Braber L,Mz. als Gezwo ren van den polder »Nieuwe Stad" zijn tot le,2e en 3e caudidaat verkozen res pectievelijk de H. U. Ms. Braber L.Mz Adrs. Braber Pz. en P. .loppe. De heer A. J. Braber heeft ontslag genomen als kerkvoogd bij de Herv. Gem. DEN BOMMEL. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend: dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor bet jaar 1900-1901, be nevens de alphabetische lijstan der- namen en voornamen van hen, die van de kiezers-, lijst zijn afgevoerd en van lien, die daarop zijn gebracht, van den 23 Maart tot en met den 21 April a. s. op de Secre tarie voor een ieder ter inzage is neder gelegd, en tegen betaling der kosten ver krijgbaar is gesteld. Toten met 15 April a.s. is een ieder bevoegd bij bet Gemeentebestuur verbete ring van bovengenoemde kiezerslijst te vragen. Burgemeester en W ethouders alhier maken bekend, dat op Vrijdag 30 Maart a.s. des namiddags half diie ure, de gele genheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting en herinenting. De lSjarige C. v. G. viel 11. Woens dag in de haven alhier, doordat hij van een schip sprong en zijn evenwicht verloor. W. de Graafl', die in de nabijheid was, bracht hem spxedig weer op het drooge. OOLTGENSPLAAT. Dezer dagen werd onder leiding van Ds. Ruijs in de Geref. Kerk alhier een bidstond voor het gewas naar aanl. van Deutern. 8 3 gehouden. Heden werd alhier even na het uit gaan der school het ongeveer x o-jarig dochtertje van K. G. door M. van Oude Tonge overreden. Naar men verneemt is't geval van zeer ernstigen aard, zoodat on- middelijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het Bouwland van de Erven van wijlen Mej. E. J. Hobbel heeft heden opgebracht de som van f 540 per half bunder door M. Breeman. OUDE TONGE. Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente maken be kend, dat er blanco verzoekschi'iften ter bekoming van Jacht- en VischakteD ver krijgbaar zjjn voor het seizoen. 1900/01 Vergadering der Veldarb. Vereen. D.E. M. alhier, op 27 Maart, in het café van J. de Korte. Deze vergadering was toegankelijk voor leden en niet leden, en was hoofdzakelijk .belegd om plannen voor de toekomst te bespreken. Er was bij gerucht vernomen dat de meeste landbouwers hunne arbeiders zouden gedaan geven als het aardappelpooten afgeloopen was, in dat geval zouden de arbeiders in den drukken tijd van het wieden zooveel loon eischen dat zij tijdens hun ontslag schadeloos zou- 1 den zijn gesteld exx kregen zij dat niet gedaan, het werk in dien drukken tijd te staken, daarvoor zouden zij geldelijken steun ont vangen van het Ned. Arb. Secretariaat. Verder was de avond gewijd aan het voorlezen van Reglementen van het Ned. Arb. Secretariaat, van den bond voor Ned. land. arb., van de Vereen. D. E. M. alhier en van het zieken- en ondersteuningsfonds »Helpt elkander« alhier. Deze reglementen werden voorgelezen omdat sedert de vorige week het ledental der Arb. Vereen, met ruim 100 personen is toegenomen. Na nog een en ander het huishoudelijke betreffende besproken te hebben, werd de vergadering door den Voorzitter ges loten NIEUWE TONGE. Aantal kiezers voor de gemeenlnsad 1 cdiaagt in deze gemeente 171 en voor Provinciale Staten en Tweede Kamer 184. D1RKSLAND. Tot Ontvanger der Re- gistatrieen Domeinen is benoemd de heer A. B. C. Meylink, (hans in gelijke betrek king te Beesterzwaag. S. Maasdam van hier is opgenomen aan de kweekschool van Zeevaart te Leiden Weder is een der miliciens afgekeurd voor den dienst, en zal waaarschijnlijk een derloteringen hoewel broederdienst hebbende in diens plaats moeten opkomen«inreden dezen zich niet volgens gegevens met twee getuigen vervoegd heeft op het gemeente huis. B. en W. dezer gemeente brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente Sec retarie kosteloos verkrijgbaar zijn blanco verzoekschriften ter bekomen vaa jacht en vischakten, en van kostelooze vergun ningen tot uitoefening der visscherij met het vischtuig voor het a. s. seizoen van 1900-1901. HERRINGEN. Burg. en Weth. dezer Gemeente brengen ter kennis dat do alphabetische lijst van heD die afgevoerd en op de kiezerslijsten zijn gebracht ge durende 14 dagen voor een ieder ter inzage ligt. Zaterdag sloeg het paard van den landbouwer R. van Putten op hol en liep in zijn vaart tegen het huis van dhr. A. Munters waar hij neer viel en binnen een half uur dood was. MELISSANT. Blijkens de vastgestelde kiezerslijst bedraagt het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten 201 en van den Ge meenteraad 200. STELLENDAM. J. 1. Woensdagavond viel de zoon van F. Nieman uit Ouddorp van een wagen, die met kisten beladen was geweest, en huiswaarts keerde, met het gevolg dat hij zijn been brak. Nadat Dr. Vincent de ongelukkige had behandeld werd hij per veerwagen naar zijn ouders vervoerd. - Als een zeldzaamheid meld men ons dat bij den heer Bezemer onder deze ge meente voor eenige dagen een schaap 5 lammeren heeft geworpen. OUDDORP. De N,H. Chr. Jonge dochtersvereeniging heefi zooals in vo rige jaren wederom van haren arbeid doen blijken door p. n. 100 stuks klee dingstukken uit te reiken en op andere manier hare weldadigheid uit t# oefenen. Zij wordt in ieders belangstelling aan bevolen om in staat gesteld te worden haren arbeid voort te zetten. Wederom geven zulc gij misschien zeggen jOch ja.In xen gemeente die jaar lijks minstens f2ê,000 (zegge vijt en twintig duizend gulden) sterken drank verbruikt, zal men toch niet te vergeefs komen vragen P Per Stoomschip «Maasdam» zullen heden een 25 tal personen naar Amerika Aertrekken. BR1ELLE. Woensdag jl. vergaderde de Raad dezer gemeente tot het beëedigen der nieuw gekozen Raadsleden en de her ziening van de verordening op de havengel den. In het volgende nummer van dit blad hopen we er verslag van te geven. Onder de geslaagden voor nuttige handwerken te Den Haag, komt voor Mej. G. J. Overeem alhier. ZUID LAND. Bij de heden te 11 een- vliet gehouden stierenkeuring weiden van de 8 opgekomen 2 jarige stieren be kroond die van den Heer Cs. de Kievit te Zwartewaal met f150 en van den Heer A. spoon te Nieuw-Helvoet met f100. Yan de 26 opgekomen 1 jarige stie ren verkregen die van de H.H. P. Tol te Simonshaven en A. Rodenburg te Zwartewaal elk f 100 en die van de H. H. A. Yos te Spijkenisse H. van Prooijen te Abbenbroek eu K. Barendregt te Zuidland elk f50. SPIJKENISSE 26 Maart. Heden trof het echtpaar Arie Wei eu echtgenoote een droevig ongeluk. Terwijl de moeder even uaar den winkel liep om een klant te be dienen, beging haar 2jarxg zoontje de on voorzichtigheid in zijn onwetendheid om uit een kokende koffieketel te drinken, met het noodlottig gevolg dat het spoedig aan de bekomen brandwonden in mond en keel is bezweken. Een treurig voorval voor een zorgvolle moeder om zoo 't einde van het veelbelovend knaapje te zien, in zulk een klein onbewaakt oogenblik. PIERS MIL. Mej. M. A. Molendijk al hier deed heden met goed gevolg exa men in de nuttige handwerken te 's Gra venhage. Blijkens publicatie vanjBurgemees- ter en Wethouders ligt dej Kiezerslijst voor het jaar 19001901 voor de in gezetenen vanaf 23 Maart tot 21 April ter Secretarie alhier ter inzage liggen. Buiten verantwoordelijkheid van Redactie en Uitgever. Mijnheer de Redacteur. EIERHANDEL OP ENGELAND. ,T- Mag ik nog even terug komen op mijn in gezonden stukje voor een paar weken in uw blad opgenomen, meer bepaald wat betreft mijne bewering dat onze inlandsche eieren best wat grootte en smaak betreft met buitenland- sche kunnen concureeren, ik was meer dan eenmaal in de gelegenheid dit waar te nemen, bovendien, is het mij bevestigd door personen die jaren lang handel in Binnen- en Buiten- tandsche eieren dienen, ook is het verslag der Alg. verg. der „Eerste Ned. Coöp. bond van hoenderfokkers" gehouden te Zwolle op 21 Febr. 19OO welk verslag op verzoek gratis wordt toe gezonden door den heer L. Boogerd te Epe (Geld.) Secretaris van dezen bond, wel waard gelezen te worden, op een ingezonden vraag door mij in het Weekblad »Avicultura" kwam onder meer dit antwoord in »Als handelaar in eieren, zoowel in buiten- landsche als binnenlandsche, heb ik voor mij de ervaring opgedaan, dat de Russische eieren in drie soorten verkocht ^worden, t w. in kleine middelgroote en groote. De kleine hebben hoogstens een gewicht van 5 kilo de lOO, de middelgroote van hoogstens 5'/i kilo de lOO, terwijl de groote hoogstens 6 kilo de 100 kun nen halen. Ik moet vrager echter ook nog doen opmerken, dat onze eieren altijd zwaarder op het gewicht zijn dan de Russische, al zijn zij even groot van stuk en dat ligt hierin, dat de Russische altijd zeer oud zijn en er dus veel van hun eiwit is verdampt. Men vindt zelfs eieren onder de Russische, die bijna voor een derde uitgedroogd zijn. Verder zij nog vermeld, dat onze Nederlandsche eieren nimmer in prijs op de Londensche markt konden concurreeren de Russische eieren hebben in de laatste jaren hier een prijs bedongen vanaf f 1,80 tot f 3,40 den vorigen zomer was de prijs f 2,i0 tot f 2,3o vcor eieren van cirea 5V» kilo de 100 stuks. De Russische eieren zijn hier echter niet hoog aangeschreven wegens hunne kwaliteit. Wel weten zij in Rusland de eieren lang te bewa ren men vindt in de kisten met eieren altijd een soort poeder tusschen de eieren, welk poeder moet dienen om de eieren lang goed te houden. Verder is nog te vermelden, dat men in Ne derland nog wel plaatsen heelt, waar men kippen houdt, die net znlke groote eieren leg gen als de buitenlandsche (Italianen), en dit is zeker, dat van al de buitenlandsche eieren, die hier worden ingevoerd, t w. Italiaansche, Poolsohe, Hongaarsche, Russische, nooit eeu wat fijnheid van smaak betreft, kan concureeren. De Italiaansche worden in de laatste jaren zeer weinig ingevoerd in Nederland, om reden de prijs hoog is Nog moet ik even aanhalen, dat de Italiaansche ook in soorten worden verpakt en verkocht en wel bij 't gewichtde eerste, groote worden gewoonlijk verkocht op een ge wicht van circa 60 62 kilo per 1000, de tweede soort op {8 59 kilo per 1000. Hier mee vertrouw ik vrager zooveel mogelijk zijne vraag beantwoord te hebben. Ik wil nog even op een middel wijzen om zooveel mogelijk groote eieren aan onze markt te kunnen bren gen en de lui in gelegenheid daar toe te stellen. Dan moesten vele houders van raskippen, die groote eieren leggen, hunne broedeieren niet zoo hoog in prijs houden, want er zullen er nog wel te vinden zijn, die gaarne afstand zouden willen doen van hunne kippen en een andere soort aanschaffen, welke groote eieren legt, dan die zij thans bezitten, maar hunne beurs laat het niet toe om die te betalen. Ge steld een boerendaglooner, die een klein aantal kippen houd en de eieren daarvan verkoopt deze is al zeer ingenomen, als hij wat ontvangt voor zijn onderhoud. Maar zoo iemand kan geen 25 3o tot 5o ct. voor een broedei be talen en het verwondert mij zeer dat er zooveel gedaan wordt om ons kippenras te veredelen, dat er nooit eéne stem is opgegaan om, door billijker prijs te stellen, den broodfokker de gelegenheid te geven om broedeieren te verkrijgen. A'dam. M. G. J. Waarmede men het gewicht van onze eieren kan vergelijken, als ik nu nog mededeel dat de particuliere prijs voor een paar weken te Rotterdam siond op 4'/. cent per stuk voor inlandsche, tegen 3 cent de buitenlandsche, besluit ik hiermede, dat ik de goede bedoeling van de Kamer van Koophandel te Londen waardeer. M. K. Door het kantongerecht alhier werden de volgende vonnissen gewezen M. J. Middelharnis dronkenschap, vrij gesproken., C. J. te Middelharnis, D. P. v. d. S. te Sommelsdiik, F. v. d. P. te Me lissant, dronkenschap ieder f 3 of 3 d. hecht., W. v. E. Ooltgensplaat, dronken schap f 3 of 2 dagen hecht., A v. N. te idem, idem, f5 of 5 d. hechtJ. K. te Sommelsdijk, W. C. v.te Middelharnis, L M. en M. B. te den Bommel en Stad aan 't Haringvliet jachtdelict ieder £2 of 2 d. hecht. C. A. W. te den Bommel, A. H. te N. Tonge, jachtdelict ieder 2 X f- 5 °f 2 X 3 R hecht A. H te Nieuwe Tonge, B. B. te Sommeldijk, jachtdelict ieder f 4 of 2 d. hecht. C. G. Middelharnis, jachtde lict 2 X f 2 of 2X2 d. hecht. C. L. v. d. B. te Ooltgensplaat jachtdelict. 2 X f 4 of 2 X 4 A hecht. J. K. Ie Middelharnis over treden wapenwet f 1 of 1 d. hecht. P. D. A. H. en A. L. Middelharnis overtreden verordening Middelharnis ieder f 3 of 2 d. hecht. J. de L. te Goedereede overtreden Art. 459 Strafwb. vrijgesproken. Z. T. te Herkingen. overtr. verordening Herkingen 2Xf3 of 2 X 2 d. hecht. A. S. te Stel lendam overtreden regl, behoorende bij K. B. van 1 8 Mei 1892 en overtr. verorde ning Stellendam f 5 en f 2 of 2 d. en 1 d. hecht. J. J. W. Bruinisse overtr. bo vengenoemd regl. f 10 of 5 d. hecht. Arrondissementa Rechtb. to Rotterdam Zitting van Dinsdag 27 Maart Heden werden de volgende vonnissen gewezen BURENRUZIE. Als vrouwen beginnen zijn ze niet g makkelijk. Om een klein igheid kan het twistduiveltje dikwijls den vrede verstoren die sedert jaren tussclien buurvrouwen be staan heeft. Nu was bet weer J. D. 51 j, huisvrouw ran D. v. E. te Hellevoetsluis die zich wegens mishandeling van een buur vrouw te verantwoorden had. Die buurvrouw of dat buurmeisje, Jo hanna C. Groeneveld geheeten, vertelde van den twist, welke voorafgegaan was, het volgende liet was Zaterdagavond omstreeks half twaalf, toen ik mijn winkel geboend had, dat bekl. met mij ruzie zocht Jk sloot de deur en wenschte ze wel te rusten" waar op bekl, esnige emmers vuil water tegen mijn deur wierp, zoodat het den winkel instroomde Op een vraag van den presi dent zeitle get. voor '/vuilik'' gescholden te hebben. Naar dat water was get. naar bekl. gegaan, er was twist ontstaan en ten slotte had bekl. een ijzeren haak genomen en hen daarmede op het hoofd geslagen. Bekl. zeide "geen water in de handen gehad te hebben«. Juist get. had vuil wa ter in den put voor haar huis gegooid, waar bij het tegen haar deur was gespat. Get. was in haar huis gekome 1 en 1 iL dzij haar met haar dochtertje het huis uitge duwd. Zelf had zij een klap gekregen waardoor liet bloed uit haar neus gespo ten was. Daar een der getuigen zijn voor den rechtercommissaris afgelegde verklaring her riep en nu bekende, niets van de mishan deling gezien te hebben weid vrijspraak voor bekl. gevraagd. Daar heb je zeker niets tegen in te brengen F Ja m'neer ik heb zoo'n haakje in m'n handen gehad maar ik heb niet ge stagen in -t pertaai. "Verdediger was mr. J. M. J Van der Minne. "MISHANDELINGEN. In den avond van den 29 Sept passeer- A Wildenboer te Zwartewaal den woning van den 61 jarigen landbouwer K.M. die liet vorige jaar ongenoegen met hem gehad scheen te hebben. Dat M. dit al thans niet vergeten ha I bleek daaruit dat hij op Wildenboer toekwam «n hem met een korte woordenwisseling met een schop tegen het hoofd en het dijbeen sloeg. Voor deze mishandeling eisclite liet O. M. f 25 gulden boete subs 5 dagen hechte nis. Eeu der getuigen noemde bekl. «zijn neef». Bestaat er familiebetrekking tusschen u en beklaagde? Nee m'nheer, dat zou ik eerst 'es uit moeten z teken,- of die familie van me is. Ik kan er geen mouw an passen. NA DE LOTING. Den 24 Oct '99 was een »goeie vriend'' van den 16 jarigen arbeider a. G, te Dirks- land vrijgeloot. Daar moest op gedronken worden. Het spreekt vanzelf, dat de knaap in verregaanden staat van dronkenschap naar huis terugkeerde en dat liet ook hier weer wasals Je wijn is in den man, is de wijsheid in de kan. Hoewel bekl. door een vriend was thuisgebracht, had hij on derweg een ruit stukgeslagen in de wo ning van P. Brooshoofd en een in de wo ning van J.W. Witvliet. Den volgenden dag had bekl, 's moeder de ruiten latenma- ken. Omdat de jongen gunstig hekend staat, vond het O M aanleiding te requireeren f5 boete, subs. 5 dagen hechtenis. AARDAPPELÜIKESTAL TE HEEN- VLIET. I11 October van het vorige jaar vermis te de landbouwer J. Geilvoet te Heenvliet ongeveer 5 hectoliter Groninger Jammen, wtlke in een kuil op zjjn land gelegen had den. Eenige dagen later vernam de man, dat zekere Meuldijk dezelfde soort ge kocht had van J. P., 22 jaar, arbeider te 's Gravenhage en P. P., 25 jaar. arbeider te Heenvliet, die een stuk land bezaten, »Het Knapje", naast dat van Geilvoet ge legen. D« hoeveelheid, 5 a mud, stemde wonderwel overeen met wat G. vermiste. Wat bovendien verdacht voor moest ko men was, dat de twee broers de aardap pelen in twee partijen des avonds hadden bezorgd bij Meuldijk, en aan dezen voor een geringen prijsf 2 terwijl de markt prijs f2. 50, was hadden verkocht Eeni ge personen te Heenvliet woonachtig had den dan ook alleen gezien, dat op het land van de gebroeders P wel blauwen ensimsons groeiden, maar geen jammen, en aan een hun ner nad de jongste eenige weken te voren ge zegd, dat zijn land niet voor de teelt van jam men deugde. Htt O. M. eischte wegens diefstal voor ieder der beide broeders 4 maanden ge vangenisstraf LONDEN 28 Maart Cements bezette gisteren Jagersfonteinen Eauresmith zonder verzet. PRETORIA 23 Maart. De Boeren ver nielden drie schachten van kolenmijnen te Dundee. De overige mijnwerken worden vernield. De Regeering ontving op 21 dezer reeds bericht dat Gobler en Olivier inde richting van Thabachu aankwamen uit Norvalspont en Stormberg. Zij zijn genoegzaam noordelijk doorge drongen en bestaat er geen gevaar voor afsnijding. Alle troepen uit het zuiden van de Vrij staat worden binnen enkele dagen te Win- burg verwacht.

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3