MAAS' Vrijdag 9 Maart 1900 No. 751. B IJ V O E!G SEE BEHOORENDE BIJ IN HOC SIGNO WSES ONBETAALDE REKENINGEN. Dr J. H. Gunning, predikant te U- trecht, schrijft in het weekblad Pniël: Er zijn toch schandalige lieden in de Maatschappij Een paar voorbeelden, mij dezer de gen door een handelaar zelveu verteld. Hij bediende een aanzienlijk heer. Een schatrijk man. Een man die equipage houdt en een buitenplaats bezit, en be kend staat als een der allerrijksten van de stad. Vijf jaren achtereen dient de leverancier zijn rekening van f 150 in, en de man hesft zijn geld noodig. De wissels komen bij hem op tijd en hij kan «e niet wegsturen. Toen hij voor de vijfde maal met Nieuwjaar zijne nota inzendt, voegt hij er een beleefd briefje bij of Zijn Hoog Welgeborene toch zoo goed zou willen zijn hem eindelijk te betalen, want dal hij vreeselijk verlegen zit om zijn geld. Toen hij den volgenden dag kwam hooren, of er commissies voor hem waren (bij moest elke week aan komen) zege hem de huisknecht dat hij niet meer behoeft terug te keeren, de baron was vreeselijk boos op hem, want hij had hem „in zijn eer getast," en een ander was in zijne plaats reeds benoemd. Deze heer is zeer kerksch en zeer godsdienstig. Bij een ander, een- hooggeplaatst offi cier, had dezelfde handelaar een reke ningetje van f 60. Zes jaren moest hij te vergeefs om zijn geld vragen. Toen werd die hoofdofficier overgeplaatst naar elders, en op de grofste wijze werd hem eindelijk f30 uitbetaald. Om de rest te krijgen kan de arme man nu brief op brief schrijven, of de kostbare reis naar buiten ondernemen, op kans nog dat hij door den oppasser de deur wordt uit gezet. Deze hoofdmanheeft over de f4000 traktement, plus een rijke vrouw, en voert een hoogen staat. Deze voorbeelden zijn maar voor het grijpen. Ik ken een heer, die zijn vrien den een mooie, antieke kast duifdever- toonen, met de verklaring, onder scha terend gelach vernomen, dat hij die van die van bespaarde renten zijner oude rekeningen had gekocht. O, die winkelstand zou niet zoo zuch tende en zoo gedrukt in deze toch reeds zoo moeilijke tijden verkeeren, wanneer een ieder, hoo^ of laag geplaatst, het toch bedacht dat het puurweg diefstal is, gemeene, lage diefstal dingen tekoopen, die men niet betaalt. Ba dit kwaad zit 'm niet alléén bij de hoogere standen, al is het daar op z'u leelijkst, maar het heeft alle rangen der Maatschappij door trokken. Ook de burgerman ziet er vaak geen been in zich dingen aan te schaf ten, die hij weet dat boven zijn kr^cüt zijn, en menige dagloonersvrouw gaat zonder zelfverwijt slapen, al weet zij ook by vijt zes bakkers en kruideniers iu het krijt te staan. De winkeliers moesten zich onderling verbinden de namen van zulke kwade betalers na eenige waar schuwingen te plubliceeren, en geen fatsoenlijn!- man moest bun langer de hand geven. Een hongerige werklooze, die een brood steelt, gaat de gevangenis in, maar een welgesteld burger, die vijf, tien jaren iang de rente van zijns naasten geld in zijn eigen zak steekt, is alom geëerd en gezien. f Zjjn dat geen misstanden Is dat geen onrecht ftemengd Kieuws. Z UI VELÉ ABRIEKEN. Verscheidene landbouwers onder Gouda, Moordrecht, Nieuwerkerk a/dIJsel en Ze venhuizen, zicli ni»t kunnende vereenigen met de lage prijzen, die de zuivelfabrieken voor hun melk oieden, zijn voornemens te Gouda en te Rotterdam voor gezamenlijke rekening dergelijke fabrieken op te richten DE GRENZEN OPEN Het „Handelsblad van Antwerpen" schrijft De verslagen der inspecteurs-veeartsen stellen sedert eenigen tijd vast, dat het mager vee zeldzaam is op de Belgische markten, dat het zeer duur is en, wat de qualiteit aangaat, veel te wenschen overlaat Van den anderen kant hebben de eige naars van weilanden en de vetweiders her haalde malen aangedrongen op middelen, om de weiden op nieuw te bevolken. De gegrondheid dezer klachten inziende, en ten einde de Belgische markten opnieuw te voorzien, heeft de minister besloten, de grenzen -te openen voor liet Eransch en het Hollandsche vee. De maatregel zal binnenkort worden toe gepast. MISDAAD Naar men uit Koewacht schrijft, deed dezer dagen een werkman, terwijl hij onder Stekene op het land arbeidder een grieze lige ontdekking. Zijn spade stiet op een hard voorwerp, dat bij onderzoek bleek een mensclien- hoofd te zijn, en toen' men verder aan 't graven ging, legde men het geraamte van een man bloot, die van middelbare leugte was geweest en ongetwijfeld vóór jaren daar begraven was geworden. Wij] men hier klaarblijkelijk met een onontdekt gebleven misdaad te doen heeft, zal zeer waarschijnlijk een gerechtelijk on derzoek niet uitblijven. DE STRAATJEUGD. Eenige straatjongens losten, terwijl een familie aan tafel zat in een woning in de Eenhoornstraa te Rotterdam, een revolver schot door de ruit. De kogel ging door het gordijn en kwam in het plafond terecht. Ge lukkig werd niemand gedeerd. De jongens ontkwamen. Een sollicitant.Onder de sollici tatiebrieven voor de vacante betrekking van veerknecht te Tiel komt het. vol gende schrijven voor WelelelAehtbare Hoeren Gelezen Uwe advertentie in het Nieuws, heb ik de eer u bij dezen mijn diensten aan te bieden. Mjjne te genwoordige betrekking al» veerman aan de^ Toegela wordt mij te druk en te warm, zoodat ik gaarne van baantje wil veranderen. Bewijzen van bekwaam heid, zoowel in eet besturen van pon tons als andere vaartuigen, kunt u in de bladen der gansche wereld lezen. Informaties worden verstrekt door Vic toria en Chamberlain. Voor eventueele overkomst zal ik gaarne een vrijgeleide hebben. Hoogachtend, UEd. Achtb. dw. dr., REDVEliS BULL LR. Op weg naar Pretoria, 26 Februari. Buurtjes. Omdat twee buurvrouwen op het Gerritsland te Hoorn elkander het water niet gunden uit een regen bak, waarop beiden recht hebben, sloeg vrouwr E. met een bijl haar tegen partij, vrouw P. zoo op hoold en hand dat ze bewusteloos en hevig bloedenn neerviel. Gelukkig konden de buren nog tijdig erger onheilen voorkomen. Wat de stootn is voor de indus trie, is hef adverteeren voor den handel: de pole leweegUt. I® Ia «ilse lij li JWIe«w§. SOMMEES DIJK. Door den bond van Elakkeesche Landbouwvereenigingen zal op Woensdag 14 Maart e.k. een vergadering worden gehouden in 't Hotel Spée alhier, ter bespreking van 't suikerbieten-contract voor de campagne 1900. De verschillende Afdeelingan van den bond hadden op aan schrijving van het bondsbestuurin den loop dezer week allen een bijeenkomst tot vast stelling van de door hun verlangde wijzi gingen. Zoo ooit dan blijkt nu opnieuw dat 't in meer dan één opzicht gewenscht ware dat alle Elakkeesche boeren aange sloten waren tot ééne groote vereeniging. MIDDELHARNIS. Men meldt ons dat tot geneesheer voor een viertal ziekenfondsen te Utrecht is benoemd Dr. de Wilde alhierterwijl ZEd. inmiddels voor deze be trekking moet hebben bedankt. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Aan den architect P- Mast te Sommelsdijk is opgedragen, om bestek en teekening te maken van de hier te maken nieuw riool- leering. De loteling A. den Plollander is inge deeld bij het 3 e regiment infanterie te Ber gen op Zoom. Tot karnmeester in de roomboter fabriek is met 1 Maart benoemd M. Borg- dorff alhier. DEN BOMMEL. L.l. Maandag was het 25 jaar geleden, dac onzen Edel Achtb. Heer Burgemeester in den echt trad. Deze dag ging niet ongemerkt voorbij. De ver eeniging «Eigen Hulp» had een prachtige eerepoort en verder eenige bogen voor het huis gemaakt, die met groen en rozen wa ren versierd. Dit alles viel in den smaak van den Burgemeester en zijne verdere familie, doch vooral van onze dorpsgenoo- ten, die nierkonden begrijpen, dat de ver eeniging „Eigen Hulp» zooveel krachfen, zooveel bekwaamheid, zooveel manschap pen en vooral zooveel geld bezat. Des avonds werd rijk geïllumineerd met lam pions en vetglaasjes. Het muziekgezel schap «Kunst en Genot» bracht een sere nade, en speelde nog verscheidene mar- schen door het dorp, die allen goed van stapel liepen. Al was het jonge volkje erg opgewonden, er kan niet gezegd worden, dat er veel onaangenaamheden voorkwa men. Eenige jongens uit de Zuidzijde kwa men nog in deze gemeente om de rust te verstoren, doch werden er al eren spoedig weer uit gebannen. Dat de vereeniging //Eigen Hulp// over 25 jaar nog bestaan mag, en dat zij, in plaats van een zilveren poort, een gouden mag en kan plaatsen. Volgens de regenmeter viel over de atgeloopen maand 45.9 m. M. regen over 15 regendagen, tegen do maand Febru ari van het vorige jaar 3.66 m. M. over 10 regendagen. Het schoolverzuim aan de 1 e O. L. School alhier, bedroeg over de afgeloopen maand 14.17 pCt. tegen de maand Eebr. van het vorige jaar, 15.8 pCt. OOLTGENSPLAaT. Heden avond hield de Geref. Kerk alhier eene Ure des gebeds in zake der verdrukte broeders in Afrika waar in heur Pastor Loei Ds. Ruijs als tolk optrad na vooraf een toespraak te hebben gehouden naar aanleiding van Exod 17 8 13. OUDE TONGE. Vrijdag 2 Maart werd in 't Café A. T. Ware de 5e alg. jaarver gadering gehouden van de vereenig. School fonds voor Schipperskinderen in Zuid Hol landNadat de voorz. den Heer Habig, Hoofd der Openbare School alhier, de verg. geopend had met een kort woord, waarin ZEd. het betreurde dat de verg. niet drukker was bezocht, bracht den Se cretaris den heer J. van Ispelen verslag uit, van den toestand der Vereeniging, uit dit verslag bleek dat de Vereen, steeds vooruit gaat. Ze wordt meer bekend, en het aan tal ondersteuners klimt. Dank zij den steun van het Rijk, van de Maatschappij tot nut van 't algemeen en van particulieren kon de vereeniging aan al hare verplichtigen voldoen, het vastefonds werd vermeerderd, met de opbrengst eener verloting van voor werpen door twee .dames, van postzegels vervaardigd 1 Ook een Collecte gehouden door den Heer Koks te Rotterdam ten bate der vereeniging steunde haar in hooge mate. Toch blijft voordurend ver dere steun noodigwant met het toenemen der aanvragen stijgen natuurlijk de behoef ten. De aftredende bestuursleden Dr. Arends en P. Oomens werden herkozen, in plaats van het vertrekkende bestuurslid de heer J. J. de Vos werd gekozen de heer C. P. L. Hagens. De voorz. bracht een hartelijk woord van dank aan het vertekkende be stuurslid, voor al het geen hij gedurende 5 jaren als penningm. voor de vereen, heeft gedaan. Eveneens werd een woord van dank gebracht aan den Secretaris, voor de moei te en zorgen die hij zich voor de vereen, heeft willen getroosten. Nadat bij de rond vraag üoch eenige zaken het Schoolf:nds betreffende werden besproken, sloot de voorz. de vergadering, den leden de be langen der vereeniging op het hart druk kende v«oral waar het mogelijk is, propo- ganda te maken, voor onze zoo heilzame vereen, die in dien korten tijd van haar bestaan reeds zooveel goeds heeft gedaan. Ook hier hield den Heer Samson uit Amsterdam in 't Café van L. Knape eene lezing over »alcohol in onze samen leving" verduidelijkt door lichtbeelden. Een talrijk plubliek woonde deze lezing bij, die zonder in details te treden nog al in den smaak vielen en ofschoon de heer Samson bij elk der vertoonde beelden zijn sociaal democratische 'ideën luchtte, zoo mag er toch van gezegd worden, dat hij een spre ker is die zijn plubliek weet te boeien. Als ieder van de aanwezigen heeft leeren in zien dat het gebruik van alcohol ten ver- derve voert, dat het zijn leven verkort en hem soms verlaagt beneden het dier; als velen zich hebben voorgenomen ze nimmer meer te gebruiken, dan heeft de Heer Samson werkelijk dien avond mét vrucht gesproken'. MELISSANT. De lotelingen dezer gemeente der lichting 1900, zijn allen ingelijfd bij het 4 Regiment Vestiug Artillerie '3 Compagnie garnizoensplaats s Gravenhage OUDDORP 3 Maart: De vreeselijke ziekte, die verleden jaar zoovele slachtoffers in den Oostdijk onder deze gemeente maakte schijnt daar weer uitgebroken te zijn. Twee gevallen van dysenterie hebben zich voorgedaan. Aan den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht is hiervan telegrafisch kennis gegeven. De Chr. Zangvereeniging „Hallelu ja" alhier gat de vorige week eene uitvoering, waarvan gezegd kan worden dat zij uitnemend is geslaagd. Was bij het vertrek van haar vorigen Directeur de heer A. Tanis Gz. reeds gefluisterd, dat ons Zangkoor zou moeten ontbonden worden, gelukkig is gebleken dat dit niet noodig was. De WelEd. heer Lips heeft zich als Directeur willen geven, en wij kunnen vrij getuigen, dat „Halleluja" (rotsch kan wezen op haar tegenwoordi- gen Directeur. Hij heett onder voortref lelijke leiding hare beschikbare krachten uitnemend geoefend. Wij zijn volstrekt niet geneigd om thans critiek te oefenen. Alleen wiiien wij opmerken dat in de sopraan enkele stemmen zich wat moesten matigen en in de Alt er wel enkele zijn die zich wat beschroomd betoonen. Daardoor moeten de anderen zich te veel inspan nen en dat is wel oorzaak dat de Alt soms uit haar rol treedt om n. 1. te zijn begeleidende partij. Ook hopen wij zeer dat de Bas-partij moge versterkt worden en hoewel de voordracht uitstekend wordt, toch zonden wij voor enkele zangers en zangeressen de raad willen geven let vooral op de wenken van uw Directeur. Ovarigensheb ben wij niets dan lot voor het pogen van „Halleluja." Moge zij in sterkte toene men en leere haar leden bovenal met het hart gelooven de inhoud der liederen waarvan zij de woorden zoo voortref felijk dui lelijk uitspraken. Moge God ook den Direc eur licht en kracht schenken om nog lang te staan aan het hoofd van dit Zangkoor en blijke het steeds „Halle luja" is een christelijke Zangvereeniging. En eindelijk stemmen wij gaarne in met de wenseh van(den heer Basoski, dat uit dit zangkoor weldra moge voortkomen eeD flinke jongelingsvereenigiug, waar men zich leert voorbereiden als Staatsburger en een flinke jongedochtersereeniging waar men zich wil bezighouden met den arbeid voor het Seheurers-hospitaal op Midden Java. Laat ons nu nog melden dat de bovengenoemde uitvoering aange naam werd afgewisseld door toespraken van den heer Kerkhoven, hoofd der Chr. School, die iets meedeelde aangaande de moorddadige slachting der Turken onder de Armeniërs van den heer Basoski, die sprak over de roeping welke een zang vereeniging in het organisch geheel van het mensohelijk leven, en van d». I Using, die met feiten uit zijn eigen ervaring aantoonde, welk een zegen een Zangver eeniging met Evangelisatie kan brengen, wanneer de Kerk haar roeping verzaakt. Zoo hebben wij dus alweer ondervonden dat er ook op Ouddorp nog wel ander genot is te smaken dan langs de straat te slenteren en in de k-oegen te zitten waaraan helaas zoo velen zich alhier over geven. Jammer dat ds. Doornveld ver hinderd was door ongesteldheid om te genwoordig te zijn. Terecht merkte de heer Basoski op, dat dit voor allen een teleurstelling was, gelijk het evenwel voor allen ook reden tot blijdschap was om te vernemen, dat ZEerw. slechts lichtelijk ongesteld was. n.b. Door omstamdigheden eerst heden geplaatst. BRIELLE. Dinsdag j. 1, had de aan gekondigde Uitvoering plaats van het zang koor der Christelijke Jongelingsvereeniging. De zaal van den heer Luchtenberg was stampvol en geen wonder. Het koor had blijkbaar dezen avonL bijna geheel gewijd aan Transvaal, zoodat we met den Directeur (die bij ontsteltenis van den President het «hartelijk welkom" toeriep) van een Trans- vaalavond konden spreken Het geheele programma te bespreken achten we onnoodig daar de talrijke menigte te goed op de hoogte was en is, wat deze vereeniging steeds haren begunstiger biedt, maar de samenspraken de inval van Jameson en »bij Ladysmith", de voordracht: Transvaal en het solonummer. Aan Transvaal, deze verdienen een pluimpje omdat zij de me nigte in extase brachten Men leefde en streed in den geest mede, met onze verwanten. Het overige deel van het programma deed voor het bovengenoemde niet onder, zoowel zang als voordracht, alles te zamen vormde een harmonisch ge heel, waarmede we Directeur en Leden feliciteeren en den wensch uitspreken Moge Gods zegen op U en de vereeniging blijven rusten, opdat we nog meer zulke schoone avonden te genieten krijgen. NIEUW HELVOET. Wat wij ver moeden is geschiedt. Zondag 11. na de Gods dienstoefening maakte Dr. L. A. Rademaker aan zijn gemeente bekend, dat hij binuen- ko't de gemeente gaat verlaten. Wij twij felen niet of deze mededeeling zal velen, welke nog gehoopt hadden Dr. Rademaker hier te houden, teleurstellen. Bij velen toch ook buiten zijn gemeente waardeerde men hem om zijn open karakter. Woensdagavond 11. werd onder leiding van den WelEerw. Heer ds. A. D. O. Kok in de Gereformeerde Kerk alhier een bid stond gehouden voor onze Zuid-Afrikaan- sche broeders. Woensdag 14 Maart zal D. 1. in de Gereformeerde Kerk alhier in het belang van de Vrije Universiteit als spreker op treden den Weledelen Heer Jb. van Over steeg. HELLEVOETSLUIS. Binnen kort zal de Mastbok op 's Rijkswerf alhier, reeds vroeger afgekeurd, worden opgeruimd, en met het oog op het feit dat geen schepen met masten meer worden aangebouwd, niet meer vervangen worden. De electrische machinekamer.telegra- ven uitgevonden door den hoofd-machinist ie klasse J. T. A. van Bruggen, hebben bij de beproeving goed voldaan, binnenkort zullen'ze affi onzer pantserschepen in gebruik worden genomen. De heer H. A. Cornelisse, aspirant in genieur op 's Rijkswerf alhier, zal op zijn daartoe gedaan verzoek 1 Mei a. s. eervol uit 's Rijkswerf ontslagen worden. Door het overkoken van een pot met pek, ontstond de vorige week brand a,b van de loodskotter No 10. De brand die zich in den beginne zeer ernstig liet aanzien werd door het flinke optreden der bemanning, geholpen door het sluis perso neel m et de extincteur spoedig gebluscht De brandspuit van Hr. Ms. Wachtschip behoefde geen water te geven. Wij melden reeds dat 1 April a. s. 10 werklieden den dienst op 's Rijkswerf me msioen zullen verlaten. Nader deeld men_ ons mede, die open plaatsen noch door werk lieden noch door leerlingen zullen worden aangevuld, geen gunstig teeken dunkt ons PIERSHIL. Bij de laatst plaats gehad hebbende volkstelling is gebleken dat tus- schen 31 Dec en 1 Januari alhier aan- ^wezig waren binnen de kom der Gemeente 209 m en 198 vr,buiten de kom 220 m. en 211 vr Totaal 429 m. en 409 vr. Op 1 Jan. 11. werd de O.L. school be zocht door 134 kinderen, waaronder suit naburige gem naar elders begaven zich 7 leerlingen om Chr. Onderwijs te genieten, van het herhalingsondeiwijs maakten slechts 7 jongelingen gebruik. GOUDSWAARD. Blijkens de ingeza melde telkaarten waren in deze gemeente tusschen 31 Dec. en 1 Januari aanwezig, bimien de kom 377 m. en 350 vr., buiten de kom 254 m. en 240 vr. Totaal dus 631 m. en 590 vr. Bij Kon. besluit dd 7 Februari is de verordening op de schoolgeldheffing in de ze gem. goedgekeurd. Leges en grafrechten waren reeds vroe ger bij vernieuwing toegestaan. ROZENBURG 14 Maart 's avonds ten 7 uur zal D. V. in de Christelijke school alhier voor Nederland en Oranje" als spre ker optreden met het onderwerp „Een eeuw van onrecht" de Heer D. L. de Goede. Voor leden van „Nederland en Oranje" is de toegang vrij. Voor overigen entree 10 cent. Allen, welke belangstellen in de strijd onzer Zuid Afrikaansche broederen voor vrijheid en recht, raden wij aan deze meeting met hunne tegenwoordigheid te vereeren. TINTE. Voor de betrekking van hoofd der christelijke school alhier hadden zich 18 sollicitanten aangemeld. Door het bestuur der school was daaruit het volgende zestal opgesteldBaldo uit Delfshaven, Nieuwen huis uit Gouda, Schoneveld van Nijkerk op de Veluwe, Vermeer van Brandwijk, Worm goor uit Zutf'en en Van der Zwaai uit Gro ningen. Laatstgenoemde is uit dit tal tot hoofd benoemt. Met 1 Mei a. s. hoopt de ben oemde iir functie te treden. Yerkooplngen. Op Vrijdag 9 Maart voorin. 10 uur, aan de Kaai te Middelharni»eeoo partij spar ren en masthout. Notaris J. C. VAN BE 11 GE IJ K. Op Vrijdag 9 Maart, nam. 2 uur, san de Kaai te Sommelsdijk eene partij spar ren en maathont. Notaris J. C. VAN BERGEIJK, Op Woensdag 11 Maart, voorm. 9.30 uur, ten verzoeke -en aan de bouwwoning .van den heer J. van dar Meide1 Sr. aan de Halve 'laan te Sommelsdijk paarden, vee, wagens, bouw- en melkgereedschappen, hooi, stroo, mast enz.Notaris J G. VAN BERGEIJK Op Donderdag 15 Maart, des avonds 7 uur, iu het Logement Haason te Sommels dijk: afsl .g van drie huizen en erven aan den Ring te Sommelsdijk. Notaris J, C. VAN BERGEIJK. Op Woensdag 21 Maart .'900, 's avonds 6 uur, iu 't Logoment Spee te Sommelsdijk, inzet van een huis en erf, bevattende2 woningen, aan da Oranjestraat aldaar. Notarissen Mr. A. J. C. van Weel en J. C. Van Bergeijk. Op Woensdag 28 Maart 1900,'savonds 6 uur, in het Logement Hanson te Som- meladjjk, afslag van een huis en erf, be vattende 2 woningen, aan de Oranjestraat aldaar, Notarissen Mr. A. J. C. van Weel en J. G. van Bergeijk. Telegrammen. KAAPSTAD, 6 Maart. De dis tricten Prieska en Kenhardt zijn tot Vrijstaatsch grondgebied verklaard. De Hollandsche bevolking is geheel in opstand. De beweging breidt zich snel uit naar Victoria-West. 3000 opstandelingen trekken op in de richting van Cameroon. Leider de er opstandelingen is zekere Piet Moolman. De Boeren patrouilleeren aan de grenzen van Prieska en Kenhardt. De magistraat van laatstgenoemd district en een aantal Engelsch ge zinde inwoners zijn gevangen genomen Koos Jooste met een aantal op standelingen rukken op naar Uping- ton aan de Oranjerivier waar de bevolking, meerendeels Engelschen, ernstigen tegenstand zal bieden. De algemeene opinie is, dat een zeer sterke Engelsche legermacht ver» eischt wordt, daar een eventueele nederlaag, hoe klein ook, leiien zou tot zeer groote uitbreiding der be weging. iSurg-erlijke Nflantl. DEN BOMMEL. Geboren Adrian us zoon van P. G. Jacobs en van J, Q. Buijs. OUDE TONGE, '6 Maart. Geboren Geertrui, d. van Jacob Buscop en Haartje Kaalander Wilhelmina Catha-

Maas- en Scheldebode | 1900 | | pagina 3