Vrijdag 17 Februari 1899. Dertiende Jaargang No. 696. Orgaan JLntirevo lutionair voor <le %uid-llollaml«rlic en Zeeuwsclie Eilanden, IN HOC SIGNO VINCES T BOEKHOVEN. Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika by vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor de Hedaetie bestemd, Advertentfën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Middelbaar Onderwijs Mi am pen en Amsterdam. Itechterlljke staatsexamens. ifBilitaire Tehuizen. Uit de Pers. TROMP-MUSEUM. In den Briel zal ter nagedachtenis van den grooten admiraal Marten Harperts- zoon Tromp een Tromp-Huseum worden opgericht. Een commissie is benoemd om voor dat Museum gelden bij elkaar te zoeken en die gelden zullen wel gevonden wor den. In dat Museum zal men ook te zien krijgen den Bijbel, waarinTromp gelezen heeft. Wat zal dat een rariteit zijn in de oogen van velen. Van taL van adelborsten en zeeoffi cieren, die het tegenwoordig zonder den Bijbel doen en nooit een Tromp wor den. Van tal van Hoogere Burgerscholie ren, die misschien nog denken dat Tromp een geestelijke was, die aan boord preekte. De Bijbel is immers alleen voor dominé's, om uit te preken. Ze mogen 't er wel goed bij zetten, dat Tromp dien Bijbel gebruikte. Dat de man, die de Spanjaarden voor Duins zijn eigen kruit en kogels aanbood om te vechten, voor de eer van het land dat hij liefhad, voor het verdrukte volk, dat hij hielp beschermen, dat die man in den Bijbel las. Och ja, zoo zakt een natie al dieper Tromp is nu weg en zjjn Bijbel wordt niet meer gebruikt. Bijbels gaan in een Museum 01 wij er beter van geworden zijn? Volkeren der Aarde. De strafkamer van het Hof van Cas satie heeft Zaterdag het sluitingsarrest over de Dreytus-enquête uitgesproken. De verdedigers van den generalen stal zien hierin een schelmenstreek. Roche- fort weet zelfs te vertellen, dat Loew zich het boosaardige genoegen zal gun nen om, voor het Parlement er hem het recht toe ontneemt, een arrest over de revisie uit te vaardigen. Maar doet hij dat, waagt hij zulk een rechterlijken staatsgreep, dan moeten hij en zijn tra wanten dadelijk, wegens complot tegen de veiligheid van den Staat, in de ge vangenis worden gestopt. In het Paleis van Justitie te Parijs houdt men zich druk bezig met de vraag wie de rapporteur zal zijn, wanneer de revisie-zaak voor de gezamelijke Kamers van het Hof van Cassatie komt. Namen worden al genoemd en de Echo te Pa ris beweert te weten, dat de procureur- generaal van het Hof van Cassatie, de grijze Manau,zijn ontslag heett gevraagd. Deze aanvrage zal evenwel eerst offi cieel bekend worden gemaakt na de be slissing van den Senaat omtrent het Re- visieontwerp. De Amerikanen blijven op de Philip- pijnen aan de winnende hand. De Phi- lippions hadden Vrijdag klaarblijkelijk Malapon gekozen als deasia van hun eerstvolgende ontmoeting met de Ame rikanen. En men vermoedt, dat ook Agui- naleo er zijn hootdkwatier had gevestigd, ten einde een goede gelegenheid te heb ben om zijn troepen samen te slaan en een beslissenden slag te slaan. Maar de uitslag was anders dan hij dacht. De Amerikanen deden eerst een aan val op Calocan en namen die stad in na een schitterend gevecht. De krui ser Concord" en de kanonneerboot „Ca- lao" onderhielden een onafgebroken vuur op den linkervleugelhet eerste schip zond menigen kogel in Calocan, met duidelijk waarneembare uitwerking. En toen de stad vermeesterd was, wer den de Tagalen uit al hun versterkin gen verdreven door de stoutmoedige Yankees. Dapper was de verdediging, maar het baatte niet. Voet voor voet werden de opstandelingen teruggedre ven en een laatste telegram uit Manilla meld, dat ook Malabon door de Ameri kanen genomen is. De stad stond in brand, toen de soldaten binnenruktenmaar ze wisten de vlammen te blusschen. De verliezen der Philippions moeten enorm zijn; als gras werden ze weggemaaid. De Amerikanen hadden maar een klein getal dooden en gewonden. SOMMELSMAMi. 'ij, die zich IIII op ons blad abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschij nende nummers gratis. Te Hilversum rees de vraag of de antirevolutionairen aldaar eene gemeentelijke hoogere burgerschool mogen helpen oprichten. De Gooische Courant zegt, ja; en ook de Nederlander zegt ja, omdat eene hoogere burgerschool te kost baar is om door particulieren te kun nen worden opgericht, en omdat er toch in ons land behoefte bestaat aan scholen waar meer te leeren is voor handel en industrie dan de la gere school geeft. Immers, zij die eene academische opleiding genoten hebben, begeven zich slechts bij uitzondering in in- öustriëele ondernemingen. Maar deze zijn ook deels te zwaar voor hen, die geen wiskunstige vakken beoefend hebben. Waren er dus geen tusschen- scholen, dan zouden daardoor vele zaken in het land gaan kwijnen, en ons volk niet meer kunnen concur- reeren met andere natiën. Dit mag 's lands regeeriDg niet lijdelijk aan zien. Toch zijn er groote bezwaren ver bonden aan het bezoeken van hoogere burgerscholen door kinderen uit christelijke gezinnen, en het is toch ook wel wat erg als de christelijke burgers er hun belastingen voor op brengen, en zij moeten er hun zonen afhouden. Niet alleen is er geen eenheid in de opvoeding van de verschillende leeraren, die aan eene middelbare school optredenmaar de opvoeding als zoodanig wordt daar zelfs in het geheel niet tot ideaal gesteld, en alle onderwijs gaat er buiten den chris- telijken grondslag om, aangenomen al, dat er niet met het geloof gespot wordt. Doch wat zal men? Niet slechts zijn er te weinig voorstanders van christelijke hoogere burgerscholen om er eenige te bekostigen in ons land, doch van die christelijk gezinden heeft slechts een klein deel voor eigen kinderen behoefte aan zulke scholen. Overheidsbemoeiing is dus schier onvermijdelijk. En plaatselijkege meentelijke middelbare scholen ver dienen dan nog de voorkeur omdat de plaatselijk belanghebbenden daar op door de verkiezing van geschikte gemeenteraadsleden het best invloed kunnen uitoefenen, vooral wat de keuze van leeraren betreft. Prof. H. Bavinck heeft een ge motiveerd en breed uitgewerkt voor stel in de wereld ge zonden, bedoe lende het kerkelijk maken van de theologische faculteit der vrije Hooge- school, en het samensmelten der Kampensche School met die faculteit. Of hiertegen ook vele gegronde èn denkbeeldige bezwaren zullen worden ingebracht, moeten wij af wachten. Waarschijnlijk komt de zaak in behandeling, althans in breede bespreking op de a. s. zomer in Gro ningen te beleggen generale Synode. Doch hoe men er ook in bijzon derheden over oordeele, practisch is het voorstel, uit een algemeen oogpunt bezien, zeker. Is het niet eigenlijk overbodige weelde en onnoodige krachtsverspil ling om in ons kleine Vaderland voor de Gereformeerde Kerken twee dure scholen te hebben en dat ter wijl voor menig ander christelijk doel, bv. op politiek terrein en in de jjerswereld degelijke krachten te kort komen Opleiding van goede predikanten is veelmaar het is niet alles. Om op de rechte paden vooruit te komen, heeft onze natie behoefte aan meer. Dit heeft Dr. Kuyper ook sedert lang getoond te begrijpen, en ons volk mag hem dankbaar zijn, dat hij zeker met deze overweging in de laatste jaren zich zoo druk wijdt aan de Staatkunde. In de Tweede Kamer werd hij, vooral na het afzonderlijk gaan staan van sommige hoofdmannen, naar den mensch geaproken, onmisbaar. Vriend en tegenstander moeten dit erkennen. En waar God ons nu mannen schonk als Prof. Bavinck, Prof. Rut gers, Prof. Geesink en andere theo logische grootheden, komt als van zelf meer en meer de wensch op, dat deze heeren in éen kader zullen samenwerken. De Minister van Justitie toonde zich ditmaal niet ongenegen om door het instellen van Staatsexamens voor allen die zich tot de rechtspractijk willen begeven, de vrije studie voor juristen te vergemakkelijken. Nadat een der heeren Van Asch van VV'ijck, n.l. de Afgev. van Wijk bij Duurstede, had betoogd, dat het feitelijk een smoren is van een deel der Vrije Universiteit, wanneer hare leerlingen geen toegang tot de balie kunnen krijgen, tenzij eerst door hen de doctorale graad aan eene Over heidsinstelling verkregen werd, ver klaarde de Minister op dezen wensch wel te willen ingaan, maar nog niet te weten of dan bij zulk een voor allen verplichtend gesteld examen te vens practische leerjaren zouden moe ten gevorderd worden. Deze quaes- tie zal men behandelen op de eerst volgende vergadering van rechtsge leerden en de uitkomsten daarvan zal de Minister eerst afwachten. In liberale kringen heeft de ver klaring des Ministers nogal opzien gebaard. Dit was te bemerken uit het Handelsblad. En geen wonder. Men is zoo gewoon aan het niet er kennen, op opvoodmgs- en weten schappelijk gebied, van hetgeen niet den ijk der Staatsscholen betreft, dat men gevaar ducht van elke losmaking van de daarvoor in de wet gelegde banden. Hetzelfde argument dat tegen de lagere onderwijswet van Mackay dienst deed, wordt ook nu weer te berde gebracht, n.l. dat één stap in de richting van vrijlating er meer zou doen eischen. Het is dus alsof men zich bewust is, zooveel in han den te hebben, dat afbreuk doet aan de vrije beweging der burgers, dat alleen de doffe gewoontemacht die burgers stil kan doen zijn. Men wil van liberale zijde nu eenmaal het land gemoder niseerd houden, en daarvoor moeten in de eerste plaats de hoogescholen dienst doen, ten einde de grondstel lingen te ontwikkelen, waarop het begeerde staatsgebouw rusten zal. Do clagen van het in dienst treden zijn voor onze nieuwe miliciens aangebroken, en liet zijn voor hen moeilijke dagen. Zeker, het kazerneleven is in meer dan een opzicht in den laatsten tijd verbeterd en wa,t vroeger tot zoo menige gegronde klacht aan leiding gaf, daarvan is veel weggenomen. Waaruit echter niet volgt, dat de kazerne een begeerlijke plaats is, allerminst voor jon gelieden uit gezinnen waar Gods woord in eere is. Het is in de kazerne zoo heel anders dan thuis, en dat kan niet andersdoch dat maakt de kazerne zoo weinig aantrekkelijk. De zonde woont er niet alleen, maar heerscht er, en de jongelui, tusschen wie men leeft, zijn dikwijls allesbehalve Christelijk opgevoed. Dat voor jonge miliciens de verleiding groot is, men weet het, en helaas ook dat velen alleen staande in een vreemde garnizoens plaats, voor de verzoeking bezwijken. Doch in de laatste jaren behoeft men niet meer alleen te staan. In de eerste plaats trekken zich de Geref. kerken het lot van de jongelieden aanen ouders, die hun zonen naar de kazerne moe ten zien vertrekken, weten, dat ze zich tot den Gereformeerden Icerkeraad van de gar nizoensplaats kunnen wenden met verzoek zich de belangen van hun kind te willen aan trekken. En behalve de uitstekenste diensten, die de jonge man op deze wijze kan genieten, vind hij in de meeste garnizoenen óók de Militai re Tehuizen, waar hij in zijn vrije uren heen kan gaan. Daar vindt hij goede vrienden, die hem van veel nut kunnen wezen, vooral ook hierom, wijl zij van het eigenaardige soldatenleven begrip hebben. Daar vindt hij rustige gele genheid om eens aan zijn ouders te schrijven daar kan menige nuttige wenk door hem worden ontvangen. In alle opzichten zijn deze inrichtingen aan te bevelen, en ten dienste van onze jongelui die hunne krijgsmansplicht dit jaar hebben te vervullen, geven we dan hier ook de adres sen van de Militaire-tehuizen in Nederland, in de hoop, dat menigeen er gebruik van zal maken. De adressen zijn Garnizoen. Assen, Amersfoort, Arnhem, Amsterdam, Bergen op Zoom, Breda. Delft, Deventer, Doesburg, Dordrecht, Geertruidenberg. Straat Hoofd vaartstraat. Beekstraat. Driekoningenstraat 5. Plantage Baangracht 11. Auvergnestraat 79. Bosschestraat 88. Oranjestraat 28. Bergsehild, Veerpoortstraat 246. Grootekerksbuurt 29. Branderstraat. Gouda, s Gravenhage, 'Groningen, II aarlem, Harderwijk, Den Helder, 's Hertogenbosch, Hoorn, Kampen, Leeuwarden, Legerplaats bij Oldenbr. n Ommen. u ii Soesterb Leiden, Naarden, Nijmegen, Schoonhoven, Utrecht, Venlo. Vlissingen, Zutfen, Peperstraat. Heemskerkstraat. Lutke Nieuwstraat. Stationstraat, Vijhestraat 169. Kanaalweg 91. Jan Heinstraat 53. Beestenmarkt. Vloeddijk 40. Heerenstraat. Oude Singel. Gasthuisstraat 727- Ridderstraat. Kortendam. Wed bij den Dom. Roermondstraat 13. Kromme elleboog 46. Kuipersstraat 19. (De Twee Prov.) FRANKRIJK. Het lijdt wel geen twijfel meer, of heel de .beweging tegen de Strafkamer van 't Hof van jCassatie is opgezet met het doel, om de Dreyfus-zaak te smorenof, wil men, den balling op het Duivelseiland te houden. Volstrekt niet de wensch naar meerder rechtswaarborgen dreef een Quesnay, en wie meer met hem de Raadsheeren be lasterde van partijdige vooringenomenheid, ja, van een heulen met de '/landverraders.' Men gaat nu aal zoover, van ook in de regeering de medeplichtige te zien aan dit immoreele geknoei. Dupuy en Lebret wil len niets anders dan de Affaire beëindigen door qoüte que qoube over Dreyfus een nieuw schuldig te doen uitspreken. De revisie zal, naar hare tegenstanders zich vleien, door het Hof van Casstie in vereenigde zitting met een meerderheid van vier of vijf stemmen worden verwor pen. Zooals //men" verzekert, is het ge- lieele onderzoek tegen de Kamer van Straf zaken een doorgestoken spel geweest van de Ministers Dupuy en Lebret met presi dent Mazeau en Quesnay in bond, uitslui tend om hun noodlottig wetsontwerp te kunnen indienenwaarbij zij geholpen werden door het lid der Kamer van Straf zaken Sevestre, schoonvader van een kapi tein der artillerie. Dit beweert tenminste de Droits de Vlwmmedie vindt, dat nu de Regeering harerzijds een premie op den laster heeft gezet, zij op haar beurt raadsheeren van liet Hof van Cassatie mag wraken. AMERIKA. KRETA. De commissie, die belast was met liet ont werpen van een grondwet voor Kreta, is thans met haar arbeid gereed. De voornaamste pun ten van het ontwerp zijn het instellen van een autonome regcering; de landsverdediging en liet handhaven der orde wordt opgedragen aan de gendarmerie en de stedelijke politie voor alle godsdiensten zal volkomen gelijkheid heerschen de offlcieele taal is het Grieksch de openbare ambten zijn toegankelijk voor alle Kretensers; prins George zal het uitvoerend bewind deelen met een verantwoordelijken ministerraad enz. Onderscheiden maatregelen, door den be velhebber der Engelsohe troepen te Kandia getroffen, veroorzaken groote ontevredenheid. Voornamelijk maakt men zich ongerust over

Maas- en Scheldebode | 1899 | | pagina 1