Vrijdag 10 Februari 1899. An tirevo lu Hon air Dertiende Jaargang No. 695. 6t Orgaan voor ile Zuiil-llolIaBiffcclie en Zeeuwsche ililanden. (Eerste Blad. IN HOC SIGN O VINCES T BOEKHOVEN. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amorika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMESjSMPIJH. Alle stukken voor de kedadie kestemiS, Advertent ië« en verdere Administratie franco toe te Eenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. Slemmachine. Miolonisatie in Maryland. W olkeren der Aarde. ver Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. ij, die zich S391 op ons blad abonneeren, ontvangen de nog in deze maand verschij nende nummers gratis. Bij wijze van spreken zegt men wel eens, dat er „machinaal" gestemd wordt, dat wil zeggen zonder dat de stemmers zich rekenschap geven, wat zij doen, en wie de gestelde candidaten eigenlijk zijn. Deze besehuldiging is lang niet onverdiend, en er moest veel meer ge werkt worden om onzen kiezers het noodige plichtsbesef in te boezemen bij het mee uitoefenen van invloed op het bestuur des lands. Velen gaan uit van de gedachte, dat hun beetje invloed toch zoo gering is, dat het er niet op aankomt wat zij er mee uitrichten, en dat zij er dus wel geheel lijdelijk bij kunnen blijven. Men beBeft niet, dat veel kleintjes éèn groot maken, dat een groote plas slechts uit kleine druppel tjes, dat de ons voor het levt nsbestaan noodzakelijke dampkring slechts uit onzichtbare stofdeeltjes bestaat, en dat de aard of het gehalte van die deeltjes beslist over het geheel. Maar waar wij op komen wilden is, dat er thans in een anderen, beteren zin wat machinaals bestaat voor de verkiezingen, nl. voor het uitbrengen van stemmen, nadat men eerst op verstandige wijze kan hebben bepaald, wie van de candidaten gestemd moet worden. Zooals men weet, is de manier van stemmen, gelijk de wet van Houten die aangeeft, omslachtig en lastig vooral voor de stemopnemers, die soms in tweestrijd zijn of er een wit vlakje op 't biljet al dan niet is zwart gemaakt, en of dus dat biljet waarde heeft ja of neen. Nu is er te Rochester, N-IJ eene machine uitgevonden, geheel van me taal, waar geen papier of potlood bij te pas komt, en die het volgend ideaal verwezenlijkt le. Ze verzekert in volstrekten zin het stembusgeheim, en maakt het aan den kiezer onmogelijk om, hetzij met opzet hetzij bij ongeluk, eenig spoor van zijn handeling, buiten het stem men zelf, achter te laten. 2e. Ze geeft de gelegenheid om óf alleen candidaten van eenzelfde lijst, óf candidaten van verschillende lijsten te stemmen. 3e. Ze maakt het onmogelijk, dat een kiezer meer dan één stem uit brengt. 4e. Ze stelt hem in staat, om een begane vergissing op staanden voet te herstellen. 5e. Ze voorkomt alle stemmen van onwaarde. En 6e., na afloop der stemming wijst ze, zonder eenige nadere optrek king, onmiddelijk het stemmencijler aan, dat op een candidaat is uitge bracht en zulks zonder dat iemand voorat van deze cijfers nota kon nemen, of ze kon wijzigen. Voegt men hier nu bij, zoo schrijft de Standaard-redacteur, die het kun stig voorwerp bezichtigde, dat bij de jongste stemming proefondervindelijk gebleken is, dat geen der kiezers moei te had om het mechaniek te begrijpen dat de geheele stemming nog korter afliep dan anders en dat het hier een stemming gold, niet voor één, maar 30 waardigheidsbekleders tegelijk, te kiezen uit 210 candidaten, wier namen allen voluit op de machine moesten voorkomen, dan zal men wel toegeven, dat het niet te sterk gespro ken is, zoo we hier spreken van een bereikt ideaal. liet Usile-mpport. Om tegemoet te komen aan de ingediende bezwaren tegen het dus genaamde Unie-rapport, aangevende de richting waarin verder op het ge bied van het lager onderwijs van anti-revolutionaire zijde wetswijzi ging zal beproefd worden, heeft het Bestuur der Unie onlangs de Oom missie, die dat rapport samenstelde uitgebreid. Drie voorname heeren, be- hoorende tot de bezwaarden, zijn aan de Commissie toegevoegd. Onder hen is ook Dr. Kuyper. Hierdoor is er kans ontstaan, dat er ten minste weereenstemmigheid komt onder alle antirev. staatslieden, voor zooveel de schoolzaak betreft. De hoofdvraag waarop het hier aankomt is, of men door het vragen van meer Rijksgeld voor de bijzondere scholen meer rechtsgelijkheid zal trachten te krijgen, dan wel of men onverbiddelijk zal vasthouden aan het beginsel, dat de ouders in de eerste plaats de school hebben te bekostigen, en derhalve zal pogen te verkrijgen, dat er op de openbare scholen meer schoolgeld geheven wordt van hen die kunnen betalen, zoodat de gemeente kassen minder hebben bij te passen. In de Standaard van 17Januari jl. verklaart Dr. Kuyper in een door hem onderteekend artikel, dat hij het plan tot het stichten van een Hollandsche kolonie in Maryland wil steunen, maar alleen onder daarbij bepaald aange geven voorwaarden, terwijl hij overi gens verklaart de overtuiging verkre gen te hebben, dat er in Amerika nog plaats te over is om heel wat slacht- tfers van onze «sociale ellende" eene meer dan degelijke toekomst in Ame rika te beloven. De voorwaarden, zooeven bedoeld, zijn, dat onder leiding van deskundi gen eene kolonie van ongeveer een honderd huisgezinnen op eenmaal uit trekt en eene overeenkomst sluit met de regeering van het land, waardoor het mogelijk wordt de kom van een dorp te vormen en behoorlijk voor kerk en school te zorgen. De Gouver neur van Maryland heeft zijne mede werking voor de verwezenlijking van zulk een plan toegezegd. Voorts moe- er op gelet worden, dat de deelnemers aan de uit te trekken kolonie geen lie- den zijn van allerlei kerkelijke en politieke richting, maar dat zij in dit opzicht een eendrachtig gezelschap vor men. Ook overhaaste men niet. Een voorloopig onderzoek ter plaatse door een paar landbouwkundigen omtrent bodem, soort van gewas, productie, marktprijzen, vervoermiddelen enkos- ten van onderhoud wordt wenschelijk geacht. Alswij de plaatsruimte kunnen vin den zullen wij later gaarne het geheele desbetreffende artikel overnemen. Uit de fes-s. GELD GENOEG. Wie kijkt er naar de kleintjes Wel dat is beneden de Waardigheid zoo denkt Minister Borgesius. Daar is immers geld genoeg. Colega Pierson zit voor een welgevuld laadje. Onuitputtelijk is het. Hoe is het mogelijk dat een openbaar schoolhootd in Den Haag den moed heett, dat niet in gelooven en te durven zeg gen dat de schrijfboeken om huiswerk te maken, |door de ouders moeten betaald Worden. Is dat geen miskenning van den bloei- enden toestand onzer financiën Daar ging een wettelijk voorschrift uit van 't Binnenhof dat alle openbare onderwijzers 't hoordat de ouders die profiteeren van ft openbaar onderwijs ft weten! n.l. vermeet u niet eigen schrijf boeken aan te schaffen, maar versta en onthoudt't: Ik, Staat der Nederlanden, zorg voor al die bagatelletjesdat is een kleine vergoeding voor ,t vele schoolgeld, dat gij op mijne scholen betaalt. Daar is geldt genoeg 1 „Extra Tijding." FRANKRIJK. Is er een land, zoo zou men zeggen, waar de beginselen der liberale leer zeker wel doorgedrongen is, dan is dat zeker wel Frankrijk. En het is juist dat Frank rijk dat hoe langer hoe meer blijkt verrot te zijn. Wij gaven met opzet jl. week geen overzicht, in de hoop deze week te kun nen mededeelen dat de beslissing geval len was, doch 't wordt hoe langer hoe verwarder. De commissie uit de Kamer, die niet oordeelen wil op halve ot onvolledige gegevens, heeft een aanvullingsonderzoek gevraagden dat is haar toegezegd. Maar dat vertraagt natuurlijk den gang der werkzaamhedenjuist wat zekere autoriteiten willen, die de herziening der Affaire hopen te doen mislukken. Hun toeleg is het, haar eerst allerlei hinder palen in den weg te leggen, en onder- tusschen zulke middelen uit te denken, waardoor er van een beslissing ten finale over de schuld van Dreyfus niets te recht komt. En, helaas, er is niet geringe kans, dat al die machinatiën, zij het dan niet geheel, zullen slagen. Merkwaardig is het oordeel, 't welk de bekende Parijsche correspondent der Times, de Blowitz uitspreekt „Want ik blijf vasthouden aan de mee- niug dat bet een veldslag is, halfin het volle licht, half in de duisternis, waarbij eenige stoutmoedige lieden de woordvoerders zijn van een aantal samen zweerders. De draden dier samenzwering zijn zichtbaar genoeg, maar zij zelf is nog in niemand gepersonifieerd, en het is evenmin duidelijk wat haar einddoel is, al weet men dat zij gericht is tegen bestaande toestanden. Op het oogenbiik bepaalt zich de strijd tot het verhinderen van de revisie, het koste wat het wilom dit doel te be reiken zullen zij voor niets terugdeinzen. De heer de Beaurepaire heeft slechs één doel hij wil de heeren Loew en Manau dwingen, hun post te verlaten en zoo met eigen handen het werk te ver nietigen, dat de strafkamer gedurende de laatste maanden gedaan heeft. De Beaurepaire, die zijn toga heeft opgegeven om dagelijks in een courant slag te leveren dient in de eerste plaats de zaak van zijn haat tegen deze man nen, een woesten haat die door Diets kan opgeheven of verminderd worden. Dit is zijn voornaamste motief, dat afschuwelijk is. Maar de anderen willen zoo min van het heele Cassatiehof iets weten als van een gedeelte; zij willen de revisie nieten de slag is begonnsn tusschen deze nieuwe hulptroepen en de autoriteiten. Niemand kan zeggen, welke geheim zinnige invloeden werken achter sl dat geknoeiwant het is onmogelijk, aan te nemen, dat al deze inspanning slechts dient on dit ééne resultaat te verkrijgen." Wanneer de uitstekend ingelichte Ti- mes-oorrespondent, die een groote repu tatie te verliezen heeft, zoo iets schrijft, kan men zeker zijn, dat er inderdaad geheime invloeden werken, om de revi sie van het Dreytus-proces te doen mis lukken. De Siècle doet nu weer eenige mede- deelingen dienaangaande, die ongelooflijk zouden schijnen, ais men niet eerst het oordeel van de Blowitz had gelezen. Wie zoo vraagt ^ze leidt aan het ministerie van oorlog de juridische afwikkeling der zaak-Dreyfus „De verklaringen van alle getuigen van de enquête worden eiken avond aan den minister van oerlog medegedeeld door generaal Chamoin „Wie is de persoon die ze daarna aan de volgende getuigen mededeelt, vóórdat deze getuigenis gaan afleggen j Krachtens welke bevelen en onder wiens verantwoordelijkheid heft men al dus, ten vooraeele der militaire getuigen alleen, het geheim van het onderzoek op „Op welk bevel en onder welke ver antwoordelijkheid wordt den militairen voor hun getuigenverklaring door hun chefs bevolen wat zij hebben le verzwij- gen Aldus de Siècle, die hoopt dat de Com missie uit de Kamer dit schandaal onder zoeken zal. De Aurore komt met be richten van dergelijken inhoud, eu de Rappel weet te vertellen, dat Mazeau, de premier-president van het Hof van Cassatie, eerst geen zin had inhet geven van een advies aan de regeeriDg. Hij onderzocht alleen en deelde de resultaten der enquête mede. „Maar Dupuy heett mij gevraagd hem een brief te schrijven, waarin ik verzocht de zaak-Dreyfus aan de Straikamer te onttrekken, en dat heb ik hem niet kunnen weigeren." Een Senator moet, in tegenwoordigheid van getuigen dit den heer Mazeau hebben hooren zeggen tot een zijner collega's. Als de Kamer-commissie eerlijk en nauwgezet wil te werk gaan, heeft ze dus waarschijn lijn heel wat vuil op te ve gen De Matin zegt, hoe ze tot haar verlangen naar een aanvullend onderzoek is gekomen. De commissie had tai van leemten in het dossier opgemerktzekere getuige nissen bevatten verklaringen die niet aan de betrokken magistraten medegedeeld schenen te zijn, daar er geen spoor van hun antwoord te vinden was daaren boven had de eerste president Mazeau bij het dossier verscheiden naamlooze brieven gevoegd, gericht aan hemzelf ot aau zijn medeleden in de commissie van enquête Dureste en Voisin, en waarin tegen leden van de strafkamer beschul digingen of aantijgingen ingebracht wer den, die niet aan het oordeel van deze Leden onderworpen waren. In het bijzonder wenscht de commissie te worden voorgelicht over een ongetee- kenden brief tegen den Raadsheer Duma, een der Dreyfus-vrienden, waarop dezo zich niet heeft verantwoord, inhoudende dat de heer Dumas en diens echtgenoote geen fortuin bezitten, en desniettemin onlangs een huis zouden gekocht hebben. Het terugzenden van het dossier aan den heer Mazeau is voor de regeering niet aangenaam, want openlijk blijkt daaruit, dat de commissieleden niet met oogen dicht willen zien en verder goed keuren wat de regeering hun vraagt. Maar de meerdergeid bestaat toe vallig ook uit Dreyfusards, zeggen op antirevisionisten. Vrijdag hebben Paul Meyer en Giry, leden van het instituut, en Molinier, hoogleeraar aan de Edele des Chartes, voor de strafkamer verklaringen afgelegd over het borderel. Meyer zei, dat het borderel door Esterhazy geschreven was, en geen kenteeken vertoont waaruit men zou hunnen opmaken, dat het nagetrok ken of op eenigerlei wijze vervalscht is. Giry verklaarde dat hij na een zorgvul dig onderzoek van de stukken, van bet borderel, en van Esterhazy's brieven op mailpapier, de slotsom waartoe hij reeds in het Zolaproces gekomen was (ten na- deele van Esterhazy) moest bevestigen. En Molinier geloofde dat niemand meer be twijfelen kan dat het borderel van Esterha zy is! Hij voegde er bij, dat het door Du Paty de Clam aan Dreyfus gedicteerde schrijven, dat bijna woordelijk den in houd van het borderel bevat, nergens een spoor van beving van de hand ver raadt, gelijk steeds door de anti-Dreyfus- ards, op gezag van Du Paty, is beweerd. De familie Dreyfus moet zeer goede berichten hebben ontvangen over den ge zondheidstoestand van den banneling op het Duivelseiland. Dat is echter nietgebeel conform aan de meedeelingen van den gou verneur van Guiana, den heer Roberdau, die door een persman werd geïnterviewd. Hij zei, dat Dreyfus veel verloren had van zijn zedelijken moed, sedert hij heeft verno men wat (ja, wat er in de laatste drie maanden in Frankrijk heeft plaats gehad. De eerste officier van gezondheid isdi iemaal naar het Duivelseiland gegaan, teneinde den gevangene te onderzoeken. De eerste en tweede maal bleek de ziekte een gevolg van zwakte, gepaard met maagziekte. De derde maal, 1 Januari, leed hij aan dysen-i gel. zij bei rnem| 'OTld I ivvaarfl 3. litge: men ïduizi ardoo it op voorl ook aen G te rii noet I liginJ dus lie zj oprl sen G| k ree aanzl m dei| romp )ot et"; ige g blijd der p n VOi szegr moetl het ijke a II er Mijt •om èn in net r 'OO til .en s i te hl der 1 .ving. ren mar nam. maar ii't val sclul Imii'ïl ra. dfl is. met G de enza ;te u I intre ai he I eloof't iaken|l ider 1 Dij ild on -heuv I le bev I •ente I •re af de c I kome I terha ikuni i haai oor I. ;ze gj ■n-Ge ereet Ooi",; ;ho( er t arige 3 bic iet vt

Maas- en Scheldebode | 1899 | | pagina 1