II i 1 1 SE Fill PILLEK mm SLEEIE PEBSOREH m De Pink Pillen voor hleeke Personen Pink Pillen voor bleeke Personen II if- 11 Gemengd Nieuws. ReclamesMededeelingen enz. VAN Dr. WILLIAMS zijn een groote bloedïiervormer en een versterker der zenu wen; zij genezen wanneer de andere middelen onmachtig zijn gebleven Bloedarmoede, Rheumatiek, B>upjicht, Zenuwpijnen, Ver lamming, Onregelmatigheid der Voortbeweging, St. Vitusdans, Hoofdpijnen, Zenuwziekte, enz. Zij veranderen de bleeke kleuren in frische, zij werken tegen alle soorten van verzwakkingen bij de vrouwen en hebben, bij de mannen, eene krachtdadige werking tegen al de ziekten die van natuurlijke of geestelijke overdrevenheden voortkomen. EXCELSIOR EENE BEVESTIGENDE ONDERVINDING IV30EILIJ5CE SPIJSVERTERINGEN Maagpijnen, maagzuur, zwaarte na liet eten, zwelling, braaklust, overgeven, tegen zin in bet eten, krachteloosheid, verdriet, vale gelaatskleur, slechten adem. Ziedaar de kenteekons eener moeilijke en slechte spijsverte ring; deze ongesteldheden zijn dikwijls door het gebruik der Pink Pillen van Dr. Williams genezen geworden. \l\51ES INK VAN Dr. WILLIAMS over de gansche wereld beroemd, worden m alle landen der wereld gebruikt. Betere aanbeveling bestaat er niet. Meer dan 5.000 wonderbare genezingen waar genomen en gepubliceerd door de voornaamste dag bladen bewijzen dat de VAN Dr. WILLIAMS vele en vele malen de kracht en gezondheid terug gegeven hebben aan zwakke personen, zieken, wan- hopigen en als ongeneesbaar verklaarden. Zij zijn werkdadig voor bloedarmoede, rheumatiek, aan- gezichlspijnen, neurasthenie, heupjicht, verlamming, ataxie, locomolrice, zenuwpijn, klieren, enz. Plaatselijk nieuws. Rechtzaken. ri ai i' t j h> :l r b'ir: J'- li] lb.. I -i.: spreker voorkeur gaf aan Supherp. ter wijl voorbeelden uit sprekers eigen er varing bewezen dat alleen dan Thomash. méér waardig is waar de grond kalkarm is, bv. in lage somtijds ondervloeiende landerijenin oud weiland waar een meer of minder dikke humeslaag de plantenwortels belet kalk tot zich te nemen enz. enz. terwijl in Thomasph. dooreen 1020 pet. kalk aanwezig is. Na 't uitspreken dezer voordracht werd gelegenheid gegeven tot „debat" van wel ke gelegenheid door slechts één der aan wezigen werd gebruik gemaakt. „Wat is de oorzaak dat op een meed in 't najaar bemest met Superphosphaat de opbrengst stroo méér en dat der tarwe minder was als op een onbemeste meed (voorvrucht bieten). Repliek. Dat de Superph de groei alléén bevordert had van 't stroo en niet van de halm zal (kan) zijn ter oor- zake van uitputting in dien zin dat phos- phorzuur in voldoende,andere even onmisbare stoffen stikstof, kali, kalk in voldoende mate aanwezig zullen ge weest zijn. Als zeker mag worden aangenomen dat velen met schrijver dezes den spreker een tot weerziens toewenschen. OUDE TONGE, 28 Januari 1899. In 't Café van den Heer Knape lieeft den Heer Bijleveld Landbouw-Consulent eene Le zing gehouden over bemestingsleer. Buim 1^ uur wist ZEdeie zijne toehoorders (meest allen Landbouwers) nuttig te onderhoudendeze lezing zal door meerdere gevolgd worden. Vrouwen-stemrecht. In de Doopsgezinde gemeente van Akkerwoude is besloten bij het peroepen van een predikant, waartoe eerlang zal worden overgegaan, ook aan vrouwelijke lidmaten het stemrecht toe te kennen. Een wanhopige daad niet gelukt, Zater dagavond had te Voorburg een droevig ongeluk plaats. Mevrouw M., wonende aan de Laan van Niew Oosteinde, ge raakte onder de stoomtram. Zwaar ge- kwets werd zjj obgenomen. Door drie doctoren werd onmiddellijk hulp verleend. De rechterarm bleek geheel verbrijzeld, zoodat amputatie noodig was. Bij een onderzoek, dat onmiddellijk werd ingesteld bleek het trampersoneel aan het ongeluk geheel onschuldig, daar het slachtoffer ook volgens hare eigeDe verklaring, zich moedwillig voor de machine geworpen heeft. Per rijtuig werd de patiënte naar een gasthuis te 's Gravenbage vervoerd. DB H1STORIE-SCHIJVER FRUIN. Het vaderland heeft een groot verlies geleden in het overlijden van Prof. Dr. R. Pruin, historie-schrijver van ongemeene beteekenis— hij stierf Zon dagochtend te Leiden in den ouderdom van 74 jaar. Pruin was liberaal, stond dus buiten onze partij, beleed niet onze beginselen, zelfs was hj van den conservatieven stempel. Dit bleek, toen hij in 1893 tegen de kieswet-Tak te velde trok; en niet minder toen hij het Groen van Prinsterer kwalijk nam, dat deze van de candidaten een verklaring vroeg. Als zoodanig voorwaar geen man naar ons hart. Dit belet ons evenwel niet, om oprecht hulde te drengen aan den arbeid door hem in zijn leven verricht. Yan welken aard die arbeid was? Hij beeft, ook en vooral door de ge gevens door Groen in zijn Archives ver schaft, een ^istoriebeschouwing bij het Nederlandsch volk ingang weten te verschaffen, die niet slechts het Calvinis me ten goede kwam maar voor heel het vaderland van beteekenis was. DE MOORD TE BERKEL. Als een treurige bijzonderheid deelt men uit Berkel het volgende mede: Op den avond van den gruwelijke» dubbelen moord op Ripping en zijn bejaarde huishoud ster waren enkele personen ten huize van een dorpsgenoot bijeen, om met kaartspel den tijd aangenaam te passeeren. Ongeveer 9 uur kwam een van het dienstpersoneel binnen, zeggende, zooeven door twee personen naar de woning van Ripping te zijn gevraagd. Dit kwam den gastheer verdacht voor»zoo laat in den avond bezoek te ontvangan zal Ripping zeker niet aangenaam zijn", zeide hij. Hij maakte zich over zijn dorpsgenoot eenigszins ongerust en stelde zijn medespelers voor, om naar Ripping's woning te gaan zien of alles in den haak was. Doch zijn medespelers staken den draak met zijn bezorgdheid, gekscherend zeggend »het zullen een paar vrijers van Ripping's oude huishoudster zijn". Hij liet nu zijn plan om uit te gaan varen, en speelde door. Men kan zich de ontsteltenis van den gast heer en zijn vrienden voorstellen, toen zij den volgenden morgen vernamen, dat Ripping en diens huishoudster vermoord waren. Te Newbury, in den staat Arkansas, is de bevolking ten zeerste verbitterd op de secte der Mormonen, wier veelwijverij reeds menig huishouden heeft in de war gestuurd. Zaterdag heeft de menigte dan ook de kerk der Motmonen geheel vernield en de aanhangers dier seote aangemaand de stad te verlaten, onder bedreiging van een algemeene „lynching". De Mormonen hebben een beroep gedaan op de be scherming der regeering. Er is bevel gegeven, zegt de Nbr. de keuring van onze soldaten man voor man te doen plaats hebben, zoodat het zedelijk gevoel en de eerbaarheid niet zullen gekwetst worden. Dit bevel zal zich uitstrekken over alle garnizoe nen en treedt in werking vöör Maart a,s. 20 Cent per regel. Van een onzer correspondenten De Heer H. M. Hartkamp, wonende te Hee- ten, gemeente Kaalte, schrijft d° '15 Juli 1. 1. 't volgende Van den eenen dag op den anderen heb ik liet uitgesteld om U te schrijven over het wondervolle succes met Uwe Pink Pillen van ■Dr. Williams. Alvorens verder te gaan verzoek ik U mij nog 6 doosjes van Uwe wonderpillen te zenden. AI ij lie vrouw zegt, zij kunnen met recht won derpillen genoemd worden, U moet dan weten, dat mijne vrouw van hare jeugd af aan altijd zwak geweest is en erg zenuwachtig en tevens veel last had van rheumatiek. Zij heeft veel moeten lijden aan hartklop pingen en hoofdpijn en daarbij gedurig maag pij n en benauwdheid op de borst en om het hart. Zij heeft op die wijze lang geworsteld en dacht dat voor hare kwaal geene middelen gewassen waren. Ruim eene maand voor dat zij Uwe wonder pillen gebruikte, kreeg zij pijn in den rug en inde zij den, maagpij 11 en alle dagen hoofdpijn, en gevoelde eene algemeene verzwakking in al hare ledematen zoodat zij veel moeite had haar dagelijksch werk te verrichten. Toen zij gedurende eenige dagen Uwe pillen gebruikt had, werd zij aanmerkelijk beter en kon met minder vermoeidheid haar werk verrichten. Door duizeligheid, veroorzaakt door verzwak king, eens gevallen zijnde, liad zij hare hand gekwetst, na gebruik Uwer Pink Pillen is zij geheel er van genezen. De geleerde welke naar d# oplossing zoekt van een wetenschappelijk vraagstuk, toetst gedurende eene reeks van jaren ten koste van groote vermoeienissen op het doel aan te ko men, zijn geluk is slechts grooter wanneer het succes zijne pogingen bekroond heeft. De algemeen bekende en geachte Heer J. Cahen, regisseur der firma Le Gras en Haspels te Rotterdam, had ook gedurende langen tijd geleden alvorens het geheim zijner genezing te vinden. Ik was lijdende, zoo zeide hij ons, aan zenuwen op de oogen, bevende handen, onrustig gevoel, gejaagdheid, en reeds na het gebruik van eene doos Uwer pillen voelde ik beterschap. Met groot genoegen kan ik Uwe Pink Pillen van Dr. Williams aanbevelen als een veilig, snel en volmaakt geneesmiddel. 'tRovenstaande kunt U, als U wenscht, publiek maken. 't Origineele attest houden wij ter beschik king van een ieder, gelijk de anderevoor de per- nonen die aan de waarheid mochten twijfelen. Wegens M. H. Alexandre, onderwijzer, Criquetot-le-Maiieanduit (Seine-lnférieure) Alvorens U te s-hrijven w»n>ohto. ik zeker te zijn over de echte en duurzame werk zaamheid uwer Pink Pillen. Serierl twee jaien leed ik aan onverd rage li j k e maagpijnen die mij afschuweliike nach- tenbezorgden. Sedert drie maanden is de eetlust teruggeko men, de slaap is uitmuntend enikkan U verzekeren dat geen enkel teeken mijner ziekte meer te voorschijn gekomen is. Ik ben zeker de zesde doos niet te moeten openen. Reeds sedert 13 maanden, schrijft M. Paul Boulay, eigenaar, te Verdun-sur-Garonne (Tarn-et-Garonne), had ik gedurige maagpij nen; slaap, eetlust, moed en kracht, alles was mij ter zelfder tijd ontnomen. Na uwe Pillen te hebben gebruikt bc-n ik tot mijnen gewonen toestand teruggekomen. Demaagpij- nen zijn volkomen verdwenen, den zwarén slaap die vol nachtmerrieën was, is zacht en rustig geworden de eetlust is opnieuw opgewekt-en nu heb ik den moeden de krach 1 van eertijds herwonnen. Ik zal uwe Pillen steeds gebruiken. OUR AËERSONNES w A: fegig Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in 't fransch op het om hulsel staat t Pilules Pink pour Personnes pales du D' Williams t' Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaaksels. Prijs f. 1 .T?5 de doos, f. 9. per 6 doo- zen. Verkrijgbaar bij SNABILIü, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Neder land en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Professor Reed heeft in den staat "Wyoming het overschot gevonden van het. grootste dier, dat ooit op deze aarde geleefd beeft. Het behoort tot de uitge storven reptielklasse der dinosauriër en moet oen lengte hebben gehad van 130 voet, wat men afleidt uit de afmetingen en vorm der overblijfsels van het ge raamte. Eenleelijk dessert. Bij de familie R- aan den Willemsparkweg te Amsterdam! hebben Zondagavond onbekend gebleven daders, waarschijnlijk met een looper, de straatdeur geopend en uit de gang twee winterjassen, een regenjas en een jekker gestolen. In een der zakken was een por tefeuille, waarin zich twee bankbiljetten van f 1000 bevonden. De insluiping gebeurde, terwijl de fa milie aan tafel zat De „Bond van Christelijke Harmonie- en Fanfare-corpsen in Friesland" hield Zaterdag, 28 Januari j. I. te Leeuwarden haar vierde algemeene vergadering, waaruit 't verslag van den len Secretaris, den Heer A. H. van Dijk te Koudum, bleek, dat de Bond thans 17 corp sen omvat, die over 273 instrumenten beschik ken. O. m. besloot men dit jaar weder een festival te houden en werd de wensch uitge sproken, dat men trachten zou een Neder- landschen Bond te vormen, om daardoor tot dc uitgave van muziek voor Christelijke corp sen te komen. ëotnmelsdijli. Iu de Raadsvergadering van 30 dezer is tot Gemeente-Ontvanger benoemd de heer M. de Gast, terwijl tot tijdelijk Gemeente- Ontvanger de heer K. van Boehove is benoemd. Voor de loting der Nat. Militie voor do lich ting 1900 zijn 23 personen ingeschreven, waar van 9 vrjjstellingen wegens broederdienst of eeni ge zoon. Vrijdag j.l. had hier een paard van den heer J. B. Hijs het ongeluk door gladheid uit te glij den en zijn poot op twee plaatsen te breken. De Burgemeester dezer Gemeente noodigt bij publicatie de mannelijke inwoners dezer Gemeen te uit, om zoo zij in eene andere Gemeente over het voile laatst verloopen dienstjaar in een der Rijks-direete-belastingen zijn aangeslagen tot een bedrag van f 1 en verder hetgeen wat er in de publicatie vermeld staat, op de kiezerslijst te worden gebracht. Middelharnis, Benoemd tot onderwij zeres aan de Openbare school alhier, Mej. J. Groenendijk uit Sommelsdijk. Aan den Heer Jb Snijder onderwijzer alhier, is voor een halfjaar verlof verleend wegens onge- steltheid, en werd diens plaats ti jdelijk aan gevuld door Mej. de Graaff uit Sommels dijk. Yoor de Nat. Mil, lichting 1900, heb ben zich alhier 32 personen aangemeld, waarvan 9 reden tot vrijstelling inbrach ten, nl. S Broederdienst en één Eenige zoon. I Februari. Heden middag van 2 tot 7 uur hield het Bestuur van het Onderlin ge begrafenisfonds alhier ten huize van de Wed. Veroline zitting, tot het houden eener stemming voor een toeziend lid bij dat Bestuur; daarvoor waren 6 candida ten gesteld, en werden uitgebracht 207 stemmen, waarvan D Yroegindeweij 70, J. van Strien 62, G. van Propijen 25, A Yogelaar 27, G. van Eek 21, en T Looij 2 stemmen verkregen, zoodat D. Vroegin- deweij werd gekozen, waarna door het be stuur nog een Commissaris werd gekozen I. Verbrugge alhier. Yanwege de zware mist moest Dins dag de Middelharnissche stoomboot aan het Zuidlandsche veer blijven liggen, na dat de mist wat was opgetrokken arriveer de hij alhier eerst te middernacht. gSad aan 't ffiaringvlliet De Kerkvoog den der Ned. Herv Kerk maken bekend dat zij, die rekeningen hebben ten laste der kerk, deze moeten indienen bij den kerkdij ken ontvanger F. J Knoop, voor 5 Eebr. Het Bestuur van de waterontlasting van den Lieve vrouwenpolder, maakt bekend, dat de ingelanden, gedurende 14 dagen voor de in gelanden ter secretarie ter visie ligt. Heden werd door Burgem. en Weth. de nieuwe kaai opgenomen en goedgekeurd. ©en Bommel. Voor de Nat. Nilitiê lich ting I900 hebben zich 11 lotelingen aange meld. Wegens de dikke mist is de stoomboot D e Bommel Dinsdagmorgen te 9,45 uur eerst te Rotterdam aangekomen en moest op de terugreis te Schiedam blijven liggen en arri veerde eerst Woensdagochtend 10 uur weer hier. ©oltgensjslaai. 30 Jan. Omstreek" tien urn des avonds werd men hier opgeschrikt door klokgelui en het geroep van brandhet geheele gebouw van I. van d. Boogerd (usgeuinakui) werd dan ook in den a<ch gelegd. Zoo goed als niets is er van have, goederen etc. der bewo ners (Zes gezinnen) gered; kindertjes nog mot moeite als mede een oudj zieke. Slechts drie gezinnen waren verzekerd. Begunstigd door de wind en het kloeke optreden de>' brandweer mocht het gelukken de belendende gebouwen en de Herv. Kerk te behouden. Ds. Verweij Herv. Predikaut alhier heefteen beroep als zoodanig naar den Moerdijk ontvan gen. Nieuwe Tonge. 1 Febr. aan de Rijki.s uiniversiteit te Utrecht is bevordert, tot Ar den Heer P. A. de Wilde alhier. Voor de aangifte der Nationale Militie heb ben er zich 17 aangegeven. Oude Tonge. B. en W. dezer ge meente hebben bekend gemaakt, dat de staat, vermeldende de kindereu boven de zes en beneden de twaalf jaren die zich op 1 Jan. van bet loopeude jaar in de gemeente bevonden en niet voore komen op de lijsten der tchoolgaand- kinderen of van hen die huisonderwijs genie!en, op de secretarie der gemeente ter lezing is nedergelegd. 31 Januari 1899. Dhr. E. Kanters Agent der Duitsche Loijd kreeg heden telegrafisch be richt dat het sehip Marie, schipper C. Verschoor van Battenoord op de Maas ter hoogte Dord recht is aangevaren door 't stoombootje ge naamd Electriek. Bedoeld schip was geladen met Meubilair van den Heer Wijsfeld, Hoofd onderwijzer thans te Geldermalsen. Men zegt dat het schip gebroken is. De lading was geassureerd. Dirksland, Zondag a. s. hoopt D. Y. des voorm. en namiddags in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden, Den VYelEerw. Zeergel. Heer Dr. de Lint van Wijngaar den pred. te Utrecht. Door wijlen Mej. A. Kardux, weduwe van M. den Braber in de vorige maand te Sommelsdijk overleden, is bij testamen taire beschikking aan de Diaconie-armen der Ned. Herv, gemeente alhier, gelegateerd de som van 800 gulden vrij van cessie- rechten. Melissant. Het aantal der op 1 Januari 11. in de gemeente aanwezige kinderen van 6-i2 jaren bedroeg§24o, dat der schoolgaande kinderen van dien ouderdom 225. Er waren alzoo 15 kinderen die op voormelden dadum, geen onderwijs genoten. Mieuw-Helvoet. Woensdagavond trad al hier in de Gerf. Kerk op in het belang ran het Christelijk ouderwijs den WelEerw. Heer Ds. J. J. Impeta pred. te Katwijk a/z. De opkomst was zeer ruim en tot het laatst werd spreker mot onverdeelde aandaoht gevolgd. Na in zijn voorreden de aanleiding van de strijd geschetst te hebben, vervolgd spreker zijn uitnemende reden naar aanleiding van Exodus 1 vers 813, wijst ie op de aanvang van destiijd met ongelijke krachten. 2e De voortgezette strijd met wisselende kansen en 3o, de heerlijke over winning om daarna zjju gehoor op te wokken om op 't ebied van Christelijk onderwijsman moedig pal te blijven staan en door gebed ar beid en gaven het schoons doel te bereiken een sohool met den Bijbel ook in dezo s reken. Hel der werd ons voor den geest gesteld de ver plichting van elk Christen onder do belofte bij den doop afgelegd te betrachton niot alleen, maar bovendien te strijden ter bereiking van het doel. Wij zeggen niet te veel indien wij verklaren dat de avond vau 1.1. Woensdag iu ons een on vergeeflijke, ons werd een hart onder den riem gestoken bij de voorzetting van onze strijd. Alhier is opgericht een vereeniging met het doel het dooden van musschen 21 leden tra den toe eeu van de bepalingen is dat elk lid pl. m. n. per jaar 30 musschen moet dooden bij niet nakomer dezer bepaling wordt boete toegepast Als het ten slotten maar niet blijkt dat men zijn vrienden heeft dood geschoten. ESelIevoetsluis. Alhier is een vereeniging opgericht onder de naam «Ons belang" alleen neeringdoende kunnen lid worden, reeds een 25 tal leden tra den toe. Zijn wij goed ingelicht dan heeft deze vereeniging o. m. ten doel het jwezen van Con curentie van handeldrijvende Ambtenaren. 1 Febr. De Magezijn werkman J. Rolandus Boers is bevorderd en trad heden in funcie als Bewaarder sop 's Rijkswerf. De luit. ter zee 2e kl. A. Quispel, thans op non-actief, word 6 Februari a.s. op het pantserschip „Evertsen" geplaatst. Nieuw-Beijerland. Het inschrijvings register voor de Nat. Mil., lichting 19U0, is voorloopig afgesloten met 14 ingeschre venen. Van de lichting 1899 heeft zich niemand voor de zeemilitie aangemeld. Hoogvliet, De Yereeniging //Een Sohool met den Bijbel" alhier, heeft in hare laatst gehouden vergadering het besluit ge nomen, over te gaan tot schoolstichting Plaats en wijze van bouw, kan echter niet meegedeeld worden, dewijl een vast plan daarvan op het oogenblik nog ont breekt Gedachtig aan zeker spreekwoord, onthouden wij ons maar van gissingen. Rozenburg. Het 6 jarig bestaan der Geret'. Jongelings-vereeniging werd jl. Vrijdag op eenigzins feestelijke wijze hirdacht. Te 61/» um was de Ctir. School bijna geheel gevuld, niet alleen met leden en begunstigers, maar ook werden er afgevaardigden gezien, van Maassluis, Maasland, Maasdijk en één afgevaardigde der Ring waarbij de vereeniging is aan- ges oten, en voor afwisseling had het be stuur gezorgd. Eeu 4 tal opstellen wer den ten gehoore gebracht, waarvan o.a. onze aandacht trok, het „Huwelijk" als instelling Gods, uit antirevolutionair oogpunt bezien, „Strijd en Vrede", een 8 tal voordrachten en 3 samenspraken. Te middernacht ging men wel voldaan huiswaarts. Door den dikken mist welke we Dins dag in zulk een ruime mate mochten ondervinden, moest menig reiziger van on naar Brielle, onze gemeente passeeren, om langs Maassluis, Rotterdam te kun nen bereiken Bedankt voor het beroep naar de Gerf. Kerk alhier Ds. E. Prinsse teOostwold. ARRONDIS3EMENTS-RECUTB ANK Kamer van Strafzaken. Zitting van Dinsdag 31 Januari. Heden werden de volgende vonnissen gewezen P. K-, 32 jaar. koopman te Sommelsdijk wegens eenvoudige beleediging, tot f 5 boete, subs. 1 dag hechtenis. W. V. H., 21 jaar, arbeider te Ouddorp. we gens mishandeling van een ambtenaar, tot 14 dagen gevangenisstraf. „Uit een lolletje.'* U een lolletje" zooals beklaagden voorga ven,it zouden de 18-jarige L. v. 't H., de 17 jarige J. v. D en de 18-jarige G. v. S. ar beiders te Rozenburg, den 10 E Dec. uit een vaatje staande op een kruiw gen aan het Hoofd te Rozenburg resp. 12. 9 en 3 harin gen hebben weggenomen. De bestolene, W. Varekamp, die zijn kruiwagen, even onbeheerd had laten staan en in een herberg in afwach ting van de boot, een wippertje was gaan ne men, vatte de zaak niet als een lolletje doch geheel »au sérieuv" op, even als de officier van justitie, die de veroordeeling van de drie Rozenburgers tot f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis requireerde. Dure haring! Onderti Jannetje Gehuwi v. der Mi Geboiei Adriana Overlec eerst wee v. Leentj fes. L m

Maas- en Scheldebode | 1899 | | pagina 2