Vrijdag 3 Februari 1899. NLntirevolu Dertiende Jaargang No. 694. Orgaan voor de Zuid-IIollaBBilsciic est Zeeuwsclie Eilanden. INHOC SIGNO VINCES T BOEKHOVEN. uitgever: Alle sftafefeen voor de titedactfe bestesisd, Advertentiën esi verdere Administratie franc© toe te arenden aan desa Uitgever. Moedwillige vertreding. Zelfmoorden. Arbeids- en rusttijden. Uit «le Pers. Tuin- eiiLandbonw. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per driemaanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. SOMMELglDlJW. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. die zich nil op ons blad abonneeren, de ontvangen nog in deze maand verschij nende nummers gratis. Nadat Dr. Kuyper uit Amerika teruggekeerd was, heeft hj zjn oor deel nog eens medegedeeld over het brengen van gelden op de Indische begrooting ten behoeve van zekere afgodische offerfeesten op Lombok. Na een heldere uiteenzetting van de soort van afgodendienst, die hier in het spel is, en na bepleiting van verzachtende omstandigheden van den heer Mackay (die onder instem ming van den heer Lohman het toe kennen der gelden als onschuldig en billjk had verdedigd) kwam de Standaard-veAaetem tot de slotsom, dat de moeieljkheid vooral zit in den naam en het merk „offerfees ten", en dat het bezwaar, zjnde de mede-verantwoordeljkheid voor den heidenschen dienst zou vervallen, wanneer alleen voor «o/Arsfeesten als zoodanig gelden werden gegeven, ook al gingen de Lombokkers en Bali- neezen daar hunnerzjds wat verkeerds aan verbinden. Deze slotsom was duidel jk, en ons dunkt in overeenstemming met 1 Cor. 10 28. Maar wat doet nu de Nieuwe Rotterdam,sche Zj gr jpt deze gelegenheid (zooals zj denkt te hebben) aan om weer een smet te werpen op Dr. Kuyper. Deze zal, volgens haar, de leer der goede moralisten verlaten hebben en meer waarde zjn gaan hechten aan den naam en den vorm der dingen dan aan de zaak, waarop die naam en vorm betrekking hebben. Dat is nu eens weer een staaltje van echt liberalistische tactiek. Als men de bjzondere gaven en talenten aan lieden van andere richting ge schonken, niet meer ontkennen kan, omdat zj te overweldigend en te zonneklaar aan het licht treden, dan maar hun karakter verdacht maken, met verdraaiing hunner woorden. Het is fraai In Frankrjk heeft men een onder zoek ingesteld naar de oorzaak der vele zelfmoorden, welke aldaar voor komen in de jaren 1889, '90 en '91 te zamen bedroeg het aantal 26000 en is den heer Durkheim gebleken, dat zich meer ongehuwden dan gehuwden van het leven beroof den, terwjl in groote huisgezinnen minder gevallen voorkwamen dan in kleinere gezinnen. Hieruit heelt men terecht de gevolg trekking gemaakt, dat de neigiüg tot zelfmoord niet per se voorkomt uit den grooteren omvang der levens zorgen, maar veeleer uit de zielsge steldheid der menschen, terwjl het gejaagde sociale leven er mede een ongunstigen invloed op uitoefent. Jammer slechts, dat velen, ofschoon wel wetende wat in onze dagen de levnszatheid en ontwrichting van het menschdom veroorzaakt, zoo wei nig doen om eene vastere en kalmere levensopvatting te bevorderen. Hier toe zouden allereerst bjdragen het stre ngel jk afzonderen van den zeven den dag als rustdag en het verbannen van een massa opwindende lectuur maar in het algemeen gesproken zou hiervoor noodig zjn een geregelde erkenning van het Godsbestuur. Want wat is meer geschikt om iemand ge jaagd en wanhopig en levensmoede te maken dan het staan voor eene taak die te zwaar is, en wat is. goed beschouwd, zwaarder voor een mensch dan het besturen van zjn eigen levenstoestanden en het beheerschen van eigen toekomst. Toch is de mensch verdwaasd genoeg, vooral de jeugdige mensch, om zich in te beelden, dat hj dit wél kan. Maar als dan slag op slag de teleurstellingen volgen, en de uitkomst als het ware spot met alle berekening, dan is het geen wonder dat zulk eene ontnuchtering den sterveling van streek brengt en dat hj zich als bedolven gevoelt onder de raadselen van zjn bestaan. „Zj worden teniet van verschrik king" zoo omschr jft Gods Woord de loopbaan der goddeloozenmaar tot degenen die hun Schepper erken nen, heet het: „Werpt alle bekom mernissen op den Heere" en z jt niet bezorgd zelfs niet voor den dag van morgen. Omtrent dit onderdeel van het arbeidscontract is een wetsontwerp aanhangig, dat eigenlijk niet veel om het lijf heeft, aangezien het alleen den maximum-arbeidsduur bepaalt in die fabrieken waar giftige stoffen ont staan of worden bereid of verwerkt of waar schadelijke dampen ontstaan, of waar de dampkringslucht kan ver ontreinigd worden door stof, of waar het bedrijf eene hooge temperatuur vereischt of veroorzaakt. Buiten die fabrieken heeft de be doelde wet dus geen gezag, en het spoorweg- en trampersoneel valt er dus ook buiten. Het is hier al weer dezelfde quaestie als bij het wetsvoorstel om arbeiders, die een ongeluk bij hun werk krij gen, pensioen te verzekeren. In plaats van een breeden vasten grondslag te leggen voor het geheel van gelijk soortige plannen, en dien grondslag te laten afbakenen en bewerken door natuurlijke organen, wordt er getracht met stukken en brokken de arbei achterwege derstoestanden in orde te krijgen. Van antirevolutionaire zijde heeft men met zulk lapwerk niet veel op. Wij voor ons huldigen liever de or ganische opvatting van het organisch bestaande. Maar ook van meer radicale zijde onder de „liberalen" wordt de cri- tiek op dit werk niet gehouden. Als de „Memorie van Toelichting'' zegt, dat „uit den aard der zaak" de regeling van den dienst der spoor- en trambeambten niet in het thans aangeboden ontwerp kon worden op genomen, „vermits dit zich bepaalt tot den arbeid in fabrieken en werk plaatsen," dan vindt het Sociaal Week blad eene dergelijke toelichting „zoo zonderling, dat hij haast twijfelt of men aan Waterstaat nog wel weet wat argumenteeren beteekent," omdat de Minister veeleer had moeten zeg gen waarom zulk eene beperking noodig of wenschelijk is te achten. Ook s'aat het den redacteur van dit blad niets aan, dat de maximum- arbeidsduur in fabrieken en werk plaatsen die voor de gezondheid scha delijk zijn of kunnen zijn, slechts tot 1 l uur per etmaal zou worden be perkt, en tot 10 uren voor het geval, dat er meer dan 4 nachturen onder dat aantal zijn. Waar de Minister in zijne Memo rie toegeeft, dat 11 en 10 uur niet te beperkend is voor de fabrieken en werkplaatsen in het algemeen, daar had bij wettige gevolgtrekking het aantal uren, in nadeelige werk plaatsen lager moeten gesteld zijn. RA, BA, WAT IS DAT? Er zijn toch wonderlijke menschen in de wereld. Zoo is er te Breda een zekere heer Metelerkamp, die tot de Christelijk- Historischen schijnt te behooren. Deze heer heeft namelijk aan het Hoofdbestuur van den Christelijk- Historischen Kiezersbond de volgende stellingen aangeboden 1. De openbare school heeft op het gebied van de godsdienstige karaktervorming der kinderen groo te bezwaren. 2. De openbare school heeft op het gebied van naastenliefde en gemeenschapsleven van de kinderen van eenzelfde vaderland groote voor deden. 3. Het is onraadzaam, erin den tegenwoordigen tijd op aan te drin gen, om de openbare school dooi de vrije of secteschool te vervan gen, vooral ook met het oog op de toestanden van Zuid-Nederland. Aardig, zulke stellingen. Groote bezwaren op godsdienstig gebied. Groote voordeelen op maatschap pelijk gebied. Dan de school maar houden. Want het maatschappelijk gebied staat toch boven het godsdienstige. Inderdaad, het zou vermakelijk zijn, als 't niet zoo treurig was. l\oee Provinciën. Herkingeu 28 Jan; Hedenwerd t ter herberg van erven L. v. d. Yelde alhier door 't bestuur der landbouwvereen De .Eendracht" de rekening overgelegd over t jaar 1898, waaruit bleek dat deze instelling hoe langer zoo meer beteekenis krijgt, er bleek uit 't verslag dat was aangekocht voor de vereen. 108,225 KG. diverse Hulpmest voor een waarde van f 3524.20 V2 tegen 84.800 K. G. en f 2852.96t/2 in 1897, en 40,575 en 1554.30 in 1893.dat op de fairbank waren gewogen 5.033.857 K G. suikerpeen en dat de zuivere ontvangsten hadden bedra- gon 1515.49y2. en de uitgaven 1365.37I/2 waardoor 't saldo bedroeg f 150.12. Herko zen werd tot Vice-Voorzitter de beer A. van der Sluijs Dz. te Dirksland. Medege- deelt werd dat er steeds meer gebruik werd gemaakt van 't landbouwcrediet doordele- den, waarom besloten werd devereeniging aansprakelijk te stellen voor mogelijke verliezen, voorts werd besloten voor al de leden aan te koopen één bewijs van toegang op de a. s. tentoonstelling te Middelharnis,en eindelijk werdt tersprake gebracht, den aankoop van een spring- stier. De verg. was druk bezocht. Van particuliere zijde word ons 't vol gende gemeld, 't Bestuur eener land- bouwvereeniging op dit eiland adverteer de een publieke aanbesteding van kunst mest en ontving van een Belgiesch fabrie- kant verzoek om hun de voorwaarden voor die aanbesteding te zenden, waarop inplaats de voorwaarden 't volgende werd geantwoord. M. M. H. H.In beleefd antwoord op uw briefkaart vandezer, waarbij gij verzoekt u de voorwaarden te doen toekomen onzer publieke aanbesteding, zijn wij zoo vrij u te berichten, dat wij, 't voetspoor uwer Regeering volgende waar die met alle Haar ten dienste staande middelen 't vrije ruilverkeer met ons wensoht at te breken geen han delsrelaties wenschen aan te knoopen met eene Belgische firma. Hoogachtend hebben wij de eer te zijn 't Bestuur der landbouwvereenigiug te HERKIN GEN. Heden avond (in plaats 27 Januari) hield de heer Bijleveld voor de leden on zer landb vereeniging en geïnviteerden, zijn 2de lezing over de "bemestingsleer" voor een flink bezette zaal en behandelde allereerst de „phosphor" hare uitvinding, de oplossing, de vermenging, de super- phosphaat en de Thomasphosphaat. Al lereerst dan werd medegedeelt dat om streeks 't midden der 15de eeuw verschei den scheikundigen e. a. geleerden zich toeleiden en allerlei middelen aanwen1 - den om uit verschillende stoffen goud te produceeren. Een zekere meneer Brand gebruikte ten dien einde zjjne eigene urine, nadat een dronkenmans loopbaan hem een bloeiende affairre hadt doen ver spelen en deze man vondt in 1664 in plaats edel metaal 't phospboor. Na hem hebben anderen, waarschijnlijk geholpen door betere scheikundige preperaten en meer ondervinding 't phosphoor in bijna alle delfstoffen, zelfs in steen gevonden, terwijl nog later bleek dat in alle gron den phosphorus aanwezig is in meerdere of mindere mate. Zoo vind men in de vruchtbare streken vaD Zuid-Rusland 0.6 pCt te of onder Stad aan 't Haring vliet 0. 06 pCt. en in de slikken van de Grevelingen e. a. Zeeuwsche stroomen van 0.01 pCt tot 0.03 pCt. phosphorus. Daarna heeft men deze stol aangewend voor ver schillende doeleinden en zoo verrees in 1843 de eerste phosphoorzuurfabriek in Engeland, in 1850 in Duitschland en thans zal wel in alle beschaafde natiën der wereld deze industrie bestaan. Wat is phosphor phosphaat). Dit is in zijn na tuurlijken vormof ruwen staat verbonden aan 3 gelijke deelen kalk en in deze vorm oplosbaar in zwavelzuur en onbruikbaar voor de plantengroei, waarom't wordt af getakeld tot 'r oplosbaar is in water hoog stens in citroenzuur of eitraat, de wijze van scheiding werd op duidelijk en afdoen de wijze door voorbeelden opgehelderd. Vervolgens werd behandeld de fa briekmatige bereiding en waren ter bezichtiging 4 soorten ruwe phosphaat (Algiers Florida Teenijree) terwijl voorts phosphaten worden gevonden op eilanden aan de kust in den Stillen Oceaan, voorts zijn phosphaatiagea gevonden in onze West-Indische bezittingen, dan worden gebruikt versteende uitwerpselen van dieren uit de voorwereld, deze steenen zijn geslepen schitterend glimmend zwart en worden dan ook wel omgewerkt in sieraden voor dameshoeden en garnitu ren, terwijl zelfs in kolenmijnen lagen zijn en worden gevonden, voorts uitr beenderen, afkomstig uit Zuid-Amerika, welks bevolking voorheen op de onmete lijke prairie's van hunne schier ontelba re runderkudden, alleen de huid gebruik ten voor Export naar Europa, 't vleesch voorzoover ze 't niet zelf gebruikten wegwierpen en de beenderen gebruikten voor brandhout, hetwelk in deze streken niet of hoogstens zeer schaars voorkomt, en eindelijk voor een deel uit de afschei ding van in 'tijzererst aanwezige phos phor en zwavel, dat in den vorm van slakken en naar den naam des uitvin ders „Thomas" slakken of phosphaatmeel genoemd wordt. Na deze verklaring over 't phosphor en 't phosphaat in 't algemeen deed spreker de vraag (hem eens ge daan). Heeft Superphosphaat met 140/° phosphorzuur in water oplosbaar meer waarde van den eenen als van den anderen fabrikant waarop 't antwoord wasneen want zoodra de verhouding phosphorzuur afwijkt van 't vereischte kwantum gaat ze terug tot den toestand waarin ze alleen oplosbaar is in eitraat of ze is vochtig waardoor de fabrikant met de grootste nauwkeurigheid dit mengsel samenstelt, natte, kleverige phosphaat is vermengd met te veel zwa velzuur, en is schade voor den fabrikant, die op die wijze meer levert dan waar toe hij zich misschien kan verbinden, nooit door ander vocht. Daarna boe 't komt dat op de eene grond Superph. betere resultaten geeft als op de andere omdat in kalkachtige grond 't phosphorzuur wordt opgelost en in ijzerhoudende grond niet of moeiljjk, terwijl 't onderzoek of en in welke mate kalk in den bodem aanwezig is, eenvou dig en gemakkelijk te onderzoeken is, door 't gebruik van zoutzuur. Voorts werd behandelt de tijd van uitzaaien, waaruit bleek dat hierover de weten schap nog een uitgebreid terrein voor zich heeft, alléén bewezen is dat Superph. invloed heeft op de opkomst der zaden, dat in vasten waterachtigen en „plaat- achtigen" bodem vroeger, en in lossen poreusen grond later kan worden uit gezaaid en eindelijk werd de waarde der Thomasph. in verhouding der Su perph. besproken, waarbij bleek dat de

Maas- en Scheldebode | 1899 | | pagina 1