Vrijdag 20 Januari 1899. voor de 2£uid-!lolliiiid«efie est Zeeuwscüie Eilanden. Tweede Blad. Antirevolutionair Dertiende Jaargang No. 092. Orgaan INHOCSIGNO VINCES T BOEKHOVEN. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle stukken voor de tiedactie bestemd, Advertenties! en verdere Administratie franeo toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit twee Bladen V olkeren der Aarde. tijietnengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws Onde Tonge. Deze Courant verschynt eiken Vrijdag. UITGEYER: Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zy beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. FRANKRIJK. GERUCHTEN EN VERKLARINGEN. 't Is heden als zoovele andere dagen de bekende quaesties in Frankrijk nemen de breedste plaats in onder het nieuws, waarvan we melding dienen te maken, Men is er thans vooral benieuwd naar, of Esterhazy naar Farijs zal komen. Hij heeft gezegd het te zullen doen op die en die voorwaarde, en daaraan is voldaan. Op aan dringen van den president der Kamer van Strafzaken van het Hof van Cassatie, heeft rechter Bertules verklaard, dat de ex-majoor vrijelijk naar Parijs kan komen en er kan b 1 ij v e nzoolang de Kamer van Strafzaken, zijn tegenwoordigheid noodzakelijk acht. Volgens zeker Amsterdamsch blad zit Ester- hazy nog in Amsterdam, of liever, hij werd er Zaterdagavond gezien maar, ondervraagd, wist hij nog niets van de verklaring boven vermeld af. Kreeg hij echter bericht daarvan zeker door middel van z'jn advocaat dan zou hij stellig naar Parijs gaan. Wat hij te zeggen heeft voor het Hof, is echter in hoofdzaak reeds bekend geworden. Aan den eerste-president van het Hof van Cassatie heelt Esterhazy nl. vier zijdjes //ver klaringen" doen toekomen, en tegedjk daar mee een copie aan //Havas" zoodat het publiek nu weet, wat de majoor heeft uitgevoerd. Veel bijzonders behelzen die verklaringen evenwel niet. Esterhazy erkent van 1891 tot 1895 betrek kingen te hebben gehad niet een buitenlaudsch agent, en wel op verzoek van kolonel Sand- herr, destijds chef van het bureau van inlich tingen. Hij zegt niet van welken aard deze betrekkingen waren, onder voorgeven, dat het beroepsgeheim hem het spreken daarover verbiedt. Maar voor het Hof staande, zal dat geheim misschien niet zoo zwaar drukken. Deze opdracht van kolonel Sandherr wordt intusschen roudweg ontkend, niet alleen door de Siècle op logische gronden, maar zelfs door de Eclair, die het orgaan is van den generalen staf. Dit blad verzekert, dat Ester hazy nooit verbonden is geweest aan het bureau vau inlichtingen, nog eenige opdracht heeft gekregen van kolonel Sandherr. En de S i c 1 e wijst er op dat de Opvolger van Sandherr. kolonel Piquart, zeker niet door een toeval op het spoor van den hem ten eenenmale onbekenden majoor Esterhazy gebracht be hoefde te worden, als zijn voorganger den majoor had gebruikt voor contraspionnage. Trouwens, ook. andere bladen, die i:iHlchtirigen krijgen uit milivaire kringen, spreken tegen dat Esterhazy bij den contraspionnagedienst zou zijn geweest. De waarheid schijnt in ieder geval door die getuigenissen van den majoor nog niet ver blindend uit te stralen voor ieders oog Yolgens de Matin blijkt uit brieven, die mevr. Dreyfus van haar man hee t gekregen, dat indertijd Brisson aan den veroordeelde kennis heeft gegeven van het besluit van den ministerraad, om de revisie van zjn pioces aanhangig te maken bij het Hof van Cassatie. Dus drie weken vóór de ontvankelijkheid van het verzoek om revisie werd uitgesproken. Of het waar is, dienen we af te wachten. Men zou het baast moeten aannemen, gelet op het //l'eit", dar de balling dadelijk brieven schreef, waarin hij, onwetend van alles wat na zijn veroordeel.ng is voorgevallen, meent dat zjn onsehuid is ontdekt door de gene rale Süaf; en zijn dankbaarheid uitspreekt jegens zijn kameraden, in het bijzonder jegens generaal De Boisdeiïre. Hij heeft niet het minste vermoeden van de ware toedracht, en schijnt te verwachten dat, wanneer zijn veroordeelend vonnis een maal gecasseerd is, hij slechts naar Frankrijk zal behoeven terug te keeren, waar geen vij andschap hem meer zal wachten, daar over zijn verschrikkelijke zaak het volle liicht is opgegaan. Wreed zal als hij terugkomt de ont goocheling wezen. Uit een brief, dien de familie op Nieuwjaar ontving, ofschoon di^ reeds den December te Parijs was aangekomen, blijkt, dat twee voorafgaande brieven haar niet hebben bereikt, Eoodat de regeering die blijkbaar heeft terug gehouden. Wel wat vreemd voor een officier inwer- kelijken dienst, heeft kapitein Lebrun-Renault aan de S o i r de woorden meegedeeld, die Dreyfus tot hem zou gesproken hebben inder tijd. Woordelijk sprak de gedegradeerde als volgt //De minister weet wel, dat ik onschuldig bonhij weet ook wijl hij 't mij door du Paty de Clam heeft doen weten dat ik, als ik stukken heb uitgeleverd, dit slechts gedaan heb om gewichtiger stukken in ruil ie krij gen. Men zal mijn onschuld binnen driejaren erkennen. Erg duidelijk is dit niet; en 't geeft alles zins reden om te meenen dat Lebrun-Renault zijn gevangene verkeerd heeft verstaan. Men weet trouwens, dat de ve klaring, pas door Dreyfus afgelegd, in lijnrechten strijd is met deze „bekentenis", „ik heb gezegd" zoo ver klaarde Dreyius aan het Hof van Cassatie. „De minister weet wel, dut ;k onschuldig ben, hij heeft mij du Paty de Clam gezonden om mij te vragen, of ik geen dokumenten had uitgeleverd om anderen in ruil te verkrijgen, en ik heb geantwoord, dat ik nooit iets heb uitgeleverd" Overigens doen in de bladen nog allerlei verhalen de ronde over de vermoedelijke be slissing van het Hof van Cassatie, welks taak met het verhoor van Esterhazy heet ai'ge- loopen te zijn. Gezegd wordt, dat het Hof de zaak naar den krijgsraad zal verwijzen mat verklaring, dat er wel verraad is gepleegd, maar dit onmogelijk door Dreyfus kan ge schied zijn. We stippen hot volledigheidshalve alleen maar aan, want al die beweringen zullen wel louter gissingen zijn. 99e storm heeft, vooral in Engeland, heel wat menschen- levens gekost. Een goederentrein, die Donderdagavond uit Ghester vertrok, bereikte omstreeks midder nacht Penmaenbach, aan den Welschen kant van de Conway. Hier bud de zee een groot gat in den spoorweg geslagen en de locomotief reed er in. Machinist en stoker werden gedood. Een paar uur later zou een sneltrein in de zee ge reden zijn. Nu werd het gevaar natuulijk da delijk links en rechts geseint. Een peronen- trem van Chester naar Noord-Wales kon Vrij dagochtend onderweg nauwelijks tegen den wind op; een pijp barste toen ic den vuurhaard en doofde aanstonds het vuur. Een andere lo comotief moest ontboden worden om den trein verder te brengen. Te Londen storte bij Farringdonroad een gebouw, voor den postpakketdienst in wording in. Op Waterloo Bridge werd een koetsier van den bok gebla zen' en zou in de rivier zijn gevallen als de teuning hem met tegengehouden had. Te Cla- ham viel een schoorsteen door een dak en doodde een kind, dat in bed lagde moeder werd ernstig gewond. Een paar voorbijgangers wei den door een neervallend uithangbord zwaar gewond. In een voorstad van Manchester kwam een fabrieksschoorsteen op een huis neer, waar een tiental menschen bijeenzaten. Vijf werden ergedood. Op een andere plaats bij Manchester storte een omheining om en kweste drie men schen. Te Rishton viel het dak van een werk plaats in twee arbeiders werden zwaar ge wond. Uit verscheiden plaatsen komt bericht van het verdrinken van schapen inde over stroomde weiden. Het raport over den Griekaeh-Turksohen oorlog door prins George van Griekenland is verschenen en vorint een boekdeel van 400 pagina's. De prins zegt dat de nederlaag der Grieken te wijten is aan gebrek aan organisatie, sleohte voorbereiding eD het niet opvolgen van zijn orders door de generaals. Generaal Smolens- ki b. v. kwam niet naar Domoko, ondanks het bevel. Men verwacht, dat de besohuldigde legerhoof den tegen het rapport wel een en ander zullen inbrengen. De nienwe beul van Frankrijk heeft Za- tordag zijn eerste werk verrioht. Hij moest te Troys aan een ex-burgemeester, die zijn sohoon- zoou vermoord had, de exeoutie voltrekken. Te zes uur 's morgens werd de sohuldige ge wekt. Hij bleef tot het einde kalm, gaf den wenseh te kennen om gekleed begraven te wor den, weigerde den priester te ontvangen, zeg gende, dat bij nooit aan God geloofd had, wei gerde eveneens een glas rhum-grog, wjjl hjj dat niet noodig had om moedig te zijn ea overigens niet van alcohol hield. Tot zijn verdediger zeide hjj: „We hebben niet veel geluk gehad, wat Eu tot den beul: „Heden is het de sohoonste dag mijns levens". Op het sohavot riep hij Vive la Republiques" en toen viel het mes. Inderdaad geen bluf? De sohatrijke Ame rikaan Andrew Carnegie heeft den president der Unie laten weten, dat hij de SpaanBohe schuld van 4.000.000 lire wil betalen, indien Spanje en osk Amerika de onafhankelijkheid der Fhilippij— nen goedkonren. De aanbieding is vergezeld ge gaan van de verzekering, dBt de zaak geheel ernstig bedoold vras en dat het bedrag prompt betaald zou worden. Desniettemin zal er geen aanneming volgen, voor spel Da i 1 g C h ro n i o 1 e. Moord. Hedennacht, zoo meldt men ons is te Berkel (Z.-H) op wreedaardige wijze om het leven gebraoht de heer G. Ripping, rente nier en diens huishoudster. Diefstal schijnt de drijfveor tot de misdaad te zijn. De politie was hedenmorgen reeds aanwezig om eeu onderzoek in te stellen. De volgende week zal ten huize van Zo- la, in do rue de Bruxelles te Parijs, de tweede verkoop ten behoeve der drie experts plaats hebben, tenzij te voren tot een sohikking wordt besloten. De hoer Roinaoh heeft aan het parket van don procureur-generaal de lijst van getuigen doen boteekeuen,die hij wensohtopgeroepeu te zien. Daaronber zijn: Mathieu Dreyfus, de rechters van den eersten krijgsraad van 1894. de exaerts die bet borderel hebben onderzocht,de leden van den raad van onderzoek en van den krijgsraad die het prooos-Esterhazy hebben behandeld eenige ex-miuisters van oolog en sohier al le getnigen door het Hof van Cassatie in de zaak Dreyfus verhoord. Excusez de peu §05tïsiielsdi;k. Op enkele plaatsen in deze gemeente zijn door den storm, welke hier Don derdag gewoed heeft, pannen van /laken afge rukt, o.a. der kerk, en van in aanbouw zijnde nieuwe woningen aanj den Binnenweg, waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Middeiharnis. 16 Januari. Heden avoud hielden de leden van het Onder linge begrafenisfonds gevestigd te Middel- harnis in het Logement van de wed. v. d. MOER een vergadering tot het houden der Jaarlyksche rekening. Op die ver gadering werd den heer L. Goudswaard, boekhouder met meerderheid van stem men voor 5 jaren herkozen, terwijl een kleine verhooging bij het daarvoor be stemde tractement werd goedgekeurd. Terwijl aan de leden van genoemd fonds nu te kennen wordt gegeven dat bp den boekhouder van at heden tot den 25 Januari a.s. de gelegenheid is opengesteld om zich aan te melden voor een bestuurslid en een commissaris van het fonds. Naar men verneemt is Maandag jl. door den heer L. Goudswaard in de haven een zeehond geschoten die door de sterke stroom uit de haven werd medegevoerd, zoodat zy hem niet maoh- tig konden worden. Dg kgraaf en gezworens van de polder het Oudeland van Middelharnis, maken bekend dat de door hun gemaakte lijst der Stemgerechte Ingelanden gedurende 14 dagen ter inzage ligt by den Secretaris 17 Jan. Nadat hedenmorgen beide stoombooten tot ongeveer 9 ure van wege het hooge water voor de schutsluis alhier hadden gelegen, had by het ver laten der buitenhaven de Middelharnisser boot het ongeluk een touw van de Stoomboot het „Haringvliet" in zyn schroef te krygen, waarvoor hy na zyn passagiers te Rotterdam te hebben gelost, naar de werf moest worden gesleept. Stad aan 't Haringvliet. Tydens den jongsten storm werd des nachts half- drie, door den nachtwaker M. Borg- dorff, het geheele dorp wakker geklept, omdat het water zoo onrustbarend rees. Doorbraken hebben er niet plaats gehad, maar de nieuw aangelegde kade heeft veel schade geleden terwyl van de kerk zeer vele dakpanuen zyn gewaaid. Toen Vrydagmorgen J. v. Biert de by hem inwonende Wed. v. Vliet wilde wekken, vond hij haar in zittende hou ding dood in haar bed. Een der werklieden aan de kerk woonachtig te Nieuwe Tonge, klemde zich zoodanig aan zyn vinger, dat het raad zaam werd geacht hem naar huis te brengen en onder geneeskundige behan deling te stellen. Oen Bommel, 13 Jan. Hedennacht kwam het water hier zeer hoog, zoodat de bewoners aan den waterkant genoodzaakt waren, hun vee, aardappelen enz. voor het water te vrijwaren. Ongelukken vielen gelukkig niet voor. Ooltgensplaat. J.l. Vrydag werden de lyken van schipper M. v. d. Ploeg 32 jaar en diens knecht (noodhulp) M. Ravia 21 jaar beiden gehuwd van Zierikzee door aanspoeling aan de Galatheesche polder, door de veldwachters Metaal en Lodewyk gevonden en naar het haarhuis op het kerkhof vervoerd en bewaard tot dat de bedroefde fam. Zondag arriveerde en de lyken Maandag morgen onder klok gelui door de fam., de Vereeniging Schut- tevaar met vele belangstellenden op^plech- tige en deelnemende wyze lieten insche pen, om op de plaats hunner inwoning de geliefde doode de laatste rustplaats te doen ontvangen. Hun schip, „de jonge Marinus" met 700 balen uien geladen, zal vermoedelyk verkocht worden, ten gevolge der groote avery men mocht ech ter een flink gedeelte van den inventaris opbergen. Door den storm is er ook in de laat ste dagen aan de Galatheesche polder al hier een ruim honderd denne dwarsleg- gers van de Stoomtram gestrand. De bijna geheel voltooide nieuwe schuur van den landbouwer J. Gebuis alhier is door den storm geheel vernield Naar men verneemt is de schade zeer groot. Nieuwe-Tonge Teneinde, aan te dier- zake oningeweiden, een klein staaltje te leveren van 't geen er tegenwoordig in zake Postery omgaat, volgt hieronder de Statistiek over het jaar 1898 verhandelde op het Hulppoatkantoor alhier. Ontvangen portbetalende brieven 7792, Brielkaarten 3400, Dienstbrieven 586, Dag-en Weekbladen en andere gedrukte stukken 23069. Van verzonden wordt geen aanteekening gedaan. Postpakketten. Aangekomen 898, Ver zonden 424. Aangeteekende brieven. Aangekomen 173 waarvan met aangegeven waarde 49 met een aangegeven bedrag vanf29584,55 Verzonden. 213, waarvan met aange geven waarde 29, met een aangegeven bedrag van f 14488.30. Postwissels. Verzonden 770 ten be drag van f 12356.12, waarvoor aan recht is ontvangen f61.52 Uitbetaald 256, "Voor een bedrag van f 3752.63 Vz- Wissels en postkwitantien. Ontvangen ter incasseering 457 tot een gezamenlyk som van 17730.261/2- Frankeerzegels, Briefkaarten enz, uit gegeven of verbruikt voor een geldelyk bedrag van f876.18y2. Ryks-Postspaarbank. Getal inlagen, 204 tot een gezamenlyk bedrag van f4819.60, aantal terugbetalingen 33 voor een som van fl 750.69 Yj- Öe titulares voor alle die bovenstaande werkzaam heden heet „Brievengaarder®, is het nu wonder dat dezer dagen sprake van is om daarvoor eenen anderen titel te ver langen? De groote vraag is echter om daarvoor een pasBende naam te vinden! Aan het Telephoonkantoor alhier zyn in 1898 de volgende telegrammen behan deld. Verzonden 427 stuks, aangekomen 586 stuks te zamen 1013 berichten ter wyl aan tariefrecht is ontvangen f 152,26 WERKMANS-VEREENIGING „DOOR EENDRACHT MACHT". Op 12 Jan. 1. 1. trad als spreker voor bovengenoemde vereeniging op De ïleer W. H. Vliegen van Rotterdam, in 't Café Knape. Onderwerp„WerkmansbelangenDoor den voorzitter, J. de Berg, werden alle aanwezigen welkom geheeten, en de wensch geuit, dat deze buitengewone bijeenkomst vruchten mocht dragen. Alle arbeiders werd het belang van aansluiting tot de ver eeniging op 't hart gedrukt en werd 't woord gegeven aan den Heer Vliegen. Breedvoerig besprak ZijnEd. de Maat schappelijke toestand, wat de tegenwoor dige Maatschappij is en zou kunnen en moeten wezen. Zijn inziens was het de schuld van den arbeider zelf, dat de loo- nen zoo laag warendoor vereeniging was daar verbetering in te brengen, liet ging niet meer op, volgens sprekers mee ning allen voor een, het moest juist om gekeerd zijn, men moest de handen ineen slaan, lid wordeu van de werkmansvereeni ging, om bij Kamer en gemeenteraads verkiezingen die mannen trachten af te vaar digen waar van men mocht verwachten de belangen van den werkman te dienen om betere toestanden te verkrijgen voor den werkman, was zijn inziens noodig grond- verdeeling iedere gemeente moest eige naar zijn der gronden (of landen) die on der baar gebied behooren, en die zouden gelijkmatig verdeeld moeten worden onder hen, die den grond bewerken d. iden arbeider, Landbouwers, die 100 en meer gemeeten land in pacht of in eigendom hebben noemde spreker een schreeuwend onrecht. Voor wie is het land gegeven, voor enkele of voor allen, was zijne vraag immers aan allen. Volgens spreker zou daar verbetering in komen als de arbei der zich vereenigde, alsdan zouden de loonen booger wordende kleine pachter of kleine boer zou 't onmogelijk worden langer tegen eene te hooge pacht land te pachten de groote grondeigenaar zou zijn land in kleinere perceelen voor minder prijs van de hand moeten doen, en langs dien weg kwamen die groote massa's land. ten bate van de gemeeuschap. Dat alles was te verkrijgen, niet terstond, maar van lie verlede als de arbeier zijn belangen maar begreep en hij zich vereeniging. Vervolgens werd het jachtrecht bespro ken, als ook het tegenwoordige ingevoer de remplafanten, stelsel-Coolen, fabrieken en werkplaatsen. Zoo wel hier te lande als Duitschland, Engeland, Rusland, en Ame rika, zelfs de mijnen in Siberie kwamen op de wet ter sprake. Ook werd op het pachtcontract door den spreker gehamerd en wel op de artikelen: 1628, 1629 en 1632 ook werd het tegenwoordige belasting stelsel besproken en bet woning vraagstuk maakte een belangrijk onderwerp uit Dat alles zou verbeteren, wanneer de arbeider zich vereenigde. Wordt lid van de ar- beidersvereening zei spreker. Wat gij al leen niet kunt, dat kunt gij vereenigd verkrijgen. Met klem wees spreker daar op, tot voorbeeld stellende de Diaman t- werkersbond te Amsterdambesprak de geringe Contributie dier vereeniging tegen 't voordeel zij daar van hadden. Ook dat kunt gij, zei spreker. Zet alle geschillen op zij, zie desnoods op uwe weinige ver dienste nog iets uit te zuinigen voor Con tributie en 100-voudig krijgt gij uwe bijdragen terug. Wordt allen lit van de ver eeniging, uit behoefde. U w lot en dat uwer kinderen te verbeteren, onverschillig welk geloof dat gij beleid, wordt allen lid, op dat gij zult zijn eene macht over de ge-

Maas- en Scheldebode | 1899 | | pagina 3