Vrijdag 13 Januari 1899. Dertiende Jaargang No. 691. itiên. necht, Antirevolutionair Orgaan i»»p d© 25a ld-11 «1 land*©h© ©ii SKeeuwsclie Efflandfen. Tweede Blad. NING. Haas IN HOC SIGN O VINCES T BOEKHOVEN. 1 Mei a.s. een Lën, Dupons. iteit ch Szpeller. Sxpeller. Expeller. Deze Courant verschijnt eiken "Vrijdag. uitgever: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor «Se SSeöactie bestemd, Advertentiën eia verdere Administratie franc© toe te seisden aan <len Uitgever. Dit nummer bestaat uit twee Bladen li: surig gestemd alt er ook een hart. egiut met een ;en opdat, wan* door den go elijk zijn heen- It. Door dat te trouwe lietdo selfbelang, vrij ohte vereering uit zijne pre- zorg, die hij aan hen, die le premie van voor 't heden, andig mensch. als de toekomst nschenkind, en i uw dood,zeg ang löven ik jn nietdesterk- n leeftijd geval- 3 mensch een den gezond is zweeft door r wij ls ziek, en en droeve stoet aat het monu- lijkkrans geen de tranen, die jchreid worden lagsch mensch iffen, en zich lan de zooge- der massa, en af, het graf. leilige Plicht." T Pz. smos te Zeist. 1898. NKERSLOOT, bekwaam iINDE, Beurt- kkee). iet 2 April in szins bekwaam I, Landbouwer «9 wei-ij i, ïillijke prijzen. olen. andb.te Itat- enheid tot het ilr tageh Jloht, pijnen, ïer- ilierlei aard? )este suooes tegen Kies- erkondheid? eds in ieder ■handen wor- en 1.25 de ie meeste Apo- SNABIt'Ê en i«., ttotteraam er-l*ain- igbaar JKEMA land bij A. te land. 3, Mr. Bakker, :t bekend, dat aat tot het .VïTff Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika. bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Gemengd nieuws, BESCHERMING VAN HANDEL EN NIJVERHEID. JustUia. Onder postmork 's Gravenhage 20 December 1898 ontvingen wij een aangeteekenden brief, waarvan wij den inhoud laten volgen 6 Gravenhage 20 December 1898. Wel Edele Heer, Naar aanloiding van uw Adres aan de Tweede Kamer der Staten Generaal en uwe artikelen over ooncurrentie van Rijkswege zijn wij op de hoogte gekomen van uwe grief. Dit wordt door on9 betreurd, omdat zij in derdaad eeuige wanklank is na de Feesten, doch ook zien wij duidelijk in, dathetgebeurde in strijd met de belangen van handelen nijverheid. Dat de Tweede Kamer u schadervegoediDg kan geven, zooals gij verwacht, kannen wij niet veronderstellen, maar ons dunkt dat er een middel te vinden is en dit is Om ook uwe Portretten die nog voorradig zijn grattis uittedeelsn aan Vereenigingen Stichten enz. Natuurlijk is onze bedoeling niet door u maar door anderen, namelijk z o: eenige per sonen, die even als wij liet billijke van uwe klacht inzien, vereenigen zich en zenden u een bedrag voor do gratis-zending van uwo portret ten van H. M. de Koningin. Hierbij ontvaugt u per aangeteekenden brief een bankbillet van f 90000, zend daarvoor het levensgroots Portret van H. M. de Koningin, formaat no. 1. aan liet Koninklijk Koloniale Militaire Invalidenhuis op het Landgoed bij Bronbeek bij Arnhem. Wijl naam en dia ons voorbeeld willen navolgen niots afdoen aan de uitvoerirg van het plan kunnon deza onbokond bljjven en teekenen wij derhalve JUSTITIA. Wij roepen de welwillende bemiddeling in der Nederiandscbe Pers om den geachton in zender (of inzendster?) van bovendstaand schrij ven, onzen oprechten dank te betuigen voor zijne edele bedoelingen in deze voor ons be- betreuringswaardige aangelegenheid Ofschoon wij in billijkheid eene schadever goeding van Rijkswege verwachten, willen wij zijn denkbeeld niet verwerpen. Indien geen speciale aanwijzing gedaan wordt voor toezending, verzenden wij kosteloos in verhoud'ng der iugezonden bedragen of schade vergoeding door de Regeering, de nog voor handen Portretten van H. M. e Koningin in de verschillende formaten en prijzen, vanaf 30 ets. (ter verspreiding) tot f 400 per stuk, ter gezamelijke waarde van p.m. vijf en twintig duizend gulden Gemeentebesturen, soholen, openbare inrichtin gen, gestichten, vereenigingen enz. worden derhalve uitgenoodigd, indien zij kofteloos por- tretteu van H. M. de Koningin verlangen, dit ter onzer kennis te brengen. Moge onzo „Wanklank na de feester." door de gratesversprciding onzer portretten in me nig gesticht, In menige veree iiging, in monige woning, in een vrede- en jubelklank ter eere Tan onze jeugdige Koningin herschapen worden. Ingevolge opdracht in het ontvangen Bchrij- ven verzonden wij een levensgroot Portret van II. M. de Koningin aan het Koninkijk Invali denhuis te Bronbeek en hadden het genoegen onderstaand bericht te ontvangen. Boxtel, Deo. 1898, H. BüGAERTS Co. Bronbeek, Dec. 1898. Aan de firma H. BOGAERTS Co. Boxtel Wol Edele Hoeren, Naar aanleiding van uw schrijven van 21 dezer, deel ik UEd. namens Zijne Excellentie den Luitenant-Generaal K. van der Heijden me de, dat de door u gezonden schilderij in goeden staat alhier is ontvangen. De Majoor Adjudant SCHURING. Aan een der singels van 's Gravenhage stond een kleine herberg, een onooglijk lokaal, «welks dorpel was gesleten», maar nu juist niet door 't bezoek »van zangers, kunstenaars, van schilders en poëten«. Die uitgeholde dor pel bewees intusschen voldoende, dat 't een goed zaakje was. Daar krteg de eigenaar der alles behalve «hechte en weldoortimmerde» arbeiderswoningen, waarvan 't kroegje er een was, het in 't hoofd nieuwe panden te zetten. Gauw de oude afgebroken, wat geen zwaar werk was. Maar de herberg methaar «ver gunning", hoe die door de mazen der wet heen te halen ondanks de algeheele afbraak. Geen nood. Alles in 't rond werd afgbroken, doch de gelagkamer werd, met veel zorg en voor zichtigheid, onaangeroerd gelaten, wat met zooveel succes geschiedde, dat er voortdurend kon getapt worden. En onder 't tappen door werd het nieuwe huis over dat oude deel heen- gebouwd. Zoo staat nn de bouwvallige gelag kamer midden in de nieuwe herberg Als deze voldoende gereed is, worden de oude muren de deur uitgedragen en gered is de winst gevende vergunning. Vroeg, Als eene groote zeldzaamheid wordt ons gemeld, dat bij don veehouder A. Glas in 't Friesohe dorp Joure een sohsap reeds een lam tor wereld heeft gebracht, dat bij de moe der in 't land loopt. En dat in 't begin van Januari! De HOGERHUIZEN. Op uitvoerig advies van den Procureur-Gene raal en hot Gereohtshof te Leeuwarden is op het verzoek om gratie voor de Gebroeders Hogerhuis, in Augustus ingediend door J. van Loenen Martinet, mej. II. van der Mey, dr. G. W. Kernkamp, mr. Ph. Palkenburg en P. L. Tak, door H. M. de Koningin afwijzend beschikt. Ë*lau,lseUjk Rieuws. Sommelsdijk. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 December 1897, 1353 mannel. en 13(33 vrouwel. totaal 2716 inwoners. De vermeerdering gedurende dit jaar bedroeg door geboorten 42 mannel. en 45 vrouwel. totaal 87door vestiging 76 mannel. en 90 vrouwel. totaal 166, alzoo 253 pers. De vermindering bedroeg door sterf te 24 mannel. en 21 vrouwel. totaal 45, en door vertrek 114 mannel. en 94 vrouwel. totaal 208alzoo 253 pers. zoodat de bevolking op 31 December 1898 bedroeg 1333 mannel. en 1383 vrouwel. totaal 2716 inwoners. Er werden dit jaar 26 huwelijken gesloten. Bij publicatie wordt de aandacht ge vestigd, dat de lotelingen dezer Ge meente van de lichting van dit jaar, zoo zij verlangen bij de Zeemilitie te dienen, zich daartoe voor den lsten Februari a. s. ter Gemeente-Secretarie aan te melden. Burg. on Weth. maken bekend dat de staat vermeldende de kinderen boven de zes en beneden de twaalf jaren die zich op 1 Januari van het loopende jaar in de Gemeente bevinden en niet voorkomen op de lijsten der School gaande kinderen of van hen, die huis onderwijs genieten, op de Secretarie d6r Gemeente ter lezing is gelegd. Middelharais, 31 December. Sterkte aan zielental 42,53. Geboren in 1898 138.. Levenloos 3. Overleden 59. Gevestigd 181 "Vertrokken 238. Er zijn in 1898 29 huwelijken voltrokken. Stad aan '4 Haringvliet. De heer S. Bantema, karnmeester alhier, is als zoodanig benoemd te Wijk bij Duurstede, terwijl solli citanten naar deze vacature worden opgeroepen. In het afgeloopen jaar zijn er op het Post kantoor in deze gemeente verzonden 398 tele grammen, aangekomen 472 zoodat er in het geheel 870 zijn behandeld. Bevolking op.l Januari 1898, 533 mnl. 525 vrl. totaal 1058. Op 1 Januari 1899, 553 mnl. 527 vrl. totaal 1080 zoodat de bevolking het vorige jaar is toegenomen met 22 zielen. OoltgeHsplaat. Den heer S.J. deVosLz. alhier komt met ingang van 16 Jan. e.k. in betrekking bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen ter voorloopige Stand plaats, Station Vlissingen. In de laatste dagen geraakte het schip «Eendracht", Schipper L. van Hoeven (van Terneuzen) beladen met Gaskolen en bestemd naar Goes, dicht bij de Rijkstelegraafkabel in het Hellegat alhier aan den grond, met overladen mocht het gelukken het schip te behouden Het te vermaken Diakoniehuis alhier tot een Oudenmannen- en Vrouwenhuis is aangenomen, voor het metselwerk door K. van Ree, voor het Timmerwerk door L. Dorsman, voor het Verfwerk door W. Ras, en voor het Smidswerk door S. Bjrkhoff, allen inwoners. Nieuwe Toiige. De loop der bevol king op 31 Dec. 1897. 739 m. 724 vr. totaal 1463. Vermeerderd door. Geboorte 31 m. 26 vr. totaal 57. Vestiging 55 m. 48 vr. totaal 103. Samen 160. Vermin derd door, Overlijden 10 m. 9 vr. totaal 19. Vertrek 43 m. 37 vr. totaal 80. Sa men 99. Alzoo op 31 Dec. 1898 772 m. 752 vr. Totaal 1524. Oude Tonge, 29 Deoember '98. Heden hield de afd. O. '1'. v. d. S. V. S. haar eerste Win tervergadering, bijgewoond door 35 leden. Zo werd door den Voorzitter geopend inet een te rugblik op het afgeloopou jaar, dat van zooveel gewicht was voor onze afd. Na 't lezen der no tulen van de vorige vergadering en het behan delen van enkele ingekomen Btukken deed de Penningmeester rekening van zijn beheer, waar bij bleok dat het batig saldo groot f 42 van 't vorig jaar, nu was gesmolten tot een bedrag van f 13, een gevolg van de onvermijdelijke uitgaven,vorbonden aan do feesteljjkoontvangst van de Algemeene Vergadering in ons middon. Deze ïekeuing werd na oen gunstig verslag van eon commissie van 3 leden, met algemeene stemmen goedgekeurd. Als bestuursledon werden herkozen J. v. IJzer- looij en Dr. Areuds, en tot atgev. naar de Alg. Verg. te Sneek op I Fe'or. a.s. benoemd de H.H. J. v. Soliouweu en D. W. v. Nieuwenbuizen. Duarna gaf de Secretaris verslag van den staat en do werkzaamheden van de afdeeliug over het jaar 1898. Hierop werd een bespreking ge- iiouden over den schippers-almanak. Behalve enkele aanmerkingen als het minder juist op geven van het sluisgeld te Ouden Bosch, werd algemeen het verlangen vernomen dat de uitgever in den almanak ook wat plaats moest inruimen voor korte verhaaltjes ea annocdotes en er ook eeuige blaadjes wit papier in moesten gevonden wonien, dienstig voor het maken van aanteeke- niiJgen dooi den schipper. Hierna ging men over tot het vaststellen van de voorstellen in te dienen op do Algem. Vergad. te Snoek. Na ampele besprekingen werden daar toe met algem. stemmen aangenomen 1Het Hoofdbestuur traohte een eind te maken aan hot algemeeno misbruik van 't geven van fooien en borrels aan de brug- en sluiswachters. 2. Bij den raad van Rotterdam aan te dringen op eon geregeld openstellen zoowel bij dag als nacht van de Leuven- en Leouwenbrug. 3. De bevoegde autoriteit te verzoeken dag- en naoütseinen aan te brengen op de Barendrecht- sche Brug. 4. Eveneens bet verplaatsen van het storm signaal aan den boek van de buitenkalkhaven te Dordt naar of bet pla. tsen van een tweede stormsignaal aan den mond van de Kil. 5. Den minister van Marine te bewegen de steenen in het volkerak op te ruimen. 6. Evenzoo de talrijke wrakken in het Nieuwe Yaarwater terwijl aan het Bestuur der Afd. zelve werd opgedragen 1. Bij den Directeur-Generaal der Telegrafie t8 informeereu of de sluiswachter v. d. Groote Sluis te Gouda verplicht is telegrammen aan te nemen voor de schippers. 2. Aan den Inspecteur v. h. Loodswezen te vragen de gasboeien van 't Oude te verleggen naar 't Nieuwe Hellegat. 3 Aan 't Bestuur van Rozendaal, de bieten kade te verbreeden over een lengte van 400 M. 4. Den Bakonmeestor van Klundert bebake- ning van het Ventjagersgat. 5. Aan den bevoegden Minister een tweede doorvaartruimte onder de Bpoorbrug bij Vlake. 6. Aan Gedep. Staten van N. Brabaud om bij hot geven van nieuwe concessie er op te letten dat het Hoogheemraadschap van Mark en Din- tel eon billijker tarief voor het Schut- en drijfgeld instelle, dan het nu verouderde tarief. Hierop werd de Vergad. door den Voorzitter met een toepasselijk woord gesloten. "Woensdag 4 Jan. 1.1. waren alle veldarbei- ders te Oude Tonge opgeroepen tot eene ver gadering in 't Cafe Knaape. Het doel der Vergadering was om weder een veldarbeidersvoreeniging op te richten, tot dat doel werd eenparig besloten en het zelfde be stuur der vorige vereenigiag met algemeene stemmen gekozen. Besloten werd een spreker te doen optreden om de belangen der voreeni- ging uit een te zetten ea arbeiders aan te spo ren lid te worden. Als zoodanig zal lieden 12 Januari optreden de W. II. VLIEGER uit Rot terdam. Onderwerp „Werkmansbolangen" B. en W. hebben bekend gemaakt dat op Woensdag den 18 Januari a.s. des namiddags te twee ure gelegenheid zal zijn tot kostelooze inenting en hermenting. B. en W. hebben bekend gemaakt dat de lotelingen van de lichting 1899, die verlangen bij de zeemilitie te dienen zich daartoe, voor 1 Februari a.s. ter Secretarie moeten aanmel den. Naar wij vernemen zal op Woensdag den 25 Januart a.s. des avonds te 6 ure door den beroemden organist den heer G. W. van Krie ken van Rotterdam in de Ned. Herv. Kerk alhier een orgelbespeling worden gehouden. De loop der bevolking was over 1898 als volgtBevolking op 31 December 1897, 2691 zielen. Vermeerderd door geboorte met £8 zielen. Door vestiging in de gem. met 110 zielen. Te samen 2889. Vermindering door overlijden 41 zielen. Door vertrek uit de gem. 119. Te samen 160 zielen. De bevolking bedroeg alzoo op 31 December 1898, 2729 zielen. Er werden 19 huwelijken voltrokken. Dirkslanil. Verslag van 't verhandelde in de Algemeene Vergadering van den bond van den Flakkeesche landbouw- vereeniging, den 20 Dec. 1898 te Som melsdijk gehouden. Tegenwoordig zijn alle afd. behalve Ouddorp en Goeree. De Notulen van 't verhandelde in de vergadering werden goedgekeurd. Besloten werd, voor de in Juli 1899 in dit eiland te houden landbouwten toonstelling uit te loven, 1 gouden me daille voor den besten kunstmeststrooier, 1 verguld zilveren voor den besten trieur en 1 dito voor de beste wanmolen. Voorts werd besloten een adres van instemming te zenden aan de Hooge Regeering op 't adres van de Friesohe Maatschappij van landbouw en eindelijk werd de voorgestelde wijziging in 't sta tuut goedgekeurd, waarna de vergadering door den Voorzitter werd gesloten. Ds. Schippers heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. Uit deze gemeente zulleD 24 jonge lingen zich aan moeten melden voor de Nationale Militie. Da heeren H. M. Roodzant en D. v. Zuuren zullen op Maandag 16 Jan. en zoonoodig de volgende dagen, de gewone jaarlijksehe inspectie over schoorsteenen, stookplaatsen en kachels honden. Herkingen. Benoemd tot kerkmeester in de Ned. Herv, Kerk den Heer H. Noordijk alhier. In de jl. Zaterdag gehouden vergade ring van de Landbouwvereeniging „de eendracht" alhier is met groote meer derheid besloten een verguld zilveren medaille uit te loven voor een doelma tige wiedmaschine, welke medaille ter beschikking word gesteld van 't bestuur der Hollandsche Maatschappij' van Land bouw te Sommelsdijk voor de tentoon stelling in Juli a.s. Stellendam. Op 31 Dec. 1897 bedroeg de bevolking 1313 zielen als 656 mannen en 657 vr. In het jaar 1898 vermeerderde als bevol king door geboorten 23 mannen en 22 vrouwen totaal 45' vestiging 25 mannen en 19 vrouwen totaal 44. Totale vermeerdering 48 m. en 41 vr totaal 89. Daarentegen verminderde de bevol king door overlijden met 5mannen en 9 vrou wen totaal 14, vertrokken 28 mannen en 26 vrouwen totaal 54. Totale vermindering 33 m en 35 vr. totaal 68. Op 31 Dec. 1898 telde de gemeente 1334 zielen als 671 mannen en 663 vrouwen en vermeerderde zij dus met 21 zielen Voltrokken werden 8 huwelijken waarvan 7 tusschen j.m. en j.d. en 1 tusschen wedr. en wed. Een kind van het vrouwelijk geslacht werd als levenloos aangegeven. ©oedereede. Bevolking op 31 Dec. 1897 558 m. en 607 v., totaal 1165. In het jaar 1898 vermeerderde de bevolking door: Geboren 18 m. en 17 v., totaal 35. Vestiging 7 m. en 4 v., totaal 11. Totale vermeerdering 25 m. en 21 v. totaal 46. Daarentegen verminderde de bevol king door: Overlijden 6 m. en 3 v., totaal 9. Vertrek 15 m. en 8 v, totale vermindering 21 m. en 21 v, totaal 42. Zoodat het zielental op 31 Dec. 1898 bedroeg 1169 zielen als 562 rn. 607 v. en derhalve is vermeerderd met 4 zielen. Er werden 5 huwelijken voltrokken. Den heer Lammers, cand. te Den Helder heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente alhier aangenomen. Ouddorp. In het verloopen jaar wer den 1885 telegrammen verzonden en ontvangen; ruim 5V2 millioen KG.suiker bieten zijn afgeleverd en 50,000 KG. meekrap zijn bereid, waarvan in de „On- verwachtsche stoof" 30,000 KG. en in de „Onderneming" 20,000 KG.; een muziekgezelschap werd opgericht onder den naam: Wilhelmina", bestaande uit 15 werkendeen 70 kunstlievende leden. Zondagavond werd in de Chr. school een dankuuï gehouden voor de school. Sprekers: de WelEerw. heer Ds. Róssing en de hoofdonderwijzer den heer Kerk hoven. Mellevoetsluis. In antwoord op de geluk- wensch der Marine Hr. M. de Koningin aan geboden is de volgende dankbetuiging ontvan gen. Op de audiëntie mij op Nieuwsjaarsdag door Hr. M. de Koningin verleend, waar ik de geluk- wenschen der Marine aan Hr. M. mocht aan bieden, heeft het Hoogst dezelve behaagd mij op te dragen. Hr. M. beste wenschen over te brengen voor het geluk en de voorspoed van het Personeel van Hr. M. Zeemacht in het jaar 1899. Mij van die vereerende opdracht kwijtende verzoek ik U, hét bovenstaande ter kennis te brengen van de onder Uwe bevelen dienende Officieren, Ambtenaren en beambten. (get.) ROEL. ï'inle. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 20 Jan. a.s. in de School met den Bijbel alhier een lezing gehouden worden over Leerplicht door de Hoofdonderwijzer dier school den heer L. Quak. Rozenburg. In onze gemeente worden pogingen in het werk gesteld om tot de oprichting van een muziekvereeniging te komen. Reeds is een voorloopig be stuur gekozeu. Jammer dat als de zaak doorgaat, zullen de oefeningen op Zondag gehouden worden. Nu is het voor een antirevolutionair weer onmogelijk om samen te werken. De kerkeraad der Geref. kerk heeft besloten om het werk der beroeping van een predikant spoedig ter hand te nemen. Reeds is een vergadering met de leden der gemeente gehouden. Pernis, Vanwege de pitroons-vereeni- uing „Boas", trad jl. Woensdagavond, 4 Jannari, voor de kiesvereen-ging „Ne derland en Oranje" alhier op, Ds. R. J. W. Rudolph, en behandelde het onder werp „De strijd om het huisgezin". Deze strijd noemde spreker ten eerste een heilige strijd, en ten tweeden den strijd onzer dagen bij uitnemendheid. Duidelijk, helder en zaakrijk zette de geachte spreker beide punten uiteen. Van 't begin tot het einde was de lezing boeiend ,en leerrijk. Er werd dan ook met onverdeelde aandacht geluisterd. Moge de lezing een perzik, die naar meer smaakte, vele en gezegende vruchten dragen. De vergadering, door den voor zitter der kiesvereeniging, den heer Me- dema met gebed geopend, werd door den spreker met dankzegging gesloten, nadat er eerst nog een zeer opwekkend debat was gehouden. Nieuw-Beierland. Loop der bevolking dezer gemeente in 1898. De bevolking op 31 December 1897 bedroeg 805 m. 753 vr. totaal 1558. Vermeerdering door, vestiging 51 m. 58 vr. totaal 109. Ge boorte 36 m. 21 vr. totaal 57. Totaal 166. Vermindering door vertrek 58 m. 62 vr. totaal 120. Overlijden 14 m. 12 vr. totaal 26. Totaal 146, Bevolking op 31 Dec. 1898 1580. Aan den heer M. v. Zuuren, vroeger hoofd van de Openb. Lagere School No. 2 alhier is een pensioen toegekend vaa f 624.— 'sjaars. V' 4

Maas- en Scheldebode | 1899 | | pagina 1