t [ft R 14 I! Regeeringskosten. [a een onzer weekbladen vonden wij de volgende opgaven van de sommen, die in verschillende landen aan de hoog ste waardigheidsbekleeders zijn toege kend Aan den President van het Zwitser- eche Bondgenootschap 1 72,000 's jaars. Aan den President der Yereenigde Sta ten f 120,000. Aan den Franschen Pre sident f 588,000. Aan de Koningin van Nederland f 600,000. Aan de Engelsche Koningin 41/i millioen. Aan den Shah van Perzië 6 millioen. Aan den Koning van Italië 7 millioen. Aan den Duitschen Keizer ruim 8 millioen. Aan den Oosten- rij kschen Keizer 10 millioen en 8 ton. Aan den Sultan van Turkije 15 millioen. Aan den Czaar van Rusland ruim 21 millioen. Uit «le pers. Thans gaat het wat anders. Volgens de wet berust de regeering van ons land bij Hare Majesteit de Koningin. Deze laat zich raden door een verantwoordelijk ministerie met den heer Pierson als chef. Doch Pierson wordt „gepord" door Ker- dijk nadat Kerdijk „gepord* is door Van der Zwaag, zoodatlt Gaat dus an ders ook beter Volkeren der Aarde. FRANKRIJK. Een Fransch provinciaal blad komt thans vertellen, dat volgens verklaring van een lid van den krijgsraad die in 1894 Dreyfus veroordeelde, aan een zee officier bij wien hij dineerde aan gezegden krijgsraad geen stukken in raad kamer zijn voorgelegd. Het eenig bewijs voor Dreyfus' sobuld was het borderel, en aangezien niets bewees, dat dit stuk van den beklaagde afkomstig was, zou de krijgsraad hem zeker hebben vrijgesproken, toen een officier de zaal binnentrad, met de me- dedeeling, dat hij van den minister van oorlog kwam en dat deze in zijn ziel overtuigd was van de schuld van Drey fus, op grond van geheime stukken, welke hij echter niet kon overleggen. En alleen op die mededeeling werd Dreyfus ver oordeeld In hoeverre deze nieuwe onthulling, welke de achting voor den krijgsraad zeker nog meer moet dalen, waar is, zal het Hof van Cassatie zeker wel ophel deren. Volgens de „Siècle" moet Dupuy, de minister-president, verklaard hebben, dat hij, zoo hij voor het Hot van Cassatie als getuige wordt gedagvaard, zal erken nen, dat kapitein Lebruasenault hem nooit over een bekentenis van Dreyfus heeft gesproken. CniNA. Men verhaalt, dat de Chineesche kei zer, die nog altijd gezegd wordt op één der eilanden in den paleistuin te Peking gevangen te zitten, dezer dagen gepoogd heeft te ontvluchten. Als Europeaan ge kleed, was het hem reeds gelukt, het paleis te verlaten, maar aan de poorten van het park werd hij tegengehouden door de Mantsjoerijsche lijfwacht der kei zerin. De paleiswachters, die hem gevolgd waren, zonder zich tegen zijn vlucht te durven verzetten, wierpen zioh voor hem op de knieën en smeekten hem, niet te vluchtten, omdat de keizerin hen dan al len ter dood zou laten brengen. De kei zer keerde in zijn gevangenis terug. Toen de keizerin een uur later de toedracht der zaak vernam, verscherpte zij het toe zicht. Gemengd JWieuws. De heer Ds. G. W. Mechlers, pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zuid-Scharwoude en lid der sociaal-de mocratische arbeiderspartij heett ontslag uit zijn ambsbediening gevraagd, om zich geheel te kunnen wijden aan de propagan da voor zijne sooialistische beginselen. JPlaalseUjk lüieuwM. De zitting Van den Miiiciraad zal voor deze gemeente gehouden worden te Dirk- sland op hef. Raadhuis op Vrijdag 16 December a.s. des voormiddags te 10 V2 ure. Het aandeel der in te levererim an- schappen der Nationale Militie, lichting 1899, bedraagt voor deze gemeente 5, zoodat No. 7 waarschijnlijk het laatste die3tpliehtige nummer zal zijn. B. en W. hebben voor de eerste maal bekend gemaakt, dat de mannelijke in gezetenen geboreu in het jaar 1880 zich in de maand Januari a.s. ter inschrijving voor de Nationale Militie moeten aan geven, terwijl voor die inschrijving meer bepaald zitting zal worden gehouden op Maandag 23 Jan. 1899 des voormiddags. Bij publicatie heeft de Burgemeester dezer Gemeente de ingezetenen met en kele strafbepalingen uit de Politie Ver ordening bekend gemaakt, en wel met die op het werpen van asch en vuilnis op de openbare straten en wegen. Ter kennis van belanghebbenden is gebracht, dat de jacht op klein wilt, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze Provincie wordt gesloten op Zaterdag 31 December 1898 met Zons ondergang, terwijl het schieten van hout snippen geloofd blijft tot 1 Mei 1899. Naar men verneemt, is het bestuur der AtdeeÜDg Overffakkee en Goede reede van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw met het opmaken van het programma voor dein Juli 1899 te hou den Tentoonstelling gereed. De uitgave en verspreiding wacht slecht op de op gaven van belanghebbende tot opname daarin van advertentiën. (zie advertentie in dit nummer) Zijn wij goed ingelicht, dan bevat het programma vele nummers en worden daarvoor flinke prijzen uitgelooft. Dat ieder in dit eiland zich nu beijveren, om door flinke inzending eenige prijzen te behalen. 13 Dec. Bij afvaart van de Stoom- booten „Sommelsdijk" en „Middelharnis* te Rotterdam kwamen deze mot elkander in aanvaring waarbij eerstgenoemde be langrijke schade bekwam. Door het onderlinge begrafenisfonds alhier werd heden aan de leden terug betaald de som f 1 per vol lid, zoodat nu de jaarlijksehe bijdrage van dit jaar geweest is 0,75 cent. öoltgeasplaat. Tot ouderlingen in de Geref, Kerk alhier zijn herkozen de hee- ren W. Berkhout en L. Gebuis, en tot Diakenen de Heeren P. Mens en J. J. Berkhout. Dirkslaud. Ds. Vonk pred. te Olden- hroek heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. Den Heer J. M. Breur alhier, heeft met gunstig gevolg exame in 't schoon schrijven (Middelbaar onderwijs) afgelegd. Den alhier on bezoldigden rijksveld wachter W. Zoon, is te 's Gravenhage tot agent van politie benoemd, en heett die betrekking reeds aanvaard. De oogstcolleole die Zondagmorgen in de Ned. Herv. Kerk gehouden werd, heeft ruim f 53 opgebracht. Helievoetsluis, 14 Doe. Heden mor gen heeft alhier door een revolverschot een einde aan zijn jeugdig leven gemaakt, de Luitenant ter zee le kl. B. v. d. Eerst, officier aan boord Hr. M. Wachtschip. Genoemde heer is in zijn hut op zijn bed gaan liggen, de revolver in de mond en zoo afgeschoten op het oogenblik dat de Commandant en een officier in zijn hut kwamen. De kogel is de mond ingegaan, is in de hersenen gedrongen en tegen den schedel gestuit. Men gist naar de oorzaak van deze diep treurige zaak. I- m it, I MX 4 EEN DREIGEND GEVAAR. De Nieuwe Prov, Gron. Crt. schrijft Er is een tijd geweest, dat de Replu- bliek der Nederlanden beheersoht werd door Holland; dat in Holland de wet gesteld werd door Amsterdamdat Am sterdam geregeerd werd door Burgemees ter Bickers; dat deze Burgemeester on der de pantoffel zat van zijne vrouw en dat deze mevrouw Bickers danste naar de pijpen van hare keukenmeid, zoodat de Republiek toen geregeerd werd door mevrouw Bicker's keukenmeid. „SIC TRANSIT GLORIA MUNDI 1" 1) Op den 9en Nov. jl., des avonds om half t,egen, liep in de haven van Barcelona de stoom- oot Miguel Gallart met soldaten uit Cuba bin nen; den volgenden morgen bogon de ontsohe- ping. Dit sohouwspel zal geen ooggetuige ooit ver geten. Aan wal stonden 90 draagbaren en ver- soheidene ziekenwagens gereed. Daar was ook een priester in de nabijheid, om zoo noodig de Saoramenton der stervenden toe te dienen. He laas, maar al dikwijls moest hij de laatste troost middelen der H.Kerk uitdeelen. De soldaten landen aan de escalera de la paz, de „vredestrap."Welk een vrede Maar veel grooter en treuriger tegenstellingen kon men daar vinden. Op dezelfde plaats, waar thans de zieke, kreu- pelgesohoten soldaten hun geboorteland weer be traden, lande eens de groote Columbus, toen hij na de ontdekking der Nieuwe Wereld in Span je terugkeerde. En op denzelfden grond, waar de koning hem ontving en onder het gejuioh des volks omhelsde, stond nu de legerstede voor de stervende verdedigers der Antillen! Nauwelijks honderd sohreden voorbij de vredes trap staat de imposante Columbuszuil. Op den kogelvormigen bol, die de spits bekroond, staat hei bronzen beeld van den grooten wereldont dekker. Zijn ver uitgestrekte reohterarm wijs, naar de zee. Daaraohter ligt de Nieuwe Wereld waarvan Columbus, nakomelingen nu het laat 0te stuk hebben verloren. Zou niemand vermoed hebben dat de so'daten deze vreeselijke tegen stellingen beseften En wat moest het bronzen standbeeld aan schouwen? Het sohip bracht 1077 soldaten over, 50 huuner waren den dood nabij en 250zwaer z;ek. Drie-en-twintig stierven er gedurende de reis. Om hun toestand aan te duiden, droegen de soldaten gekleurde strikken op hunne mou wen. De doodzieken roode, de zwaar zieken blau we, de minder ernstige zieken witte, en de „gebonden" geene. De laatsten werden het eerst aan land ge- braoht op een havenstoombootje, dat door een eigenaar besohikbaar was gesteld. Dit waren de „gezonden" Hoe moesten de zieken er dan wel uit zien! Allen waren zeer vermagerd, hunne oogen stonden hol. Men gaf hun dadelijk boul- lon, en wijn. De krachtige bouillon ongeveer 1000 kop, was gratis door een hotelhouder verstrekt. Toen het stoombootje voor de vierdemaal van het sohip terugkeerde, braoht het 80 zwaar zieken met blauwe strikken mede. Eén hunner moest aan land gedragen worden ;gesteund door het personeel van het Roode Kruis, waggelden de andere naar de nabijgelegen barakken. Daar werden hun versterkende medicijnen toege diend! Nu kwam het uit, dat er niet 950, maar 300 zwaar ziek waren. Het was bijna onmogelijk, om allen dadeljjk zoo te helpen als hun toestand vereisonte. En telkens braoht de kleine stoomboot weer op nieuw ongelukkigen aan. Bij de zevende vaait werden 39 der ergste zieken, met roode strikken op do mouweu, aan- gebraoht, Zij spanden hunne laatsto kraehten in om de paar treden der Vredestrap op te gaaD, verder moest men hen dragen. Twaalf doodzieke soldaten konden niet meer opstaan en werden op een draagbaar van de groote stoomboot in de kleine, en zoo aan land gebraoht. Men droeg hen naar den voet der Columbuszuil en toen men hen daar nederzette, waren er op den nau welijks honderd meter langen weg vijf ge storven. De volgende vaart braoht weder eenige dood zieken twaalf konden de trap nog opgaan, acht werden er op open draagbaren, en zestien in gesloten draagbedden aan wal gebracht. En voort durend landden nog meer ernstig zieke soldaten de stoet van wandelende geraamten soheen geen einde te nemen. De barakken stonden vol draag baren, op de kade stond het eene bed naast het andereen het geheele plein plaza de la paz (het vredespleinwas overdekt met draagba ren. Het begon onmogelijk te worden hulp te verkenen. Om half drie 's namiddags deed de boot haar negende vaart. Dezen keer werden de meest be klagenswaardige zieken gehaald. Twee hunner zagen er uit als lijken. Hunne liohamen waren ingevallen, hun aangezioht geleek een doods hootd. Met hangende onderkaken en verglaasde oogen staarden de bewustelooze koortslijders voor zioh uit. Zij begrepen niet meer, dat hun laatste wensoh vervuld zou wordenin het vaderland begraven te worden Van de twaalf, die bijna in dood- strijdt zijnde, op draagbedden aan wal gebracht werdeD, stond er één met veel moeite op. Hij wankelde de trap en riep Vive Espana„Le ve Spanje!" Daarna wierp hij, evenalsversohil- lendo anderen, Cubaanschen stroohoed in zee, „om niets uit dat gevloekte land to behouden en hij zakte ineen. Hij was de laatste der ont scheepten. Maar nu wachtte den ooggetuigen een nog veel smartelijker tooneel. Toen de doodzieke sol daten loopende of gedragen, de Columbuszuil naderden, zagen zij daarboven het bronzen stand beeld. Een zonnestraal brak door de wolken en deed het beeld schitteren als goud. Toen stond oen der soldaten stil hij kon zioh nauwelijks rechtop houden, en op den grooten wereldont dekker wijzend, riep hij met heesohe stem nEse tiene la culpa de todoDie daar is de sobuld van alles En een ander stierde de verwen- sohing naar boven: Ojala no hubieses nacido O, dat gij nooit geboreu waart 1" Daar, waar mei den wereldontdekker voor 400 jaar ontving als een triumphator, waar het gejubel eener ontelbare volksmenigte hem ter eere bruisend weergalmde, daar vervloekt men kern thans. Arme Columbus En daar op datzeflde plein is nu de legerplaats der kreunende, reutelende zieken. Bed aan bed. Een onafzienbare menigte staat op het plein zij zwijgt. Men spreekt niet, zwijgend ziet men het ontzettende schouwspel aan, Wat men naderhand zeide Wie kan het we ten? ljZoo gaat 's werelds roem voorbij. Dr. KUYPER. Gelijk men weet; is Zaterdag io Decemher Dr. Kuyper van New-York scheep gegaan; en wel op het stoomschip Rotterdam. In de vorige week heeft Z.H.Gel. nog drie lezingen gehouden te Philadelphia, Hartford en te New-York. Ook is hij verleden week Woensdag te Washington door den President van de Vereenigde, Staten Mac Kinley in audiëntie ontvangen. In de laatste week vertoefde Dr. Kuyper ook te Baltimora, waar hij door den Gouvernuer en den Mayor, met eenige voornamen der stad op een luncheon genoodigd werd. Daar werden de belangen der Hollandsche kolonis ten in Maryland besproken. De Gouvernuer stelde een gouvernementsstoomboot ter zijner beschikking, om het zuidelijk gedeelts van Maryeand te bezoeken Te Rochester nam hij de vorige week de daar uitgevonden de onlangs voor het eerst toegepaste stem-machine in oogenschouw, en voorzag zich van de noodige afbeeldingen, om ook in ons land op deze zeldzaam schrander uitgedachte, en schier met volmaaktheid werkende machine het uitzicht vestigen. De vervaardiger verklaarde zich bereid, tegen vergoeding der transportkosten, en onder ge heimhouding een exemplaar naar Nederland ter bezichtigenvan de regeering en ook der Staten- Generaal ver te zenden. Over de arbeiderswijken van Petersburg is in den laatsten tijd een groote hoeveelheid- socialistische geschriften verspreid. Er is al tijd wel wat van deze verboden lectuur in omloop maar ditmaal is de oogst zoo groot, dat hij algemeen opvalt en niemand weet van waar hij komt. Deze geschriften bestaan in bro chures, dagbladen, boekjes en bevatten op roerige beschouwingen over Russchische toa- standen, portretten van politiespionnen met opgaaf van hun woning en volledige mede deelingen omtrent hun doen en laten. Een leelijk geval. De brievenbesteler v. d. H. te Leiden is in zijn dienst geschorst en heden in arrest gesteld, als verdacht de lade te hebben gelicht bij den winkelier L. op den Hoogen Woerd aldaar, terwijl deze naar bo ven ging om geld te halen voor een post- kwitantie. I Ontezttend. Zaterdagnacht heeft vrouw Van der P. te Doorn na een hniselijken twist getracht haar man in den slaap den hals af te snijden De man werd zwaar gewond I) e vrouw is gevrnkelijk naar Utrecht vervoerd. Muiiimelsrl ijk. Dinsdag 20 dezer zal den »Bond der Flakkeesche Landb. Vereen." in 't Hotel Spee alhier een vergadering houden. Middle! barmiils. Bedankt, voor het beroep naar de Geref. gemeente te Zalt-Bommel door ds. C. S. Boss, alhier. Sitad aan 't Haringvliet. Door Burg. en Weth. dezer gemeente wordt den ingezetenon bekend gemaakt, dat op Vrijdag 16 dezer, vol gens art. 102 der Alg. Politieverordening het dorp moet worden geschuurd, en dat men daar mede gereed zal moeten zijn des nam. 4 ure. Oude Tomge. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. C. van den Berg, Ambtenaar ter Secretarie te Zutphen is uit 37 sollicitanten benoemd tot Commies ter Secretarie te Vlaai- dingen. Tot Ouderling der Herv. Gem. alhier is be noemd H, Hobbel en tot diaken is herbenoemd de heer J. Zuidijk. De inschrijving voor de Nat. Militie liohting 1900 zal alhier plaats hebben op Dinsdag 10 Januari a.s, des voormiddags te u ure. De suikerbieten Campagne is hier afgeloo- pen. Er werden pl.m. 9,500000 K.G. bieten op de fairbank gewogen. Hes'ktngen. Voor de lichting der N. M. 1899 zuilen uit deze gemeente twee personen worden opgeroepen zoodat tot nog toe No. 5 het eerste vrije nummer is. B. en W. dezer gemeente maken bekend dat de mannelijke personen in deze gemeente ge boren in 1880 zich den 17 Januaii 1899 ter secretarie kunnen aangeven voor de N. M. lichting 1900. Naar men verneemt is alhier een zangver- eeniging opgericht bestaande uit tien leden Direct, dhr. A. van Zuuren en tot Secretaresse Mej. Worel BrJelle. Het was een gezellige aanblik, die stampvolle zaal van den heer Lugtenburg op Maandagavond j.p Men verwachtte iets goeds, dit kon men op dg aangezichten der aanwezi gen lezen. En geen wonder. Het zangkoor der Chr. Jong. Vereen, gal een uitvoering, waar van we in het vorig blad het programme op namen. Het is al zoo'n oude bekende, dat men er steeds op rekent een gezelligen avond door te brengen. Klokke acht opende de president met een hartelijk woord. Hij herinnerde er aan dat het juist 29 jaar geleden was, datdeVer- eeniging bestond, en wees er op, niettegenstaan de de vele stormen, dat de Vereeniging tot op dit oogenblik was blijven staan. Wien daarvoor de dank toekwam, zou het koor uitdrukken met No. 1 Eere zij God. Dit stuk wercjj even als de overige nummers, flink, puntig' uito-e- voerd. Luide bijvalsbetuigingen vielen dan 0^,k den zangers ten deel. Wat de samenspraken en voordrachten aangaat, ze waren g0ed inge studeerd en werden onder de diepste^tilte aan gehoord. Het orgelspel van den jongenheer H. Vermaas, leerling van den Directeur, en de solo's voor fluit en orgel vielen mede in den smaak. Het geheele programma, dat groot en varieerend was, werd op zulk een wijze ten gehoore gebracht, dat wij den directeur en den leden dankzeggen voor den schoonen avond die hun zeker veel opofferingen zal gekost heb ben. Mej. van Eek heeft als onderwijzeres in de handwerken aan de Normaalschool eervol ont slag aangevraagd en gekregen tegen 1 Jan. In haar plaats is, na gehouden vergelijkend examen benoend mej. A. Overeem alhier. ï5.®ckanje. Op het tweetal voor pred. te Markelo komt ook voor, leeraar H. E. J. Ver- weij alhier. %uIoland. Bij de in Januari a.s. op ver schillende plaatsen in Zeeland te houden ver plichte hengstenkeuringen, zullen als leden der keurings-commissie optreden de HH. M. C. van Buuren en W. F. Altevogt, gediplomeer de Veearsen te Zuidland en te Klaaswaal. ©titlenlsoarn Op den stal van een land bouwer alhier heeft zich bij een rund een ge val van miltvuur voorgedaan. Op last van het rijkstoezicht is het cadaver verbrand in de stal voor een tiental dagen onder quarantaine gesteld. Een paar dagen later is, onder de zelfde verschijnselen, een groot varken bezwe ken, dat vermoedelijk van het bloed van het gestorven rund had gebruikt. Roaenlbarg. Zaterdag a.s. des avonds te 7 ure zal de heer J. Oosteng in de Chr. Sehool een lezing houden onderwerp: de Chr school en de Nederlandche taal. deze Verg. is voor alle voorstanders dier school toegankelijk. Zaterdag j. 1. hadden eenige opgeschoten knapen de treurige moed, om een visschhande- laar van Maassluis van zijn nog voorradige ha ring te doen, en zijn wagen met touwen vast te binden. Van een en ander is aangifte g edaan bij de Politie, die reeds enkele van hen op het spoor is. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk is ge kozen A. Barendregt Az. en tot diakeu J. v. d Meer. Naar men zegt, moet het plan bestaan om een twee tal der in onze gemeente gevestigde seinlichten, welke dienstdoen bij het in en uit gaan der zeeschepen, te verplaatsen. De boerenhofstede van den heer J. A. Kalis die onlangs geheel door brand werd vernield, zal naar men zegt, niet meer op zijn ouden standplaats verrijzen, maar naar de nieuwste eischen worden opgetrokken aan den Staaldiep- sendijk en de polder waarin hij zich bevind herdoopt worden in de Wilhelmina polder. FiersMl. Woensdag 28 Dec. hoopt de Chr. zangv. »Hallelujah" alhier eene openba re uitvoering te geven Het programma zal bestaan uit de volgende nummers 1. Bonds lied 2. Psalm 118: 12 3. Psalm 8974. Hoor ons, Almachtige; 5. In 't bosch;6. Aan Jezus den Verlosser; 7. Geloofsvertrouwen 8. Koninginne9. Danklied10 Vivat Oranje 11 Psalm 122:3; 12. Vaderlands lied; 13. Hoort langs de wolken rolt; 14 Gods vader liefde; 15. Duinlied; 16 Zondag; 17 Oude jaarslied; 18 Kroningslied; 19 Inhuldigings lied 20 Wilhelmuslied. (Oude melodie In de Pauze zullen enkele voordrachten ge geven worden, en ééne samenspraak, getiteld De Kwakzalver (voor 5 „personen.) ©ufl-üSeierlaniü. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Hasselt (Over - ijsel) door ds. J. A. van Boven alhier. Perstis. Schipper L. Verschoor, die Maan dag in de Waterweg bezig was om garnalen te vangen, had het geluk een flinke zalm in zijn vischtuig te vangen. - i «selderij. Persiïg. Deze week zijn te IJmuiden binnen- geweest de sloep „Eibergen" stuurman G. Hor dijk „Zeven Sterren" stuurman J. v. d. Steen „Lekkerkerk", stuurman C. Schouten. De besom mingen aan versche visch waren 750, 750 en 700 gulden. Siefi'kaiieaaws. Preilkbenrten Zondag IS ffiecesnber. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. en 's av. en Donderdagavond 6 uu. Ds. Boss. Stad aan 't Haringvliet, geen opgaaf ontvangen Den Bommel, goen opgaaf ontvangen. Ooltgensplaat, vm. en 's av. en Donderdagavond Ds. Ruijs. Stellendam, vm. nm. Ds. Goote van Zuid Beier land. Ouddorp, geen opgaaf ontvangen. Nieuw-Helvoet, vm. en nm. en Woensdagavond 7,30 uur Ds. Kok. Brielle, vm. 10 uur en 's nm. 5 uur Ds. van Herwerden Helievoetsluis vm. 9.30 en nm. 5 uur. en Don derdagavond 7 uur Ds. Delfos, Rozenburg vm. 9.30 en nm. 2 uur Leerrede lezen. Woensdagavond 7 uur Ds. Drost van Yiaardingen Zuidland, geen opgaaf ont' ungeu Hoogvliet geen opgaaf ontvangen. Spijkenisse, vm. 9,30 en nm. 2 uur Ds. Douma. Zwartewaal, vm. 9,30 en n.m. 5 uur Ds. Mol. NED. HERY. KERK. Nieuw-Helvoet, vm. 9,30 Ds. Rademaker. Brielle, vm. 10 uur Ds. A. Verkouw Kleine Kerk 's av. 6 uur Ds. Yau den Ber Helievoetsluis, vm. en Woensdagav. Ds. Teljer. Rozenburg vm. 9,30 en nm. 2 uur Ds. Dijkman. Hoogvliet, geen opgaaf ontvanger). Spijkenisse, geen opgaaf ontvangen. Zwartewaal, Geen dienst. Hekelingen, geen opgaaf ontvangen. Niewenhoorn, vm. 9,30 uur Ds. De Joode. Nieuw-Boierland, geen opgaaf ootvaugen. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm. nm. en 's av. Ds. A. Mnokenze. OUD-GEREFORMEERDE KERK. Nieuw-Beierland vm. 9'/i uur, 's nam. 2 uur en 'sav. ö'/t uur, leeskerk. Melissant vm., nm. en 'n av. Ds. J. Hartkamp LUTHERSCHE KERK. Hellevoitsluis, geen opgaaf ontvangen. ©■ere}. Kerk Beroepen: Ta Weesp (B) ds. van Lonkhuij- zeu, te Heteren. Te Tienhoven o.a., ds. Langen, te Oldebroek. Te Giessendam ds. Smeding, te IJsehnonde. Te Grootegast, ds. Rispens, te Oen- kerk. AangenomenNaar Winsura en Baard, door dhr. Meinen, oand. Naar Knijpe, door ds. Goris, te Veenwoudsterwal. BedanktVoor Zuidland, door dhr. Meijnen oand. te Groningen. Voor Oud-Vosmeer, door ds. Brouwer, te Rhoon. Voor Zevenhuizen, door ds. Diomer, te Aalden. Yoor Heer Hugowaard, door ds, Onnes, te IJzendijke. Voor Broek op Langendijk, door ds. Gispen, te Breukolen. Wed. Slerv. Kerk. DrietalTe Britsuin, ds. Bruins te Nuis en Niebert; ds. Ljjvering, te Noordwijk en J. Koerts Sikkema, te Kornjum. Beroepen Te Hoogblokland, dhr. Blauw, cand. Te Havelte, jds. Wilod Versprille, te Oldeholt- padë. Te Nieuwveen, dhr. Knappert, oand. Te Vuren en Dalen, dhr. Voort te Zijp, oand. Te Werkhoven, jls. Schippers, to Blauwkapel. Aangenomen Naar Giesen 0 a., door J. Ben ders, to Zijdorveld. Bedankt: Voor Borsello, door dhr. Meeuwen burg, oand. to Doorn. Voor Burgh, door dhr. Blauw, oand. te Schoonhoven. Voor Foudgum, door dhr. Hohverda, oand. ISniB'grcs'gijkc §tan«l. Samimelsdljk. Geboren Pieter z. van F. Vijfhuizen en P. Springvloed Jan Adrianus z. van J. Veldman en M. A. Leewis. Middelharnis, 1—7 December. GeborenJacob, z. v. Cornells Langbroek en Lena Van DoDgen Cornells, z. v. Arij Koote on Maatje IlartogHendrik, z. v. Cornells Jor- daau en Anna Christina Do Vogel. Men [Hommel. GeborenCornelia, d. v. C. v. d. Berg en A. De Graaff. Oude TffonSe Geboren: Willem Marinus, z. van M. de Korte en K. Schilperoord. Wilhelmina d. van D. de Leeuw en M. Kievit. Hendrik Hubrecht z, van C. van den Berge en J. C. van der Jagt. Marinus z. van A. Fluit en P. Kievit. Maatje d. van G. Groensndijk en G. van Noord. JJirksland. Overleden: Johaunis Robijn, 71 j., wedr. van Jourina Meeuws. Melissant. Geboren Pieter Marinus, z. van A. Both en P. M. SchreurMijntje, d. van P. van den Hoek en J. M. RoodzantDirkje, d. van W. de Geus en W. M. van Schouwen. Overleden: Maria Jeroense oud 78 j. wed. van J. Sarelse. ütelSeudam. Geboron Dirkje, d. v. Dk. Van Lenten en T. Troost. GehuwdC. Koonraad en "W. Klijn. ©oeiiereede l Nov.—1 Dec. Geboron: Gorii z. v. J. Overbeeke en J. Van der WalKrijntje, d. P. Komttebed en N. VlietlandMarius, z. v. J. Troost on B. M. Vau dor Wende Jo1», z. van J. Non on J. Soeteman. Overleden Willem Vissor 47 j., ongeh.Teun- tjo Teurmink, echtg. van H. Van der Sluis, 52 IBrieile, 25 Nov.9 Dec. Gehuwd J. van Saus en N. C. van der Voorde. Overleden Pieter Koolhaalder 62 j„ wedn. van J. van 't Wout. SïeïlevoetsiMis, van 39 Deo. Gebo' enMargretha Dirkje: d. v. J. IJ. Zoo- mers en N. Luijendijk. Jacoba, d, v. J. Koppe- jan en A. M. L. v. d. Vlies. Arie, z. v. L. de Werker en P. Eland. Helena Hendrika, d. v. A. do Werker en A. Klop. Charlotta Frederika, d. v. A. Kollaard en L. v Zoost. GehuwdH. C. Koppejan en M. Bakker. Overleden: W. v. Dijk, echtgen. van E. Hoff man, bijna 70 j. Hekelingen, van 4 Nov.—9 Dec. Geboren AUda Martina, d. v. II. v. d. Knoop en N. de Bruijn. Dirk, z. v. J. Stuip en E. Hennip. Pieter, z. v. P. v. Kapel en N. Mol. Gehuwd: A. Lalleman en M. Meuldijk. llozenfonarg, van 23 Nov.8 Deo. Geboron Huibregt, z. v. F. v. d. Bogaard en N. Ouwendijk. Adriaantje Johanna, d. v. H. v. Eelt en G. Gille. Ondertrouwd: A. Visser en C. M. v. Santen. J. J. Kraak en P. v. Eersel. GehuwdA. Visser en C. M. v. Santen. A. Noordermeer en J.M. v. Exel. Overleden: Jasper Louwen oud 73 j. wedn. v. Kommertje Quak. Spijkenisse, van 4 Nov.9 Deo. Geboreu Johauna, Adrian», d. v. J. van Duijn en N. J. van Leeuwen. Gevrit Aart, z. v. B. Knegt en A. Stout, Jannetje Adriaantje. d. v. P. d. Bolder en SI. Luiten. Gerrit, z- van A. Ba- rends en H. J. Piek. Arie Jan z. van A. van der Meijde en J. den Hartigh: Herrina Maartje, d. v. A. Strik en L. Hoogenboom. Arie Jaoob, z. v. R. Bie-heu\el en L. Sohelling. Johanna Eliza beth,d. v. J. Vogelaar ou A. Zwartbol. Cornelia, d. v. P. de Lange en A. Kranendonk. Dingena, d. v. L. Rietdijk en J. Ringlever. Izaak, z. v. L. Roest en L. Hennep. Gehuwd. P. v. Bodegom en E. Hennip. Overleden. Pietertje Cornelia Mol, oud 2 m. Geertruij Dolaar, oud 83 j. wed. v. J. v. Hamburg, ©ostvoorne, van 410 üeoember. Geboren Maartje, d. v. A. Klok en S. v. Bu ren. Maartje, d. v. A. v. Santen en J. Blok. Ondertrovwd H.v. Hulst en J.J. Heijndijk. Overleden: W.v. d. Hoek 21 j. üudenlioorn, van 1 Nov.—1 Deo. Geboren: Gorritje Noeltje, d. v. J.Giphart en M. J. J. Speet. Cornells, z. v. A. v. d. Waal en J. Plooster. Gehuwd A. C. do Kramer en M. v. d. Zijde. J. van den Baud en M. Buitendijk. Overleden: J. Smit, 50 j. wedn. v.N. Pille. Heenvliet, van 1 Nov.1 Deo. Geboren Heruianus Adriauus, z. v. P. Hoe pel en A. Spruit. Ondertrouwd: A. Beijer en S. Landman. J. Hoorwog en C.Lagerweg. Overleden: J. H. van Soest, 38 j.oohtg. van I. Ooms. Marinus Mol, 24 j. Cornells Gerardus Ge stel, 72 j. eohtg. van A. van der Hil. Abbenbroek, van 1 Nov.—1 Doc. Geboren: Leendert, z. van B. Sjouw en I. van dor Slot. Barbara, d. v.A. van Ekelenburg en M. do Man. Hendrik Izaak, z. van L. van dor Honaard en A. Donker. Gehuwd: W. de Woerden E. Luijendijk. Overleden Arij van der Giessen, 70 j. eohtg, v. H. T. Langeudoen. L. Hollaar 4 j. Verkoopingren en*. Op Donderdag 22 December 's avonds 7 uur, in het Logement Spee te Sommelsdijk, inzet van onroerende goederen te Sommelsdijk, als: a. 2 hulzen, schuur en erf, aan den Dubbelen Ring It. huis, schuur en erf aldaar C. huis en erf aan de Achterstaatd. huis en erf aan den Molendijk <e. de voormalige meestoof met tuin, enz. Notaris J. C van «ergeSjk. Op Donderdag 29 December, 's avonds 7

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 2