W'oUteren der Aarde. Gemengd Nieuws. IPiaalseièjk Nieuws. Rozenburg. Door den kerkeraad (Gerf. Kerk.) zijn tot candidaten voor de ver kiezing van 2 ouderliugen gesteld dhr. W. Voogt., Johs. Groenewegen, Adr. Berg werf, en Y. van Dam en ter verkiezing van een Diaken dhr. C. Klejwegt en P. Mol. openbare redenen van socialistisch ge zinde onderwijzers, uit den weerzin, door sommigen hunner geuit tegen de Oranje feesten van dit jaar en uit tal van aan verwante verschijnselen meer, is genoeg te bespeuren welke geest de opvoeding in de school gaat beheerechen. Een geest, die wat bv. de verhouding tot de over heid en de beschouwing van de grond slagen der maatschappij aangaat, zoowel mot de joodsche als met de christelijke levensordinantiën in vierkanten strijd is. Maar ook noemde Dr. D. het leveren van schending der neutraliteit zoo goed als onmogelijk, omdat er ia de school geen getuigen bij staan. Allicht behoudt bij onderzoek een onderwijzer het over wicht op zijn leerling. Het buigen van enkele onderwijzers onder de straffende hand hunner autoriteiten werd ook aller minst bedoeld; wel het bestrijden van een allengs meer invloed krijgenden geest, het onttrekken van joodsche kinderen aan lieden, die zoowel met de joodsohe zeden als met den joodschen Bijbel breken. En zoo liep deze briefwisseling, wat den vorm betreft, in de doode zee uit. Burgemeester en Wethouders gaven Dr. bericht, dat zij, als de opperrabbijn- geen feiten noemde, maar van de zaak afzagen. Yolgens de lndép. zal de krijgsraad met open deuren de zaak-Picquart be handelen. Er komen in het dossier zekere vreemde namen voor, waarvan de open baarmaking ongewenscht is. Daarom is in overleg met de verdediging vastgesteld, dat het proces geheel en al openbaar zal gevoerd worden, doch dat ten aanzien van de namen, die geheim dienen te blijven, zoowel de verdediging als de krijgsraad zioh zullen bedienen van letters. Men verzekert, dat Mr. Labori met deze regeling zeer ingenomen is. Het Hof van Cassatie krijgt het ge heime dossier in handen. De overleggin gen met minister De Preyoinet dienaan gaande zijn atgeloopen. De Matin zegt te kunnen verzekeren, dat zich in het geheim dossier der zaak Dretfus geen enkel stuk bevindt, waarin de naam Drey fus voorkomt of een signalement, dat eenigszins met dat van den gevangene van het Duivelseiland overeenkomt. Al leen blijkt uit de stukken, dat een Eransch officier herhaaldelijk heeft in betrekking gestaan met de militaire attachés van verschillende vreemde gezantschappen. Volgens een ander blad is het geheime dossier zoo weinig omvangrijk, dat het gemakkelijk in een schooltasch kan ge borgen worden. Tijdens het verhoor van Picquartliep Vrijdag in de vestibule van het Paleis van justitie een heer op hoogen leeftijd met witten baard op den overste toe en drukte hem hartelijk de hand. Volgens V Aurore was deze heer de oud-minister Jules Koche, die aan den rechter van instructie een brief had overhandigd, geteekend Esterhazy, geda teerd 1893, en gericht aan dien heer in zijn hoedanigheid van rapporteur der oorlogsbegrooting, Esterhazy schrijft „Mijnheer de rapporteur, ik ben in staat u voor uw rapport inlichtingen van de grootste waarde te doen toekomen over misbruiken in den generalen staf en in 't bijzonder van het Inlichtingen-bureau. Ik ken een officier van dat bureau, com mandant Henry, mijn vriend en schul denaar." Hieruit blijkt dus, dat Henry en Es terhazy reeds in 1893 goed met elkander bekend waren! De missions catholiques te Lyon heb ben een brief ontvangen van Chousse, den Apostolischen prefect van Kwantong, waarin uitvoerig wordt verteld, op welke afschuwelijke wijze de Pransche mis sionair Chanêsen dertien Chineesche Chris tenen in Paktong, 35 mijl ten oosten van Kanton, onlangs zijn vermoord. De ongelukkigen hadden de vlucht genomen in een kapel, maar ook hier waren ze niet veilig: de Chineesche vervolgers be gonnen de kerk in brand te steken, met behulp van stroo, dat ze vooraf met pe troleum hadden begoten. De vluchtelin gen werden neergeschoten of met messte ken afgemaakt. De lijken werden ver volgens nog gruwelijker verminkt; maar dat van den Pranschen pater was in 't geheel niet meer terug te vinden. Tijdens dit bloedbad waren de soldaten, de onderprefect en de commissaris van de gouverneur-generaal in de onmiddelijke nabijheid, zonder dat ze èèn poging de den om tusschenbeide te komen! Als hoofdschuldige wordt waarschijnlijk te recht, de onderkoning aangewezen, die zijn ondergeschikten in 't geheim zou hebben bevolen, de Christenen niet te beschermen. Het zal nu wel spoedig blijken merkt de Koln. Ztg. hierbij op hoe de Pran sche regeering de door haar zoo ijverig vertegenwoordigde bescherming van de Roomsch-Kath. Christenen in het Oos ten weet te waarborgen. Met het oog op de groote belangstelling voor de Dreyfus-zaak, heeft4de „Wereldkroniek" deze week een begin gemaakt met eene bewerking der in Frankrijk veel opgang makende „Ont hullingen nit de Dreyfus-zaak, door Esterhazy" mot talrijke portretten en illustration en voorzien van ophelderingen en kauttoekouingen van de Bedaotie. Uit Boston komt de tijding van een vree- selijke ramp. Do stoomboot „Portland" is Zondag voormiddag te 10 uur bij de North Truro (staat Massaohussets), vlak bij de knst verongelukt. Niemaud is gered van de 65 passagiers en do 49 man der equipage. Brand in de Martha-Stichting te Alfen. Do heer Geel meldt ons: Brand! Brand! in het kleederen magazijn, zoo kwam een jongen mij bijna ademloos toeroepen, toen wij heden (Woensdag)morgen van de gods dienstoefening, die eiken morgen een half uur gehouden wordt, kwamen. Ik draalde en liep een paar malen in de ronde, wist dadelijk niet wat te doen, als onmiddolijk alle man weg te zenden tot redding, dooh helaas, het was reeds te laat. Dat praohtige magazijn met al die goe deren weg, een prooi der vlammen. Niet anders bezitten de schoolkinderen on do grootu meisjes meer, dan wat zij aan hebben en wat in de wasoh is, al de Zondagsohe en beste kleederen, waar aan kleedermaker en naaister jaren gewerkt heb ben, om het zoover te krijgen, dat onze kinde ren èn Zondags èn als ze uit gaan èn bij fees ten er goed uitzien, in eenige uren vernietigd. De werkplaatsen' voor de droge wascb en de strijkiniichtiug, de groote naaischool en de nu pas overgeplaatste zyude schoenmakerij, alles, alles, weg. Het sohoolgebouw wankelt, of het zal kunnen blijven staun, is niet zeker. God zij gedankt, dat er geen persoonlijke ongelukkou zijn gebeurd ouder de kiudoreu. Maar hoe wij en ons personeel zjjn? Dan sohreid de een dan de gander, bij het aansohouwen dier ruïnen. Zeker, wij hebben al onze gebouwen en goe deren tegen brandsohade verzekerd, maar terug krijgen wij niet, wat wij uu kwijt zijn. Waarom moest ons dat nu treffen? God weet het, Hij re geert' wij zwijgen stil. Burgemeester en Wethouders van Alfen en Aarlanderveen waren spoedig op de plaats des onheils en drie spuiten gaven water. Een bleef des naohts. Mag ik verzoeken, dat andere couranten dit overnemen? Zelf sohrijf ik u liever het gebeurde om alle, wellicht verkeerde besohouwingen te gen te g an. De oorzaak van don brand ligt nog in het duister. Dinsdagochtend was het een buiten gewone drukte bij de firma Steinacker te Leipzig, die de firma Cotta te Stut- gart aldaar vertegenwoordigt. In twee uren werden 100,000 exemplaren van Bismarck's Gedenkschriften, bijna de geheele eerste oplaag van het met span ning verwachte werk, afgeleverd. Vijf honderd groote kisten stonden voor het kantoor van de firma gereed, die door een aantal sleeperswagens in ontvangst werden genomen. De firma te Leipzig, die de boeken ingebonden heeft, ver werkte daarvoor 51200 KG. bordpapier, 18000 meter calico ter breedte van 93 cM., 400 groote vellen ka!fsleder(voor de lief hebberseditie), 85000 vellen goud sits, voor 18,500 mark echt goud en 1400 mark lijm. Dit matriaal werd in 4 weken bewerkt; het eigenlijke inbin den duurde maar 15 dagen. De nieuwe antisemitische gemeente raad van Algiers heeft aan de Jood sche geestelijken het bezoeken der slachthuizen verboden en de politie ge last, dat ze den kreet „weg met de Jo den niet langer als oproerig zou be schouwen Bij een Zondag gehouden open bare redevoering zeide de Burgemees ter Max Régi3, dat hij niet zal rusten alvorens de anti Joodsche vlag op de puinhopen der Joodsche Bastilles is ge plant; wanneer de regeering hem daar in niet wil volgen, zal hij haar we- daartoe dwingen. 1 Heftig viel hij den gouverneur Laferiè- re die pas zijn zoon aan typhus heeft verloren en wiens dochter zeer ziek ligt aan, omdat deze de vergadering niet bijwoonde en zich ook niet had laten verontschuldigen. 's Avonds vernielden een troep antise mieten een door Joden bezocht koffie huis. Moord. Te Amerstoort is een moord gepleegd op den heer N. Kalf. Men meldt dienaangaande het volgende: Nadat omstreeks een half jaar ge leden ten huize van den 68 jarigen zon derling. die doorging voor bemiddeld, doch hoogst zuinig leefde, was ingebio- ken en gestolen, schijnen dezelfde daders minstens een tweetalin den nacht van Woensdag op Donderdag andermaal gestolen te hebben. Wellicht hadden zij juist dien nacht uitgekozen om in te breken in zijn huisje aan de Muü'rhuizen, in de meening dat Kalf te Amsterdam was, waar hij elke week op Woensdag placht heen te gaan, doch juist dien keer was hij thuis gebleven Ofschoon de luikeD, die in geen 20 jaar gesloten werden, Donderdag geslo ten bleven, viel dit den buren niet op; maar toen K. in bijna een gehee le week niet werd gezienwaarschuw den zij de politie. Deze liet Dinsdagavond de deur opensteken en zag dadelijk dat er in het huisje een misdrijf was ge pleegd. Kisten en kasten stonden open en al les lag op den vloer verspeid. In de bedstede eindelijk het lijk van den oude, aan handen en voeten gebon den den mond dichtgestopt met een halsdoek en laken. Aan het lijk zijn overigens geen ui terlijke kenteekenen van geweld te be speuren Een goede vondst Te Oorschot heeft een werkman een pakje effecten gevon den, besaaude uit dertien stuks ieder van 500 francs, waarvan sedert 1886 de cou pons niet meer waren geknipt. De man deponeerde zijn vondst bij den burge meester, maar tót nog toe heeft zich geen eigenaar aangemeld. 't Is te koper?, dat de man er nog een „slaatje bij mag proficeeren Ongeluk op het Hoordzee-Kanaal. Op het Noord-Kanaal heeft Vrijdagavond ten gevolge van den storm, een vrij ernstig ongeluk plaats gehad. Toon de boot Mercurius, van de firina Gebr. Goedkoop, die geregeld vaart tussobeu Amsterdam en IJmuidon de Hembrug naderde was die brug gesloten en was hot roode sein licht door den storm uitgeblazen. Hierdoor ver- koerde do kapitein der Mercurins in de mee ning, dat de brug open stond en stoomde hij met gewone vaart door. Bij de diepe duisternis bemerkte do kapitein eerst dat de brug gesleten was, toen het to laat was. Wel werd dadelijk achteruit gestoomd dooh dit koD niet moer voorkomen, dat het voorsohio onder db brug doorechoot, met het gevolg, dat de voiSchansing en do kap over de kajuitstrap in elkaar werden gedrukt. De sohoorsteen belette verdere doorvaart. Persoon lijke ongelukken (kwamen gelukkig niet voor De y>Valk". Het Kon. jacht De Valk zal uit de sterkte derjyloot afgevoerd en verkocht worden (Vad.) Zaak-Vemer. Het O. M. vorderde heden tegen kapiteiu Vertier, die zyne echtgeuoote en Mevr. Meyer doodschoot, wegens doodslag twee maal gepleegd, eene gevangeuistraf van tien jaar. Een ontzettende brand. Kwart over zes Maaudagrhorgen Werd de brandweer te Amster dam gealarmeerd Voor een hevigeu brand, die uit gebroken was in perceel 4Z4 aan da Heeren- graoht bij de'Leidaohpstraat aldaar. Bij dezeu brand zjA drie bewoners van het per- meel het le*en..(fek»men, In-het benedenhuis bevond zloh de kappers winkel van don heer "Willem O. Selle, terwijl het overige gedeelte van het huis door hem en zijn vrouw werd bewoond met den heer C. J. A. Beal, die op de eerste verdieping zijn ka mer had Deze laatste was de eige.iaar van don sigarenwinkel in de Ldidsohestraat no. I ook was hij kapitein den dd. eohutterij. Do brand is waarschijnlijk ontstaan op de twee de verdieping in de slaapkamer van het echt paar Selle, anderen meenen dut hij in den win kel oustondnog anderen speken van een gas- ontplofiiug in het souterrein, omdat ook de vloer van den winkel doorgebrand is, eau nader on derzoek zal dit moeten aan tooneo. D t staut vast dat de brand ijadelijk een groeten aanvang nam en hot vuur zich langs de eenige trap, die hot ingebouwde huis had, dadelijk uaar <le bo venverdiepingen verspreide. De bewoners, door rook en vlammen uit hun Blaap gewekt, konden niet meer de trap af-De heer Öeiie sprong uit het raam der tweede^erdieping op de straat doch kwam op zynhoofd op de steeuen terecht Stervende werd hij opgenomen, en toen hij in het Gasthuis was ge- braoht, moest ^.aar roods de dood geconstateerd worden. Inmiddels werd de ter plaatse gekomen brandweer gemeld, dat er nog meer menseden iu het huis waren maat zoo fel sloegen de vlam men uit, dat het onmogelijk was het huis bin nen .6 treden, Toen het blussohingswerk zöö ver gevorderd was, dat zulks mogelijk was vond men op de derde verdieping de vreeselijk verbrande lijken van de echtgeuoote des hee- ren Selle en van den heer Beaei. Zij hebben wil len trachten den zolder te bereikeu om te po gen laags da dakgoot te outsuuppeu, dooh dit is hun niet meer mogen gelukken. Waarschijn lijk zijn zy door den dikken rook bewusteloos geworden eu toen verbrand. De twee slachtoffers werden door de politie naar het afdeelingsbureau aan de Slugel ge- bracht. 5- -• - Er werd beweerd dat er nog een viorde slachtoffer was, dé kappersbediende, dooh dit is niet het geval geweest. De bediende heeft den nacht niet in het verbrande huis doorge bracht en is daardoor den dood door de i lam men ontkomen. De deelneming was natuurlijk groot; den ge- heelen dag stonden troepun memicben aan de overzijde der gracht en op de brug het droevig onheil te bespreken,- Ouders in angst. Vrijdagavond kwam het 4-jarig jongetje van den bakker Borckart te Hengeioo (O.) niet uit de bewuaisehool thuis. Men ging tegen half vijf eens kijken; het kind was nooü in het klooster, noch op straat. Den geheelen avona en nacht werd er gezocht, be ken eu slooten werden nagezien, naar naburige plaatsen werd getelegraveerd, het kind werd niet gevonden. Eergisteronmorgou 9 uur stond het echter weer voor de poort. Den geheelen nacht iu storm en' regen is het buiten geweest eD wel onder bloemstruiken verscholen in den kloostertuin, waar Tiet vrij zeker den geheelen nacht geslapen heeft. Haastondenlcbadr. Te Amsterdam is Woens dagmorgen, volgens hot N. v. d. D. een trouw- plechtigueid voltrokk-on, welke in hooge mate aaudaoüt trok. De bruigom namelijk was tot voor een paar maandeneene, vrouw geweest! Uit den volksmond kon inen verschillende lezingen omtrent de historie hoorende ware toedracht is echter als volgt: Den löen Juli 1878 werd te Amsterdam, als op dien datum geboren, aangegevenBegina Margaretha B. van welk „meisje" iu den oop van hare ontwikkeling bleek, dat 't een jon gen was. Zij droog eenmaal meisjes-goed on Was ge heel ab meisje opgevoed, zoodat de oudors het geval maar lieten .gelijk 't was. Begina leerde naaien1,- kostuum 'nafceh, ettz. In het begin van klit-jaar kwam zij met een jonge weduwe in Itounis, aan wie zij het ge heim van hare geboorte' openbaarde en die haar aanspoorde liét openly k aan den dag te brengen. Dit is geschied. Do rooht'oank heeft op advies van een jmedious twee maanden ge leden maohtiging veyleend tot wijziging van het geboorteregister, eusedert wierp Begina haar meisjeskleereu af en heet „zij" Beinoud Marius. Woensdagmorgen werd bet huwelijk tussoheu „hem" eu de jonge weduwo voltrokkeu. 8oiuineisdij!k. Als bode voor de Vereeni- ging »Schuttevaer«, afdeeling Sommelsdijk- Middelharnis, is benoemd de heer P. Vermeulen te Middelharnis. Even als vorige jaren werden de kinderen der bewaarschool g.etracteerd en kregen zij ieder een stuk speelgoed in rijke verscheiden heid mede naar huis. Middelharnis. "Aab de Universiteit te Heidelberg is bevjorderd tot doctor in de scheikunde, op dissertatie: Ueber Broin- derivate des as. c-Xylenols, de heer H. Van de Rovaart, geboren alhier. In den nacht .van 3 op 4 December is door da Rijkspolitie alhier, een vader en zijn twee zoons aangehouden, zijnde in het bezit vau twee zakken aardappelen, die zij by hun aanhouden bekenden, in de Westplaatpolder van een aldaar lig- genden hoop, toebehoorende aan den heer D. C. v. W. alhier, te hebben ontvreemd. 5 December kwam uit de Noordzee binnen, de vischsloep „Nijverheid", schip per G. Langbroek, met de treurige tij ding, dat in den namiddag van den 2deu December jl. ongeveer half vjt ure, de 24-jarige M. van Gelder, tot zjo perso neel behoorende, was overboord geslagen en verdronken. Voor de lichting der Nat. Militie 1899, zullen uit deze gemeente 9 personen wor den opgeroepeu, zoodat tot nog toe No. 16 het eerste vrje nummer is. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente, maken bj publicatie bekend, dat de manneijke personen in deze ge meente, die in 1880 geboren zijn, zich tusschen 1 en 31 Januari 1899 ter se cretarie kunnen aangeven voor de Nat. Militie, lichting 1900. Naar wj uit goede bron vernemen, is door den nachtwaker J. Wittekoek, door wien die betrekking ruim 20 jaren is waargenomen, eervol ontslag uit die betrekking aangevraagd. Het woonhuis van de erven P. v. d. Slu js, is ingezet door J. O. Born alhier, voor de som van f 1030, Stad aan 't Haringvliet. Door den raad der gemeente is het suppletoir-kohier hondenbelasting vastgesteld op f 6, Aan het Algem. Armbestuur is voor het dienstjaar 1899 eene gemeen tesub- sidie verleend ad f 450, Sieuwe TTonge. Door het kiescollege der Ned. Herv. gemeente alhier is tot Ou derling en Diaken herbenoemd Cornelis Vrees wijk en Mattheus Vreeswijk die beiden hun nen benoeming hebben aangenomen. Den heer A. Weisfeld hoofd der school al hier is als zoodanig benoemd te Geldermalse n. ISirksIand. Evenals op andere jaren, wer den met het St. Nicolaasfeest de kinderen van do Openbare Bewaar- en handvverkschool ge- tracteerd, en kreeg naar g elang ieder kind bo vendien nog een cadeau mede naar huis. Zondag a.s. des morgens ten halftien ure zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de godsdienstoefe ning door Ds. Slagmolen, pred. te Herkingen ge houden worden en zal bij die gelegenheid, de gewone jaarlijksche Oogstcollecte plaats heb ben. Melissaaf. Geduren de dit najaar zijn uit de haven van Dirksland vervoerd 202 scheeps ladingen suikerbieten, vertegenwoerdigende het aanzienlijk gewicht van ruim ig'/2 millioen kilogram bruto. De heer M. Rooij Mz. uit deze gemeente is benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Rotterdam. ©■oejlereede. 3 Dec. Heden morgen 5 uur ontstond er brand in de woning van den logement houder P. v. d. Veer in het midden van de ge meente Een geweldige menigte vonken ver spreidde zich over de aangrenzende gebouwen en schuren. Het mocht onze brandweer gelukken de ramp tot dat eene perceel te beperken, zoo dat de ter hulp geroepén spuiten van Ouddorp en Stellendam geen water behoefden te geven. De aangerichte schade is zeer aanzienlijk, daar het perceel geheel uitgebrand is. De oorzaak van den brand is onbekend. Hoogvliet. Woensdag 30 Nov. vierde de Jougel. Vereea. Tiuiotheus" haar jaarleest. De Eere-Voorzitter Ds. D. den Breems opende de vergadering met gebed, na het zingen van het welbekende vers „Ge loof: zj God met dieps; ontzag",daarna bracht Z.Eerw. een geiukwensch en wel komstgroet aan leden, begunstigers en verdere aanwezigen. Vervolgens werd door hem deopenings- rede uitgesproken, uitgaande vandeschoo- ne tekstwoorden, te vinden in 1 Tim. 4:12 „Niemand verachte uwe jonkheid maar zjt een voorbeeld den geloovigen, in het woird, in wandel, in liefde, in den geest, in geloof, in reinheid." Voorwaar een zeer passtmd gedeelte uit Paulus brief aan Tiuiotheus, voor deze gelegenheid en bijzonder geschikt voor de leden tot nauwere verbinding aan de Vereeniging en aan elkander; tevens tot aansporing van diegene welke zioh tot nu toe van de Jonge). Vereen, terug hielden, om aau te sluiten. Uit het verslag vau den Secretaris bleek dat de Vereen, in bloeiende toe stand verkeert. Zj toch is sedert bet vorige jaar toegenomen met elf en bestaat thans uit 33 leden. Na het uitbrengen van het verslag worden bj afwisseling verscheidene voor drachten en samenspraken geleverd, het woord gevoerd, door de afgevaardigden van Roon en Pernis, en nog eeu stich- teljjk woord gesproken door den heer Schepman van Rhoon, Agent van den Ring. Wat betreft, do wjze van voor dragen, zoo onthouden wij ons van kritiek. In deze is geldende „Naar dat do man is, is zijn kracht." Het is waar, de een doet het beter en aangenamer dan d? ander, maar er is ook groot verschil in gaven en talenten. Het is slechts de vraag, of de gaven, die wj van God ontvangen hebben, door ons goed besteed worden „tot eer van Hem die alles geeft en dus alleen daar recht op heeft." Dat alles moet uirioopen tot Gods eer en verhemlijking, wordt ook zoo juist vertolkt in bet lied dat bj het sluiten werd aangeheven „Don hoo gen God alleen zj eer" enz. Gezang 2 1. Na het zingen van dit vers, werd de vergadering, (door den Eere-Voorzitter geleid), door hem met dankzegging gesloten. Wed. C. R. had verleden week het ongeluk, in het kerkgebouw te vallen, Niet kunnende loopen, zoo werd zij met behulp van anderen thuisgebracht. Deze week constateerde de dokter, dat het been gebroken is. "Vlerpolders. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is benoemd de heer De Baan. Met de benoemde stonden mede op de voordracht de HH. Van der Steen en Her mans. Hekelingen. Zaterdag 3 December heeft een paard van J. van der Lelie zijn meester een poets gespeeld. Zaterdagavond was genoemde voerman, (na in gespannenj te zijn gereden naar het Spij- kenisse veer, stapte (na het paard voor een oogenblik vast gezet te hebben) even bij Dek ker in Doch hoe verontwaardigend keek hij op toen hij paard, noch wagen zag bij zijn terug komst. Kort bij onze gemeente werd het dier gegrepen aan den halster, die nog los was en kwam zoo ongedeerd en ongeschonden thuis. Zijn meester had het met zijn lange rijjas aan nog warmer als hij. De reisdeken die zich niet in het rijtuig bevondt, was ook door hem de zelfde weg passeerende niet gevonden Wie met de binnenweg van hier naar het Spijkenisse- veer bekend is kan begrijpen dat het dier het alleen te doen was om eer thuis te zijn dan zijn meester. Brielle. Maandag a.s.zal D.V. het zang koor der Christ, jongelings-vereeniging onder directie van den heer J. De Klerk alhier, eene uitvoering geven voor hare begunstigers op de bovenzaal van den heer Lugtenburg. Het uitgebreide pro gramma, dat we hier in z.jn geheel laten volgen, beloott veel. Voor aangename afwisseling is zorg gedragen. Eerste aldeeling: 1. Eere zj God-Koor 2. De planter en de slaaf-Voordracht. 3.a Solo voor orgol.-IIet Bruidskoor uit de „Lobeogrin" 3b. Introductie, Aria en Romance-voor orgel en fluit. 4. Lente lied-Koor. 5. Vooruit-Samenspraak. 6. Visscherlied-Kwartet. 7. De koning gan zenhoeder-Voordracht. 8. Vlaggelied-Koor Tweede Afdeeling. 1. Verbondslied- Koor. 2. Alva's ontbijt op Rudolstad-Voor- df-acht. 3 Introduction, Hymne en Marche triomphale-voor orgel en fluit. 4. De kwak zalver-Samenspraak. 5. Kwartet. 6. De eerste kerkgang-Voordracht. 7. Een sim pelwoord-Koor. "Woensdagavond 10 ure brak een felle brand uit in het kolenpakhuis van dhr. J. van oer ban op het Schoon derloo [Scharloo] alhier. In de Ned. Herv. Kerk. alhier zijn gekozen tot Notabelen de heeren A. Ba- rendrecht Kz. A. Gorseman, en J. v. d. Poel. Door de Notabelen zjn tot Kerkvoogden gekozen de heeren M. van Galen Jz. en A. van der Houwen. De vorige week had de arbeider J. V. het ongeluk bij het van de wagen trekkeifvAri 'ëén kist om daar achterover af te vallen, wat tenge volge had, dat hij bewusteloos werd gevonden, heden is zijn toestand bevredigend. Bij een drijfjacht in onze gemeente gehouden zijn niet minder danji52 hazen, 2 patrijzen en 1 snip geschoten, en zal in het laatst dezer maand nog eens herhaald worden- Maandagmorgen vermiste de landbouwer N. B. weder een 6 tal konijnen, (lit is de 2e maal bij dezelfde persoon in korten tijd. Koekan je. Zij die bij de loting der nationa le militie betrokken zijn, verkeeren sinds de loting in groote spanning, daar men tot heden nog in het onzekere verkeerd of er al of niet zal overgeloot worden. Er schijnt bij de loting een kleine vergissing plaats gehad te hebben, er waren n.l. twee jongelingen die dezelfde naam droegen, daarin schijnt de wet te voor zien, dat dan de eerstgeborene eerst loot, en hier heeft de jongste eerst geloot. Hiervan hebben eenige ouders, wier zonen een dienstplichtig nummer trokken, gebruik gemaakt om de loting van hoogerhand onwettig te verklaren, doch ik vrees dat ze wel genoodzaakt zullen zijn hunne zonen soldaatje te laten spelen. Onze gemeente, liberaal in hart en nieren, heeft pas een waar staaltje van ware liberaliteit ge geven. Eenige jaren geleden hadden ze het lof- lijk voorbeeld gegeven, om zulke ouders die eenige gegoedheid bezaten voor hun kinderen schoolgeld te doen betalen, dit is dan ook niet meer dan billijk, doch later is hier niet meer zoo de hand aangehouden zoodat er nu zelf zijn die enkele koeien en een paard op stal hebben, vrijgesteld zijn van schoolgeld, doch dit ging hun blijkbaar nu nog niet ver genoeg daar men nu een algemeene verlaging van schoolgeld heeft ingesteld en waarom dit nn zou de Chr. school in deze gemeente er soms de oorzaak van zijn Piershil. Mej. A. W. C. ran den Broek, onderwijzeres aau de le Open bare school alhier staat als No. 2 op de voordracht aan eenzelfde school te Dor drecht. De begrooting voor het dienstjaar 1899 alhier, is door H.H. Ged. Staten goed gekeurd. Zuidland. Ook hier hield de 'heer van der Ploeg reizend agent van de (te Utrecht gevestigde; vereeniging tot Christelijke ver zorging van Krankzinnigen en Zenuwlijders in Nederland waarvan de gestichten gevestigd zijn te Ermelo(veldwijk), te Loosduinen (Bloem- endaal) en te Zuidlaren (Dennenoord) j.l. Dins dagavond in het kerkgebouw der Geref. ge meente weder gelijk vorig jaar eene leerzame en boeiende rede over den arbeid en Zegen dien Stichtingen, was het een treurig ver schijnsel dat er reeds in deze stichtingen c.a. 1000 patiënten reeds zijn opgenomen om niet te spreken van het groote aantal dat elders nog wordt verpleegd verblijdend was het daaren tegen datreeds velen liever hun patiënten naar deze stichtingen ten behandelig afstond dan naar eenig andere getuigen daarvan het paviljoenstelsel. Met een hartelijk opwekkend woord tot het meer beoefenen der Christelijke barmhartigheid en het steunen met gaven en gebed werd deze samenkomst gesloten. Wie iets naders omtrent den gezagenden arbeid dezer stichtingen wil vernemen hij noodige daartoe den uitnemenden spreker voor dit doel eens uit en men zal zich den genotvollen avond niet beklagen.

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 2