voor de -Holland^ebe m ZeeuwNelie Eilanden. Vrijdag 7 October 1898. Dertiende Jaargang No. 677. >s7" rid f it EN. Antirevolutionair Orgaan X Suikerglas op Zilveren voet >elma9az'in Sigarentofer met zilver putorf fS. IN HOC SIGNO VINCES Wekker-Pendule Flacon met Zilveren slop, T BOEKHOVEN. lam. wijlen wier ik in 1 Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOiftMELSi* BJ Ei. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Alle stukken voor sle Redactie bestemd, .Advertenties en verdere Administratie franco toe fe zenden aan den Uitgever. Oplossing Prijsraadsel. Joh. BE WIT, te Sommel&dijk. rss, of een BEementgd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. 9.15 9.30 9.45 10. 10.15 10.30 10.45 11. 11.15 11.30 11.45 9 12. 9 rpremie. tooo,— to peduwe oi or zijn 60e Itaan 10"/o br oud 32 [/erzekeren fc hetzelfde ■vijl onver bats heeft. f 300, 55e jaar |iar f84,60 geven zoo I, uitgezet |evendoe noB", dan I echter 56 1.19°/o enz uwkun- Over- vaak jeeJT dat I aan paan ee<!e lm. 8,15 ■etsluis erkrijg- rugge d, zijn KI.I1S 1ÏAKTOGS Mr.. Als dichter ben ik niet geboren, En rijmen kan ik evenmin En om een ander na te praten, Daarin heb ik ook geen zin. Elias Hartogs is daarom alleen, Het eenige antwoord, dat ik meen. Ouodoip. J.A. van den Berge Mooie Krullen, Zijn geen prullen, Prachtig goud, Voor jong en oud. Is het raadsel toch niet mis. 'k Denk, dat 't Elias Hartogs is. Ooltgensplaat. Johs. Uebuija. Elias Hartogs, is een man. Die heel fijn werken kan. Voor een ieder staat hij klaar. Dat is zeker waar. Alles wat hij doet Is altijd net en goed. 't Is billijk en solied Plij doet het haast voor niet. Middelharnis. M. Schellevis Md. Op den Westdijk Middelharnis, Ziet men een winkel die rijk is Aan goud en zilver, elk van pas, 't Is bij heer Hartogs Elias. Hij repareert zoo als 't behoort Elk ga er heen, en zegt het voort. Sommelsdijk. Johs. de Wit. Elias Hartogs, Marcuszoon. Spreid goud en zilver rijk ten toon Ja, lepels, vorkens, krullen, spelden, En veel meer, als 'k hier kan melden. Ook reparatie, spoedig, net, Solied, goedkoop, waar elk op let, Vraagt gij, waar deze winkel is; De Westdijk, Middelharnis. Sommelsdijk. J. H. Rooij Elias Hartog, Mzoon, Spant hier in Flakkee de kroon, Met 2ijn lage prijzen. Goud en Zilver net en fijn, Reparatiën groot en klein, Kunnen wij bewijzen. Ooltgensplaat. H. Vogelaar. Elias Hartogs, Markus zoon. Te Middelharnis metterwoon. In Goud en Zilver op Westdijk, Repareert, voor arm en rijk. Levert en maakt met grooten spoed Gewaarborgt gehah, net en goed. Sommelsdijk. P. v. d. Sloot. Op de Westdijk te Middelharnis, Dat weet ik zeker en gewis. Daar kan u koopen voor nieuw en oud Heel mooi zilver en goud. En voor weinig geld Daar is ieder op gesteld. Herkingen. E. F. Voordjjk. Daar kwam laatst een netten Heer, En vroeg, moet gij niets koopen van de keer. Ik zei ik weet er nu niet van Kom maar later nog eens an, Elias Hartogs was de man, Die net solied verkoopen kan. Dirksland. L. Voordijk. Als ik de Courant heb goed gelezen Zal Elias Hartog Mz. het raadsel wezen. Handelt in Goud en Zilver als ik mij niet [vergis. Zijn woonplaats is Westdijk 535 te Middelharnis. Den Bommel. R. Tielemans Mz. Elias Hartogs Mz., In Middelharnis staat zijn woon. En wel Westdijk No. 535 Staat Zijn Magazijn zoo prettig. En verkoopt heel beste waar. Voor weinig geld dan kom je klaar. Den Bommel, A. Kloet Rz. Bij Elias Hartogs Mzoon. Koopt men Goud en Zilver zeer schoon. Goede waar voor weinig geld, Hier op het Eiland wel bekend. Reparatiën ook zeer goed, Waar ik ook zelf op roemen moet. Te Middelharnis daar woont de man Die zijn Concurenten 't hoofd bieden kan. Stellendam. J. P. Brinkman. Ik kwam door Middelharnis aan, En zag een winkel openstaan. Van Goud en Zilverwerken, Ook Paarlen, Diamanten nog En Krullen, Spelden, Kettings. Koopt daar je waar bij E. Hartogs. Sommelsdijk. K. Grootenboer. Bij Elias Hartogs daar moet men zijn. Daar verkoopt men goud en zilver zeer fijn. Zooals Horloges, ringen, brosjes en zoo voort, Horlogekettings in allerlei soort Gij kunt krijgen wat gij maar eischt. En het is ook zeer billijk geprijst. Sommelsdjjk. L. A. v. Gent Jz. Goede oplossingen kregen we voorts van: D. v. d. D. J. C. J. H. v. d. M. M. G. K. K. S. J. S. en M. d. R. te Sommelsdijk. G. A. V. A. Z. L. V. en A. M. te Middelharnis. D. H. te Stad a. 't Haringvliet. A. v. d. T. te Ooltgensplaat. D. v. d. IC. te Nieuwe Tonge. D. S. te Dirksland. A. F. te Melissant. C. B. P. d O. en A. N. te Ouddorp. De Hoofdprijs zijnde een met Mechaniek viel bij loting ten deel aan Is. OUDEN Kz. te OUDDORP, terwijl nog 3 prijzen werden toegewezen n.l J. VAN DEN BERGE, Ouddorp, 1 Van Lummel, De Oranjestam. JOHS. GEBUIS, Ooltgensplaat, 1 Dr. Va- leton, Het werk der liefde. M. SCHELLEVIS Md., Middelharnis 1 Poëzie Album. Tevens kunnen we mededeelen dat de heer E. Hartogs Mz. in verband met bo venstaand prijsraadsel ons een keurig van een rooden, bevroren cilinder. Men besloot nu het diner uit te stellen. Ejn maand lang sprak geheel Lyun over het merkwaardig diner. Eindelijk werd hot raadsel opgelost. Thomson had uit zijn laboratium een klein reservoir met vloeibaar gemaakte lucht meege bracht, die volgens de methode van M. Dewars in Londen behandeld was. Deze saamgeperste lucht verwekte een tempe ratuur van 200 graden onder nul. Thom son liet, terwijl niemand op hem lette, een weinig van die lucht op de spijzen en dranken stroomen, waardoor deze da delijk bevroren. Gedurende het tweede diner werd veel over de grap gelachen. De hotelhouder presenteerde echter een rekening voor twee diners. Volgens de Polit. Corresp. zal het internationaal congres tegen de anarchis ten in den loop van November te Rome bijeenkomen. Naar het heet, zal ook de Sultan van Turkije zich daar doen ver tegenwoordigen en is bij van plan, de maatregelen, waartoe besloten wordt, ook op het Jong-Turksche en het Armenische comité toe te passen Te Utrecht zal 1 November a.s. in het gebouw vari Kunsten en Wetenschap pen, door de „Nedorianscho Vereeniging tegen de Prostitutie" een samenkomst ge houden worden, waar tal van genoodigden uit alle deelen des lands verwacht worden. Doel'dezer bijeenkomst is een begin van uitvoering te gevenaannieuweplannenter o on beatrijding der prostitutie, voorzien van het portret van H. M. de Koningin, toezond dat ten deel viel aan: De prijswinners worden verzocht hunne prijzen af te halen bij den boekhandelaar W. Boekhoven, Sommelsdijk die zich met Canapés, {Fauteuils aflevering heeft willen bslaeten. n differente' kleuren. Vo™ „d" aÏÏiiL™ twee Mf SpOClU} BH Mlljjl elkander volgende regels van een advertent SOLIDE bew eb kiuc voorkomende in het nummer van heden,f Filialen, dus let s. v. p. op Aaaddeehiijlmnui De Hoofdprijs is een L1UU1UJJJTJ» iö tJÖLl terwijl voor de beste vier of acht-regelige versjes extra beschikbaar wordt gesteld een in prachtband gebonden boekdeel enz. enz. Alle nieuwe abonné's, ook zij, die zich heden abonneeren, kunnen aan dit Prijs raadsel mededoen. Oplossingen worden ingewacht vóór of op Zaterdag 5 Nov. nan ons bureau. BEVROREN. Verscheidene professoren uit Philadel phia, onder wie ook de beroemde elec- tricien Thomson, hadden eenige vrienden te Lyun (Nassaucrusetts) tot diner in een beroemd restaurant uitgenoodigd. Men zette zich aan tafel. De soep werd heet binnengebracht. Een oogenblik later riep een der gasten: „De soep bevriesd!" Nauwelijks bad hij dit gezegd, of de soep was geheel in een ijsblok veranderd. De hotelhouder was stom van verbazing. Nu werd het eerste gerecht opgedaan, een visch. Nauwelijks was die op tafel, of een gast riep: „Men houd ons voor den gek, die visch is van hout!" 't Was on mogelijk den visch te snijden; was als sloeg men met het mes op eikenhout. Nu kwamen ook de andere gerechten. Het gebraad bevroor, zoodra het op tafel kwam, het brood was zoo hard als steen, de wijn veranderde in ijs en ook het water bevroor. Men haalde andere fles- schen. Een minuut later hoorde men een geluid, de kurken vlogen uit de flesschen en de wijn kwam er uit in den vorm ontdekt. De leider, Vigelo tar an is, op en P 3re tar an ,m. 22 er- eeniging, Mazzonio, werd gevangen genomen, op het oogenblik dat hij naar Frankrijk vertrekken wilde. Het eerste huis van papier in Rusland is dezer dagen op een landgoed iuSsarinofka in Podolié in gebruik genomen. Het huis ia in New-York gebouwd, heeft 16 kamers en kost 80,000 roebels. De Amerikaansche ingenieur, die het in Ssarinoika hseft gemonteerd, verze kerd dat het langer zou stand houden dan een steenen. Het heele ameublement is ook van papier. Aan de „Times" wordt uit Peking geseind, dat zes leden der hervormingspartij, onder wie een broeder van Kang Yu Mei, zijn schuldig verklaard aan samenzwering tegen de KeizeriD- wednwe van China en onthoofd. Verschrikkkelijk. Maandagmiddag had to Alineloo het volgend ongeluk plaatsBij het uitgaan der school had eeu negenjarige knaap de onvoorzichtigheid te springen in een bak, hangende onder een vrachtwagen. Een andere knaap trachtte hem uit den bak te trekken. Toen hem dat niet gelukte liet hij zijn kame raadje los. Deze viel toeu uit den bak en kwam met het hoofd onder een der wielen. Het hoofd werd geheel verbrijzeld en de dood volgde bij na onmiddelijk. Beleedigend. Te Haarlem heeft men aan de muren overal waar maar te plakken viel, biljetjes gehecht met uitdrukkingen beledigend voor H. M. da Koningin, en ook andere waar op de geboeders Hogerhuis werden verheerlijkt. De daders deelden die dingen ook op straat uit doch toen zij bemerkten dat de politie er de lucht van kreeg, waren de helden onmidde lijk verdwenen. De aangeplakte papiertjes zijn afgescheurd. Kermis-schandalen. Zondag is te Blerik, bij gelegenheid der kermis, niet alleen de conduc teur van staatsspoorwegen Wielders op zoo erge- lijke manier mishandeld, lat hij aan do gevol gen is overleden, maar ook is zijn broeder, arbeider der S. S., zeer zwaar gewond. Gisteren zijn de daders, 2 nit Sevonum en 1 uit Blerik, gevankelijk te Yenloo binnengebraoht. Een vet baantje. Te Schin op Geulle wordt een gemeente-ontvanger gevraagd. Jaarwedde f 70.Natuurlijk moet daarvoor nog borg ge stold worden ook Ongeluk. Zondagmorgen had te Kampen een droevig ongeluk plaats. Eenige knapen waren nl. op een werkplaats aan het spelen. Een hun ner, het 9 jarig knaapje van den heer D. had het ongeluk daarbij door een zolderluik en ter hoogte van ongeveer 4 M. zoodanig op den grond te vallen, dat het kind tengevolge van bekomen schedelbreuk, dien avond aan de gevolgen is overleden. ZakkenrellersZaterdagmiddag, bij aankomst van trein 27 der H. S. M. te Esschen kwam een heer tot de ontdekking dat hem zijne por- tefeuillo gerold was. Het vermoeden viel op drie personen, die naast heui gezeten hadden, en die zich naar Antwerpen begaven. Der po litie te Antwerpen per draad gewaarschuwd, mooht het niet gelukken hen te snappen, daar zij aan de verkeerde zijde den trein verlieten. Straatfoovers. Op den Zuiderzeedijk onder Edam, hebben drie mannen een landbouwer uit „de Purmer" aangevallen, geslagen en be roofd van zijn gouden horloge en eenige gul dens. De daders zijn door de Burgemeester aange houden. Een regementskind. OulaDgs, bij sen nach telijke verrassing dia de marechaussees ia het Pedirsche ondernamen, werden in de duisternis eenige verdachte gedaanten opgemerkt, die al spoedig doodgeschoten werden. Verder marcheerende, hoorden de mannon eenklaps een ongewoon geluid komen van de plek waar de lijken lagen: het geschrei van een kind. Bij on derzoek bleek dit te zijn vastgebonden op de rug van een vrouw, die door het onvoldoende licht voor een man was aangezien en zoo het lot van haar gezellen had gedeeld. Dadelijk verlosten de mareohausèes de kleine uit haar onaangename positie, deden zoo goed #n zoo kwaad het werk dat in gewone omstan digheden den baker competeert en brachten het wichtje naar Segli. Hier werd het opgenomen door mevrouw Sterkenburg, de echtgenoote van den commandant, en verzorgd. En de marechsaua- sées zaten samen en beraadslaagden en werden het eindelijk met elkaar eens, dat de naam van den kleine Atjehsche zou zijn Marechaus9ina. Aldus werd la fille du régiment gedoopt. (J.-B) De Zwitaersohe Bondsraad heeft besluiten openbaar gemaakt tot uitzetting van 44 anarchis ten daaronder zijn 4 Franschen, 1 Spanjaard, 1 Rus 1 Tyroler en 37 Italianen. De meesten hunner worden gevaarlijke anarchisten genoemd verscheidene hebben reeds vroeger straffen on dergaan wegens misdrijven tegen het gemeene recht; eenigen zijn wegens anarchistisehe drij verij uit Fiankrijk of de afzonderlijke kantons verwezen. DRAMA TE HILVERSUM. Het erf der boerderij van J. H. Brouwer aan de 's Gravenlandschen weg te Hilversum was Zaterdagavond hettooneel van een buitengewone opgewondenheid. Naar men onder het publiek vertelde, was of werd weer eeu van die oude veetes uitgevoohten, die helaas reeds zoo meuig kloeken ;man het leven gekost hebben. Brouwer heeft twee knechts, neven, in dienst, thuisbehoorend te Soesterberg, Jan Van Voort huizen en Van der Hoek. Beiden staan nogal als „Haantje de voorste" bekend. Zij moeten verder gewaarsehuwd zijn dat „men op hen liep". Zaterdagavond nu moeten eenigeD, om welke reden ook, iets tegen beide knechts gehad heb ben en hen hebben aangevallen. Van der Hoek wist zijn aanvallers te ontkomen en schuilde weg op het terrein van een buitenverblijf, grenzende aan het erf van Brouwer. Omtrent Van Voorthuizen weet men niets ver der. Hij werd 's morgens door zijn baas dood op deu deel gevonden, met een snede op de buitenzijde van de linkerhand. Bloedsporen in do boerderij waren niet te vinden. Hij was 21 jaar oud en pas van den militairen dienst terug. Eeu schouwing van het lijk had gisteren plaats. De commissaris van politie te Hilversum, de heer W. Vau Dijk, is ijverig bezig om met zijn personeel deze duistere zaak tot klaarheid te brengen. Een paard, dat te Brakel gekocht en te Hedel aan eon anderen eigenaar was overgegaan, is des nacht vandaar (een afstand van 5 uur) weder naar zijn vorigen eigenaar geloopen. 's Morgens stond "het dier voor zijn ouden stal Sommelsdijk. Maandagavond had in het Hotel Speé alhier de eerste wintervergadering plaats van de Schippersvereeniging „Schutte- vaer". Nadat de Voorzitter zijnen dank betuigd had voor de goede opkomst, bijzonder van schippers-leden werden de notulen gelezen en goedgekeurd, daarna werden ingezonden stukken behandeld. Aan de orde was de brugkwestie. Een levendige discussie ontspon zich daarover. De heer v. d. Velde betoogde o.m. dat de brug voor den boer, in geen geval voor den schipper ten voordeele strekte. De voorzitter noemt het heffen van bruggeld een middeleeuwsche toestand welke sprekers door den heer Timmerman met kracht werd b estreden. Ook de Heer Hoek is van oordeel dat én boer én schipper bruggeld moeten betalen door dien die brug ook in het belang van den boer moest vernieuwd worden en door beiden is aangevraagd. Ook de heer Grootenboer is van die opinie. De heer Timmerman repliceerd dat de brug wanneer hij had kunnen blijven liggen voor den boer sterk genoeg was geweest, maar juist omdat zij moest opgehaald, kon de oude niet meer blij ven. De heer Heintjes denkt dat er wel een ander redmiddel is te vinden om aan het bedrag der nieuwe brug te komen nl. door meerdere heffing van staanplaatsen op de kermisinzon- derheid van de Stoom-Karousel. Na breede en lange discussie werd door den Voorzitter voorgesteld om den gemeenteraad een request te presenteeren en het bestuur te machtigen indien noodig stappen te doen bij gedeputeerde om de heffing te vernietigen, dat met circa algemeene stemmen werd aan genomen. Daarna werd het punt Almanakken bespro ken en afgehandeld. Vplgt nu het aansfellen van een bode. Wordt besloten deze aan te sjtellen op een vaste jaarwedde en voor iedere verga dering nog een toelage. De Voorzitter brengt in herinnering dat de algemeene vergadering in het verschiet.js en heeren leden eens hunne gedachten mpeten scherpen wat zij daar denken te kunnen behan delen. Na een animeerend uurtje te hébben gedelebereerd sluit de Voorzitter de vergadering. De loting voor de Militie van degenen, die voor 1 September van dit jaar zijn ingeschreven, zal gehouden worden te Dirksland op het Raadhuis op Dinsdag 25 October a.s. en wel voor Dirksland 's morgens 9 ure. Melissant Herkingen Sommelsdijk Niewe Tonge Middelharnis Stad a/ct Haringvliet Ooltgensplaat Den Bommel Oude Tonge Stellendam Goedereede Ouddorp Op Donderdag 27 October tusscheu 9 en 12 uren kunnen ter gemeente Secretarie de getuigschriften worden aangevraagd, ter bekoming van vrijstelling wegens broeder- dienst of als eenige wettige zoon. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben afgekondigd een raadsbesluit tot heffing eener belasting onder de benaming van Brug geld, en de verordening op de invordering daar van. Ieder belanghebbende wordt dus aangoradeu van dit een en ander kennis te nemen. Gaarne verwijzen wij onze lezeis naar achterstaande advertentie Tentoonstel ling der Hollandsche Maatschappij van Landbonw. Ernstige toestand. SOMMELSDIJK—MIDDELHA RNIS. Sinds eenige dagen heerscht in onze (boven staande) gemeenten een .crisis van ernstigen aard Naar men voor 't zekerst verneemt is deze ontstaan door het per ongeluk trappen op iemands voet, tijdens de drukte van het feest van de Heer de Jong te Middelharnis. Kleine oorzaken, groote gevolgen ook in deze. Reeds hadden Maandagavond eenige botsin gen plaats, die genoeg kwaad bloed hadden gezet om Dinsdagmiddag te trachten revanche te halen. Eenige visschers nl. gingen in de z g.n. sweitjes" het werkvolk van den landbouwer Van der Meide alhier opzoeken. Deze werden overvallen met een overmacht en kregen geducht klop. Zelfs onpartijdige daar voorbij komende personen werden onthaald op mes steken of slagen. Dat deze daad de woede ten top deed stijgen, behoeft geen betoog. Dinsdagavond althans trachtten ook zij (de arbeiders) op hun beurt hun macht te toonen met honderden ging het naar Middelharnis, allen gewapend met stokken, stukken van dorschvlegels, messen enz. Geen visscher of hij moest vluchten, waar ook, indien hij zijn leven zeker wilde zijn. n 7) 7) 7) 7) 7) 7) V 7) voormiddags

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 3