Sept., had de feestcommissie alhier beslo ten, het feest in deze gemeente op 6 en 7 September te vieren. Zaterdag en Maandag voor het feest was het een prettige bedrijvigheid in de Gemeente, want ieder wilde toch zoo mo gelijk zorgen dat de gemeente er feestelijk uitzag; en dat ze feestelijk was getooid zullen niet alleen de ingezetenen, maar elk die van buiten gekomen en aan het feest heeft deelgenomen, moeten getuigen. De Dinsdag was aangebroken. Een grauwe lucht, dik van mist en nevel, maakte de gemoederen bang, dat het slecht weer zou worden, wat vooral met het oog op den te houden optocht en de illuminatie van het dorp te betreuren zou zijn geweest. Weerkenners echter voorspelden ons, dat voor regen geen bezwaar bestond, daar de mist slechts eene zuivering in de lucht was, en hunne voorspelling is uitgekomen, want omstreeks half twaalf brak de zon door en we hadden toen zulk prachtig weer, dat 'elk er herhaaldelijk over moest roemen. Om 7 uur in den morgen kondigden de klokken door hun gelui aan, dat de feest dag was aangebroken. Deze eentonige, doch plechtige muziek, werd om half acht opgevolgd door eenige prachtige nummers koraalmuziek, welke in de bijzonder nette muziektent op het Markt veld werden gegeven door de Muziekv. „Sempre Cresendo" (directeur de heer M. M. J. Vletter.) Hoewel het nog vroeg in den morgen was, waren er reeds vele menschen op de been, om al wat er dien dag ten gehoore zou worden gegeven of zou worden ten toon gesteld, te hooren en te zien. Nadat de Muziekv. de drie nummers, welke in den feestwijzer zijn aangewezen, had uitgevoerd, ging de menigte voor ee nige oogenblikken uiteen, om te half negen ure zich weer, doch toen in nog grooter aantal, om de muziektent te vereenigen. Toen werden door de kinderen der 2 hoogste klassen der O. L. School, met nog eenige dames en heeren, enkele prachtige toepasselijke liederen gezongen. Dat dit gezang in den smaak van het publiek viel, kon men uit alles opmaken, want onder het zingen was alles op straat zoo stil, dat men niets dan het gezang ver nam. De heer S. Bens, onderwijzer aan die school, die als leider van dit gemengd koor optrad, heeft dan ook alle eer van zijn werk. Na de uitvoering der zang in de mu ziektent werden de schoolkinderen opgesteld en ging het onder geleide van de muziek in optocht door het dorp. Deze optocht werd vergezeld door onzen Burgemeester een eenige raadsleden, terwijl de onderwij zers wérden bijgestaan in hun zwaren taak door een 24-tal dames, die zich op verzoek van het hoofd der school bereidwillig be schikbaar hadden gesteld. Ook werd de optocht vergezeld door de leden van de feestcommissie, voorzooverre deze geen an dere bezigheden hadden te verrichten, want behalve den kinderoptocht zou des morgens nog een historischen optocht worden ge houden, en deze gaf aan de feestcommissie, doch vooral aan de daarmede belaste sub commissie handen vol werk. Toen omstreeks 1 o uur de kinderoptocht was afgeloopen, begaf de nog steeds aan groeiende menigte zich nieuwsgierig naar het Korteweegje, waar de historische op tocht zou worden opgesteld, doch daar wachte hen een kleine teleurstelling. De Burgemeester had namelijk gezorgd voor politie te paard, en hiermede werd de weg schoon gehouden, opdat de feest commissie bij het opstellen van den stoet geen hinder van het publiek zou hebben. Deze teleurstelling was evenwel gauw ver geten, toen elk op verschillende plaatsen den stoet kon zien passeeren. Precies te half elf ure, (dus goed op tijd) stelde de stoet zich in beweging, voorafge gaan door twee herauten te paard. Ik zal niet alle personen opnoemen, die in den optocht werden voorgesteld, eene verwijzing naar den feestwijzer is daarvoor voldoende; ook kan ik niet zeggen, welk costuum het mooiste was, want alle costu mes waren prachtig, het eene wat mooier als het andere, al naarmate verschillende personen werden voorgesteld. Zoo waren de costumes van de soldaten en matrozen niet zoo schitterend als die van de oversten, bij wien ze werden voor gesteld, doch dit kan natuurlijk niet anders maar al waren deze personen dan ook niet zoo mooi gekleed, hunne taak was niet minder gewichtig, want zou de Hertog van Alva en Juan de Vargas wel zoo mooi zijn uitgekomen, wanneer ze niet werden gevolgd door Spaansche soldaten, en zou den de booten waarin Piet Hein, Michiel Adrz. de Ruiter en de Trompen plaats hadden genomen, wel zoo goed zijn uitge komen, als daarin geen matrozen werden voorgesteld Immers neen Daarom herhaal ik nogmaals, dat elk der deelnemers eene even zware taak had te verrichten. Indruk wekkend was het dan ook, om den stoet te zien passeeren. Elk der deelnemers zat kloek en ernstig, en ieder begreep goed welke rol hij had te vervullen. Ieder was doordrongen van den ernst die er bijpaste. Hierdoor waren dan ook vele toeschouwers .aangedaan. Toen de stoet de Voorstraat afging, stond bij het Marktveld het dochtertje van den heer M. de Gast gereed, om aan Prins Willem van Oranje namens de burgerij van Sommelsdijk een bouquet aan te bieden .als blijk van hulde en waardeering, terwijl toén de stoet Middelharnis zou inrijden een der herauten vooruit reed, om de komst per brief aan de feestcommissie van Mid delharnis aan te kondigen. Alles ging dus „comme il faut". Te Middelharnis ging ook alles naar wensch. Uit de houding van de feestcommis sie aldaar tegen die in deze gemeente bleek, dat de verhouding tusschen beide gemeenten zeer goed genoemd kan worden. De feestcommissie aldaar had de eere poort laten staan, en deze nog voorzien van het opschrift »Hulde aan het feestvie rende Sommelsdijk", terwijl van zeer vele huizen de driekleur wapperde. Thans zal ik over den optocht ophouden. Ik (en ik meen de tolk van allen te zijn) ik heb woorden te kort om den lof van den optocht te beschrijven. Alles ging naar wensch en elk was tevreden, zoodat èn de feestcommissie, èn de deelnemers, èn Sempre Cresendo, die den optocht vergezelde, èn de heer M. Koster te Gorinchem als leverancier der costumes, alle eer toekomen. Des middags om half drie begonnen de volksspelen, als Haringgrijpen, Mastklimmen en Hindernis- baan, welke eveneens goed ten einde liepen. Het vierde in den feestwijzer genoemde nummer (zakloopen) kon niet worden uitge voerd, aangezien daarvoor geen genoegzame deelname bestond. De avond werd opgeluisterd door een prachtig concert, gegeven door Sempre Cre sendo op het Marktveld, terwijl des avonds de geheele gemeente van wege de feestcom missie werd verlicht met lampions. Vooral maakte de Voorstraat een keurig effect, doordat de muziektent op het Marktveld geheel was verlicht en ook vele ingezetenen hunne woningen hadden versierd. Doch daarover later. Het feest werd besloten met vuurwerk, dat ook met het oog op de schrale kas der feestcommissie heel aardig genoemd kan worden. Tot laat in den nacht duurde het voort, en als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat geen wanklank de feest vreugde stoorde, ja zelfs geen vuil lied is gezongen. Sommelsdijk was één groot huis gezin Doch bij één feestdag mocht het niet blijven. Den volgenden morgen werden de schoolkinderen door de feestcommissie rijkelijk onthaald op chocolademelk en koek jes, terwijl verder aan elk kind eene prach tige herinneringsplaat werd ter hand gesteld. Aardig was het de versierde school en de blijde gezichten der kinderen te zien. De heeren onderwijzers hadden zooveel moge lijk gezorgd dat de kinderen den morgen recht pretttig konden doorbrengen. Er wer den volksspelen gehouden, als tonnetje kruien en koekhappen, in een woord alles was gedaan, om dien dag tot een onvergetelijken voor de schooljeugd te maken. Des mid dags moesten de kinderen terug komen en ging het onder geleide van Sempre Cresen do in optocht door het dorp. Na afloop hiervan werden er weer volks spelen gehouden per fiets, als ringrijderij, zacht rijden, en rijden met hindernissen, terwijl er eveneens een prijs werd uitgeloofd voor den houder van de mooist versierde fiets. Dit een en ander werd opgeluisterd door muziek, gegeven door Sempre Cre sendo, welke vereeniging ook des avonds weer een heerlijk concert gaf. De avond werd besloten met illuminatie van en een lichtstoet door het dorp. Uit 't bovenstaande volgt dus, dat de gemeente Sommelsdijk wat het feestvieren betreft, niet achter zal staan bij vele andere gemeenten, die óf gelijk óf grooter van zie lental zijn, en die over meer geld hadden te beschikken. Ons rest nu nog de taak met onze le zers even rond te gaan door de versierde straten en wanneer wij dan beginnen bij Holland-Zeeland ontwaren wij dan een nette eereboog als intocht. De versiering van particuliere gebouwen aldaar was zeer net. Dat de voorzitter der feestcommissie de Heer Heintjes niet achter kon blijven, is een vanzelfsheid, ook dat huis maakte een prettigen indruk. De heer A. Palingdood had het sierlijke met het practische in zijn etelagekast net jes samengevoegd. De versieringen in een woord met lam pions en vetglazen, tropheën en vlaggen maakte een keurig geheel. Maar vervolgen wij onze reis. Wij komen op de kaai. Van af »De Onderneming" het koffiehuis van den heer Hanson tot aan de Kerk, één groen en vlaggen, 's avonds een zee van licht. Het huis van Dr. Knöps was zeer net. Van de Heer J. B. Mijs keurig. Van de Heer Burgemeester fijn gedecoreerd. Van de Heer Groenendijk maakte vooral bij avond een keurig effect., even als dat van den Heer Kantonrechter; en het marktveld! eenigKwistig getooid met groen en dra perie muntte het uit bovenal. Slaan wij de Ring in, we zien het huis van de Heer C. Joppe Gz. keurig versierd. Loopen we verder, het Diaconie Armhuis doet voor niemand onder. Voorzeker deze oudjes waren wat trotsch op hun eerepoort vol met vetglazen. Overal, is het groen, slingers en lampions. Zachtjes aan komen we bij de heeren Gebr. Hollen. Dit gebouw zet de kroon op het werk. Rijk geïllumineerd, nauwgezet in stijl en keurig gedrapereerd, maakte dit huis bepaald effect. De buste van Hare Majesteit omgeven van levende en nage maakte planten, voldeed zeer goed. De provinciale wapens, waarbij dat van Neder land bovenaan, omgaven de kozijnen. Zoo hier en daar kwam van onder 't groen een glimworm kijken, als wilde het naar de andere lichten zien wie van hen de mooiste was. Een en ander was smaakvol. Den ont werper eere! De Dubbele ring leid ons weer verder en we gaan de openbare school binnen. Is het spreekwoord vele kleintjes maken ééne groote ooit van toepassing, dan is het hier. De vele kleintjes hadden ieder wat gemaakt, 't was een slinger al, en door H.H. Onder wijzers goed gerangschikt, waren de lokalen om ter mooist. Evenals deze had ook de Bewaarschool een nette zaal gemaakt. We komen vanzelf aan de Voorstraat, waar het krioelt van menschen, en op ieders gelaat de vreugde staat te lezen. Tot slot voegen wij hierbij, en wij ge- looven dat wij dat doen namens zoo niet alle, dan toch zeer vele ingezetenen, onzen oprechten dank In de eerste plaats aan de feestcommissie, door wier toedoen het feest zulk een prachtig aanzien heeft verkregen en zoo uitstekend is geslaagd, en verder aan het bestuur en de leden van «Sempre Crescendo", de deelnemers aan den optocht en de volksspelen, de groenmakers, de schoolkinderen en hunne geleiders, kortom aan allen die aan het feest hebben mede gewerkt en het hebben opgeluisterd. Een enkele vraag nogZou deze com missie niet kunnen blijven om ieder jaar een volksfeest op 3 1 Augustus te bewerk stelligen, en daardoor de verouderde, ver- flenschte kermis opdoeke Bij publicatie heeft de Burgemeester als hoofd der politie zijn welgemeenden dank gebracht aan allen, die tot de goede orde en het welslagen van het feest ter gelegenheid van de Kroning onzer geliefde Koningin Wilhelmina hebben medegewerkt. In deze gemeente heerscht cholera onder de kippen. Deze ziekte heeft reeds, naar men ver neemt, verscheidene offers geëischt, terwijl bij twee kippenhouders zelfs eene tamelijk groote koppel zoo goed als uitgestorven is. ®oSfgensj?5a:it. Vrijdag j.l. werd de voor 5 jaar nieuwgebouwde woning met schuur van den landbouwer J. Gebuis onder deze gemeente andermaal in den asch gelegd. Veel koren, hooi, landbouwgereedschappen, karos met een best paard etc. kwamen mede in de vlammen om. Naar men verneemt is alles verzekerd. Oorzaak onbekend. De j.l. Zondag in de Geref. Kerk gehouden Unie-Collecte bracht de som van pi. nr. f 14 op. In de tuinen van de H.H. P. v. P. ie Wethou der en C. B. alhier staan 2 appelboomen na in dezen zomer van de ie vrucht, welke groot en talrijk was ontdaan te zijn, op heden weder in vollen bloesem. Wilde TTonge. Op "Woensdag 7 Sept. des avonds ten half zeven uur vergaderde in 't Café van den heer L. Knape de Arbeidersvereniging „Eendracht maakt Macht." Deze vergadering was bij bekkenslag bekend gemaakt, on werden hierbij allo veldarbeiders (leden en niet leden) opgeroepen, daarbij tegenwoordig te zijn. Met een hartelijk welkom worden de talrijke tegeu- woordigen door den voorzitter toegelicht wat het dool der vergadering van dozen avond was nl. het vaststellen van een minimum loon voor het uitdoen der wateringen, (juist was eene aanbe steding door 't polderbestuur aangeplakt die deze bespreking noodzakelijk maakte.) Besloten word met bijna algemeono stemmen der Bonds leden, niet meer in te schrijven maar een mini mum daggeld vast te ste'leu van f 1,25; als nu wus aan de orde het aardappelen delven steeds wa3 het gewoonte wanneer bj alle landbouwers de aardappelen uit den grond waren het loou per Hectoliter vast te stellen, door alle op de vergadering zijnde personen word besloten met die gewoonte te breken, en het loon vast te stellen naar de uitkomst en dat te regelen wan neer man 2 dagen godolyen had, alsdan zou men over de uitkomst kunnen oordeelen. Daarna wordt het vraagstuk suikerpeëen delven be sproken. Dat onderwerp wordt druk endoor ver schillende personen besproken, de meeningen verschilden nog al. Algemeen wordt bepaald, geen suikerpeeen te delven minder dan f 15, per 15000 kilogram of f 1,-por 1000 maar dan ook te zorgen dut den Landbouwers niet te kla gen zouden hebben over te veel tarra en dat door 't bestuur en de ledon daar naauwkcurig acht op zou geslagen worden, dat de werkzaam heden aan het loon zouden beantwoorden. Toorts werden noch eenige zaken besproken van huis- houdeljken aard. Met genoegen werd vernomen dat hot ledeotal zich uitbreid. Den voorzitter spoorde ieder arbeider aan om leden te werven drukte ieder aanwezige het nuttige daarvan op 't hart en sloot met een tot weerziens de verga dering. MirksSam!. Toen men in den avond van den 5den September de sierljjke (want dat kan en mag gezegd worden) met groen versierde straten en de met kwistige hand ophangende lampions tot zelfs in de achterbuurten toe in oogenBchouw nam, was het zichtbaar dat aller harten reeds vervuld wareii voor de dingen die den volgenden dag verwacht werden. Eindeljk was de lang gewenschte dag aangebroken. De klok had des nachts nuuwijks 12 ure geslagen óf uien hoorde van den toren af het Volkslied, en kot laatste vers var Ps. 131 door het luchtruim weergalmen als een voorteeken dat dien dag de inhuldiging van onze geliefde Konin gin gevierd zeu worden. De opening van het feest geschiedde echter eerst om 7 uur, door het luiden der klok, ook toen verscheen 't muziekgezelschap inde tent, en onder de liefelijke tonen der muziek hield de feestcommissie een bedeeling der armen. Daarna hield De. Makkenze in do Kerk op Kra- lingcn een bidstond voor onze jeugdige Koningin, en werd gedurende dien tijd de feesteljkheden gestaakt, om lO'/i uur hervat te worden door een optocht der schoolkinderen van beide scholen, die de Koningin cn de Koningin-Regentes moesten afhalen vanaf het Korteweegje. Deze stoet bestond uit de Koningin, de Koningin-Regentes en hofda mes gezeten in koetsen met hitten bespannen, ge volgd door een Generaal en Admiraal, beiden ge zeten op ecu hit, 23 hellebaardiers voorzien van helmen en hellebaarden en de Commissie die de vorstinnen zouden ontvangen. Ka degebruikeljke aaespraken zette de stoet zich met do muziek in beweging trok het dorp door en zette koers naar het terrein om de Kerk, waar z j don troon beklom men. Toorts werden de kinderen onthaald en kreog elk een aandenken mede naar huis. Tocd dit prachtige schoolfeest dat oirca 3 uren duurde af geloopen was, gaf hot zanggezelschap van 2*/s tot 3'/s uur een uitvoering en kwam de ringrijderij, die eeist met de muziek een optocht maakte aan de beurt, dit afgeloopen zijnde speelde do muziek weder een uur in de tont, eu stak men van 9 tot 10 uur het vuurwerk af Om alles op to sommen is bijna onmogelijk, dit willen wij nog aanstippen dat door het geheele dorp de illumiuatie schit terend was en den Edel Achtb. Heer Joh. Zaaijer tot groot genoegen der foostviereuden, het Hof dat mede aan het plantsoen, prachtig verlicht was, beschikbaar stelde voor het publiek om daarin te waudeleu, waarvan ruimschoots gebruik gemaakt werd. Don tweedon dag word mode geïllumineerd. De muziek trok nogmaals door de straten, gaf in do tent nog eenige nummers ten beste, zoo dat hot publiek weder in feesteljke stemming was, dat zj betuigdo in het afsteken van vuur werk, het jbranden van teertonnen en de uit stekende orde die er hoerschto. Het telegram dat aan H. M. verzonden was, werd vriendeljk beantwoord. In een woord, wj mogen zeggen, dat dit feest naar wensch is ge slaagd, en in de beste orde afgeloopen is, waar om dan ook do feestcommissie voor het laatst genoemde het publiek in hartelijke Woorden hunnen dank te kennen gegeven heeft. Zondag a.s. zal D.T. Ds. Tethake, pred. te Leiden, in de Nod. Herv. Kerk alhier de gewone jaarljkscho Unierede houden, en zul alsdan eene Uniecollecte gehouden worden ten behoeve der bjzondero school alhier. Tot gemachtigden zijn alhier herkozen de heeren Joh. Roodzant, L. Labeur, F. J. Bakker en S. Poortvliet. Naar men verneemt, komt Ds. Maokenze, pred. bij de Geref. Gem. onder 't Kruis alhier, voor, op 't tweetal nuar Tlaardingen. Het leest te Hci-kJngen. Ook hier is waardig leestgevierd ter eere der troonsbestjging van Neerlandsch Koningin, en letton we op de betrekkeljk bekrompen fondsen waaruit de feestcommissie do algemeene versie ring moest daarsteilen, dan mag 'n woord van hulde haar niet onthouden worden, terwijl do burgerij ook 't hare bj droeg door 't algemeen uitsteken der vaderlandscho driekleur, Bommigen met Oranjewimpel. De eigenljke commissionale veisioring bepaalde zich hoofdzakelijk tot den Kaaidjk waar de straat zich voor dat doel ook uitstekend leent, door aan de eene zjde gebouwd en d' andere mot een rei iepen is beplant, waaraan kruiselings draden waren bevestigd, ten behoeve der lampions, een belangrjk geschenk van den heer J. Zaajer te Dirksiand. Hoofdzakeljk was er werk gemaakt van oen reusachtige poort, op de „hoogte", ruimte latend om van 4 wegen doorgang ta geven, voor zelfs met hooi geladen wagens. Dit stuk was beslist fraai. Jammer, dat op slechts 2 der 4 hoeken een vlag en de bo venstukken niet voorzien waren van groen. En kele burgers hadden hun woning versierd, even wel niet zoo, om er apart melding van te ma- kon. Eervolle vermelding komt alléén toe den heer J. v. Putten. B j den schoenmaker J. Dale stond hot volgend opschrift boven de deur Aan Wilhelmina Kou. dor Ned. by de aange- vaarde kroon. God sohenke haar zijn onmisbaren zegen in de besturing van land en volk, opdat 't haar welga. Dat is mijn hartewensch J. Dale, gediend bj le Koninkljlce Garde Grenadiers in 1843, bj Koning "Willem II. Dit is nu de dag, dat ik 3 kroningen beloven mag. De feesten namen een aanvang met 't luiden der klok van ra. 7 tot 8 uur, waarna des nm. ten 2 uur een optocht werd gehouden met de schoolkinderen, voorafgegaan door 't muziek gezelschap van Nieuwe Tonge en gevolgd door do bjna allou met witte blouses afgemonsterde groenmaaksters. Als nu werd een serenade ge bracht aan den oudste iuwoner dezer gemeente, den 94 jarigen W. Treeswjlt. Deze stokdoove man zat behoorljk met Oranje eu groen opge maakt in een leunstoel op straat, waar onder trophische hitte, de heer Zaajer van Dirksiand een gelukwensoh richtte tot den ouden heer, welke spreuk werd beantwoord door den heer schoolmeester die den ouden heer ten voorbeeld stelde voor de jeugd, daarna een gelijke eerbe- tooning voor de woning van den heer J. Dale, en nadat vervolgens de kinderen 't heele dorp hadden afgemarcheerd, werden ze in de school, onder 't zingen van toepasseljke liederen, ont haald op melk en koek terwjl ze ten slotte oen vrj goed gelijkend portret van H. M. ten ge- schonke kregen. Terwjl een 40 tul jongens een fakkeloptocht hielden, die, Vrjdag avond her haald, als vrj good geslaagd mag worden be schouwd. Des avonds was 't dorp feestoljk geïllumineerd, en werd 't feest besloten met 't afsteken van vuurwerk. De orde werd geen oogoublik ver stoord, terwjl ouden van dagen zich niet herin neren, ooit zooveel vreemdelingen op ons dorp gezien te hebben. Tr jdagavond word nog eens feestgevierd even wel met minder gezelschap en zonder muziek, en zjn eindeljk de feesten gesloten met 't verbran den van bj elkaar geveegde serpentinis enz. Op Zaterdagavond een openschaal collecte voor 't aanschaffen van een teerton, bracht ruim f 1 op. En zoo behoort dit feest weer tot 't verle- dene. Een woord van dank nogmaals aan de feestcommissie en ook aan do burgerj voor de voorbeeldige orde. Door 't gemeentebestuur is afwjzend beschik- op 't verzoek van do landb. vereen. „De E'en- draoht" om verlaging van ootrooi van Buiker bieten. Tot tjdeljk geneesheer belast met do armen- praktjb is benoemd Dr. do "Wilde van Middel harnis. Men zegt dat de gemeenteraad in beraad is over 't aanstellen van een vroedvrouw. Meiissaat. Even als overal elders vierde ook deze gemeente en wel op 7 Sept. door prachtig weder begunstigd, het kronings feest. Reeds vroeg in den morgen wapperde uit vele woningen de driekleur met Oranje wimpels voorzien, terwijl aan het begin der dorpstraat en voor den dam van het school plein prachtige poorten van palengroen, voorzien van tropeën, wapens, schilden en andere versieringen waren geplaatst. Ook het gemeentehuis en eenige particuliere gebouwen en de schoollokalen waren prach tig versierd, terwijl over de geheele dorp straat en aan den molendijk guirlandes, voorzien van kranen waren opgehangen. Nadat het feest te half acht ure was ingeluid, had eene bedeeling der armen en behoeftigen plaats, bestaande in krenten brood, boter, suiker, koffij, koek en waar dit noodig bleek ook in geld. Een en an der werd door in feestdosch gehulde meisjes aan de woningin der bedeelden bezorgd. Te half tien ure nam het schoolfeest een aanvang De kinderen werden onthaald op chocolademelk en krentenkoekjes en na dat zij onder het zingen van toepasselijke versjes een optocht door de gemeente hadden gehouden en in de school nogmaals waren onthaald, keerden zij te half een ure ieder in het bezit van een geschenk, huis waarts. Des namiddags had een optocht met paarden plaats waaraan 27 personen deel namen. Daarna waren de volkspelen, be staande in koekhappen, schaartjeknippen, kikkerskruien, wedloop met hindernissen en pap-eten aan de orde. Des avonds illumi natie met lampions en vetglaasjes, dat een prachtig gezicht gaf en waarbij de voorgevel van het gemeentehuis uitblonk. Tot slot werd een, door den heer W. van Kreijfelt te Rotterdam geleverd vuurwerk afgesto ken, dat in allen deele volkomen slaagde en het publiek in verrukking bracht. Het geheele feest werd nog opgeluisterd door de muziek van het muziekgezelschap van Nieuwe Tonge, dat zich telkens en waar dit noodig was deed höoren, zeer ten ge noegen van de feestvierende gemeente. Ein delijk zij nog vermeldt, dat het feest door jong en oud, rijk en arm in de beste har monie werd gevierd, dat geen wanklank werd gehoord en niet de minste dronken schap werd waargenomen en het feest om 1 ure des nachts was geëindigd. Een woord van dank aan de commissie, doch in de eerste plaats aan den heer J. van 't Hof, hoofd der school alhier, die alles in het werk heeft gesteld om het feest te doen zijn wat het wezen moest, en daarin vol komen is geslaagd. Stcllcinlaiii in fecstdoscli. Woensdag 7 September heeft Stellendam het Kroningsfeest gevierd. Dagen van te voren was men bezig toebereidselen te maken, alles was in de weermen kon zoo zien, er zou een feest zijn, als nog nimmer te Stellendam was geweest. De lang verwachte dag brak aan, al vroeg in den morgen begon er beweging te komen, de zon,'de Oranjezon scheen heerlijk, de vel den en weiden waren nog vochtig van het dauwenhet had zoo 't aanzien dat de dag als een uitgezochte zou worden, en men bedroog zich daarin niet. De festiviteiten werden ge opend met het luiden der klok, daarna hoorde men het getrappel der paarden, want men moest op de scheiding tusschen Stellendam en Goedereede den Burgemeester, die te Goede reede woont, te gemoet. In draf, met den voor zitter der feestcommissie en een ordonnans aan het hoofd, reed men met de"sierlijk opgetuigde paarden naar de plaats waar de Burgemeester van Goeree'sch op Stellendamsch grondgebied zou komen. Alle oogen waren gericht naar het westen, het duurde wel wat lang eer hij ver scheen, doch aan alles komt een eind, zoo ook hieraan. De voorzitter der feestcommissie en den ordonnans verwelkomden hem en verzoch ten zijne echtgenoote, met hem plaats te ne men, in een met groen versierde landauer, met 2 paarden bespannen. Voort ging het, vooraf gegaan en achtervolgd door een 30 tal ruiters te paard naar Stellendam. Even voor Stellen dam stond het plaatselijk muziekkorps met zijn kapelmeester aan het hoofd den stoet op te wachten en sloot zich daarbij aan, en onder de vroolijke toonen der muziek toog men het dorp in tot aan het Gemeentehuis, alwaar de Burgemeester en zijne echtgenoote uitstapten en door een der Wethouders werden binnen geleid. Vervolgens had eene optocht door de ge meente plaats van de schoolkinderen met de muziek, alle eer daarvoor aan het hoofd der school, den Heer Touw en zijn verder school- personeel. Die optocht en het| gezang was heer lijk, het getuigde van voorbereiding. Daarna had plaats, een optocht waarbij tegenwoordig waren, de muziek, de zangvereeniging, een prachtig versierde boot metjjvisschers, een land bouw wagen en een wagen waarop men voor stelde het uitoefenen van verschillende hand werken en tot slot de ruiters te paard. Daarna concert in een versierde muziektent, volkspelen, zang, weer concert en een optocht van kinderen uit de hoogste klassen en de zangvereeniging, allen gewapend met verlichte lampions, hetwelk een prachtig effect opleverde en ten slotte vuurwerk. De versiering was aardig, aan den ingang van het dorp stond een eerepoort, welke'savonds was verlicht met vetglaasjes en lampions, aan den ingang van de Molenkade en Elve, dito, verder voor het gemeentehuis en school. Zoo als men weet is de geheele lengte van het dorp beplant met twee rijen hoornen, tusschen die boomen waren lampions aangebracht en was 's avonds een prachtige verlichting alagi- orno waar te nemen, het deed gedenken aan een sprookje, het gemeentehuis, het schoolge bouw en het plein, deden niet onder. Ook vele particuliere gebouwen waren versierd en ver licht. Elkeen deed zijn best, het feest te doen slagen, van ruzie of ongenoegen niets te be speuren, zelfs de politie was in civiel, op zoo'n dag kan men die heeren wel missen, alles joelde en jubelde door elkander, jong en oud, gegoeden en mindergegoeden, vreemden en die waren er velen, en niet vreemden, geen oud wijf was bij haar spinnewiel, geen schoenma ker bij zijn leest. Een drukke dag was het voor de feestcom missie en het onderwijzend personeel, zij kwe ten zich allen goed van hunne taak, van de muziekvereeniging kan niet anders gezegd wor den, dan dat zij hun best deden, aan hen een pluimpje, alsmede aan de zangvereeniging en hare leiders. Met een concert op Donderdagavond van 810 ure en een paar nu.mmers zang, werd dit feest voor goed gesloten Leve de Koningin! Hulde aan Stellendam! Cioedereede, 6 Sept. Door hot praohtigste weer begunstigd vierde onze gemeente heden liet Kouingiunefeest. Veel werk was or gemaakt van versiering en verlichting. Ouzo oude veste baadde dan ook des avonds tot middernacht in een zeo van licht, ontstoken in duizenden vetpotjes en lampions. De optocht dos morgens gehouden stelde voor de geschiedkundige herinnering aan de inneming vun Goedereede door de "Watergeuzeo, onder bevel van Lumeij, graaf Tan der Marck alle kleederdrachten waren historisch. Door geen enkelen wanklank weid de foest- viering gestoord. Sept. Heden, 31 Augustus, was de verjaardag van H. M. de Koningin Wil helmina. Deze dag werd ingeleid door een bidstond in de Herv. Kerk door ds. Waarden burg van Goeree, 's morgens 10 uur, des avonds ten 6 ure door ds. Rossing van de Doopsgez. Gem. en van den heer Basoskie der Ger. Gem. alhier. Den dag, 1 September, zou er feest ge vierd worden, welke alzoo geschiedde. Het weder was er prachtig voor, de versieringen in de gemeente boeiden een ieder. Allereerst was het Raadhuis versierd met een prachtige eerepoort, van binnen met de buste van H. M. voorzien van levende bloemen, rondom ge heel het dorpshuis was met glazen bezet tot zelfs het torentje. Het huis van den Ed. Achtb. heer burgemeester en vele gegoede ingezetenen en neringdoenden waren met groen behangen, overal wapperde de driekleur, de koffiehuizen maakten het om het mooist, geheel het dorp was rondom met lampions behangen, hetwelk des avonds een prachtig gezicht opleverde, (ja zelfs zoo mooi dat uit de naburige ge-

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 2