Gemengd H/ieuwtt. Levensverzekering-. i*laaUcli)Bi Riemv». Ingezonden ^üikken. Boekaankondiging'. Bisrgea'lijke Verkoi»2»i£iii"UEi en». Cubaansche jongeling zal weer terugbee- ren in de ouderlijke woning, en het geweer weghangen, waarmee hij achter den hoek van een rots of tusschen het loover van een palmboom loerde op de moordenaar van zijn volk. En de Cubaan sche vrouwen kunnen zich weer wijden aan hun huisgezinnen zonder vrees en zonder schroom, want het Spaansche geweld, dat de mannen van Cuba in enge, muffe kerkerholen stiet, en de jon- gelingen van Cuba doodde, en de eer der Cubaansche vrouwen schaamteloos vertrapte zie, dat geweld heeft uit geraasd Het zal nu vrede worden vrede Vrede liefelijk woordAls de donkere stroom van bloed wordt gestelpt de wonden verbonden als de vreugde- vlaggen worden uitgestokken en als de klokken als vanzelf beginnen te luiden Voor de bewoners der Pbilippijnsche eilanden moet echter dat klokgelui een nog blijder klank hebben, dan voor de menschheid in't algemeenhet Spaansch beheer was daar nog echt Spaansche dwingelandij en willekeur. De M11 gel SC he regeering laat thans groote vestingwerken aanleggen langs de Canadeesche kust, kennelijk met het oog op mogelijke verwikkelingen met Rus land. Naar het heet, zullen nog zes oor logschepen ten spoedigste naar Eskimo haven worden gezonden. Uit Vaucouver wordt gemeld dat in de werkplaatsen van den Pacific-spoorweg een groot aan tal wagons voor troepenvervoer wordt gebouwd. Reuter seint uit Hongkong, dat de reis van den Engelschen kruiser „Powerful" naar Java is afgelast (het schip zou daar de Britsche vlag bij de kroningsfeesten vertoonen)dat de verbouwing van de „Barfleur" is uitgesteld, en dat de krui ser „Blengeim", die in zee zou gaan voorloopig te Honkong blijft. Wijst dit op de mogelijkheid van een aanstaande botsing met Rusland of wil de regeering althans zorgen, dat ze op het juiste oogenblik de grootst mogelijke macht ontwikkelen kan om zekere eischen klem bij te zetten Wat Salisbury doen zal, is niet bekend maar gelet op de houding van het Par lement en de uitingen der pers zal hij als zijn ministerieele zetel hem lief is, de politiek der protesten zonder meer dienen te laten varen. De correspondent van Daly Mail te Rome beweert thans, gemachtigd te zijn tot de mededeeling, dat de voormalige Italiaansche militaireattaché,te l*ai*|js, kolonel Panizzardi, het lange zwijgen van zijn Duitschen ambtgenoot kolonel Schwarskoppen moede is en, voornemens zou zijn binnenkort bolangrijke onthul lingen te doen over de zaak Dreyfus, ten einde de waarheid uit te brengen ea zoo mogelijk nieuwe slachtoffers te redden, Aangezien Christiaan Bsterhazy nog steeds in gebreke is gebleven de bewijs stukken voor zijne aanklacht tegen zijn neef den majoor in te zenden, heeft de officier van justitie te Parijs de aanklacht thans verzonden naar het parquet te Bordeaux,] dat den aanklager nu zal uitnoodigen die stukken over te leggen. Bij gelegenheid van de vlootrevue op het Hollandsch Diep zullen de leden van de Staten-Generaal in de gelegenheid gesteld worden, de vlootschouwing aan boord van twee booten der Maatschappij Zeeland bij te wonen. Moordaanslag. Te Zundert (N. B.) kregen Woensdag twee boerenzoons twist over een meisje. Een van hen loste op den ander drie revolverschoten. De ge troffene, Van Nispen genaamd, kreeg twee schoten in den buik en een in de dij. De jeugdige moordenaar is naar de gevangenis te Breda overgebracht. Omtrent dezen aanslag meldt de N. Bred. Cl. nog het volgende Om redenen, die het beter is te ver zwijgen ('t zij genoeg hier te zeggen, dat het een zeer netelige zaak gold), begaf zich een zekere J. v. N., wonende te Ruephen, naar Zundert ten einde daar te ontmoeten een twintig-jarigen land bouwer J. B. H. genaamd. Niet zoodra zag deze hem of hij en zijn kostvrouw drongen hem naar buiten, waartegen v. N., die niet onverrichter- zake scheen te willen terugkeeren, zich krachtig verzette. Daarop ontstak zjjn tegenpartij in hevige woede en men werd handgemeen. Inmiddels had de kostvrouw een geladen revolver genomen en die H. ter hand gesteld, waarop deze onmidde- ljjk 3 schoten loste, die alle v. N. heb ben getroffen, twee in den onderbuik en een van achteren. Terstond daarop zijn beiden naar bin nen gegaan, hun slachtoffer aan zijn lot overlatend. De broeder van v. N., die voorzich tigheidshalve zijn broeder van uit Rue phen was nagegaan, kwam kort daarop niet ver van H's woning een schuur voorbjj, van waaruit hij een dof geluid hoorde. Hij trad naar binnen en trof daar zijn broeder hevig bloedend aan en niet in staat bijna om zijn ongeval te verha len. Onmiddelijk is toen geneeskundige hulp ingeroepen en de justitie met het feit in kennis gesteld. De toestand van den getroffene is zeer zorgwekkend. Door de hitte. Van de volgende slachtoffers der hitte wordt nog melding gemaakt Dinsdag is te Kolijnsplaat eene jonge gehuwde vrouw, terwijl zij op her veld werkzaam was door een zonnesteek ge troffen, en aan de gevolgen daarvan over leden. Dinsdag is de 31 jarige dochter van de Wed. A. F. te Dinteloord, die in het veld werkte, tengevolge van een zonnesteek bezweken. De 40 jarige schaapherder K., van den veehouder Jan Heida te Hoornster- zwaag (Fr.) is tengevolge der hitte be zweken. Men vond zijn lijk op de heide. Te Nieuw Buiuen is Dinsdag de knecht van den landbouwer J. Copinga door een zonnesteek getroffen en spoedig overleden. In Gameren viel door de hitte een prachtig melkbeest van den heer De J. in de weide dood. Te Gorinchem in Dinsdag een mi litair, die van zijn verlof terugkeerde en zich haastte op den gestelden tijd in de kazerne te zijn, tengevolge van de druk kende warmte bezweken. De werkman H. Lotens te Aduard, keerde Woensdagavond 6 uur naar zijne woning terug, wijl hij door de hitte zoo afgemat was, dat hij niet meer kon wer ken. Na nog vier uur in eet.en radeloozen toestand geleefd te hebben, bezweek hij te 10 uur. In het naburige Don Ham vond men een daglooner levenloos bij ziju werk neergezegen. Om de kosten goed te makeu, die do ont vangst van den Duitschen Keizer Hem veroor zaakt, heei't de Sultan reeds een muand zijn pa leis-beambten niets betaald. Met het oog op de zware lasten, die do verzorging der gezinnen van in den ourlog ge vallenen en het onderhond der invalide officieren en minderen aan de berooide schatkist oplegt, zal de Grieksohe regeering bij de Kamer een ontwerp indienen tot het instellen eeuer loterij. Deze zou dan bestaan uit 500,000 loten, tot den geringen prijs van 1 drachme uit te gevun, zoo dat op den verkyop van alle loten te rekenen valt. Keu derde van die 500,000 drachmen zou worden bestemd voor prijzen en tot dekking der onkosten, terwijl de andere twee derden ten bate der onderstandbehoevenden worden besteed. Tot dusver heeft die onderstand pluats uit golden, wolke de Koningin uit eigen middelen besohik- baar heeft gesteld, alsmede uit legaten van rijke Grieken in binnen- en buitenland, bijdragen van de vereonigiug van Grieksche vrouwen en het overschot der tentoonstelling, die tijdeus 's Ko- nings buitenlaudsche reis te Agrinion, in Etolië, is gehouden. In de afguloopcu weken zijn bij Cowos (eiland Wicht) interressante proeven genomen met het seinen zonder draad, volgens het stelsel van Marconi: het Eugelsche koninklijke jacht Osborne, aan boord waarvan du prins van >Vales zich bevond, is op die wijze herhaaldelijk iu ge meenschap geweest met do residentie vau ko ningin Victoria, Osborne House, en de toestel werkte zeer goed, ofschoon de ufBtand een paar mijlen bedroeg. GRATIS KRONINGSMUZIEK. De firma M. J. H. Kessels, Kou. Nod. Fa briek van Muziekinstrumenten te Tilburgzendt aan elke Zaugvereeniging (Gomengd Koor of Mannenkoor) op aanvrage door den President of Directeur dezer gezelschappen gratis en fran co een exemplaar van Vorstinne van Nassauwe Vierstemmig koor (met Piano-begeleiding ad. lib.) bewerkt naar het „Oude Wilhelmus" door F. J. ScHWElXSliERO. 't Is een schoon koornum mer, met welker uitvoering elke Zaugvereeni ging bij de a. s. Kroningsfeesten succes zul be halen. 't Zelfde koor wordt mede op aanvrage aan alle Doofden vau Scholen, Pensionaten, Col leges enz. eveneens gratis gezonden, bewerkt voor 2 kinderstemmen (met Piano-begeleiding ad. lib.) Verder zendt gemelde firma ook op aanvrage, gratis aan ieder pianist (of pianiste) „Feestklanken"eene sohoone fantasie voor Pi ano over Nederlaudscho Volksliederen. De muziek, waarvan ons een exemplaar is toegezonden, ziet er keurig uit. Ze is prachtig gedrukt met schoon Titelblad, waarop hot por tret van H. M. Koningin Wilhelmina. De gratis-toezending geschiedt tot SI Augus tus e. k., men vorzuime niet er gebruik van te maken. DE WARMTE. Het is warm niet alleen bij ons, maar ook in andere landen. Vooral in Londen moet de hitte ondragelijk zijn geweest. Op versohoiden werkplaatsen moest de arbeid gestaakt worden, doob gelukkig frischte tegen den laten namiddag een fliukeu regenbui de atmosfeer eenigzins op. lu ons land was het drukkend heet tenge volge waarvan vele ongelukkeu zijn voorgeval len. Te Keeken bij Millingen is een 70-j rig ar beider dood bij den wog gevonden met de zeis naast zich. Waarschijnlijk is de man overleden aan zonnesteek, uitkans hij had den hooien mor gen gemaaid. Uit Hunsingo sohrijft men, dat de hitte der laatste dagen zoo sterk is, dat sommigen op het land werkzaam, dun arbeid moesteu staken. Te Garnwerd is er een bezweken eu te Warfhuizen geschiedde desgelijks met een zichter. De warmte heeft reeds voel invloed gehad op het gebruik van het volkszeobad te Sobevenin- gen. Terwijl bijv. verleden week Dinsdag nog geen honderden werden genomen, muakteu Vrij dag, Zaterdag en Zondag jl, 580, 745 en 80S personen er gebruik van, in het geheel 2128, onder wie 445 vrouwen. Maandag j. 1. werd het hoogste cijfer tot dusver bereikt, nl, 956, waar van 220 vrouwen. Door de felle hitte, 95 gr. F., werden te Vlis- singen Dinsdagmiddag allo scholen gesloten en den leerling vrijaf gegeven. Toen Dinsdagmiddag de trein van 3,15 uit Amsterdam te Rozendaal binuenkwum, ontdekte men in één dor ooupó's dat een dame bewus teloos lag. De dootor werd ontbodon, die over brenging naar het gasthuis noodig oordeelde. De vrouw, die uit Goes kwam, is overleden. Te Marrum bezweek een arbeider bij het kool- zaaddorscken door de warmte. Na eenige uren gaf hij den geest. Te Bladel bij Eindhoven is Dinsdagnamiddag de smid T. L. door een zonnesteek getroffen en op de plaats dood gebleven. Te Enschede is Vrijdagmiddag de landbouwer B. M., uit Haaksborgen, die de weekmarkt te Enschede had bezooht, op den terugweg door een zonnesteek getroffen. Om 5 uur werd zijn lijk gevonden. Dinsdagmiddag omstreeks lialfvijf viel (ver moedelijk door de warmte bovaDgen) do stoker Van der Maassen te Nijmegen, van den tonder van den trein uit Kl^ef met bet ongelukkig ge volg dat do man totaal in stukken gereden werd. Onder Lonneker is B. Meijeru uit Haaksber gen eveneens door een zonnesteek getroffen en gedood. Openbare vergadering van den Gemeenteraad te Stellendam op Dinsdag 33 Aug. 1.1. Voorzitter: de heer M. Breen, burgemeester van Stellendam, wonende te Goedereede. Tegenwoordig 7 leden: de heeren P. v. d. Wekke, D. Zaaijer Az., Johs. Nagtegaal, T. Meijer, Jb. Brinkman, Johs. Koese Ltz. en A. v. d. Vlugt. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. De Voorzitter hangt zijn ambtsketen om. Aan de orde is: het stellen van 2 candida- ten voor het college van zetters; gekozen de heeren J. Nagtegaal en A. v. d. Vlugten het benoemen van een dokter. Met algemeene stemmen wordt benoemd de heer H. J. Paul, arts te Ginneken. De heer Zaaijer zegt de heeren Nagtegaal en Meijer dank voor de gedane moeite om op eigen kosten alles (in het werk te stellen tot het verkrijgen van een geneesheer en stelde voor om hen daarvoor schadeloos te stellen. De heer van der Wekke kan zich daarmede niet vereenigen, én zegt dat hij ook al eens op eigen kosten, doch zonder succes, moeite heeft gedaan om een dokter te krijgen, waar voor hij niet schadeloos is gesteld. De Heer van der Vlugt brengt in het mid den dat de Heeren Nagtegaal, Koese, Meijer en hij hadden afgesproken, om de kosten met huu vieren te dragen, die Koese zou maken om persoonlijk een dokter te gaan bezoeken. Van dat bezoek is echter niets gekomen, waar op Nagtegaal en Meijer besloten samen te gaan op eigen--kosten, na mededeeling aan Koese en hem. De Voorzitter keurt het niet goed dat de Heeren Nagtegaal en Meijer op eigen houtje zulks gedaan hadden, hij zegt dat ieder lid dan wel eens op eigen gelegenheid en eigen beweging een dokter kon gaan bezoeken en het beter achtte er eerst in de vergadering over te spreken. Met het voorstel Zaaijer om de kosten ten laste der Gemeente te brengen wordt genoegen geno men. De Heer Nagtegaal vraagt aan den voorzitter of de Gemeente Stellendam niet kan profiteeren van de uitwatering van den nieuwen polder in den Eendrachtspolder, daar deze haar water in de haven loost. De Voorzitter doet opmerken dat ingevolge contract met den polder, de Gemeente daar geen recht op had. De Heer van der Vlugt stelt voor, om de vuil nisbakken te doen vervallen, daar de bewoners der diverse buurten het vuil niet in maar naast de bakken werpen en naar zijn meening de jaar lij ksche kosten, ongeveer f 15,wel konden sparen. De Heeren Zaaijer en Koese brachten daarop in het midden in de buurten bekend te laten maken het vuil niet naast, maar in de bakken te moeten werpen en daarop strenger politie toezicht te houden welk voorstel bijval vondt. De Heer Nagtegaal wenschte gaarne des nachts een lantaarn te laten branden aan het einde van het dorp, Achthuizen, evenals aan den dijk. De Heer Zaaijer antwoord daarop, dat de gemeente maar op kosten wordt gejaagd en als het te donker naar hun zin was, ze maar evenals hij, een lantaarntje moesten aansteken, want dat in Achthuizen geen onmiddellijk ge vaar bestond. (Men moet weten dat de heer Zaaijer onge veer een half uur buiten de Gemeente woont, vandaar zijn lantaarntje,.) De Heer Nagtegaal wil nu de lantaarn in plaats van begin October, half September aan gestoken hebben. Dit voorstel goedgekeurd. Ten slotte bracht de heer Zaaijer nog aan het licht, dat de zoogenaamde lxittenkarren de straatgooten stuk reden, en dit de gemeente maar op kosten joeghij wenschte daarop beter politietoezicht. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voor zitter de vergadering. Drie belangstellende ingezetenen woonden de vergadering bij dat zulks navolging vinde. VI. De grondslagen van eene levens ver zeker ings maatschappij „De dood is van alle gasten de meest „aangekondigde en de minst verwachtte". Melati van Java. Wij zetten het gesprek tusschen den heer K. en den agent eener levensverzekerings- maatsch. voort en herrinneren ons, dat de heer K hem vraagt naar uiteenzetting der wijze van de premieberekening. De agent: Bij de berekeningen der premiën eener levensverz.-maatsch. heeft men rekening te houden met drie factorena de sterftekans van een verzekerde voor den leeftijd, waarop hij als verz. doof dé maatsch. wordt aange nomen, b den rentevoeten c de onvermijde lijke onkosten, die aan de inrichting van eene Levensverz. M. zijn-verbanden. In de eerste plaats dus de sterftekans. Reeds lang heeft de wetenschap zich met dat onder werp bezig gehouden. Onze Raadpensionaris Johan de Witt gaf in 1671 een boek in het licht, waarin het eerste ontwerp van een sterf- tetafel voorkomt en - de gronden der waar schijnlijkheids-rekening op het begrip levens kans wordt toegepast Andere geleerden, zoo als Chr. Huijgens, (1629-1695), Ns. Struijck (1687-1769), Izk de Graaf (1683-?), Franc. Johs. Stamkart (1805-1882), enz., hebben op dat fon dament voortgebouwd. Voor onzen tijd heb ben wij o. a. Dk. van Lankeren Matthes, P. Hollman, M. G. Snoer, P. van Geer, G. J. D. Mounier, enz. Natuurlijk, dat bij voortgezette waarne ming en verbetering, voor onzen tijd de sterf- tetafels eene vrij groote volkomenheid bereikt hebben, zoodat berekeningen, daarop gegrond eene groote mate van zekerheid verkrijgen. Door deze sterftetafels nu is men in staat voor elk die zich verzekert, te bepalen het aantal jaren, dat hij vermoedelijk nog zal leven en kan men bijv. van 1000 verzekerden zeggen, zóóveel sterven er op dien leeftijd, zóóveel het volgende jaar, zóóveel het dan volgende jaar, enz. En van die levenskans hangt de hoe groot heid der premie af, door hem te bepalen. Vroeger, toen men nog niet over goed inge richte sterftetafels te beschikken had, maakten de Maatsch., vooral de Engelsche, die zelf door onderlinge vergelijking der resultaten van an dere Maatsch. en andere middelen, die hun ten dienste stonden, maar het ligt voorde hand dat zoodanige berekeningen niet dat groote vertrouwen verdienden, dat men er meestal aan gaf. Het gaf aanleiding, óf tot de hooge premiën, waardoor de winsten der Maatsch. onevenredig hoog worden, óf tot de lage, waar door de soliditeit gevaar liep. Bij de samen stelling der Tarieven maakt men bij ons te lande gebruik van sterftetafels, die door de wijze van hun ontstaan den stempel van ver trouwen dragen. Tot in 1880 mocht hier geen Levensverz.-M. in werking treden dan na goed keuring der tarieven door de Regeering, waar bij deze echter een sterfte aannam, die de Nederl. Maatsch. noodzaakte, tegen zeer hooge tarieven te werken. Daardoor was concurentie met Buitenlandsche Maatsch., die tarieven hadden, uiterst moeilijk. Den 12 April 1880 is echter bij arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden uitgemaakt dat de Koninklijke besluiten op het stuk der Levensverz. niet gegrond zijn op eenige wet en dus alle rechts kracht missen. Dit gaf aan de Nederl.-M. ge legenheid hare tarieven op billijke grondsla gen te brengen, en ze te berekenen naar de nieuwste tafels. Daardoor kwamen ze in over eenstemming met den tegen woo rdigen toestand waardoor mededinging met het buitenland mogelijk is geworden. Het spreekt vanzelf dat de zooeven genoemde sterftetafel een gunstiger verhouding aangeeft (d. w. z. dat de premiën lager zijn), dan dat men de sterftekans berekende van de geheele bevolking van een land of een willekeurig ge nomen deel er van. En dit mag ook wel. U weet, dat het aangaan van eene verzekering (sommige gevallen uitgezonderd) een vooraf gaand geneeskundig onderzoek in zich sluit. De Maatschappij moet dit doen, om een waar borg te hebben voor hare soliditeit. Had dit onderzoek niet plaats, dan zouden vooral zieke lijke personen aan de lèvensverzekering deelne men en alle maatstaf voor de berekening zou verloren zijn. Hoe naukeuriger eene Maatschap pij op dit onderzoek let, hoe vaster zij staat. Verder sluit dit onderzoek geene enkele kunst bewerking, of iets van dien aard in, waarvoor sommigen zich wel eens bevreesd maken. Met de sterftetafels in de hand kan de wis kundige dus berekenen, hoeveel personen van het aantal verzekerden jaarlijks gemiddeld zul len stervenhet eene jaar door het andere kan eenig verschil opleveren, maar over een zeker aantal jaren gerekend, is het gemiddelde cijfer het ware. In de 2e plaats hadden wij als factor den rentevoet. Neem aan, eene Maatschappij heeft een rentevoet van 3 l/a aangenomen, dan heeft zij bij de berekening van hare tarieven daarbij gebezigd 4 pret. interest op interest. De rentevoet is voor een Maatschappij van zeer veel belang. Zij heeft al hare vrijkomende gelden op solide wijze belegd in hypoteeken, inschrijvingen op 't Grootboek, gebouwde eigen dommen enz. Blijkt nu bij de rekening, dat die gelden in den loop van het jaar meer dan 3V1 de bovenaangenoemde rentevoet heb ben opgebracht, dan is dit in het voordeel der Maatschappij en geeft haar meerderen steun. In de 3e plaats is er rekening te houden met de onvermijdelijke onkosten, vooreerst voor de administratie der zaak, en wat daarmede in verband staat, verder voor de belooningen aan agenten en verdere personen, ten dienste der Maatschappij werkzaam en eindelijk voor de kosten van geneeskundig onderzoek, zegels etc. Het ligt voor de hand, dat die onkosten het eerste jaar het grootst zijn, omdat dan al de buitengewone uitgaven, aan het sluiten der verzekerde verbonden, moeten worden afgedaan. Voor de volgende jaren zijn ze evenwel be trekkelijk klein, omdat, bij een flinke Maat schappij, de jaarlijksch te maken kosten ver deeld worden over een zeer groot kapitaal. Hoe meer eene Maatschappij zich uitbreidt, hoe meer personen zij als verzekerden heeft, en vooral hoe grooter haar verzekerd kapitaal is, hoe kleiner (betrekkelijk) ook die onkosten worden, natuurlijkweer in het belang dér Maat- schappij zelve. Zoo komen we geleidelijk tot de premie berekening, doch daarover in een der volgende nummers. C. E. FAASSEN. Hoofdagent der Levensverz. Mij. „Utrecht." Oudenhoorn, 22 Augs. '98. De laatste, van. 18771878 leeraar aan het Gymnasium te Brielle, sedert 1881 wiskundige by de Maatsch. tot Uitk. bij overlijden" en de Levensverz.- MaatseK „Utrecht".' gorameisdijk. Bij do stemming van een lid van den Gemeenteraad op Donderdag 18 Augustus 1S98, werden uitgebracht 255 stem men. Daarvan verkreeg de heer M. de Gast er 162 en de heer M. Born 90, terwijl 3 briefjes van onwaarde werden verklaard. Dijkgraaf en gezworens van de polders Het Oudeland en Everdina onder Sommelsdijk heb ben een nieuwen keur voor liunno Polders af gekondigd, welke keur was goedgekeurd door ILK. Gedeputeerde Staten van Zuid-IIolIand bij besluit van 21 Juni 1898. Midilelliarnls. Zondag 21 Aug. kwamen door deze gemeente vier personen uit de Oude Tonge. Bij de kaai alhier had het paard het ong'eluk tegen de straat te vallen, waarbij het dier zich blijkbaar bloedend aan de mond ver wond'de, en een der berriboomen van het voer tuig a fviel. De personen kwamen met de schrik vrij. Gedu rende een hevig on weder dat hedennacht over on ze gemeente woedde is de bliksem ge slagen fn de woning van J van Gelderen in de Vissc herstraat die vermoedelijk door den schoorstee n is gegaan en gekomen, een zolder balk werd aan eenige splinters geslagen en een "klok, die tegen den schoorsteen hing, werd een weinig beschadigd terwijl de brandende lamp was uitgedoofd, gelukkig waren de be woners niet in de woning, zij waren voor het ■weer naar haar zuster in de nabijheid gegaan •de goot aan de buitenkant van een woning was in brand g.eraakt doch werd spoedig door die bewoners dier straat gebluscht. Den 3isten Augs. a.s, zal op de kaai alhier e.sn Wilhelminabo.om geplant worden. De daar ter plaats? staande Iepenboom is reeds voor dat' Koel :gc-ropid. STIOïuwe Tonge, 23 Aug. Tijdens het onwedrir van Vrijdagnacht werd een telegraaf paal aan den hoek van de Klinkerlandsche weg doo.r den bliksem getroffen, en hedennacht een koe van A. Admiraal alhier. Ooltgeasplaat. jl. Maandagavond orri- utreeks 6 uur geraakte het aakschip „Ameli'r schipper Deckers, geladen met tarwe, besismd voor Dui.burg (DuiHcb- Laud), in het Hellegat alhier aan den grond. At spoedig werd de noodvlag gehesc'nen. Twee nabij liggende schepen wan J. G. Muller en L. de Ronde spoed den Moh ter" hulp en weldra was er een ploeg werkvolk (25 man) uitOoltgenspliat gereed de lading over te laden. Na 12 uren gewerkt le hebben, .was de halve lading overgebracht en was het schip 's morgens weer vlot. Oude Tonge. Het Kroningsfeest zal alhier worden gevierd op 31 Augs. en 1 September a.s. Het programma bevat De eerste dag 's morgens 7 uur inluiden van 't feest, reveille op den toren, gods dienstoefening, mativée op de kaai, ring- rijden, volksspelen, als mastkliinmen, zakloopen, tabbesteken, kikvorschea kruien, wedstrijd in't roeien opgeluisterd met muziek en tot slot schitterend vuurwerk. De tweede dag voor de schoolkinderen, het houden van een optocht door de ge meente. kinderspelen op het schoolplein, onthalen der schoolkinderen en ten laat ste uitreiken van souveniers. Door den raad dezer gemeente is aan den Heer W. van Putten, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van den raad. De benoodigde petroleum voorde straat- verlichiing dienst 1898/99 is bij inschrij ving gegunt aan A. C. A. Foots voor de som van f87.50. Door Burgemeester en "Wethouders is de voor loopig vastgestelde begrooting dezer gemeente dienst 1899 gedurende 14 dagen ter Seoretario voor een ieder ter inzage nedergolegd ou togen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. DirkslanrA Ds. P. Kuilman, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Oud-Alblas heeft voor de toezegging van beroep naar deze gemeente bedankt. Tijdens het hevige onweder, dat ook hier in 'teerst der week gewoed heeft, zijn van de landbouwers M. v. d. Baan oen ptai'd, en W. Keur een koe (vaarsje) gedood. Gelijk overal zal ook hier in de Ned. Herv. Kerk op 31 Aug. a.s. dos voormid dags ten 9V2 ure een bidstond gehouden worden. Als voorganger hoopt 1). V. op te treden de WelEerw. Zeergel. Heer Ds. Daterna pred. te Delfstiaven. Mogen op dien dag vele behoefte gevoelen 's lleoren aaugezicht voor onze geëerbiedigde Ko ningin te zoeken. Dat bovengenoemde godsdienstoefening er de blijken van geve Melissant. Het Kroning feest zal in d«ze gemeente worden gevierd op 7 Sept. a.s. en zal bestaan in: bedoeling der armen, sohooUaest, volksfeest, als zakloopen, taoDCtjekruipen, pap eten, kikkerskruier, ringrjden met kruiwagens, koekkappen en schaartje knippen voor meisjos, straatversiering, verlichting en tot slot vuurwerk. Alles opgeluisterd door muziek. Buiten verantwoordelijkheid der ltedaetie. Mijnheer de- Bedacteur! De kermis te Middolharnis zal dan toch door gaan, ja gelijk met het Kroningsfeest gehouden worden, als een oude vuile lap gehecht aan een nieuw schoon kleed. Wij wisten wel dat de lief de tot de kermis bij de „heeren" er diep in zat, maar zoo diep dat konden wij niet beden ken, het is een treurig feit vooi heil die meenen dat de kermis zijn eigen dood wel sterven zal, en voor ons is het een smet geworpen op de groote en gewichtige dagen die wij tegengaan. M. A.-B. Op de wijze van »Wien Neêrlands bloed" stelde de heer H. J. Smit een volkslied op, dat van hoogst bevoegde zijde zeer gunstig beoordeeld is. Men kan het bij den uitgever G. J. Smit, Kepplerstraat 41 te 'sGravenhage bekomen voor f 1,de 25 ex.bij grootere getallen minder. Een net portret is er bij af gedrukt, en het lied bestaat uit vijf coupletten. We Wlijltak, onze kleine vertrooster. Uitgave Bureel »de Vredebode" Dordrecht. Een goed schild en practische godsdienstige bijschriften maken dezen zeer tijdig in gereed heid gebrachten kalender aanbevelenswaardig.. Prijs f0,45. 0°k 's deze Kalender in net linnem bandje verkrijgbaar, als boekje, hetwelk ieder jaar meer aftrek vindt; deze kost f 0.75, 25 Ex. a f 0.60, 50 Ex. a fo.50 per stuk gomiiielsdijk. Geboren: Maatje d. v. B istiuau vaudorGjzo en Maria van der Sloot. Gehuwd: Muriaus Groenendijk jm, 21 j.Eliza beth Zwerus jd. 22 j. Overleden Gilzia Dubbeld 80 j. wed. vau Cornelis van Wezel; Maarten K'its l i dngon Elizabeth van don Tol 7 mud.Marine» Doorn hein 80 j. wedn. eerst van Cornelia Vorhulp 01» later van Piuternella Klazina van Erkeloiis. Midilclliarnls, 11 17 Augustus. Geboren: Ida, d. van Adriauus Vroegiudeweij en Maria Brom. Ooltgensplaat, 17 Augustus. Geboren Maria, d. vail M. Van Dam en W. M. Duim Frederikus Alphonsus, z. van J. Ileore- mans en C. Van der Ven; Dingena, d. v. J.Be Vos on L Groenendijk; Abraham Johannis, z. van J.Slikboer en C. C. Van Breda; Elizabeth en Johannis, d. en z. vun S. Vau der Veer en C. BongersLena, d. vail D. Vogelaar on E. llokke. Overleden Iv Wielhouwer, 17 m.C. L. Birk- hoff, 22 m.C. Gebujs, 2 j.J. Van den Broek, weduwe van C. Sohet en L. Korteweg, 77 j. ttiade Tonge, 24 Aug. Geboren: Wilern z. v. Jail K ipponaal on van Adriana van der Made; Jacoba d. v. Jan Cor nelis Kik en van Jaeoba KievitCornelia Maria, d. v. Bastiauu Vogel en vau Maria de Korte. l)irk^!ani!. Geboren: Joost Matthjs, z. v. Jan Mookhoek en Bastiaanfje Bestman Cornelis, z. vau Roelof Van Putten en Lena Koulo. Stellendam. Geboren Maria, d. van Cornelis Ronn en Heibel tje Van HekelingenJannetje, d. vau Jacob Troost en Grieta GebuisAlbertus Jaco bus, z. van Cornelis Lokker eu Janna Roon. Ondertrouwd Jaeob Klink, 25 j. en Janna Van Rossum, 21 j. Op Vrijdag 26 Augustus 1898, 's avonds Th uur, in het „Hotel Spee" te Somuielsdjj': Aard appelen in hot Oudeland eu iu de Westplaat

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 2