I ippij nUtli, I RK Vrijdag 8 Juli 1898. Antirevolutionair Dertiende Jaargang No. 664. Orgaan voor «le 25iit«MIoIlan«ls©lie en Heenwselie Hllanden. '1 in IN HOC SIGNO VINCES FEUILLETON. EL. LEN, i T BOEKHOVEN. De verkiezing te Beekhorst. Y raat 38§, ardstraat 56 )riek Fransche ;er 17. Kipstraat 97. rER, verg-uld ^ER aar bij DAN. «f. SOMMELSDIJH. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. De herstemmingen. In de Prov. Staten van Zuid- Holland zitten thans, nadat er van de elf herstemmingen vijl zetels aan de anti-liberalen toevielen, nog 46 liberalen tegen 36 anti liberalen. Met het winnen van nog zes zetels meer waren dus de Sta ten „om" geweest. Doch al is nu nog niet dadelijk dat volle resultaat verkregen, toch is er reeds eene belangrijke schrede gedaan om daar toe te geraken. De uitslag van 28 Juni was wel niet zoo moedgevend als die van 17 Juni, doch stelde ook niet teleur. Met name in Middelharnis hebben onze kiezers zich flink gehouden. Zij heb ben den heer Kuijpers eene groote meerderheid van stemmen bezorgd. Dat de heer Goekoop daardoor uitviel was onvermijdelijk. Maar dat mag niet als ondankbaarheid" gekwalifi ceerd worden, gelijk „OnzeEilanden" scheen te willen. Werkkracht en toe wijding zijn schoone dingen, en gaar ne ondersiellen wij die bij Mr. Goekoop. In die meening is het ook van de liberalen te prijzen dat zij nu in Brielle hem een zetel zullen pogen te geven. Maar van zijn politieke tegenstanders is zoo iets niet te vergen. De Prov. Staten zijn nu eenmaal niet enkel voor gewestelijke of stoffelijke belangen. Zij beheerschen mede den politieken toestand, omdat zij de Eerste Kamer samenstellen. En dit gaat zoo langzaam, dat al zijn de Prov. Staten eens een keer „om", het dan nog verscheidene jaren duurt, eer dat ook de geheele Eerste Kamer van richting veranderd is. Nu spreekt het vanzeli, dat elk ministerie terdege met den toestand in die Eerste Kamer moet rekenen. Zal er dus ooit een krachtig anti-liberaal Kabinet optre den, dan is omzetting der Eerste Kamer noodzakelijk. Maar daarom zou het dan ook dwaas zijn, ter wille van persoonlijke talenten deze hoofd zaak uit het oog te verliezen. Omge keerd doen de liberalen dat evenmin. Verstoord. Duchtig heelt de Maasbode aan de antir. partij de les gelezen, omdat het bij Prov. stemmingen bleek, dat de antirevolutionairen niet zoo een parig op de roomschen wilden stem men als omgekeerd. De redactie, die meermalen lei en scherp voor den dag komt, als de loop van zaken haar niet naar den zin is, sprak zelfs van oneerlijkheid en schending van dreigde met ont- goede trouw, en houding, in het vervolg, van alle hulp aan de antirev. candidaten. De aanleiding voor deze strafre de was et. Het feit van ongelijke bejegening is niet te ontkennen. In 's Gravenhage b.v, werd de antirev. candidaat de Mos gekozen, maar ble ven de roomsche candidaten van Berckel en Kolkman beneden het vereisehte aantal stemmen. Zoo ook in Gouda. In Dordt scheelde het 250 stemmen tusschen de antirev. en den roomschen candidaat. De liberale pers,, die wel weet, dat zij er bij kar nfofiteeren als de andere partijen vatf elkaar afkeerig worden heeft met nadruk op deze ongelijkheid van hulpvaardigheid gewezen. Ook is het verklaarbaar dat de roomschen er door ontstemd zijn. Maar de Maasbode ging veel te ver in haar beoordeeling, en zaaide daardoor nog meer kwaad zaad. Door Standaard en Nederlander is hiertegen dan ook ernstig getuigd. De roomschen moeten toch begrijpen, dat geen kiezer op dit punt door de besturen der kiesvereenigingen te dwingen is, en de roomschen van hun kant steunen onze mannen toch waarlijk ook niet omdat zij hun zulk eene onvermengde genegenheid toedragen, maar wel omdat zij ver wachten, dat onze mannen beter voor hun inzichten zullen pleiten en stem men. Zoodra nu aan de andere zijde de antirev. kiezers maar denzelfden dunk hebben van de roomsche can didaten, zal er meer gelijkheid in de cijfers komen. Hierbij is, dit weten wij, veel vooroordeel te overwinnen, en ons historisch verleden maant tot groote voorzichtigheid. Maar daar is met dwang of dreiging niets aan te verbeteren. Alleen door zedelijke middelen, door onbevangen houding en hartelijke toepassing der algemee- ne christelijke geloofsbeginselen, en door betrachting van echte liberali teit jegens de lieden van andere kerken kan dit verinderen. Heeft men hiervoor geen geduld, en gaat men uit wraakzucht candi daten steunen, die in de beginselen verder af staan, ja dan pijnigt men ten slotte zichzelf, men zet de poli tiek op losse schroeven, en vernietigd de eerst met moeite gekweekte vrucht. Lijdzaamheid en geduld is dus in dezen weg voor de roomschen noodig. En de antir, leiders zullen wel doen met telkens weer aan on ze kiezers duidelijk te maken, waar om zij met een vrij geweten, ja uit plichtsbesef de principiële roomsche candidaten, althans bij herstemming, hebben te kiezen boven hen. die in de politiek allen godsdienst verloo chenen of terzijde stellen. Staatsonderwijs bevoor recht. Alhoewel er door de wet-Mackay van '89 eenige verlichting van druk is gekomen voor de bijzondere la gere scholen, zit het z.g. „vrije" on derwijs nog op verschillende manieren in moeite, en wordt het achtergesteld bij het officiëele Staatsonderwijs. Dit geldt vooral ook het middel baar en hooger onderwijs. Aan het bezoeken van overheidsscholen wordt nl. het een en ander verbonden, dat den overigen Staatsburgers onthouden wordt. Zoo b.v. moest de heer van Asch van Wijck dezer dagen in de Eerste Kamer protesteeren tegen het streven om, als voorwaarde voor toelating tot het examen van adspirant-admi- nistrateur bij de Marine, te bepalen, dat het eindexamen van eene hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cur sus zal zijnafgelegd, Eene daarover in gediende motie van afkeuring zal nader worden behandeld- Een ander voorbeeld trad in het licht, toen de jeugdige rechtsgeleerde Mr. fl. W, Hovy aan den Hoogen Raad het verzoek deed om als Ad vocaat te worden toegelaten in zijne hoedanigheid van Doctor in de rechts geleerdheid bij de Vrije Universiteit. De Hooge Raad weigerde dit ver zoek op grond van zekere beschouwing van de wet op het Hooger Onder wijs, die even goed anders had kun nen zijn. Of het volk dus zulk een Advo caat al vertrouwt en te hulp roept om te pleiten, dat geeft niets de Overheid vordert akte van haar scho len. Dit is nu voor den heer Hovy niet erg, omdat deze ook eene Rijks akte bezit. Maar de indirecte dwang komt er toch in uit. Het bijzonder Hooger Onderwijs heet vrij, volgens de wet van 1876, maar het is dit niet. Uit de pers. hilbrandt s. boschma. 4 ■/■■is, r"/ innenrotte 178 CD icaat. Uitsluitend ÏEBAART'S -4-> Vrijdag en gn harte- WEIJS-„ ijn verder in moeite, ÏS," Ponderdag, nm. 2,45 uur. DIENSTEN, iga 's avonds 6,30 uur. L 3 avonds 8 uur. en en Maasnymph. ,1, Nieuwesluis, Hellevoetsluis ■dam, Rotterdam v. v. tgevangen 3 April 1898. Force Majeure voorbehouden wesluis naar Rotterdam. !,15 en 6 uur. Maandag vm. uur. Dinsdag vm. 5,7,45 rerige dagen vm. 6,30, 8,30° diensten van Nieuwesluis on- lieuwesluis naar Brielle. nm. 1,45 en 6 uur. •sdienst. aet 's Rijks "Veerboot, hristelijke Feestdagen als op uwesluis naar Hellevoetsluis ,45 en 6 uur. Overige dagen ,45 (2,30) en 6 uur. Nieuwesluis naar Rot erdam ïm. 2 en 5,45 uur. Maandag, 5,45 uur. Dinsdag vm. (4.45) uur. Overige dagen vm. 6,15 uur. uwesluis ongev. 45 m. later, m te Nieuwesluis. eu Helievoetsluis naar Rot- met den trein te Vlaardingen: ,15 met trein 8,10 vm. 30 9,28 ,15 10,08 30 3,45 nm. jrdam naar Brielle en Helle- trein 9,28 vm. en van 1,45 de eerste reis van Brielle, Huis geen karren of ander® t 31 Juli des Zondags avonds plaatsen één uur later, j Retourbiljctten afgegeven 'te, terwijl deze met Pinksteren 's Zaterdags te voren, geldig indag. Hellevoetsluis. loinboot Maatschappy. n Vlaardingen naar Helle nliggende plaatsen, vice >ten „Vlaardingen 3 en 4," g-en 1 Juli 1898. ire voorbehouden. Van Hellevoetsluis. Greenw. tijd. Localetijd. 1 vm. 6.15. nm. 3.15 uur 7.25. 6.30 nm. 12.30. 8.50 Inaansluiting op de trei- t nen van 7.50, 9.08,2.C4, 5.04,8.04 en 11.11 uur. wesluis ongeveer 30 min, na igen en 45 min. na het vertes [ES voor Schiedam, Rotterdam, iiden, Amsterdam, Den Helder, Holland zijn bij de Conducteurs Voor Militairen {alleen voor ?e, Amsterdam en Den Helder, doorloopend geldig, billijk mogelijk. Geen aantee ngelden. even de AgentenH. P. v. d Lensveld, Nieuwesluis; B n de Directie to Vlaardingen >ekhoven Sommelsdijk, Deze Courant verschijnt eiken Vrijdag. Abtnnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f B,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER: Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/j maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. Het komt ons gewenscht voor, thans, na finalen afloop-der herstemmingen, de balans op te maken, zegt de „Standaard." En dan blijkt, dat de Liberalen totaal verloren zevenentwintig zetels, zijnde 3 in Friesland, 2 inGroningen, 2 in Gel derland, 6 in Noord-Holland, 13 in Zuid- Holland, en 2 in Zeeland, in de vijf overige provinciën bleef de verhouding in de Staten onveranderd. In Friesland kwamen hiervan ten goede aan de Antirevolutionairen 2 en aan de Cbristelijk-Historischen 1 zetel. In Gro ningen 2 aan de Sociaal-Democraten. In Gelderland 2 aan de Antirevolutio nairen. In Noord-Holland 3 aan de An tirevolutionairen, 4 aan de Roomsohen en 2 aan de Radicalen. In Zuid-Holland 11 aan de Antirevolutionairen en 2 aan de Roomschen. En in Zeeland 2 aan de Antirevolutionairen De verhouding in deze verschillende Staten was en is nu als volgt In Friesland was het 32 Liberalen tegenover 18 Antirevolutionairen en Roomschen. Thans is het 29 tegenover 21. In Groningen was het 44 Liberalen en 1 Antirevolutionair. En werd het 42 Liberalen, 1 Antirevolutionair en 2 Soci aal-Democraten. In Gelderland stond het 34 Antirevo lutionairen en Roomschen tegenover 28 Liberalen. Thans is het 36 tegenover 26. In Noord-Holland was het 66 Libera len, 10 Antirevolutionairen en Roomschen en 1 Radicaal. En het werd 60 Libe ralen, 14 Antirevolutionairen en Room schen, en 3 Radicalen. EEN VERHAAL DOOR (Auteursrecht rerzekerd.) HOOFDSTUK III. Yeel is er sinds die dagen in ons goede vaderland verandert, maar te platte lande zijn de toestanden hier boven beschre ven dezelfde gebleven. Liberaal te zijn geldt daar steeds nog voor iets deftigs en is een soort waarmerk van ontwik keling en beschaving. Het Beekhorster stadsbestuur dan was liberaal. De spoorweg werd aangelegd en tal van ambtenaren met een goed inko men, van netten stand en van fijnere beschaving, zetten zich hier neer en Drachten heel wat vertier en verkeer ,j aan. De ambtenaarswereld in Nederland is echter liberaal. Liberaal waren even- jfeens de groote fabiikanten, die zich hier neerzetten. En zoodoende werd de heele stad in die richting geleid, en wer den al de instellingen en heel de volks geest van den liberalen zuurdesem door trokken. Wat in de nievwe stad het meest op valt. is het groot aantal Openbare Scho len. Yan meet af heeft men in Beekhorst groote zorg besteed aan het onderwjjs. De schoolgebouwen zijn ingericht op een voet, „als of 't geen geld kostte", of schoon de belastingbetalende burgerij dat nu wel beter heeft ondervonden. Kunst zit er niet in't zijn leelijke breede steenklompen. Maar alles is er op kwestige wijze ingericht, met de over dreven, wansmakelijke weelde van een parvenu. Van de zelfde weelde getuigden ook de reeds geneemde Kappeyne-school der meisjesHoogere Burgerschool en alle openbare instellingen. Eigenaardig is voorts om op te merken, hoe goor alles aan die weelderige gebouwen er uitziet. Ook in dit opzicht blijft de te genstelling met het kraakzindelijk Oud- Beekhorst niet uit. Waar het Rembrant- sche vrouwje zorg draagt voor haar hel der mutsje, daar heeft de nieuwmodische courtisane vlekken op haar kleed.1) Breed zijn er de straten, breed en recht in groote eentoonigheid. Geen en kele straat, die een eigen karakter draagt ze dragen alle hetzelfde, n.l. dat van ka rakterloosheid. Indien men het niet wist van de bordjes, zou men onmogelijk de Voltaire-straat van de Minister van Hou ten-straat, de Minister van Houten-straat van de Marat-straat kunnen onderschei den. Overal vertoonen zich de nette hui zen met hun popperige versieringen in al hun onbeteekenendheid. In de fabrieks- wijken is het zoo mogelijk nog erger. Ook daar zijn de straten breed, gewel dig breed, eentonig en naargeestig lan- ')Zie over het onder ona heersehende gebrek aan openbare Zindelijkheid «ok Dr. A. Kuh'per „Ona Pro gram", 199. ge kazernewoningen, een heele straat lang alle gelijk, als soldaten in een ge lid, alle wel ruim en hoog maar juist daardoor pronkend met hun armoede in drieste ombeschaamdheid. Ü9 huizen eener zelfde straat zijn hier alleen van elkaar te onderscheiden, doordat het eene een graadtje vuiler en verveloozer is dan het andere. Wie in de Lasalle-straat loopt zou evengoed kunnen wanen, in de Proudhon-straat of in de Karl Marx- straat te zijn. De Caserio-straat gelijkt volkomen op de Domela Nieuwenhuis- straat. De arbeiders die in deze straten wonen, vinden 's avonds als zij van hun werk komen, hun huis dan ook niet an ders dan op den tel. De eene bewoont het achtste huis, de andere heeft te let ten op de twaalfde deur, deze op de twintigste, en zoo voort. De beste weg wijzers in deze doolhoven van gelijke en .gelijkvormige straten zijn de fabrie ken, die hier en daar in het midden van een groep straten en straatjes staan, als een spin in haar web. Kerken treft men in nienw-Beekhorst niet aan. Dat behoort tot den ouden tijd. Geen spitse toren, die er ernstig maar vriendelijk naar den hemel wijst. Slechts fabriekssehoorsteenen steken hunne magere leden, zwart en af zichtelijk als de duivel, omhoog, en bla zen hunne rookwolken uit, naar de blau we lucht, als wilden zij het azuur daar boven even onrein maken als zij zelf zijn. Geen hunner kan echter zijn gif- tigen adem tot zóóver doen reikende vuile rook komt weer hopeloos omlaag en dwarrelt neer tusschen de huizen der arbeiders, waar alles wijd en zijd met neer slag van roet is bevuild. Het schoonste gebouw uit de stad is een stichting voor burgers, die om hun minder „net" gedrag tijdelijk ait de sa menleving moeten worden verwijderd. Het doel, waartoe zulke burgers in deze inrichting worden opgenomen is enkel hunne verbetering. Het gebouw draagt dan ook geheel eu al den stempel van het Humaniteits-begrip. Het heeft den naam wel van Gevangenis, maar in der waarheid is het een paleis, waar ieder zich het eene eer zou achten eenige da gen te vertoeven. Het kolossale gebouw is dan altijd ook geheel bevolkt, ja, zoo aantrekkelijk is deze inrichting, dat me nigmaal tal van gasten wegens gebrek aan ruimte eenige maanden hunne „ver- beteringskuur" moeten uitstellen. Overi gens is dit misdadigers-hotêl voor het liberale stadsbestuur eene grove misre kening geweest. Men had namelijk ge meend, dat de oprichting van Openbare Scholen en de daarmede gepaard gaande volksontwikkeling. Herstellingsoorden voor Zedelijk-Kranken, met andere woor den Gevangenissen overbodig zouden maken. In de uitkomst echter is deze berekening juist omgekeerd uitgekomen. Het aantal misdadigers (om nu dien ouderwetschen naam maar te gebruiken,) nam toe gelijk met de verhooging van het budget voor Onderwijsen de eerste burger, die aan de Gevangenis ter „ver- beteiing" werd toevertrouwd was toeval lig ook juist de eerst ingeschreven leer ling van de Kappeijne van Coppello-sehool Naast dit Gevangen-paleis zijn de jeneverpaleizen en jeneverbuizen de eeni ge gebouwen des openbaren levens van Beekhorst, die „kenteekenen van welstand vertoonen. Waar ook malaise heerscht, niet in het kroegwezen. Toen het nieuwe Beekhorst pas in het begin van zijn groei was, hadden sommige ouderwetsche mensehen „uit de oude stad het voorstel durven doen, om geen „vergunningen" in de nieuwe stad te verleenen. „Drank te verkoopen, waardoor de menschen die ze kochten de kans hadden diep onge lukkig te worden", zeiden ze, „was iets slechts". En de Overheid mocht niemand „vergunning" geven om iets slechts te doen. Gelukkig echter had de Overheid voor dit voorstel geen ooren. Wat zou het leven waard zijn zonder drank En mocht men dit „geoorloofde genotmiddel" den arbeiders onthouden Neen immers. De liberale Beekhorsterregeering ge dachtig aan haar zinvol Thorbecke-mo- nument, dat het water naar alle kanten liet uitstroomen, stortte de zegeningen van net kroegwezen ook over de geheele stad uit en het meest nog wel over de arbeiderswijken. Dat heette nu eens libe raal zijn 1 Wordt( vervolgd). ;t 5 jt s, i- d n n 5. in ii er ,9. ik da ke Oa k. 1 en ke en, ten len »®ie ren •en, •en, 30,^ iha- :ens 'ko. irö- ■r. i «- 1

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 1