Vrijdag 24 Juni 1898. Antirevolutionair Dertiende Jaargang No. 662. Orgaan vo©r cle Zuid-llollaml*clie en Zeeuwsehe Eilanden. Eerste Blad. IN HOC SIGNO VINCE S TBOEKHOVEN. FEUILLETON. De verkiezing te Beekhorst. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f §,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: SOMMEBjSBBWJK. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/j maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. Aanvankelijk succes. Mtelasting op Hijwielen. Hetgeen lang voorspeld is, en door sommigen gevreesd, maar door velen zeer billijk geacht werd, is nu ein delijk in de Tweede Kamer tot stand gekomen, nl. de aanneming der rijwielen als zesde grondslag voor de personeele belasting. Yaak heeft men gewezen op de groote omwenteling, die door de stoommachines en electrische uitvin dingen in. de arbeiderswereld is ver oorzaakt, maar sedert het gebruik der rijwielen onder alle standen is doorgedrongen, en zoowel de dames als de heeren er zich algemeen van bedienen, kan men met evenveel recht zeggen, dat er eene nieuwe beweegkracht in gang is, die zoo wel het maatschappelijk als het handelsverkeer van vorm en aanzien doet veranderen, en dus een gansch buitengewonen invloed op het men- schelijk bestaan uitoefent. Dit laatste is ook waar in phij- sieken zin. Toen er nog alleen rij wielen waren uitgevonden, welken gebruik eene vrij langdurige oefe ning van kunst en kracht vorderde, liet men het aan de vlugste en be hendigste lieden, en dus vooral aan jeugdige liefhebbers over om zich daarmede langs den weg te wagen. Maar die periode is lang voorbij. Zoowel ouderen van dagen aH jon- geren, even goed zwakkeren als forsche sportminnaars ziet men op het rijwiel rondvliegen. En immers aan vele zwakkere lieden wordt juist de rijwielbeweging aanbevolen als een heilzaam middel om het lichaam veerkrachtiger te maken en alzoo de gezondheid te bevorderen. Dit is reeds zoover gekomen, dat men de opmerking al hoort maken, dat er voor apothekers en artsen weinig toekomst meer is, doch des te meer voor fietsfabrikanten en gymnastiek- onderwijzers. Hoe dit zij, het heirleger rijwielen neemt dagelijks toe, en het vervangt eensdeels de paarden, die in verschil lende klassen onderscheidenlijk belast zijn, en anderdeels de arbeiders, vooral de loopknechten. Het is daar om ook o.i. zeer redelijk, dat men van Rijkswege de rijwielen belast, Daardoor worden provinciale som tijds zeer uiteenloopende heffingen voorkomen en wordt er uitzicht ge opend om door eene Rijkswet het rustig gebruik van het rijwiel te verzekeren en de vaak lastige plaat selijke politie-verordeningen op te heffen waar dit kan, en algemeen te maken waar dit moet. Ons land is ook lang niet het eerste, dat met de rijwielbelasting begint. In Frankrijk hebben de rij wielen in 1893 aan belasting opge bracht de som van bijna vier ton, in 1894 bijna dubbel zoo veel, in 1895 weer twee ton meer en in 1896 bijna 12 ton. De thans ver hoogde belasting in dat land be draagt 6 franks of bijna f3,— voor een éénpersoons rijwiel, 12 francs voor een tweepersoons, en 6 francs voor eiken persoon meer dan twee. De automobilen (dat zijn de rijvoer- tuigen, die zonder trappen, door een machinale inrichting zich voortbewe gen) werden aan nog veel zwaardere belasting onderworpen. In Parijs be taald men daarvoor 60 en 110 francs, in de andere steden wat minder. In België is men bezig eene wet te maken voor het geheele land, maar tegenwoordig heffen sommige provinciën aldaar rechtenin de provincie Antwerpen b.v. 15 franken, in Brabant tien franken. De thans in Nederland voorge slagen belasting is matig, dit moet erkend worden, en zal toch een aar dig sommetje in de schatkist brengen. Zij bedraagt jaarlijks voor ieder rij wiel, ingericht voor één persoon, f2,— en voor ieder rijwiel, ingericht voor meer personen f 4, Hierbij is echter eene vermindering toegestaan voor de rijwielen, die tel kens voor niet langer dan eene week aan anderen ten gebruike worden afgestaan, en wegens de rijwielen, die voor het geven van onderricht gebruikt worden door personen, die daarvan hun bedrijf maken. De be lasting van deze soort rijwielen zal f 1,50 per jaar bedragen. Nog grooter vermindering is aan genomen voor de rijwielen, welke geregeld gebruikt morden om voor de winkels bestellingen op te nemen of boodschappen te bezorgen deze zijn met niet meer dan f 1belast. Zulk eene bepaling is vooral gunstig, als men hierbij overweegt, dat menige winkelier door het aanschaffen van een rijwiel een knecht kan uitsparen. De heer van den Berch van Heem stede deed eene poging om tot eene hoogere heffing te geraken, nl. f3, voor de rijwielen in het algemeen Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. De moeite, die onze mannen zich ge troost hebben voor de provinciale ver kiezingen, is de vorige week in de pro vincie Zuid-Holland niet zonder vrucht gebleven. Niet minder dan tien liberale zetels gingen reeds bij eerste stemming aan de andere partijen over, en voor nog 9 andere plaatsen moeten de aftredende liberalen in herstemming komen. Met uitzondering van Rotterdam, Go- richem, Schiedam, Brielle en Oud-Beijer- land kan de liberale partij zich over geen enkel district in deze provincie ver blijden. Zoo bekent zelfs de N. Rotterdam - sche, die tevens den liberalen kiezers in Middelharnis er een verwijt van maakt, dat zij tegen alle waarschuwing in, voor een deel eigenzinnig genoeg waren om hunne stemmen uit te brengen op can- didaten, die hoegenaamd geen kans van slagen hadden, waarvoor zelts Mr. Goe- koop, „die uitnemende Gedeputeerde" in herstemming moet komen, terwijl Dr. Breesnee terstond uitviel en de antirev. candidaat, de heer J. Roodzant Kz. met 1287 stemmen gekozen werd. Over dit aanvankelijk zoo gunstig re sultaat mogen wij ons verheugen, en van harte wenschen wij onzen geestverwanten hiermede geluk. Het werd ook hoog tijd dat in Zuid-Holland, waar de anti li beralen zoo talrijk zijn, eindelijk de alleen heerschappij in de Prov- Staten van dat gewest eens wat gebroken werd en de „niet-liberalen" aan wat meer vertegenwoordigers werden geholpen. De bezetting van die Staten was tot hiertoe buiten alle evenredigheid met de samen stelling der bevolking. Tevens was daar door de gelegenheid voor genoegzame oefening in provinciale bestuurszaken af gesneden. Maar de strijd is nog niet ten einde. De herstemmingen van 28 dezer moe ten nog over veel beslissen. Ook in het district Middelharnis. De daar bij eerste stemming verdeelde liberale stemmen zul len zich nu op Mr. Goekoop wel ver eenigen. Onze candidaat, de heer W. MUIJPERS kan er dus slechts komen bij vernieuwde en verdubbelde krachtsinspanning. Op de bekwaamheid van den liberalen tegencandidaat dingen wij niets af, doch behalve aan „bekwaamheid" heeft onze partij behoefte aan mannen die het land en de provinciën kunnen helpen besturen overeenkomstig het antirevolutionaire staatsrecht. Want dit staatsrechts heelt zijn vastigheid in de onwankelbare gebo den Gods, en waarborgt mitsdien de vrij heid van alle medeburgers. Niemand die opgeroepen wordt, blijve dus thuis.En in heel 't district Middelharnis stemme men als een eenig man op den heer W. MUMPERS. Wel degelijk moeten wij er op wijzen dat alle thuisblijvers dienen opgewekt want onze visschers zijn ook weg. Volledig zal het doel, waar wij op algaan niet bereikt worden. Want slechts dan wanneer alle herstemmingen ons voordeelig waren, zouden de Staten van Zuid-Holland omgezet zijn, en zouden daardoor weldra tien liberale leden van de Eerste Kamer omgewisseld kun nen worden. Waarlijk geen kleinigheid Dit is evénwel thans nog niet te berei ken. Doch wel te henaderen. Ook in de zen zin, dat als de liberalen slechts een kleine meerderheid behouden, er spoedig kans komt om onze mannen ook in het College van Gedeputeerde Staten te bren gen, en dat men met hun adviezen veel meer zal moeten rekenen. Laat dus niets worden verzuimd, dat vóór 28 dezer nog is te beproeven. EES VERHAAL DOOR HILBRANDT S. BOSCHMA. (Auteursrecht verzekerd.) HOOFDSTUK III. Beekhorst is ia vele opzichten een merkwaardig stadje. Merkwaardig om zijne omstreken, merkwaardig om zijne geschiedenis, merkwaardig ook nog in den tegenwoordigen tijd om alles wat men er vind en mist. Wat natuurschoon betreft zijn weinig plaatsen in ons land zoo gezegend als deze stad. In de onmiddelijke nabjjheid treft men er niet anders aan dan hakhout en een jong plantsoentje. Met net oog op de verdediging der stad, die een ruim schootsveld voor de artillerie noodzakelijk maakte had men vroeger voor den wal alles laag en kaal gehouden. Maar nau welijks eeD kwartier buiten de stad, heeft men reeds het Beekhorster Beukenbosch, dat in de laatste jaar of vijf het groote aantrekkingspunt is geworden voor tal van menseden, die hier gedurende de zomermaanden rust en ontspanning ko men zoeken. Dat is aan den zuidkant. Aan den noordkant stroomt door vrucht baar kleiland, waarvan het laagste voor veeteelt, het hoogste voor landbouw wordt gebezigd, het riviertje „de Beek", dat stroomafwaartsch van de stad wel goor en troebel, doch hooger op, eer zijn wateren door het stadsvuil bezoedeld worden, helder is als een kristallen spie gel, waarin de eenvoudige boerenhuizen, de lachende weiden, de bruingebronsde beuken zich weerkaatsen tot op onein dige diepte. Merkwaardig is de geschie denis van dit stadje. In den tachtigjarigen oorlog en daarna niet grooter dan een dorp, was het voort durend de twistappel tusschen Staatschen en Spaanschen. Dan eens werd het door Maurits genomen, dan weer door Parma. In het benauwde jaar 1672 hebben de inwoners van Beekhorst heldhaftigen te genstand geboden aan de troepen van Lodewijk XIV, wiens veldheer Condé hier enkele dagen vertoefd heeft, om te herstel len van de wonde, die hij bekwam bij den tocht van het Fransche leger over den Rijn. In het midden dezer eeuw werden de vestingwerken geslecht. Beek horst was toen wat het werkelijk altijd geweest was een dorp gebouwd in Oud- Hollandsehen stijl en daarom misschien eenigszins opmerkingswaardig maar overi gens in niets van andere dorpen ver schillend. Na dien tijd echter is het veel vergroot, wel acht- of tienmaal. De eerste oorzaak dezer vergrooting lag in den aanleg van de spoorweg. Beekhorst werd een kruispunt, waar het verkeer zich opeen hoopte. Voeg hierbij nog, dat erna dien tijd tal van fabrieken, weverijen, spinnerijen, wasscherijen benevens de groote ijzergieterijen van Bij ter Blaauw zijn opgericht, dan is het te begrijpen, dat de Beekhorsters van 100 jaar geleden hun dorpsch stadje niet meer zouden herkennen. Heelemaal in het midden waar de heer Ouwerkerk woonde lag nog de oude stadeen groepjej van drie of vier straatjes en enkele steegjes, als de „Chineesche stad" in het midden van Peking. Maar lang niet zoo afgezon derd als dezewant ook hier had men reeds hier en daar met beminnelijke piëteit voor de historie, „nette" nieuwerwetsche huizen tusschen de oude opgericht. Tel kens wanneer er weer zoo'n nieuwe woning was opgericht op de plaats waar even te voren nog zoo'n pittig Oud-Hol- landsch bouwstuk gestaan had, sprak de liberale „Beekhorster Bode" van eene „aanwinst", die met dit nieuwe huis „onze goede stad ten nutte was gekomen". Wie echter eenig oog had voor kunst, moest erkennen dat deze nieuwerwetsche „aanwinsten" tusschen al die ouderwet- sche huizen den indruk maakten, als of men de beroemde Schuttersbent van Banning Cock, dat meesterstuk van den onsterfelijken Rembrandt, „versierd" had door te midden der schilderachtige en stoere Nachtwacht-mannen hier en daar een nieuwerwetsche parvenu te plaatsen of een dunne dandij met een monocle in den linkerooghoek gedrukt, het dunne halsje wegduikend in een boord-als-een-heinig en de magere beentjes verloren in de wijde omgeslagen pijpen van zijn panta- lon-anglaise. We spraken daareven over de liberale „Beekhorsters Bode!" De lezer vergist zich echter, zoo hij meent, dat er beüalve dit nuttige blaadje in Beekhorst ook nog couranten verschenen van andere rich ting. Beekhorst toch is liberaal, heelemaal liberaal. De enkele bekrompen zielen, die op dezen regel eene uitzondering maken, zijn zoo gering in aantal en zoo bescheiden van levensuiting, dat hun stem niet eens gehoord wordt. Deze ontevre den geesten, nachtuilen die voor het Nieuwe Licht van onzen tijd hunne oogen dichtknijpen, huizen dan ook grootendeels bijeen in de oude stad. Dat is dan ook de rechte plaats, waar zij thuishooren. Hunne ideeën (zoo het ideeën genoemd mogen worden zijn als hunne ouderwetsche woningen 300 jaar ten achterHet is dan ook te begrijpen, waarom het daareven genoemde blaadje zoo juicht, als een van deze oude huizen plaats moet maken voor een nieuwer. De val van zoo'n huis is een symbool de Overwinning van den Geest dezer Eeuw over oude (schoon eerwaardige maar toch voor onsen Tijd onbruikbare begrippen Ja, Beekhorst is liberaal! Men weet hoe de voorstanders der Yrijland-beweging herhaaldelijk gepoogd hebben om eene kolonie te stichten, waarin hunne ideeën ten volle zouden worden toegepast. Dit is telkens mislukt. Prins Bismark heelt eens den wensch uitgedrukt, dat men den sociaal-demo craten eens een provincie zou geven, om die in te richten naar het ideaal, dat dezen zich droomen van een Staat. Dan zou men eens zien, wat er van al die mooie droomen waar zou worden, meende hij. De sociaal-democraten heb ben het geluk, of liever gezegd het on geluk van zoodanig aanbod te ontvangen nog niet gehad. Maar wat de internationale Yrijlan- ders totnogtoe vergeefs hopen, te ontvan gen, wat de Duitsche sociaal-democraten den Hemel zouden bidden hun niet te schenken, dat hebben de Nederlandsehe liberalen reeds bekomen een plaats waar hunne ideeën ten volle in al hare conso- quenties verwezenlijkt zjjn. Die plaats is Beekhorst. Beekhorst, is het product van den geest van 1848. De Liberalen hebben Beekhorst gemaakt wat het i3. Ze hebben het opgevoed van den tijd dat het als een klein-kleutertje geminacht was on der de steden van Nederland, tot nu toe, nu het een volwassen man geworden is naar lichaam en naar ziel. Beekhorst is het voedsterkind van het Liberalisme het is er de incarnatie van, de Yleesch- wording van zijn Logas. En omgekeerd wie zien wil wat het Liberalisme is, die ga naar Beekhorst. (Wordt vervolgd).

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 1