D. UITVEBKOOP Advertentiën. Schilders knecht, KLAVERS (Artikelen. PIANINO'S Hoofdsteeg 21, Best Yooreien Magazijn n. SC HOONE JONGEN, Jacobzn. Kuitenland. Gemengd Nieuws. Plaatselijk Nieuws. Middelharnis. Opgaaf van het ge tal kiezers voor de. Provinciale Staten Dirksland. De heer A. v. d. Meuten van hier is op een jaarwedde vau 1 600 te Middelharnis als ouderwijzer benoemd. Telegrammen. W. VAN EESTEREN 1 L. Gouswaard Co. geêm, Fornuizen. leeftijd de school moesten verlaten, om dat hun inkomen niet toeliet meer dan twee of drie kinderen tegelijk op de chris telijke school te hebben, wijl het school geld dan te veel bedroeg. Zulke menschen worden na de invoering van leerplicht tot 12 of 13 jaar, door armoede gedwon gen hunne kindoren op de staatsschool te zenden, hoe strijdig dit ook moge zijn met hunne godsdienstige overtuiging. Uit deze enkele aanhaling blijkt ons, hoe krenkend de leerplicht is voor de godsdienstige overtuiging van velen in ons land. Ook u-it dat oogpunt beschouwd, dient de strijd tegen deze wet op het krachtigst te worden gevoerd. Waarschijnlijk gaan ook onze onder wijzers geen aangenamen tijd te gemoet. Zij toch zullen wel moeten uitspeuren, welke kinderen de school verzuimen, om daarvan dan kennis te geven aan hen, die met de vervolging belast worden. Hun dienst krijgt alzoo eenige overeen komst met dien der ambtlieden, die over de Israëlieten stonden, ten tijde der Egyp tische dienstbaarheid. Deze ambtlieden werden ook door hunne drjjvers aange steld. Zulk eene treffende overeenkomst is zeker opmerkenswaardig, en leidt on willekeurig onze gedachten heen naar de vroegste tijden, waarin «ok reeds zoo veel geleden werd, maar de verdrukking toch eindigde in den ondergang van den verdrukker. Laat ons gebed echter opgaan voor onze onderwijzers, opdat deze mannen in de vreeze God» jgelfjk mogen staan met de Egypthische vriedvrouwen, die den God Israëls meer vretsden dan het gebod des konings van Egypte, en zij zich nimmer laten verlagen tot het doen van politiedienst ter vervolging hunner eigen geloofsgenooten. Met dankbetuiging voor de plaatsing, Hoogachtend, Uw Dw. Dn. Middelharnis, Mei '98. De Oorlog. HET RAADSEL OPGELOST. Eindelijk heeft men zekerheid Cevera's es kader ligt in de baai van Santiago. Eerst heette het, het Spaansche smaldeel was gezien op de kust van Costa-Rica, was gezien ook op weg naar Porto-rico en wie weet waar het nog meer zou gezien zijn, ware het niet, dat Santiago nu officieel geconstateerd is de lig plaats der Spaansche vloot te zijn. Commodore Schley heeft het bericht geseind aan zijn regeering. Hij zit dus nu waarschijn lijk voor de baai als de kurk op de flesch Cervera kan er niet uit. Zijn telegram gaf een heele verademing in de regeeringskringen te Washington want die onvindbare Spaansche vloot stuurde alle berekeningen in de war en hield de onrust gaande. Overal kon ze ver schijnen, en dus diende men overal op haar komst te zijn voorbereid. Maar goed, thans weet men dan, dat ze afdoend geblokkeerd ligt in de baai van Santiago. Een der hulpkruisers van het Amerikaan- sche eskader heeft de ontdekking gedaan. Het was de groote, snelvarende „St. Paul" die Zon dagmorgen op verkenning uitging. Waarschijn lijk een stout stukje. Ze kon, zegt een telegram uit New-York, de haven dicht genoeg naderen, om tenminste twee groote kruisers en drie torpedobooten te zien liggen. Zal Cervera een poging wagen om uit de baai te ontsnappen met zijn snelvarende sche pen Men weet het niet. Hij heeft er 8oo ar tilleristen en geniesoldaten aan land gezet met 20.000 Mausergeweren en een grooten voorraad munitie voor de zware kanonnen jdie in de forten geplaatst worden. Maar wat is nu verder zijn doel Liggen er kolen genoeg in Santia go, om den sterk gedunden voorraad der Spaansche schepen aan te vullenen ook, is er gelegenheid om de Schepen van onderen schoon te maken, die 'zoo dik aangegroeid zijn, dat het zeker de vraag is, of ze nog wel 20 mijlen snelheid kunnen halen Op al deze vragen is geen antwoord te geven. Men houdt het echter voor het waarschijnlijkst, dat Cervera, als hij niet door een list ontsnap pen kan, zal blijven waar hij is, totdat een ander Spaansch eskader hem komt ontzetten. Volgens een ambtelijk bericht is het reser ve-smaldeel onder bevel van admiraal Camara nu uit Cadix vertrokken. Alvorens zijn be stemming te volgen, zal het eenige dagen in volle zee manouvreeren, om daarna hetzij naar de Philippijnen, of naar Cuba of naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Het be staat uit io of 12 schepen. Men lette er op het is een officieel Spaansch bericht, en dus moet men er voorzichtig meê zijn. Het kan best wezen, dat Camara reeds lang onderweg is, ja misschien is hij het wel, die op de kust van Costa-Rica is gezien. Spanje heeft ons aan dergelijke surprises gewend. Maar al blijft dan «Cervera" wachten op hulp, daarmeê is nog niet gezegd, dat de «Yankees" hem rustig zullen laten wachten. Met zekerheid zijn evenwel de plannen der Amerikaansche regeering niet bekend. Men weet dat Schley nu voor Santiago ligt; voorts is gemeld, dat Sampson met zijn schepen te Key-West is teruggekeerd doch over wat vol gen zal, verkeert men in het onzekere. Gemeld wordt, dat Sampson zich voorbereidt voor een aanval op Havana; maar ook houden de ge ruchten aan, dat men eerst zal trachten de Spaansche vloot te vernielen en dus een aan val op Santiago in den zin heeft. Uit het Oosten hoort men ook nog maar niet van verdere krijgsbedrijven. Het zegt al veel, dat alles rustig is in en voor Manilla. Een te Hongkong van Manilla en Iloite aan gekomen Engelsche kruiser meldt, dat het in die steden zelfs «volmaakt rustig" is, Groote hoeveelheden levensbehoeften worden voort durend van het binnenland aangevoerd. De Spanjaarden werken met kracht aan de ver sterkingen. Dit komt overeen met andere te Hongkong ontvangen berichten. Alleen wordt daar nog in gezegd, dat het Amerikaansche eskader gebrek heeft aan krijgsvoorraad en levens middelen, en de Yankees bezig zijn hun sche pen te Cavite te herstellen. Zoo ligt Dewey dus nog steeds werkeloos op de zee is hij de baas, maar te land, overal, zijn het nog de Spanjaarden. Geen aangename positieMaar misschien komt daar spoedig verandering in, nu een sterk Amerikaansch expeditiekorps naar de Philippijnen op weg is of gaat. De Times weet te vertellen dat de oorlog tot dusver aan Amerika 312 millioen dollars gekost heeft. Een aardig sommetjeen als de oorlog nog wat duurt, kan het spoedig tot een duizend millioen stijgen. Gelijk men weet, heeft de op stand der Cubanen in de laatste twee jaren aan Spanje een 700 millioen gld. gekostdus bijna evenveel als nu de zes weken oorlog aan Amerika. Voor Spanje vinden we geen cijfers wat dezen strijd betreft. Maar de regeering in Madrid moet heel wat goedkooper oorlog voe ren aan luxe-uitgaven daarbij is geen sprake het allernoodigste kan soms niet eens bekostigd worden. Zie Telegrammen.) Gladstone's begrafenis. Gladstone is Zaterdag begraven, bij tamelijk gunstig weer, want Da den regen 's nachts was in den ochtend het weer opgeklaard. Vóór tienen begon de optocht van deelnemenden tussohen Westminster Hall en de abdijkerk bijeen te komen. Het plein was buiten het ijzeren hek bezet met een ontzaglijke volksmenigte, terwijl de ramen on daken rondom vol menschen waron. Enkele weinige vlaggen hingen halfstok, overigens waren er geen uiterlijke teekenen van rouw. Het eerste gedeelte van den stoet bestoud uit wel vijfhonderd leden van het Lagerhuis, vooraf gegaan door den Speaker in ambtsgewaad. Daarna werd de westerpoort van Westminster Hall weer gesloten, om de tweede afdeeii*g vaD de» stoet, die bestond uit de leden van net Hoogerhuis, binnenin gelegenheid te geven, zich op te stellen. Middelerwijl reed dc lijkwagen voor, een een voudig rijtuig met vier wielen, waarop een zwart- gepolijst plat wa» gelegd voor de kist. Twee don kerbruine hengsten met e#n palfrenier er naast waren voor den wagtn gespannen. Tien minuten voor elven kwamen de leden van het Hoogerhuis uit da poort, gevolgd door de vertegenwoordiger» van de leden van het konink lijk huis en buitenlandsohe souvereinen, waar onder ook de Nederlandsohe gezant. Klokslag alf uur tilden do lijkdragers do kist op den lijkwagen. Deze werd voorafgegaan door graaf Pembroke, die de Koningin vertegenwoor digde, vergezeld door de vroeger gemelde slippen- dragors en gevolgd door Gladstone's zonen en verwantsn, zijn partioulieregeheimschrijvers, lijf artsen en dienstboden. Een afgezantschap van honderd leden uit de onderhoorigen van Iiawar- den besloot den optocht. Niemand in den stoet, behalve de Speaker, de Lord-kanselier «n enkele bisschoppen en ambte naren, was in ambtsgewaad, zelts da militairen halden geen uniform aan. Bloemen, rouwfloers en muziek ontbraken geheel, maar oen rijk ge stikt lijkkleed dekte de kist, tijdens den eptooht, welks afdeelingen haast ee» uur noodig hadden om den westeringang van de abdijkerk te berei ken. Daar stonden de daken en andere kerirdia- naren klaar om den stoet te ontvangen, en sloten er zich eerst bij aan, nadat de ki»t van den wagen was genomon on binnengedragen Alle genoodigden hadden inmiddels binnanin hun plaats ingenomen. Tom gegaan door de pries terschap en het koor werd de lijkkist naar het graf in den noordervleugal gedragen en daarin onder het gebruikeljjk ceremonieel neergelaten, na de vooraf aangekondigde koorgezangen en gobedon. De geheele plechtigheid was zeer indrukwek kend. Mevrouw Gladstone waondo do nederlating van hat lijk bij. Nadat de plechtigheid was af- goloopen, werden honderden uit het publiek in de abdijkerk toegelaten om het graf te bezichtigen. Te 's Hartogenbosch stierf dezer dagen iemand die hoofdzakelijk leefde van liefdegaven. Na zijn dood vond men, behalvo een niet on aanzienlijke som gelds, een aantal juweelen, gou den en zilveren voorwerpen, kistjes sigaren eneenige flesschen champagne. Aardig van het dier De postbode K. ran Boggelen, tussohen öorincheoi en Herwijnen, wordt sedert eenigen tijd bij zijn bestellingawerk te Herwijnen steeds gevolgd door een duif, welke, zoodra hij des avonds weer te Go, inchem aankomt, terstond naar Her wijnen terugvliegt. Zoolang de man aan het brievenbestellen is, blijft de duif gestadig om of bij hem. Zelts wanneer hij hier of daar een huis moet binnen gaan, gaat de duif mede. Dat de duif den man goed kent, blijkt hieruit, dat, wanneer een enkele maal een plaatsvervanger den dienst verricht, zelfs in de kleeding van postbode, het duifje dan niet medegaat. N. w. s. Een meer van heet water is ont dekt nabij Boise City, in Amerika. Het water is van 170 gr. en bevindt zich 400 voet beneden de oppervlakte van het land. Vechtpartij tusschen moeder en zoon len Pinksterdag werd de Zwarte Paardenstraat te Rotterdam in rep en roer gebracht door een 18-jarigen be schonken knaap. Dit ventje had Zater dagavond zijn weekgeld niet aan zijn moeder willen geven en toen deze nu Zondag om zijn geld vroeg, maakte hij zich zoo kwaad dat hij zjjn moeder op straat ging mishandelen Op het ver schijnen van twee politieagenten wilde hij zijn huis binnenvluchten, maar hij had buiten een agent in burgerkleeding gerekend, die hem op den grond wierp, waarna de twee politieagenten hem de boeien aandeden en hem naar het politie bureau aan de Witte de Withstraat brach ten. Oplettendheid beloond. De agent van politie 4e klasse W. Gelauf, geplaatst aan het commissariaat der 2e afdeeling aan de Nieuwe Haven te 's Gravenha- ge, die in een der nachten van de vo rige maand het eerst den brand op het tooneel in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen ontdekte, was Zaterdag ontboden in de bestuurskamer van het gebouw; waar hem in tegenwoordigheid van den commissaris, den heer Dietz, door den heer C. A. M. van Vliet, voorzitter van het bestuur van het Ge bouw, met een hartelijke toespraak een gratificatie van f 100 werd uitgereikt, terwijl de vrouw van deD actieven po litiebeambte een spaarbankboekje ont ving waarop f 50 geplaatst was. De heer Van Vliet prees zeer dc op lettendheid van Gelauf, waardoor een groot onheil van het Gebouw voor K. en W. was afgewend. Eon kruis om d» maan Vrijdagavond omstreeks elf ure is te Nijme gen een kruisvormige hals om de maan gozien. De twee armon van het kruis stonden niet loodrecht op elkander, maar maakten eon hoek van oiroa 80 graden. In den beginne werd alléén een verticale liohtzuil gezien, en langza merhand werd ook do horizontale band zicht baar, die al duidelijker werd en zelfs den ver- tioalen ton slotte overtrof, tot dat om 11,40 alles in een nevel was gehuld. Kinder-mishandeling. Tegen de echtgenoote van een assistent wodono in het Madioeache is een strafvervolging ingesteld wogens wreedhe den, die zij op haar kind zou hebbin gepleegd. Dit had volgens oen sohrjjven aan De Locomo tief o. a. de volgende mishandelingen te ver duren Het kind werd gevoederd gelijktijdig met de honden en kippen en het pikte de rijst kor- relsgawijs van den grond op, want een bord een bakje of een pisangblad werd niet vorstrekt De dagelijksche forteringen bestonden ia het v»3t binden der handen of voeten van het ar me kind, dat dan uren lang in de brandendo zon moest zitten of liggen. Door den geneesheer zijn aan het lichaam van het k'ndje verschillende kwetsuren of spo ren daarvan geoonstateerd, o. a. vei wondigen aan het hoofd, toegebraoht door kokende was: brandwonden aan het lijf, toegebacht met tali api's of vuurtouwenbrandwonden onder de de oksels, tengevolge van het moeten vastklem men van warin gemaakte djagongs brandwon den aan de dijen, door het bestrooion daarvan met warme asoh. De dertien in dozo zaak gehoorde getuigen bevestigen zulks en volgen» hen begonnen die folteringen reeds óifgévMr «en halfjaar gele den, zonder dat iemand uit de omgoving van den as»istent wedono den mood had het een en ander te beletten, uit vrees en ontzag voor do Radhen Ajoe, die zoowat do alloenheersohe- res speelde. Sommelsdijk. Naar men verneemt zjjn er valsohe geldstukken, (tot nog toe zijn het dub beltjes geweest) in omloop, zoodat èn ingezete nen, én kermisbezoekers gewaarschuwd worden om goed uit te kijken bij het in ontvangst nemen vau gsld. De heer Zelverder, Arrond.-Schoolopz. te Utrecht, sprak op Woensdag 25 Mei j.l, in 't Hotel Speé over Leerplicht. Een 80-tal ge noodigden woonden de vergadering bij. Nadat de heer Habig, H. d. O. L. Sch. te Oude T. den spreker aan de vergadering had voorge steld, begon deze zijne rede met eene lofuiting op de meeningen der Fr. Revolutie, maar ook over enkele schaduwzijden, om in verband hiermede tot 't eigenlijk onderwerp te komen Op duidelijke en hartelijke wijze sprak hij over 't doel van „Leerplicht" en voorts over de verschillende artikelen in die wet. Hij bestreed de tegenstanders van't Wetsvoorstel, vooral de Standaard en zijn hoofdredacteur Dr. A. Kuiper. Na de pauze was er debatden heer J. v. d. Waal, H. d. Chr. Sch. te Midd. was tegen Leer plicht en gaf daarvan de redenen aan. De heer Zelverder beantwoordde hom waarna de heer de Jong, onderw. aan de O. L. Sch. te Middelh. weer het woord op nam, tegen den heer V. d. Waal over de beteekenis van 't Intellectualisme en de zedelijke opvoeding in de Openb. School. Na dezen spreker sprak de heer C. H. van den Broek over de medelijdendheid der libe ralen voor kinderen, die dom en slecht zouden blijven, indien er geen leerplicht kwam. De heer V. d. Waal, die na 't debat met den heer Zelverder nog even terug kwam op het bewe ren van dezen spreker, dat de Antirev. partij er eene politieke kwestie van maakte, beant woordde daarna de heer V. d. Broek, waarna de vergadering gesloten werd met een woord van dank aan de heer Zelverder en de andere sprekers. De Burgemeester dezer Gemeente heeft be kend gemaakt, dat de verlofganger Fop de Groot op '21 Juni 189S ia werkclijken dionst moet opkomen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Naar wij vernemen zal door eenige liberalen de Heer Dr. Breesnee ook Candidant gesteld worden Een lijst, door velen reeds geteekend, circu- leerd ook in onze gemeente. in Middelharnis Dirksland Oude ïonge Goedereede Herkingen Den Bommel Melissant Stellendam Nieuwe ïonge Somroelsdijk Stad a/'t Haringvliet Ooltgensplaat Ouddorp Samen 3421 Maandagavond had een Tonge 1897. 567 317 362 164 105 165 214 163 196 391 138 246 393 1898. 585 301 337 156 81 145 206 191 189 332 143 249 357 3273 voerman uit Oude die bij het uithalen voor een ander rij tuig, het ongeluk dat het Toertuig omkantelde, gelukkig kwamen allen met den sch'-ik vrij. Het voertuig.itekw.ajn eenige schade, naar men zegt was hef ongeïük te wijten doordien de voerman te veel sterken drank had gebruikt. Woensdagavond arriveerde alhier met de „Middelharnis" de Bisschop mot eenige geestelij ken om da R.O. kerk te Oude Tonge in te wijden. Een en ander gaf een heele drukte, De Burgemeester maakt bekend, dat ter Se cretarie kosteloos formulieren verkrijgbaar zijn, voor de opgave van 2 candidaten voor de Provinciale Staten, welke lijsten op 7 Juni a.s. van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 ure kunnen worden ingeleverd ter Secretarie. Stail a/'t Haringvliet. Met de vergroo ting van de kaai, welke door den Heer J. de Ruiter te Ooltgensplaat is aangenomen, is Dinsdag een begin gemaakt. Ooltgensplaat, Gekozen tot jid van hei bestuur van het Ned. Rundvee Stamboek, af deeling Zuid-Holland den Heer H. Van Ros- sum alhier, Helissant. Tot gemeente-vroed vrouw alhier is benoemd mejuffrouw J. van Weele, vroed vrouw te Ossendrecht, om met 1 Juli a.s. de betrekking te aanvaarden. In deze gemeente heerschen in groote mate de mazelen. Gelukkig zijn zij van een goedaar dig karakter. Er hebben zich weder een paar gevallen van de vooral voor den arbeidersstand zoo gevreesde varkensziekte voorgedaan. Stellendam Burgemeester en Wet houders dezer gemeente maken bekend, dat het onderzoek van alle in deze gemeente gevestigde verlofgangers der militie te land die voor den len April dezes jaars in het genot van on bepaald verlof zijn gesteld en niet in de maand Juni in werkelijken dienst moe ten komen, zal worden gehouden te Dirks land op Donderdag den 23 Juni a.s. des voormiddags ten tien ure. De milicien-verlofganger Klaas Van Buuron wordt tegen 21 Juni in werkelij ken dienst opgeroepen. Ingezonden ^ukkeii. Buitenverantwoordelijkheid vau Redactie en Uitgever Mijnheer de Redacteur! Bij dezen wensoht de ondergeteckende zijn hartelijke sympathie te betuigen met het prach tige Btuk „over het goochelen" van de hand dos heeren J. P. In den laatsten tijd hebben wo uit Ouddorp nog al eens iets moois gehad. Samenspraken tusschen Heintje en Gerrit, stuk ken van Nico, enz. Maar dit stuk spant de kroon. De geachte schrijver hoeft zulke diepe gedach ten, dat het zelfs hier en daar moeilijk is, hem dadelijk goed te begrijpen. Daarom zoude ik hem wel gaarn» beleefd «en paar vragen willen doen. Do hooggeachte en diepzinnigs schrijver spreekt n.l. over het tooveren en zegt mot een aanhaling uit een boek dat toovenaars nooit iets hebben kunnen voortbrengen, zoodat er geen tooverij bestaat. Maar nu zou ik ZijnEdele wel eens beleefd willen vragen hoe ZjjnBdele denkt over Ex. 7 J'2. Zijn deze kunsten slechts schijn geweest? Hoe is het dan mogelijk, dat daar staat dat de toovenaars insgelijks deden en dus ook «langen voortbraohten, terwijl daarentegen in Ex. 8 nadrukkelijk verklaard wordt, dat zij geen luizen konden voortbrengen. En als het niet mogelijk is door hulp des duivels bovenna tuurlijke kunsten te doen, hoe is het dan mo gelijk dat de Schrift spreekt van duivels kun stenaarsin deze zelfs met dood bedreigt In tegensprauk met den geleerde sohrijver lees ik dan ook in do Catechesatie van Cornells van Poudroijen, een boek dat op verzoek van de Classis Gorinehem is nagezien en Gerefor meerd bevonden door Professor Yoetius. Vr.„Ziju er wel mensohen die zeggen dat er „geen tooverij is?" Antw.„Ja, de hedendaagsche Sadduceeën on „Libertijnen die al wat men van de duivelen „en hunne werkingen zegt, voor fabelen houden, „of voor sterke inbeeldingen." Yr.„Waarom hebben de Remonstranten in „bunno Catechismus de tooverij uitgelaten Antw.: „Dat moet men hun zelf vragen!" Ik vrees dus ook dat de heer J. P. wel een weinig Ramonstrantsch is, als hij zegt dat too verij maar bestaat in naakte inbeelding. Voorts zou ik gaarne eens hooren of ZEd. ook onder scheidt maakt tussohen de tooverij, daar de Bijbei van spreekt en het goooh»len dat sommige handige menschen vooral kermisreizigers ons wol eens te zien geven. En wat voor ondersoheid dit dan is. Ik twijfel niet of de geaohte schrijver zal mij dezo duistere punten wel willen ophelderen En voorts hoop ik zeer dat mij nog menig maal een stukje uit Ouddorp van ZijaEdeles hand mogen lezen, waat niet iedereen heeft den mood om zoo eerlijk en openhartig en tevaDS zoo diepzinnig te schrijven als hij. P. J. Ouddorp, 31 Mei '98. Burgerlijke Stand. Middelharnis, 19—25 Mei. GeborenJobje en Tannetj», tweelingen van Jan Abraham Sprong en Adriana Boer Trijntje Cornelia, d. v. Willem Van der Kooij en Bas- tiaautje De Ruijter. Ondertrouwd: Jacob Van Eek, 21 j. mat Neeltje Johanna Van Eok, '20 j. LeendertJor- daan, 23 j, met Janna Vorburg, 21 j. GehuwdAbraham Langbroek, 30 j. met Helena Cornelia Langbroek, 26 j. Overleden Maria Struis, 80 j. wed. van Jan Blok. &tad a/'t Haringvliet, 17—'20 Mei. GeborenPieter Jaoob, z. van Willem Pieter Jelior en Dina Boil. GetrouwdCorstiaan Kuape, jm. 27 j. erv Elizabeth Koning-swoud, jd. 22 j. Oude Tonge, 1 Juni. Geboren Piotoruella d. van Krijn van Es en v. Lidia Cornelia Joppe. Wilhelmina d. vaD Pieter AdrianuB van der Jagt en van Tanneke Meijer. Geertje en Adrianus, d. en z. van Aren Slinger en van Pieternella Goemaat. Maria d. van Pieter van den Berg en van Antje Beze men Ondertrouwd: Jannes Walda jm. 36 j. eu Lena Suijder jd. 29 j. Gehuwd: Abraham Hartog, jm. '23 j. on Ja- coba Munters jd. 18 j. Hirksland. Geboren: Willem z. van Jacob Stolk en Aga tha Doornheim. Getrouwd: Jacobus Kardux, jm. 25 j. en Maria Hobbel, id. 24 j. Jan Cornelia Kievit jm. 25 j. en Lena Oorbeek, jd. 23 j. Stellendam Geboren: Aartje d. van Dimmen vanSeters en Fraucina Van Es; Pietertje d. van Gerrit Hartman en Jacomijntje Van Soest. OndertrouwdCornelis Klink. 22 j. en Jaco mijntje Van Soest, '27 j.Pieter Van Dsm, 21 j. en Pieternella De Geus 19 j. Overleden: Herbertus Quist, 17 j. van Sint MaartensdijkMaria Roon, 30 j. ongehuwd. 14 erfc nieuws. Predikbeurten Zondag 5 Juni. GEREFORAIEERDE KERKEN. Middelharnis, vm. Ds. N. P. Littooy van Mid delburg en 's av. Ds. Boss. Stad aan 't Haringvliet, vm., on 's um. Ds. Boss van Middelharnis. Den Bommel, n. Ds. Ruijs van Ooltgensplaat. Ooltgensplaat, vm. en av. Ds. Ruijs. Stellendam, leeekerk. Ouddorp vm. eB 's av. cn Dhr. Basoski. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, vm, nm. en 's av. Ds. A. Mackenze OUD-GEREF. GEMEENTE. Melissant vm., nm. en avonds ds. J. Hartkamp. Gerei. Sterk. Tweetal: Te VVijhe, dh". Wisse Jr. cand. te Kamperland en dhr. Duin, cand. te Koevorden. BeroepenTe Montfoort en Linsohoten, ds. Wisse te Kamperiad. Te Bleiswijk, ds. Hoek, te Schettens. Te Murmerwoudé ds. Bos, te Nijega. To Loppeitum ds. Nieboer te Aalten. Te Win- sem ds. Steenhuis, te Blija. Te Oosterland, ds. Wisse, te Kamperland. BedanktVoor Borlikum, ds. Allaart, tellarlin- gon. Voor Zaltboramol, dr. Hania. to Ooster- bierum. Voor Sneek, ds. Kuiper, Hoogeveen. Wed. Hcrv. Kerk. BeroepenTe Sliedreoht, ds. Hulscher, te Nieuw-Lekkerland. Te Garsthuizen (toez.). dhr Siega cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Oud-Vosmeer, ds. Bikker, te Wijngaarden. Voor Meedhuizon, dhr. Siega, oand. te Utrecht. Posterijen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Middelharnis en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Mei ingelegd f5541,97 terugbetaald f 4393,35. Het laatste, door dat kantoor uitge geven boekje draagt nummer 1622. In de maand Februari werd in het gansche Rijk ingelegd f 2,906224,59 terugbetaald f 2,118255,18. hieronder f11,843,02 wegens aangekochte Nationale Schuld voor 13 inleggers. Het gezamenlijk tegoed der verschil lende inleggers bedroeg aan het einde dier maand f 63,570323,38. Key-West, 30 Mei. De Engelsche stoomboot „Restormel" is genomen op het oogenblik dat zij trachtte de haven van Santiago binnen te loopenmet •teenkool. Het schip is hierheen gebracht. Madrid, 29 Mei. Men zegt, echter kan voor de waarheid niet ingestaan worden, dat het nieuwe eskader dat uit Cadix vertrokken is, opdracht heeft de Amerikaansche havens aan de noordelijke kust van den Atlantischen Cceaan te bombaroeeren en do telegraaf kabels af te snjjden. Een derde eskader wordt samengesteld. Verkoopingen enz. Op Woensdag 8 Juni 1898, 's avonds 7 uur, in het Logement Spee te Sommelsdijkinzet van 32 A 80 cA, tuin- en boomgaardland uitmuntend galegen aan het Korteweegje te Sommelsdijk in vijf koopen. Notaris «F. C. van ïïergcijk. Op Weensdag 15 Juni 1898, 's avonds 7 uur, in hat Logement Hanson te Sommelsdijkaf slag vau 32 A 80 oA, tuin- cn boomgaardland, aan het Kortsweegjo te Sommelsdijkin vijf koopen en Combinatiën. Notaris «I. C. vanBer- geijk. Zoo de Heere wil en zij leven hopen onze geliefde ouders I A. VAN URIEL EN op 7 Jut i aanstaande limine i a rige Ech t verceni- te herdenken. Hunne dankbare kinderen Behuwd- f en Kleinkinderen. Nieuwe Tonge, Juni 1898. TERSTOND GEVRAAGD een of halfwas, met kost en inwoning en loon naar bekwaamheid bij Ph. VAN VEL- ZEN te Melissant. Even als vorige jaren worden voor de Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij gekocht door Middelharnis/Sommelsdijk. Ion 3 beroemde nieuwe kruissnarige Sa- f265 en f365 van Exp. te koop, dub bele waarde, op proef verkrijgbaar. Adres Bureau dezer Courant. tegenover „Hotel Coomans" Rotterdam. van uitsluitend solide Iiuistioudeiyite van een aantal 30 pCt. minder.

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 2