Vrijdag 27 Mei 1898. Dertiende Jaargang No. 658. v»oi' de Xiiid-Ilollaiidselie en Keenwselie Fiilandeii. Tweede Blad. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCEfe T BOEKHOVEN. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Advertentiën 10 cent per regel en z/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Alle staikkea voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit twee Bladen. Sommelsdijk. Gisteren, Woensdag avond, had vanwege het Onderwijzers genootschap alhier een openbare lezing plaats met debat, over Leerplicht. Ver schillende sprekers hebben daarbij het woord gevoerd. Parfjs, 24 Mei. De Temps verneemt langs telegraphischen weg Init Londen dat de kruisers „St. Louis" en „Wom- patuk" de telegraafkabels hebben door gesneden te Santiago en Guantanamo, niettegenstaande het vuur van de forten. De Amerikanen schoten terug en brachten alle Spaansche batterijen te Santiago (F) op 3 kanonnen na tot zwijgen. Ook te Guantanamo werd het vijandelijk vuur tot zwijgen gebracht. liurg-eiiijke Sfaittf. Deze Courant verschijnt eiken Yrijdag. UITGEVER: SOJttMELSMJH. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimt® die zij heslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. De Oorkg. 23 Mei. Eindelijk weten we dan toch waar het Spaansche eskader*) zich be er een bedoeling mee heeft, die wij niet kennen. Dat hij zou probeeren naar Havana op te stoomen, geheel aan den anderen kant, schijnt haast een onmogelijkheid, zoolang de vloot van Sampson er nog is. Doch, wie weet, zal Spanje pogen die vloot weg te lokken door operation van andere oorlogsbodems noordop. Men hoort X4MPA' FLORIDA' ■'Tp W. f/ 1\ j a* fc, riii-óc Ze O oe-c^a.'yl V^'U»5 PORTO HKïq. cte* 4 n~. poMim" 0t wuciv O CF vindt. Niet in Havana, waar men het verwachtte doch dat was misschien een krijgslist om de Amerikanen te mis leiden maar in Santiago de Cuba,*) op de zuidkust van het eiland. Alle bla den schier zijn het er over eens, dat de Spaansche admiraal allerbehendigst heeft gemanoeuvreerd en zijn strategie hoog te roemen valt. Overal lagen de schepen der Yankees op den uitkijk, alle door gangen heetten afgezet, en toch .-.zon der met één enkelen Amerikaanschen bodem in botsing te komen, naderde Cervera de stad. Er deed zich geen enke le moeielijkheid voor, zegt een telegram nit Havana; aan boord heerschte tucht en geestdrift. Ook in Santiago was het enthousiasme groot. Op de kade juichtte een dichte menigte de matrozen toe. De enkele Amerikaansche vaartuigen, die voor de stad kruisten, hadden zich bij de komst van de groote vijandelijke kruisers teruggetrokken. er evenwel niets van. Alles wordt geheim gehouden, ook van Amerikaansche zijde-. De censuur verbiedt de openbaarmaking van elke bijzonderheid omtrent de krijgs- manoeuvre8. DeEvming Post concludeert, op grond van zeker telegram, dat belang rijke gebeurtenissen binnen 24(F) uur wor den verwacht. Zou Sampson het durven wagen om de Spanjaarden in Santiago zelf te bestoken F 't Schijnt al te verme tel. We zullen zien wat morgen de, tele graaf ons brengt 24 Mei. Nog geen nieuws. Al twee etmalen geleden heet het ook nu weer, dat een geweldig zeegevecht kort op handen is. De twee Amerikaansche eskaders lig gen, of beter misschien lagen, voor Key- wcst, klaar om in action te komen. Dat was Zaterdag, 's Morgens merkte men de schepen van Schley op, het zooge naamd vliegend eskader, op zes mijlen afstands, en 's middags kwam de vloot Isabel II. Conde de Venadilo. Marques de la Ensenada. Reina Mercedes. Alfonso XII. Infanta Isabel. Spaansclie oorlogschepen in de Cubaansclie wateren. Wat nu F De baai van Santiago is nauw, bochlig en diep in het land in springend en de stad van dien naam ligt, bij het noordoostelijke einde van de baai, goed beschermd door forten met zware kanonnen. Veilig ligt de Spanjaard er dus wél met zijn schepen, maar, als hij er blijft, ook gevangen. Het is daarom dan ook niet duidelijk, wat Cervera er doet, nu hij door de geheele lengte van Cuba bijna, en juist door het gebied waar de opstandelingen nagenoeg meester zijn, van Blanco in Havana is gescheiden. Maar men dient aan te nemen, dat hij van Sampson aanstoomen, vergezeld van drie transportschepen. Sommige kleine kruisers vertrokken weer onmiddellijk, en ook de snelle hulpkruiser „St. Paul" ging heen zoodra de kolenvoorraad was aangevuld. Waarschijnljjk, zegt een buitenlanasch blad, zal nu zoo spoedig mogelijk slag worden geleverd aan het fantoom-eskader. Maar in die uitdrukking ligt eenige twijfel opgesloten ten aanzien van de uitvindbaarheid der Spaansche vloot. Waar is zij F Men weet het niet! Wel is reeds gemeld, dat ze Santiago de Cuba heelt verlaten maar waarheen, en ook, is het waar F Volgens de Times neemt het ongeduld van het volk over den stand van den oorlog en de wijze waarop hij gevoerd wordt, steeds toe. Men klaagt, dat De wey' s zegepraal bij Manilla zoo onvrucht baar is dat de smaldeelen van Sampson en Schley zelfs nietin staat zijn geweest, den Spaanschen vlootvoogd te vinden, laat staan te verslaan dat de positie der Spanjaarden op Cuba inderdaad ster ker is geworden sedert het begin van den oorlog; dat de blokkade nutteloos is en alleen dient om de menschen uit te hongeren, die men te hulp wilde ko men, enz. enz. Ook beginnen de bladen nu toch te erkennen, dat de regeering met het plan omgaat de landing op Cuba tot in het najaar uit te stellen. Na 10 Ju ni, zegt men o. a., zijn de wegen op Cuba onbegaanbaar voor artillerie en cavalerie. 25 Mei. Waar ligt het Spaansche eskader thans Men weet dat volgens geruchten het smaldeel van admiraal Cervera Santiago de Cuba reeds een paar dagen geleden zou verlaten hebben en naar Havana gegaan zijn. In do nabijheid van deze haven werd dan een botsing tussehen dit eskader en de gaoombi- noerde Amerikaansche smaldeelen zes en dertig schepen in 't geheel ster!:! verwacht. Edoch, dat bericht over het vertrek der Spaan sche schepen uit Santiago is waarschijnlijk uit Spaansche br ui afkomstig. En do taktiek, die de Spanjaarden totnogtoe bezigden, was steeds liet verspreiden van valscho geruchtsn, om den vijand op een dwaalspoor te brengen. Daarom kan hoi niets verwonderen, dat men heden weer vernoen t dat de Spaansche vloot nog in San tiago ligt en de Amorikaansohe eskaders daar huu vijand hebben opgezocht. We geven de beide telegrammen uit New- York zooals ze luiden - No. 1. Do correspondent van den Herald te Washington seint, dat het eskader van commo dore Schley Donderdag uit Key-West is ver trokken naar Santiago. Het eskader van admi raal Sampson is in den nacht van Yrijdag in allerijl vertrokken. Men gelooft, dat eerstgenoem de eskader Zondag te Santiago is aangekomen, terwijl Sampson heden dit is gisteren daar kan zijn. No. 2 is van dezen inhoud Verschillende bladen bevatten telegrammen uit Washington, waarin gemeld wordt, dat com modore Schley in het gezicht van Santiago de Cuba is gekomen. Op dit oogenblik liggen dus de beide Ame- rikaansohe eskaders voor Santiago. Daar is zou men zeggen, geen twijfel meer aan. Maar wat nu Do Débats stelde reeds eergisteren de vraag of de Yankees tot den aanval zullen durven overgaan. Het blad geloofde dit niet. Da baai van Santiago is toeh lang en onregelmatig. Tus- schen de ankerplaatsen en de zee ligt een af stand van ongeveer 12 kilometer; bovendien is de ingang nauwob sommige plaatsen is de breedte niet meer dan 130 M. Voorts i» de baai bezaaid met torpedo's, en er wordt ook beweerd dat een der inferieure sohepen, de „Reina Mer cedes", zoo is geankerd dat men het bij den eersten aanval kan laten zinken. Santiago is een van die havens, welke zioh niet leenen tot den aanval van «en groote macht. „Er sohiet den Amerikanen dus niets an ders over dan een blokkade maar dat is een gevaarlijke en moeilijke taak." Ongetwijfeld kan, als hij binnen blijft zonder zich te vertoonen, Cervera het in de haven lang uithouden. Santiago heoft een kolen-depot en volop le vensmiddelenen bovendien bevinden er zich stations van de Fransohe en Britsohe kabels, welke de Amerikanen wel getraoht hebben door te snijden, maar zonder eenig succes dus ver, zoodat nóg voortdurend officieele en par ticuliere dépêches regelmatig van Havana aan komen. En dan is de bsai door gesohut goed besohermd. Santiago, de derde haven van Cuba, is de hoofdstad van de in het Oosten gelegen pro vinciën, waar de opstandelingen het sterkst zijn. Zie Telegrammen. Zie de plaat. Gemengd Nieuws. President Kruger en de leden van de regeering van Transvaal hebben aan mevr. Gladstone een telegram van deelneming ge zonden. Zij herinneren aan de diensten door den heer Gladstone aan de Zuidafrikaansche Re publiek bewezen en verklaren nimmer te zullen vergeten zijn houding ten opzichte van de Transvaal na den onafhankelijkheidsoorlog. De koningin van Engeland seinde aan Glad stone's dochter„Ik ben diep getroffen door het droeve nieuws. Beatrice en ik wenschen onze diepe deelneming uit te drukken met uw lieve moeder en u allen." De prins van Wales, de keizerin-weduwe Friedrich, de hertog van Saksen-Koburg en andere leden van het ko ninklijk huis waren even hartelijk. De Czaar van Rusland seinde aan mevrouw Gladstone„Ik heb juist het pijnlijke nieuws van Mr. Gladstone's overlijden ontvangen en acht het mijn plicht u mijn gevoelens van waarachtige deelneming over te brengen bij gelegenheid van het wreede en onherstelbare verlies dat u getroffen heeft, en van het diepe leedwezen, dat deze droeve gebeurtenis mij gegeven heeft. De geheele beschaafde wereld zal het verlies beweenen van den grooten staatsman, wiens politieke inzichten zoo ruim menschelijk en vredelievend waren." Koning Leopold seinde uitvoerig, ook uit naam van de Koningin van België. Zoo ook de koning van Griekenland. In de vergadering van den Ge meenteraad van 's-Gravenhage, Dinsdag gehouden, werd de heer Yan Asch van Wijck, het nieuw gekozen Raadslid, al dadelijk benoemd, met 17 van de 28 stemmen, tot lid van de Commissie tot bijstand in zake onderwijs; en zulks in de plaats van den heer Seret. Uitnemend. Reeds een paar jaren geleden heeft de standaard, de aandacht der Regeering gevestigd, op de menigvul dige branden door petroleum. Thans meldt de Staats-courant, dat de Minister van Waterstaat een Staata-commissie heeft ingesteld, ten einde te onderzoeken of het ter vermindering van brandgevaar wenschelijk is hier te lande wettelijke voorschriften te geven omtrent vervoer, opslag, verkoop en gebruik van petroleum, met opdracht van dat onderzoek verslag uit te brengen, eventueel met bijvoeging van ontwerp-voorsrhriften. flaatselijk A ie uws. Daar echter een en ander te veel omvang heeft om nog in het nummer van heden te worden opgenomen, hopen wij a.s. week hierop terug te komen. Middelkarnis. Door den heer Yletter werd eene oproeping gedaan van per sonen boven de 18 jaren, die op den dag van het kroningsfeest een paar uuhi- mers koraalzang willen helpen uitvoeren in de Ned. Herv. Kerk. Op 31 Mei a.s. des avond van 51/2 tot 6Vj ure zullen de brandspuiten worden beproefd. In de loop dezer week kwam het be richt bij de familie Don alhier dat J. Don, vroeger alhier woonachtig thans te Rotterdam, varende op de „Batavier II" bij het verleenen van hulp aan een rijks ambtenaar diea./d. hoek van Holland te water was geraakt was verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Vermoedelijk is het naar zee gedreven. Onder de amb tenaren heeft zich een commissie gevormd om gelden in te zamelen voor de hulp behoevende weduwe. Op 22 Juni des avonds ll/i uur zal alhier inspectie gehouden worden voor de met groot verlof aanwezige personen hier en te Sommelsdijk, terwijl het op 23 Juni voor de andere gemeenten in dit eiland te DirkslaDd zal worden ge houden, Wen Bommel, 20 Mei. Heden werden van den Landbouwer A. Mijs twee stuks hoornvee door den bliksem doodelijk getroffen. Naar men verneemt, zijn hier ook pogingen door eenige arbeiders in het [[werk gesteld, om zich te vereenigen, en op deze wijze te trachten een beteren toestand te verkrijgen. Bij de eerste proef is men daar niet in ge slaagd, wat voor hen niet zeer moedgevend is. Oude Tonge. 25 Mei. Door den raad dezer gemeente, is aan den onderwijzer J. Yerkruijsse, op zijn verzoek als zoo danig eervol ontslag verleend met ingang van 1 Juli a.s., terwijl tot onderwijzeres aan dezelfde school is benoemd Mej. A. Zangers van Gorinchem. Aan Mej A. Kohier is op haar ver zoek eervol ontslag verleend als helpster aan dè bewaarschool alhier. Door stemgerechtigde ingelanden der polders loozende door het Oudeland van Oude Tonge, is tot Dijkgraaf voor die polders gekozen te weten als le. Candidaat den Heer J. van Schou wen. 2e. Candidaat den Heer N. van Es. 3e. Candidaat den Heer H. de Haas van Dersser. Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is ter openbare kennis gebracht dat het Kohier van den Hoof- delijken Omslag gedurende 5 maanden op de Secretarie ter inzage is nederge- legd. Wlrkslantl. Donderdag a. s. zal hier weer de jaarlijksche vrije Paardenmarkt gehouden worden, en tevens de zesde Paardenloterij. Naar wij vernemen verkoopt de Commissie weer veel loten, zoodat er waarschijnlijk weer wel evenveel paarden als verleden jaar zullen kunnen worden aangekocht. Landbouwers, brengt dus uwe jonge paarden naar de markt, waar ge een goede gelegendheid tot verkoo- pen zult vinden. Behalve paarden, hoopt de Commissie weer vele landbouwgereedschappen te verloten, waaronder een volledigen boeren wagen. Van den 23 Mei tot en met 7 Juni is alhier ter gemeente secretarie voor een ieder ter in zage gelegd, de herziene lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering, en onderhoud van krijgsvolk in aanmerking komen, met aanduiding, waarin ieder hunner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning, en van de gebouwen, en getimmerte voor stalling bruikbaar geacht wordt daarin te kunnen voorzien. Inlichtingen omtrent het indienen van bezwaren tegen de lijst zijn ter gemeente-secretarie te bekomen. Den Wel.Eerw. Heer Ds. W. Zijlstra, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Waddingsveen, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep naar deze gemeente bedankt. Stellendam. In de St. Ct. (no. 116. zijn op genomen de Statuten van de Yereeniging tot stiohting en instandhouding van een sohool met den Bijbel. Cloedereede. Tijdens het onweder vanj.l. Yrijdag werd in de weide van den Heer J. Lodder een melkkoe door den bliksem getroffen. Telegrammen. Sail Franeisco, 23 Mei. Gene raal Otis heeft een deel van d® voor' Mani la bestemde troepen gelast zich heden aan boord van de „City of Peking," en aan een ander deel om zich morgen aan boord van de „Australia" en de|„ City of Sydney" in te sohepen. Br zijn hier om en bij de 12,000 manschappen bijeen, Sommelsdijk. OndertrouwdDavid Slager, jm. 26 j. en Cato de Haas, jd. 33 j. Arij van Gelder jm. 28 jr. en Elisabeth Vtoegindeweij jd. 21 j. Gehuwd: Jacob Troost jm. 24 j. en Grietje de Gans jd. 21 j. Arij Anthonie Driece jm. 25 j. en Pieternella Hendrika van Dorst, jd.

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 3