j Vrijdag 4 Maart 1898. v@@r de Zaid-flellaiid6ielie en Keruwirlir Eilanden. Dertiende Jaargang No. 646. Antirevo lutionair Orgaan Tweede §lad. IN HOC SIGN O VINCES 'I' Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Amerika bij vooruitbetaling f 3,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. uitgever: Gemengd Nieuws* Nog eens het wetsontwerp op den persoonlijken dienst plicht. van der Sluis. Den Bommel3 Maart 1898. j 20 >r- e- ir- tid van aï- Deze Courant verschijnt eiken "Vrijdag. T BOEKHOVEN. Advertentiën 10 cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 cent per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent pei plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Donderdagmorgen 10 uur. ASSe slufeiken voor gle Mcggactie Destesiad, Adverteniaën eia verdere Aalniinisfj*at!e franc.© toe te aentlen aan glesi Uitgever. IMt numiüer twee frladesi. Dit wetsontwerp wordt door de Regeering aangediend als een middel tot voorbereiding voor de hervorming der levende strijdkrachten, en in de Memorie van Toelichting wordt er voorts van gezegd, dat het lo het zedelijk en verstandelijk gehalte der militie zal verbeteren 2o op minder kostbare wijze tot een goede leger- organisatie zal doen geraken, omdat er dan reserve-officieren uit die van de militie kunnen gekweekt wor den 3o de sociale rechtvaardigheid zal bevorderen, wanneer alle standen in het volbrengen van plichten jogens het Vaderland gelijk gesteld worden 4o zal leiden tot betere onderlinge waardeering der verschillende standen als deze een tijd lang in dezellde gelederen dienen en elkaar meer leeren kennen 5o op het physiek, moreel en intellectueel gehalte der bevolking een gunstigen invloed zal uitoefenen. Vóór 25 jaren poogden de Minis ters Geertsema, van Limburg Stiruin en Brocx reeds de plaatsvervangers uit de wet te doen verdwijnen. Met 43 tegen 25 stemmen viel toen dat voorstel, en Minister v. L. Stirum trad er om af. Thans is er meer hoop op succès, vooral nu er ruime vrij stellingen worden voorgedragen. Over een tijdvak van anderhalf jaar werkt in Rotterdam een indrustrie, die, opAme- rikaansch-energieke wijze aangevat, reeds nu een betrekkelijk groote vlucht heeft ge nomen en wier toekomst thans wel verzekerd kan worden geacht. Naar den eisch des tijds heeft de maat schappij die haar ondernam en wier kanto ren te Londen, Brussel, Bazel en Rotter dam gevestigd zijn, de mogelijke winst der eerste jaren gaarne ten offer willen bren gen aan de reclame. En reeds nu onder vindt zij dat een dergelijk offer, hoe belang rijk ook, geheel in het belang is van het on dernemen heeft zij ervaren dat alleen reclame haar plannen tot werkelijkheid kan maken. Zoo zijn indertijd de groote Engelsche zeepfabrieken, in dit geval een zeer actueel voorbeeld zoo zijn over alle landen massa's industrieën begonnen. Stuiverszeep, het goedgevonden woord is al dadelijk een verdienste geweest, is in zeer korten tijd populair geworden. Met uitbundige drukte van reclame is de Stuiverszeep geboren. In Rotterdam doen op muren en reclameborden reusachtige plakkaten de geboorte kond' van de Stui verszeep licht-letters van wisselend rood en geel fonkelden in donkeren avond op vele drukke stadsgedeelten, het woord „Stui verszeep" den wandelaars tegenin alle bladen, wier omvang van lezerskring eenigs- zins een welslagen waarborgde, verschenen annonces in wekelijks veranderden vorm, wat humor werd gezocht in' een ezel, door de straten geleid, op wiens rug een bord stond met het opschrift: „Waaromgebruik ik geen Stuiverszeep? Omdat ik een ben kleurige reclameplaten en metalen bordjes voor winkels riepen „Stuiverszeep" en ten slotte waren de beloften van groote geldlo terijen een verlokking voor duizenden. Onze Hollandsche degelijkheid heeft het afgeleerd in zooveel drukte iets antipathieks te zien. Wij hebben ons gewend aan geroep, dat voor nog niet zoo heel langen tijd ons on aangenaam zou wezen. Reclame heeft ook de Hollandsche goedmoedigheid enberusten- de afwachting- overrompeld en krachteloos gemaakt. De ondernemers van de Stuiverszeepfabri- cage, „Vereenigde Zeepfabriekanten" heeten zij zich, zagen hun voorbeeld in de Engelsche populaire zeepfabricage. Zij meenden dat zeer wel Hollandsch fabrikaat het Engelsche ver vangen kon en het eerste moest zelfs goedkoo- per zijn omdat geen inkomende rechten de kosten behoefden te verhoogen. En, brutaler nog, de stuiverszeep is in het land van de En gelsche zeep gedrongen en doet haar nu op eigen gebied onder den deftigen naam «Her- mitsoap" concurrentie aan. Zij pakte haar op Romaansch gebied, allereerst Belgie en Frankrijk aan als „Sultane savon" en zoo zien wij dan in betrekkelijk korten tijd een grooten strijd ontstaan over de gansche we reld tusschen Engelsche zeep en Stuivers- of Hermit-, of Sultane-zeep en wij zijn verlangend te vernemen wie 't winnen zal, de Engelsche of de Hollandsche industrie. In elk gevalis er voor beide voldoende ter rein in 't handenwasschende menschdom, zij kunnen heel goed naast elkaar leven en debe- gonnen strijd zal weldra alleen een strijd om de eer, een strijd om de meerderheid zijn. De Stuiverszeepfabrieken staan aan den Linker Maasoever, op uitgestrekte steeds voor uitbreiding vatbaar terrein, waarop ook de ondernemende heeren Van den Bergh hun fabrieken hebben, het terrein tusschen Nas- saustraat en Nassauhaven. De onmiddelijke nabuurschap van de margarinefabrieken heeft de meening doen ontstaandatdeStuiversveep gemaakt wordt van overgeschoten margarine. Die meening, hoewel ze niets bezwarends heeft tegen de kwaliteit van de zeep, is echter niet juist. De Stuiverszeepfabricage zou geen toekomst hebben als ze immerafhankelijkwas van de hoeveelheid der overgeschoten mar garine, dit spreekt wel vanzelf. De directie wees ons verder op de omstan digheid dat margarine te duur is om ze als vet-bestanddeel van de zeep te gebruiken. Men bezigt voor de zeepbereiding gewone natuurlijke oliën. Het is heel interessant de Stuiverszeepbe- reiding te volgen, de geheele industrie na te gaan zooals ze hier over ruime terreinen en hooge lichte zalen verspreid is. De eerste bewerking vonden we op één der terreinen. In groote ronde bakken wordt de caustieke (bijtende) soda met water gesmol ten, dan met doorgepersten stoom verwarmd en opgepompt naareen bovenverdieping. Op hetzelfde terrein staan platte bakken, waarin de opening van een stoompijp uit mondt. Gevulde vaten olie kokos-enpalmolie, talk en vet worden op deze opening- gezet, de stoomkraan wordt geopend en in felle stoom- warrnte smelt de inhoud der vaten, vloeit weg in den bak en wordt eveneens naar boven op gepompt. En nu een reeks trappen op, vettige hooge trappen, naar de bovenzaal, waarheen de bijtende soda en de vetten gepompt worden. Daar staan eenige reusachtige kuipen, die elk een hoeveelh. van 80.000 kg.kunnen bevatten. In deze kuipen worden de vetten gepompt en ook de soda, die onder een bepaalde tempe ratuur is overgebracht. Dit mengsel wordt gekookt, zeven dagen lang en eiken dag wordt het vuilgeworden water uit de kuipen gelaten en schoon water bijgepompt, zoodat ten slotte het mengsel volkomen rein en zuiver is. Dan laat men het drie dagen rustig staan. Het is nu een zacht, helder, aangenaam riekend mengsel van zeep geworden. Na deze drie dagen opent men de kranen van afvoerbuizen en het mengsel loopt naar een vei dieping, juist onder deze, waar een aantal kuipen staan, die elk 1200 K.G. kunnen bevatten. In deze kuipen werkt een soort karn, een schroef met bladen, die door stoomdruk bewogen, het verwarmde mengsel met groote kracht roert en in stage beweging hj-J' ^\j, Uli&ilO g n aar. den ouderdom van ruim 65 Uit aller naam "Wed. C. MEIJER- ter, st 20 Ye ij—""1 jpgcnoKKen, Dinnengalenj, w^ar hooge langwerpige ijzeren bakken staan, vormen, waarin de vloeibare zeep gegoten wordt om er tien dagen rustig ter bekoeling te blijven. De wanden van deze ijzeren bakken kunnen losgeslagen worden zoodat na tien dagen, zonder moeite het reusachtige stuk zeep kan losgemaakt wor den uit zijn ijzeren omhulsel. Het is dan vlak en recht aan alle zijden, behalve aan de bovenzijde, die recht afgesneden wordt. Deze stukken worden nu gebracht naar de groote werkzaal. Intusschen heeft zich uit liet voorbereidend werk van smelten en doorroeren een andere industrie ontwikkeld. Het vuile water, dat wij geregeld uit de bakken zagen wegvloeien, ge durende de tiendaagsche koking, gaat niet verloren, 't Is namelijk sterk glycerine-hou- dend en 't zou zeker allesbehalve practisch wezen als de glycerine er niet aan onttrokken werd. Goede practische industrie laat niets verloren gaan. Het glycerine-houdend water wordt dus opgevangen, alweer in bakken, daar door stoom verwarmd, met zoutzuur ver mengd en gefilterd, drie malen, tot het volko men helder is. Het schuim, dat zich aan de oppervlakte ontwikkelt, wordt afgeschept, en levert grondstof voor ordinaire zeepsoorten. Het heldere water wordt vervolgens ver dampt en de ruwe glycerine blijft op den bo dem achter. Een kort, vrij ingewikkeld proces, maakt van deze ruwe stof, de zuivere be kende vloeistof van veel handelswaarde. De directie is voomiemens behalve haar stukken Stuiverszeep, ook zeeppoeder in den handel te brengen. Reeds is de bewerking aan gevangen en zoodra een groote kwantiteit voorradig is, wordt de verkoop begonnen. Zeeppoeder wordt eenvoudig verkregen door de groote stukken, hard gemaakt door een vermenging met soda, te malen tot poeder, In de groote werkzaal vloeit door veel vensters en stukken glaswand het daglicht vrij binnen, tot het de zaal geheel vult, prettig, aangenaam van licht. Daar is een voortduren de beweging. Machines en apparaten jagen aanhoudend voort, meisj'es in blauwe uniform- japonnen, de letters V. Z. op de schouders, zitten aan tafels, in drukke werkzaamheid mannen aan machines en persen arbeiden ge regeld door. Het overlevendig spektakel van een gewone fabriekszaal heerscht hier niet, de machines maken slechts zachte, schui vende geluiden, met maar zeldzame schokken van persen erin. De stukken zeep moeten hier gesneden en geperst worden en dit is wel het aardigste deel van dit interessant bedrijf. Eerst in de lengte in reepen, en dan in de breedte in stukken worden zij doorgesneden. Voor de zachte, min of meer weeke sub - stantie, zijn geen metalen zagen of messen noodig. Tegen harde, in verticale richting strakgespannen staaldraden worden de stuk ken geschoven en in de krachtige voortbewe ging, snijden die draden ze door. Zóó ontstaan kleinere stukken van 30 bij 10 cM. Deze worden weer gestapeld en een vijf- of zestal dagen met rust gelaten om te drogen en nog harder te worden. Dan zijn ze klaar om gestempeld te worden. De primitieve vorm, die ook hier nog voor een klein deel werd toegepast, berustte op het gebruik van handpersen. Men heeft er hier vier. Aan elke handpers werken twee mannen. Eén draait het rad dat de stempel in beweging brengtde ander legt de blokjes zeep in de machine en haalt ze er na de stempeling weer |t. De handpersen stempelen fraaier en ge- stu|ker dan de stoompersen. Elke handpers n per dag een aantal stukken voor honderd :ten zeep leveren, dat is 10,000 stukken. De nieuwe vorm is eenvoudiger en veel ;er practisch. Het is die van het gebruik ner groote stoommachine die destukken, schik[deiijk na ze gesneden te hebben in de °P< pootte van twee tabiets stempelt en ze weg schuif,. „p PPn eindeloozen leeren riem, die voortbewogen wordt op het middengedeelte van een zeer lange tafel. De riem .vr»#»r* stukken de geheele tafel langs en meisjes die daaraan zitten, grijpen de stukken in hun weg en wikkelen ze in vloei, om ze verder te ver pakken in het bekende kleurige omhulsel. Ter vergelijking diene dat deze groote machi ne per dag voor 2000 kisten voorraad levert dus 200.000 stuk met veel minder perso neel Het is een aardige levendigheid in deze groote zaal. Aan tafels, overal neergezet wer ken meisjes aan de verpakking. Kartons wor den in een kleine machine gevouwd en gesne den, de meisjes maken er doosjes van en be plakken ze met etiquets, voor elk der drie be namingen Stuivers- Hermit- en Sultanezeep een ander. De zeepindustrie staat tot zooverre geheel op zichzelf. Voor het overige vinden wij een combinatie met de fabrieken van de heeren Van den Berg. De kracht voor de werktuigen van de zeepfabriek wordt ontwikkeld in de zelfde machineruimte waaruit die voor de an dere fabrieken gaat. Zes groote ovens, gere geld gestookt, leveren de benoodigde warmte. In de machinekamer werkt een machine van 400 paardekracht, geleverd door de maatsch. de Schelde te Vlissingen, een machine die - het zij eigenaardigheidshalve vemeld veel beter voldoet dan een vroeger ge bruikte Engelsche machine van 250 paarde- kracht. Zooveel mogelijk profiteeren zoowel de zeepfabrieken als de fabrieken van Van dén Bergh vaninlandsch werk. Verder zorgt een fraai ingerichte druk kerij voor het vele drukwerk van de beide fa brieken in eenzelfde laboratorium worden de grondstoffen onderzochtbeider personeel vindt des middags zijn schaftplaats in dezelfde lokalen, overigens staan de fabrieken, zooals wij reeds zeiden, op zich zelf. In de zeepfabrieken werken honderd men- schen, mannen en vrouwen, het gezamenlijk personeel van drukkerij en machines er bui ten gerekendde mannen beginnen hun werk 's morgens om 6 uur, dc vrouwen om 7 uur en de werktijd eindigt, behoudens de schaft uren, voor allen te 6 uur 's avonds. Met belangstelling hebben wij deze aardige industrie in hare verschillende momenten ge volgd. Zij gaat niet tot diepe moeielijk na te speuren combinaties en zij is toch niet zóó op pervlakkig dat zij'zonder bezwaar dadelijk na te gaan is. Door de energieke wijze waarop zij is aan gevat en haar product gelanceerd, heeft zij ze ker een toekomst. Hermit- Sultane- en Stui verszeep zijn op krachtige wijze in het verkeer geworpen, zij zullen er verder hun weg wel vinden. EEN HOND IN HET STEMBUREAU. Het meest voldaan over zijn gangen naar de Haagsohe stembus op jl. Dinsdag zal wel geweest zijn een groote slagershond, die zijn meester, een vleesohhouwersknecht-kiezer in een dar stembu- reaux volgende, een der kalfsearbonnades oppeu zelde, die als waim twaalf uurtje voor de loden aan al de stombureaux waren bezorgd. Terwijl Zondagmorgen te Buiten post de Gereformeerde gemeente in haar kerkgebouw alhier vergaderd was, en de pred. Ds. Dekkers zou optrodeo, ontstond er plotseling een opschudding. De bijna 70 jarige landbouwer E. Rispens, die gezond naar cTe kerk gegaan was, zakte eenige oogenblikken na zijne aankomst op zijns bank ineen, on niettegenstaande men met koud water enz. hem weer trachtte bij to brengen, bleef alles vruch teloos hij werd dood opgenomen en uit do kerk gedragen. D.it dit plotselinge sterfgeval grooten indruk op de hoorders maakte, laat zich denken. De iavoanner oner drnnkmsr}i.an Treffend beschrijft de Japanner het pro ces der dronkenschap in het volgend kort verhaal „Een man neemt een borreldaar na" neemt do borrel een borrel-, en dan neemt de borrel den man ALLE KAMERS BEZET. Een jongen te IJselmonde, die we gens straatschenderij tot een dag gevan genisstraf was veroordeeld, moest zien. tot het ondergaan van die straf Dins dag 1.1. naar de gevangenis te Dordrecht begeven. Toen hij zich ter aangegeven uur eu plaats aanmeldde, kreeg hij belet Men kon hem dien dag niet helpen, de boel was vol of de jongeheer maar eens terug wilde komen Telegraaf. Gedeukte sterven! Woensdag-mor gen werd in een der kamers van hei) Hotel Coomans te Rotterdam een heer dood op zijn bed gevonden. Do politie stelde oen onderzoek in, waaruit bleek, dat do gestorvene in Breda woonachtig was. Aan misdaad kan hier niet gedacht worden. VI; f ■4 BRAND IN DE BUREAUX VAN HET ROTTERD. DAGBLAD. Omstreeks 4 uur in den vroegen mor- q gen van Woensdag werden de bewoners der Eleonorestraat uit hun slaap opge- H schrikt door het brandalarm. Er was nl. brand uitgebroken in de drukkerij der firma Beuck en Elze, Eleonorastraat 28 31t alwaar tevens de rcdactie-bu- reaux van het Botterdamsch Dagblad, do vinnige corcurrent van het Botter- 1 damsch Nieuwsbladgevestigd zijn. De brand ontstond ia de lettergieterij en breidde zich allengs uit naar de zol ders. waar een menigte volksromans opgestapeld lagen, de zetterij en de redaetie-bureaux. Er was spoedig een spuit ter plaatse vau het onheil, ter wijl nog een achttal volgde, die allen, - spoedig dikke waterstralen in het bran-j. j. dead perceel wierpen. Aan de achter- y zijde vau het pand, een open terrein a, d!" Goudsohe weg, word de stoomgemaal in werking gesteld. Met behulp van die tie n spuiten was men omstreeks 5 uur den brand meester, om 6 uur vertrok- H ken de spuiten on te 7 uur begon meq/\ inat het ontruimen der zolders. De scha/ de is aanzienlijk, doch wordt door ver zekering gedekt. Naar wij vernemen wordt thans heL.s Botterd. Dagblad op de drukkerij vV I de N. B. Courant gedrukt eu kan d het blad voortgaan zijn lezers tevrede] te stellen. C

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 3