I 1 I 1 ITT Ir u n •ji f ker ook bekoort, wil beschermen tegen alles wat hem in zijne secte zou kun nen benadeelen. De wet op het openbaar lager onderwijs wordt in den regel door de tegenpartij gebruikt als om er tegenover te stellen eene school met een naam van schooner klank, die de Nederlanders vooral gaarnehooren de vrije school. Eu de openbare school is de vrij© school bij uitnemend heid, omdat zij vrij is van alles wat allen niet past. De bijzondere school heett aangenomen den naam van de school met den bijbel, en, zou men er bij kunnen voegen, die met het Kruis in tegenstelling met de openbare school als zou die niet zijn de school met den Bijbel ol het Kruis. En het is juist de openbare lagere school, die de school is met den Bijbel en het Kruis bij uitnemendheid, omdat ze binnen hare muren die beide waardige voorwerpen legt in de daarvoor geau toriseerde, in des waardige handen." Meer zullen wij niet overnemen. Doch is het niet om moedeloos te wor den, als men ziet hoe weinig zelfs ge leerde staatslieden zich bekwaam too- nen om zich ook eens te verplaatsen op het standpunt van anderen als men ziet hoe weinig vat of eene sedert vele jaren in alleilei vorm herhaalde critiek heeft op sommiger gemoed. En zoo is het niet alleen in de schoolzaak. Ook in de beschouwing van het verband tusschen kerk en staat, in de sociale quaestie, in zake de beschermende rechten voor den handel, enz. stuit men gedurig op groote onbuigzaamheid op een door drijven van eigen wil en zin, in plaats dat de argumenten van de tegenpartij eens grondig onderzocht worden. Maar op die manier kan het ook niet anders of er gaat telkens veel tijd verloren met herhaling van oude be- toogen. Alleen als er meer onderlinge wel willendheid en toenadering is, gaat het werk vlugger van de hand. Dit geldt in eiken kring, en het wordt ook ondervonden bij den wetgevenden ar beid. Onverzettelijkheid is voor dit werk doodend. Gemengd Nieuws, SPiaaiseiêJk Nieuws. v{ r li IT- i< ij i t p VOLKEREN OER i.Ulüil. Met het verstverwijdorda nieuws willen we maar 't eerst beginnen, ofschoon ook ran dichtbij uit het buitenland hael wat te vertellen valt. In Transvaal, waar al laDg de nieuwe presi- dents-verkiazing werd voorbereid, is Paul Kruger met 12764 stemmen herkozen, tot groot verdriet zeker van de vijanden der Republiek. De twee andere candidaten Schalk Burger en Joubert kregen ieder 3716 en 1943 stemmen. Wat meer van nabij is wat we lezan over het nog altoos maar door vervolgen en martelen van de Armeniërs (wel te verstaan der christenen onder hen) door de Turken, daarin geholpen door het zwijgend toezien der groote mogend heden van Europa, Waar zijn, zoo vraagt „de Drie Provinciën", als ze over deze dingen spreekt de mannen als admiraal de Ruiter, die niet rustte, alvorens hij zijn vervolgde geloofsgenooten uit de boeien had verlost? Of de mannen als Olivier Cromwel, die zeide „Wie mijn broeders aanrandt ik zal hem don donder van het Engolsche kanon laten hooren tot in zijn paleis De Turksche wurger trekt nog evon goed als twee jaar geleden door het ongelukkige Arme nië. In dit gehucht worden tien, in ginds dorp twintig, in dien afgelegen hoek honderd monsohen aan het beulzwaard overgeleverd. Het geschiedt niet meer mot dien wilden haast van vroeger meer met overleg, met berekening. Ook worden niet allen aan het zwaard overge leverd. Eene schaar meisjes strompelde naar het weeshuis van predikant Fischer. Zij hadden kennis gemaakt met den Turkschen wurger, en waren tooh niet gedood. Wel waren zij bij de handen aan de boomen opgehangen geworden, en was hun de huid langzaam van den schedel gestroopt, doch overigens was bun geen letsel gedaan. Ook eene christelijke moeder kwam aan het weeshuis. Zonder haar kind. Haar kind, haar lieveling, had men voor haar oogen in stukken gehouwen, en een stuk van het vleesch van haar kind in haar mond geduwd. De meeste vrouwen, die aan het weeshuis kwamen, waren onteeid. Predikant Fischer reisde langs de Turksche grens, en zag in een boom donker voorwerp han gen. Wat was het? Een priester dien men de gansche huid had afgestroopt. Dat is niet gebeurd in 1895 of '96, maar zoo pas in de laatste maanden. En zoo zijn we dan aan onze buren op de kaart van Europa genaderd. Parijs, Zola, Esterhazy, Dreijfus ziedaar namen die dezer dagen op alle besohaafde lippen zweven. Recht wordt gevraagd, ook verkregen Nu al dagen aaneen is het proces van Zola aan de orde en hoort men uit de Fransche rechtzaaltoejuiching afkeuring gesis gefluit geschreeuw en er om heen? Meer dan tienduizend menschen staan samen gepakt op het plein. In de omliggende straten is het rjjtuigverkeer gestremd. De politie wordt ver sterkt uit ClJ^azerne. In den omtrek waren uitgebreide voorzorgs maatregelen genomen. Duizende menschen waren bijeen. Majoor Esterhazy en andere officieren werden bij het verlaten van het gerechtsgebouw toegejuicht, onder het geroep: „Leve het leger! Weg met de joden De zaak Dreijfus is nu vorhuisd naar het ter. rein der Jodenkwestieen zijn HET PROCES ZOLA. Het gaat er niet betei uitzien, noch voor Zo la, nooh voor Dreyfus. De officieren, sommigen hunner althans, leggen schijnbaar openhartige getuigenissen af, maar als ze ondervraagd worden nopens een beslissend punt van het proces van 1894 of betreffende de schuld van Dreyfus dan bepalen zij zich tot algemeenheden, roepen het ambtsgeheim in of houden zich aan hofs ar rest, dat de debatten binnen de perken van de dagvaarding moeten blijven, al worden die per ken dan ook, als het den president belieft, her haaldelijk overschreden. Op Woensdag tooh heeft de menigte nog on stuimiger: Leve het leger! en Weg met Zola! geroepen dan de vorige dagen. Esterhazy is toegejuicht! De chef van den generalen staf. De Boisdeffre, heeft onder luid applaus aan het hof verklaard, dat zijn overtuiging van Dreyfus schuld onwankelbaar vast staat. Die ovortuiging was gegrond op het vonnis. Het ergste voor Zola is dat zulke verklarin gen, met militaire item voor het hof afgelegd, zooveel vat hebben op het publiek. Deelt gene raal Dc Roisdeffre zijn orortuiging mede, ge grond om gegevens waarover hij verder wenscht te zwijgen dan wordt er gejuicht. Geeft de oud-minister Traurieux zijn tegenovergestelde meening te kennen, gebaseerd ook niet op stel lig bewezen feiten, maar althans op een rede neering aan de hand van feiten, die zeker meer waarde heeft dan de gemeenplaatsen van den chef van den generalen staf dan wordt er gemord. Men wil nu eenmaal niet, schrijft de Parijsche correspondent aan de Nieuwe Rotte rd. Crt.y dat Dreyfus onschuldig zou kunnen zijn en daarom mag er zelfs van revisie van zijn proces niet gesproken worden. Zola'g advocaat, Mr. Labori, heeft generaal Mercier, den getuige van wien men het middel verwacht om althans te bewijzen dat het pro ces onwettig gevoerd was, de bekentenis van de overlegging van het geheime stuk aan dea krijgsraad van 1894 niet kunnen ontwringen. Men hield zich Woensdag overigens nog druk bezig met de vraag wanneer Casimier Perier ontslag heeft genomen als President der Repu bliek. Heeft hij dat gedaan, omdat hij over tuigd was van Dreytus onschuld en dat hij als President onwettig was om daartegen iets te doen? Dat is de vraag. Mr. Labori hield zich, zeggen de bladen, „prachtig". Hij had Woensdag de voldoening gehad den deken der orde van advocaten voor hem in de bres te zien springen, tegenover het Oponbaar Ministerie en de onbeschaamdheid van een getuige. Da houding van den verdedi ger wekt alom bewondering, niet het minst on der zjjn confrères. Over den dag van Woensdag nog dit. Toon Zola, in een kleedkamer, de vluoht moest ne men, hebben zich in dat kleine vertrek, eenige oogenblikken samen bevonden Roehefort, Zola, Jeanmaire (een van de verdedigers van Ester- hazy) en de twee Clémenoeau's. Welk eea com binatie Een der dagblad-correspondenten geeft als volgt zijn indruk weer van de rechtszitting van Woonsdag: Het valt niet te ontkennen dat het proces- Zola een zeer bedenkelijke gevaarlijke wending neemt. Do uiterete langzaamheid waarmede het wordt gevoerd, de steeds herhaalde worsteling over de bowijsvrijheid welke de partijen meer en meer verbitterd, maakt de gemoederen zoo vreoselijk opgewonden, dat angst voor ernstige rustverstoring bij de minuut grooter wordt. He den reeds is het publiek en welk oen uit gelezen publiek! zoo rumoerig geweest dat het een gedeelte der zitttng buiten de zaal moest gezet worden, maar nog erger is dat de toon van het debat steeds vijandiger wordt en dat terwijl mr. Labori wonderen van passie, taaiheid en spitsvondigheid doet, terwijl mr. Clemenceau nog mooier, nog scherper, nog kal mer dan gisteren optreedt, de advocaat gene raal geheol is weggezakt. Hij zegt ternauwer nood iets, en ais hij spreken moest zwijgt hij geheel. De president blijft hardnekkig, maar van tijd tot tijd stroomt de golf ovor hem heen, en in hst laatste gedoelte van de zitting van heden was ook het presidiaal gezag weggespoeld. Wild en onbeteugeld bruisen de hartstochten in da kleine ruimte van het praetorium. De zaal doet er aan mede en buiten, waar niets gohoord wordt, en waar men niets wil hooren, joelt eene menigte door een onzer bladen op meer dan 20,000 geschat, en heft kreten aan die doen denken aan do dagen van de Natio nale Conventio, van de mannen met pieken die het hoofd van Fabre d'Eglantine op het bu reau van den president der Conventie brachten. De opgewondenheid was (Donderdag) veel min der groot dan Woonsdagdit was het gevolg hiervan, dat de deureD van het assisenhof veel vroeger dan gewoonlijk geopend werden. De menigte drong de zaal binnen en bezette haar. Zola kwam om kwart voor twaalf langs do trap van don anthropometrischen diensthij was ver gezeld van den profeet van politie. Als hij voor bij ging weerklinken enkele kreten: „Dood aan den verrader." Bij den ingang stempelde men de kaarten van alle journalisten ten einde te voorkomen, dat zij hun kaarten door anderen laten gebruiken. Nadat de president op de bovenvermelde wijze de zittingen geopend had, maakt Clemenceau eenige opmerkingen ter zake van de niet-ver- schijning van mevr. de Boulancy. Om tien uur begon het op de Place Dauphins levendig te worden. De politie liet niet toe, dat men bij het paleis van justitie stil bleef staan zelfs advocaten mogen zich aan het verbod niet onttrekken. Weldra kwamen de getuigen aan. De menigte die zich op het plein bevond, was een andere dan die er 's ochtends vroeg was. Toen stonden er arme lui, maar allengs stonden zij hun plaats aan den ingang van hot paleis af aan menschen met pelsjassen aandeze be talen tot zes francs voor zoo'n plaats. Het binnentreden van de officieren word be groet met de kreten: Leve het leger! Weg met de verraders 1" De officieren salueerden erg ver legen. Als Esterhazy verscheen, riep men „Leve EsterhazyHij salueerde en ging de Ilarloy- galerij binnen. Hij werd daar druk omringd. Esterhazy zeide dat hij over do zitting van Woensdag zeer tevreden is. Hij gelooft, dat het heden roerig zal toegaan en dat het belangrijk zal wezen. Ik ben gereed alle beleedigingen met mijn degen te beantwoorden, zeide hij togen zijn vrienden. Kolonel Picquart kwam in de uniform der Algerijnsohe tirailleurs. Nieuwsgierig drong men op hem aan. Men riep„Leve PicquartDe kolonel slaat aan en gaat het paleis binnen. Als hij de trap oploopt, wordt hem een ware ovatie gebracht. Men roept: „Leve de tirailleursDe kolonel keek de menschen, die tegen hem betoogen strak aan. Het was bij het eind der rechtszitting weer een herrie om het paleis van justitie. Zola kwam zonder ongeval te huis. Men had zijn rijtuig niet opgemerkt. De polit:e was zeer versterkt. Uit Rome ontving Zola Woensdag een album met handteekeningon van tienduizend menschen onder wie Yerdi, Carducci, Lombroso e. a. uit Venetië een adres van zesduizend personen uit wat zal het oindeWeaam eii adres van vijfhonderd jonge meis jes uit de eerste kriDgen. NIEUW SUCCES. Maandag zijn in de rechtszaal van het Hof der Assisen de heeren schriftkundigen aan het woord geweest, en daaronder ook de groote beroemde Bertillon. Maar och arme, wat zijn deze, wat is hij vooral, van een slechte reis thuis gekomenMen kreeg haast medelijden met zijn verlegenheid en onbeholpenheid. Bertillon is de man van' het metingssy- jsteem, de uitvinder van den antromope- trischen dienst. In een waas van geheim zinnigheid waren zijn verklaringen steeds gehuld. Hij had schier wiskunstige zekerheid, dat Dreyfus de schrijver van het borderel wasen toen men hem over zijn bewijzen ondervroeg, zei hij wel twee zittingen noo- dig te hebben om al zijn gegevens uit te stallen. Teekeningen, kaartversieringen, af beeldingen van wapens, vaandels forten zelfs, dat alles moest er bij te pas komen. Maar dan werden ook verpletterende. bewijzen geleverd Zaterdag nu maakte Bertillon, toen hij eventjes aan het woord was, al geen besten indruk. Zijn verstand scheen in zijn stelsels en uitvindingen verstikt te zijn. Maar goed, Maandag zou hij met de bewijzen op de proppen komen, altijd, als hij van den minister van oorlog permissie kon krijgen, omdat bewijs-materiaal aan de jury voor te leggen. BertillonIk heb den minister van oor log de stukken gevraagd, waarover in de zitting van Zaterdag gesproken is. Die stukken, die mijn eigendom niet zijn, zijn mij geweigerd. Clemenceau Kan de heer Bertillon, met het oog op den ernst van den toestand, ons zeggen, op welke wijze hij die stukken heeft opgevraagd en in welke termen die hem zijn geweigerd. Bertillon Ik heb er mij rekenschap van gegeven, dat die stukken niet mijn eigen dom waren, maar die van den minister van oorlog. ClemenceauDus, in tegenspraak met wat hij daareven beweerde, heeft de heer Bertillon aan zijn chefs geen machtiging gevraagd om ze mede te deelen Bertillon Bij nadenken heb ik de over tuiging gekregen, dat ik de machtiging niet moest vragen. Dat begon dus al mooi. Maar Bertillon zou voor nog heeter vuur komen. Mr. Labori, met zijn bekende handigheid, richtte allerlei vragen tot hem, waarop hij het antwoord eenvoudig schuldig bleef, waarschijnlijk om niet aan de kaak te worden gesteld. Ik weet het nietik kan en mag niets zeggen, dat was alles wat uit hem te krijgen viel. Eindelijk sprak Zola's advocaat aldus Ik geloof de heeren gezworeuen eraan te moeten herinneren, dat zij het recht hebben vragen aan de getuigen te stellen. Hier is een getuige die zegtIk ben er zeker van dat Dreyfus schuldig is, maar weigert te antwoorden, als men hem vraagt welke redenen hij daarvoor heeft. En daarop volgde weer deze vraag Als er morgen weer zoo'n zaak voorkwam, zoudt gij dan hetzelfde systeem gebruiken Bertillon Ik kan mij daaromtrent niet verklaren. (Geraas). De president(o, wonderMaar, me neer Bertillon, dat heeft niets te maken met de zaak van 1894. U kunt.zonder vrees antwoorden. BertillonNeen, ik heb niets te zeggen. (Langdurig geraas.) Mr. Clemenceau vroeg nu den advocaat- generaal, den getuige te noodzaken om te spreken, maar hij verroerde zich niet. Toen viel Labori als volgt uitIk heb maar één ding te zeggen tot de gezworenen. De zaak van 1894, (met de hand op Bertillon wij zende) daar staat zij. De heer Bertillon was de voornaamste expert, op wiens getuigenis Dreyfus werd veroordeeld En Bertillon, onder vijandig gemor en ge raas, verdween van het tooneelZoo heeft deze groote man in minder dan één uur tijds zijn roem, heerlijkheid en louwerbladen verloren, om met Victor Hugo te spre ken. Na hem kreeg de schriftkundige Teysson- niéres een beurt, die herhaaldelijk met zichzelf in tegenspraak was. Maar wel bleek duidelijk, dat de rechters van 1894 op de rapporten der experts geoordeeld hebben (het geheime stuk voor een oogenblik daargelaten) en niet eens een zelfstandig onderzoek der stukken hebben ingesteld Genoemde expert verklaarde voorts nog, punten van overeenstemming te hebben geconstateerd tusschen het schrift van het borderel en dat van den veroordeelde, en beweerde - dat het facsimile van het borderel verminkt werd, om het te doen gelijken op het schrift van Esterhazy. Ook gewaagde hij, maar flauwtjes, van een poging tot omkooping, welke de schrift kundige Janm bij hem zou beproefd hebben maar welke door hem met verontwaardiging werd afgewezen. De schriftkundige Charavey was thans aan de beurtedoch, hij weigerde op de vragen der verdediging te antwoorden. Mr. Labori legt aan de jury het facsimile van het borderel en het schrift van Ester hazy voor en vraagt den heer Charavey, of het schrift van het borderel ongekunsteld of verdraaid is. C. blijft weigeren. Mr. Labori vraagt hem nu, of hij een man zou veroordeelen enkel op een schrift kundig onderzoek? Thans weigert de voorzitter de vraag te stellen. Mr. Labori protesteert en zegt tot den voorzitter»Als gij den beklaagde soms dadelijk wilt vrijspreken »Ik wensch niets liever". Dat was den president te machtig, en hij gaf aan den expert permissie om te sprekeu. Getuige verklaarde dat hij nooit iemand zou veroordeelen enkel op een schriftvergelijking zonder moreele bewijzen. Zoover is men dus Bertillon, de voor naamste expert, is afgemaakt. Uit de ove rige deskundigen kan men niet wijs worden de een zwijgt, de ander draait, een derde meent dat er geen zekerheid is (de drie experts die op Pelletier volgden, verscholen zich achter beroepsgeheimen.) En tenslotte staat het nu vast al ontbreekt ook nog de officieele erkenning dat er in de geheime zitting van den krijgsraad, die Drey fus veroordeelde, een geheim stuk is over gelegd. De verdedigers van Zola hebben totdusver alleszins reden om tevreden te zijn. Er was minder belangstelling in de rechts zaal dan vorige dagen. Ook op straat bleef het kalm. In de gangen van het paleis van justi tie was, zoo seint Reuter, weinig drukte. Men is het er over eens dat het verhoor van Bertillon voor dezen heer een waar fiasco is geweest. In onmin! Te Groningen heeft Dr. L. Steeahuis, leeraar aan de rijkskweek school voor onderwijzers, wegens oneenig- heden met de kweekelingen, sedert eenige dagen zijne leasen niet gegeven. (TJ.D.). Geen „drommedai is"De rechtbank te Leeuwarden heetc J. H. P., oud 24 jaren, arbeider te Bergum, ter zake dat hij den onbazoldigdeu rijksveldwachter v. d. K. heeft toegevoegd „dou bist een droinmedaris" enz. wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot 3 da gen gevangenisstraf. Levend verbrand. Te Maastricht is Woensdagavond een kiüd van 19 maan den, van den kleermaker W. in de Gub- belstiaat levend verbrand, üe moeder, die zich tot het doen van een boodschap had- verwijderd, had het kind op een tafel gezet waarover een brandendepetroleulamp hiDg. Waarschijnlijk heeft het kind de lamp tot zich getrokken of heeft er eene ontploffing plaats gehad, althans toen de mosder te rugkwam vond zij haar kind bijna ver koold. EEN PREEK MET DEBAT. De bekende socialistische spreker L. M. Hermans bezocht Zaterdag eD Zon dag j 1., de provincie Groningen en hield aldaar redevoeringen. Te Btadskanaal besprak hij de Jezus-figuur in het Hei dendom, in het Ouristendom en in het Socialisme en eenige zijner partijgenoo- ten te Nieuwe-Pekela hadden bezoeken afgelegd bij godsdienstleeraars en predi kanten ten einde dezen uit te noodigen de vergadering bij te wonen en naar aanleiding van het gesprokene te debat- teeren. Overal ontvingen zij een weigerend antwoord. De hear Jausonius, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Nieuwe- i'ekela, gaf echter te kennen dat hij er niets tegen had wanneer de socialisten zijn predikatie bijwoonden en men na afioop van den dienst bedenkingen te- gan het gesprokenen inbracht. Dit gezegde had ten gevolge dat Zon dagmorgen jl. Hermans met een twin tigtal zijner partijgenooten in het kerk gebouw verscheen en de godsdienstoefe ning bijwoonde. Nadat de heer Jauso nius over den Munsterschen vrede ge preekt had en op de gewone wijze de godsdienstoefening was afgeloopen, trad de heer Hermans met den prediker in debat, waarvan wjj een verslag in het Volksdagblad vinden. Bij vele kerkgan gers moeten die discussiën een zonder lingen indruk hebben gemaakt. Een „huis". Te Loosdrecht is een gebouw, dat tot dusverre dienst deed voor woniog van menschenin andere handen overgegaan voor de som van tien gulden, zonder dat bij den tegen- woordigen eigenaar sloopingsplannen be staan. Het duel bij Den Haag. Da Haagsche rechtbank veroordeelde Vrijdag mr. M. H. v. O. tot 14 dagen en jhr. Mr. J. A. S. tot 7 dagen gevangenisstraf, wegens het voeren van een tweegevecht, waarbij ieder der partijen den ander lichamelijk letsel heeft toegebracht. Middelharnis. Door het Bestuur dei- Oost- en Westplaatpolder zal op Vrijdag den 25 Februari bij inschrijving worden aanbesteed net leveren van de benoodigde grint a 300 Meter, terwijl door burge meester en Wethouders op den 2 Maart bij inschrijving de levering van de benoodigde grint voor de gemeente zal worden aanbesteed. De Miliciens voor deze gemeente die voor de lichting 1898 in dienst moeten treden moeten zich op den 3 Maart 's morgens ten 6 ure op het Stoomboots plein alhier bevinden ten einde den 4 Maart te Dordrecht te worden ingedeeld. Naar wij uit goede bron vernemen is den heer Burgemeester dezer gemeente benoemd tot schatter der bebouwde eigen dommen voor dit eiland. Middelharnis. 11 Febr. De gemeen teraad heeft in zijn heden gehouden vergadering besloten ten behoeve van den door de Rotterd. Tramwegmaat schappij aan te loggen stoomtramweg door Flakkee eene subsidie te verleenen gedurende 10 jaren van f 210 per jaar. Voorts heeft de Raad al wijzend be schikt op een verzoek van landbouwers tot afschaffing van kaaigeld op land- bouwartikelen. Indien vermindering daarvan gewenscht wordt, zal een na der verzoek daartoe in overweging wor den genomen. Stad a'/t Haringvliet. De besturen van de polders oude- en nieuwe Stad maken bekend, dat van af 10 en 12 dezer bij den secretaris de lijsten van stemgerech tigde ingelanden voor den dienst 1898 gedurende 14 dagen ter visie zijn gelegd. Bij S. de Wachter zijn den 1 Oen dezer reeds 2 jonge duiven uitgebroed. Ooltgenspiaat. 16 Febr. Heden avond hield de Christelijke ZangVereeniging (De Harpe Davids) alhier haar tweede jaarfeest. Dirksland. De verlofganger Daniël Leendert Kastelein, van't 3 Reg. Veldar tillerie (Breda) zal den 17 Maart a.s. in werkelijken dienst moeten zijn. Door den Kerkeraad en het Kies-college der Ned. Herv. Kerk alhier, is een beroep uilgebracht op Dr. Posthumus Meijjes pred. te Heinenoord. Op de verplichte Hengstenkeuring al hier zijn goedgekeurd do hengsten „Ele gant" „Gerard" en „Hermes", behoorende aan de vereeniging tot verbetering van het paardenras op dit eiland. Nog werd goed gekeurd den hengst van den heer K. Din- gemans te Oude Tonge. Mellisgaat. Er hebben zich hier aan gegeven twee examen en drie loonkie- zers. De lotelingen Nicolaas Mijnders, Adriarus Otte, Cornelia Leendert Doorn en Leendert van Beek, zullen op 1 Maart a.e. bij de militie worden ingelijfd. Stellendam. Te beginnen met 25 Fe bruari a.s. en verder iederen Vrijdagmor- len zal er Beurs gehouden worden te Stel end im in het L igament van J. Gebraad. Burgemeester en wethouders maken be kend dat op Vrijdag 25 Febr. de gewone jaarlijksche schouwing zal plaats hebben over de schoorsteenen. Öuddorp. Bevolking op 31 December 1896, 1411 M., 1396 V., Totaal 2807. M, V. Totaal. Vermeerdering door geb. 55 45 100 Vestiging 10 9 19 Geheelo Vermeerdering 65 54 119 M. V. Totaal. Vermindering door sterfte 16 11 27 Vertrek 15 23 38 Geheel© vermindering 31 34 65 De bevolking is dus vermeerderd met 54 personen. Bevolking op 31 December 1897, 1445 M., 1416 V., Totaal 2861. Er werden 11 huwelijken gesloten. Alhier bestaat de Commissie voor de aanstaande Kroningsfeesten uit de heeren S. J. Karsten Eere-Voorzitter, L. C. Langhorst Voorzitter, H. N. Basoski Vice-Voorzitter, T. Lodder Kz. Secretaris, J. Grinwis J. Kz. Penningmeester, W. de Mooij algemeen Secundus, P. van der Linden, K. W. Róssing, J. Lodder, H. Lips, H. H. Kerkhoven, S. de Ronde, J. Breen Pz. en J. Meijer Kz. tHet feestprogramma luidt als volgt Armenbedeeling, Kinderfeest, Optocht, Volksconcert, Volksspelen, en Vuurwerk, (aangeboden door den Burgemeester.) Dreisclioi'. Den 12en Maart hoopt Kaatje van den Berge, wed. C. Tuin. haar 104en verjaardag te herdenken. Zij is de oudste bewoonster van de pro vincie Zeeland. Hurgerlyke ftiumi. Ouddorp, 1 31 Jaanuari. GeborenDaniel, z. v. Wouter Sperling en Cornelia Sperling; Jan, z. v. Willem Tauis en Kominertjo Heerschap Arjaantje Cornelia, d. v. Paulus Grinwis en Wiliempje Haameeteman Jan, z. v. Anthonis Ihman en Arjaantje Hierop Wil lem, z. v. Jaoob vorduin en Pieternella Heer schap Cornelia, d. v. Jaoob Verhago ea Pieter nella Buijs Klaas, z. v. Pioter Bosland en Jaco- mijntje Taais Jan, z. y. Jacob van Huizen en Cornelia Tan der Wende. Gehuwd: Jacob Verhage, jm. 21 j. en Corne lia de Jong jd. 18 j. OvorledanJannetje van Wijk 65 j. vrouw r. KommerVerduin Willem den Engelsman 81 j. man v. Jannetje de VogelArjaantje Tanis 10 j. d. y. Kommer en Grietje TanisMaria de Lange 87 j. wad. v. Jan yan Hoven Elizabeth Westhoeve 41 j. vrouw v. Arij Goemaat over leden te Leiden. Plaatsgebrek noopt ons vele Burgerlijke Standen achterwege te laten. lierknieuws. Predikbeurten ZendagSO Februari. GEREFORMEERDE KERKEN. Middelharnis, vin. on av. en Donderdagavond 6 uur Ds. Boss. Stad aan 't Haringvliet, laeskark. Den Bommel, leeskerk. Ooltgensplaat, vm. en av. en Donderdagavond Ds Ru ijs. Stellendam, leeskark. Ouddorp vra. en 's av. Dhr. Basoski. DOOPSGEZINDE KERK. Ouddorp, Ds. K. W. Róssing. GEREF. GEM. ONDER 'T KRUIS. Dirksland, Voorm. nm. en Av. Ds. A. Maokonze. OUD-GEREF. GEMEENTE. Melssant vm., nm. en avonds ds. J. Hartkamp. »- .V uur, to Ipsa W uur, der J. I Tpn O, %s py a/; yan straa straa gef 0{ 7 ui harn aan aan v&i Op 9'A nag en JRcA

Maas- en Scheldebode | 1898 | | pagina 2